tnRavB triRave "QLYRAVe Fa. J. C. VINK i BBHeL j"-- dGo'iiL SPORT ONZE VOEDING als. we ouder worden. Brom (zelf)verzekerd - Onrustige Zenuwen? Mijnhardfs Zenuwtabletten I VOOR AL 1 1 Markt 12 - AXEL het belangrijkste punt minder handwerk hoge eenkiemigheid! rassen die winst Voor een VULPEN naar Fa J. C. VINK - VOETBAL AXEL-CORN BOYS 13,-0 Toen zondagmorgen bekend werd dat de com petitiewedstrijd SluiskilAxel was afgelast, is door het bestuur van Axel alles in het werk ge steld om toch haar le elftal een wedstrijd te laten spelen. Corn Boys bleek bereid als tegenstander te fun geren. In deze wedstrijd bleek al direkt het klasseverschil en het werd een zeer eentonige wedstrijd. Toch wist Corn Boys voor de rust 2 doelpunten te ma ken, maar deze waren in eigen doel, zodat de ruststand 6—0 was. Na de thee was het weer hetzelfde spelbeeld, een zeer groot overwicht van Axel waardoor een eind stand van 130 kon worden genoteerd. BILJARTEN DISTRICTSKAMPIOENSCHAP WALCHEREN-ZUID-BEVELAND le KLASSE LIBRE TE AXEL Op 16, 17, 23 en 24 januari organiseert de Biljart vereniging A.B.C. te Axel in opdracht van het districtsbestuur, bovengenoemd kampioenschap, waarin helaas geen enkele Axelaar is vertegen woordigd. Weliswaar hadden 3 Axelaars inge schreven maar hiervan zijn in de voorwedstrijden de heren M. Verlinde en J. v. Fraayenhove gepro moveerd naar de hoofdklasse terwijl F. Dieleman een degradatie opliep en verhuisde naar de 2e klasse. Als sterke streekgenoten vertegenwoordigen echter de heren R. Lampo te Hulst, R. Buysse en A. v. d. Remortel te Koewacht, alsmede de voor ons vrij wel onbekenden en pas tot de K.N.B.B. toegetreden heren A. J. Martens te Hoofdplaat en Th. Tas te Sigis,vhier in Axel Zeeuwsch-Vlaanderen, ter wijl de^St'erke C. Westdorp te 's Heerenhoek, A. v. driWede te Borssele en C. de Jonge te Oude- lan'de het deel van over de Schelde vertegenwoor digen. 4 Met deze nummerieke meerderheid der Zeeuwsch- Vlamingen staan onze papieren dus weer bijzonder sterk. A.B.C. heeft voor deze gelegenheid, naast het club lokaal in „De La Paix", thans ook de beschikking over de biljartzaal van de Jonge op het parkeer terrein, zodat weliswaar niet alles in 1 lokaal maar dan toch op 2 biljarts kan worden gespeeld, het geen de vlotte afwerking van het tournooi zeker ten goede zal komen. In totaal worden 28 partijen gespeeld. Aanvang zaterdag te 19.00 uurZondag te 13.30 uur. Vrije toegang voor de bezoekers in beide lokalen is verzekerd. De organisatoren verzoeken slechts aan het publiek, de nodige rust die voor de biljartsport onontbeerlijk is te willen bewaren. Zo dit tournooi in alle opzichten goed slaagt, overweegt het districtsbestuur van A.B.C. in maart het Algemeen kader tournooi op te dragen, waar aan door alle kaderspelers uit Zeeland wordt deel genomen. De heer R. Dieleman moet hierin zijn titel verdedigen. Voor de liefhebbers een tournooi om van te smullen. i tt BLIJF UW BONDGENOOT, DE VOEDING, TROUW. De voeding is Uw leven lang Uw bondgenoot geweest. Hij heeft U in staat gesteld Uw ar beid te verrichten, Uw weerstand tegen ziek ten en infecties te vergroten en de slijtage van Uw lichaam te herstellen. Ook nu moet dat bondgenootschap blijven bestaan. Een goede voeding maakt, dat U in zo goed mogelijke conditie blijft en dat U de beste weerstand tegen eventuele ziekten kunt opbrengen. Ieder mens is verplicht om zijn lichamelijk welzijn zoveel mogelijk te bevorderen. Die plicht rust ook op U En daarin willen wij U nu met goede raad terzijde staan. Het is niet mogelijk algemeen geldende vaste voor schriften