Levendige handel op Axelse Jaarmarkt Koud weer Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Berichten van het Stadhuis Eén Busmaatschappij in Zeeuwsch-Vlaanderen ST. NICO LAAS BEZOCHT 500 KINDEREN VAN DE N.S.M. Zowel in de voormiddag als in de namiddag heeft St. Nicolaas zaterdag 1.1. aan ongeveer 500 kin deren tussen 4 en 8 jaar van de werknemers van de Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V. te Sluiskil een bezoek gebracht. Voortdurend reden „Cito"-bussen af en aan om de enthousiaste jeugd begeleid door hun ouders naar het „Centrum te brengen dat beide keren bijna volledig bezet was. In de namiddag waren ook de direktieleden, leden van de ondernemingsraad en een groot aantal ge nodigden aanwezig. Namens het St. Nicolaas- comité heette de heer K. de Rooy St. Nicolaas met zijn beide zwarte Pieten en de gasten van harte welkom. Hij bracht daarbij dank aan de directie die ook dit jaar steun heeft gegeven om dit grandioze kinder feest mogelijk te maken. Ter verwelkoming zong de talrijke jeugd uitbundig St. Nicolaasliedjes en de hoge gast hield een korte toespraak. Daarna was het ogenblik gekomen waarop de kinderen hun geschenken konden af halen. Op het toneel stond een bijna niet te over- ziene hoeveelheid van prachtig speelgoed en ver snaperingen waarmee ieder kind verrast werd, ter wijl ondertussen de dames van het St. Nicolaas- comité zich beijverden om de volwassenen koffie te presenteren en het ieder zoveel mogelijk naar de zin te maken. Na een zeer vlot afgewerkt programma ging de goedheilige man weer verder om nog vele andere kinderen te bezoeken en met snoep en speelgoed te verrassen. SINT-NICOLAASAVOND VOOR DE BEJAARDEN VAN HET N.V.V. Vrijdagavond heeft de Axelse bestuurdersbond van het N.V.V. in de zaal van café „De Rode Leeuw" een Sintnicolaasavond gehouden voor de bejaarde leden en hun echtgenoten. De voorzitter, de heer A. van Gink, zeide in zijn welkomstwoord blij te zijn de oudjes deze avond te kunnen aanbieden waarna een goed verzorgde koffietafel volgde. Districtsbestuurder C. Hoek uit Goes sprak over de ontwikkeling van de uitkeringen van de A.O.W. Hierna deden Sint Nicolaas en zwarte Piet hun intrede. Sint sprak de oudjes toe en hieruit bleek dat hij veel van Axel en de aanwezigen aan de weet was gekomen. Natuurlijk had Sint voor ieder ook een cadeautje meegebracht. Verder hielden mevr. De Vleeshouwer-Verhelst (accordeon) en mevr. De Zeeuw-de Fouw (gitaar) er volop de stemming in. Het was vrij laat, toen deze gezellige avond werd besloten. SCHIETWEDSTRIJD RIJKSPOLITIE De groep Axel der Rijkspolitie hield donderdag avond in de bovenzaal van „Het Centrum" een schietwedstrijd voor beroeps- en reserve personeel. De opkomst voor deze wedstrijd was weer bij zonder goed evenals de resultaten. De heer J. Francke reikte na afloop de prijzen uit met een passend woord. Uitslag I. Wachtmeester I Nelis, Axel 42 pnt. 2. Res. Wachtmeester De Brouwer, Axel 30 pnt. 3. Res. Wachtmeester Fermont, Axel 30 pnt. 4. Res. Wachtmeester La Heijne, Zuiddorpe 29 pnt. 5. Res. Wachtmeester van Tatenhove, Axel 27 pnt. 6. Res. Wachtmeester Apers, Zuiddorpe 27 pnt. 7. Res. Wachtmeester Dieleman, Axel 27 pnt. 8. Opp. Wachtmeester Van Suydam, Axel 26 pnt. 9. Opp. Wachtmeester Middeljan, Koewacht 26 pnt 10. Res. Wachtmeester Schelleman, Axel 24 pnt. II. Res. Wachtmeester Hijlkema, Axel 24 pnt.; 12. Adjudant Schatbom, Axel 21 pnt. 13. Res. Wachtmeester P. van Meurs, Axel 21 pnt. 14. Res. Wachtmeester A. van Meurs, Axel 20 pnt. 15. Res. Wachtmeester van Hoecke, Zuiddorpe 19 pnt. 16 Res. Wachtmeester van Laere, Zuid dorpe 19 pnt. 17 Wachtmeester