5 Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Alarmnummer Rijkspolitie Voor waarschuwing van politie bij ves- keersongelukken en -stagnaties is een landelijk telefoonnummer aangewezen (070) 180095. Dit nummer dient uitsluitend gebruikt te worden wanneer het niet lukt de plaatselijke politie te alarmeren. Den Haag 180095 geeft verbinding met de meldkamer van de sectie bijzondere verkeerstaken van het korps rijkspolitie. ZONDER COMMENTAAR VERGADERING N.C.V.B. Op donderdag 19 november vergaderde de afd. Axel van de N.C.V.B. Onder leiding van de Presidente, Mevr. Weijns- Bakker werden voor de pauze ingekomen stukken en notulen behandeld. Na de pauze kreeg Mevr. Berghout-Roseboom het woord. Haar lezing „Bot singen in het huisgezin" werd met aandacht ge volgd. VAN VERDRINKINGSDOOD GERED Zaterdagvoormiddag om plm. 11 uur zag dhr. G„ Belastingconsulent, wonende aan de van Middel- hovenstraat van uit zijn kantoor op een afstand van plm. 100 meter het 2-jarig zoontje van de Fam. B. uit de Ferdinandstraat in het achter de van Middelhovenstraat lopende kanaal vallen. Zonder zich te bedenken haastte deze er zich heen. Op de plaats des onheils aangekomen bevond zich de kleuter reeds geheel onder water halverwege in het thans met veel water gevulde kanaal. Dhr. G. sprong onmiddellijk gekleed te water en mocht na grote inspanning het genoegen smaken de reeds halfbewusteloze peuter behouden op het droge te brengen en aan een hevig geschrokken moeder terug te geven. Laat dit voorval een waarschuwing zijn aan alle in deze omgeving wonende ouders. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct BEVOLKINGSONDERZOEK AXEL Van bevoegde zijde ontvingen wij onderstaand be richt De deelneming aan het bevolkingsonderzoek is nog niet groot. Blijkbaar is een deel van de bevolking niet overtuigd van de noodzaak en het grote nut van de doorlichting en heeft men zich niet genoeg zaam ingedacht dat men zichzelf schade doet door zich in het onzekere te laten of men wel gezond is. De T.B.C. blijft een verraderlijke ziekte, ook al is het aantal patiënten verminderd. Men kan ziekte kiemdrager zijn zonder het zelf te weten en daar door een gevaar voor anderen zijn. Daarom zou ieder, uit het oogpunt van algemene volksgezondheid, daaraan behoren mede te werken. Het is struisvogelpolitiek te denken dat men ge zond is terwijl men dit niet zeker weet en weten kan. Ieder, die zich nog niet heeft aangemeld voor deel neming, wordt in zijn eigen belang met klem aan geraden zijn afwijzend standpunt te herzien door ter gemeentesecretarie kennis te geven dat men als nog wil meedoen. Personen, die moeilijk kunnen komen omdat zij oud of gebrekkig zijn, kunnen dat opgeven ter gemeen tesecretarie voor 10 december a.s. Dan wordt een regeling getroffen dat zij worden opgehaald en thuisgebracht. Ook de kosten behoeven geen bezwaar te zijn. Men kan dit ook ter secretarie opgeven en in redelijke gevallen zal daarvoor een oplossing worden ge troffen. Het zou te betreuren zijn wanneer men tengevolge van misverstand of niet-steekhoudende redenen in gebreke blijft. Niettegenstaande de enquêtekaarten vorige week ingeleverd moesten zijn, heeft 10% dat nog niet gedaan. Willen deze nalatigen thans onverwijld hun kaar ten op het stadhuis doen bezorgen De hoop wordt uitgesproken dat het bevolkings onderzoek zo goed mogelijk zal slagen. Laat daar om iedereen, die kan, daaraan meedoen. DE AXELSE BOERENKAMER De Axelse Boerenkamer heeft zich de afgelopen zomer in een druk bezoek mogen verheugen. Daar toe heeft ook bijgedragen, dat de heer J. Huisen, wonende tegenover het museum, benoemd als con cierge, zich met hart en ziel aan zijn taak wijdt en bij de rondleiding een uitnemende gids is. Het museum is, dank zij de goede zorgen van het gemeentebestuur, voorzien van een flinke verlich ting en verwarming. Dit laatste was nodig om de tentoongestelde kleding goed te bewaren. Ook wordt de verzameling telkens met geschonken of in bruikleen