Fa. J. C. Vink LANGS DE SCHELDESTROMEN Niets overtreft DAMPO Voor een VULPEN SPORT Bekendmakingen Ontheffing winkelsluitingswet. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling GREVELINGEN nog dit jaar gesloten. De Grevelingen zal, zoals het zich thans laat aanzien, nog dit jaar worden gesloten. De weg over de dam kan dan begin volgend jaar worden aangelegd. Dit zei de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen tij dens de openbare behandeling van de be groting van zijn departement in de betreffen de vaste commissie van de Tweede Kamer. Het experiment met een kabelbaan bij de af sluiting heeft zijn waarde ondanks de tegen slagen bewezen. Of echter ook andere zee armen op deze wijze moeten worden afgesloten zal nog worden bezian. Het Haringvliet wordt in 1969 afgesloten en niet in 1968 zoals het plan was. Het Volkerak zal echter voor die tijd zijn gesloten. Ge streefd wordt nog steeds naar 1978 als het jaar waarin het gehele deltaplan zal zijn vol tooid. Het tempo van uitvoering van de overige wer ken tot verbetering van de waterkeringen ligt iets achter in verband met de vele grote delta werken die momenteel onderhanden zijn. Er is echter geen reden tot ongerustheid, aldus de bewindsman. Veerdienst Kruiningen had last van mist. Mistbanken hebben dit weekeinde enige Zeeuwse veerdiensten parten gespeeld. Het veer Kruiningen-Peikpolder moest za terdagmorgen van 8.50 tot 11.20 uur verval len. De „Juliana", op weg naar Kruiningen en de „Prins 'Bernhard", op weg naar Perk- polder, ontmoetten elkaar aan de kant van Kruiningen, buiten het vaarwater op de Westerschelde. Beide schepen bleven dichtbij elkaar liggen tot de mistbanken waren ver dwenen. De passagiers van beide schepen kortten de tijd met drinken van koffie, soep en andere consumpties. Ook waren er passa giers die een kaartje legden met kaarten, ver vaardigd van - blaadjes uit een zakagenda, De overige veerdiensten hadden zaterdag geen last van mist. Zondag kwam vrijwel geen ver traging voor. M. Schlingemann naar Nw.-Zeeland Van 23 november tot 3 december a.s. zal te Rotorna in Nieuw-Zeeland de algemene ver gadering van de 1FAP (internationale federa tie van agrarische producenten) worden ge houden. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van d^ Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, zal met mr. J. F. G. Schlingemann uit Goes, economisch adviseur van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité en oud-secretaris van de Z.L.M., namens de landbouworganisaties deze conferentie bij wonen. Met een groep van dertig man vertrekt mr. Schlingemann reeds aanstaande donderdag van Parijs uit naar Nieuw-Zeeland. Het ge zelschap gaat via Australië, waar men nog vier dagen zal vertoeven. Na afloop van de IFAP-vergadering op 3 december neemt mr, Schlingemann deel aan een zes dagen duren de excursie op Nieuw-Zeeland. Via Amerika aanvaardt hij de thuisreis. Het gezelschap zal 14 december weer in Parijs arriveren. Drs. Zijlstra reist via Indonesië terug, waar hij verschillende lezingen zal houden. WORDT ONS VOEDSEL GEKLEURD ENIGE WOLLEN SMYRNA VLOERKLEDEN Axel Bevolkingsonderzoek T.B.C. Belangrijke mededeling Van 10 tot en met 21 december a.s. zal in de gemeente Axel wederom het BEVOLKINGS ONDERZOEK op tuberculose plaatsvinden. Dit onderzoek wordt thans verricht door de Stichting Goutudo, in opdracht van de Provinci ale Zeeuwse Vereniging tot bestrijding der tu berculose in samenwerking met het Districts- consulatiebureau en het gemeentebestuur. De vorige keren is duidelijk het grote belang van het onderzoek bewezen. Het is daarom noodza kelijk dat ieder weer aan dit bevolkingsonderzoek deelneemt. Alleen wanneer men zich regelmatig aan dit onderzoek onderwerpt heeft het waar