POUiPAMPO - Aankoop van een tuinbouwtrekker t.b.v. de plantsoenendienst - Verbetering van het zwembad. Voorts kan worden medegedeeld dat met de verbetering van de traverse Singel- weg - Bylocquestraat - ged. Prins Hendrik straat een aanvang werd gemaakt met de restauratie van de raadszaal werd begonnen. FINANCIEN De betalingen vormden in 1964 een totaal van 5.885.696,11, inciusief 1.451.656,18 voor de bouw van woningen, of 983.798,75 meer dan in 1963 de ontvangsten bedroegen (exclusief lenin gen en voorschotten) 2.664.334,55; ge leend werd 1.143.500, - en 1.977.628,10 aan voorschotten voor woningwetbouw. Afgelost werd 359,707,66. U verkouden RECREATIE - TOERISME - SPORT De plannen voor de aanleg van het derde sportterrein wachten op uitvoering. Een aan vang is gemaakt met de aanleg van een oefen- hoek voor de v.v. „Axel". Met ingang van 1 januari 1964 is het ge meentelijk sportbedrijf in werking getreden. Het kampeerterrein „De Boshoek" boekte 3952 overnachtingen, dit is 2017 meer dan in 1963. Hiervan waren 1829 Nederlanders, 1760 Belgen, 140 Duitsers, 3 Fransen, 110 Zwitsers, 98 Engelsen, 10 Amerikanen en 2 Zuid-Afrikanen. Het aantal overnachtingen in de jeugd herberg bedroeg 3835, waaronder: Nederlan ders, Engelsen, Belgen, Duitsers, Fransen, Ieren, Australiërs, Amerikanen, Schotten, Zuid-Afrikaners en Zwitsers. Voor het zwembad werden uitgegeven 161 gezinsabonnementen met 801 gezins- ledenkaarten 434 persoonlijke abonnementen 20 „20-baden" knipkaarten; 17277 dagkaaren 18 zwemleskaarten 175 zwememblemen 142 diploma's. Aan toegangsgelden werd in totaal ontvangen 12.751,40 tegen 7.410,80 in 1963. INFORMATIECENTRUM V.V.V. Het in het stadhuis gevestigde informatie centrum van de V.V.V. bleek in het afgelopen jaar opnieuw in een grote behoefte te voor zien. Uit onderstaand overzicht blijkt dat de be langstelling voor Axel nog steeds toeneemt. Zowel partikulieren, die hun vakantie in Axel willen doorbrengen, als door vereni gingen en V.V.V.'s worden inlichtingen in gewonnen. Anderzijds vragen ook inwoners van Axel meermalen folders en inlichtingen over plaatsen waarheen zij met vakantie wil len gaan. Door de uitwisseling van folders met V.V.V.'s uit andere plaatsen is het informatie centrum behoorlijk gedokumenteerd. Onderstaande aantallen folders werden ver zonden hotel- Ned. Duits Engels Frans broch. lijsten aan VVV's binnenland 750 305 245 45 91 433 VVV's buitenland 130 25 15 50 - Partikulieren 84 15 52 - 42 37 terwijl ook een aantal mondelinge inlichtingen werd verstrekt. Van diverse vakantiecentra in Nederland, België en Luxemburg werden folders ontvan gen. Ook in dit verslag moet opnieuw worden opgemerkt dat meermalen gevraagd wordt of in Axel zomerwoningen en'of gemeubileerde kamers met of zonder pension te huur zijn. Jammer genoeg is 't aanbod hier veel te ge ring om de toeristen van dienst te kunnen zijn. Dit jaar is voor het eerst het Vademecum over Axel Axel-1964, verschenen en huis- aan-huis bezorgd. Deze brochure is bij de bevolking bijzonder in de smaak gevallen. MEDISCHE SPORTKEURING In 1964 werden, evenals in 1963 11 keu ringen verricht. MARKTWEZEN Aan marktgelden werd in 1964 5.079,35 ontvangen. Dat is 516,75 meer dan in 1963. Het overleg in de marktkommissie werkt bevredigend. Het aantal bezoekers van elders aan de za- terdagmarkt was ook dit jaar weer bijzonder groot. VERKEERSMAATREGELEN In tegenstelling met vorige jaren zijn de verkeersvoorschriften slechts 1 keer gewijzigd. Wel werden enige tijdelijke maatregelen ge troffen, verband houdende met de uitvoering van werkzaamheden. Een algehele herziening van de bestaande bepalingen om te komen tot een goed systeem voor de gehele kom, is in voorbereiding. Verwacht kan worden dat dit plan binnen kort kan worden vastgesteld en dan zullen ver schillende genoemde bezwaren warschijnlijk worden weggenomen. Het verkeersonderwijs op de scholen leidde weer tot een theoretisch en praktisch examen, hetwelk bevredigende resultaten gaf. De Commissie voor Veilig Verkeer heeft ook dit jaar een kursus voor ouderen georga niseerd, waarvoor de