DE GULLE HAND VAN DE AARDE AXEL OVER 1964 GEMEENTE JAAROVERZICHT BOREN, MAAR WIE? De run op het aardgas is in Nederland nog lang niet ten einde. Iedere voorspelling over de uiteindelijke hoeveelheid gas, welke in Ne derland zou kunnen worden gewonnen, is op dit moment even betekenisrijk als de schat ting hoeveel vogels over tien jaren in Neder land een ei zullen leggen. Het is eenvoudig niet te berekenen. Vooral niet doodat tot Ne derland ook moet worden gerekend dat deel van het continentaal plat, dat volgens de con ventie van Genève aan Nederland toebehoort. Het continentaal plat is dat deel van de Noordzee (in feite vrijwel de gehele zee tussen Engeland, Noorwegen, Denemarken, Duits land en Nederland), dat niet dieper is dan honderd meter. Nederland heeft er een stuk van gekregen van liefst ruim 62 duizend vierkante kilometer. De verwachtingen zijn, dat op dit continen taal plat - en vooral op het Nederlandse ge deelte - nog aanzienlijke gasreserves zullen worden aangeboord. Op olie rekent men vrij wel niet. De geologen gaan hierbij uit van de gasvelden in het Westen en in het Noorden, die zich echt niet houden aan de aan de op pervlakte betrokken grenslijn tussen land en water. Het is heel waarschijnlijk, dat deze velden zich voortzetten tot onder de Noord zeebodem. De grote vraag is wanneer kan worden be gonnen met het gigantische werk, de bodem van de Noordzee te onderzoeken. Er is in de afgelopen jaren al een viertal proefboringen geweest vlak voor de kust van Zuid-Holland. De boringen zijn nu echter stopgezet doordat inmiddels de Mijnwet Continentaal Plat op komst is en geen enkele maatschappij op deze regeling vooruit kan lopen. Deze wet, die voor een gedeelte de oude mijnwet, welke nog door Napoleon is ingevoerd, moet vervangen, zal aanwijzingen moeten geven wie uiteindelijk op het Nederlandse deel van het Plat naar gas en olie zal mogen zoeken. Achter de schermen wordt hierom al hard ge vochten. De NAM, een combinatie van de Bataafse Petroleum Maatschappij, die weer een deel is van de Koninklijke Shell-groep, Uit onze Omgeving Axel BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 6 februari 1965 van 3 tot 4 u. door de heer P. C. Brakman Het volgende programma zal worden uit gevoerd. 1Preludium 2a. Kom nu met zang, Valerius Gedenck- klanck 2b. Wie dat zichzelf verheft, idem 3. Impromptu, P. Corbé 4. Andante, F. Couperin 5. Variaties naar een thema van Joh. Brahms 6a. Als de boer wil dansen gaan, E. Wet tig-W eissenborn 7. Rondo, F. Teichler LEZING ARCHIVARIS Dezer dagen hield de heer Gabriël Wil- lems, archivaris te Beveren (België) en bestuurslid van de Oudheidkundige Kring „Het Land van Beveren" in hotel ,,De Stadsherberg" te Axel voor leden en be langstellenden een lezing over de histo rie van „Het Land van Beveren". In zijn inleiding gaf de heer Willems over het land van Beveren een evaluatie be treffende ligging, recht en macht, ont wikkeling van dit uitgestrekte domein. Verder sprak hij over de heren van Be veren en Veere (met heraldieke toelich ting). Aan het eind van de lezing dankte de waarnemend voorzitter, de heer D. J. Oggel uit Axel, de heer Willems. 