PRINSES MARGRIET VERLOOFD DE GULLE HAND VAN DE AARDE r HERINDELINGSZITTING Snuif en wrijf AM PUROL in huis! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschijnt iedere zaterdag EEN BLOEM IN DE ZON - y - donderdag 11 maart 1965 G.S. hoorden gemachtigden van 20 gemeenten. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 13 MAART 1965 79 Jaargang no. 24 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12. tel. 0 1155 - 646. postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per nun. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1 - 5 regels ƒ1»— iedere regel meer 12 cent extra. Het jaar 1943 zette somber in. Nederland was door de Duitsers, Neder- landsch Indië door de Japanners 'bezet. De Duitse oorlogsmachine scheen onstuitbaar. Weliswaar vochten de Russen krampachtig om de ruïnes van Stalingrad, maar deze stad was toen nog niet geworden tot de eerste mijlpaal op de weg naar de ondergang van het Derde Rijk. De onbeperkte duikboten- oorlog vergde grote offers, niet in de laatste plaats van de Nederlandse koopvaardij. Hier, in ons land, waren de Jodendeportaties in volle gang. Duisterder dan ooit was de maand januari. Toen kwam het bericht van de geboorte van Prinses Margriet en bracht een glimlach op sombere gezichten. Een glimlach, meer niet. Want zou deze dochter van het Huis van Oranje wel ooit de vaderlandse bodem be treden Zij was een kind van de ballingschap. Het prinselijk gezin vertoefde in Ottawa. Prinses Margriet zou, in Canada geboren, daardoor automatisch Canadees staatsbur geres worden. Men moest zijn toevlucht nemen tot buiten gewone maatregelen. De vleugel van het zie kenhuis in Ottawa, waar Prinses Juliana haar derde kind ter wereld zou brengen, werd tij delijk tot Nederlands grondgëbied verklaard en zo werd Prinses Margaretha Francisca toch als Nederlandse geboren. Enkele maan den later werd zij gedoopt in de St. Andrews Church te Ottawa en het was de Nederlandse koöpvaardij, die daarbij peet stond. Margriet zou zij worden genoemd, zo besliste Prinses Juliana, en de margriet, de witte bloem met het gouden hart, symboliseerde voor haar het offer, door zovelen aan het front, in het verzet en voorzeker ook op zee door marine en koopvaardij voor de vrijheid van hun land gebracht. Een flauwe zonnestraal was door de wolken gebroken en bleek een voorbode van de zon der vrijheid, die twee jaren later weer zou gaan schijnen. Prinses Margriet en haar zus ters, Beatrix en Irene, kwamen terug in Ne derland. Prinses Juliana nam de taak van haar konink lijke moeder over en het leek of zij van die moeder de afkeer had geërfd van wat Wil- helmina noemde de „gouden kooi", waarin zij haar leven lang opgesloten had gezeten. Haar kinderen genoten zoveel mogelijk van de vrijheid. Met andere kinderen gingen zij naar school in „De Werkplaats" van Kees Boeke, met andere jongelui bezochten zij la ter de universiteit. Zij leefden temidden van het volk. Dat gold zeer zeker voor Prinses Margriet, die tussen de zusters een bescheiden plaats innam. Aller ogen waren gericht op Beatrix, de kroonprinses. Daarnaast eiste Prinses Irene de aandacht op, een aandacht, die on gezonde aspecten kreeg toen zij door haar huwelijk met een Spaanse troonpretendent zo ver bleek te zijn verwijderd geraakt van de denkbeelden van het volk, dat haar zijn ge negenheid had geschonken en haar ondanks dat alles niet vergeten heeft. Prinses Margriet ging rustig haar gang. Zij manoeuvreerde haar auto door het drukke verkeer van de universiteitstad, zij volgde de colleges, zij vierde feest met de studenten en bleek een al even enthousiast beoefenaarster van de wintersport als haar familieleden. En zo kon ook de thans 24-jarige prinses, vrijwel ongehinderd door publieke belangstel ling, de vriendschap met haar mede-student, Pieter van Vollenhoven, laten rijpen tot een inniger verstandhouding. Het is een unieke gebeurtenis in ons vorsten huis, dat een Prinses zich verlooft met een Nederlander en dan nog Nederlander zonder titel of adelijke staat. Veel is er