Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 27 MAART 1965 79e Jaargang No. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en AdministratieAxel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK AGENDA OPENBARE VERGADERING van de gemeenteraad van Axel op dins dag 30 maart 1965, des namiddags om 7 uur ten stadhuize. 6. Opening. Onderroek geloofsbrief en toelating van nieuw gekozen raadslid. Notulen. Ingekomen stukken en mededelingen. Voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 14 van de heer C. van Kampen teAxel. Voorstel tot aankoop van de woning van Middelhovenstraat 3 van de heer F. Koster te Axel. 7. Aankoop van 3 m2 voortuin beho rende bij het pand Wilhelminastraat 54 t.b.v. de reconstructie van de 2e traverse. 8. Voorstel tot aankoop van de woning Julianastraat 54 van de heer J.C. Len- sen te Axel. 9. Voorstel tot aankoop van de wonin gen Hospitaalstraat 27 en 29 van de heer-E. IA. Lootens te Axel. 10. Voorstel tot verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen in plan noord II, aan de Metaalhandel v,h. Jonkers en Co N.V. te Tiel. 11Voorstel tot verkoop van een perceel grond van het industrieterrein aan de heer J. Scheele te Axel. 12. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Johanna- straat aan de heer J. de Koeijer te Axel. 13. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Johanna- straat, aan de heer J. M. Jasperse te Axel. 14. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Johanna- straat, aan de heer C. de Feijter te Axel. 15. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Johanna- straat, aan de heer A. de Groote te Axel. 16. Voorstel tot verkoop van een perceel grond van het industrieterrein Noord II aan de heer H. C. van Tatenhove te Axel. 17. Voorstel tot herziening van de uitgif teprijzen van de gronden in het ge combineerde exploitatieplan Oost en West. 18. Voorstel tot het onderhands aanbe steden van de reconstructie van de Zaamslagseweg. 19. Voorstel tot vaststelling van: a. een verordening inzake bouwver- bod; b. een verordening, houdende voor schriften ter bepaling van bijzon dere rooilijnen; 20. Voorstel tot wijziging van de veror dening als bedoeld in artikel 4, lid 1, der Winkelsluitingswet 1951. 21. Voorstel om akkoord te gaan met een herziening van de salarisregeling voor de secretarissen, ontvangers en amb tenaren van de Burgerlijke Stand in Zeeland per 1 januari 1965. 22. Voorstel tot het aangaan van een kas geldlening, groot 500.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage. 23. Voorstel tot het verlenen van mede werking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot aan schaffen van schoolmeubelen, school boeken, leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van de Christelijke School voor Uitgebreid Lager Onderwijs te Axel. 24. Voorstel tot het verstrekken van een krediet voor verbouwing en inrichting van de werkplaats voor de dienst ge meentewerken annex brandweerka zerne Singelweg 3-5. 25. Voorstel tot het herzien van enkele belastingtarieven en rechten. 26. Voorstel tot vaststelling van verschil lende besluiten op grond van de La ger Onderwijswet 1920. 27. Voorstel tot het toekennen van voor schotten op de gemeentelijke vergoe dingen aan de Bijzondere Lagere Scholeh voor het jaar 1965. 28. Voorstel tot het verstrekken van een krediet voor de inrichting van het gymnastieklokaal bij de Openbare La gere School. 29. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. Kats als ge- meentegeneeskundige. 30. Voorstel tot het benoemen van een gemeentegeneeskundige. 