PUROL in huis! DE IDEALE VLOERBEDEKKING Door Ep Simons Binnenhuisarchitect W.B.A. SPORT Nu gaat u natuurlijk haastig lezen om zo vlug mogelijk te weten wat nu wel de ideale vloer bedekking is. We moeten echter teleurstellen, de ideale vloerbedekking bestaat niet. Weet U wat wel bestaat De ideale toepas sing en dat is eigenlijk even belangrijk. Een eenvoudig voorbeeld om U uidelijk te maken wat we bedoelen. Een goedkope bouclé, die in Uw woonkamer hooguit twee jaar meegaat, zal het in Uw slaapkamer zeker twintig jaar of nog langer uithouden. Dat goedkope bouclé is erg goed en bijna onver slijtbaar, mits U het maar op de juiste wijze toepast. Het is eigenlijk een vreemde zaak, dat we in talloze andere gevallen rekening houden met de mogelijkheden van het artikel, maar als het om vloerbedekking gaat doen we net of de goedkoopste kwaliteit een mensenleven mee gaat. We stoppen geen kilo wasgoed te veel in onze centrifuge, we letten goed op dat onze auto op lange tochten niet boven zijn kruis snelheid komt, we kiezen een haard met over capaciteit omdat ze anders te snel slijt, als het stortregent blijft de bontjas aan de kap stok hangen en de knutselende huisvader is als de dood om z'n mooie 'boortol te zwaar te belasten, maar als het gaat om vloerbedek king... dan doen we alsof alle soorten zonder enig bezwaar overal gebruikt kunnen worden. Uw woninginrichter, Uw raadsman. Het is voor een huisvrouw vrijwel onmogelijk om te beoordelen welke soort vloerbedekking voor haar doel het meest geschikt is. In het gunstigste geval heeft ze immers slechts er varing met een paar soorten. De ervaring van vrienden en kennissen met bepaalde soorten vloerbedekking zegt weinig want de manier van wonen, het type huis, de grootte van het gezin en het soort schoeisel dat wordt gedra gen kunnen zo zeer verschillen, dat de vloer bedekking die in het ene gezin jarenlang ple zier geeft, in het andere een bron van erger nis en teleurstelling wordt. Er is maar één man, die bijna feilloos kan bepalen, welke vloerbedekking voor Uw omstandigheden het meest geschikt is en dat is de woninginrichter. Het is best mogelijk, dat U het hier helemaal niet mee eens bent omdat U met die en die zaak heel nare ervaringen hebt opgedaan en U hebt Uw vriendin de raad gegeven om vooral naar een andere winkel te gaan, maar ook zij liep na twee jaar op een kaal tapijt... Zulke verhalen geloven we altijd onvoorwaar delijk, maar zou zo'n woninginrichter nu met opzet aan iemand een soort vloerbedekking verkopen waarvan hij met de klompen aan kan voelen, dat die iemand teleurgesteld zal worden en nooit meer in zijn zaak terugkomt? Woninginrichter zijn gewone mensen en er zullen dus ongetwijfeld rare snaken onder zit ten, maar dat ze er plezier in hebben klanten met een miskoop naar huis te sturen, wil er bij ons echt niet in. Er moet dus een andere oorzaak zijn, dat zo veel mensen narigheid hebben met vloerbe dekking. We hebben hierover niet met één, maar met tientallen huisvrouwen en woning inrichters gepraat en weet U wat onze con clusie is De doorsnee huisvrouw wil hele maal geen advies hebben van de woningin richter Het gaat vaak zo Mevrouw en meneer X met hun kindertjes hebben jaren lang viltzeil, sisal en kokos gehad en willen nu ook weieens wat anders, bijvoorbeeld ta pijt. Zo'n plan is meestal niet van vandaag of morgen, maar leeft maanden en soms jaren in de gedachten. Dikwijls wordt er gespaard en men gaat dan uit van een bepaalde prijs, die meestal betrekking heeft op een erg goed kope kwaliteit. Eindelijk komt dan de grote dag. De verkoper informeert voorzichtig wat mevrouw en