6b. Vlaams liedje, Em. Hullebroeck 8. Menuet, Colp 9. Finale en de Standard Oil Company (New Yersey), is een belangrijke kandidaat. Het is tenslotte de NAM geweest, die de belangrijkste aard gasvondsten in Nederland heeft gedaan en die ook direkt betrokken is bij de maatschappij, die het gas over Nederland moet verdelen, een organisatie, waarin overigens ook de staat een flink aandelenpakket heeft. Op de Noordzee dreigt een ware gasrush te ontstaan. Vooral de vondst van zo veel gas bij Sloc'hteren heeft de belangstelling doen toenemen. Nu al is een zevental Maatschap pijen bezig met onderzoekingen op de Wad den. Men wil echter verder. Liefst zo snel mo gelijk. De maatschappijen zijn dan ook nogal wat verontwaardigd, dat de Nederlandse re gering zo lang heeft geaarzeld met het geven van regels voor het continentaal plat. Enge land is Nederland al ver voor. Al flinke delen van het Britse zeegebied zijn verdeeld. Rond 25 Maatschappijen, waarvan een flink aantal elk een vijftal andere olietrusts vertegenwoor digt, hebben al concessiegebieden gekregen. Deze maatschappijen hebben hun concessie gekregen op voorwaarde, dat zij in de komen de zes jaren minstens twee en een half miljoen gulden per 250 vierkante kilometer uitgeven aan het zoeken naar gas en olie. Voldoen zij niet aan deze verplichting dan verliezen zij elk recht op verdere exploratie en eventuele winning. Door deze regeling zal de komende zes jaren rond 800 miljoen gulden worden uitgegeven aan het zoeken naar energievoor komens op het Engelse deel van het plat. Men vreest nu, dat Nederland bij deze aktivi- teiten ver achter zal blijven. De NAM rekent er op, dat ook dergelijke voorwaarden zullen worden gesteld voor het Nederlandse deel van het continentaal plat. Bij een dergelijke ma nier van werken is men er zeker van, dat werkelijk krachtige bedrijven op zoek gaan naar het gas. Hierdoor voorkomt men, dat vluchtig wordt gezocht in de hoop op een snel (financieël) sukses. Bij eenzelfde systeem als nu door Engeland is gevolgd zou men zeker stellen, dat in Nederland in zes jaren rond zeshonderd miljoen gulden wordt besteed voor het speuren naar gas op de Noordzee. De bedragen geven wel aan hoeveel geld er nodig zal zijn om de Noordzeebodem op verant woorde manier af te zoeken. Volgens de NAM zal een eenvoudige campagne al zeker twee honderd tot driehonderd miljoen gulden kos ten. Een enkel booreiland kost al 30 miljoen gulden. Volgens de NAM is dit al een af doende aanwijzing, dat exploratie door de staat niet mogelijk is. Waar zou het rijk zo veel geld vandaan moeten halen WELGEVULDE BEURS. De tot nu toe in Nederlandse bodem gevon den gas- en oliereserves zijn niet onaanzien lijk. In het buitenland wil men al over Neder land spreken als „het Koeweit van de Noord zee". Het klinkt wat óverdreven. De twintig miljoen Nederlanders in 1980 zullen echt niet allemaal in grote cadillacs rondrijden dankzij de inkomsten uit de gas- en oliewinning. Al was het alleen al uit praktische verkeersover- wegingen. Toch kan niemand ontkennen, dat de tot nu toe gevonden hoeveelheden en wat daar nog eventueel dankzij verdere exploratie op de Noordzee bijkomt, van grote econo mische betekenis zijn voor ons land. De olievelden in Nederland zullen tot 1972 per jaar zo'n 2,2 miljoen ton leveren. Op dit moment is dat voldoende om 20 procent van onze behoefte te dekken. Onze jaarlijkse vraag naar energie stijgt echter met 4 pro cent. Het aandeel van de olie uit eigen bodem in het totaal zal, bij gelijk blijvende produktie, dus achteruit gaan. De vondsten van het aard gas betekenen dus een welkome verlichting. Het aardgas zal - naast export - voorname lijk worden gebruikt voor verwarming. Daar mee komen andere energieprodukten voor andere (industriële) doeleinden vrij. Hiermee is overigens het laatste woord over het aardgas nog niet gesproken. In vele ge bieden van Nederland zal het aardgas het ko- lengas gaan vervangen bij het huishoudelijk gebruik. Ook voor chemische verwerking kan het worden gebruikt enige produkten wa terstof, methyl-alcohol en produktie van kool zuur