I Wisse, Axel 18 pnt. 18 Res. Wachtmeester Verschelden, Axel 18 pnt. 19 Res. Wachtmeester de Block, Zuid dorpe 16 pnt.20 Res. Wachtmeester J. van Meurs, Axel 16 pnt. 21 Res. Wachtmeester Leenknecht, Zuiddorpe 13 pnt. 22 Res. Wacht meester Hemelaar, Axel 12 pnt. 23 Opp. Wacht meester Burgier, Zuiddorpe 8 pnt. 24. Wethouder de Clerk, Overslag 8 pnt. 25. Res. Wacht meester van de Velde, Koewacht 6 pnt. 26. Res. Wachtmeester Van Waesberghe, Koewacht 5 p. 27. Res. Wachtmeester van Megroot, Koewacht 0 pnt. Reserve Wachtmeester De Brouwer kwam in het bezit, als eerst geplaatste van het reserve perso neel van de Wisselbeker, als blijvende herinnering werd hem een lauwertakje aangeboden. Voor alle deelnemers waren mooie prijzen be schikbaar. Op de geluksschijf waren een 3-tal taarten te ver schieten. Deze werden gewonnen door Res. Wachtmeester La Heijne, Zuiddorpe 294 pnt. Res. Wachtmeester de Brouwer, Axel 290 pnt Res. Wachtmeester de Block, Zuiddorpe 290 pnt. BEVORDERING Met ingang van 16 december wordt de thans in Axel staande Opper Wachtmeester der Rijks politie G. van Suydam bevordert tot Adjudant. Met ingang van deze zelfde datum is hij aange wezen als groepscommandant te Fijnaart (N.B.). KERSTPAKKETTEN De Katholieke-Aktie in Axel is druk doende met het verzorgen van de Kerstpakketten voor zieken en bejaarden. Mocht voor deze Aktie ook aan uw huis worden aangeklopt, wilt ook u dan deze aktie helpen doen slagen. Vele van onze medemensen wachten op een heel klein beetje geluk in hun soms donkere leven. Laten wij hen niet teleurstellen. SINT NICOLAASFEEST JEUGDLEDEN G.O.A. Donderdagavond hield de hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" voor haar jeugdleden een Sint Nicolaasfeest in het clublokaal bij Em. Pieters. 70 Van de 108 jeugdleden waren hiervoor opge komen. De voorzitter, de heer A. van Riel verwelkomde de jongeren. Voor deze gelegenheid was de heer O. Lacourt en zijn echtgenote uitgenodigd om zijn goocheltoeren en telepatie de aanwezigen te vermaken, slaagde hierin volledig. Ook de limonade, chocolade en gebak die hen werden aangeboden waren zeer in trek, evenals het geschenk dat ieder kreeg aangeboden. Van de gelegenheid om vragen te stellen over het vissen werd volop gebruik gemaakt. Door de be stuursleden werd hierop een duidelijk antwoord ge geven. De hengelsportvereniging „G.O.A." kan op een geslaagd St. Nicolaasfeest terug zien. VRACHTAUTO TEGEN TRUC MET OPLEGGER Tijdens de drukte op en rondom de Jaarmarkt kwam de heer S. uit Axel in de Walstraat met een vrachtwagen in botsing toen hij tussen een andere vrachtauto en truc met oplegger doorreed. Aan de truc werd lichte schade toegebracht. KOLLEKTE De Charitas-kollekte dn de R.K. Kerk heeft opge bracht ruim 153, RIJKS LANDB. VOORLICHTINGSDIENST GAF TOELICHTING OP DE TE HOUDEN VOORLICHTINGSDAG Vrijdagmorgen gaf de heer Ir. L. T. J. M. De Wit, Rijkslandbóuw Consulent te Axel vergezeld door de heren A. Ramondt en Scheele een toelichting op de op 17 december in Terneuzen te houden Voorlichtingsdag aan de pers. Was het op vorige Voorlichtingsdagen gebruike lijk onderwerpen te kiezen aangaande landbouw- produkten, dit keer zal het onderwerp zijn Gevolgen door het gebruik van Chemische middelen in de land- en tuinbouw". Naast een inleiding van de Rijks Landbouw Con sulent Ir. De Wit zullen hier de problemen en ge varen van het gebruik van chemische bestrijdings middelen worden besproken door de heren Prof. Dr. M. F. Mörzer, Bruins, Direkteur van het Rijks Instituut voor Veldbiologisch Onderzoek ten be hoeve van het Natuurbehoud in Zeist, Drs, S. L. Wit Hoofd Afd. Resided