meneer hadden gedacht en be perkt zich verder tot het laten zien van stalen. Als de verkoper nu een tiental vragen zou gaan stellen om er achter te komen of de kwaliteit die de klant graag wil hebben, ge schikt is voor het doel en dan zou adviseren om bijvoorbeeld kokos van plint tot plint te nemen, is de kans heel groot dat meneer en mevrouw diep teleurgesteld en een beetje ge krenkt de deur uitlopen... nu zegt die man zomaar dat ze kokos moeten nemen. Een andere verkoper door ervaring wijs geworden praat nergens over en levert wat de klant vraagt. Woninginrichters hebben meer dan wie ook ervaring met alle soorten vloerbedekking en ze willen U heel graag van deze ervaring laten porfiteren, maar ze willen niet graag een klant verliezen. Een poes, een hond en drie goudvissen. Wilt U de voor Uw doel meest ideale vloer bedekking vinden, dan gaat U op een rustig ogenblik heel openhartig en verstandig met de verkoper praten. U vertelt hoe groot Uw gezin is, dat U een poes, een hond en drie goudvissen hebt, dat U de hele dag op grie zelig hoge naaldhakken loopt, dat Uw jongens de nare gewoonte hebben om zonder hun voe ten te vegen zomaar uit de tuin de kamer in te hollen, dat Uw vloer het tegengestelde is van een biljarttafel, dat U rekent op gratis leggen, dat U twee tientjes per vierkante me ter al erg duur vindt en dat U iets zoekt dat een mensenleven meegaat en geen enkel on derhoud vraagt. Waarschijnlijk krijgt U dan de raad om platen roestvrij staal op de grond te leggen, maar in elk geval zult U dan wel horen dat de door U bedoelde goedkope kwa liteit binnen twee jaar netjes opgerold met touwtjes erom de vuilnisemmer zal liggen, 't Belangrijkste is dat U zoveel mogelijk ver telt-en mocht U dan eens iets vergeten, dan zal de verkoper er heus wel naar vragen. Eigenlijk moet U helemaal geen soort of kwa liteit vloerbedekking noemen, maar afwachten wat de woninginrichter adviseert. Wordt het wat anders dan U hebt gedacht, dan kunt U altijd nog overleggen of een betere kwaliteit of een speciale behandeling van de ondervloer een mogelijkheid biedt, aan Uw verlangens tegemoet te komen. Tenslotte een paar weetjes die U misschien van pas kunnen komen. Tapijt dat veel langer meegaat dan U denkt kost tweemaal zoveel als U hebt gedacht. Goed gelegd linoleum gaat zo lang mee dat U tenslotte niet meer weet wanneer U het hebt gekocht en het zelfde geldt voor hand- of machinaal geknoop te tapijten. Houdt U van veranderen Leg dan bouclé van een tientje in Uw woonkamer. U kunt dan gegarandeerd elk jaar een andere kleur nemen. Wilt U een tapijt dat nooit ver slijt Laat het dan netjes inpakken en op de vliering leggen... Bekendmaking JACHTWET SAMENHANG TUSSEN ROKEN EN LONGKANKER WERKELIJK BEWEZEN? Niet zo heel lang geleden heeft een meneer 'n 'boek geschreven waarin, ruim vier eeuwen nadat aangetoond was dat de aarde rond is, opnieuw werd bewezen dat zij toch plat is. Men behoeft dat boek niet gelezen te hebben om te weten dat er tal van „bewijzen in staan. Maar de vraag is wat voor bewijzen Hetzelfde mag gerust gezegd worden ten aan zien van de rapporten, artikelen en verslagen die de sigaret tot volksvijand nummer één proberen te bestempelen. Deze rapporten en verhandelingen, moties en besluiten vallen te genwoordig in zo'n aantal en overvloed op ons neer, dat het moeilijk wordt er een koel hoofd bij te houden. Toch moeten we dat proberen, in dit geval zoals in alle andere. In de eerste plaats valt dan op dat het aange voerde bewijsmateriaal uitsluitend statisch is. Statistieken zijn, zoals zij die er vertrouwd mee zijn weten, gevaarlijk materiaal. Geen