voor bemesting in tuinbouwkassen. De tot nu toe in Nederland gevonden reserves vertegenwoordigen een waarde van vele mil jarden guldens. Hier komt nog bij, dat door betere technieken nog veel meer gas gewon nen kan worden. Voor de olie geldt hetzelfde. Volgens gegevens van de daar werkende maat schappijen wordt bijvoorbeeld bij Schonebeek slechts 20 tot 30 procent van de daar aan wezige olie gewonnen. Wanneer de techniek er in slaagt afdoende systemen te ontwerpen om de beneden de oppervlakte aanwezige hoge temperaturen en druk te lijf te gaan zal de hoeveelheid windbare gas en olie nog aan zienlijk kunnen uitbreiden. Het rijk vooral kan een welgevulde beurs overhouden aan de winning van gas. De staat kan rekenen op een aandeel van liefst zeven tig procent in de winst op het gas. Dat de maatschappijen bereid zijn miljoenen te in vesteren en toch met maar dertig procent van de winst tevreden zijn, bewijst wel om welke bedragen het gaat. Het rijk zal met deze in komsten uit de gaswinning een ruimer be grotingsbeleid kunnen voeren. Berekend is al dat bij wijze van spreken uit het aardgas de komplete Deltawerken kunnen worden be taald. Bovendien kan men niet alleen kijken naar de stapels guldens, die, ook al weer bij wijze van spreken, worden aangeboord. Geld alleen maakt niet gelukkig, geldt ook in een lande lijke economie. Voor het instandhouden van een maatschappij zijn energiebronnen nodig. Zonder deze bronnen, die ons van warmte, licht en kracht voorzien, is een samenleving eenvoudig onmogelijk. Tot voor kort had Ne derland slechts de beschikking over moeizaam gedolven kolen en turf. Watervallen of stuw meren zijn in ons land niet aanwezig. Het heeft onze betalingsbalans in het verleden meermalen ongunstig beïnvloed, dat wij voor onze energievoorziening bij het buitenland aan de deur moesten kloppen. Nu hebben wij een enorme „kolenkit" op ons achterbalkon. De in Nederland gevonden olie wordt groten deels verwerkt in de raffinaderijen en che mische bedrijven bij Rotterdam. Ook dit le vert weer extra deviezen op, doordat de afge werkte produkten voor een belangrijk deel worden geëxporteerd. De miljoenen verslin dende bezigheden van de grote oliemaatschap pijen verdwijnen trouwens niet naar het bui tenland. Grote bedragen voor de aanschaf van materialen, arbeidsloon en de bouw van tank schepen komen de Nederlandse economie ten goede. Er is nog een ander, misschien onverwacht aspect. Wie nu een reis maakt langs de velden in de buurt van Schoonebeek rijdt over uit stekende asfaltwegen. De ruimtelijke voor zieningen zijn uitstekend in een gebied, dat, was het agrarisch gebleven, nog lang niet zulke kansen op voorspoed zou hebben ge had. Nederland heeft een welgevulde hand overgehouden van het kontakt met moeder Aarde. SNELHEIDSCONTROLE OP KANAALKADE In de afgelopen weken is door de Rijkspolitie weer verschillende malen controle uitgeoefend op de maximum snelheid van 50 km, die ook op de Kanaalkade van kracht is. Ook nu bleek weer dat velen zich niet aan deze snelhedsbeperking aanpassen, zodat tegen verschil lende overtreders proces-verbaal moest worden op gemaakt. Men zij gewaarschuwd Past uw snelheid aan EERSTE HUWELIJK IN GERESTAUREERDE RAADSZAAL VOLTROKKEN Donderdag 28 januari j.l. werd het eerste huwe lijk in de gerestaureerde raads-trouwzal voltrokken. Deze eer viel te beurt aan het bruidspaar Marcus Kayser en Liliane Marie van Heeke. De ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer M. Oggel, die dit huwelijk voltrok, zei „Het is een keizerlijk 'huwelijk dat in een vorstelijke om geving plaats vindt. Het zal voor dit paar zeker