of zelfs werfken te geven. De be hoeften van de mensen onderling vertonen daarvoor te grote verschillen. Iemand, die iedere dag een paar uur in touw is, die zijn dagelijkse wandeling trouw blijft, een goede eetlust heeft en daarbij alle spijzen verdraagt, zal een andere voeding willen en kunnen ge bruiken dan iemand, die een zittend leven heeft en maar niet alles eten kan. We zullen daarom volstaan met aan te ge ven hoe in bepaalde, veel-voorkomende om standigheden gehandeld kan worden, waarbij wij ervan uitgaan, dat U gezond bent en geen dieet voorgeschreven hebt gekregen. In het algemeen geldt, dat het ouder worden een natuurlijk, geleidelijk proces is. Hierbij past een geleidelijk veranderende voeding, geen abrupte wijzigingen, maar oök geen voortgang op dezelfde voet als voorheen. Algemeen geldende regels Er zijn twee regels, die voor elk Uwer gelden Bij het klimmen der jaren verlopen de levens processen langzamer. Het lichaam verricht minder zogenaamde inwendige arbeid en heeft daarom min der arbeidsvermogen, of te wel minder calorieën nodig. Blijft de calorie-opname gelijk aan die in vroeger jaren, dan kan het lichaamsgewicht te veel toenemen, hetgeen de gezondheid niet ten goede komt. De eerste regel is dus Beperk de calorie-opname. Dat komt in de praktijk neer op het gebruiken van minder vet, minder suiker en zoetigheid. U wilt zo gezond mogelijk blijven en weerstand behouden tegen infectieziekten. Dat bereikt U door een ruime opname van zogenaamde beschermende stoffen eiwitten, voedingszouten en vitamines. De tweede regel luidt dus Eet veel beschermend voedsel. Dat komt in de praktijk neer op een ruime portie melk. kaas, groenten en [ruit, geregeld vlees, vis en eieren. Wat U dagelijks nodig hebt. We raden U daarom aan dagelijks te gebruiken 6 dl melk, desgewenst gedeeltelijk te vervangen door karnemelk of yoghurt 15 g kaas 50 g vlees en/of vleeswaren of vis of een ei gemiddeld 250 g groenten 100 g fruit brood, aardappelen, vetsoorten naar behoefte. Het zal U waarschijnlijk niet gemakkelijk vallen om elke dag 6 dl melk te drinken als U dat niet van jongs-af gewend was. Het is echter ook moge lijk de melk in Uw kopje koffie, in de pap, toespijs of groentesaus te verwerken, zodat U toch niet met Uw rantsoen behoeft te smokkelen. Ook karnemelk en yoghurt kunt U inplaats van melk gebruiken. Houdt U er niet van dat deze produkten in de winter zo koud zijn, verwarm ze dan voorzichtig boven stoom onder af en toe roe ren tot zij op kamertemperatuur zijn. Men kan de flessen ook 1 a 2 uur op de schoorsteenmantel zet ten, alvorens de inhoud te gebruiken. Wanneer het U niet mogelijk is dagelijks de ver eiste hoeveelheid vlees of vis te gebruiken, of een ei te eten, zou U dit bezwaar kunnen onder vangen door het drinken van meer melk. Wij raden U aan de groenten of vruchten zo veel mogelijk rauw te blijven eten. Inplaats van die vruchten kunt U ook af en toe vruchtensap ne men. Probeert U eens fruit of vruchtensap op de nuchtere maag velen, die aan constipatie lijden, vinden er baat bij. Misschien behoort U tot de mensen, die aan spier wit brood de voorkeur geven boven de donkerder broodsoorten. Wanneer wij U echter vertellen, dat die donkerder soorten door hun groter gehalte aan vitamines veel gezonder voor U zijn, zult U wel met de gewoonte van alleen-maar-wit breken en ook eens een snede bruin brood of roggebrood eten. Wanneer U te zwaar wordt, zou U de hoeveel heid brood geleidelijk kunnen verminderen, b.v. door het dunner snijden. De overgang is dan ge makkelijker. Omdat ook havermout, grutten