de! Herhaaldelijk blijkt, dat ook bij personen, die zich volkomen gezond voelen, deze ziekte reed® bezig is haar slapend werk te verrichten. Deze personen kunnen bovendien gevaar van besmet ting voor hun omgeving opleveren. Ook andere ziekten kunnen daardoor worden op gespoord. Uw aller medewerking wordt gevraagd in uw eigen belang, in het belang van uw gezin en van de gehele gemeenschap. Alle personen van 15 jaar en ouder ontvangen binnenkort een kaart, met verzoek om aan het bevolkingsonderzoek deel te nemen. Deze kaart moet binnen drie dagen ingeleverd worden ten stadhuize. Nadere mededelingen zullen zo spoedig moge lijk worden bekend gemaakt. Axel, 2 november 1964. Burgemeester en wethouders van Axel. De Secretaris, De Burgemeester P, G. v. d. Bosse M. K. van Dijke VOETBAL ZEELAN DIA-AXEL 1-1 Met drie invallers trokken onze stadgenoten hun altijd lastige Middelburgse tegenstanders tegemoet Zeelandia speelde defensief, waardoor vlotte com binaties en mooi spel uitbleven. Ook doelpunten bleven uitAxel, dat het spel, zeker voor rust in handen had, kon niet tot doel punten komen. Een 0—0 stand bij de rust was voor Axel dan ook wel niet verdiend, maar gaf toch niet het juiste spelbeeld weer. Na de thee een gelijk opgaande strijd. Een ogen schijnlijk ongevaarlijke aanval van Zeelandia oogstte in de achtste minuut een doelpunt. Links buiten Schutte voltrok het vonnis met een zacht schot, dat doelman Verpoorte door de benen liet glippen. Een vol half uur heeft Axel geprobeerd in deze stand verandering te brengen zonder resultaat. Enkele minuten voor het einde kwam toch nog de gelijkmaker uit een voorzet van R. Steel, die Sheilds keurig benutte, SPRANG-A.Z.V.V. 4-1 Reeds verschillende wedstrijden heeft A.Z.V.V. ondanks een veldoverwicht gelijk gespeeld of ver loren. Zo was het zaterdag ook weer in Sprang, in het veld sterker maar voor doel onvoldoende afwer king. Hierbij dan nog enkele missteken van de doelman, en weer moesten zij beide punten aan de tegen stander laten. Bij een Sprang-aanval greep keeper van de Broeke onnodig een tegenstander bij de benen en de hier voor toegekende Strafschop werd in een doelpunt omgezet door Groeneveld. 1—0. In de 43e minuut was het uit een misverstand in de verdediging dat M. de Jong met een hard schot de stand op 20 kon brengen. Met deze stand ging de rust in. Na de hervatting ging A.Z.V.V. een ander spel spelen maar ook dit bleek niet suksesvol te zijn. In de 15e minuut was het door een blunder van Van de Broeke dat P. Paulides er 30 van maakte. Twee minuten later was het dezelfde speler die met een goed schot 4—0 liet aantekenen. Kort voor tijd kon Ruijtenburg met een kopbal uit een corner genomen door Borgt de eer redden 4—1. SPUI—HOEK 0-3 In een gelijk opgaande strijd heeft Spui een 03 nederlaag geleden wat dus de krachtsverhouding niet juist weer geeft. Spui was het eerste halfuur het meest in de aan val maar deze aanvallen waren te doorzichtig om tegen de sterke Hoek-verdediging sukses te hebben. Toch wist Hoek reeds in de 8e minuut de leiding te nemen toen bij een hoge voorzet de gehele Spui-verdediging bleef staan en J. 't Gilde met een kopbal er 0—1 van maakte. In de 35e minuut was het Koekkoek die hard in schoot maar de lat deed de bal keren en zo bleef de stand tot de rust 01. Een misverstand in de vijftiende minuut bracht de stand op 2—0. Een zacht schot van P. Deij rolde langs doelman Vcrberkmoes, zonder dat deze er een hand naar uitstak. Kort voor het einde vergrootte Kiel de voorsprong, door een bal juist onder de lat in het doel te laten verdwijnen. nl deze tweede helft moest F. v. d. Velde het spel staken reeds vóór rust had hij een harde bal te gen het hoofd gekregen. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be- kend dat de winkels op zaterdag 28 november, en van 30 november tot en met 4 december a.s. tot 21 uur geopend mogen blijven. AXEL, 3 november 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. TERINZAGELEGG1NG. Ter gemeentesecretarie liggen voor een ieder ter inzage enige uitspraken van de Minister van Defensie gedagtekend 10 no vember 1964 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige. BEROEP. Tegen elke uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en bij mij worden ingediend. Mijnerzijds wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorggedragen. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met over schrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 da gen als onherroepelijk beschouwd. AXEL, 12 november 1964. De burgemeester der gemeente Axel, M. K. VAN DIJKE Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoal» dat helpt) Een autosnelweg is een weg om op te rijden, niet om op stil te staan. Maar LI wilt toch stoppen, bijvoorbeeld om wat te rusten, of dwingt een technisch gebrek aan de auto U te stoppen, doe dat dan op de vluchtberm. Stop nooit op de rijbaan. Dat is levensgevaarlijk voor het met hoge snelheid naderende verkeer. Over snelheid gesproken. Een autosnelweg is een snélwcg. Een te langzaam rijdende auto is daar een obstakel. De snelheid aanpassen aan die van het overige verkeer, doet het verkeer op de autosnelweg soepeler en dus veiliger verlopen. Uitermate ge vaarlijk is het achteruitrijden op de snelweg, bijvoorbeeld om naar een gemiste afrit terug te keren. Verstandiger is het dat te doen via de volgende afrit. Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden vormen samen één van de zes fouten, die Rijkspolitie en Verbond voor Veilig Verkeer gezamenlijk in de „Actie Zwarte Zes" bestrijden. SINT NICOLAAS-AKTIE GESTART De Axelse winkeliers hebben ook dit jaar weer een fantastische aktie georganiseerd om de kopers in Axel en in verre omgeving het kopen in Axel ook in de Sint Nicolaastijd extra aantrekkelijk te maken. Vijfduizend gulden aan prijzen is zeker geen klei nigheid, en ook een hoofdprijs ter waarde van duizend gulden ter vrije keuze te besteden zal elke Zeeuwsch-Vlaming zeker welkom zijn. Het is dus zeker de moeite waard om nu al Sint Nicolaas- inkopen in Axel te doen en... begint U daar nu maar vast mee, de loten worden vanaf vandaag verstrekt en hoe meer U er hebt meer meer kans er is dat U tot een van de honderden prijswinnaars behoort. SINT NICOLAAS ZAL AXEL BEZOEKEN Naar de Stichting Streekcentrum uit het hoofd kwartier van Sint Nicolaas heeft vernomen zal de goede Sint ook dit jaar weer een officieel be zoek brengen aan Axel en daarbij door het gemeen tebestuur worden ontvangen. Het bezoek is ge pland op volgende week zaterdag. De Sint zal dan omstreeks half drie begeleid door zijn zwarte knechts op de Markt arriveren en daarna weer de gebruikelijke rondrit per open auto door de stad maken. Het precieze programma, alsmede de route zullen volgende week worden gepubliceerd. WAT DE WET ZEGT In ons land is de levensmiddelenfabrikant niet ver plicht om bij of op zijn produkten aan te geven of er een kleurstof of conserveermiddel aan toege voegd is. De huisvrouw wordt er dus niet, zoals b.v. haar Duitse zuster, met nadruk op gewezen dat haar gele vermicelli, haar roze, groene of gele puddingpoeder, haar marsepeingebakjes, de zuurtjes waarop haar kinderen zuigen, door de industrie of de fabrikant zijn gekleurd. Wij zullen hier niet ingaan op de vraag, of het nodig of gewenst is dat bij ieder levensmiddel, dat men koopt, aangegeven staat wat er in zit. Wij willen er wel op wijzen dat het gebruik van kleur stoffen en conserveermiddelen in de levensmiddelen industrie niet vrij is, d.w.z. dat het niet is toege