b£ h€RB€RQl€R I I i I GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 79e Jaargang No. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie j. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Begroting 1965 werd vastgesteld. Veel waardering voor het door B. en W. gevoerde beleid. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per tn.m. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1 - 5 regels ƒ1, iedere regel meer 12 cent extra. En zij legde Hem neder in de kribbe, omdat voor hen geen plaats was in de herberg". Het speet hem... maar hij had geen plekje over; vol was het, van de kelder tot het dak. Kon hij z'n goede klanten soms verjagen voor deze lieden, zonder geld op zak? Tenslotte ach, hij was ook niet de kwaadste heeft hij ze 'n hoekje in de stal beloofd. Dat vrouwtje kon toch zó haar kind niet krijgen, jSK op straat, zonder een dak boven haar hoofd? VjM Verder kon hij er zich niet mee bemoeien; Hij had het druk, hij had zo'n zware taak; kjgf je moest als zakenman op alles letten, 2® op alles... op het werk, het geld, de zaak... jjjjjjl Hij kwam nauw toe aan slapen of aan eten, tag hij sjouwde af en aan, zijn hoofd liep om! Hoe arme herders, wijzen uit het Oosten tfjg zijn stal herschiepen in een heiligdom, III het werd, terwijl hij in de keuken zweette, VjM hem door de meiden en de knechts verteld; j!| 't drong nauw'lijks tot hem door, bij al z'n zorgen, tag z'n zorgen voor de zaak, het werk, het geld... tag Toen alle gasten waren heengetogen I® en hij, doodmoe, maar toch wel diep voldaan MM (want rammelde het geld niet in z'n buidel?) besloot, óók even naar dat Kind te gaan, Jfóg toen was de kribbe leeg, de stal verlaten; Sjjn die stal, waarin het Licht der Wereld scheen. $ig En in het duister bleef hij, met zijn buidel J® en met zijn werk, en met zijn zaak... alléén. S» L. v. Schooten. gS De raad was geheel voltallig op de dinsdagavond gehouden vergadering, waar naast diverse punten van meer ondergeschikte aard de behandeling van de gemeentebegroting 1965 het hoofdpunt van de vergadering vormde. Nadat eerst de andere punten van de agenda wa ren behandeld, stelde de Voorzitter alvorens tot behandeling van de begroting over te gaan de leden in de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen. De heer P. J. VAN BENDEGEM (C.H.U.) was de eerste spreker. Deze verklaarde geen behoefte te hebben een algemene beschouwing te houden, doch wilde wel enkele punten uit de begroting even nader bespreken. De heer van Bendegem sprak zijn ongerustheid uit over de belastingverho gingen wij voelen allen dat er belastingverhogin gen in de lucht hangen, maar er is voor nieuwe belastingen niet veel ruimte meer. De C.H.U. is er met het college van overtuigd, dat wil Axel zijn taak ails centrum blijven vervullen hiervoor veel gedaan zal moeten worden, wat uiteraard met grote uitgaven gepaard zal gaan. Plantsoenen en wegen kosten veel geld. Om de begroting sluitend te ma ken moet 95.000 uit de algemene reserve worden gehaald. Is het niet mogelijk om de restauratie van de raadszaal nog wat uit te stellen zodat wij de hiervoor benodigde 80.000 gulden kunnen afhalen van het te kort van 95.000 Of is voor deze restauratie reeds opdracht gegeven De A.R.-jractie bij monde van de heer J. van Luijk is de tweede die haar zienswijze geeft op de aangeboden begroting Mijnheer de Voorzitter, We hebben niet de behoefte om van de gelegen heid tot het houden van algemene beschouwingen een uitgebreid gebruik te maken. Deden we dit wél, we zouden stellig niet ontko men aan het gevaar dingen te herhalen die ieder jaar worden gezegd, op zichzelf wellicht juist zijn en ook beleefd worden aangehoord maar waardoor de waarde van deze beschouwingen, die door velen - terecht - toch al niet hoog wordt aangeslagen, nog verder zou dalen. We willen dus graag kort zijn. Terug ziende op het afgelopen jaar moeten we allereerst