altijd een aangename herinnering zijn, de eersten te zijn geweest die in deze nieuwe zaal in het huwelijksbootje stapten. JAARVERGADERING V.A.G.A. Vrijdagavond hield in de Stadsherberg de Ver. van Axelse Gemeente Ambtenaren haar jaarver gadering. De leiding van dezevergadering berustte bij de waarnemend voorzitter de heer P. Eckhard, die in zijn openingswoord mededeelde dat er in de vaka- tures van voorzitter en twee bestuursleden moest worden voorzen, maar dat, gezien de geringe op komst die minder is dan een derde van het aantal leden, niet kan worden overgegaan tot bestuurs verkiezing. Op vragen over de plannen voor het komende jaar kon weinig definitiefs worden gezegd. Er zal worden geprobeerd om een bezoek te brengen aan de Voorjaarsbeurs te Utrecht. Na de pauze hield gemeentesecretaris P. G. van den Bosse een lezing over Iran, met een grote serie prachtge kleurendia's over dit land. Bijzonder interessant was het, een aantal dia's te zien te krij gen over de nieuwe woningen die gebouwd zijn in het verwoeste dorp Dousadj, dat door Nederland was geadopteerd. Het geheel viel bij de aanwezigen bijzonder in de smaak, en toen na afloop de heer Eckhard de heer van den Bosse dank bracht, was hij zeker aller tolk. In zijn sluitingswoord deelde de voorzitter mede dat binnenkort opnieuw een vergadering zal wor den belegd waarin naar hij hoopte het bestuur weer tot een volle bezetting zal komen. KAARTAVOND V.V. AXEL Toen zaterdagavond met de nieuwsberichten van 6 uur de mededeling kwam dat in distrikt Zuid I alle voetbalwedstrijden waren afgelast, waren de 'heren van de ontspannigskommissie van de v.v. Axel er direkt bij om voor de leden en donateurs een kaarting op touw te zetten Ondanks de korte tijd van bekendmaking waren toch nog een dertigtal kaartspelers ten tonele ver schenen in het clublokaal om elkaar te bekampen. Uitslag 1. P. Peeters2. A. Dieleman 3. J. Dieleman 4 F. van de Velde 5. C. Scheele 6. A. Deij 7. C van Tatenhove 8. A. Bareman 9. C. Hoog- straate10. *M. Kayser; 11. C. van de Berge; 12. Ch. Sijs; 13. M. Lindhout14. J. Jansen Biljarten P.O.P. WINT MET RUIM VERSCHIL VAN A.B.C. De biljartwedstrijd tussen POP en ABC in het Axelse Gemeentelijk Biljarttoernooi is met groot verschil door POP gewonnen. Slechts enkele par tijen werden door ABC in winst omgezet. De totaalstand werd POP 79, 264 punten en ABC 65,295 punten. PASTOOR B. DE JONG TERUG UIT ZIEKENHUIS Zaterdag is pastoor De Jong na een vrij lang durig verblijf in het St. Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil, teruggekeerd in de pastorie. Helaas betekent dit niet dat de pastoor reeds weer zo ver is, dat hij zijn werk in de parochie al kan beginnen nog geruime tijd zal 'hij rust moeten houden alvorens zijn werk te kunnen hervatten. BESTUUR DER GEMEENTE: In de taakverdeling van het College van Burge meester en Wethouders is geen wijziging geko men. Deze is als volgt 1. De Burgemeester is in het bijzonder belast met a. de industrialisatie b. de planologie c. de woningbouw d. het onderwijs en de kulturele zaken e. de politie f. de brandweer g. de bescherming bevolking. 2. Wethouder M. L. M. IJsebaert is in het bij zonder belast met a. de gemeentefinanciën b. de sociale zaken c. de personeelszaken d. het gasbedrijf. 