Gemeenteraad van Axel besloot o.a. tot: Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 79e Jaargang No. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK I BESTEMMINGSPLAN VOOR DE BINNENSTAD II TOT AANLEG VAN EEN RECREATIEPARK AAN DE BUTHDIJK BESTEMMINGSPLAN VOOR GEDEELTE VAN KOM VAN AXEL AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per m.m. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1, iedere regel meer 12 cent extra. Dinsdag 24 november j.l. kwam de Raad der Ge meente Axel in Openbare Vergadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig wethouder M. L. M. IJsebaert en het raadslid, de heer J. Vink. De notulen van de vergadering van 23 en 27 ok tober 1964 worden onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken en mededelingen worden zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. BESLOTEN werd tot het toekennen van een uitkering-ineens (5Yl°7o) over 1964 aan Gepen sioneerden, wier pensioenen ten laste der Ge meente komen. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage heeft zich bereid verklaard voor het jaar 1965 een krediet in rekening-courant beschik baar te stellen tot een bedrag van 250.000,—-, welk voorstel werd aanvaard. BESLOTEN werd tot aankoop en pachtvrij- maken van Grond, gelegen aan de Buthdijk, van Mevrouw N. Koster-Dekker te Vogelwaarde. Voor de realisering van het uitbreidingsplan-west en de daarmede verband houdende reconstructie van de Buthdijk is het noodzakelijk dat de gemeen te de beschikking verkrijgt over ongeveer 25 mJ grond, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 505. Dit perceel is eigendom van mevrouw N. Koster- Dekker te Vogelwaarde en in pacht bij de heer W. Koster te Axel. Over de koopsom en de pachtersvergoeding is overeenstemming bereikt. Voor de aanleg van de Admiraal Helfrichlaan, ter realisering van het uitbreidingsplan-west, is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking ver krijgt over een gedeelte van de tuin, behorende bij het woonhuis Pironstraat 5, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie G, no. 3998 ged., groot onge veer 40 m2, eigendom van de heer J. J. Wieles te Axel. De eigenaar is genegen deze grond te ruilen voor een gedeelte van gelijke grootte van het aan de ge meente in eigendom toebehorende, aan zijn tuin grenzende perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 4352, onder voorwaarde, dat de tuin aan de nieuwe situatie wordt aangepast. BESLOTEN werd van de heer J. J. Wieles te Axel in eigendom over te nemen het perceel grond, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 3998 ged., groot ongeveer 40 m2, in ruil voor het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectieG, no. 4352 ged., groot ongeveer 40 m2. Bij raadsbesluit van 27 oktober 1964 is het plan tot onteigening van de woning Hospitaalstraat 11 voorlopig goedgekeurd, omdat wij niet waren ge slaagd in onze pogingen om langs minnelijke weg voor de gemeente de eigendom van dit perceel te verkrijgen voor de verdere ontsluiting van het uit breidingsplan-west. Inmiddels is echter met de eigenaren, mevr. M. H. de Danschutter-Steel en consorten, alhier, over de aankoop van dit perceel door de gemeente over eenstemming bereikt, zodat tot aankoop werd 'be sloten. In de raadsvergadering van 27 oktober werd even eens besloten tot onteigening over te gaan van het pand Hospitaalstraat 13, toebehorende aan de heer J. H. Kotvis. Ook met deze eigenaar werd inmid dels overeenstemming bereikt, zodat ook tot aan koop van dit pand werd besloten. Tenslotte bleek uit de voorstellen van B. en W. dat ook voor het pand Hospitaalstraat 