NEDERLANDSE SIGARENINDUSTRIE KOSMOSMYSTERIëN Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 20 MAART 1965 79e Jaargang No. 25 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK MODERNSTE TER WERELD NIEUWSTE ONTWIKKELINGEN VINDEN HIER TOEPASSING Bosjes en Poppen Door de jaren heen heeft de Nederlandse sigarenindustrie zich wereldfaam verworven. Toch is dit nog niet zo'n oude industrie, want 200 jaar geleden werden er in ons land maar op zeer bescheiden schaal sigaren gemaakt. Omstreeks 1850- 1860 begon men in ons land sigaren te maken. Het beroep van si garenmaker dateert uit die tijd. De eerste centra, waar zich later de bakermat der Ne derlandse sigarenindustrie zou ontwikelen, waren Amsterdam en Kampen. Allengs ver plaatste zich de industrie van de hoofdstad naar de streek tussen Wageningen en Veenen- daal en tevens naar Rotterdam, Utrecht, Den Bosch en Eindhoven en omgeving. De sigaren die onze grootvaders met veel smaak rookten, waren met de hand gemaakt. Dat gebeurde veelal thuis. In grote manden werden de sigaren afgeleverd op een centraal adres. Dit laatste groeide allengs uit tot een kleine of middelgrote fabriek, waar de siga renmakers in lange rijen gezeten de „bosjes" of „poppen" maakten. Anderen brachten daaromheen het omblad aan, het „opdekken", en weer een andere groep legde in een spiraal gewonden het dekblad om de „pop".. Speciale vaardigheid werd van de vakman ge vraagd bij het vervaardigen van de zo gelief de balknaks. Bij deze sigaren moest de kop van de sigaar goed gevormd worden en aan het einde vakkundig worden dichtgeplakt. In 1906 waren er in ons land 435 sigaren fabrieken waar 40.000 mensen werkten. Om streeks die tijd had de industrie zich reeds geconcenteerd in Noord-Brabant. Deze pro vincie telde toen 168 fabrieken, grote en kleine, maar de kleine waren verre in de meerderheid. Meisjes maken sigaren Die situatie heeft zich min of meer ongewij zigd voorgedaan tot in de laatste wereldoor log. Daarna hebben zich in de sigaren industrie ingrijpende ontwikkelingen voorge daan, die het beeld van vóór de oorlog totaal hebben veranderd. Zo zijn er thans 30 sigarenfabrieken in ons land waar de pro- duktie van de sigaren is geconcentreerd er werken 11.000 mensen. Hieronder bevinden zich een elk jaar verder afnemend aantal si garenmakers. Dit beroep is bezig uit te ster ven. In de plaats van de sigarenmaker, die onge veer 4000 sigaren per week kan opdekken, is nu het jonge meisjte gekomen, dat met grote handvaardigheid haar „kompleetmachi ne" bedient. Deze produceert door twee meisjes „bemand" 27.000 sigaren per week en wanneer in ploegen wordt gewerkt 48.000 stuks Het is deze mechanisatie van het produktieproces geweest, die de omwen teling in de industrie heeft veroorzaakt. De Nederlandse sigarenfabrieken hebben zich in enkele tientallen jaren tijd opgewerkt tot de modernste van de wereld. Niet alleen de pro- duktie is gemechaniseerd, ook de administra tie wordt door ingenieuze machines van dag tot-dag bijgehouden. Ons land zal straks, als de EEG-markt volledig geopend zal zijn, sterk toegenomen. In 1963 rookte men in currentie. Wat dit betreft, heeft de Neder landse sigarenindustrie al een voorsprong op de buitenlandse, omdat men hier tijdig heeft ingezien dat de tabaksgrondstoffen wel eens schaars zouden kunnen worden. Want niet alleen in ons land is het roken van sigaren sterk toegenomen. In 1963 rookte mgen in Nederland 30 miljoen sigaren méér dan het jaar daarvoor. In de Verenigde Staten is de Amerikaan in 1963 alleen al 30% sigaren meer gaan roken. Deze ontwikkeling zet zich over de gehele wereld voort. Bandtabak is natuurprodukt Het is duidelijk, dat dit de landen waar tabak wordt geteeld voor grote problemen stelt. Er dreigt een gebrek aan grondstoffen, ook al doordat de