OPENBARE VERGADERING AXEL waakt voor behoud Centrumfunktie Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 79e Jaargang No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK GEMEENTE- EN BEDRIJFSBEGROTINGEN VOOR HET DIENSTJAAR 1965 Zoals te doen gebruikelijk zullen de nieuwe kapitaalsuitgaven in de tweede wijziging wor den opgenomen. In afwijking van voorgaande jaren heeft B. en W. in de primitieve begroting alleen diè in vesteringen opgenomen, waarvoor in 1964 en voorgaande jaren reeds uitgaven waren ge daan. De overige kapitaalswerken zijn ook al werden zij reeds goedgekeurd - hierin niet opgenomen deze zullen opnieuw in de bovenbedoelde wijziging worden geraamd. De aandacht wordt erop gevestigd, dat per 1 januari 1965 het besluit van 30 juni 1964 tot instelling van een tak van dienst voor de afdeling Sociale Zaken, van kracht wordt. Daarom is voor deze instelling een afzonder lijke bedrijfsbegroting bijgevoegd. Het was, ondanks de daarvoor gedane moeite, alleen mogelijk de gewone dienst der gemeen tebegroting sluitend te maken, dank zij een bijdrage uit de algemene reserve. De in de primitieve begroting terzake geraamde bij drage kan echter op grond van de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken dd. 23 november 1964, worden teruggebracht tot 95.000,-, zijnde ca. 17% van die reserve. Voor het jaar 1965 moet derhalve ongeveer 69.000,- meer uit de algemene reserve worden geput dan het vorige jaar. Een en ander is o.m. te verklaren uit het feit, dat belangrijk hogere bedragen moeten worden geraamd voor de dienst voor Bouw en Woningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsoh-Vlaanderen, het onderhoud van straten en plantsoenen, het sportbedrijf en de dienst sociale zaken. Duidelijk blijkt dat het financiële draagvlak van onze gemeente te gering is voor een adequate vervulling van de centrumfunctie. Axel heeft omstreeks 8100 inwoners, doch haar verzorgende functie geldt voor een veel voud van dit aantal. Wij achten het niet noodzakelijk deze cen trumpositie hier nader uiteen te zetten, omdat zij u allen bekend is. De precaire financiële positie leidt ertoe, dat de ontwikkeling van Axel in verschillend opzicht wordt geremd. Onder dagtekening van 14 augustus 1964 hebben B. en W. echter de speciale aandacht van de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën gevraagd voor de functie van Axel als centrumgemeente en op grond daar van gepleit voor een tegemoetkoming in de daaruit voortvloeiende lasten door middel van het toepassen van verfijningen. Wij menen goed te doen enkele budgettaire facetten in het kort nader toe te lichten. Centraal Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken. Als gevolg van het uittreden van de gemeente Terneuzen uit de Centrale Dienst is het finan ciële draagvlak van deze dienst kleiner gewor den. Dit impliceert echter, dat de bijdrage per inwoner gestegen is van 5,87 tot 8,78. Onderhoud van straten, pleinen, wandelplaatsen en plantsoenen. De verhoging van de ramingen op deze posten is een logisch gevolg van de uitbreiding van de oppervlakte straten, trottoirs, pleinen, wandelplaatsen en plantsoenen. Axel streeft ernaar de straten zo goed moge lijk te onderhouden. Evenals een behoorlijke verzorging van de wandelplaatsen en plant soenen bevordert dit in hoge mate het woon- en leefklimaat van de gemeente. Een verhoging van respectievelijk 20.000, - en 11.000, bij een toename van de opper vlakte straten met ca. 40.140 m2 en plant soenen met 14.936 m2, zijnde beide met 28%, is onvermijdelijk. Sociale zorg en maatschappelijk werk. De begroting van deze dienst heeft een na delig slot van 234.500, - Verpleegprijzen in ziekenhuizen en inrichtin gen stijgen voortdurend, zonder dat de ge meente daarop enige invloed kan uitoefenen. Wij wijzen u in dit verband op de sterk ge stegen kosten van uitbesteding van bejaar den, ge'brekkigen en krankzinnigen. Daarvoor wordt in 1965 in totaal 44.000,- méér geraamd dan in 1964. Bovendien werd het noodzakelijk geacht een maatschappelijk werkster aan te trekken ten einde de sociale en maatschappelijke zorg be- ^er tot zijn recht te doen komen. De gemeente heeft deze toenemende lasten ten volle te dragen totdat zij na drie jaar ten dele en na vijf jaar ten volle gaan medetellen ibij de berekening van het onderdeel sociale zorg van de algemene uitkering uit het gemeente fonds. Opvoering van de inkomsten. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat voor de steeds toenemende uitgaven, waarmede een zich uitbreidende gemeente nu eenmaal ge confronteerd wordt, gezocht moet worden naar wegen ter verkrijging van de nodige dekkingsmiddelen. In de eerste plaats wordt alles in het werk gesteld om van de mogelijkheden, welke de Financiële Verhoudingswet 1960 biedt, te kunnen profiteren. Reeds vaker is echter be toogd, dat deze mogelijkheden helaas zeer ge ring zijn, terwijl de regering niet bereid is om de bepalingen, waardoor enig financieel soulaas zou kunnen worden verkregen, toe te passen. Er resteert voorhands alleen het zeer beperkte gemeentelijk belastinggebied. Daarom is het noodzakelijk de soms ver ouderde - tarieven in de diverse gemeente' lijke belastingverordeningen te herzien. Daar toe zullen dan ook in de loop van het jaar 1965 de nodige voorstellen worden gedaan. De uitbreiding der gemeente. De ontplooiing van de gemeente tot woon- en winkelcentrum van Oost ZeeuwsCh-Vlaan- deren vordert gestaag. Plan „Oost" zal in de nabije toekomst, mede als gevolg van de ratio- bouw, zo goed als geheel volgebouwd zijn. In het bouwrijp maken van plan „West" be gint tekening te komen. De voorbereidende maatregelen voor het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan Noord I zijn inmiddels ge troffen. Ten aanzien van de stichting van openbare gebouwen wordt eraan herinnerd, dat de bouw van het gymnastieklokaal bij de open bare lagere school inmiddels kon worden aan besteed. Zodra de rijksgoedkeuring, die ieder moment kan worden verwacht, is verkregen, zal met de bouw worden begonnen. Men hoopt in de loop van het jaar 1965 eveneens een aanvang te kunnen maken met de bouw van het pensiontehuis voor bejaar den. van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 22 DECEMBER 1964, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. Geen bezuinigingen, het verzorgingspeil mag niet worden aangetast Aldus een tweetal verklaringen uit de antwoorden die B. en W. van Axel gaven op gestelde vragen bij het afdelingsonderzoek van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1965. Aanwezig waren bij dit onderzoek in afdeling I de raadsleden M. L. M. IJsebaert (wethou der), P. J. van Bendegem, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel en J. Vink. Rapporteur is de heer J. Vink Voorzitter is de heer M. K. van Dijke, burgemeester Voorts zijn bij dit onderzoek aanwezig de heren P. G. van den Bosse, gemeente secretaris, en C Smies, chef van de afde ling Financiën Afwezig is het raadslid K. Hamelink, zonder kennis geving. Afdeling II Aanwezig zijn de raadsleden M. L. M. IJsebaert (wethou der), J. den Doelder, W. de Feijter, Mevr. H. Folkersma-Staal en A. de Waard. Rapportrice is Mevrouw H. Folkersma-Staal Voorzitter is de heer M. K. van Dijke, burgemeester Voorts zijn bij dit onderzoek aanwezig P. G. van den Bosse, gemeentesecretaris, en A. van Asperen, plv. chef van de afde ling Financiën Afwezig is de heer C. van Bendegem (wethouder), met kennisgeving. Bij dit onderzoek kwam vast te staan dat de aanbieding van de begroting dit jaar is ver traagd door de drukke werkzaamheden op de afdeling Financiën in verband met de viering van het vierde lustrum der bevrijding. Door verschillende raadsleden werd ernstig bezwaar gemaakt tegen de aangekondigde be lastingverhogingen, waarbij ook werd gewezen op de voorgenomen verlaging van loon- en inkomstenbelasting, waar dan een verhoging van de gemeentelijke belastingen tegenover komt te staan. Ook B. en W. is belastingverhoging uiter mate onsympathiek, doch juist als gevolg van de regeringspolitiek zijn zij gedwongen met de bedoelde voorstellen te komen. Het geheel is momenteel echter nog in studie, zodat nog geen concreet antwoord kan worden gegeven op de vraag, welke belastingen het hier be treffen. Wel kan erop gewezen worden, dat er diverse belastingen zijn, welke staan tegenover ge meentelijke dienstverleningen, zoals leges, kampeergelden, marktgelden en reinigings rechten. De uitgaven voor deze dienstverlenin gen zijn aanmerkelijk gestegen, doch de daar tegenover staande heffingen zijn nog niet aan gepast. Deze belastingverhogingen zullen niet van dien aard zijn, dat zij het begrotingstekort volledig zullen opheffen, doch zij kunnen van grote invloed zijn bij ons streven naar hogere uitkeringen uit het gemeentefonds. Het verzorgingspeil der gemeente mag onder geen beding worden aangetast, zodat het toe passen van bezuinigingen niet mogelijk is. B. en W. menen er nog op te moeten wijzen, dat de gemeenterekeningen van de laatste jaren steeds een aanmerkelijk gunstiger beeld vertoonden, dan de begrotingen. Dit was mede het gevolg van incidentele ontvangsten. Er moet reëel mede worden gerekend, dat in de toekomst ook de gemeenterekening tekorten zal gaan vertonen. B. en W. blijken gelukkig ook ten volle over tuigd te zijn van de centrum funktie die Axel heeft, want naar aanleiding van een opmer king hierover wijzen B. en W. op diverse voor zieningen, die de gemeente als centrum gemeente heeft moeten treffen en nog zal moeten treffen (parkeerterreinen, invalswe gen e.d.). Er dient voor te worden