31. Rondvraag 32. Sluiting. AXELSE COURANT ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke red uk tie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,- iedere regel meer 12 cent extra. ONDERZOEK geloofsbrief en van nieuw gekozen Raadslid. toelating Bij besluit van 2 maart 1965 heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid van de raad, de her P. Dekker Jr., wonen de te Axel, Crijnssenstraat 1, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van de heer W. de Feijter op 25 februari 1965. Aangezien de geloofsbrief van de heer Dekker voornoemd is ontvangen, STELLEN B. en W. VOOR over de toelating te beslissen, gehoord het rapport uit te brengen door de daartoe ingevolge artikel 8, 2e lid, van het „Reglement van Orde voor de Vergadering van de Raad" te benoemen commissie. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raads vergadering van 17 fehruari 1965 gestelde vragen het volgende mede a. Vraag van de heer OGGEL inzake de in de rekening over 1963 van de A-kring Bescherming Bevolking genoemde reserve van f 28.492,74 voor voortgezette opleiding enz. Het genoem de bedrag is ontstaan doordat in voorgaande jaren wegens gebrek aan bevoegd personeel de opleiding en oefeningen minder omvangrijk zijn geweest, dan was gepland. Die achterstand moet worden ingehaald. Het bedrag is bestemd voor de voortgezette opleiding en oefeningen van de noodwachters behorende tot de brand weer, geneeskundige dienst, reddingsdienst, ABC-dienst, dienst Sociale Verzorging en Ver binding en Verkenning 1800 man). De gelden zijn door het Rijk speciaal voor dit doel beschikbaar gesteld en kunnen niet voor een ander doel worden bestemd. b. Vraag van de heer van der Lee over het woonwagenkamp Axelse Sassing: Wettelijke bepalingen ten aanzien van de plaats voor een woonwagenkamp bestaan er niet. De wet op de woonwagens en woonschepen 1918, bepaalt alleen dat de gemeenteraad bevoegd blijft een plaats aan te wijzen. De Gemeenteraad heeft bij besluit van 1 juni 1937 een terrein aan het Buthstraatje (thans Buthstraat) daarvoor aangekocht en aangewe zen. In verband met het bouwrijp maken van plan West kon het kamp aldaar niet gehandhaafd blijven. In afwachting van de inrichting van een re gionaal kamp in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar voor een provinciale studiecommissie is inge steld, hebben wij een voorlopige voorziening bij de Sassing laten inrichten, omdat wij geen ander terrein beschikbaar hebben, dat hiervoor in aanmerking kan komen. Er zal naar gestreefd worden de overlast van de woonwagenbewoners zoveel mogelijk te be perken. c. Vraag van wijlen de heer DE FEIJTER om de mogelijkheid na te gaan, in de Nieuwstraat, bij de woning van dokter Schiltman, een par- keerstrook aan te leggenMomenteel is een plan in behandeling, waarbij de verkeersmaat regelen voor de gehele kom worden bezien. Wij zullen in het kader van de voorbereiding der totstandkoming van dit plan aan de ge noemde suggestie aandacht besteden. OVERIGE MEDEDELINGEN: a. Bij besluit van 16 februari 1965 is aan G. A. van Stevendaal eervol ontslag verleend als tim merman, ingaande 22 februari 1965. b. Bij besluit van 23 februari 1965 is M. A. Ver- straeten, Kanaalkade 11 te Axel benoemd tot adjunct-commies ter secretarie, afd. Financiën, ingaande 5 april 1965. c. Bij besluit van 8 maart 1965 zijn J. J. van Drongelen en J. G. H. van Eek benoemd tot opperman in vaste dienst, ingaande 1 april 1965 d. Bij besluit van 16 maart 1965 is J. de Pooter met ingang van 1 april 1965 bevorderd tot adjunct-commies A ter secretarie, afd. Centrale Boekhouding. e. Bij besluit van 23 maart 1965 is aan J. J. Diele- man met ingang van 15 juni 1965 eervol ont slag verleend als adjunct-commies A, afd. Fi nanciën, dit in verband met zijn benoeming te Vreeswijk. Aan de prea-adviezen behorende bij de wel zeer omvangrijke agenda voor de raadsvergadering van dinsdag a.s. ontlenen wij betreffende diverse be langrijke punten van deze agenda nog het volgen de VOORSTEL tot herziening van de uitgifte prijzen van de Gronden in het gecombineerde exploitatieplan Oost en Wesf. De uitgifteprijzen van de in de gecombineerde ex ploitatieplannen Oost en West gelegen bouwgrond zijn laatstelijk bij raadsbesluit van 25 