15 eigenaar de heer A. van Arenthals langs minnelijke weg overeenstemming werd bereikt over de aankoop van dit pand, zodat ook tot deze aankoop werd besloten. Aan de firma F. J. Steel 6 Zn., te Axel wordt een gedeelte van het industrieterrein Noord II verkocht, groot ongeveer 1500 m2, voor het bouwen van een loods. Voor de realisering van het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan Noord I is het noodzakelijk, dat de gemeente de 'beschikking verkrijgt over Het woonhuis Nieuwendijk 69, groot 782 m2, eigendom van de heer C. Witte, wonende aldaar. Over de aankoop van dit perceel door de gemeente is met de eigenaar overeenstemming bereikt. De Raad besloot tot aankoop van deze woning. VASTSTELLING van het Bestemmingsplan voor het gebied, begrensd door de Weststraat, Hospitaalstraat, Prins Hendrikstraat, Bylocque- straat en de Kerkdreef. In 1956 is een saneringsplan vastgesteld voor de Oudewij'k en omgeving. Zowel uit verkeersoog- punt als uit een oogpunt van volkshuisvesting werd het nodig dit plan tot binnenstadsverbetering door een nieuw een groter gebied omvattend sa neringsplan te vervangen. Het gebied, waarop het nieuwe ontwerp-sanerings- plan betrekking heeft, wordt begrensd door de Weststraat, Hospitaalstraat, Prins Hendrikstraat, Bylocquestraat en de Kerkdreef. De voorbereidingen zijn thans zover gevorderd, dat aan een en ander de wettelijk voorgeschreven vorm en grondslag kan worden gegeven. De eerste fase bestaat uit het nemen van een besluit waarbij de percelen en perceelsgedeelten worden verklaard tot grond, die in de naaste toekomst in het belang van een stelselmatige bebouwing is be stemd tot het aanleggen van straten en pleinen met bijbehorende groenstroken. Alvorens dit voorstel werd aangenomen maakte de heer D. J. Oggel (G.P.V.) de opmerking dat niet alles erg duidelijk was weergegeven. Zo was bij het Groenekruisgebouw, en Zondagschool en ver schillende andere openbare gebouwen de rooilijn niet doorgetrokken. Ook voorzag de heer Oggel moeilijkheden, nu, hangende de uitvoering van dit plan, in deze omgeving niet meer mocht worden verbouwd. De heer P. J. van Bendegem (C.H.U.) kon zich ook niet situeren in de rooilijnen. De mening van de heer A. H. van der Lee (Gem. Bel.) strookte geheel met het voorgestelde plan en vond het tegelijk een „fatsoenlijke manier om van de Julianastraat af te komen". De voorzitter noemt de aanmerkingen van de heren Oggel en van Bendegem „detailopmerkingen" die het voorstel niet raken. Het is de bedoeling om in de toekomst over het kom-plan een aparte bijeen komst te houden waarbij een stedebouwkundige zal adviseren het college zal dan t.z.t. met meer concrete voorstellen tot de Raad komen. De voor zitter voorzag dat de afwikkeling van dit plan vele jaren in beslag zal nemen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. GEMEENTE- en BEDRIJFSBEGRO TIN GEN voor het dienstjaar 1965 werden aange boden. De volgende twee commissies van onderzoek der begrotingen werden benoemd Commissie I M. L. M. IJsebaert (weth.), P. J. van Bendegem, K. Hamelink, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, D. J. Oggel, J. C. Vink. Commissie II C. van Bendegem (weth.), J. den Doelder, W. de Feijter, Mevr. Folkersma-Staal, E. A. Maas, A. de Waard. De Stichting Protestants-Christelijke Bejaardenzorg te Axel kreeg van de Raad toestemming een per ceel bouwgrond te kopen van 851 m2, gelegen op de hoek Singelweg/Beatrixstraat. De grond zal worden bestemd voor de bouw van een dienst- centrum bij de bejaardenwoningen. Op verzoek van B. en W. werd door de Konink lijke Nederlandsche Heidemaatschappij een