Koud weer Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Faillissementen REISJE van Ds H. J. en A. van Eek van Axel door België naar Holland in 1836,1837, of 1838. Zaterdag 6 september vertrokken wij om half vier uit Axel, wandelden over Zuid- dorpe, den Overslag, waar wij het Neder lands grondgebied achter ons lieten, Wachtebeke, gelegen aan de vaart naar Gent, vervolgens over Saffelaar en hiel den halt te Locristi, een groot dorp van 3800 inwoners, waar wij om, half acht aan kwamen. Wij overnachten in den Post hoorn aldaar vrij goed en vertrokken des zondags om 6 uur door naar Gent waar wij half acht aankwamen, bezichtigden den St. Pieter op een langzaam glooien de berg gebouwd, St. Bavo, bezienswaar dig om de menigvuldige nissen van ver schillend marmer, schilderijen, beelden en predikstoel, de wandeling op den Kou ter, het Casino en begaven ons naar den stoomwagen naar Brussel, die om half drie afreed en kwamen den volgende dag; Maandag, om de stad te bezien, bezoch ten St. Gudla, een grote Kerk met een menigte geschilderde ramen, sommige wa ren er geplaatst ter ere van Albert en Isa bella, andere ter ere van Carolus den vijf de, door zijne zuster. Ook was er een mo nument ter ere van den Graaf de Merode hem voorstellende gewond met een pistool in zijn hand in een half liggende houding met het opschrift: Frede.'ico Comte de Merode, inter Liberatores Belgie prjpug- natori Strenuo, qui Catolicae fidei patriae- que jura tutedon Percussus ad Bergheiri Mecheliniae pie occubuit. Dit monument is door zijn familie opge richt en kost fr. 200.000. Buiten de kerk staat een beeld met dit opschrift Christi beeld, altijd eerst toen gij het ziet, Nog- tans niet t' beeld aanbid maar die 't be leid. Daarna zagen wij de Modelkamer gelegen aan de Place Royale, die ene zeer fraaie verzameling van allerlei instrumen ten uitmaakt, vervolgens het Museum daar niet veel aan te zien is, wandelden het Pare rond, een grote fraaie wandeling tussen de paleizen ingelegen, aan den in gang leest men een verboden om er te roken. Wij werden er op opmerkzaam gemaakt. Op de bomen, waarvan sommi ge geheel door de kanonkogels doorscho ten zijn, en de meeste vreselijk gehavend doch om deze tekens van de strijd te be houden, heeft men de bomen met grote lappen lood aaneengehecht, daarna be zochten wij de vergadering der Staten Generaal, waar men langs enen fraaien wenteltrap naar boven gingen. Er bevond zich een schilderij van Aude- vard, voorstellende het kwetsen van de Prins van Oranje te Waterloo. Tevoren hadden wij de prachtige rijtuigen der Ko ninklijke familie gezien, waaronder zich de Statiekoets des Konings bijzonder onder scheidt. Zij kost 100.000 francs, is rijk verguld en bovenop staat een zware zil veren kroon. De plaatsen zijn van buiten aangewezen door fraai geschilderde beeld jes als de plaats vanachteren aan de rechterhand, waar de Koning zit wordt aangeduid door een engeltje, steunende op een knie met de kroon ophoudende, de plaats van de Koningin van achteren aan de linkerzijde door een minnegodje met boog en pijlen, van den Kroonprins van voren aan de rechterzijde door een engel tje m,et de rijksstaf en van Prins Frede- ri'k aan de linkerzijde van voren als op perbevelhebber van het leger door een en geltje met het zwaard. Ten laatste zagen wij met een zeer groot gezelschap het pa leis van den Prins van Oranje. Geheel 't gezelschap kreeg grote muilen aan waar mede wij als het ware schaatsen mee •moesten rijden over de gladde met kleine stukjes uitgezocht hout ingeleide vloeren. In somimige zalen is de muur van rood marmer. In een vertrek merkt men een granieten penant tafeltje op, waar gou den adertjes doorlopen. Dit prachtige meubel kost 1.500.000 francs. In de dans zaal zagen wij ongeveer 14 kandelaars (misschien 15 