februari 1964 vastgesteld. Inmiddels is het noodzakelijk gebleken deze prijzen te herzien. Onder verwijzing naar de overgelegde stukken STELLEN wij u VOOR het exploitatieplan Oost en West te herzien overeenkomstig de overgelegde berekening. VOORSTEL tot het onderhands aanbeste den van de reconstructie van de Zaamslagse weg. De raad heeft reeds in de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1964 een bedrag, groot 69.000,—- uitgetrokken voor de reconstructie van de Zaam slagseweg. De firma Koster en Visser te Hulst is bereid bo venbedoeld werk uit te voeren. Met de uitvoering van dit object zal, met inbegrip van bijkomende kosten, zoals architecten-honora rium, kosten van toezicht e.d., een bedrag van ongeveer 74.000,— gemoeid zijn De rijksgoedkeuring hiervoor is inmiddels aange vraagd. b. een verordening, houdende voorschriften ter be paling van bijzondere rooilijnen binnen de be bouwde kom der gemeente c. voorschriften, regelende de aard van de bebou wing en het gebruik van gronden ex artikel 43 der Woningwet voor de bebouwde kom der gemeente. VOORSTEL tot wijziging van de verorde ning als bedoeld in Artikel 4, Lid 1, der Winkelsluitingswet 1951. De bloemenwinkeliers in deze gemeente hebben verzocht een halvedag sluiting op dinsdagmiddag voor hun winkels vast te stellen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft meegedeeld daartegen geen bezwaar te hebben. Het verzoek van de winkeliers komt B. en W. billijk voor, weshalve zij voorstellen daaraan te voldoen en de verordening dienovereenkomstig aan te vullen. VOORSTEL tot het aangaan van een Kas geldlening, groot 500.000,met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Met het oog op de liquiditeitspositie van de ge meente is het noodzakelijk met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage een kasgeldlening aan te gaan, groot 500.000,—. Het verdient aanbeveling deze lening voorlopig slechts voor drie maanden (15 april - 15 juli 1965) te sluiten. De rente wordt berekend naar 4}4s% per jaar. Provisie wordt niet in rekening gebracht. VOORSTEL tot het verstrekken van een krediet voor verbouwing en inrichting van de Werkplaats voor de Dienst Gemeente werken annex Brandweerkazerne Singelweg 3—5. Bij uw besluit van 3 december 1963 heeft de raad Aangezien het bedrag waarvoor ingeschreven is, de magazijnen en terreinen, Singelweg aannemelijk is, STELLEN. B. en W i; over- ui'll OtilL r» ontruiming te ver- bouwen tot en in te richten als werkplaats voor de dienst gemeentewerken en brandweerkazerne. Nu de firma van Goor de huur van het betreffen de pand per 1 maart 1965 heeft opgezegd, kan met de bedoelde verbouwing en inrichting een aanvang worden gemaakt. Hiermede zal een bedrag van ongeveer 90.000,— gemoeid zijn. Als gevolg van deze verbeteringen zal een goed geoutilleerde werkplaats voor alle afdelingen van de dienst gemeentewerken tot stand worden ge bracht, terwijl eveneens een behoorlijk onderkomen voor de brandweer wordt verkregen. In overeenstemming met het gevoelen van de Com missie van Bijstand voor Openbare Werken en de Financiële Commissie STELLEN B. en W. VOOR bovengenoemd krediet te verlenen. eenstemming met het gevoelen van de Commissie van Bijstand voor Openbare Werken, VOOR, be houdens hogere goedkeuring, het reconstrueren van de Zaamslagseweg onderhands aan te beste den aan de firma Koster en Visser, voornoemd, voor de som van 69.515,—, en het benodigde extra-krediet van ongeveer 5.000,hiervoor te voteren. VOORSTEL tot vaststelling van a. een verordening inzake Bouwverbod b. een verordening, houdende voorschriften ter bepaling van bijzondere rooilijnen c. Komvoorschriften. Ter verbetering van de woningtoestanden en in het belang van het verkeer binnen de kom van de gemeente is als eerste in de rij van maatregelen, die daartoe door uw raad dienen te worden getroffen, in de vergadering van 24 november 1964 een besluit genomen, waarbij