belangstelling niet groot was. In verband met de oprichting van een afdeling Axel van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft genoemde Commissie haar ar beid gestaakt. De organisatie van het school examen blijft voortbestaan. De vele verkeersongelukken en -overtre dingen nopen tot de opmerking dat de voor lichting ten aanzien van de wijze van deel neming an het wegverkeer dient geïntensi veerd te worden, zowel door het geven van kursussen als door voorlichting in de pers. POLITIE De bezetting van de groep Rijkspolitie bleef beneden de nominale sterkte. Deze on derbezetting werd nog versterkt door detache ring van twee leden in de zomermaanden naar elders. Ondanks deze ongunstige omstandigheden verdient de wijze waarop het politiekorps zich van zijn taak heeft gekweten, veel waardering. De vorig jaar verkregen dienstauto en de ver dere motorisering van de groep heeft de sur veillance gunstig beïnvloed. In de samenstelling van het korps kwam verandering door het vertrek van de tot ad judant bevorderde opperwachtmeester G. van Suydam naar Fijnaart en van de heer J. L. J. Jansen, die als opperwachtmeester naar Wes- sem werd overgeplatst. Tot de groep traden toe de wachtmeesters le klasse L.J. Nelis van Oud-Vossemeer, en J. Verpoorten van Krabbendijke. Opgemaakt werden 426 processen-verbaal, waarvan 23 wegens misdrijven en 199 wegens verkeersovertredingen. Er kwamen 110 aan rijdingen voor, waarbij 150 auto's, 1 motor rijwiel, 1 scooter, 26 bromfietsen, 12 rijwie len, 6 landbouwtraktoren en 4 voetgangers waren betrokken. Daarbij waren 5 doden te betreuren en waren 6 zwaar- en 27 lichtge wonden betrokken. Voorts moet 1 verdrin- kingsgeval gememoreerd worden. Bijzonder politie-optreden was nodig bij de bevrijdingsfeesten, waarbij assistentie uit an dere gemeenten werd verkregen. De reserve-rijkspolitie heeft assistentie ver leend bij de dodenherdenking bij het Poolse monument. De instruktie wordt regelmatig voortgezet. De belangstelling hiervoor blijft levendig. Met verontwaardiging moet de beschadi ging van in de gemeente staande beelden worden gesignaleerd. BRANDWEER In de samenstelling van het brandweer korps kwam geen belangrijke verandering. Het korps telt 18 man. In verband met de aanschaffing van 'n nevelspuit is uitbreiding met 10 man nodig. Er werden 26 oefeningen gehouden. Een zestal leden volgden een kursus voor het werken met adembeschermingsapparaten. De kommandant en twee brandmeesters volg den een speciale kaderkursus te Breda. 12 maal moest worden uitgerukt voor het blussen van brand 1 keer werd hulp verleend in de gemeente Zaamslag. De brandweer was voorts paraat bij het stuntvliegen en helicoptervliegen tijdens de bevrijdingsfeesten. Een demonstratie aan de Singelweg trok veel belangstelling en vestigde een goede in druk. Bij een streekwedstrijd behaalde het korps een 2e prijs. In het kwijnend bestaan van de groep Spui kon nog geen verbetering worden bereikt. De aanschaffing van de hogedruknevelspuit is een belangrijke aanwinst waarvan de waar de - daar grote branden niet voorkwamen nog niet ten volle is kunnen blijken. De beveiliging van de gemeentegebouwen werd voltooid. Aan de brandpreventie zal de nodige aandacht besteed moeten blijven. De huisvesting van het materiaal is niet up-to-date. Verbetering kan in de naaste toe komst verwacht worden. Het vraagstuk van de watervoorziening buiten de bebouwde kom is nog niet opgelost. De mogelijkheid om door samenwerking tussen de gemeenten tot een betere concen tratie van het brandweermateriaal in de streek te komen is punt van diskussie geweest. (vervolg in een volgend nummer) Axel: één grote middenge meente in Zeeuwsch-Vlaanderen Woensdag 17 februari a.s. des namid dags 7 uur zal de gemeenteraad van Axel in openbare raad vergaderen. Als voornaamste punt van de agenda zal aan de orde zijn de behandeling van het pre-advies in verband met het voorstel van Ged. Staten van Zeeland tot herindelir/j van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande ren. In het pre-advies pleiten Burgemeester en Wethouders van Axel voor de