arts die deze naam verdient zal een patiënt behandelen op basis van verschijnselen die alleen statistisch gewaardeerd zijn. Hij zal be ginnen zijn patiënt te onderzoeken.. Wat voor steekhoudende, uit onderzoek ver kregen bewijzen bestaan er voor de samen hang roken-longkanker Het antwoord is kort en misschien voor velen wat onthutsend: er is geen enkel bewijs. Men weet dat bepaal de chemische stoffen kanker kunnen veroor zaken of althans het ontstaan ervan bevor deren. Geen enkele van deze stoffen is tot nu toe in tabaksrook aangetroffen, met uit zondering van het zogenaamde 3,4 benzo- pyreen. De rook van 40 miljoen sigaretten bevat één gram benzopyreen, dat wil zeggen dat de con centratie in die rook te gering is om enig risico van kanker op te leveren. In de atmos feer in grote steden is de benzopyreen-con- centratie trouwens veel en veel groter. Sinds een halve eeuw zijn er proeven geno men waarbij men dieren langdurig grote hoe veelheden tabaksrook diep liet inademen. Het is nooit gelukt op deze wijze bij enig dier longkanker te verwekken. Zeker, men heeft huidkanker kunnen veroor zaken 'bij ratten en muizen door deze lang durig op een bepaalde plek van de huid met een concentraat van tabaksrook te bestrijken. Men heeft eveneens huidkanker kunnen ver wekken door dit met cacao en het geel van een ei te doen De vraag is zelfs of men hetzelfde resultaat niet zou bereiken als men een muis lang genoeg met een droog penseel over de huid zou strijken. Artsen van zeven medische instituten in het Roergebied zijn na vijf jaren van experimen teren tot de slotsom gekomen dat tussen si garetten roken en longkanker niet het minste verband bestaat. Professor Poche uit Dussel- dorf verklaart hetzelfde. Wat is er nu dus bewezen De grote Charles Darwin beweerde dat tabak bij hem lusteloosheid en mistroostigheid de den verdwijnen. Hij is niet de enige die dit heeft waargenomen. Miljoenen mensen over de gehele wereld ervaren elke dag dat een sigaret hen opwekt als ze opwekking nodig hebben en kalmeert wanneer zij nerveus zijn. Verbeelding, zegt u In elk geval dan toch zo'n sterke verbeelding dat in Amerika nu al een toeneming van het alcoholgebruik is waar te nemen bij velen die er toe gebracht waren minder te roken. Het is goed dat er geijverd wordt voor matig heid. In alles, ook in het roken. Maar het is gevaarlijk een angstpsychose te ontketenen zonder gedegen gronden. Soms krijgt men de indruk dat de anti-sigarettencampagne bezig is een heksenjacht te worden. Het is daarom beter het hoofd koel te houden. PLANTTIJD De voorjaarsmaanden geven veelal de stoot tot nieuwe activiteiten in de tuin. Velen be denken ineens dat een kennis of familielid een aardige boom of struik in de tuin heb ben die ze zelf ook graag zouden willen bezit ten. Alvorens men tot kopen en planten over gaat, dienen verschillende dingen te worden overwogen. In de eerste plaats of de gewenste boom of struik in de tuin wil groeien, want iedere plant stelt zijn speciale eisen. Een rho dodendron en azalea eisen beslist een zure grond andere planten vaak het tegenover gestelde. Ook de grondsoort speelt een rol. Een beuk of spar vragen een zandige grond en doen het beslist niet op een zware klei grond. Ook moet bekeken worden hoeveel stand ruimte de bomen op den duur vragen, anders loopt u de kans dat het binnen tien jaar een oerwoud wordt waar geen tuinman iets goeds van kan maken. En tenslotte koop plant- materiaal van gerenommeerde firma's, liefst NAK gekeurd. U zult er waarschijnlijk meer voor moeten betalen, maar u bent ook ver zekerd van goede kwaliteit. Geef verder re gelmatig water