Onderzoek Pesticiden van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid, Ir. M. Heuver van het Rijks Landbouw Consulentschap voor Plantenziekten en Ir. H. J. de Bruin, Rijks Landbouw Consulent voor Plantenziekten. Het is de bedoeling op deze dag een open en eerlijk inzicht van het aanwenden van deze middelen te geven tegenover de gebruiker. Het is nu eenmaal niet meer mogelijk zonder deze middelen onkruid en bacteriën te bestrijden, maar gewezen zal worden op de gevaren van het on verantwoord gebruik hiervan. Een rapport van een Studiecommissie heeft uitge wezen dat een willekeurig gebruik schade kan doen aan mens en dier. Hier zal dan ook worden geadviseerd welke be strijdingsmiddelen moeten worden aangewend, de hoeveelheid en wanneer het gebruik van deze mid delen verantwoord is. Men hoopt op deze Voorlichtingsdag de gebruikers besef bij te brengen waarmee wordt omgegaan en de gevolgen en gevaren die hier aan verbonden kunnen zijn. Een veiligheidsmaatregel hiervoor is ook de nieuwe Wet die op 1 september 1964 van kracht is geworden op het gebruik van Chemische Be strijdingsmiddelen. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en de Land bouwstudieclub hebben met dit onderwerp zeker een goede keus gedaan. ffSj Voor huid IT IH en handen M EINDE VAN DE MOEILIJKHEDEN BIJ NIEUWE AXELSE SPORTVELDEN IN ZICHT 1 Zoals bekend ondervinden de nieuwe voetbalvel den die als eerste zijn aangelegd in het nieuwe sportveldencomplex in plan Zuid veel overlast van overtollig grondwater. Dat bovendien de hevige regenval van de laatste weken, waarbij de grond waterstand wel abnormaal hoog mag worden ge noemd, hieraan geen goed doet spreekt welhaast vanzelf. Gevolg is echter dat de velden zoal niet onder water staan, dan toch drassig zijn, en onbe speelbaar. De gemeente die de velden heeft aangelegd over eenkomstig een plan van de Heidemaatschappij zit hier, evenals A.Z.V.V. dat het veld in huur heeft gekregen, met vele moeilijkheden, die zij graag spoedig achter de rug wil hebben. Er worden dan ook verschillende proeven geno men en methoden onderzocht om op korte termijn van de wateroverlast af te geraken en een defini tieve oplossing te vinden, waardoor A.Z.V.V. weer over een normaal bruikbaar wedstrijdveld zal kun nen beschikken. ZONDAG 13 DECEMBER 1964 Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 12-13 DECEMBER Dokter Boor. Donderdag 10 december, werd weer de Jaarlijkse Veemarkt gehouden, die een groot aantal dieren op de Markt bijeen bracht. Reeds vroeg in de morgen werden de eerste run deren aangevoerd. Het groeide uit tot een druk bezette markt. De aangevoerde dieren waren van zeer goede kwa liteit en door de goede reputatie die de Axelse Jaarmarkt geniet waren vanuit alle delen van het land handelaren gekomen om het goede vee aan te kopen. Er was dan ook een levendige handel waar te nemen. Ondanks het regenachtige weer waren ook veel Axelaars naar de markt gekomen om van de ge zellige drukte te genieten, ook de jeugd liet zich niet onbetuigd. De openingsrede werd gesproken door de heer L. de Regt, waarnemend voorzitter van de Jaar markt-commissie Autoriteiten, dames en heren Namens de organisaties van landbouwers, slagers, vee- en varkenshandelaren die deze jaarmarkt or ganiseren, is het mij een genoegen U hier van harte welkom te heten. Het doet ons genoegen hier op de Axelse Jaar markt, vandaag donderdag 10 december 1964 een flink aantal stuks vee te zien verschijnen. Het gaat niet om die 10 december dames en heren, maar wel om die donderdag, de tweede donderdag in de maand december van het jaar, dat is de dag dat hier in Axel