en gaar tarwegries rijk aan vitamines zijn, raden wij U ze voor het bereiden van pap te gebruiken. Neem liever havermout en grutten dan gezuiverde meelsoorten als maizena en puddingpoeders. Als U het zich nog wel herinnert, hebben we als eerste regel voor Uw voeding een verminderd ge bruik van vet, suiker en andere zoetigheid aange raden. Al vindt U het niet prettig spaar de suiker zoveel mogelijk, gebruik niet te veel zoete brood belegsels en verminder Uw snoeprantsoen. Verwerk minder vet in Uw maaltijden en gebruik dan liever boter of margarine dan bak- en braadvet en reuzel, die geen vitamine A en D bevatten. Wanneer U minder goed kunt kauwen Sommigen van U zullen moeilijkheden ondervinden door een verminderd kauwvermogen. Het verdient aanbeveling regelmatig een bezoek aan de tandarts te brengen, zodat Uw gebit zo goed mogelijk zijn dienst kan verrichten. Laat het kauwvermogen desondanks te wensen over, dan is het nog niet nodig, dat U Uw toe vlucht neemt tot papperige kost. Als U er maar voor zorgt de harde voedseldelen, zoals brood korsten, rauwe groenten en vruchten, taai vlees en hard gebakken gerechten te vermijden. Eet U de groenten dan ook niet rauw, maar kook ze. Zorg ervoor, dat het vlees makkelijk snijdbaar is en dat de gebakken gerechten een zacht korstje hebben. Het harde fruit, zoals appelen en peren kunt U waarschijnlijk wel geraspt met wat suiker eten. Gelukt dit niet, dan kunt U ze koken. Zachtere vruchtensoorten (bananen, aardbeien, frambozen, zachte pruimen) kunt U rauw eten. Maak in de winter geregeld gebruik van sinaas appelen en grape fruit. Dit fruit is rijker aan vi tamine C dan gestoofde vruchten. En nogmaals vermijd zoveel mogelijk papperige kostLaat Uw mes een deel van de taak van het gebit overnemen. Hebt U gevoelige spijsverteringsorganen Sukkelt U misschien met gevoelige spijsverterings organen, zonder ziek te zijn Een speciaal dieet hebt U dan niet nodig, wel gemakkelijk verteerbaar voedsel. Beperk of vermijd daarom het gebruik vdh sterk gekruide gerechten en scherpe specerijen, zoals peper, kerrie, scherpe mosterd en scherpe sausen, gember sterk gerookte en sterk gezouten spijzen, som mige vis- en vleessoorten b.v. grove groentensoorten. We denken aan kool, uien, prei en peulvruchten met harde schil. Wanneer de kool echter niet langer dan 20 a 30 minuten gekookt wordt en de peulvruchten gezeefd gebruikt worden, kunt U deze pro dukten misschien wèl verdragen gerechten, die veel vet bevatten vette stamp pot, vet vlees en vette vis, salades met veel mayonnaise, noten, pindakaas en boterkoek harde, stugge spijzen oude kaas, hard rogge brood, harde rauwkost, donker gebakken korsten en vers brood of krentenbrood. Karnemelk en yoghurt worden dikwijls verdragen door hen, die van melk hinder ondervinden. Uw voeding wijkt dus niet of maar weinig af van de algemeen geadviseerde. Ook bij de bereiding be hoeven geen speciale maatregelen genomen te wor den, als er maar voor gezorgd wordt, dat het voed sel geen stugge, moeilijk doordringbare delen be vat. Daarom is het gewenst, dat stamppotten smeuig en bonen en rijst goed gaar zijn. Het bakken en braden van gerechten dient snel te geschieden, anders dringt er te veel vet in, waar door ze te zwaar worden. Vermijd dikke korsten. De temperatuur van het voedsel is van groot be lang, vooral voor hen, die gevoelige spijsverterings organen hebben. Zij zullen heel koude en gekoelde spijzen vaak slecht verdragen, evenals de hete ge rechten. Het bepalen van de juiste temperatuur moeten we aan hen zelf overlaten, evenals het