aan de pasgeplante bomen, speciaal die in het voorjaar. „DE VRAAGBAAK" Aardappelmoeheid (K.D.) Wat is eigenlijk aardappelmoeheid. Is het in heel Nederland dat men niet twee jaar achter elkaar op het zelfde stuk grond aardappels mag verbouwen Antwoord De aardappelmoeheid is een ge volg van het aardappelcystenaaltje of aard- appelwortelaaltje. Dit zijn microscopisch klei ne rondwormen. Deze vernietigen de cellen der plantenwortels. Men mag maar één keer in de drie jaar aardappels op dezelfde plaats verbouwen. Dit geldt voor geheel Nederland, dus ook de zg. stadstuintjes. Kassen (G.v.V.) Met veel belangstelling lees ik uw rubriek. Graag zou ik willen, dat u ook eens iets schreef over het kweken van bloemen en groenten in een zelf gemaakte broeikas. Men kan daaruit zoveel vroeger „de vruchten pluk ken". Antwoord In een van onze volgende rubrie ken zullen we graag aan dit verzoek voldoen. Dahliaknollen (W.Th.J.) In het najaar héb ik mijn dahliaknollen uit de tuin gehaald. Het zijn grote stronken ge worden. Kan ik deze nu verdelen. Kan ik iedere knol afzonderlijk poten Antwoord Dahliaknollen kan men uit elkaar trekken. Wanneer men een gave knol over houdt, met op de hals één of meer ogen die uitlopen, kan men deze poten en is een goede plant te verwachten. HOE IS onze gemiddelde voeding VOETBAL METO—AXEL 1-3 Axel reisde met een invaller voor de geblesseerde midvoor van Vugt naar Hoogerheide om Meto te bekampen. In een wedstrijd waarin Meto vooral na de rust wel wat té hard speelde waartegen niet voldoende werd opgetreden, heeft Axel toch kans gezien om een verdiende overwinning te behalen. Kort na het begin kreeg Axel een vrije trap toe gewezen, die door Lensen goed voor het doel werd geplaatst. Met een fraaie kopbal wist Verbunt hierna in de uiterste hoek de doelman te passeren 0-1. Axel bleef in de meerderheid, maar in de 20e minuut was het de linksbuiten van Meto die uit een voorzet van rechts bij een van haar uitvallen wist in te schieten. 1-1. Toch kon Axel kort voor rust nog tot een voorsprong komen. Uit een verwarring voor het Meto-doel was het Verbunt die met een goed schot de stand op 12 bracht. Na de hervatting zagen we een zeer hard spelend Meto dat sterk in de aanval was, maar toch wisten zij de hechte verdediging van Axel niet in moeilijk heden te brengen. Na ruim 20 minuten spelen kon Axel haar voor sprong nog vergroten. Uit een voorzet van linksbuiten van den Hout wist Herman mét een kopbal de keeper te pas seren 1—3. Zonder dat deze voorsprong nog werd bedreigd k.wam het einde van deze wedstrijd. Aanvragen voor het verkrijgen van een jachtakte voor het komende seizoen dienen vóór 1 april a.s. te worden ingediend. Het daartoe te gebruiken aanvraagformulier is kosteloos ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Dit formulier moet in tweevoud worden ingediend, waarbij twee pasfoto's moeten worden gevoegd van degene, voor wie de akte bestemd is. Aan hem, die nog geen achttien jaar is, kan geen jachtakte worden uitgereikt. Voor een minder jarige boven die leeftijd moet de vader, de moeder of de voogd de aanvraag ondertekenen en indienen. Behalve voor gastjagen zullen aanvragers in het algemeen over een jachtveld moeten kunnen be schikken, dat de vereiste afmetingen bezit. Voor een gewone jachtakte is verschuldigd 15,— zegelrecht, 40,— recognitie, 10,— bij drage Jachtfonds en 10,— gemeentelijke leges. AXEL, 12 maart 1965. Het Hoofd van de plaatselijke politie M. K. van Dijke. De gemiddelde Nederlander bestaat niet, zoals u weet, maar toch kan men berekenen wat deze sta tistiek-figuur jaarlijks eet en drinkt. Aan de hand