enige percelen en per ceelsgedeelten verklaard zijn tot grond, welke in de naaste toekomst bestemd is voor de aanleg van openbare straten en pleinen met bijbehorende groenstroken. In aansluiting daarop hebben vanaf 1 december 1964 tot en met 5 januari 1965 op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage gelegen a. een ontwerp-verordening, houdende het verbod tot het bouwen of herbouwen op bedoelde per celen en perceelsgedeelten, met bijbehorende kaart b. een ontwerp-verordening, houdende voorschrif ten ter bepaling van bijzondere rooilijnen bin nen het betreffende gedeelte van de bebouwde kom der gemeente, met bijbehorende kaart c. ontwerp-voorschriften, regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden, ex artikel 43 van de Woningwet, met daarbij behorende kaart. Naar aanleiding van deze voorgenomen maatrege len, welke betrekking hebben op het gedeelte van de bebouwde kom, voornamelijk omsloten door de Weststraat, Hospitaalstraat, Prins Hendrikstraat, Bylocquestraat en Kerkdreef, zijn enkele bezwaar schriften ontvangen, welke bij de stukken ter inzage liggen. B. en W. hebben hieromtrent advies ingewonnen van ohze stedebouwkundige. Zijn advies is tevens bij de stukken gevoegd. Waar gewenst en mogelijk is het ontwerp-plan gewijzigd. In dit verband wijzen B. en W. erop, dat de schadevergoedings-verordening, vastgesteld bij besluit van 5 juli 1960, op deze stedebouwkundige maatregelen van toepassing is. Onder verwijzing naar de overgelegde stukken wordt voorgesteld in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie voor Openbare Wer ken VOOR conform de overgelegde ontwerpen vast te stellen a. een verordening, houdende verbod tot het bouwen of herbouwen op percelen of perceels gedeelten, gelegen binnen de bebouwde kom der gemeente, welke in de naaste toekomst zijn bestemd voor de aanleg van openbare straten en pleinen met bijbehorende groenstroken VOORSTEL tot het herzien van enkele Belastingtarieven en Rechten. In de aanbiedingsbrief dd. 4 december 1964 van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 't dienst jaar 1965 moesten B. en NL. wijzen op het aan zienlijk tekort op de gewone dienst der gemeente begroting. Daarbij werd tevens aangetoond, waar de oorzaken van dit tekort moesten worden ge zocht. Naast de stijgende kosten van de gewone uitgaven als gevolg van de uitbreiding der gemeepte, heb ben B. en W. erop gewezen, dat de Financiële Verhoudingswet 1960 niet het minste soulaas biedt, zodat zij noodgedwongen voorstellen moeten doen om diverse soms verouderde tarieven in ge meentelijke belasting-verordeningen te herzien. Bij de voorstellen tot wijziging van verschillende tarieven, welke hierna worden besproken, hebben B. en W. zich beperkt tot die tarieven, waar dienst verlening van de gemeente tegenover staat. Het is duidelijk, dat als gevolg van de laatste jaren doorgevoerde salaris- en loonsverhogingen de tarieven voor de betreffende dienstverleningen ten achter zijn gebleven bij de gestegen kosten. Een sprekend voorbeeld hiervan zijn de reinigings rechten. Toen in 1955 de roltrommelhuisvuilauto met uni forme huisvuilemmers in dienst werd gesteld, be liep de investering voor deze installatie 30.475, De dit jaar in gebruik te nemen nieuwe auto zal 65.008,kosten. Omdat de auto destijds maar 2 dagen per week in gebruik was, kon de afschrij vingstermijn aanmerkelijk langer worden gesteld, dan thans, terwijl de lonen toen aanmerkelijk lager waren dan de huidige. De exploitatie van de auto en de emmers met in begrip van de lonen beliep destijds 10.826,90 per jaar, tegen thans ruim 68.000, In feite ligt het met alle heffingen zo, zij het niet in die mate. De eigenlijke belastingen zoals straat belasting, vermakelijkheidsbelasting e.d. willen B. en W. vooralsnog niet verhogen, tezij men van hogerhand deze eis zou stellen. (zie vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1