vorming van één grote middengemeente in Zeeuws- Vlaanderen. Het pre-advies bereikte onze redaktie- tafel op het moment dat dit nummer reeds ter perse lag. Gezien het ingrijpende karakter van dit voorstel voor geheel Ze.euwsch-Vlaan- deren hopen wij het pre-advies in ons volgend nummer in extenso op te nemen. Bekendmaking Op maandag 15 februari zijn de bureaux van alle provinciale diensten de gehele dag geslo ten. ONZE VOEDING als we ouder worden. Broodjes met garnalenragoüt. Lof met ham en kaassaus. Sla van sperciebonen en tomaat. SPORT VOETBAL Grenswachters - Axel 23 Ook zondag heeft Axel weer een lasti ge klip weten te omzeilen door in Putten een kleine maar zeer verdiende overwin ning op Grenswachters te behalen. Toch was dit bij het begin van de wedstrijd nog niet te voorzien, daar Grenswachters van af de aftrap direkt enkele goede aanval len wisten te plaatsen, maar in de 7e min. was het uit een goede pass van van der Hout dat midvoor van Vugt hard in schoot 0-1. Kort hierna leek het of Axel zijn voor sprong ging vergroten, een schot werd door de Grenswachter doelman gestopt, maar de bal kwam bij rechtsbuiten Her man voor de voet die in een moeilijke po sitie recht op de keeper schoot. Na ongeveer een kwartier spelen was het een der Grenswachter-voorwaartsen die zijn voet wel erg hoog de lucht in bracht en hierbij keeper Verpoorte in de zij trof, waardoor deze een zo grote last opliep dat hij korte tijd later het veld moest ver laten. Zijn plaats onder de lat werd inge nomen door J. Oppeneer die zich goed van zijn moeilijke taak, Verpoorte te ver vangen, heeft gekweten. Het spel bleef tot rust op en neer gaan waarbij de aanvallen van Axel wel het meest gevaarlijk waren. De tweede helft begon met een Grenswachter offensief, maar de Axelse defensie wist goed stand te houden en na enige tijd kon Axel het heft terug in handen nemen. Na 13 min. spelen was het Herman die van geringe afstand uit een goede pass van van Vugt inschoot 02. In de 22e min. was het in een geharrewar voor het Grenswachter-doel dat de mee gekomen halfspeler Bouchaute de bal te pakken kreeg en hem in het lege doel punterde 03. Axel leek op fluweel te zitten maar Grenswachters gaf zich nog niet gewon nen en zetten een hard offensief in en na een half uur spelen was het door een treu zeling in de Axelse verdediging dat de rechtsbinnen de gelegenheid kreeg de achterstand tot 1 3 te verkleinen. Kort hierna kreeg ten onrechte Grens wachters een corner te nemen die feilloos door de midvoor werd ingekopt 2—3. Met deze stand zetten de Brabanders nog eens alles op alles waardoor het soms wel wat te hard werd en een der Grens wachters nog naar de kleedkamer verwe zen werd. Met deze kleine maar eervolle winst bleef Axel op het goede pad voor een moge lijke promotie. Wemeldinge Spui 30 Na een lange rustperiode moest Spui naar Wemeldinge, en al was het Spui dat voor de rust de toon aangaf, zij moesten na de rust kapituleren. Reeds na de 15 min. spelen werd achter speler Harms geblesseerd maar daar geen reserves waren opgekomen bleef hij mee- hinken. Na een half uur spelen werd een tweede Spui-speler het slachtoffer van 'n botsing Nu was het Koekkoek die geblesseerd werd en het veld moest verlaten. Met 9 man en een hinkende Harms moest Spui verder spelen en tot de rust bleef het 0-0. 10 min. na de hervatting lukte het Harms niet om de bal weg te krijgen en midvoor Gijssel profiteerde hiervan en trof doel. 1-0. In de 22e min. was het Bourgraaf die er 20 van maakte. 