verzorging van de tabak - met name in de ontwikkelingslanden - met min der vakmanschap geschiedt. Het hoeft dan ook niet te verwonderen, dat naarstig naar wegen is gezocht om de sigarenroker van zijn rokertje te blijven voorzien tegen een prijs, die betaalbaar is. In de Verenigde Staten is derhalve het „homogonized tobaccoleaf" ont wikkeld, in het Nederlands bandtabak. Dit is een natuurprodukt, vervaardigd van tabaks bladeren die vermalen zijn en met een bind middel op tabaksbasis wordt gebonden. Door een wals wordt de tabak tot een bladdunne laag geperst, die zich bijzonder goed leent om door de kompleetmachine als omblad voor sigaren te worden verwerkt. De HTL- of bandtabak wordt o.a. door de Delimij in Eindhoven vervaardigd. De voordelen van deze nieuwe methode worden zowel door de fabrikanten als door de rokers zelf erkend. De met HTL-omblad voorziene sigaren trek ken lichter, de roker kan mede dankzij de kundigheid van de mélangeur bij elke nieuwe sigaar van hetzelfde merk hetzelfde aroma verwachten. Kortom, hij krijgt voor lage prijs - zeker in verhouding tot de siga- renprijzen in het buitenland - een kwaliteits- produkt De ontwikkeling staat evenwel niet stil. Kon tot voor kort de gehomogeniseerde tabak alleen als omblad dienen, thans is ook het mélange-dekblad in de sigarenproduktie ingeschakeld. Het is duidelijk, dat de Nederlandse sigaren industrie, door tijdig de weg naar ingrijpende modernisering in te slaan, zich een eerste positie in de wereld heeft verworven, als men weet, dat een der grote fabrikanten naar meer dan 80 landen ter wereld Nederlandse sigaren exporteert De eerste hemellichamen, welke toekomstige ruimtevaarders zullen ontmoeten bij het na deren van Mars, zullen de satellieten Deimos en Phobos zijn. Twee satellieten, welke in 1877 plotseling zichtbaar werden voor de astronomen. Over Deimos en Phobos hangt een waas van geheimzinnigheid. Zeker, de gehele kosmos is een mysterie, een verbazing wekkend, niet te bevatten wonder, maar de twee satellieten van Mars vormen voor de astronomen wel een bijzonder groot vraag teken. Deimos en Phobos zijn voor hen twee uitermate fascinerende hemellichamen. Waar om Hoezo vraagt natuurlijk onmiddellijk de nieuwsgierige lezer zich af. Het antwoord luidt: omdat de plaatsing van bedoelde he mellichamen in het heelal bijzonder vreemd is. Deimos en Phobos zijn, zo lijkt het, geordend op een absoluut onverklaarbare wijze, strikt in het vlak van de equator en zo dicht bij Mars, dat hun rotatie door deze wordt afge remd. De Russische professor I. Chklovski, die van het planetenstelsel heel wat afweet, geeft over dit vreemde fenomeen een opzien barende explicatie. Hij zegt „Opdat de spoetniks van Mars kunnen worden afgeremd door de verdunde atmosfeer van deze planeet, is het noodzakelijk, dat zij... hol zijn Wel nu, de kosmos kent geen holle voorwerpen. De mogelijkheid is dus geenszins uitgesloten, dat de satellieten, die om Mars roteren, kunst matig zijn..." Mars heeft een civilisatie De bewoners er van bewegen zich door de kosmos Maar dat is jure science-fiction Edoch, is de science-fiction, waarvoor vele mensen zo smalend de schouders ophalen, niet reeds ten dele nuchtere werkelijkheid geworden De Maan werd geraakt, bemande ruimtescheepjes denderen met duizelingwekkende vaart op on gekende hoogten door het luchtruim, Venus is binnen het bereik van raketten gekomen en vermoedelijk zal er binnenkort ook wel een aardse verspieder om Mars zoemen. Voor waar, dit alles is toch meer sciene dan fic tion Maar afgezien van de tot nadenken aanspo rende uitlating van professor Chklovski en het verbluffende concrete feit, dat de aard bewoners zich van hun planeet kunnen los maken - hetgeen dus ook zou kunnen wor den volbracht door eventuele bewoners van andere planeten - zijn