Pu rol Bedrijfsleven Zeeuwsch-Vlaanderen boekte in 1964 goede resultaten dient heel de huid Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Zondagsdienst Artsen VERGADERING afd. Oost Z.-Vlaanderen van de CBTB ir Van Krevelen over ,nu en straks' BIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Axel van de Plattelandsvrouwen kwam dinsdagavond in de Stadsherberg bijeen. Onder de vele aanwezigen waren ook de bestuursleden van de afdeling Terneuzen. Na de opening door de presidente Mevr. van Dijke-van Dijk werd eerst de huishoudelijke agenda afgewerkt. Hierna hield de gemeentesecretaris, de heer P. G. v. d. Bosse een interessante lezing over zijn reis naar en zijn verblijf in Perzië voor de Ver. Naties wat aan de aanwezigen een beeld gaf van het leven aldaar. Zijn vlotte manier van vertellen en de prachtige kleurendia's die de 'heer Van den Bosse hierbij ver toonde maakten dit onderdeel van het programma tot een hoogtepunt. Mevr. van Dijke dankte de heer v. d. Bosse har telijk voor zijn bijdrage, waarna zij deze goed ge slaagde bijeenkomst sloot. GESLAAGDE LEDENWERFAKTIE HERV. KERKKOOR De ledenwerfaktie van het Ned. Herv. Kerkkoor is een sukses geworden. Een aantal nieuwe leden werden ingeschreven, die zeer goede krachten voor de vereniging bleken te zijn. Deze week werd het vijftigste lid geboekt. In alle partijen is thans een goede bezetting ver kregen. RESTAURATIE RAADZAAL Er heerste de laatste weken een grote drukte op de raadszaal in het stadhuis. Tussen de Nieuwjaarsrecptie op 4 januari en de raadsvergadering op 26 januari moest de firma Pander uit Den Haag de raadszaal restaureren. Na enkele dagen van breken werd een begin ge maakt met de vernieuwingswerkzaamheden. Een 6-tal meubelmakers en enkele elektriciens werkten in koortsachtige haast om het geheel op tijd klaar te krijgen. De laatste dagen van deze week voegden zich nog een 3-tal stoffeerders en een 6-tal schilders van de Firma Hoebé bij de ploeg. Toen men een begin had gemaakt was het niet te geloven dat in zo kort tijdsbestek dit grote karwei zou kunnen volbracht worden. Maar elke dag zag men met rasse schreden meer tekening in het werk komen. En zo zal dan dinsdag 26 januari de raad bijeen komen, in een smaakvol ingerichte en gerestaureer de raadszaal. Naast de raadzaal zal het voortaan ook mogelijk zijn een gedeelte te gebruiken als trouwzaal, waarin de sfeer van deze zaal is aangepast aan de sfeer die er meestal op een trouwdag is. Het zal dan ook niet te verwonderen zijn dat in de toekomst de openbare raadsvergaderingen zullen kunnen rekenen op een grotere publieke belangstel ling nu in een moderne raadszaal de gemeentezaken besproken en geregeld worden. De gemeente Axel mag zich met deze restauratie gelukkig prijzen. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 23 JANUARI 1965 door de heer P. C. Brakman 1. Preludium 2. a. Kom nu met zang Valerius Gedenckklanck b. Wie dat zich zelf verheft idem 3. Impromptu P. Corbé 4. Andante F. Couperin 5. Variaties naar een thema van Joh. Brahms 6. a. Als de boer wil dansen gaan E. Wettig-Weissenborn b. laams liedje b. Vlaams liedje E. Hulleroeck 7. Rondo F. Teichler 8. Menuet Colp 9. Finale ZONDAG 24 JANUARI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. K Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ;W 523—24 JANUARI Dokter Kats. FAMILIEAVOND CHR. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE NEEMT AFSCHEID VAN DISTRICTSBESTUURDER BRASPENNING Vrijdagavond 15 januari 1965 hielden de afdelingen in de Kanaalzone van de Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale, hun jaarlijkse familieavond. De voorzitter van de afd. Terneuzen de heer A. Ruben opende deze avond met gebed. Na het zingen van Psalm 146 1 en 8 en het lezen van Psalm 146 heette de heer Ruben allen har telijk welkom en bracht naar voren de grote band die er door het houden van deze Familie-avonden blijft onder de leden en bestuursleden. Hosanna verzorgde hierna een muzikaal intermezzo onder leiding van dirigent J. Witte. Bijzonder viel hierbij de trombone-solo, geblazen door Jaap Bakker bij de aanwezigen in de smaak. De nieuwe districtbestuurder, de heer van de Windt hield een propaganda-rede voor de Christelijke vakbeweging. Het laaste deel voor de pauze was het optreden van het B.A.C.