Natuurzuivere Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Zondagsdienst Artsen Aanwinsten van de Chr. Openbare Bibliotheek, Axel. SPORT frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. v/2 VA VA Bekendmaking HINDERWET OPENBARE KENNISGEVING VERZOEK OM VERGUNNING Langs de Scheldestromen Zeeland krijgt veel aandacht in t.v.-film Deltawerken. Met enige trots nodigde de heer E. A. Schüt- tenhelm de journalisten uit voor een pre-view van de tweede film, welke Johan Blansjaar in opdracht van de N.T.S. heeft gemaakt over de vorderingen aan de Deltawerken. Traditie getrouw zendt de N.T.S. elk jaar in februari deze t.v.-documentaire uit. Terecht wees de heer Schüttenhelm op de metamorfose, welke vooral Zeeland zal onder gaan als de grootste oeververbindingen gereed zijn en hij zegde toe, dat de N.T.S. in het kader van het regionaal magazine „Van Ge west tot Gewest" als anderszins in het komen de jaar veel aandacht aan deze provincie zul len besteden. In de tweede t.v.rdocumentaire over de Delta werken, welke maandagavond 1 februari om 20.30 uur via Nederland 1 zal worden ver toond, wordt allereerst de cameralens gericht op de voltooide brug over het Haringvliet bij Numansdorp. De film vertoont een uitstekend beeld van de machtige werkzaamheden aan de Grevelingen- dam, waar gondelmachinisten 120.000 ton stortmateriaal in zee hebben laten vallen. Vervolgens ziet men filmbeelden van de fraaie brug van het gehele Deltaproject, de Ooster- scheldebrug. Spectaculair is de reportage van het invaren van de elders gefabriceerde brug- stukken. Tenslotte vertelt filmer Blansjaar over de stand van zaken in de slagader van het Delta gebied het Haringvliet. Chemische stoffen schadelijk voor vogelstand. In samenwerking met de heemkundige kring wordt in het jaarverslag van de vogelbescher- mingswacht West-Zeeuwsch-Vlaanderen het waterschap Het Vrije van Sluis attent gemaakt op het verdwijnen van binnendijken met de daarop voorkomende beplantingen, hetgeen schadelijk is voor de vogelstand en het natuur schoon. Het chemisch reinigen van sloten en het gebruik van giftige stoffen bij bespuiting van landbouwgewassen doen eveneens schade aan de vogelstand. VERGADERING N.C.V.B. Op 21 januari hield de afd. Axel van de N.C.V.B. haar maandelijkse vergadering. Na de opening door de Presidente, Mevr. Weyns- Bakker kreeg Ds. D. Rignalda uit Middelburg ge legenheid zijn lezing te houden. Zijn onderwerp was „De ouder wordende mens in de moderne samenleving". Na de pauze werden de huishoudelijke zaken af gehandeld. PROGRAMMA beiaardconcert te AXEL op zaterdag 30 jan. '65 van 3.004.00 uur namiddag door mevrouw Moerdijk-Vanderswalm In verband met het overlijden van de wereldver maarde beiaardier Staf Nees, directeur van de Mechelse beiaardschool, zal mevrouw Moerdijk- Vanderswalm openen met „In memoriam Staf Nees" Verder zal zij ten gehore brengen 1 a. Prelude W. Vogel b. Aria id. c. Fugate id. 2 a. Rigaudon L. 't Hart b. Intermezzo id. 3 Menuet J. van Hoof 4 Ave Maria ]ef Denijn 5 Sluiting AUTO GESLIPT Maandagmorgen 8 uur reed de heer A. v. E. uit Axel met zijn personenauto over de rijksweg in de richting Sluiskil. Even voor de Axelse Sassing kwam de auto door de gladheid van het wegdek te slippen. Hierdoor raakte hij de langs de weg staande bermpaaltjes. De auto werd aan de voor- en zijkant beschadigd. VERKEERSZUIL OMVER GEREDEN Zaterdagavond omstreeks 22.00 uur reed A. J. de W. uit Axel met een personenauto door de Sta tionsstraat. Gekomen bij de verkeerszuil voor de spoorwegovergang reed hij te veel naar links en reed deze zuil omver. De verkeerszuil en de auto werden zwaar beschadigd. SUKSESVOLLE START VAN R.K. VROUWENGILDE Het pas opgerichte R.K. Vrouwengilde afdeling Axel kwam woensdagavond voor de eerste maal bijeen. De presidente, mevr. Boeding was zeer ver heugd over de grote belangstelling. Naast de vele gelukwensen met de oprichting was er ook één van Pastoor de Jong, die vanuit het Ziekenhuis te Sluiskil de hoop uitsprak dat het Vrouwengilde een betekenisvolle plaats zal inne