de najaarsveemarkt wordt gehou den. Deze dag is in stad en lande van Axel en zelfs tot boven de grote rivieren van Nederland bekend om zijn najaarsveemarkt. Voor U staat weer tentoongesteld en te koop een kollektie vee die het waard is om door het oog van een kenner en van de leek met grote belangstel ling te worden gadegeslagen. Het is een goed suikerbietenjaar geweest met be hoorlijk goed weer, dit houdt ook in goede suiker bietenkoppen voor het vee, het resultaat staat hier voor U. Ik durf te zeggen hier wordt geëxposeerd met luxe artikelen, waarvan hier in Nederland te weinig aanwezig is. Het is momenteel namelijk zo, dat voor één geëxporteerd geslacht rund er VIER mogen geïmporteerd, een bewijs van een tekort, in plaats van agrarisdhe overproduktie. Er rust op mij de taak de dank van de commissie over te brengen aan allen, die op enigerlei wijze de belangen van de najaarsveemarkt helpen bevor deren. Wij zijn het gemeentebestuur van Axel zeer erkentelijk voor de jaarlijkse bijdrage en voor het beschikbaar stellen van dit marktterrein met de nodige outillage. Wij betuigen ook onze dank aan de Rijkspolitie voor de handhaving van de goede orde en aan de dienst gemeentewerken voor de goede verzorging van het marktterrein. Verder onze welgemeende dank aan de heren de Putter en Janssen dieren artsen voor hun veterinaire arbeid. Ook de pers die hier telken jare van zijn aanwezigheid blijk geeft, wordt door ons zeer gewaardeerd. Tenslotte nog dank aan de jaarmarktcommissie voor hun voorbereidend werk en U mijnheer IJsebaert een speciaal woord van dank, omdat U als wethouder van Axel, deze jaarlijkse veemarkt wilt openen. Dames en Heren, ik wens U veel plezier en goede zaken op deze jaarmarkt. Wethouder M. L. M. IJsebaert verrichtte hierna de officiële opening met de volgende rede Mijnheer de voorzitter, heren van het organiserend Comité, dames en heren Wegens afwezigheid van de Edelachtbare heer Burgemeester, die zich laat verontschuldigen we gens uitstedigheid, is het voor mij een genoegen een woord van welkom tot U te mogen richten. Het doet ons als gemeentebestuur van Axel genoe gen, dat er ook dit jaar weer een najaarsveemarkt kan worden gehouden. Hieruit blijkt toch weer dat Axel het centrum is van vele aktiviteiten, die hier worden georganiseerd en voor dergelijke dingen mijnheer de voorzitter, verlenen wij gaarne onze medewerking en stellen gaarne ons marktterrein ter beschikking. Toen ik deze morgen hier in Axel kwam, mijnheer de Voorzitter, deed het mij goed dat er reeds heel wat beweging was, niettegen staande de minder gunstige weersomstandigheden. Er was ook reeds heel wat vee aanwezig en het belangrijkste van alles, de bekende Hollandse vee wagens. Dit is toch reeds een voorteken voor de handel die hier vandaag staat te gebeuren. Wat de aanvoer van vee betreft, mijnheer de Voorzitter, moet ik 'toch tot mijn genoegen constateren, dat de medewerking van alle kanten goed is, want indien dat ontbreekt krijgt men geen aanvoer van vee. Mijnheer de voorzitter, ik hoop dat ook deze dag weer bijzonder mag slagen en met deze woorden verklaar ik deze 17e Jaarmarkt voor geopend. Uitslagen FOKVEE Koeien meer dan 2x gekalfd le prijs E. en R. Picavet, Hulst 2e prijsB. Plasschaert, Graauw. Koeien niet meer dan 2x gekalfd le prijs: E. en R. Picavet, Hulst Kalfvaarzen met 6 tanden le prijs H. Picavet, Westdorpe Kalfvaarzen met 4 tanden le prijs B. Plasschaert, Graauw 2e prijs H. Picavet, Westdorpe Runderen met 4 tanden le prijsE. en R. Picavet, Hulst 2e prijs idem. 3e prijs idem. Runderen met 2 tanden le prijs H. Picavet, Westdorpe 1-Jarige Runderen