van verbruikscijfers van het Ministerie van Land bouw en Visserij over 1963 willen wij hier eens nagaan hoe de voeding van het gemiddelde „hoofd der bevolking'' in grote trekken wel is. Hij zal ongetwijfeld anders zijn dan de voeding die u zelf gebruikt. Desondanks vindt u een beoordeling er van waarschijnlijk wel interessant. Wij gebruiken gemiddeld per persoon per week ongeveer 1500 g brood (bijna 2 broden) 1% kg aardappelen 800 g vlees en spek (incl. vleeswaren) 60 g gevogelte (dus 1 x per 10 weken een halve kip) 200 g vis 4 eieren 150 g kaas 3]/2 1 melk, karnemelk en melkprodukten 100 g meel- en grutterswaren, zoals havermout, rijst, grutten 35 g peulvruchten (dus b.v. om de 2 weken een portie) \y2 kg groente 1J4 kg fruit y2 kg boter en margarine (incl. boter en mar garine, verwerkt in gebak e.d.) 900 g suiker en stroop (incl. suiker verwerkt in jams, vruchtenconserven, gebak e.d.) 85 g koffie (voor 15 a 20 kopjes) 13 g thee (voor 10 a 15 kopjes) Hoe is deze voeding, uit het oogpunt van voe dingswaarde bekeken In de eerste plaats is hij te calorierijk en wel vooral te rijk aan vetten. Deze gemiddelde voe ding levert bijna 3000 calorieën, een aantal dat praktisch alleen nodig is voor volwassen mannen, die zware tot zeer zware arbeid verrichten en voor jongens van 14 tot 20 jaar. Voor anderen zal het aantal in het algemeen te hoog zijn met als gevolg dikker of te dik worden. Remedie naar beneden met de hoeveelheid vetten, ook met suiker, zoetigheid, en hapjes tussendoor. De hoeveelheid eiwitten, hier voornamelijk ge leverd door brood, vlees, melk en melkprodukten is ruim voldoende. Volwassenen die bijv. wat min der vlees en/of ei gebruiken dan de gemiddelde hoeveelheid, behoeven zich daarover geen zorgen te maken, zeker niet als meer brood wordt gegeten dan hierboven is aangegeven. Voor jongens en meisjes in de groei (13 jaar en ouder) zijn ge noemde hoeveelheden eiwitrijke levensmiddelen ze ker aan te bevelen. Bij brand- en snijwonden. Pijnlijke kloven, wMw>Ruwr handen en Schrale huid. Lager dan de opgegeven portie melk en kaas moe ten ook volwassenen liever niet gaan. Deze twee produkten vormen verreweg onze voornaamste ca/ciumbronnen de gebruikte y2 liter melk en 20 g kaas voorzien maar nét in de dagelijkse be hoefte aan calcium. Voor de „opgroeiende jeugd zijn resp. liter melk en 30 g kaas per dag ge wenst. Deze extra's leveren dan tevens de ge wenste extra portie eiwitten. De belangrijkste leveranciers van ijzerzouten in deze voeding zijn brood en in mindere mate vlees, aardappelen en groente. Aan vitamine A is door het hoge margarinegebruik geen gebrek. Ook wanneer het totale vetgebruik een stuk omlaag zou gaan, zou de vitamine A-voorziening geen gevaar lopen. Ook vitamine C wordt voldoende opgenomen bij de genoemde wekelijkse consumptie van 1 kg fruit, iy kg groente en kg aardappelen. Worden véél minder aardappelen gegeten, dan is compen satie door meer groente en/of fruit gewenst. De B-vitamines haalt onze gemiddelde Nederlander vooral uit brood, melk en melkprodukten, vlees, aardappelen en groente. Bij een lager broodgebruik dan de 5 sneden per dag en een laag aardappel- gebruik is uitkijken geboden. In dat geval meer brood in de vorm van bruin-, volkoren- of donker roggebrood en/of meer van andere vitamine B-rijke produkten nemen. Dat was dus onze gemiddelde voeding te vet, te zoet, maar verder wel goed. De voeding van sommige volwassenen, vooral van zg. kwetsbare groepen als aanstaande moeders en bejaarden, en van sommige kinderen laat echter nog wel eens te wensen over.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3