gespeculeerd. Prinsen van regerende of gewezen vorsten huizen liet men de revue passeren. Daardoor wellicht ook schonk men geen aandacht aan de vriendschappelijke verhouding tussen de twee, die als „gewone" mensen met elkaar omgingen. Prinses Margriet staat nu opeens in het volle licht van de publieke belangstelling. De ster ke voorliefde voor het vorstenhuis, die dreig- die iets van haar glans te verliezen tengevolge van recente, smartelijke gebeurtenissen, bloeit weer op. Het feit, dat Prinses Margriet zo zelfstandig haar onconventionele keuze deed, het feit, dat haar ouders daarmee van harte instemmen, heeft ons doen beseffen, dat Ko ningin en Prins zowel als hun kinderen men sen zijn van de nieuwe tijd en hun democra tische beginselen beleven tot in de sfeer van hun particuliere leven. Straks, als Prinses Margriet is afgestudeerd, gaat zij nog enige tijd „in de verpleging", een morele ruggesteun voor de zeer vele vrouwen en meisjes, die dit beroep, dat tegelijk een roeping is, hebben gekozen. Lang heeft de MARGRIET in het verborgene gebloeid. Nu staat zij in de volle zon. De zon der genegenheid van het Nederlandse volk regeling vooruit kan lopen. Deze wet, die voor een gedeelte de oude mijnwet, welke nog door Napoleon is ingevoerd, moet vervangen, zal aanwijzingen moeten geven wie uitein delijk op het Nederlandse deel van het Plat naar gas en olie zal mogen zoeken. Achter de schermen wordt hierom al hard gevochten. De NAM, een combinatie van de Bataafse Petroleum Maatschappij, die weer een deel is van de Koninklijke Shell-groep, en de Standard Oil Company (New Yersey), is BIERVLIET: Burgemeester A. P. Kostense zei dat de plannen voor opheffing van de zelfstandig heid van de bijna 1000 jaar oude gemeente Bier vliet, grote verontrusting en oprechte verontwaar diging heeft teweeg gebracht. Hij was teleurgesteld over het feit dat G.S. in het geheel geen aandacht hadden besteed aan de argumenten van de raad van Biervliet. De afscheiding van Driewegen moet naar zijn oordeel worden gezien als een verkrach ting van de gemeentelijke samenleving. Het plan als geheel noemde hij rigoreus en fataal. „Wij la ten de deur open voor een combinatie van Braak- T manpartners, maar als dat niet zou kunnen, dan een belangrijke kandidaat. Het is tenslotte kiezcn wjj voor aansiuiting bij de kanaalgemeente de NAM geweest, die de belangrijkste aard- Terneuzen", aldus burgemeester Kostense. gasvondsten in Nederland heeft gedaan en f Gedeputeerde Kaland wees op de des ochtends die ook direkt betrokken is bij de maatschap- door wethouder W. C. van der Hooft (Breskens) pij, die het gas over Nederland moet verdelen, j gelanceerde opmerking dat Biervliet bij West een organisatie, waarin overigens ook de staat Zeeuwsch-Vlaanderen behoort. Het antwoord van een flink aandelenpakket heeft. 1 burgemeester Kostense was dat er sinds de afslui- Op de Noordzee dreigt een ware gasTush te tin9 van de Braakman in 195 i j i i anderd en dat Biervliet zich momenteel sterker ontstaan. Vooral de vondst van zo veel gas bij anaero en uac r i i li* j 4 tot Midden dan tot West-Zeeuwsch-Vlaanderen Slochteren heeft de belangstelling doen toe- cuc 1 c nemen. Nu al is een zevental maatschappijen jtvoe aan9e ro bezig met onderzoekingen op de Wadden. W Men wil echter verder. Liefst zo snel moge- BOREN, MAAR WIE De run op hert aardgas is in Nederland nog lang niet ten einde. Iedere voorspelling over de uiteindelijke hoeveelheid gas, welke in Ne derland zou kunnen worden gewonnen, is op dti moment even betekenisrijk als de schatting hoeveel vogels over tien jaren in Nederland een ei zullen leggen. Het is eenvoudig niet te berekenen. Vooral niet doordat tot Neder land ook moet worden gerekend dat deel van het continentaal plat, dat volgens de conventie van Genève aan Nederland toebehoort. Het continentaal plat is dat deel van de Noordzee (in feite vrijwel de gehele zee tussen Enge land, Noorwegen, Denemarken, Duitsland en Nederland), dat niet dieper is dan honderd meter. Nederland heeft er een stuk van ge kregen