3. Wethouder C. van Bendegem is in het bijzonder belast met a. de openbare werken b. het woningbedrijf c. de marktaangelegenheden. De Raad vergaderde 12 maal in het openbaar in deze vergaderingen werden 175 besluiten genomen. Enkele van de belangrijkste daarvan zijn Aanvaarding van het ter gelegenheid van het 750- jarg stadsbestaan aan de gemeente angeboden ca rillon voor de stadhuistoren, en verplaatsing van de historische luidklok naar de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat. Deelneming aan het plan voor arbeidsbesparende bouw („ratioplan") van 960 woningwetwoningen in 13 Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten. Vaststelling der gekombineerde exploitatieplannen „Oost" en „West". Regeling van de baansverdubbeling, annex „Stap horster oplossing" in de weg Axelse Sassing Axel, met Rijkswaterstaat. Aanleggen van een rijwielpad AxelZaamslag. Vernieuwing van het stadhuistoren-uurwerk. Bouw en inrichting van een gasontvang- en dis tributiestation en slopen van de bestaande gas houders Bouwrijp maken van het gehele uitbreidingsplan Nieuw-West. Aanleggen van een tweede voetbalveld met oefen- hoek t.'b.v. de voetbalvereniging „Axel". Restaureren van de raadszaal Vaststelling van een conserveringsverordening en van een bestemmingsplan voor een gedeelte van de kom der gemeente. Financiële en materiële medewerking t.b.v. de tot standkoming van een dienstencentrum der Stich ting Prot. Chr. Bejaardenzorg. Vaststelling van een struktuurplan voor de ge meente Axel. Aankoop van een nieuwe huisvuil-krakperswagen. Opheffing van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken. Deelneming aan de oprichting der N.V. Zeeuwse Gasmaatscrappij (N.V. Zegam) en overdracht van het Gemeentelijk Gasbedrijf aan deze vennoot schap. Bouw van een gymnastieklokaal bij de openbare lagere school, de „MarijkesChool". PERSONEELSMUTATIES Benoemd tot schoonhoudster van het stadhuis mej F. Remin- sen schilder J. Marti Rovira opperman J. G. H. van Eek en J. J. van Drongelen werkman-bij- rijder A. P. Willemsen kassier J. J. Dieleman brandwacht vrijwillige brandweer P. G. Eek- hardt badmeesterM. C. M. Mattelé cassière bij het zwembad mevr C. W. Mattelé-Schepens garderobejuffrouw mevr. E. Gans-Ortelee hulp- badmeesteres mej. G. K. Oggelcontroleur der straatverlichting A. J. P. Geerinck en M. Roest kassier P. M. Goethals plantsoenarbeider E. P. Maas timmerman G. A. van Stevendal waar nemend kassier J. J Dieleman brandwacht vrij willige brandweer G. A. Kayser commies A ter secretarie A. Sturm. Bevorderd tot voorman-tuinmanJ. A. C. Knieriemonder- opzichterC. Bakkerhoofdcommies ter secreta rie A. J. Fermont adjunct-commies A ter secre tarie J. J. Dieleman commies A ter secretarie A. van Asperen commies ter secretarie I. C. Provoostadjunct-commies A ter secretarie mej. S. A. de Putter. Ontslagen grafdelverC. J. Beeldens tuinman A C. G. van Sluis kassier J. Dieleman onderbrandmees ter J. F. Lensen schrijver A ter secretarie P. M. Hamelink kassier J. J. Dieleman brandwacht V. F. Schellemanwaarnemend kassierA. van Asperen adjunct-commies ter secretarie G. H. Gerdes en H. P. Zegers. Door het Bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht werden voor het rayon Axel benoemd de heren P. J. de Bakker (bouw- en woningtoezicht) en C. van Gremberghe (gemeen tegebouwen). LOOP DER BEVOLKING. Dank zij het feit dat van de mondjesmaat toege wezen contingenten der laatste jaren de bouw gro tendeels voltooid werd, vertoont de loop der be volking een iets gunstiger einduitkomst. De 8000ste inwoner werd in 1964 geboren. Gelukkig voor hem behoefde 'hij niet met zijn jonge beentjes als „kop loper" te fungeren, want inmiddels werd het aan tal van 8100 reeds overschreden. Helaas moet opnieuw worden gekonstateerd dat het grote woningtekort (zie hierna) er de oorzaak van is, dat de toename van de bevolking nog niet aanmerkelijk groter was. (vervolg zie pag. 3)

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2