HET LOGBOEK VAN DE RANGER 7 SPORT Een toekomstdroom uit de werkelijkheid Een elektrische hand reikt omlaag en grijpt de schrijfstift. Het is dinsdag 28 ju li 1964, ongeveer tien voor zes in de mid dag. De stift zal tot vrijdagmiddag geen ogenblik rust kennen, want op die dag, om precies te zijn om 14 uur 25 minuten en 49 seconden, is het verhaal uit; het verhaal van de reis van de Ranger 7, dat op zichzelf slechts een hoofdstuk is van de korte doch veelzijdige geschiedenis van de internationale ruimtevaartprojec ten. De Ranger 7 zal gedurende de laat ste zeventien minuten van zijn reis 4316 foto's maken, die ons, maar meer nog de geleerden, veel zullen kunnen vertellen over de laatste etappe van de bijna drie dagen durende reis naar de maan. De elektronisch bewogen schrijfstift zal de ge hele reis in een voor leken onbegrijpelij ke taal vastleggen, die echter in het no vembernummer van „Het Beste uit Rea der's Digest" stap voor stap uit de doe ken wordt gedaan. DE START De klok wijst 17 uur, 50 minuten en 7 se conden aan; het is 28 juli 1964. Het af tellen dat met zijn tienduizenden contro lehandelingen zeven uur heeft geduurd, is ten einde. Amper zeven seconden na het vroegst mogelijke starttijdstip stijgt de slechts 2,51 meter hoge Ranger 7 op de top van een atlas-Agena lanceerraket van Cape Kennedy ten hemel, opgevou wen in een stalen omhulsel, dat hem te gen het geweld van de dampkring moet beschermen. Enkele minuten later scha kelt de Atlasraket haar laatste hoofd motor uit. Gedurende de gehele vlucht zijn kleine raketmotoren langs de flanken van de Atlas in actie om de door de tur bulentie van de dampkring veroorzaakte koersafwijkingen te corrigeren. De reken machine op de grond laat' deze stuurmo- toren langzaam op en neer en heen en weer draaien om hun ophangpunt, om op die wijze het voertuig weer in de juiste koers te dwingen. Het beweegt zich nu op een hoogte van 125 kilometer met een snelheid van 21.000 kilometer per uur, over het zuidelijke deel van de Atlanti sche Oceaan in de richting van Afrika. Het is 17 uur, 55 minuten en '12 seconden. Het geluid als van een sterk verzwakt pistoolschot klinkt uit het midden van de lanceerraket. Een ringvormig slagkoord is door een vonk tot ontploffing gebracht en heeft de verbinding tussen de Atlas en de Agena verbroken. Enkele ogenblikken la ter volgt een tweede explosie. De Ranger 7, nu boven de woelige dampkring uit getild, werpt zijn neuskegel af. De ont ploffing van de bevestigingsbouten geeft het omhulsel een extra snelheid van om streeks zes kilometer per uur, zodat het langzaam op de Agena uitloopt. Op het zelfde moment ontsteekt de Atlas zijn remraketten om zijn snelheid te vermin deren en achter te geraken. Daardoor vormt zich een vreemde optocht; eerst de neuskegel, dan de Ranger-Agena en ongeveer 35 meter daarachter tenslotte de Atlas. Het is 18 uur, 22 minuten en 36 seconden. Er schittert een vonk. De bouten die de Ranger aan de Agena verbinden, ontplof fen. Springveren ontspannen zich en druk ken de beide helften uiteen. Met behulp van een stikstofstraal maakt de Agena een scherpe draai en zwenkt af in de richting van de zon. De Ranger 7 is zelf standig geworden. Zo gaat het door; uur na uur verstrijkt. Klampen, die de zonnepanelen hebben be schermd, vallen weg, waardoor hij zijn eigen elektrische energie kan opwekken, die noodzakelijk is om de onderdelen van het ruimteschip op werk'temperatuur te houden, want er heerst een ondraaglijke koude. Af en toe wordt de maanraket door middel van stikstofstralen in een an dere koers gebracht. Het toestel bevaart een „zee", die bezaaid is met kosmische stoffen, te klein om te kunnen waarnemen omdat zij zich met snelheden van 72.000 kilometer per uur voortbewegen. Zij spet teren tegen de wand van de Ranger, maar slagen er na een urenlang bombardement hoogstens in deze een beetje doffer te maken. Toch beinvloeden zij de koers in geringe