gegeven voorwerpen, rakende het Axelse Boerenleven, verrijkt. Nadat de muntenverzameling geordend was en aan gevuld door een schenking munten uit de verza meling van de familie Oggel, werd de tegelverza meling vergroot door een tegeltableau, voorstel lende De Barmhartige Samaritaan. Verder werd ontvangen als schenking van de heer J. den Hamer te Koewacht een spanen doos, een ouderwetse opgelegde beuk, een strooien bijenkorf en ingrediënten voor de boterbereiding. Van de familie A. Wolfert-de Regt te Hoek werd als schenking ontvangen een ouderwetse boeren wagen, een windmolen, een windmolen en een geselsteen, welke gereedschappen langzamerhand niet meer gebruikt worden. Verder werd ontvan gen een paar zilveren broekstukken, daterende van 1831, blijkende uit het zilvermerk: Hoofdletters in schrijfvorm. Bij de aanwezige zeis ontbreekt nog een Haarge- touw en haarhamer, welke gaarne zal ontvangen worden om de verzameling meer volledig te ma ken. Zo wordt het Axelse Museum een bezienswaardig heid, die bezoekers uit Axel en uit den vreemde naar Axel kan trekken. FIETSER TEGEN AUTO Toen zaterdagmorgen te 11.30 uur C. F. J. G. uit Axel met zijn personenauto van het Szydlowski- plein weg reed, kwam de jeugdige wielrijder P. C. V. eveneens uit Axel in aanrijding met de auto. Aan de auto ontstond nogal wat schade het voor wiel van de fiets werd vernield. SINT NICOLAAS DEED ZIJN INTOCHT IN AXEL Zaterdagmiddag stonden vele jeugdige Axelaars en ook ouderen langs de Nieuwendijk in af wachting van de komst van Sint Nicolaas, die na een kort verblijf op de hofstede van de heer C. A. Dekker waar Sint vanouds steeds zijn schimmel liet rusten voor de vermoeienissen van de officiële intocht in Axel deze namiddag zijn intocht in Axel zou houden. Toen de Sint omstreeks kwart over twee vandaar vertrok was hij dan ook al gauw geheel door de jeugd omringd die hem en zeker ook zijn zwarte knechts met versnaperingen geen moment ver lieten. Zo ontstond halverwege de Nieuwendijk toen ook Hosanna de stoet met feestelijke tonen verder opluisterde een kleurige en vooral voor de jeugd aantrekkelijke stoet, waarin de Sint als mid delpunt. Via Stationsstraat, Kerkdreef en West straat reed de Sint per open .auto naar de Markt waar al zeer velen de komst van de goed-heilige man stonden af te wachten. De harmonie „Con cordia" evenals de drumband en „Thalia" stonden hier eveneens opgesteld om de Sint muzikaal wel kom te heten. Zodra de auto met Sint Nicolaas en zijn knechts op het Marktplein verscheen begaf burgemeester van Dijke zich naar het trottoir voor het stadhuis, vanwaar hij Sint Nicolaas naar het bordes geleidde en hem daarna officieël welkom heette. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit dat Sint Nicolaas ook dit jaar in zijn drukke werk program gelegenheid had gevonden om ook aan Axel een officieël bezoek te brengen. Velen al dus de burgemeester hadden li ook dit jaar weer te paard verwacht, maar aangezien het con cilie eerst deze ochtend was beëindigd kon de burgemeester begrijpen dat Sint naar sneller ver voer had moeten uitzien, om tijdig in Axel te arriveren. Over het algemeen zijn de kinderen en ook de ouderen dit jaar braaf geweest vertelde de burgemeester maar tot zijn spijt moest hij wel ver tellen dat enkelen heel stout zijn geweest en zo het mooie beeldje van Roodkapje voor de Open bare Kleuterschool hebben vernield. De kinderen zijn heel bedroefd hierover en ook de gemeente, want het herstel zal enige duizenden guldens kosten. De burgemeester verzocht Sint Nicolaas om zijn zwarte knechten naar de daders te laten zoeken en als zij deze hebben gevonden ze eens flink met de roe te geven. De burgemeester was ook bijzonder blij dat de toe zegging van Sint Nicolaas om zijn best te doen meer woningen voor Axel te verkrijgen zo wonder wel is gelukt en hoopte dat Sint op dit gebied ook in de toekomst aan Axel zal blijven denken. Tot slot vroeg burgemeester van Dijke niet zoals een