staan, aan zomaar van alles en nog wat een kleur stof of andere vreemde stof toe te voegen. Het gebruik van deze stoffen is geregeld in onze levens middelenwetten. Veel gebruikte levensmiddelen, zoals brood, aardappelen, verse groenten en vruch ten, melk en karnemelk, vlees en vleeswaren en vis mogen niet gekleurd worden. Uitzonderingen, die de regel bevestigen, zijn krentenbrood (dat ziet U dan wel aan de gele kleur), vruchten op sap e.d„ zgn. zeezalm in blik, garnalen in blik of glas, vis kuit. De wetgever staat toe dat gekleurd worden boter, margarine, kaas, puddingpoeders, ijs, vermicelli, gebak en suikerwerk, huishoudjam en -marmelade (van de vruchtenjams mag alleen de aardbeienjam bijgekleurd zijn), goedkope limonades, puddingsaus (vruchten limonadesiropen, vruchtenwijn, tomaten puree, mosterd, bier en azijn (alleen caramel is als kleurstof hierin toegestaan). Gehakt mag niet gekleurd worden, wel mag een zgn. kleurbehoudend middel worden toegevoegd, een stof, die voorkomt dat het vlees verkleurt. Drie stoffen staan de slager hiertoe ten dienste citroenzuur, ascorbinezuur (vitamine C) en nico- tinezuur (een van de B-vitamines). Wie zo weinig mogelijk kleurstoffen wil gebruiken kan in plaats van gekleurde puddingpoeders bloem of maïzena nemen, in plaats van vermicelli, spag hetti of aardig gevormde macaroni. Vruchtesap en -drank en de meeste vruchtenjams zijn niet gekleurd honing, stroop en chocolade- strooisels) evenmin. Sommige kleurstoffen mogen wél in levensmiddelen gebruikt worden, andere niet. Alleen een kleurstof waarvan men weet of op zeer goede gronden aan neemt dat hij onschadelijk is, mag in het voedsel voorkomen. Degenen, die bij de levensmiddelen industrie betrokken zijn, beschikken over een lijst van toegelaten kleurstoffen. Hierop komen zowel „natuurlijke" als synthetische kleurstoffen voor het gaat er namelijk niet om of een stof natuurlijk is of niet, maar wel of er bij uitgebreide onder zoekingen een schadelijke invloed van is gecon stateerd. Koopt u voor de borstplaat een flesje kleurstof, waarop staat dat hij geschikt is voor ge bruik in levensmiddelen, dan kunt u er zeker van zijn, dat deze kleurstof voorkomt op de lijst van toegestane kleurstoffen. Over conserveermiddelen kunnen we nog korter zijn zij zijn voornamelijk toegestaan in gesneden roggebrood, garnalen, vruchtenprodukten, bier en wijn, oliën en vetten, margarine, tafelzuren en kant-en-klaar-sauzen. En verder in enkele levensmiddelen die in de klein handel niet veel voorkomen (zoals gedroogd ei) en produkten die in de huishouding gekookt worden, waardoor het toegestane conserveermiddel ver dwijnt gedroogde groenten, aardappelen en vruchten. Voor elk van deze voedingsmiddelen is vastgesteld welk conserveermiddel het mag bevat ten en in welke hoeveelheid. Onnodig te zeggen dat de wetgever met de dosering aan de heel veilige kant blijft. In feite mag een conserveermiddel al leen dan worden toegepast wanneer de fabrikant kan aantonen dat het voor zijn artikel nodig is. Het gebruik ervan is b.v. in gesterilliseerde con serven in blik"of glas (zoals vlees en groenten, melk en melkprodukten) niet toegestaan. Ook al worden de conserveermiddelen veilig geacht, men wil het aantal „toevoegingen" beperken en in de hand houden. HUUR nieuwe TELEVISIE met ALLE programma's voor een gering bedrag per maand Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag be steld, morgen bij U thuis. Bel (óók 's avonds) nr. (01184) 4410 of (01180) - 3973 of (01100) 5397. Te koop aangeboden door groothandel in mo delkamers gebruikt. 150,— per stuk. Niet van nieuw te onderschei den. Grote maten. Even tueel thuis te bezichtigen. Brieven onder no. 1 1 bureau van dit blad.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3