mate, waardoor men niette min kleine koerscorrecties moet maken. DE TWEEDE DAG In de nachtelijke uren is de staf van het Ranger hoofdkwartier hard aan het werk. Na de Ranger onafgebroken te hebben gevolgd, weet men intussen op welk deel van de maan de raket zal landen. In tussen beraden deskundigen zich over de plek waar zij de Ranger willen laten lan den. Commando's worden aan het elek tronische brein, dat zich in het ruimte vaartuig bevindt, overgeseind. Het geeft een teken, dat de boodschappen zijn ont vangen en aldus zullen worden uitge voerd. Het is ongeveer elf uur in de och tend, wanneer de Ranger zijn koers op de aangegeven wijze begint te wijzigen. Een half uur later ontploft een springlading, waardoor een klep, die toegang geeft tot de ruimte waarin zich een plastic ballon met hydrazine (raketbrandstof) bevindt. Een straal stikstof spuit door de opening en drukt de ballon samen, waardoor de brandstof in de verbrandingskamer wordt geperst en vlam vat. De stuurmotor van de Ranger is tot ontbranding gekomen. Een en vijftig seconden later stopt de mo tor. De Ranger 7 is nauwkeurig op zijn doel gericht. DE LAATSTE DAG Weer gaan er uren voorbij. Tijd die wordt benut om koerscorrecties aan te brengen, die noodzakelijk zijn om de koersafwij kingen, die door zwaartekrachtvelden worden veroorzaakt, uit te schakelen. Uren van spanning op de grond. De Ran ger 7 vliegt door een gebied, waar nog zo weinig van bekend is; het mysterieuze heelal. De laatste dag breekt aan. Het is 31 juli 1964, precies 13 uur, 25 minuten en 28 seconden. De commandobrug van de Ranger, het elektronisch brein, heeft het contact aangezet en begint de opdrach ten tot het beschrijven van draaiende be wegingen om de verticale as en om de dwarsas te geven. Zij dringen niet door tot het systeem dat de vluchtstand be heerst. Dertig minuten lang gaat dit spel letje door; er komt geen verandering in de vluchtstand. De mannen op de grond la chen. Zij worden zich bewust van hun verbazingwekkende macht. Een kleine elektronische klok schakelt de stroom in, die de beide groothoek-televisiecamera's moet opwarmen. De Ranger 7 raast de maan met een vaart van ruim 9400 kilo meter per uur tegemoet. Boven aan de strook 35 millimeter film die in de kinescoop-recorder in Goldstone, Californië, versohijnt een dunne blauwe lijn, die zich snel omlaag beweegt. De ca mera's van de Ranger 7 beginnen beelden te zenden. Een Polaroidcamera fotogra feert de voortijlende streep, zodat men de beelden kan bekijken nog voor de 35 mm films zijn ontwikkeld. Opgewonden grist men de foto's uit de camera en geeft ze snel aan de geleerden door. Zullen ze bruikbaar zijn? Intussen zijn vier TV-ca- mera's met telelenzen opgewarmd en be ginnen beelden van de maan van steeds dichterbij naar de aarde te seinen. Het is precies 14 uur, 12minuten en 8 seconden. Zeventien mjnuten lang worden er duizen den foto's overgeseind. Dan is het plotse ling afgelopen. Het is 31 juli, 14 uur, 25 minuten en 49 seconden. De Ranger 7 is op de maan te pletter gevallen. Wat heeft zioh daar op het maanoppervlak af gespeeld? Men kan slechts gissen. Voor de geleerden op de grond, zo besluit „Het Beste", is dit grootse wapenfeit uit de korte maar veelbewogen ruimtevaartge schiedenis zonder een kik geëindigd. Maanden zal het duren voordat alle ge gevens die de foto's van de Ranger 7 weergeven, geheel bekend zijn. Vermoe delijk zal de tocht van dit ruimtevaartuig nog tot een serie belangwekkende ontdek kingen leiden. Bekendmakingen DRANKWET Ontheffing winkelsluitingswet. VOETBAL AXEL KAAI SE BOYS 7-1 In een wedstrijd waarin Axel tot goed voetbal kwam en Kaaise Boys veel te hard speelde, was het Axel dat een grote en verdiende overwinning behaalde. Toch zal er een nare bijsmaak aan deze wedstrijd zitten voor Axel, daar de voor de geblesseerde K. Verbunt opgestelde F. Verstraeten na 15 minuten spelen in de tweede helft door het harde spel van de Kaaise Boys met een gebroken kuitbeen het veld moest worden afgedragen, terwijl H. Herman enkele minuten na rust ook vervangen moest wor den door F. Sheilds, eveneens voor een blessure. Zo moest Axel het laatste half uur met 10 man spelen, maar dit stond het doelpunten niet in de weg. Axel trok direkt in de aanval en in de eerste mi nuut kon Lensen al een goed schot lossen uit een voorzet van Verstraeten maar de doelman wist dit te stoppen. In de 10e minuut zette Verstraeten weer goed voor en Herman kopte in maar ook nu was de doelman op de juiste plaats. 