onze gro te waardering uitspreken voor het college van B. en W. dat ook nu weer veel werk heeft ver zet. Met voortvarendheid zijn de zaken aange pakt, er werden belangrijke initiatieven genomen en er kwamen dingen tot stand die voor onze gemeente van de grootste betekenis waren of zul len blijken te zijn. We denken o.a. aan de deelneming aan het plan voor arbeidsbesparende bouw van woningen waar van een belangrijk aantal in onze stad zal wor den gebouwd, de verdere modernisering van het gasbedrijf en de overdracht hiervan aan de N.V. Zegam. Het verwerven van gronden en opstallen, benodigd voor het realiseren van uitbreidingsplannen en de rekonstruktie van straten en pleinen, vond op bevredigende wijze voortgang. Het tempo waar in met name plan Oost wordt bebouwd overtreft veler verwachtingen. Over bouwen gesproken, ver beneden onze -• toch bepaald niet hoog gespannen - verwachtingen, blijven de toewijzingen in de premie- en vrije sector. De quota die ons ten deel vallen zijn, he laas, bijna te verwaarlozen. Willen we ook in de toekomst wooncentrum voor iedereen blijven en dat willen we allemaal, dan zullen we ons met elkaar moeten blijven bezinnen op de vraag hoe we de grotere gezinnen en de beter gesitueerden, die zich bij ons willen vestigen, zullen kunnen onderbrengen. In eerste instantie is het bouwen van deze, nóch dat van woningwetwoningen de taak van de ge meente. Door dit te zeggen doen we bepaald niet te kort aan onze waardering voor het beleid van het Gem. Woningbedr. maar we blijven toch uit zien naar de dag waarop in onze stad de oprich ting van een levenskrachtige woningbouwvereni ging tot stand komt die ons van deze taak kan ont lasten. Mét het coll. spijt het ons dat het ook nu weer niet mogelijk was de begroting der gewone dienst sluitend te maken zonder gebruik van een be duidende bijdrage uit de algemene reserve. We hebben alle begrip voor de moeilijkheden waar voor het coll. zich geplaatst ziet wanneer ener zijds het aantal voorzieningen waartoe de wet gever ons verplicht steeds groter wordt en een zodanige omvang gaat aannemen dat er voor de zuiver vrijwillige gemeentelijke uitgaven slechts een zeer klein deel overblijft en anderzijds de re gering nog steeds niet bereid blijkt verruimin gen van betekenis in de uitkeringen op grond van de Fin. Verh. Wet toe te staan. Om enigszins uit deze kwade positie te geraken heeft het coll. nu gemeend sommige gemeentelijke belastingverordeningen te moeten gaan herzien. Voor zo ver het hier inderdaad verouderde ta rieven betreft willen we onze medewerking hier aan niet ontzeggen. We menen echter dat ove rigens grote voorzichtigheid geboden is met het optrekken van heffingen die nu al aan de hoge kant liggen. Met voorstellen in die richting ho pen we bepaald niet te worden gekonfronteerd. In dat geval zouden we wellicht nog de voorkeur geven aan een, andere, zij het ook onpopulaire op lossing: bezuinigen op sommige van de minst urgente posten. Overigens M.d.V. kunnen we ons met de aan geboden begroting in hoofdzaak wel verenigen. Moge God ons wijsheid schenken om ook in het nieuwe jaar in goede samenwerking met uw coll. te kunnen bezig zijn tot Zijn eer en voor de op bouw van onze stad. Als derde spreker komt de heer A. H. van der Lee namens Gemeentebelangen Mijnheer de Voorzitter, Staande voor de behandeling van de begroting 1965 wil ik gaarne, mede namens mijn fractiege noot van .GEMEENTEBELANGEN enkele opmerkingen maken in algemene zin. Hoewel ik een open oog heb voor de vele proble men hier op dé gemeentesecretarie moet het mij toch van het hart voorzitter, dat dit jaar de be handeling van de begroting wel in een zeer gehaast tempo moest geschieden. Het doet mij genoegen dat het college van B. en W. naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen verbetering heeft toegezegd. Naar onze mening zal dan tevens bezien moeten worden of de bezetting