voeten hoog) geheel ver guld, welke 50.000 francs gekost hebben. Wanneer men van boven is, ziet men langs den wenteltrap tot op de grond. Daarna stevenden wij de stad door, za gen de Place des Martyrs waar men ijve rig aan het werk was een monument op te richten voor de gesneuvelde september- helden. Bovenop werd het beeld van Abe- rode geplaatst. Een fraai ijzeren hek was er rond en beneden een gaanderij. Aan de zijden van het monument rusten die hel den onder bloemperken, daarna zagen wij het Manneken Pis en begaven ons naar den Schouwburg, welke vrij groot is. Rond het parterre is een plaats half verheven tussen hetzelve en de loges, welke in 4 re ken boven elkaar bestaan. De meeste lo ges zijn zeer klein voor 4 personen name lijk 2 van voren en 2 achter deze. Het or kest was goed bezet tussen de 50 en 60 muzikanten. De decoratien waren fraai en het toneel ruim, zodat er soms bij de 150 optraden. Men gaf La Menetienne. De Spaanse dansen werden goed uitgevoerd. (wordt vervolgd) Voeding en Hygiëne Nr. 1 voorkom Voedselvergiftiging R.K. INSTUIF KANAALZONE Vrijdagavond kwam de R.K. Instuif Kanaalzone met haar leden uit Axel in het Gezellenhuis bijeen. Aanwezig was het bestuur van de R.K. Instuif Kanaalzone, die successievelijk de aangesloten af delingen een bezoek brengen om de meningen en eventuele verlangens van de afdelingen te horen. Hoewel het officiële programma eerst op 13 no vember uitkomt werd toch reeds een tip van de sluier opgelicht. In Terneuzen staat op 28 november een sportavond op het programma waarvoor reeds medewerking werd verkregen van de zwemster Ria van Velzen en Erica Terpstra. Voorts Wieger Mentsonides, Gerda Kraan en Joke Bijleveld. Besprekingen zijn nog gaande met o.a. Garben Karstens en Tiemen Groen de roeiers Veenemans en Blaisse, Anton Geesink, Eef Kamerbeek en we reldkampioen Jan Jansen. Op het programma staat een bezoek aan de Opera en een reis naar Dinant. Verder een tocht naar de Kanaalwerken. Ook zullen enkele goede films worden vertoond. In de bedoeling ligt een eigen cabaret te brengen samengesteld uit leden van de Instuif. Kortom het bestuur onder voorzitterschap van de heer Meche- link is er weer in geslaagd een aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. Wanneer het seizoen ten einde is zal de Instuif 5 jaar bestaan. Hoewel er officieel nog niets ge regeld is zal dit gevierd worden met een groots tuinfeest in Philippine en wel op 19 juni 1965. Uit de besprekingen bleek evenwel dat het pro gramma financieëel nog niet rond zit. Hoewel de medewerking van gemeenten en officiële instanties niet gering is moet het grootste gedeelte van de gelden komen van de lidmaatschappen van de deel nemende jeugd. Om het programma rond te krij gen zijn zeker 800 leden nodig. De kosten 2,50 kunnen het onoverkomelijk bezwaar niet zijn. Op dit ogenblik zijn er ongeveer 400 leden zodat een dringend beroep wordt gedaan op de jeugd. Hier mee staat of valt de uitvoering van het program ma. Het bestuur heeft echter het volste vertrouwen dat de jeugd achter haar zal staan. ORIENTATIE-RIT M.A.C.A. Op zaterdag 7 november werd een oriëntatie-rit van de Motor- en Auto-club Axel georganiseerd. Op 13 juni was reeds eerder een oriëntatie-rit ge houden, maar door enkele fouten in het uitzetten van het parcours werd deze ongeldig verklaard. Ditmaal was het parcours extra zwaar, zodat vele straf punten werden genoteerd. Hieronder volgt de uitslag met vermelding van de strafpunten. 