men onder de vele verenigingen in Axel. Mevr. Goossens gaf een kort verslag van de op richtingswerkzaamheden. Hierna gaf de heer C. van Alten een interessante uiteenzetting over de franse wijnsoorten. Deze leerzame avond kreeg door het veelvuldig keuren van de diverse wijnsoorten een bijzonder feestelijk karakter. Het werd een bijzonder geslaagde avond. Uit het drukke bezoek bleek wel dat het Vrouwengilde in een behoefte voorziet. KAMPEERTERREIN AXEL TROK 3952 BEZOEKERS Het Axelse kampeerterrein „De Boshoek" heeft in het afgelopen jaar 3952 overnachtingen geboekt, 2017 meer dan in 1963. Bijna de helft van de kampeerders bestond uit Nederlanders, op de voet gevolgd door Belgen. Het aantal overnachtingen in de jeugdherberg „Blye Haghe" bedroeg 3835, waaronder Australiërs, Zuid-Afrikanen en Ameri kanen. ZONDAG 31 JANUARI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur: Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur: Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Dr. P. J. Richel te Heemstede. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. 30-31 JANUARI Dokter Boor. STUDIEBOEKEN Albe. Frederico Garcia Lorca Albe. Giuseppe UngarettiAngelet, Chr. Antoine de Saint Exu- peryBenoot, E. Gabriel Marcel Benoot, E. Julien Green Boshouwers, R. Sven Stolpe Bouman, P. J. Cultuurgeschiedenis van de twin tigste eeuwBussel, W. van. Geluid op de band Calis, P. Daling van temperatuur Cartens, J. H. Ja Engelman. Claessens, F. Francois Mauriac Clerk, K. de. P. C. Boutens Cornelissen-Lansu, R. Diepvriezen Demedts, A. Abel Coetzee Forcevile-van Rossum, J. Kan mijn dochter dit boek lezen Galbraith, J. K. Politieke economie Gil- liard, E. Th. VogelsGooyer, A. C. de. Het beeld der vaderen Hagers, P. Inleiding tot het uitge- versberoep Hallen, D. van der. Georges Berna- nosHardy, P. Gaston Duribreux Hatch, A. De onbekende De Gaulle Herrmann, J. Astrono mie. (2 din). Janse, E. Kent U Zuid-Holland ook zó King, M. Luther. Wandelt in liefde Kröjer, M. Anton TsjechovMaaskant, P. De elfsteden tocht Madariaga, S. de. Portret van Europa Meilink, A. Het doe-feestMolenveld, C. Hand- gevormd aardewerk Noë, J. Aart van der Leeuw Oldenziel, A. Kruissteekjes (dl. 2) Op zoek naar het kerkgebouw van morgen Orden, L. van. De broers en de moeder van Koningin Wilhelmina Rogmans, L. C P. Hasie Kalbassie Romein, J. Eender en andersRoover, A. de. Paul van Ostayen Schenk, M. G„ en J B. Th Spaan. Avontuur met het woordSchepens, P. Sigrid UndsetSchulte Nordholt, J. W. Een duif daalt neer Simoens, L. Rainer Maria Rilke Simons, W. J. Frederik van Eeden; Sinnige, Th. G. Miguel de Unamuno S.O.S. Moeder Aarde Steen, E. van der. Ja knikken tegen Drente Ureel, L. Kamiel van Baelen Vanderschaeghe, P. Ernest HemingwayVandamme, J. Alain Fournier Veenendaal, W. van. Voor dag en dauw Veer, P. van 't. De eerste wereldoorlog Verthé, A. Gabriëlle Demedts Vlierden, B. F. van. Gerard Walschap Wagenvoort, H„ en B. A. van Gro ningen. De letterkunde der klassieken Wilderode, A. van. Filip de Pillecyn Zoals er gezegd is over Richteren. BUITENLANDSE ROMANS Conrad, J. Sieg Fougère, J. Les petits messieurs Steinbeck, J. Tortilla flat. ROMANS Aerde, R. van. Iets beters dan de dood Buck, P. S. De goede aarde Ford, J. A. Dappere witte vlag Hollander-Bronder, W. den. Volwassen mensen huilen nietHuizinga, L. Adriaan contra OlivierJager-Meursing, T. Tot weerziens in AustraliëKlikspaan. Studentenleven Manen- Pieters, J. van Als de tuinfluiter zwijgtNekras- sov, V. In de loopgraven van Stalingrad Nij- natten Doffegnies, H. J. van. Henne Straker, J. F. Een pistool is geen speelgoed, (det.) Undset, S. Vigdis Gunnarsdochter; Vries, J. de De jeugd op eigen wieken (dl. 6). JEUGDBOEKEN Biegel, P. Het sleutelkruid Brongers, J. A. Aard olie Cramer, R. Zus en Jan Derks, J. J. Het dagbladbedrijfDriebergen, M. Weet je 't nu, Sietske Eggermont, J. L. Gevaar dreigt op de grote vlakte Fouillé, G. De geschiedenis der sche pen Grimme, A. Eggert komt thuis Hichtum, N. van. Vertellingen uit de duizend en één nacht Hora Adema, W., en