plan met kostenbegroting samengesteld voor de aanleg van een recreatiepark aan de Buthdijk, op het ter rein ten noorden van de z.g. „Grote Kreek", dat ingevolge het uitbreidingsplan-west bestemd is tot openbaar groen. Dit plan kreeg goedkeuring van de Raad. Er zal dus aan de Buthdijk een park worden aangelegd van ongeveer 3.70.00 ha., bestaande uit plantsoen, wandelpaden met zitbanken en een kinderspeel plaats, met o.m. een rolschaatsbaan, een speel vijver, een zandbak en een eendenvoederplaats. De Raad was van mening dat in onze gemeente aan een dergelijke recreatiemogelijkheid behoefte bestaat. Het exploitatieplan-west en het toekomstige ex- ploitatieplan-zuid-west zullen elk voor de helft met de aanlegkosten worden belast. De heer D. J. Oggel opperde de volgende vragen Zullen er naast dit plan ook nog kleinere speel- gelegenheden in andere wijken komen Om bij dit park te komen moet de drukke verkeersweg wor den overgestoken. Neemt B. en W. hier maat regelen De heer de Waard (A.R.) maakte ook de op merking over de oversteekplaats. Omtrent de uitvoering van het plan stelt de heer de Waard twee mogelijkheden een vrije speel- gelegenheid voor kinderen en een park met allerlei „verbodentoegangbordjes". Hij dacht dat aan het eerste uitvoerig meer behoefte bestond. De heer de Feijter (C.H.U.) twijfelde of de kom- binatie Kinderspeelplaats eendenvoederplaats wel juist was. Zullen de dieren niet wegtrekken Verder voorzag hij gevaar bij het water. Wethouder van Bendegem noemt deze opmerkin gen „van algemene aard". Wat betreft de over steek, dacht het college aan een vrije kruising over of onder de weg, indien echter financieel toelaat baar. Verder zou kunnen worden gedacht aan ver keerslichten of andere veiligheidsmaatregelen. Betreffende de opmerking over het water zei de heer van Bendegem dat in de oude speelplaats „Boutjesputten" ook een vijver lag, waarbij nooit ongevallen zijn geconstateerd. Verder deelde Wethouder van Bendegem mede, dat naast dit plan nog meerdere speelgelegenheden en zandbakken worden voorzien. Hij merkte verder op dat, wanneer dit plan zal zijn gerealiseerd, er een fraaie entree in Axel zal zijn gerealiseerd. De voorzitter zegt dat men dit plan niet los moet zien van het gehele plan rondom de Grote Kreek, maar gezien de bebouwing in plan West kwam dit het eerst aan bod. De heer Oggel informeert naar de mogelijkheid om de kosten, die nu op de plannen West en Zuid- West drukken, over te schrijven op de plannen West- en Noord-West, en verder de kosten van de Zuidelijke kant van de Grote Kreek op Zuid- West te plaatsen. De voorzitter antwoordt, dat om de kosten te spreiden, de kosten van de Zuidelijke zijde van de Grote Kreek op plan Zuid zullen komen, daar de aanleg van plan Noord veel kosten met zich mee brengt vonden het college het beter van deze kosten niets op plan Noord te schrijven. Wanneer snel kan worden gebouwd, zal er minder rente verlies ontstaan, waardoor in de toekomst een wij ziging mogelijk zal zijn. Er was verder geen bespreking of hoofdelijke stemming nodig om dit voorstel aan te nemen. RONDVRAAG De heer K. Hamelink (P.v.d.A.) informeert naar de bestemming van de open ruimten tussen de Ban- kertstraat, Joost de Moorstraat en de Ruijterstraat. De Voorzitter zegt dat men druk bezig is om deze ruimten produktief te maken. De heer de Feijter vraagt of de moeilijkheden met het vervoer per bus naar school van de kinderen van Kijkuit, welke schoolverzuim tot gevolg had al zijn opgelost. De Voorzitter antwoordt dat er overleg met de ouders van de kinderen is geweest en hoopt dat er op korte termijn overeenstemming te vinden