1. M. J. Houg, Terneuzen 76; 2. U. van Tiggelen, IJzendijke 89; 3. A. van Wijck, Terneuzen 110; 4. G. Mol, Zaamslag 114; 5. W. Nieuwelink, Terneuzen 1226. A. van Esbroek, Axel 127 7. P. Buijze, Terneuzen 128 8. P. W. v. d. Velde, Sluiskil 183 9. Mr. H. J. Q. Tichelman, Terneu zen 188; 10. U. Boitselier, Sluiskil 190; 11. J. Dees, Zaamslag 193 12. K-. de Rooy, Sluiskil 203; 13. S. A. de Kraker, St. Philipsland 236; 14. L. F. Houg, Zaamslag 239 15. R. van Hecke, Eind hoven 241 16. F. Wisse, Terneuzen 255. VERGADERING GEPENSIONEERDEN Vrijdag hield de Afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de Alg. Bond van Gepensioneerden in „Het Centrum" haar najaarsvergadering. De voorzitter, de heer J. de Vries heette de aan wezigen welkom, in het bijzonder het Hoofd bestuurslid van de Welle. Voor de pauze werd een korte huishoudelijke agenda vlot afgewerkt. Na de koffie hield de heer van de Welle een uit eenzetting om te komen tot hogere uitkering der pensioenen. RUND TEGEN AUTO Zondagavond te 18.50 uur reed R. A. G. met zijn personenauto over de Kinderdijk. Ter hoogte van •het kantoor der Z.V.T.M. sprong een rund tegen de auto waardoor het voorspatbord in elkaar kwam te zitten. Het rund dat eigendom is van B. J. W. uit Axel was uit de weide gebroken. AUTOBOTSING Woensdagmiddag te 13.45 uur reed P. W. P. uit Vilvoorde België met zijn bestelauto vanuit de Kerkdreef de Kerkstraat in. Hier vond P. de straat versperd door een vracht auto en reed zijn auto achteruit, zonder te bemer ken dat van de B. uit Deurne (B) met een per sonenauto achter hem had plaatsgenomen, waar door een botsing ontstond. Beide auto's werden beschadigd. BROMFIETS TEGEN AUTO Zaterdagmiddag moest C. M. de P. uit Hontenisse met zijn auto in de Kerkdreef plotseling stoppen voor een overstekende voetgangster. G. v. D. uit Axel die met zijn bromfiets achter de auto reed bemerkte dit te laat en reed tegen de auto aan en kwam te vallen. v. D. liep hierbij lichte verwondingen op aan zijn hoofd maar kon zonder behandeling zijn weg ver volgen. De bromfiets werd licht beschadigd. SPORT STEUNT ZONNEVELD Zaterdagmiddag werd een wandeltocht gehouden, waarvan de inschrijfgelden ten goede kwamen aan de Stichting „Sport Steunt Zonneveld". Erg veel animo was er niet voor deze wandeltocht, en dit ondanks het mooie herfstweer. Gezien de talrijke deelnemers bij eerder georgani seerde wandeltochten mogen we het veertigtal goedwillenden van verleden zaterdag een teleur stelling noemen. De afstanden bedroegen 5, 10 en 15 km. STICHTING ZEEUWSCHE VOLKS UNIVERSITEIT HIELD LEZING OVER MODERNE BEELDHOUWKUNST In „Het Centrum" hield Dr. P. K. van Daalen voor de Z.V.U. een lezing met dia's over mo derne beeldhouwkunst. Mevrouw Sanderse-Jacobs verwelkomde de spre ker namens de Z.V.U., zij waardeerde het ten zeerste, dat deze lezing in Axel werd gehouden, daar in Axel de laatste jaren verschillende beeld houwwerken zijn geplaatst. Dr. van Daalen gaf een verklaring van het ont staan en de groei van de hedendaagse beeldhouw kunst. Interessant was de uiteenzetting over de groei van de afbeelding van de oorspronkelijke vormen naar het meer abstracte en de zoek naar ruimte, vloeien de lijnen en strakke begrenzing. Vele fraaie dia's werden vertoond over de werken van verschillende kunstenaars, die het hadden aan gedurfd het klassieke pad af te gaan en te ver vaardigen wat hen inspireerde. Het was voor het niet talrijke publiek ongetwijfeld een interessante en leerzame avond. BEIAARDBESPELING TE AXEL OP ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 De beiaardier P. C. Brakman te Axel zal aanstaan de zaterdag van 3.00 tot 4.00 uur op het carillon in de stadhuistoren een beiaardconcert geven. Het programma is als volgt 1Preludium 2. a. Er ruischt langs de wolken b. Her daget in het Oosten c. Seht Er kommt G. F. Handel 3. a. Gavotte J. S. Bach b. Menuetto W. A. Mozart 4. Sonatines I. Pleyel 5. a. My old Kentucky Home b. Wiegelied F. Schubert 6. Babillage G. Clement 7. a. Klokke Roeland J. Destoop b. Laat de klok maar luiden ZONDAG 15 NOVEMBER 1964 Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1415 