van de afdeling Financiën wel in overeenstemming is met de eisen aan deze afdeling gesteld. Wat het algemeen beleid in het afgelopen jaar be treft brengen wij hulde aan het College voor de energie en vooruitstrevendheid hierbij aan de dag gelegd. De vele tegenwerkende factoren, vooral de financiële problemen, maken het goed besturen van een gemeente tot een zeer zware taak. Een ernstige reserve moet ik uitspreken tegen de klaarblijkelijk vergevorderde plannen tot belasting verhoging. Voor zover het verhoging van de di verse rechten betreft die betrekking hebben op dienstverleningen kunnen wij wel gezien de loonkostenstijgingen hiermede meegaan, doch ten opzichte van verhoging van gemeentelijke be lastingen wil ik een ernstig gemeende waarschu wing laten horen. Wanneer de Rijksoverheid over gaat tot belastingverlaging moeten wij er voor wa ken, dat deze verlichting van lasten niet wordt teniet gedaan door verhoging van gemeentelijke belastingen. Hoe onplezierig het ook is voor een College dat een dynamisch beleid wil voeren, er gens zal men dan iets kalmer aan moeten doen. De sanering van de Oude Wijk is gelukkig weer een stapje verder gekomen. Welicht zal het door het gereed komen van een flink aantal woningen in Plan Oost mogelijk zijn in het komende jaar tot een goede opruiming te komen. Het verkeer in het centrum van de gemeente schept scheeds meer problemen. In het afgelopen jaar heb ben wij hierop reeds enkele malen de aandacht ge vestigd. Het ligt niet op mijn weg om aan te ge ven wat er moet gebeuren, daar zijn deskundigen voor, maar er moet iets gedaan worden aan Zeestraat, Weststraat en Noordstraat. Ook wil ik in dit verband de aandacht van Uw College vra gen voor de overlast die voetgangers, rijverkeer en bewoners op diverse punten in het centrum van de stad ondervinden van bromnozems, speciaal in de weekends en op zomeravonden. Wat het verkeer betreft nog iets willen B. en W. eens bezien of zij het initiatief kunnen nemen tot een verantwoorde goed werkende alarmering en hulpverlening bij ongevallen. Het steeds inten siever wordende verkeer heeft helaas geleid tot vele ongevallen. Kort geleden heeft tussen Axel en Vaartwijk een slachtoffer ca. 40 minuten op vervoer moeten wachten. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat bij een goed werkende alarmering deze tijd aanzienlijk bekort zal kunnen worden. Ook bij bedrijfsongevallen zal een derge lijk systeem zijn nut kunnen bewijzen. De verdere mechanisatie evenals de toename in omvang en in aantal van onze plaatselijke klein-industrie- en ambachtsbedrijven doen ook hier het ongevallen risico toenemen. Wat de sport betreft: Wij mogen nu wel aanne men dat in 1965 begonnen kan worden met de bouw van een gymnastieklokaal bij de openbare school. Het aantrekken van een bevoegde kracht voor onderwijs in lichamelijke opvoeding en voor sportinstructie zal als dit lokaal gereed is een eerste vereiste zijn, willen wij komen tot een goede basis voor lichamelijke oefening en sportbeoefening. Het zwembad werd belangrijk verbeterd, maar ook hier zijn wij er nog lang niet. Uiteindelijk zullen wij toch moeten komen tot een zwembad met zuiver water en bovendien tot een overdekt bad, m.i. een overdekt instructiebad, opdat het zwemonderricht ook 'swinters zal kunnen worden voortgezet. Door de weersomstandigheden en de zomervakanties wordt het onderricht in schoolverband te veel on derbroken. Wellicht is in navolging van de ge meente Emmen dit te realiseren in een oud school gebouw, zonder dat de kosten onoverkomelijk wor den. Vermoedelijk kan o.m. de Zeeuwse Sportraad hierin van advies dienen. Overigens meen ik dat sportbeoefenend Axel 't ge meentebestuur dankbaar mag zijn voor hetgeen tot dusver tot stand werd gebracht. Of het op deze wijze door kan gaan en ook van de sportbeoefena ren niet een grotere financiële bijdrage moet wor den gevraagd, mijnheer de