-cabaret uit Sluiskil dat met muziek, zang en schetsjes een goed programma op vlotte wijze wist te brengen. Na de pauze werd het programma begonnen met het zingen van het Zeeuws Vlaamse Volkslied, waarna de voorzitter van de afdeling Axel, de heer J. Buijze de heer Braspenning met zijn echtgenote op het podium verzocht te komen. De heer Buijze sprak dat, nu de heer Braspenning tot hoofdbestuurder is benoemd hij niet langer de belangen hier in de Kanaalzone zal blijven be hartigen. De heer Buijze memoreerde enkele ge beurtenissen uit de 20 jaar, waarin de heer Bras penning voor het district had gewerkt. „Het district ziet U met weemoed gaan", aldus de heer Buijze, wij zeggen U heel hartelijk dank voor het werk dat door U en de Kanaalzone voor ons is ver richt. Wij hebben gemeend dit niet alleen bij woor den te moeten laten en dachten dat U nu misschien iets meer tijd zal krijgen om ook eens enige rust te kunnen nemen thuis, daarom willen wij U deze schommelstoel aanbieden. Wanneer U hierin dan zit te schommelen en te draaien kunt U nog eens aan Zeeuwsch-Vlaanderen terugdenken". Ook Mevr. Braspenning werd dank gebracht voor de vele uren dat zij haar man had moeten missen haar werd een fraai boeket bloemen aangeboden. De heer Braspenning dankte hartelijk voor de woorden tot hen gesproken en voor de fraaie stoel welke hem was aangeboden en zeide zeker nog vaak aan de tijd hier in de afdelingen doorgebracht te- zullen terugdenken. Ook namens zijn echtgenote dankte hij hartelijk en hoopte tussen het werk voor de vakbeweging nog wel eens tijd te kunnen vinden om rust te vinden in zijn schommelstoel. Hierna werkte B.A.C.-cabaret het tweede deel van haar programma af. Deze bijzonder geslaagde avond werd door de heer Braspenning met gebed gesloten. 25-JARIG AMBTSJUBILEUM Op 8 oktober 1964 vierde Ds. P. J. Pennings, pre dikant der N.H. Gemeente te Axel zijn 25-jarig ambtsjubileum, aan welk feit ook in de pers enige aandacht werd geschonken. Ds. Pennings heeft omstreeks de jaarwisseling 1963/1964 in de plaatselijke gemeente en ver daar buiten grote beroering weten te wekken. Uit pro test tegen door hem gesignaleerd machtsmisbruik door de plaatselijke kerkvoogdij heeft hij zich des tijds van laatstgenoemd college losgemaakt. Toen te elfder ure gemeld ambtsjubileum aan de kerkelijke gemeente ter ore kwam, werden spon taan giften bijeengebracht tot een bedrag van ruim 2.200,met de uitdrukkelijke wens om dit geld te gebruiken als aanloopbedrag voor de aanschaf van een bescheiden personenauto ten dienste van het Kerkewerk en ten eigen gerieve. De auto is inmiddels besteld en geleverd en zal zondag a.s. nabij de kerk staan opgesteld zodat de vele gevers het resultaat mede van hun giften kunnen bezichtigen. GESLAAGD Aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotter dam slaagde voor het doctoraal examen op 21 januari 1965 onze oud-stadgenoot de Luitenant ter Zee A. I G. J. Schieman. Het Zeeuwsch-Vlaamse bedrijfsleven heeft het af gelopen jaar zowel in de industriële- als in de ambachtelijke- en handelssector, over het algemeen uitnemende bedrijfsresultaten geboekt. Dit blijkt uit het jaarlijks overzicht van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ondanks de nog altijd krappe arbeidsmarkt, waar de situatie gekenmerkt werd door een sterke loonstijging, slaagde het merendeel van de bedrijven er in, de personeelsbezetting op peil te houden of zelfs uit te breiden. Een uitzondering daarbij vorm de onder meer de textiel- en tricotage-industrie in oostelijk Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar nog een groot tekort heerst aan geschoolde mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten. Men meent in dit gebied, dat de beperkende maatregelen in woning en industriebouw in Hulst en omgeving, sterk rem mend werken op de ontwikkeling van de textiel industrie. „Deze biedt ook op langere termijn vol doende mogelijkheden en een goede toekomst, mits de overheid haar beleid niet te eenzijdig op de metaal- en chemische sector in de kanaalzone richt", aldus het jaaroverzicht. Op de cokesfabriek te Sluiskil, waar in het afge lopen jaar de oude ovenbatterij van 59 ovens vol ledig werd stilgelegd en vervangen door een nieu we batterij van 56 ovens, was de afzet van de produkten normaal en bevredigend. Men wijst op nieuw op het feit, dat de komst van het aardgas zware financiële offers zal vergen van dit cokes- ovengas producerende bedrijf. Voorts betekent het telkens opschuiven van de openingsdatum van de nieuwe Temeuzense zeesluis een langere periode van dure kolenoverslag op de rede van Terneuzen. De eveneens in Sluiskil gevestigde Nederlandse Stikstof Maatschappij profiteerde in het afgelopen jaar van de belangrijke stijging van het verbruik van kunstmeststoffen in de gehele wereld. De akti- viteiten waren niet alleen gericht op de produktie- verhoging van kalkammonsalpeter en ureum en de vervanging van cokes door stookolie als grondstof voor de vervaardiging van ammoniak, maar ook de uitbreiding van de installaties tot vervaardiging van ammoniak en eindprodukten. Door deze uit breiding zal de produktie van stikstof tot 260.000 ton per jaar worden opgevoerd. Ze zal in de eerste helft van 1966 zijn gerealiseerd, een periode, waarin de grondstof stookolie zal worden vervan gen door aardgas. De n.v. Zuid-chemie te Sas van Gent, die zowel binnen- als buitenlands een gunstig jaar achter de rug heeft, is van mening dat in de kanaalzone de chemische industrie steeds duidelijker het karakter gaat bepalen. Het stemt tot vreugde, zo meent dit bedrijf, dat aan de behoefte aan kwalitatief hoog staande vaklieden zal kunnen worden voorzien door de krachtige medewerking van de overheid en het plaatselijk technisch onderwijs, onder meer door de realisatie van een chemiciensopleiding in Terneu zen. Suikerindustrie. De bietencampagne 1964 heeft een 10% hogere produktie opgeleverd. Dit was een gevolg van de goede oogst en het zeer behoorlijke suikergehalte. Het vervoer kon mede dank zij het droge weer vrijwel steeds zonder stagnatie verlopen. In de verhouding van as- en scheepsvervoer (resp. 52 en 48%) kwam geen verandering. De bouwmate- rialenhandel kan eveneens door de voortdurende bouwbedrijvigheid, terugzien op een zeer goed jaar. De betonindustrie was voortdurend zeer goed van orders voorzien, de steenfabriek Aardenburg kon door het op volautomatisch ombouwen van de steenpers haar produktie vergroten, hoewel nog steeds niet aan de vraag kon worden voldaan. Ook in de houthandel ligt de omzet aanmerkelijk hoger dan in 1963, hoewel het nog de vraag is of ook de financiële resultaten beter zullen zijn. Bij de platen- fabriek Koewacht liep de afzet tegen het eind van het jaar iets terug. Verwacht wordt echter, dat met het verstrijken van de winter de afname weer zal toenemen, maar dat toch met een overproduktie gerekend moet worden. Energie. De aansluiting van enkele grote industrieën op het elektriciteitsnet in Zeeuwsch-Vlaanderen, gevoegd bij een stijging met 15,8% van het stroomverbruik voor licht- en huishoudelijke doeleinden, had tot gevolg, dat de P.Z.E.M. in de periode tot en met augustus een verkoop boekte van 57.894 miljoen kWh. Een stijging, die vergeleken met dezelfde periode van 1963 overeenkomt met 29,2%. Om ook in de toekomst het elektriciteitsverbruik te kunnen op vangen, wordt de Centrale Zeeland momenteel uit gebreid met een eenheid van 75 mW, die in het najaar van 1965 aan de produktie zal deelnemen. Ook de plannen voor een nieuwe 150 kV-koppel- verbinding met de P.Z.E.M., verkeren in een ver gevorderd stadium. De