Natuurzuivere LANGS DE SCHELDESTROMEN Pracht handen Uit onze Omgeving Axel en nimmer ruw of schraal rub'16°-95c' Hamea-Gelei frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. ii< Predikbeurten Zondagsdienst Artsen Bekendmakingen Indiening rekeningen over 1964 DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling AFSCHEID EN BENOEMING Door het bereiken van de leeftijdsgrens is op de meest eervolle wijze de heer V. Brandt ontslagen als lid van het Armbestuur. Mede door de reorganisatie van deze instellingen is in zijn plaats benoemd de heer A. Kroes. DEKENAAT TERNEUZEN GAAT OVER TOT SAMENWERKING Na lange moeizame voorbereidingen hebben de sociale charitatieve instellingen van dit dekenaat hun krachten samengebundeld. Deze centra be staande uit Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe, Philippine en Axel gaan per 1 januari over in een Stichting voor Katholiek Sociaal Werk en Gezinszorg voor het dekenaat Terneuzen. De officiële oprichtingsvergadering die één dezer dagen plaats had kenmerkte zich door een grote belangstelling. Dank werd gebracht aan de heer Hamelink uit Sas van Gent die niet in geringe mate tot de tot stand koming had medegewerkt en zich nu wegens zijn gevorderde leeftijd terugtrok. Tijdens deze vergadering werd het dagelijks be stuur van de Stichting gekozen Voorzitter, de heer Hagenaar, Terneuzen. 2e Voorzitter, de heer Jansen, Sas van Gent. sekretaris, de heer Spuessens, Westdorpe. 2e sekretaris, de heer Berbers, Sluiskil. Penningmeester, de heer Abrahamse, Philippine. 2e penningmeester, de heer Mes, Axel. De uitbetaling zal vanaf februari centraal vanuit Breda geschieden. Verder zullen in een volgende vergadering de statuten worden vastgesteld. Belangrijkste voordeel van dit samengaan is wel dat de plaatselijke be sturen de handen meer vrij krijgen voor het eigen lijke maatschappelijke werk. BEIAARDEN-BIJEENKOMST Woensdagmiddag waren de bejaarden weer bijeen in het torenlokaal van de Herv. Kerk. De leiding van deze middag had Ds. Pennings, die meedeelde dat de heer R. de Kraker bereid was zijn prachtige dia's te vertonen welke hij had ge maakt tijdens zijn verblijf in Israël en Jordanië. Vele dia's waren er bij van plaatsen uit de bijbelse geschiedenis o.a. Gethsemane en Golgotha. Het was voor de oudjes weer een zeer genotvolle middag en Ds. Pennings was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij de heer de Kraker hartelijk dankte voor de vertoning van de dia's en de dui delijke uiteenzetting. De heer de Kraker beloofde in de maand maart een andere serie dia's voor de bejaarden te zullen vertonen. GEZELLIGE AVOND VOOR DE E.H.B.O.-LEDEN Een dezer dagen was er in het wijkgebouw van het Groene Kruis een gezellige avond voor de leden van de Axelse E.H.B.O. De leiding berustte bij Dr. Boor die voor de pauze aan de hand van dia's een uiteenzetting gaf hoe te handelen in tijd van ramp en oorlog. Na de pauze vertoonde Dr. Boor een groot aantal kleurendia's gemaakt tijdens zijn reis door Zuid- Frankrijk van vorig jaar. Het was een gezellige en interessante avond voor de leden van de E.H.B.O. KAARTAVOND Ten bate van het R.K. Jeugdwerk wordt zaterdag 16 januari in het Bejaardenlokaal van het Gezel- lenhuis een kaartavond gehouden, waaraan door eenieder kan worden deelgenomen. Het inschrijfgeld bedraagt j 1,—. FLATGEBOUW IN VAN DE MOERESTRAAT BEWOOND In de Van de Moerestraat te Axel is men inmid dels zover gevorderd, dat de eerste bewoners in het tweede flatgebouw van Axel hun intrek heb ben genomen. Verwacht mag worden dat de 26 woningen in deze zogenaamde premieflat spoe dig bewoond zullen zijn. VERGADERING PLATTELANDSVROUWEN Dinsdag 19 januari belegt de afdeling Axel van de Bond van Nederlandse Plattelandsvrouwen haar eerste vergadering in het nieuwe jaar te Axel. De bijeenkomst wordt gehouden in de „Stadsher berg". De heer P. G. van de Bosse, gemeente secretaris te Axel, zal spreken over zijn reis naar Perzië. VERMISTE BROMFIETS IN SLOOT GEVONDEN Een door de Axelaar J. in St.