andere gemeente een hele polder cadeau maar deed alleen het verzoek om Axel te laten behouden wat het heeft, „dan zijn wij al bijzonder tevreden". Nadat „Concordia" enkele Sint Nicolaas-liedjes had gespeeld die door jong en oud uit volle borst werden meegezongen nam Sint Nicolaas het woord. De Sint verklaarde bijzonder erkentelijk te zijn voor de manier waarop hij in Axel elk jaar wordt ontvangen en hoopte dat ook het komende jaar voor Axel weer goed zal mogen zijn. In het bijzon der wenste Sint Nicolaas de gemeente een spoedige voortgang met het streven naar een bejaarden- pensiontehuis, waarvoor de gemeente zo hard werkt. Ook aan het adres van de Stichting „Streek- centrum Axel" sprak de Sint waarderende woor den en hij was ervan overtuigd dat de bij deze Stichting aangesloten winkeliers ook dit jaar weer een goede sortering hebben te bieden nu het mo ment van inkopen doen voor de Sint zo nabij komt. Na een kort oponthoud van Sint en knechts in het stadhuis begon daarna de officiële rondrit door de stad, waarbij de Sint omstuwd door jong en oud en voorafgegaan door de drumband van „Thalia" en later van „Concordia" vele straten in de ver schillende wijken van onze stad aandeed waarna hij tot slot te voet een rondgaYig maakte door de Noordstraat met daarin de gebruikelijke zaterdagse markt. Tijdens deze rondrit werd de jeugd door de Pieten getrakteerd op surprises bestaande uit voor elk een lolly en een reep chocola waarbij vooral de kle.intjes glunderden wanneer zij dit lekkers persoonlijk uit handen van een der zwarte Pieten mochten ontvangen. Aan het slot van zijn bezoek onderhield de Sint zich op het stadhuis nog even in ongedwongen sfeer met burgemeester en wethouders en na zo ook weer kennis te hebben genomen van de ge meentelijke problemen in Axel vertrok de Sint weer naar elders voor een volgend bezoek in deze voor hem zo drukke dagen. OPBRENGST KOLLEKTES De in onze gemeente gehouden kollekte voor het P.I.T. heeft opgebradht 496,70. De kollekte voor de Zending van de Ned. Herv. Gemeente beeft 1346,55 opgebracht. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Donderdagmiddag waren de afdelingen Axel en Terneuzen in het „Centrum" bijeen. De bijeenkomst stond onder leiding van de presi dente van de afdeling Axel, mevr. Van Dijke-van Dijk, die allen hartelijk welkom heette in het bij zonder de dames van de afdeling Ternezen die hier tegast waren. Ook bijzonder welkom heette de presidente de zangeres Cobi Schreijer uit Zwanenburg die deze middag kwam verzorgen. Zichzelf op de gitaar begeleidend zong Cobi Schreijer volksliedjes en balades die zij telkens voorlichte. De prachtige stem van deze zangeres en de prettige manier waarop zij het wist te brengen viel bij de dames bijzonder goed in de smaak en de velen die voor deze gelegenheid naar het „Centrum" waren gekomen hebben hiervan dan ook zeker geen spijt gehad. De presidente van de afdeling Terneuzen Mevr. Dieleman-Kwakkel uit Zaamslag dankte Cobi Schreijer zeer hartelijk voor wat zij deze middag de plattelandsvrouwen had gebracht en sloot hier na deze geslaagde bijeenkomst. PROTESTANTSE BEJAARDENZORG START MET DE BOUW VERZORGINGSCENTRUM Tijdens de woesdagavond gehouden vergadering kon het bestuur van de Stichting Protestants Chris telijke Bejaardenzorg te Axel enkele verheugende mededelingen doen aan de aanwezigen. Vooreerst de bekendmaking dat de bouwvergun ning voor het Verzorgingscentrum, dat gebouwd zal worden op de hoek SingelwegBeatrixstraat is verleend. Ook werd bekend gemaakt dat de bouw is gegund aan Kortewegs Bouwmaatschappij te Breda voor de som van 204.124,Alles bijeen zal een be drag van 350.000,— benodigd zijn. Om deze zaak jaarlijks rond te krijgen, vermeld het budget een bedrag van 50.000,waarvan 40.000,in de vorm van subsidies terugvloeien. Zo zal nog een bedrag van 10.000,op andere manieren bijeengebracht dienen te worden. Daartoe waren vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van