meelfabriek te Sas van Gent meldt onder ande ren, dat voor het oogstjaar 1964-1965 de richt- en interventieprijzen voor de Nederlandse tarwe we derom verhoogd zijn. De produktie van de ijzer- en metaalgieterij te Sas van Gent onderging in 1964 een belangrijke stijging. De personeelsvoorziening liet echter veel te wensen over, vooral waar het bekwame werknemers betrof. De scheepswerven die zich toeleggen op de bouw van jachten, plukten in 1964 opnieuw de vruchten van een toenemende belangstelling voor de watersport. Hoewel ver wacht wordt dat door de invoerheffing de Engelse markt zal wegvallen, zijn de vooruitzichten ook voor 1965 gunstig. De Sas van Gentse spiegelglasfabriek profiteerde mee van de omzetstijging in de automobielindustrie, waarvoor ook dit jaar de vooruitzichten gunstig zijn. De aandelen van het bedrijf gingen in het af gelopen jaar over naar het Belgische bedrijf Gla- ceries St. Roch S.A. te Brussel. Daar deze echter betrekkingen onderhoudt met de Compagnie de St. Gobain zal de Sas van Gentse glasfabriek in een vertrouwde sfeer blijven doorwerken. Handel en Ambacht. De levensmiddelenbranche boekte ten gevolge van de loonsverhogingen een omzetstijging, waarbij een verschuiving valt op te merken naar de duurdere, kwalitatief betere artikelen. In de textielbranche steeg de omzet, maar tevens stelde het publiek ho gere eisen aan sortering en verkoopkunde van het personeel. In Terneuzen constateerde men een toe name van het doen van inkopen per auto. Het is daarom in het belang van de winkeliers dat in de binnenstad een behoorlijke parkeerruimte wordt aangelegd. Goede resultaten werden voorts geboekt in de bouwnijverheid, het schildersbedrijf, het cen trale verwarmingsbedrijf en het elektrotechnisch bedrijf. Deze laatste twee categorieën kenden een sterk personeelstekort. Het garagebedrijf zag sterke kostenstijgingen, die naar men hoopt kunnen wor den opgevangen door de invoering van contante betaling, waarmee het financieringsprobleem wordt verlicht. Toerisme. Het aantal overnachtingen in Zeeuwsch-Vlaanderen bedroeg in 1964 naar schatting 1 miljoen, waarmee 1964 een topjaar is geweest. De topprodukte moet nog steeds gedurende enkele weken in de maanden juli/augustus worden verwerkt. In de horecaseotor was vooral aan de kust het seizoen bijzonder goed. De beide Zeeuws-Vlaamse transportondernemingen (Z.V.T.M. en S.B.M.boekten hogere ontvangsten hoewel het aantal reizigers terugliep. De Z.V.T.M. noemt de resultaten, mede wegens de kostenstijgin gen, onbevredigend. De S.B.M. constateert bevredi gende resultaten, maar geeft geen uitsluitsel over 1965, vanwege de onzekere factoren als kosten stijging in de loonsector en de daarmee gepaard gaande tariefpolitiek van de regering. Het beroeps- goederenvervoer onderging de consequenties van de loonexplosie, die middels tariefverhoging niet viel te compenseren. De wachttijden aan de veren en de veertarieven bleven een bedreiging voor de rentabiliteit van de bedrijven. De resultaten van het havenbedrijf en de scheep vaart bleven achter bij 1963, tengevolge van de grote loonstijgingen. Over het algemeen kan worden teruggezien op een jaar met behoorlijke aktiviteit en bezetting, maar met teruglopende resultaten. (P.Z.C.) Vrijdag 15 januari 1964 vergaderde de C.B.T.B., afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaande ren, in „Het Centrum" te Axel. De voorzitter, de heer P. van Hoeve, opende de druk bezochte vergadering met gebed. In zijn openingswoord stelde hij vast dat de tijd is aangebroken om in ruime begrippen te denken. Als er iemand een 20-tal jaren gele den gezegd zou hebben dat de Duitser en de Fransman mede zouden bepalen hoe hoog de graanprijzen zouden komen te liggen, zou iedereen met stomme verbazing hebben ge dacht „dat kan toch nooit". Maar thans zitten wij in de trein van de E.E.G. en moeten wij meerijden. Hoogstens kunnen wij nog even de noodrem aanhalen, maar het is niet gewenst de trein tot stilstand