-Jansteen zaterdag vermiste bromfiets is zondagmiddag in de Oud Ferdinanduspolder te St.-Jansteen in een sloot te ruggevonden. Van de vermoedelijke dief ontbreekt ieder spoor. De bromfiets lag onder water en mod der. De heer De J. had zaterdag van de vermissing aangifte gedaan bij de rijkspolitie te St.-Jansteen. Dezelfde rijkspolitie deed zondag de ontdekking. WATEROVERLAST IN KELDERS EN KAMERS Kelders en kamers van drie buurtschappen in Axel zijn onder water gelopen door de hevige regenval van de afgelopen dagen en omdat de grondwater stand abnormaal hoog is. De gemeentereiniging van Axel is thans bezig met het wegpompen van dit overtollige water in de buurtschappen Graaf Jansdijk, Magrette en Axelse Sassing. SCHOORSTEENBRANDJE ZONDER SCHADE Een schoorsteenbrandje is dinsdagmiddag uitge broken in de woning van de heer J. de B. aan de Polenstraat te Axel. De brandweer van Axel bluste het brandje en maakte de schoorsteen schoon met de ramoneur. Er was weinig of geen schade. VERLOTING HERWONNEN LEVENSKRACHT Het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht organiseert een verloting waarvoor door de Axelse Middenstand een aantal mooie prijzen be schikbaar is gesteld. Er zijn hiervoor 2000 loten a 0,25. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 16 JANUARI 1965 van 15.0016.00 uur door Mevrouw Moerdijk-Vanderswalm Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Openingslied „Dan zal de beiaard spelen" P. Benoit 2. Volksliedjes verzoeknummers a. de musch b. mijn hutteke c. het meisje als matroos d. Catootje op de botermarkt e. Sarie Marais 3. Overige volksliedjes a. Meisjesklacht b. De klokken van dolle grieze c. Als 't vaantje wappert 4. Drie sonatines Pleyel 5. Menuet Locatelli 6. Andante Jej Denijn 7. Gavotte L. Henry 8. Menuet Je[ van Hoof 9. Sluitingslied „Dan zal de beiaard spelen" ZONDAG 17 JANUARI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. 's Middags geen dienst. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. 16- -17 JANUARI Dokter Schiltman. Ook Terneuzen treedt toe tot Zegam. De raad van Terneuzen zal tijdens de volgende week donderdagavond te houden openbare vergadering worden geconfronteerd met een voorstel van b. en w. tot toetreding tot de nieuwe N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (Ze gam) te Middelburg. Dat houdt in dat de gasleveranties aan Terneuzen in de toekomst zullen geschieden door de N.V. Zegam. De gemeente Terneuzen heeft niet de beschik king over een eigen gasbedrijf. Terneuzen wordt momenteel nog van gas voorzien door het gasbedrijf van de gemeente Axel, die echter ook is toegetreden tot de N.V. Zegam. De gemeente Axel'kan daardoor geen gebruik meer maken van de concessie gas te leveren op Terneuzens grondgebied. De gemeente Axel kreeg deze concessie bij raadsbesluit van 31 augustus 1926. De overeenkomst werd voor 50 jaar aange gaan. De gemeente Terneuzen zal in het aan delen-kapitaal van de N.V. Zegam deelnemen met 36 aandelen van 1000, - B. en w. van de laatstgenoemde gemeente zeggen nog enige bezwaren te hebben tegen de formulering in de inhoud van de statuten van de Zegam. Daaromtrent zal men zich nog tot de raad van bestuur van de vennootschap wenden. De raad zal voorts nog van gedachten wis selen omtrent het ontwerp van de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook komen nog voorstellen aan de orde tot verkoop van een perceeltje grond in het ex ploitatieplan Zuidpolder, tot