verschillende verenigingen uitgenodigd, om deze te inspireren de ontbrekende middelen te ver zamelen. De manier waarop vormde onderwerp van een le vendig gesprek, waaruit resulteerde dat alle inwo ners ongeacht welke gezindte zullen worden be naderd. Een van de motiveringen was dat de recreatiezaal door iedere bejaarde gebruikt kan worden. Het Verzorgingscentrum Tijdens de vergadering toonde de voorzitter dokter K. Boor de tekeningen van het Verzorgingscentrum en lichtte deze toe. Het geheel doet zeer ruim en modern aan. Het bestaat uit een ruime recreatie zaal en een woongedeelte voor conciërge of zuster. Ook een dokterskamer en douches zijn voorzien. Verder een centrale keuken waar diegenen die hulpbehoevend zijn de maaltijden kunnen betrek ken. Getracht zal worden het Centrum binnen één jaar op te leveren. PROMOTIE De heer J. Pot te Leiden, voorheen wonende te Axel, is op 25 november 1964 aan de Rijksuniversi teit te Leiden Cum Laude gepromoveerd in de Wiskunde en Natuurwetenschappen op het proef schrift synthese en eigenschappen van enige 13^-steroïden en 13^-precalciferol analoga. Promotor was Prof. dr. E. Havinga. Noemenswaardig is wel, dat de heer Pot in een van de hieraan verbonden stellingen verklaarde „voor een vaste oeververbinding tussen Zeeuwseh- Vlaanderen en overig Nederland zijn betere op lossingen mogelijk dan de afsluiting van de Wester- schelde, door middel van een dam met sluizen." In 1950 legde de heer Pot eindexamen H.B.S.-B af aan het Openbaar Lyceum te Terneuzen. Na mili taire dienst begon hij zijn studie in de Chemie aan de Rijksuniversiteit te Leiden in 1952. Het kandidaatsexamen, letter F', werd in november 1955 afgelegd. Het Doctoraal-examen, met hoofdvak organische Chemie, werd in juli 1959 afgelegd. WIELRIJDSTER TEGEN AUTO Donderdagmorgen begaf mej. H. E. B. uit Axel zich per fiets op weg naar de school te Terneuzen. Toen zij komende vanuit de Buthstraat de Provin- cialeweg AxelTerneuzen wilde oversteken naar het daarnaast gelegen rijwielpad, heeft zij door de duisternis en mist een personenauto komende vanuit de richting Terneuzen die bestuurd werd door C. F. P. de S. uit Lamswaarde niet of te laat bemerkt. Mej. B. werd door de auto gegrepen. Dokter Kats die spoedig ter plaatse was konstateerde een her senschudding en een beenfractuur en liet haar per ambulance naar het Ziekenhuis te Terneuzen ver voeren. Zowel de fiets als de auto werden zwaar bescha digd. POOLSE PREDIKANT BEZOCHT AXEL Zaterdag arriveerde alhier de Poolse predikant Ds. Tranda uit de plaats Zelow in de buurt van Lodz. Deze vertoefde enkele weken in Nederland op uit nodiging van de Algemene Diakonale Raad van de Ned. Herv. Kerk. Hij wilde ook Axel niet over slaan en zondag in de morgendienst heeft hij in de Ned. Herv. Kerk de gemeente de groeten overge bracht van de gereformeerde (hervormde) kerken in Polen. Ds. Pennings gaf de vertaling van zijn woorden in het Nederlands. In de namiddagdienst in de Geref. Kerk bracht hij ook daar de groeten van zijn kerken over, waarop Ds. Kuiper de vertaling gaf. In zijn toespraken zei hij dat hij wellicht de eerste Poolse predikant was die in Axel in een kerkdienst sprak. Hij zei o.a. dat hij bijzonder getroffen was door het monument aan de Zeestraat, welk beeld het offer uitbeeldt. Hiermee in verband las hij de tekst: Johannes 15:13 waar de Heiland zegt: „Niemand heeft groter liefde, dan dat hij zijn leven inzet voor zijn vrienden." Na zijn toespraak werd hij door de predikanten beantwoord. BEIAARDCONCERT Op zaterdag 28 november 1964 van 3 tot 4 uur, te verzorgen door mevr. Moerdijk-Vanderswalm op het carillon in de stadhuistoren te Axel. Het concert zal ditmaal geheel gewijd zijn aan allerlei volksliedjes. De opening en sluiting zal op de gebruikelijke wijze plaatsvinden met de herkenningsmelodie J „Dan zal de beiaard spelen". VOGEL-SHOW Zaterdag en zondag hielden de Zeeuwsch-Vlaamse Vogelvrienden uit Axel een Vogel-show in het repetitielokaal van