is. De heer P. J. van Bendegem vraagt aandacht voor de verlichting bij de wegwijzer, waar men vanaf de Buthdijk naar Axel afslaat. Deze is hier onvol doende. De Voorzitter antwoordt hier dat reeds geruime tijd aan de P.Z.E.M. opdracht is gegeven om de verlichting hier te verbeteren. Wij zullen hier nog eens de aandacht op vestigen. De heer Oggel Mijnheer de Voorzitter, Gezien het feit dat de plannen tot herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen nog in een stadium van ontwikkeling verkeren en deze voor veel van de daarbij betrokken gemeenten geen vol doening geven, ja zelfs overwegende bezwaren op leveren, wil ik hierbij B. en W. verzoeken om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid om te komen tot de vorming van een agglomeratie „Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen" Tot deze agglomeratie kunnen dan behoren de ge meenten Axel, Terneuzen, Zaamslag, Vogelwaarde, Hoek, Biervliet, Sas van Gent, Philippine, West- dorpe, Zuiddorpe, Overslag en Koewacht. Dit gebied heeft voldoende ruimte om een grote taak in de toekomst te kunnen vervullen. Tot ont- wikkeling kunnen worden gebracht: de landbouw, de industrie, het havenbedrijf, de handel, terwijl de recreatiegebieden die reeds tot tamelijke ontwik keling zijn gebracht, geheel in dit kader passen. Dit gebied heeft een dusdanige omvang en biedt dus danige mogelijkheden, dat een forse aanpak der zaken mogelijk is, zodat de gemeenschappelijke belangen op het gebied van de ruimtelijke ordening beter behartigd kunnen worden en de instelling van de noodzakelijke instellingen voor de bestuur lijke integratie kunnen worden voorbereid. Dit laatste naar gelang de ontwikkeling in dit ge bied plaatsvindt. Ook kunnen aan het bovengemeentelijk bestuurs orgaan van deze agglomeratie taken worden over gedragen als bijv. bedrijfsvestiging, luchtveront reiniging door de industrie, aanleg en verbetering van wegen, een vaste oeververbinding over de Westerschelde en tevens bepaalde vraagstukken met het oog op de volkshuisvesting, het brand weerwezen, huisvuilophaaldienst, en dergelijke. Zoals de plannen tot gemeentelijke herindeling er op dit ogenblik uitzien, zal geen regeling worden verkregen die voor langere tijd een oplossing biedt, omdat hierbij niet één der gemeenten, gezien haar geplande omvang, al deze taken naar behoren zal kunnen vervullen. Bij de ene gemeente zal de landbouw in het gedrang komen, bij een andere handel en industrie, terwijl een derde gemeente niet beschikt over voldoende recreatieterrein. Op de huidige herindeling zal weer spoedig een vervolg moeten komen met alle moeilijkheden en narig heden van dien, terwijl er kans is dat we zodoende bij de ontwikkeling achterblijven. Een agglomeratie der genoemde gemeenten zal op de bedoelde punten veel meer kunnen bereiken dan één of twee gemeenten afzonderlijk. We hebben een prachtig voorbeeld aan de inter-gemeentelijke samenwerking bij de Afvalwaterleiding, welke dan nog op veel smallere basis steunt. Waar de instelling van dergelijke agglomeratie's de laatste tijd meer en meer veld wint, moet de kans niet uitgesloten worden geacht dat dit ook voor ons gebied te verwezenlijken is. Daarbij kan de zelfstandigheid der nu bestaande gemeenten (misschien met enkele uitzonderingen) nog ge ruime tijd worden gehandhaafd. Daar Zeeuwsch-Vlaanderen in de komende de cennia voor een zeer grote ontwikkeling staat, meen ik dat deze gedachte alleszins een gedegen onderzoek waard is. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met dankgebed. In 1956 is door het gemeentebestuur een sanerings plan vastgesteld voor de Oudewijk en Omgeving. Van dit plan is een gedeelte gerealiseerd, zeker voorwat betreft de aankoop door de gemeente. Ver schillende van de oude woningen zijn inmiddels ge sloopt en meerdere staan op het programma van de dienst Gemeentewerken om tegen de grond te gaan om ruimte te maken voor om- en aanleg van enkele straten, alsmede een gedeelte te verwezen lijken van een parkeerterrein in de omgeving van OudewijkWeststraat, alwaar men geleidelijk aan het kantoorgebouw van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken ziet verrijzen. Het gemeentebestuur en haar stedebouwkundige Ir. W. F. Schut zijn van mening, dat het gebied dat men eerst wilde saneren, nu na zoveel jaar toch te beperkt van aanpak is. Voor de verfraaiing, maar daarom niet alleen, ook voor de opvang van nieuwe behoeften wat men vaak wel eens leefbaarheid noemt, blijkt het nodig dat men een groter gebied in de sanering betrekt. Art. 35 van de Woningwet opent hiertoe de mo gelijkheid. Overeenkomstig, dit artikel is een nieuw sanerings plan ontworpen, dat begrenst wordt door, de Weststraat - Hospitaalstraat - Prins Hendrikstraat - Bylocquestraat en Kerkdreef. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 24 november dit plan in ontwerp vastgesteld en nu kan de voorgeschreven procedure beginnen. Er moeten nog bouwverboden en bebouwingsvoor schriften en bijzondere rooilijnen vastgesteld wor den. Dit kan pas gebeuren, nadat belanghebbenden hier eventuele bezwaren kenbaar gemaakt en deze op de bevoegde plaats hebben ingediend en toegelicht hebben. Het gemeentebestuur is zich terdege bewust van de gevolgen welke een en ander kan hebben voor hen die in dit gebied wonen en eventueel eigendommen hebben. Denk maar eens aan 'het creëren van een parkeer terrein tussen de Kerkdreef en de Julianastraat („den hof van Mels Verstraten"). Zo'n terrein moet uit- en ingangen hebben. Hiervoor zullen huizen gesloopt dienen te worden. Om al deze dingen zoals gezegd van ingrijpende aard, wil het Gemeentebestuur open kaart spelen en de belanghebbenden inlichten. Hiertoe was donderdagavond een vergadering be legd in „Het Centrum" waar de Stedebouwkundige Ir. W. F. Schut belichtte hierna de stedebouw- op alle gestelde vragen antwoord te geven. Voor wat de vergadering in „Het Centrum" betreft kunnen wij konstateren dat er nog al een grote belangstelling was. De grote zaal was voor meer dan de helft gevuld. Burgemeester M. K. van Dijke sprak de aanwe zigen namens de gemeente toe en wees op de no dige openheid van het Gemeentebestuur tegenover de belanghebbenden. Ir. W. F. Schut belichte hierna de stedebouw kundige aspecten voor het bevorderen van de ak- tiviteit in de binnenstad. Hij legde nogal sterk accent op het tracee van de Hospitaalstraat die uitloopt op een parkeerterrein aan de Koestraat dat als het ware fungeert als vestibule voor de binnenstad. Na de pauze belichtte B. W. Faas van het bureau Schut enkele juridische kanten van het plan. De Burgemeester zette nogmaals uiteen dat de verwerving van huizen en gronden zal gebeuren met in achtneming van de belangen van het indi vidu. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Deze werden door de verschillende sprekers be antwoord. Wanneer dit plan verwezenlijkt zal zijn Ook deze vraag werd in de Raadsvergadering ge steld waarop de Burgemeester antwoordde, „alles hangt hier af van de ontwikkeling der dingen". Hiervan kunnen wij nu nog geen tijdslimiet be palen, maar wel hopen wij door dit plan de ontwik keling in dit stadsgedeelte te kunnen opvangen en streven om bij de tijd te zijn.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1