van liefst ruim 62 duizend vierkante kilometer. De verwachtingen zijn, dat op dit continentaal plat en vooral op het Nederlandse ge deelte - nog aanzienlijke gasreserves zullen worden aangeboord. Op olie rekent men vrij wel niet. De geologen gaan hierbij uit van de gasvelden in het Westen en in het Noorden, die zich echt niet houden aan de aan de op pervlakte getrokken grenslijn tussen land en water. Het is heel waarschijnlijk, dat deze velden zich voortzetten tot onder de Noord- zeebodem. De grote vraag is wanneer kan worden be gonnen met het gigantische werk, de bodem van de Noordzee te onderzoeken. Er is in de afgelopen jaren al een viertal proefboringen geweest vlak voor de kust van Zuid-Holland. De boringen zijn nu echter stopgezet doordat inmiddels de Mijnwet Continentaal Plat op komst is en geen enkele maatschappij op deze lijk. De maatschappijen zijn dan ook nogal wat verontwaardigd, dat de Nederlandse re gering zo lang heeft geaarzeld met het geven van regels voor het continentaal plat. Enge land is Nederland al ver voor. Al flinke de len van het Britse zeegebied zijn verdeeld. Rond 25 maatschappijen, waarvan een flink aantal elk een vijftal andere olietrusts ver tegenwoordigt, hebben al concessiegebieden gekregen. Deze maatschappijen hebben hun concessie gekregen op voorwaarde, dat zij in de komen de zes jaren minstens twee en een half mil joen gulden per 250 vierkante kilometer uit geven aan het zoeken naar gas en olie. Vol doen zij niet aan deze verplichting dan ver liezen bij elk recht op verdere exploratie en eventuele winning. Door deze regeling zal de komende zes jaren rond 800 miljoen gulden worden uitgegeven aan het zoeken naar ener gievoorkomens op het Engelse deel van het plat. Men vreest nu, dat Nederland bij deze aktivi- teiten ver achter zal blijven. De NAM rekent er op, dat ook dergelijke voorwaarden zullen worden gesteld voor het Nederlandse deel van het continentaal plat. Bij een dergelijke ma nier van werken is men er zeker van, dat werkelijk krachtige bedrijven op zoek gaan naar het gas. Hierdoor voorkomt men, dat vluchtig wordt gezocht in de hoop op een snel (financieel) sukses. Bij eenzelfde systeem als nu door Engeland is gevolgd zou men ze ker stellen, dat in Nederland in zes jaren rond zeshonderd miljoen gulden wordt be steed voor het speuren naar gas op de Noord zee. De bedragen geven wel aan hoeveel geld er nodig zal zijn om de Noordzeebodem op verantwoorde manier af te zoeken. Volgens de NAM zal een eenvoudige campagne al zeker tweehonderd tot driehonderd miljoen gulden kosten. Een enkel booreiland kost al 30 miljoen gulden. Volgens de Nam is dit al een afdoende aanwijzing, dat exploiratie door de staat niet mogelijk is. Waar zou het rijk zoveel geld vandaan moeten halen Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met In een openbare vergadering die met inbegrip van een viertal schorsingen om zich van de ene plaats naar de andere te begeven heeft geduurd van half negen 's ochtends tot bijna negen uur 's avonds, heeft het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland donderdag twintig gemachtigden van Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten gehoord inzake de voorgenomen herindeling van gemeenten. In deze hearings door de vijf G.S.-leden M. J. van Poelje (voorzitter), J. van den Bos, J. M. A. C. van Dongen, A. J. Kaland en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, hebben de officiële gemachtigden van de raden en de raadsleden persoonlijk nog eens volop de gelegenheid gekregen hun gevoelens voor of tegen deze herindeling kenbaar te maken. De meeste gemachtigden bleven van mening dat hun gemeente best in staat is de eigen boontjes te doppen, waarbij vaak werd gewezen op hetgeen daar in de loop der jaren is tot stand gebracht. Voorts werden er tal van argumenten gelanceerd, die door G.S. nooit zijn bestreden en die eigenlijk met de hele herindeling niets hebben te maken. Hetgeen voorzitter Van Poelje op een gegeven moment deed opmerken dat het niet in de bedoeling ligt „eventueel op te heffen gemeenten ook geheel af te breken". Zo hier en daar werd wel eens een prikje uitge deeld aan een buurgemeente, maar tot een wer kelijke ruzie is het bepaald niet gekomen. De toe komstige partners in de zuidelijke kanaalgemeente (Sas van Gent en Westdorpe) hielden een vurig pleidooi voor verruiming van hun grondgebied in noordelijke richting met als argument, het verkrij gen van een gelijke kans als de gemeente Terneu zen. Opvallend was wel de grote interesse van de G.S.