goed kauwen, een heel belangrijk punt. Als uw eetlust niet groot is Een gebrek aan eetlust kan veroorzaakt worden door te weinig lichaamsbeweging en/of door een geringe afscheiding van de spijsverteringssappen. Een lichte lichaamsbeweging is een uitstekend mid del om de eetlust te bevorderen. Houd U verder aan geregelde eettijden, zoek afwisseling van spijs en dien de gerechten zo verzorgd mogelijk op. Drink eens een half uur vóór het eten een kopje bouillon, dat vaak eetlust-opwekkend werkt, en gebruik tussen de maaltijden door zo weinig mo gelijk zoetigheid. Het is bij een geringe maagsap- afscheiding in het algemeen ongewenst heel zoete spijzen of dranken te gebruiken. Sedert 1 januari j.l. behoort Nederland in één opzicht méér niet langer tot de onderontwikkelde gebieden en hebben wij het aan de Hottentotten en nog enkele minder beschaafde volken overge laten om bestuurders van auto's, bromfietsen en wat-dies-meer-zij te laten rondtoeren zonder dat zij zich behoorlijk tegen wettelijke aansprakelijkheid hebben verzekerd. Het is dus zo ver. Iedere bromfietser in Nederland rijdt nu verzekerd. Dat is goed. Maar het is niet alles... want verzekerd brommen wil evenmin zeggen dat na een welover wogen koop van een vurig raspaardje of een be daarde toerbrommer ook het sukses verzèkerd is. Dagelijks veranderen glanzende chroompaardjes in zielige hoopjes verwrongen staal. Verzekerd of niet verzekerd... Daarom doet het Verbond voor Veilig Verkeer juist nü een beroep op alle bromfietsende jongeren en ouderen om vóór alles zeker-van-zichzelf te rijden. Dat wil zeggenbeheerst en kalm-aan, vooral op die punten waar helaas altijd weer de duur betaalde brokken vallen op kruis punten. Uit onderzoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken, dat van 100 botsingen tussen bromfietsen en auto's er 42 op kruisingen van een gewone met een voorrangs- weg, gebeuren en dat daarbij in 41 gevallen de bromfietser bezig was de voorrangsweg op te rij den of loodrecht over te steken. Het C.B.S. is tot de conclusie gekomen, dat 46,5% van de dodelijke ongelukken bij bromfietsers plaatsvindt met krui send verkeer. Daarbij zal de bromfietser niet altijd, maar wel in heel veel gevallen, schuld of mede schuld hebben aan de aanrijding. In de „KALM AAN GOED ZO"-aktie doet Veilig Verkeer daarom een beroep op de brom fietser om te tonen dat hij zijn met trots bereden aanwinst óók met beheersing berijdt. Zelfverzekerd brommen betekent vooral bij kruisingen be heerst brommen. Met een kalm tempo over de kruising en zonodig tijdig stoppen voor de ander die voorrang heeft. Dat laatste is een punt, waarop elke rechtgeaarde zelfverzekerde bromfietser prat gaat. Terecht. Hij ként de voorrangsregels. Ook dat is te zien aan zijn zelfverzekerde rijstijl. GOED ZO bij de huidige bietenteelt is door uitzaai van precisiezaad met U hebt daartoe de keuze uit onze twee rassen een hybride met hoog aantal triploiden, een fors, gesloten gewas, met zeer grote loof- en suiker-opbrengsten, en de nieuwste polyploide suikerbiet met vlotte voorjaarsontwikkeling, die een uitstekend rendement geeft. opleveren! publicatie van het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der HAVE n.v. KAPELLE-BIEZELINGE HUUR nieuwe televisie met ALLE programma's voor een gering bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij U thuis. Bel óók 's avonds nr. 01184- 4410 of 01180-3973 of 01100 5397. GEVONDEN langharige Duitse staande, teef. Dieren bescherming, Feyterstraat 5, Terneuzen. tel. 26 70.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3