1 Minuut later was het raak, weer was het Ver straeten die goed voorzette nu was het van Vugt die in schoot en doel trof 10. De aanvallen van Kaaise Boys waren minder tal rijk dan die van Axel en door de lange trappen leverden zij niet veel gevaar op, toch was het een minuut voor de rust dat linksbuiten Michiels met een schot op verre afstand doelman Verpoorte wist te passeren 1 1. 2 Minuten na de hervatting moest Herman het veld geblesseerd verlaten en werd vervangen door de jeugdige F. Sheilds. In de 5e minuut was het van Vugt die een afge meten pass gaf naar Steel en deze schoot feilloos in 21. 3 Minuten later kreeg Dieleman een vrije trap te nemen. Deze plaatste de bal naar van Vugt en deze maakte geen fout 31. Na 15 minuten spelen werd Verstraeten de dupe van het steeds ruwer wordende spel van Kaaise- Boys. In de 26e minuut was het Sheilds die de bal goed kreeg toegespeeld door Lensen. Hij passeerde de doelman en plaatste in het doel (41). Na 35 minuten spelen was het weer Sheilds die doel trof, nu uit een pass van Van Vugt (51). In de 37e minuut verrichtte Sheilds de hattrick uit een pass van Lensen 61, Enkele minuten voor tijd was het Lensen die een vrije trap hard inschoot en via het been van een verdediger kwam de bal in het doel (7—1). Het was zeker door de goede leiding dat niet meer dere Axelse spelers de dupe werden van het harde voetballen van Kaaise Boys. A.Z.V.V.-AALBURG 2-3 A.Z.V.V. heeft in deze wedstrijd niet gekregen wat het verdiende. Het was A.Z.V.V. dat direkt ten aanval trok en al vlug enkele kansen kreeg, zo was het in de 7e minuut dat Visser een schot loste maar dit ging voor het doel langs. Het wilde bij de afwerking van de A.Z.V.V.- aanvallen niet vlotten en tegen de kracht in het veld in was het L. Weygers die in de 40e minuut met een goed schot Aalburg de leiding deed ne men, 01 wat ook de ruststand werd. 1 Minuut na de hervatting was het dezelfde spe ler die met een fraaie kopbal de stand op 02 bracht. Het was J. Dieleman die na 10 minuten de stand 12 wist te bereiken. In de 25e minuut kon Aalburg uitlopen tot 13, toen L. Dieleman een bal mis trapte en keeper van de Broecke even twijfelde om zijn doel uit te komen was het B. Bouman die het eerst bij de bal was en de bal in de touwen plaatste. A.Z.V.V. trok nu met man en macht in de aanval en in de 28e minuut was het J. Dieleman die enkele spelers passeerde en goed afgaf aan de vrijstaande Borgt die goed inschoot (2—3). Aalburg werd geheel op eigen helft teruggedron gen en de druk werd groot, maar telkens werden de schoten van A.Z.V.V. gekeerd, nu eens door de paal, dan door doelman of speler. Vele kansen werden ook om zeep gebracht door de vele ma len dat de grensrechter zijn vlag zwaaide om een doelpunt te voorkomen en de zwak leidende scheidsrechter Donze maakte de fout hier op in te gaan zonder zelf het spel voldoende te volgen. Het zeker verdiende doelpunt bleef uit en zo kon Aalburg beide punten meenemen. SCHAKEN EERSTE NEDERLAAG VOOR P. DE REGT In de 7e ronde van de D.S.Z.