gewaakt, dat Axel deze centrumfunktie, die zij van ouds heeft, behoudt en consolideert, zonder dat ge streefd wordt naar een concurrerende positie ten opzidhte van andere gemeenten. Schoonmaken van het stadhuis Van het stadhuis wordt bijzonder intensief gebruik gemaakt. Ook de conciërgewoning en de kelderverdieping zijn thans volledig in ge bruik. Dit betekent zes vertrekken extra. De werksters werken ieder 18 uur per week. Dit is niet voldoende. B. en W. zullen wellicht genoodzaakt zijn dit aantal in de loop van het jaar uit te breiden. Er wordt op gewezen, dat bij het onderhoud veel arbeidsintensieve werk zaamheden zijn, zoals glazen wassen, onder houd gazon en beplanting rond het stadhuis e.d. Public-relations In 1963 is voor public relations 954,14 uitgegeven en in 1964 1.280,47. Genoemd kunnen worden de nieuwjaarsreceptie; publici teit rond de 8000-ste inwoner, ontvangst van radio en televisie, aankoop van relatie-ge- schenken, ontvangst van Engelse schoolkin deren, het doen maken van foto's, plaatsen van advertenties e.d. Het is soms moeilijk onderscheid te maken tussen public relations, ontvangsten, hulde blijken en V.V.V.-werk, omdat het met 'het ander vaak nauw verweven is. Naar aanleiding van een vraag een speciale folder uit te geven waarin de aandacht van Axel wordt gevraagd als woongemeente wordt er op gewezen dat de V.V.V.-Axel in het af gelopen jaar onder meer 964 in het Neder lands gestelde folders over Axel heeft ver zonden. Daarnaast is in Axel huis-aan-huis verspreid het vademecum over Axel Axel 1964. Het ligt in de bedoeling deze brochure op gezette tijden te vernieuwen, maar ook uit te breiden. Ook aan hen, die zich van elders in Axel vestigen, wordt een folder uitgereikt. Het samenstellen van een folder over Axel als woon- en winkelcentrum vereist grote uitga ven. Woonwagenkamp In afwachting van de totstandkoming van een regionaal woonwagenkamp, waarnaar momen teel gestreefd wordt, is het Axelse woonwa genkamp verplaatst naar de Axelse Sassing. Daar is voorlopig provisorisch een kamping ingericht. Huur ambtswoning burgemeester Naar aanleiding van een vraag hierover wordt medegedeeld dat de huurprijs is vastgesteld door de minister van Binnenlandse Zaken, en verder normaal mee gaat met de algemene huurverhogingen. (Zie vervolg pagina 4) AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per m.m. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels f 1 iedere regel meer 12 cent extra. AGENDA 1Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het verlengen van de rekening courant-overeenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank „Terneuzen", gevestigd te T erneuzen 5. Voorstel tot het verlengen van de rekening- courant-overeenkomst met de Boerenleenbank „Axel", gevestigd te Axel. 6. Voorstel tot vaststelling van een regeling in zake diensttijdbevordering 7. Voorstel tot het vaststellen van straatnamen in het uitbreidingsplan „West" en in het re creatiegebied 8. Voorstel tot het benoemen van leden van het bestuur der „Sportstichting Axel" 9. Voorstel tot aankoop van een perceel weiland, gelegen aan de Zuidsingel, van de heer J. Dieleman te Axel 10. Voorstel tot aankoop van de woning Oudewijk 29 van de heer J. F. C. Verbiest te Koewacht 11. Voorstel tot aankoop van garage, bergplaats en erf aan de Hospitaalstraat van de heer J. P. van Driel te Axel 12. Voorstel tot aankoop van een strook grond van de heer A. de Visser, Singelweg 3 te Axel t.b.v. de reconstructie van de 2e traverse 13. Voorstel tot aankoop van de woning Hospi taalstraat 31 van en verkoop van dit perceel aan de heer J. Dieleman te Axel voor de bouw van een bungalow 14. Voorstel tot aankoop van de woning Kanaal kade 4 van de heer H. Verstraten te Axel 15. Voorstel tot het vaststellen van de gemeente begroting met de le en 2e wijziging, de be- drijfsbegrotingen en de begroting van de Sport stichting Axel, alle betreffende het dienstjaar 1965, en beslissing op de ingekomen verzoeken om subsidie 16. Rondvraag 17. Sluiting. In antwoord op de in de raadsvergadering van 24 november 1964 gestelde vragen delen B. en W. het volgende mede a. Vraag van de heer Oggel inzake vorming van een „agglomeratie-Kanaalzone Z.-Vlaanderen" De zaak, waarop de door de heer Oggel ge dane suggestie betrekking heeft, is in studie te gelegener tijd hopen wij hierop terug te ko men. b. Vraag van de heer Hamelink om een spoedige beslissing inzake bestemming binnenterreinen plan oost-oudDe behandeling van deze vraag komt aan de orde in de raadsvergadering op 26 januari 1965. OVERIGE MEDEDELINGEN Bij besluit van 11 december 1964 is benoemd tot timmerman bij de gemeente Axel de heer A. A. Geerinckx te Westdorpe, ingaande op een nader door ons te bepalen datum.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1