er voorts meer zaken, welke het vermoeden rechtvaardigen, dat niet alleen de Aarde een planeet is waar mensen verblijven. Weliswaar blijkt alles, wat hier over tot nu toe bekend is, gering, vaag en twijfelachtig te zijn, maar toch betreft het hier aangelegenheden, waarover de weten schap zich ter dege beraadt. Zo wordt er door de geleerden de laatste jaren levendig gedebatteerd over de in 1908 plaats gehad hebbende meteorietneerstorting in de Taiga van Toengoeska in Noord-Syberië. De enor me krater, welke hierbij ontstond, zou niet zijn veroorzaakt door een meteoriet, maar door een mysterieus, interplanetair ruimte schip. Men heeft uitgerekend, dat deze hy pothese gemiddeld eenmaal per twee maan den, gedurende zestien jaren, op geheel uit eenlopende wijze werd tegengesproken. Geen dezer contra-stellingen blijkt echter onweer legbaar. Over één ding is men het evenwel volkomen eens het kosmisch voorwerp in kwestie is uit elkaar gespat (ontploft) in de lucht, 5.000 a 6.000 meter boven het aard oppervlak, gepaard gaande met ontzaglijke hitte-uitstralingen. (Het is vooral de intensi teit van deze uitstralingen, waarover thans door de geleerden zo druk wordt gediscu teerd). De door de explosie ontstane hitte was zó hevig, dat 1200 vierkante kilometer bos letterlijk wegschroeide. Er wordt dan ook ver ondersteld, dat de interne energie van het lichaam heeft meegeholpen de explosie tot stand te brengen. Voortbouwende op deze hypothese vragen de wetenschapsmensen zich nu af welke soort energie zou het mysterieuze lichaam bevat kunnen hebben Was het misschien kern energie Zo ja, wat waren dan de oorzaken van haar vrijmaking Geleerden, die zijn ge specialiseerd in het bestuderen van meteo rieten, wijzen deze theorie niet af. Aldus be wezen de in 1962 te Leningrad gehouden conferenties over meteorietvraagstukken. Onrustige Zenuwen? Mijnhardfs Zenuwfabletten Langs de Scheldestromen Verkeersquiz te Terneuzen. Zeven teams van het voortgezet onderwijs (uts 2, Its2 en chr. ulo 3) zullen zaterdag middag deelnemen aan een verkeersquiz in de uts te Terneuzen. Deze quiz wordt geor ganiseerd door het district Zeeland van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het winnende team wordt als kampioen van het district Zeeland beschouwd en zal op zaterdag 27 maart a.s. meedingen naar het landelijk kam pioenschap te Hilversum. Alleen feest op 5 mei in Zaamslag. Tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis van Zaamslag, belegd door de Oranjevereni ging, heeft men besloten op 30 april geen festiviteiten te organiseren. Wel heeft men een programma opgesteld voor 5 mei. Om acht uur begint men met klokgelui, waarna het tamboerkorps van „De Volharding" een rondgang door het dorp zal maken. Om ne gen uur begint in een der kerken een her denkingsdienst, die tot tien uur zal duren. Van half elf tot twaalf uur staan er kinder spelen op het programma. Tegelijkertijd zul len de leerlingen van de kleuterschool een op tocht houden. Voor de jeugd van 14 tot 18 jaar zal men 's middags brandweerwedstrijden organiseren. Om drie uur treden „De Juliana- ruiters" en de ponyclub „De Kleppertjes" uit Axel op in het centrum van het dorp. Dit zal duren tot vijf uur. Tussen vijf en zes is er een wielerwedstrijd op gewone fietsen. Van zeven tot acht uur houdt men rolschaatswed- strijden. De dag wordt besloten met een con cert van „De Volharding", een rondgang door het dorp van dit korps en een vuurwerk. Voorts is er de gehele dag een tentoonstelling geopend in het jeugdgebouw „De Poort". Hier zal een grote verzameling voorwerpen uit de tweede wereldoorlog worden geëx poseerd. Z.L.M.- LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING AXEL Ingevolge het rouleringschema is de Kring Axel der Zeeuwse Landbouw Maatschappij dit jaar belast met de organisatie van de grote Z.L.M.