te dwingen. Ook in ons eigen regeringssysteem wordt over dergelijke zaken advies gevraagd aan vak organisaties via de S.E.R. Het landbouwbeleid is niet meer los te denken van het geheel. Nu dit alles zo is veranderd, is het haast on mogelijk dat de oudere boer nog een raad gever kan zijn voor zijn pas beginnende col lega. Wij moeten steeds vooruitzien en ons afvragen hoe er morgen geleefd moet worden. Daarom ligt er zo'n groot belang in onze christelijke instituten van beroepskeuze. Voorheen vormde de kleine ondernemer een wereldje op zichzelf. Dit is verleden tijd. Wij zien dat om ons heen vooral in de kanaal- zóne. Waar deze zomer de granen nog wer den gedroogd, staan thans de draglines en bulldozers om alles om te keren en te ver nielen. Velen van ons staan ongetwijfeld kri tisch tegenover heel deze ontwikkeling, maar wij moeten bijblijven „De toekomst is reeds begonnen". Speciaal welkom heette de voorzitter de heer ir. R. van Krevelen, de spreker voor deze ver gadering. Ook de rijkslandbouwconsulent ir. De Wit keeg een aparte begroeting. REDE Ir. VAN KREVELEN De heer Van Krevelen begon met zijn dank uit te spreken voor de uitnodiging voor deze bijeenkomst. Hij wilde als medebewoner van Zeeuwsch-Vlaanderen een visie geven over Zeeuwsch-Vlaanderen van „nu en straks". Beginnende bij de toestand even na de tweede wereldoorlog wees hij er op hoe Zeeuwsch- Vlaanderen toen nog een echt vergeten gebied was voor het overgrote deel van Nederland. Slechte verbindingen, slechte en smalle we gen, alleen in de woonkernen waterleiding en elektra. Dat alles gaf iemand uit de Hollan den een verlaten indruk. Vandaag de dag is dit beeld al veel veranderd. Wij hebben nu behoorlijke wegen, 100 waterleiding en elektriciteit, zelfs in opbouw een afvalwaterleiding geen werkloosheid meer en een afnemende pendel. Zelfs worden vele arbeiders naar hier toe getrokken. De jongeren en de geschoolden kunnen hier al len emplooi vinden. De lonen liggen hier bijna op Rotterdams niveau. Er bestaat mogelijk heid van goed middelbaar onderwijs, vooral op technisch gebied. Spr. herinnerde aan de zojuist tot stand ge komen polderconcentratie met de grote pro blemen inzake de waterbeheersing, waterver ontreiniging en dijkverzwaring. Dat vraagt voor velen de grootste aandacht. Maar straks Wij zien nu reeds de kanaalzone als industrie centrum verrijzen het is wenselijk dat deze industrie geconcentreerd blijft en zeker voor de verzorgende bedrijven. Maar het is ook wenselijk dat de industrie geschift wordt, want de kanaalkaden zijn zeer dure gronden. Ge volg daarnaast goed verzorgde planning, d.w.z. de landbouw in centra buiten de eigen lijke industrie de recreatie in de daarvoor geschikte gebieden. Zo verwachten wij reeds in 1966 het aardgas in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarnaast gaan de wegverbindingen verbe teren tussen oost en west, steeds meer mecha nisering in de landbouw met de nodige sa menwerking. Culturele expansie en hoger onderwijs is in verbinding met de grote steden in België goed te verwezenlijken daar er op dit gebied nog veel is in te halen. Niettemin kunnen de Zeeuwsch-Vlamingen hun eigen sfeer behouden. Van het aller grootste belang is het thans aan dit alles goede leiding te geven in deze streek van snel stij gende welvaart. Na de pauze kwamen er nog verschillende vragen los, b.v. betreffende het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen, de vaste oeverver bindingen, het hoefijzerverkeer, de leefbaar heid onder de rook van de fabrieken, de lust om in grotere woonkernen te wonen en de kentering in de conjunctuur. Al deze vragen gaven aanleiding tot een le vendige discussie. De voorzitter bracht ir. Van Krevelen dank voor de met gloed en met de nodige fantasie uitgesproken rede. Op verzoek van de voorzitter ging de sekre- taris voor in dankgebed. Daarna werd de ver gadering door de heer Van Hoeve gesloten.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2