le prijs: B. Plasschaert, Graauw 2e prijs idem 3e prijs H. Picavet, Westdorpe Graskalveren le prijs E. en R. Picavet, Hulst 2e prijs B. Plasschaert, Graauw Kalveren le prijs E. en R. Picavet, Hulst 2e prijsidem 3e prijs idem Stieren zonder tanden le prijs E. en R. Picavet, Hulst 2e prijs idem Mooiste groep Fokvee 4 stuks of meer) E. en R. Picavet, Hulst Kampioen Fokvee meer dan 2x gekalfd B. Plasschaert, Graauw VETVEE Dikbillen zonder tanden le prijs: Firma van Wijck, Sluiskil Vette Stieren zonder tanden le prijs van de Veecke, Stoppeldijk Vette Koeien le prijs J. van Duijze, St. Jansteen 2e prijs H. B. Picavet, Hulst 3e prijs P. Pieters, St. Jansteen Vette Schotten 2e prijs R. Picavet, Hulst Vette Runderen met meer dan 4 tanden le prijs A Slagerij Plasschaert, Axel le prijs B J. den Hamer, Zaamslag le prijs C: P. den Hamer, Axel 2e prijs A R. Blankert, Axel 2e prijs B R. Picavet, Hulst Vette Runderen met 2 tanden le prijs Gebr. van de Bossche, Westdorpe Vette Runderen zonder tanden le prijs R. Blankert, Axel Ossen met 6 tanden le prijs A: J. de Klerk, Zaamslag le prijs B J. den Hamer, Zaamslag 2e prijs J. de Klerk, Zaamslag 3e prijs A J. den Hamer, Zaamslag 3e prijs B J. de Klerk, Zaamslag Ossen met 4 tanden le prijs A Bertou, Oostburg le prijs B H. B. Picavet; Hulst le prijs C R. Koene, Koewacht 2e prijs A P. Koene, Koewacht 2e prijs B W. Rademaekers, Sas van Gent 3e prijs AP. Koene, Koewacht 3e prijs B J. den Hamer, Zaamslag VARKENS Mooiste Vleesvarken R. Blankert, Axel Zwaarste Varken E. Hoefijzer, Hulst KAMPIOENEN Kampioen Dikbillen Van Wijck, Sluiskil Kampioen vette Runderen Slagerij Plasschaert, Axel Reserve Kampioen Gebr. van de Bossche, Westdorpe VERLICHTINGSINSTALLATIE EN BAND RECORDER TEN BEHOEVE VAN AMATEURTONEELVERENIGINGEN Naar wij vernemen heeft het Anjerfonds Zeeland een verlichtingsinstallatie alsmede een bandrecorder aangeschaft ten behoeve van de Zeeuwse amateur- toneelverenigingen. Deze installatie staat tegen een geringe huur 25,— per voorstelling) ter beschikking van elke vereniging, die daarvan gebruik wil maken. De huur van de bandrecorder bedraagt 15, Verzoeken om inlichtingen of verstrekking van materiaal kunnen worden gericht tot de provin ciaal toneeladviseur, de heer Toine van Bergen. Herenstraat 28, Middelburg. WIJZIGING AUTOMATISCH SPEELWERK CARILLON TE AXEL Met het oog op het naderende Kerstfeest is een nieuwe band voor het automatisch speelwerk van het carillon in de stadhuistoren te Axel aange bracht. Deze speelband brengt de volgende Kerstliederen ten gehore vol uur Er is een Kindeke geboren op aard kwart over Komt allen tezamen half uur Stille Nacht kwart voor Nu syt wellecome De beiaardier P. C. Brakman te Axel zal aanstaan de zaterdag van 15.00 tot 16.00 uur op het carillon in de stadhuistoren een beiaard-concert geven. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Prelude P. C. Brakman 2. Drie Negro-spirituals a. Were you there... b. My, Lord, what a mornin'... c. Oh' Peter... 3. Gavotte Pastorale G. Clement 4. Drie oud-Nederlandse volksliederen a. Heer Jezus heeft een hofken... b. In 't stedeke van Nazareth... c. Maria die zoude naar Bethlehem gaan... 5. Thema met variaties Staf Nees 6. Finale Het Statenlid P. V. M. Vercauteren (k.v.p.) heeft Gedeputeerde Staten gevraagd een betere samen werking tussen of een samensmelting van de twee busmaatschappijen in Zeeuwsch-Vlaanderen te be vorderen. „De aansluitingen laten nog al eens wat te wensen over tussen de diensten van de twee maatschappijen", zo motiveerde de heer Vercaute ren zijn verzoek.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2