NOVEMBER Dokter Kats. GEËINDIGD M. van Ham, veehouder, Steenovens M 29, AXEL. Door het verbindend worden der slotuitdelingslijst. Aan conc. cred. kon geen uitkering worden gedaan. U hebt waarschijnlijk wel eens plotseling diarree gekregen van een warme maaltijd, van een slaatje, van een opgewarmd restje of iets anders. Misschien hebt U ook wel eens zomerdiarree ge had en anders toch wel iemand in Uw naaste om geving, een familielid, Uw buren, een mederwerker op het werk. Dergelijke diarreeën zijn in vele gevallen te wijten aan zorgeloosheid wat betreft persoonlijke hy giëne bij de bereiding van het voedsel. De onaan gename verschijnselen worden veroorzaakt door be smetting met bacteriën. Onder de bacteriën, die bij de mens ziektever schijnselen kunnen veroorzaken, neemt de salmo nellabacterie, zo genoemd naar de ontdekker daar van, de Amerikaan Salmon, een belangrijke plaats in. De ziekte ontstaat als regel binnen een dag na het gebruik van voedsel, dat in belangrijke mate met deze bacterie is besmet en uit zich in hoofdpijn, onpasselijkheid en diarree, vaak gepaard gaande met temperatuursverhoging. Als regel geneest de ziekte na enkele dagen. Kwetsbare groepen, zoals kinderen, zieken en oudere mensen, zijn meer vat baar voor deze infecties en het verloop van de voedselvergiftiging kan bij hen aanmerkelijk ernsti ger zijn. Is de ziekte overwonnen en voelt de pa tiënt zich weer gezond, dan wil dit nog niet zeg gen, dat de smetstof uit het lichaam is verdwenen. De bacteriën kunnen zich soms nog lange tijd in het lichaam handhaven met de ontlasting worden ze dan regelmatig of bij tussenpozen in grote aan tallen uitgescheiden. Deze zogenaamde bacterie- uitscheiders kunnen, als zij levensmiddelen bewer ken of bereiden en niet alle eisen van hygiëne in acht nemen, weer oorzaak zijn van de besmetting van voedsel waardoor anderen weer ziek kunnen worden. Ook bij dieren komt deze salmonellose voor. Ge brek aan eetlust en diarree vormen ook hier de voornaamste verschijnselen bij ernstige besmetting in lichtere gevallen worden ziekteverschijnselen vaak niet opgemerkt. Evenals bij de mens blijven ook bij de dieren smetstof-uitscheiders bestaan, waarbij eveneens grote aantallen bacteriën met de ontlasting het lichaam verlaten. Het zal duidelijk zijn, dat niet alleen door de omgang met deze dieren de mens de smetstof kan verspreiden, maar dat ook van deze dieren afkomstige levensmiddelen, zoals eieren, melk en vlees, besmet kunnen zijn. Door de bestrijding van dierziekten enerzijds en door doelmatige winning, bereiding, bewerking en behandeling van levensmiddelen van dierlijke oor sprong anderzijds wordt getracht het gevaar van voedselinfectie door salmonellabacteriën tot een minimum te beperken. Van overheidswege wordt door de keuring van slachtdieren en vlees en door het toezicht op de bereiding van levensmiddelen van dierlijke oorsprong, gebaseerd op voorschrif ten, neergelegd in Vleeskeuringswet en Warenwet, in zeer belangrijke mate bijgedragen tot het be perken van voedselvergiftigingen. Bovendien be vatten deze voorschriften de eisen, waaraan de in richtingen, waarin levensmiddelen worden bereid, moeten voldoen teneinde de hygiëne zoveel moge lijk te dienen. Levensmiddelen die schadelijk kun nen zijn voor de volksgezondheid, worden in beslag genomen en na afkeuring voor menselijke con sumptie onbruikbaar gemaakt. Het is echter mogelijk, dat de keuringsambtenaar in verband met de geringe verschijnselen óf de totale afwezigheid ervan bij de slachting van uiterlijk normale smetstofverspreiders een aantal van deze bacteriëndragers over het hoofd ziet. Het is dus te verwachten, dat ondanks de nauwgezette keuring en het uitgebreide toezicht, niet alle voedselinfecties bij de mens kunnen worden voorkomen. Nu