A. M. G. Schmidt. De vlag- gelijn Lookeren Campagne, B. van. Hoe Fred de rups een vlinder werd Meier-Albert, E. Der Schwarze Peter Miinching, L. L. von. Moderne oorlogsschepen Noonan, M. De vliegende dok ter Nowee, P. Good luck, Arendsoog Rascal, R. De kleine schoorsteenvegerRoggeveen, L. Daantje verteltRoos, H. de. Vakantie met de Kameleon Rooy, P. de Gijsbrecht van Amstel Saville, M. Het geheim van het eenzame huis Setala, M. Het verloren geheim Sluys, A. Sport voor jonge meisjes Stoutenburg, A., en L. Nelson Baker. LinnaeusWhitney, Ph. A. Mijn zwarte vriendinWinkler-Vonk, A. Dagboek van een Droppie Zabransky, A. De kukelhaan. VOETBAL AXEL-ROOSENDAAL 1-0 Zondag wist Axel een gevaarlijke klip te omzeilen, en won verdiend van een van de mede kampioens kandidaten Roosendaal in een goed gespeelde wed strijd. Het eerste kwartier van de wedstrijd wist Axel een flinke druk op het Roosendaalse doel te leggen. Doordat Roosendaal het accent sterk op de ver dediging legde was het zeer moeilijk om de goed opgezette aanvallen af te werken. Toch moest in deze eerste periode de in goede vorm zijnde Roosendaalse keeper enkele malen in aktie komen voor schoten van Lensen, Herman en van den Hout. Er volgde een korte periode van een Roosendaals overwicht en hierbij moest doelman Verpoorte de handen uit de mouwen steken. Spoedig wist Axel terug het heft in handen te ne men, maar verschillende goede aanvallen werden nu afgebroken door veel te hard voetbal van de Roosendaalse verdediging, waarbij scheidsrechter Snudo onvoldoende optrad, waardoor de wedstrijd veel te hard werd. Axel bleef tot aan de rust in de meerderheid maar het bleef bij goede aanvallen met goede schoten die echter geen genade vonden bij de Roosendaalse doelman, zodat de rust met een dubbel blanke stand aanbrak. Na de thee was het weer Axel dat in de aanval ging en na 9 minuten spelen was het uit een goede combinatie tussen van Vugt en Lensen dat laatstgenoemde met een zeer hard afstandschot in de uiterste bovenhoek doel trof 10. Met deze voorsprong werd het spel van de Bra banders er niet zachter op en enkele malen moest onderbroken worden voor lichte blessures. Axel trok met deze voorsprong iets minder naar voren dan voor de rust om te voorkomen dat ver rassende tegenaanvallen van Roosendaal moeilijk heden zouden kunnen veroorzaken. Wel was het Axel dat vaak uit de verdediging plotseling een fraaie aanval wist op te zetten, maar de goed ge richte schoten werden allen op voortreffelijke wijze gestopt. De aanvallen van Roosendaal waren zeker ook niet van gevaar ontbloot maar de Axelse verdediging wist stand te bieden hieraan en Verpoorte was ook weer zeer goed op dreef en wist in elke situatie zijn doel voor doorboring te behoeden en zo kwam het einde met een 1—0 stand van dit spannende duel. SCHAKEN ZEEUWS JEUGDKAMPIOENSCHAP In de 4e ronde om het persoonlijk jeugdkampioen schap van Zeeland leed koploper Henk de Ridder een onverwachte nederlaag. Na langdurige en hard nekkige tegenstand moest hij uiteindelijk de eer laten aan de Middelburger Theo Flissebaalje. Overigens behoudt Henk zijn kans op een plaats in de finale. In de eerste ronde heeft hij tegen zijn belangrijkste achtervolger H. Radder voldoende aan remise om zich te plaatsen. In groep B won Ko van Harn volgens de verwach tingen van zijn clubgenoot Ton van Wijck voor wie het nu onmogelijk is van de laatste plaats te komen. Door deze overwinning deelt Ko van Harn nu de 2e plaats met van Dooren uit Vlissingen. In de laatste ronde treedt hij aan tegen R. M. van Hahlen. Ongetwijfeld heeft ook Ko nog ruime kansen op een finale-plaats. Mogelijk biedt Meijer hier de helpende hand door van Dooren te verslaan. De stand groep A. 1. H. de Ridder 3 uit 4 2. H. Radder uit 4 3. Th. Flissebaalje 2 uit 4 4. T. Klap 2 uit 4 5. H. Karelse 1^ uit 4 6. J. Blom 1 uit 4 Groep B. 1. M. C. Meijer 4 uit 2. A van Dooren uit 3. K. van Harn uit 4. H. Naezer uit 5. R. v. Hahlen uit 6. T. van Wijck 0 uit BILJARTEN C. DE JONGE KAMPIOEN Ie KLASSE LIBRE VAN HET DISTRICT