- leden naar de gevoelens van de verschillende ge machtigden voor zover dat niet uit de be togen naar voren was gekomen inzake de vor ming van nog grotere eenheden, in casu drie ge meenten voor het gehele gebied van Zeeuwsch- Vlaanderen. De gevoelens van de gemachtigden van de ge meenten, die betrokken zouden zijn bij de vorming van één midden-gemeente, komen, uiteraard heel beknopt, op het volgende neer HOEK: Burgemeester A. F. Hansens zei geen behoefte te hebben aan het geven van toelichtingen op het duidelijk geformuleerde raadsbesluit waarin de bijna voltallige raad te kennen heeft gegeven met de Braakmanpartners Philippine en Biervliet in zee te willen gaan. SLUIS „Er is geen enkele noodzaak om de zelf standigheid van Sluis op te heffen en een com binatie Aardenburg-Sluis te formeren", zei burge meester P. F. van Hootegem. Voorts kantte hij zich tegen één gemeente West-Zeeuwsch-Vlaan- deren". Moet er toch geconcentreerd worden, voeg dan Retranchement maar bij Sluis de mensen daar zouden er misschien niet eens zo erg tegen zijn", dacht hij. PHILIPPINE Waarnemend burgemeester A. P. van Ooteghem hield een pleidooi voor het behoud van de zelfstandigheid van zijn gemeente met als alternatief aansluiting bij de zuidelijke kanaal gemeente. „Mits die meer armslag krijgt dan G.S. zich voorstellen", voegde de heer Van Ooteghem er aan toe. SAS VAN GENT Zeer uitvoerig ging burge meester R. A. J. den Boer in op de zijns inziens noodzakelijke verruiming van het grondgebied van de voorgestelde zuidelijke kanaalgemeente. Met name toevoeging van de Axelse vlakte, het kanaal eiland en geheel Sluiskil. „Bovendien hebben wij dezelfde faciliteiten nodig als Terneuzen", zo voeg de hij er aan toe. Gedeputeerde Kaland wilde graag van hem weten wat zijn bezwaren waren tegen één gemeente voor de gehele kanaalzone. „Omdat Sas van Gent van ouds de industriepromotor is en recht heeft die functie te handhaven", antwoordde burgemeester Den Boer. De heer Kaland wees er voorts op dat die industrialisatie zelfs vanaf de grens tot aan de Westerschelde ook kan worden voortgezet na bijvoorbeeld een fusie met Terneuzen. Maar volgens burgemeester Den Boer heeft ook Ter neuzen zijn specifiek eigen functies. „Bovendien zullen wij straks partners worden in een haven schap", zo voegde hij er aan toe. „Dan is het eigenlijk niet van zo n groot belang waar de grens tussen de beide gemeenten loopt dacht gedepu teerde Kaland. Gedeputeerde Van Dongen vroeg nog of hij uit de argumenten van burgemeester Den Boer kon op maken dat er voor Sas van Gent eigenlijk maar twee mogelijkheden zijn, namelijk een aanzienlijke uitbreiding van de zuidelijke gemeente of één grote kanaalgemeente. „In elk geval heeft ons plan niet uw goedkeuring", zo voegde hij er aan toe. Maar burgemeester Den Boer hield het op verruiming van de zuidelijke gemeente. WESTDORPE Burgemeester G. H. E. M. van Waes ging nog even in op die discussie. De vor ming van één kanaalgemeente stuit volgens hem op verschillende bezwaren, zoals de andere ge aardheid van de bevolkingen. Ook hij dacht dat bij realisering van het G.S.-plan de verhouding van de twee gemeenten totaal scheef zal worden ge trokken. Hij gaf voorts een uitvoerige definitie van wat onder bestuurskracht moet worden verstaan. De vorming van drie gemeenten voor geheel Z. Vlaanderen noemde hij een onmogelijke zaak. (zie vervolg elders in dit blad) Bij brand en snijwonden. Pijnlijke kloven. OTMnaRuwie handen en Schrale huid.—

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1