het „Centrum", welke zeker ge slaagd genoemd mag worden. In afwijking van andere jaren was het dit jaar niet mogelijk deze show met de Kerstdagen te houden, daar dan een districts-show zal worden gehouden in Bergen op Zoom. Ook dit jaar was er weer een grote inzending van vogels van goede kwaliteit en het bezoek was zeker ook goed te noemen. De prijzen in de verschillende klassen waren als volgt Klasse I 4 Vogels eigen kweek 1964 1. B. de Waal, Sluiskil2. B. de Waal, Sluiskil 3. J. W. Lensen, Zaamslag 4. A. de Koeijer, Axel (Spui). Klasse II 2 Vogels eigen kweek 1964 1. B de Waal, Sluiskil; 2. B. de Waal, Sluiskil; 3.J. Willemsen, Axel 4. J. C. Bavëkoo, Zaam slag 5. J. Willemsen, Axel. Klasse III 1 Vogel eigen kweek 1964 1. B. de Waal, Sluiskil2. B. de Waal. Sluiskil 3. Chr. Vinke, Axel 4. J. A. Tiersen, Axel5. Corn. Smies, Axel 6.'C. Hamelink, Axel. Klasse IV 1 Vogel open klasse 1. J. A. Tiersen, Axel; 2. B. de Waal, Sluiskil; 3. M. Wieland, Zaamslag. Klasse V 1 Vogel af koppel exoten eigen kweek 1964 1. R. de Smet, Zaamslag (Spui) 2. R. de Smet, Zaamslag (Spui) 3. Chr. Vinke, Axel. Klasse VI 1 Vogel af koppel exoten open klasse 1. Jac. Wieland, Axel 2. R. C. Dieleman, Axel. Klasse VII Bastaarden eigen kweek af open klasse 1. A. de Koeijer, Axel (Spui) 2. B. de Waal, Sluiskil. Kampioenen Pegment eigen kweek B. de Waal, Sluiskil. Vetstof eigen kweek C. Hamelink, Axel. Exoten eigen kweek R. de Smet, Zaamslag (Spui). ZONDAG 29 NOVEMBER 1964 Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Van Leeuwen van Pernis. Geref. Gemeente 10 uur H. Avondmaal 2.30 uur H. Doop. beide diensten Ds. J. C. Weststrate van Meliskerke. ZONDAGSDIENST ARTSEN 28—29 NOVEMBER Dokter Kats. AUTO MET 1000 KG GESMOKKELDE BOTER na achtervolging in beslag genomen Gemobiliseerde ambtenaren van de Centrale veld- dienstpost uit Axel hebben maandagavond laat na een felle achtervolging bij Westdorpe een smokkel auto van 1000 kg boter in beslag genomen. De onbekende bestuurder sprong tijdens de achter volging op de weg van Zuiddorpe naar Westdorpe in een bocht uit zijn rijdende auto. Hij is ontkomen. De onbestuurde auto schoot in een naast de weg gelegen sloot en werd flink beschadigd. De auto, een groot Amerikaans model, Ihad valse Belgische nummerplaten. In de wagen werden nog andere nummerplaten gevonden. De auto vertegen woordigt een waarde van omstreeks 5.000,—. De douane heeft de boter uit de wagen gehaald. De smokkelauto is later met een takelwagen op de weg getrokken en door de douane meegenomen. Het Amerikaanse medische Genootschap heeft geschat, dat 25 procent van het aantal ver keersongevallen met dodelijke afloop zou kun nen worden vermeden wanneer de inzittenden van deze auto's veiligheidsgordels zouden dra gen. De regering van Kenya heeft de afgelopen jaren ruim 675.000 aan leningen verstrekt aan boeren uit de provincie Emoe. Maar nu is gebleken, dat de boeren het geld niet hebben gebruikt voor verbetering van hun bedrijven, maar voor de aankoop van vrouwen. William Kirbij, de stadsprocureur van Gosport. in Engeland tegen een beloning van 1445 pond per jaar, wilde wel eens veranderen en nam een baan aan in Londen. Dat beviel hem echter toch niet en toen hij de oproep in de krant zag staan dat men in zijn vroegere woonplaats een stadsprocureur vroeg, solliciteerde hij en kreeg de baan, nu tegen een beloning van 1870 pond per jaar. Van de 5560 miljoen m3 puin in West Berlijn zijn sedert het einde van de oorlog thans bijna 50 miljoen m3 geruimd. Tienduizend jaar geleden leefden er op de aarde ongeveer tien miljoen mensen. Omstreeks het jaar 800 waren het 600 miljoen, omstreeks 1850 al 1250 miljoen. Omstreeks 1980 zullen ten minste 4,2 miljard mensen de aarde bevolken, waaronder 2,2 miljard Aziaten. Elke minuut worden ongeveer 170 mensen ge boren en sterven er ongeveer 90. Elk uur stijgt de wereldbevolking met 5400 en elke dag met 130.000 zielen.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2