WALCHEREN-ZUID-BEVELAND. Zondagmorgen om 11 uur werd aan de laatste par tijen van het kampioenschap le klasse libre van het district WalcherenZuid-Beveland begonnen. Helaas zou deze dag niet de spanning brengen die men had verwacht, doordat R. v. d. Remortel die nog 1 partij moest spelen zonder kennisgeving Verstek liet gaan, en R. Lampo die nog 3 partijen moest spelen, veel te laat verscheen en daarvoor gediskwalifiseerd werd was de strijd minder groot doordat deze resterende partijen niet gespeeld wor den. Voor de heer Lampo die enkele jaren terug reeds voor een dergelijk feit een schorsing kreeg zal dit te laat verschijnen nog wel een staartje krijgen. Het was C. de Jonge uit Ovezande die hierdoor ongeslagen kampioen werd en door zijn bijzonder goed gemiddelde promoveert naar de hoofdklasse libre. De vice-voorzitter van het district de heer M. Houtzager die de door ziekte verhinderde voor zitter, de heer F. Melse verving sprak de spelers toe en wekte allen op om het nu 360 leden tellende district te vergroten tot 500 waardoor dan de mo gelijkheid erin zit om Zeeuwsch-Vlaanderen een eigen district te geven. Het tournooi hier is zeker goed geslaagd al is het einde dan door de wegblijvers minder interessant geweest dan wij hadden gehoopt, maar gij hebt hier elkaar met goed spel bijzonder sportief be- kampd. Bij deze wil ik de nieuwe kampioen, de heer C. de Op de secretarie van de gemeente AXEL ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V., Industrieweg 10, Axel, Sectie A nummer 1149. SCHRIFTELIJKE BEZWAREN tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit ver zoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschrif ten worden mede ter inzage gelegd. MONDELINGE BEZWAREN kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op 17 februari 1965 om 11 uur in het stadhuis te Axel. BEROEP tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door a een inwoner van een gemeente waar deze open bare kennisgeving is geschied, mits hij in per soon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen b een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. AXEL. 29 januari 1965; Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Jonge van harte feliciteren met het behaalde sukses en mag U hierbij de wisselbokaal overhandigen en verder is het een mooie taak U de zilveren medaille van de N.K.B.B. uit te reiken voor het behaalde kampioenschap en wij hopen dat ook de wed strijden voor het Gewestelijk Kampioenschap een gunstig verloop voor U mogen hebben. Van deze plaats wil ik dank brengen aan het be stuur en leden van de biljartvereniging A.B.C. hier in Axel voor de goede organisatie van dit tournooi als ook aan de heer R. Dieleman als wedstrijdleider en gastheer van dit geslaagde tournooi. De voorzitter van A.B.C.de heer M. v. d. Have dankte de heer Houtzager voor het naar Axel ko men in de plaats van de heer Melse om de medaille uitreiking te doen. Aan de heer de Jonge bood hij naast de geluk wensen een fraaie beker aan, door A.B.C. be schikbaar gesteld. Voor iedere deelnemer was ook nog door de orga niserende vereniging een mooie prijs aanwezig die zij in volgorde van hun plaats in de uitslag mochten uitkiezen. De heer v. d. Have dankte allen die hadden mede gewerkt om dit tournooi te doen slagen en hoopte dat dit geslaagde tournooi een bijdrage heeft mo gen leveren in de propaganda voor de mooie bil- jartsport. De heer R. Buijs was het die dank bracht namens de spelers aan allen die hadden meegewerkt aan de goede organisatie waardoor het voor de deelnemers een mooi tournooi is geweest. Uitslag Totaal Aantal Algem. Hoogste Gew. Verl. 1. C. de Jonge caramb. beurten gemid. serie part. part. Gelijk Punten 1200 171 7.01 32 7 0 0 14 2. C. Westdorp 1054 169 6.23 61 4 2 1 9 3. A. J. Mariens 1301 214 6.07 32 4 2 1 9 4. Th. Tas 1136 205 5.56 60 4 3 0 8 5. R. Lampo 742 83 8.93 71 3 4 0 6 6. R. v. d. Remortel 1062 187 5.76 45 3 4 0 6 7. A. v. d. Weel 905 192 4.71 32 2 5 0 4 8. R. Buijs 1052 223 4.71 31 0 7 0 0

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2