is het gelukkig niet zo, dat elke besmetting met salmonellabacteriën van een voedingsmiddel aanlei ding geeft tot ziekteverschijnselen. Het aantal bac teriën, dat daarvoor nodig is, is niet gering. Daar om dient ervoor gezorgd te worden, dat mogelijk aanwezige salmonellabacteriën zich niet kunnen vermeerderen of dat ze bij de bereiding van voedsel worden gedood. Geef de bacteriën geen kansZorg, dat zij zich niet kunnen vermenigvuldigen bewaar het voedsel bij lage temperatuur bereid het zo snel mogelijk. Van belang zijn de volgende punten 1. Wees schoon op uw vaatwerk, hakbord, vor ken en messen en óók op uw handen. Bedenk, dat uw handen besmet kunnen zijn en dat ze de besmetting van het ene voedingsmiddel op het andere kunnen overbrengen. Was ze dus altijd duchtig met water en zeep vóór u met eetwaren in aanraking komt. Dit geldt nog sterker voor mensen die diarree hebben of gehad hebben. Pak het voedsel zo min mogelijk met de han den aan, ook als het toebereid is. Kunt u het niet vermijden, was dan vooraf goed uw han den. 2. Dat er in de keuken een schone handdoek moet hangen, spreekt vanzelf. Laat zo min mogelijk vuile thee-, hand- en vaatdoeken in de keuken slingeren. Spoel ze geregeld uit na gebruik en droog ze vlug, als het kan in de zon. 3. Weer huisgenoten die buikpijn en diarree heb ben uit de keuken en druk ze extra op het hart hun handen veel en goed te wassen, ze ker na gebruik van het toilet. 4. Koel resten zo vlug mogelijk af, in een open pan, onder af en toe roeren. H Voor huid r I en handen 5. Controleer resten voedsel van de vorige dag, overgebleven melk e.d. Bent u er niet hele maal zeker van, dat ze goed zijn, gooi ze dan weg, hoe jammer u dat ook moogt vinden. 6. Kook zo min mogelijk opzettelijk eten voor 2 dagen tegelijk, tenzij u de spijzen voor de volgende dag snel kunt afkoelen en koel en in het donker kunt bewaren. 7. Verwerk geen resten door vers gekookt voed sel, vóór u ze apart een kwartier hebt ge kookt, of geruime tijd hebt opgebakken en ook dan nog alleen als u zeker weet, dat u van dit verse voedsel geen resten zult overhouden. Doe b.v. geen restje soep zonder meer bij de verse soep-van-de-dag en verwerk een kliekje aardappelen of groente ook niet zonder meer tot een slaatje, of „gauw even" tot een prak. 8. Gebruik vers vlees. Bedenk, dat de slager het vlees in zijn koelinrichting of gekoelde toon bank beter kan bewaren dan u thuis. Bak of braad het vlees zodra u het in huis hebt. Alleen als u over een koelkast of een andere zeer koele bewaarplaats beschikt, kunt u rauw vlees iets langer bewaren. Doe dat .echter zo kort mogelijk aan de buitenkant kunt u niet zien of het vlees besmet is. Bewaar ook de resten gebraden vlees op een koele plaats. Deze raad geldt ook voor vis. 9. Wees voorzichtig met gehakt, maak het onder alle omstandigheden zo vlug mogelijk door en door gaar. Kook ook soepballetjes extra door. 10. Vermijd in het warme jaargetijde zoveel moge lijk het eten van rauw of half-rauw vlees. Proef nooit rauw gehakt. 11. Pak vlees, dat u in doorzichtige verpakking kocht, direkt uit. De „hoes" maakt, dat de juiste omstandigheden worden geschapen voor een snelle vermenigvuldiging van eventueel aanwezige salmonella-bacteriën er kan geen lucht bij en er is geen verdamping mogelijk. Daarom is het fraaie uiterlijk, dat het vlees in deze verpakking houdt, zo verraderlijk. 12. Gebruik eendeëieren uitsluitend hard gekookt of aan 2 kanten gebakken met doorgeprikte dooier. 13. Kook op warme dagen zowel losse als ge pasteuriseerde flessemelk in een aangebroken fles 's avonds door zorg dat uw melkkoker brandschoon is als u hem laat vullen. 14. Maak er een goede gewoonte van na elk be zoek aan de w.c. uw handen goed te wassen.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2