vaststelling van het uitbreidingsplan in onderdelen Zuidpol der - tegen het ontwerp zijn geen bezwaren ingebracht en van enkele begrotingswijzi gingen tot wijziging van de verordening per sonele belasting en tot het verlenen van de ge vraagde medewerking aan twee onderwijs instellingen binnen de gemeentegrenzen. „SCHELDE" geeft order voor kraan va 900.000, - De directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft de N.V. machine fabriek Figee in Haarlem de opdracht ver strekt voor de bouw van een 40-tons kraan. De kraan, die 900.000, 'kost, is bestemd voor de reparatiewerf „Scheldepoort" in ha ven Vlissingen-Oost. Met de montage zal op 1 december van dit jaar worden begonnen. De kraan krijgt een plaats op een nieuwe reparatiekade, die momenteel in aanbouw is. De directie van de N.V. Figee heeft één en ander gisteravond meegedeeld. De directie van „De Schelde" bevestigde ons de opdracht. Het gaat hier om een zogenaamde tuimelarm- kraan. De kraan zal met een kraanarm in hoogste stand circa 65 meter hoog zijn. Met een maximum vlucht van 25 meter zal het apparaat 40 ton kunnen hijsen tot een hoogte van 38 meter. Tot een bereik van 45 meter kan de kraan stukken van 12,5 ton hijsen. De tuimelarmkraan zal komen te rijden op een kraanbaan van vijftien meter. Vergadering K.v.K. Z.-Vlaanderen op 21 januari. Op donderdag 21 januari a.s. zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws- Vlaanderen vergaderen in het gebouw van de kamer te Terneuzen. Tijdens deze verga dering, die om half elf begint, zal de voor zitter, ir. R. H. van Krevelen uit Sas van Gent zijn jaarlijkse nieuwjaarsrede houden. Adres aan minister Gauw 90-meter boot op Kruiningen - Perkpolder. De beide Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Zeeland hebben een adres gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat. In dit adres wordt een dringend beroep ge daan op de minister om aan het provinciaal bestuur op korte termijn toestemming te ver lenen een 90 meter veerboot te laten bouwen. Deze boot zal de ergste moeilijkheden op het veer Kruiningen - Perkpolder tot 1968/1969 moeten opvangen. Verwacht wordt dat tegen die tijd de eerste dubbeldeks-veerboot in de vaart gebracht zal kunnen worden. In hun adres spreken de beide Kamers er hun erken telijkheid over uit dat de minister het pro vinciaal bestuur toestemming heeft verleend een studie te maken van de mogelijkheid dub beldeks-veerboten op Kruiningen Perkpolder in te zetten. Wanneer de plannen zullen door gaan zal de eerste belangrijke verlichting van de moeilijkheden op het veer Kruiningen - Perkpolder echter niet voor 1968 te verwach ten zijn. De Kamers van Koophandel maken zich, blijkens hun adres, ernstig ongerust over de gang van zaken op genoemd veer in de eerstkomende jaren omdat „de huidige capaci teit op dit veer nu reeds volslagen onvoldoen de is". De Kamers wijzen er tenslotte op dat een nieuwe 90-meter-boot, ook na het in gebruik nemen van een dubbeldekschip, nog onmis bare diensten zal kunnen 'bewijzen op een der veren over de Westerschelde. Roode Kruis kollekte Zeeland weer aan de top. Zeeland heeft elf maal in successie en voor de twaalfde keer in totaal het meest opge bracht tijdens de jaarlijkse Roode Kruiskol- lekte. De Zeeuwse opbrengst in 1964 be droeg 68.644, - een nieuw record. De af deling St. Philipsland staat landelijk aan de top met een opbrengst van ruim vijf maal het streefbedrag. Provinciale E.H.B.O.