-competitie speelden Henk de Ridder en Petrus de Regt tegen elkaar. De partij werd niet zo spannend, zoals het behoort tussen 2 koplopers, daar Petrus in de opening een fout maakte, die Henk zo goed benutte, dat hij het initiatief op zich nam, waaruit een beslissende aan val groeide. T. v. Wijck verdedigde zijn 5e plaats weer met sukses, ditmaal werd C. Goossen zijn slachtoffer. De volledige uitslagen van de in de laatste 2 weken gespeelde wedstrijden zijn T. v. WijckP. de Regt afgebr. M. de FeijterH. de Ridder 01 H. de Ridder—P. de Regt 1-0 T. v. WijckC. Goossen 10 Hierna is de stand als volgt BILJARTEN L. DIELEMAN KAMPIOEN 4e KLASSE LIBRE Zondag werden in Café de ,,La Paix" de laatste partijen gespeeld om het kampioenschap 4e klasse libre van het district Walcheren.Zuid-Beveland, waar ook de Zeeuws-Vlaamse biljartclubs bij zijn ondergebracht. De spanning wie zich kampioen mocht noemen bleef tot dat de laatste partij was beëindigd, hierin ontmoete L. Dieleman, C. Verwey. Wanneer L. Dieleman deze wedstrijd zou verliezen kwam hij met 10 punten gelijk met A. Tacq en moest het gemiddelde bepalen wie kampioen was. Dieleman heeft het zover niet laten komen en won deze laatste partij van Verweij met de stand 75-54 car., waardoor hij 12 matchpunten wist te behalen. De voorzitter van het district Walcheren—Zuid- Beveland, de heer F. Melse was naar Axel ge komen om de medaille namens de N.K.B.B. aan de kampioen uit te reiken. Alvorens tot de uitreiking over te gaan besprak Zeeuwsch-Vlaanderen is ingedeeld bij Walcheren- Zuid-Beveland. Niet dat wij het een blok aan ons been vinden, maar voor ons en de biljarters in Zeeuwsch-Vlaanderen zou het veel gemakkelijker en eenvoudiger zijn wanneer in Zeeuwsch-Vlaan deren een eigen district gesticht kon worden, aldus de heer Melse. Hij hoopte dat meerdere biljartclubs in Zeeuwsch- Vlaanderen zich zullen aansluiten bij de N.K.B.B. om zo een zelfstandig district te krijgen. Over gaande tot de medailleuitreiking bracht spreker dank aan de spelers voor de sportieve manier waarop deze eindstrijd is gespeeld, ook dank aan de organiserende vereniging P.O.P. en de heer en mevr. Dieleman voor de goede manier van samen werking bij dit kampioenschap bij. hun gespeeld. Hij feliciteerde de nieuwe kampioen L. Dieleman met het mooie behaalde resultaat en hoopte dat hij op de nationale kampioenschappen ook Zeeland goed zal vertegenwoordigen en reikte hem de me daille uit. De voorzitter van de biljartclub P.O.P., de heer D. Dieleman dankte de heer Melse voor zijn komst en voor de woorden gesproken om te komen tot grotere bloei van de biljartsport. Ook bracht hij dank aan allen die medewerking hadden verleend bij deze kampioensstrijd door telling, schrijven of in welke vorm ook. Hierna reikte hij aan de kam pioen een fraaie beker uitde andere deelnemers ontvingen allen een herinneringsmedaille. De heer C. Verweij bracht namens de deelnemers dank aan allen die hadden meegewerkt om deze wedstrijden tot een goed einde te brengen. De heer R. Dieleman en zijn echtgenote bood hij namens de spelers voor de goede zorgen die zij hadden genoten een fraai bloemstuk aan. Hierna was de eindstrijd 4e klasse libre voorbij. 1. H. de Ridder 149 M pnt. 2. P. de Regt 101 pnt. 3. K. van Ham 91 pnt. 4. M. Rinn 85 H pnt. 5. T. v. Wijok 85 pnt. 6. C. P. Ollebek 64 H pnt. 7. C. Goossen 55 H pnt. 8. M. de Feijter 38 pnt. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat op 26 oktober 1964 is ingekomen een verzoekschrift van P. A. Schouwaert, Noordstr. 30, Axel, om een verlof B te verlenen voor zijn pand Noordstraat 30. Bezwaren tegen verlening van het verlof kan ieder binnen twee weken na dagtekening van deze be kendmaking schriftelijk inbrengen bij Burgemeester en Wethouders. AXEL, 30 oktober 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend dat de winkels op zaterdag 28 november, en van 30 november tot en met 4 december a.s. tot 21 uur geopend mogen blijven. AXEL, 3 november 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse M. K. van Dijke. Invoegen op de autosnelweg is iets anders dan het oprijden va nwelke andere drukke weg dan ook. Om op de autosnelweg te komen, moet men zich inpassen in een verkeer met zeer hoge snelheden. 'O

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3