-tentoonstelling, die op 1, 2 en 3 juli 1965 te Axel zal worden gehouden. Het hiervoor ingestelde Tentoonstellings- bestuur is ongeveer een jaar geleden met de eerste voorbereidingen begonnen, welke thans uiteraard een beslissend stadium naderen. Het bestuur heeft de beschikking over uitste kende terreinen tot een oppervlakte van circa 9 ha., gelegen op korte afstand van het cen trum van Axel. Verwacht mag worden, dat een groot aantal standhouders, zowel in de openlucht als in grote tenten weer zullen bij dragen tot een expositie, zoals men de laatste reeks van jaren van de Z.L.M. gewoon is. De tentoonstelling zal op donderdag 1 juli te 10 uur officieël worden geopend, waarna des middags de Algemene Ledenvergadering van de Z.L.M. zal worden gehouden. De traditie getrouw zal op vrijdag 2 juli des morgens de rijtoer door het werkgebied van de Kring plaats vinden. In de middaguren vindt een demonstratie plaats van de bekroonde paar den en het rundvee, waarvoor in de morgen uren de voorkeuringen worden gehouden. Het tweede gedeelte van de middag zal een défilé van landbouwwerktuigen in de grote demonstratiering plaatsvinden. Het Tentoonstellingsbestuur heeft ernaar ge streefd op zaterdag 3 juli een zeer gevarieërd programma te brengen, dat ook voor het jon gere publiek bijzonder aantrekkelijk belooft te worden. Het middagprogramma wordt ge opend met een ponydemonstratie met mede werking van de bekende vereniging „Ma- zeppa" uit Barendrecht. Kleurige taferelen zullen de bezoekers worden geboden, wanneer het elitekorps vendel- zwaaiers van de Belgische Boerenjeugdbond in de ring verschijnt. Voorts zal op deze middag een judodemon stratie worden gegeven, waarbij de Olym pische kampioen Anton Geesink aanwezig zal zijn. Het programma vermeldt voorts een tram polinedemonstratie met medewerking van de Nederlandse Kampioen 1964. De middag wordt besloten met een wind- hondenren van de Bredase Windhonden Ren Vereniging. Tijdens de Tentoonstellingsdagen zullen in de Gemeente Axel in samenwerking met de Stichting Streekcentrum Axel en de V.V.V.- Axel nog diverse evenementen worden geor ganiseerd met tot besluit een groot vuurwerk op zaterdagavond. Het Tentoonstellingsbestuur verwacht vanzelf sprekend ook veel bezoek uit België, temeer omdat de tentoonstelling is opgenomen in de keten van Benelux-manifestaties, die in 1965 in Zeeland zullen worden gehouden. Radioreportage van de K.R.O. over Zeeland. De heer J. Grijpink chef reportage afdeling van de K.R.O.-radio en zijn medewerker de heer B. Smit hebben gisteren in Zeeland do cumentatie- en stemmenmateriaal verzameld voor een documentaire van twintig minuten die volgende week vrijdagavond rond half tien wordt uitgezonden. In de reportage zullen onder meer de consequenties van de ontslui ting van Schouwen-Duiveland nader worden bekeken. Voorts zal men een antwoord gaan zoeken op de vraag wat verwacht Zeeland als woon- en werkgebied van deze veran dering en de komst van de Oosterschelde- brug. Daarbij zullen verschillende mensen aan het woord worden gelaten. De reporters heb ben gesprekken gevoerd met burgemeesters op Schouwen en Walcheren. Ook V.V.V.- functionarissen en andere ingewijden worden aan 'het woord gelaten. ZONDER COMMENTAAR AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per m.m. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1 - 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 12 cent extra. zie vervolg op pagina 2 Het nieuwe paleis van Justitie in Beiroet heeft twee ingangeneen voor de aanklagers en een voor de aangeklaagden. Het is een extra veiligheidsmaatregel om te voorkomen dat beide partijen elkaar reeds voor het begin van de zitting in de haren zouden vliegen.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1