5 min. voor tijd was het Schouwenaar die aan alle Spui-illu- sies een einde maakte door het derde Wemeldingse doelpunt te scooren 30. Met deze stand kwam het einde van de wedstrijd. Bekendmaking PAARDENFOKKERIJ Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat het volgens artikel 8 der Paardenwet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te houden zonder in het bezit te zijn van een bewijs van aangifte. PLAATS VAN DE AANGIFTE De aangifte moet geschieden bij de stam boekvereniging, als de hengst in een stam boek is ingeschreven en anders bij het hoofd der plaatselijke politie der gemeente, waar binnen de hengst wordt gehouden. Deze ver strekt de aangever een bewijs van aangifte. Formulieren voor het doen van de aangifte zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. HET BEWIJS VAN AANGIFTE Het bewijs is slechts geldig voor de daarop vermelde houder, zolang deze binnen de ge meente van aangifte is gevestigd en voor de daarop vermelde hengst, zolang deze binnen die gemeente ter dekking is gestationeerd. TERUGZENDING ONGELDIG GEWOR DEN BEWIJS Indien een bewijs van aangifte niet meer gel dig is, moet de houder het terugzenden aan de stamboekvereniging of het hoofd van plaatselijke politie, die het heeft verstrekt, onder opgave van de veranderingen, welke tot de ongeldigheid hebben geleid. De stamboekvereniging of het hoofd van plaatselijke politie verstrekt een nieuw be wijs. Indien de veranderingen een andere gemeen te betreffen dan die van het hoofd van plaat selijke politie, die het bewijs van aangifte heeft verstrekt, doet deze van een en ander mededeling aan het hoofd van plaatselijke politie van die andere gemeente. Axel, 9 februari 1965. Het Hoofd van plaatselijke politie der gemeente Axel. 2 sneetjes oud brood, 50 g garnalen, 1 dl melk, een stukje ui, peterselie, een halve eetlepel boter of margarine, een eetlepel bloem, zout, peper. De garnalen Vlug in lauw water wassen en laten uitlekken. De melk langzaam aan de kook brengen met het stukje ui en de peterseliestengels. De vloei stof een paar minuten laten trekken. De boter of margarine smelten, de bloem erdoor roeren, en ge leidelijk bij scheutjes tegelijk de gezeefde vloeistof toevoegen. De saus aan de kook brengen en een paar minuten laten doorkoken. De garnalen en zeer fijn gesneden peterseliegroen door de saus schep pen. Deze niet meer laten koken en zo nodig op smaak afmaken met zout en desgewenst peper. De sneden brood licht roosteren, met de ragout be dekken en ter garnering nog een takje gewassen peterselie er bij leggen. De sneetjes heet opdienen. Haringsla. 1 zure haring, 2 gekookte aardappelen, een kleine gekookte biet, een augurkje, peterselie of selderijgroen, olie, azijn, een half gekookt ei. De haring van graten en staart ontdoen, de biet stropen. Haring, ei, aardappelen en bieten in nette kleine stukjes snijden, het peterselie- of selderij- groen en de augurk zeer fijn snijden. Al deze in grediënten dooreen mengen. Het mengsel op smaak afmaken met olie en azijn en in een schaal over doen. Een garnering aanbrengen van gehalveerde partjes gekookt ei. Yz kg lof, bij voorkeur lange stronken, 50 g ham, saus van 2 dl melk, 25 g (lf/z eetlepel) boter of margarine, 2 eetlepels bloem, 50 g ge raspte belegen kaas, zout, peper, aroma. Het lof van het stronkje ontdoen en wassen. Een puntje uit iedere struik boren. De struiken opzetten met weinig water met zout en gaar koken in onge veer 30 minuten. Na een kwartiertje het lof keren. Wanneer het lof gaar is, de struiken laten uitlek ken. Om iedere struik een plakje ham zonder zwoerd wikkelen. Voor de saus de boter of mar garine smelten, de bloem er door roeren en gelei delijk bij scheutjes tegelijk de melk toevoegen. Onder steeds roeren de massa aan de kook bren gen. De saus op smaak afmaken met geraspte kaas en desgewenst pepr en zout of aroma. Een deel van de saus in een vuurvaste schaal overdoen. Het lof er op leggen en bedekken met de rest van de saus. Desgewenst het gerecht bestrooien met paneermeel en er in de oven een korstje op laten komen. 200 g gekookte sperciebonen, 2 tomaten, peter selie, olie en azijn, zout, nootmuskaat. De bonen in stukjes snijden. De tomaten ontvellen, na ze in de gasvlam of in kokend water gehouden te hebben. De tomaten in partijtjes snijden, de stelen van de peterselie zeer fijn snijden. De groen ten in een schaal ovrdoen en losjes dooreen men gen. Een mengsel maken van olie, azijn, een weinig zout en nootmuskaat. De saus over de groenten schenken en enige tijd laten intrekken. Vlak voor het opdienen het fijn gesneden peterseliegroen er over strooien.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3