-wedstrijden Westdorpe. De districtswedstrijden van de E.H.B.O. in het district Zeeland zullen dit jaar in West dorpe worden gehouden. Ingeschreven kun nen zowel senioren- als juniorenploegen. De wedstrijden vinden plaats zaterdag 20 februari a.s. in het verenigingsgebouw. Scheepvaart Kanaal Terneuzen - Gent. Over december 1964 zijn op het kanaal van Terneuzen naar Gent de volgende scheepvaart bewegingen waargenomen Zeevaart totaal geschut op- en afvaart 602 stuks of 542.455 brt. gelost of geladen te Terneuzen 61 schepen of 47.242 brt. Ter neuzen rede 10 schepen of 122.539 brt. Sluiskil 10 schepen ofwel 5.624 brt. Sas van Gent 9 schepen of 7.740 brt. Binnenvaart totaal geschut op- en afvaart 3.896 schepen of 1.909.655 ton. Gelost of geladen te Terneuzen 272 - 130.375 ton Terneuzen rede 72 97.840 ton Sluiskil 191 i 166.470 ton Sas van Gent 346 125.158 ton Axelse Sassing 29 - 7.920. Bedrijvigheid op Zeeuwse veilingen Na een rustige periode als gevolg van de decemberfeestdagen, is de fruithandel op de Zeeuwse veilingen weer flink op gang geko men. Al bij de eerste veilingen in het nieuwe jaar zorgden de telers voor een ruim aanbod, dat de handel vlot wist af te nemen. Nu de voorraden fruit deze winter hoog zijn, mag er ook de komende maanden een flinke bedrij vigheid verwacht worden. Ofschoon dit niet geldt voor alle kwaliteiten en rassen, begon de markt het nieuwe jaar toch in een wat vriendelijker stemming. Voor al voor de goede kwaliteiten Golden Delicious werden wat hogere prijzen gemaakt. Ook voor Cox Orange Pippin, waarvan het aanbod nij^ flink gedund is, was goede vraag. Een zeer goede interesse legt de handel aan de dag voor peren. De conference en in zeer geringe mate nog voorhanden zijnde Doyenne' du Cornice zijn zeer gewild en boeken dan ook prijzen die wel enigszins schril afsteken 'bij die van de appelen. Bij de appelen is het vooral de Golden Delicious die sterk is vertegen woordigd en dat wellicht ook de komende weken zal blijven. In wat mindere mate vol gen dan de Goudreinetten, Jonathan en Winston. Voor de wat mindere kwaliteiten worden nog altijd zeer lage prijzen genoteerd, terwijl de fabriekskwaliteiten het met mini mumprijzen moeten stellen. Voor stoofperen blijft er goede vraag op prijzen die tegen het algemene beeld niet teleurstellen. De Gemeente-Ontvanger van Axel herinnert de betrokkenen eraan, dat vóór 31 januari 1965 de aanslagen in de RIOOL- EN REINIGINGSRECHTEN EN DE PRECARIORECHTEN over het jaar 1964 moeten zijn voldaan. Aangezien het kantoor van de kassier op zater dag gesloten is, is de laatste betaaldag vrijdag 29 januari a.s. Begin februari 1965 zullen de aanmaningen wor den verzonden, AXEL, 15 januari 1965. De Gemeente-ontvanger vóornoemd, C. SMIES. Burgemeester en wethouders van Axel verzoeken hen, die over het jaar 1964 nog gelden van de ge meente te vorderen hebben, hun desbetreffende nota's of rekeningen (voor zover zij dit nog niet hebben gedaan), VERGEZELD van de daarop betrekking hebbende BESTELBONNEN vóór 31 januari a.s. in te dienen ter gemeentesecretarie, afdeling finan ciën. Latere inlevering kan aanzienlijke vertraging van de betaling tot gevolg hebben. Rekeningen, waarvan de betreffende bestelbonnen ontbreken, kunnen niet worden betaald. De rekeningen kunnen worden gesteld op de achter zijde van de bestelbonnen. AXEL, 7 januari 1965. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. TERINZAGELEGGING. Ter gemeentesecretarie liggen voor een ieder ter inzage 2 uitspraken van de Minister van Defensie gedagtekend 6 en 7 januari 1965 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige. BEROEP. Tegen elke uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en bij mij worden ingediend. Mijnerzijds wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorggedragen. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 dagen als on herroepelijk beschouwd. AXEL, 11 januari 1965. De Burgemeester der gemeente Axel, M. K. VAN DIJKE.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2