voorzitter, dat laat ik gaarne aan Uw beleid over. Gezien de grote stij ging in kosten van onderhoud van de sportaccomo- daties vrees ik dat we hieraan wel niet zullen ont komen. Bij deze opmerkingen, mijnheer de Voorzitter, wil ik het laten. Het kan zijn, dat over details wel eens een verschil van mening is, maar over de algemene lijn in het beleid van het collge willen wij gaarne onze goedkeuring uitspreken en wij hopen dat het U gegeven moge zijn in het komende jaar op de ingeslagen weg voort te gaan tot groei en bloei van onze gemeente. Namens de Partij van de Arbeid spreekt de heer K. Hamelink Mijnheer de Voorzitter, Bij deze begrotings-behandeling wil ik namens mijn fractie hier wel vaststellen, dat het beleid, dat door het college wordt gevoerd onze algemene instem ming kan hebben. Als wij zouden zeggen, wij zijn tevreden maar niet voldaan, dan weten wij dat dit een volslagen open deur intrappen is, omdat wij menen dat ook het college er zo over denkt. Want wij weten en wij blijkbaar niet alleen, dat de financiële mogelijk heden van dien aard zijn, dat bij alle aan de orde komende projecten altijd overwogen moet worden wat prioriteit moet hebben. Het is duidelijk, en alle Gemeentebestuurders voelen dit, dat het financiële- spoor waar de rijksoverheid ons op heeft geran geerd, altijd uitloopt o{ het een -of het anderen niet wat wij zo graag zouden willen „het een en het ander". Wij hebben over het algemeen lof voor dit college, dat als een goed op elkaar ingespeeld team, de moeilijkheden het hoofd biedt en verschillende akti- viteiten ontplooid. Ik noem hier de woningbouw en de bouw van het algemeen pension-tehuis voor bejaarden. Zonder tekort te doen aan nadere leden van Uw college mijnheer de Voorzitter meen ik toch dat U als Voorzitter van dit college wel eens een aparte openbare pluim mag hebben. Want Uw werk en van het gehele college om van onze plaats een mooie woongemeente te maken eist veel ener gie en doorzettingsvermogen. Dat andere gemeenten hetzelfde doen is logisch. Maar dat in andere gemeenten de zaken gesteld worden, zoals bij het totstandkomen van het ratio- plan is gedaan is onlogisch. Dat de Secretaris van de N.V.V.-Bestuurders bond (volgens persberichten) stelt, dat niemand een goed woord over dit woningbouwproject kan over hebben zolang er in Terneuzen nog gebrek aan woningen is, dan wordt m.i. de zaak toch wel scheefgetrokken. Dat de secretaris van de woningbouwvereniging in Terneuzen (ook volgens de pers) in zijn jaarver slag stelt, dat Axel maar alleen bouwt omdat het jaloers is van Terneuzen is een uitspraak waar men lachend aan voorbij kan gaan, ware het niet, dat men in kringen van het Provinciaal Bestuur' tot uitspraken komt zoals dhr. Kaland deed als hij het Gemeentebestuur van Terneuzen als voorbeeld stelt aan anderen. Waarom doet het G.S. lid Kaland dit Moet dit de gelegenheid zijn voor dhr. Kaland om zijn eigen ster in Terneuzen te laten schitteren Mijnheer de Voorzitter ik ben blij dat ons college van B. en W. hierdoor het hoofd niet in de schoot legt en ondanks tegenslagen toch weer aktief blijft. Want als er voorbeelden gesteld moeten worden van krachtig bestuur zou ik toch voorzichtiq zijn, als er nog maar een 12 jaar geleden woningen zijn gebouwd tegen de stank en het zwart van de Cokesfabriek op Sluiskil. Is dit een schoolvoorbeeld van hoe en waar de arbeiders moeten wonen Mijnheer de Voorzitter ik geloof, dat ik voor wat dit betreft het hierbij wel kan laten. Ik wens Uw college veel sukses toe in de woningbouw en U krijgt onze volledige steun. Daarnaast hebben wij natuurlijk nog wel wat wen sen. Er wordt in de Gemeente hard gewerkt aan aanleg van wegen en plantsoenen. Dit areaal wordt steeds groter en wij hopen dat het college bij kan blijven. Wij weten dat het arbeids-potentieel wel eens een (zie vervolg pagina 3)

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1