PUI^oi hpudtdehuid Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten smetteloos- zuiver Vergadering Landbouwschap MUTATIES BEVOLKING WETHOUDER VAN BENDEGEM 25 JAAR BIJ „DE CENTRALE" Vrijdagmiddag herdacht in bijzijn van vertegen woordigers van zijn direktie, van het gemeente bestuur van Axel en een groepje intieme kennissen de heer C. van Bendegem het feit dat hij 25 jaai in dienst is bij „De Centrale". Als vertegenwoordiger voor deze Verzekerings maatschappij heeft de heer van Bendegem al deze jaren het „Land van Axel" bewerkt en hij geniet in zijn uitgebreid rayon zeker het vertrouwen en de waardering van de zeer en zeer velen die hun verzekeringsbelangen in deze 25 jaar aan de heer Van Bendegem toevertrouwden, en wier zaken hij al deze jaren nauwgezet en met de meeste zorg heeft behartigd. De heer Van Bendegem, die ook buiten de ver zekeringswereld door zijn werkzaamheden in vele en velerlei organisatie's zijn lidmaatschap van de gemeenteraad en zijn wethouderschap nog talloos vele goede vrienden en relaties heeft, heeft zelf van deze dag geen bijzondere gebeurtenis willen maken, doch wij menen nu de officiële dag gepas seerd is, dit jubileum toch niet onvermeld te mo gen laten en wethouder Van Bendegem ook van deze plaats geluk te moeten wensen met dit heug lijke feit. J. A. DE SM1DT f Toen een familielid de heer de P. uit Terneuzen zaterdag j.l. op bezoek ging bij de heer de Smidt vond hij daar tot zijn verbazing alles gesloten. Nadat de toegang tot de woning geforceerd was trof men de heer en mevr. de Smidt in ogenschijn lijk levenloze toestand aan. Een ijlings gealarmeerde arts kon bij de heer de Smidt alleen de dood constateren, mevr. de Smidt bleek nog in leven te zijn, doch na een week is mevr. de Smidt nog niet bij kennis gekomen en haar toestand blijft uiterst zorgwekkend. De heer J. A. de Smidt van februari 1916 tot augustus 1961 ambtenaar ter secretarie was voor vele oudere Axelaars een bekende figuur. Hij kwam als geboren en getogen Axelaar ter secretarie in een periode dat daarnog slechts twee ambtenaren werkzaam waren en mede doordat hij in 1927 amb tenaar van de Burgerlijke Stand werd, was hij aan velen bekend, en een vraagbaak en inlichtin genbron wanneer men met „het stadhuis" te maken kreeg. Als waardering voor zijn toegewijde werk werd hem na 40 jaar trouwe plichtbetrachting in 1957 de ere-medaille van Oranje-Nassau in zilver toegekend. Ook van de Axelse Courant heeft de heer de Smidt jarenlang zijn medewerking verleend door de regelmatige en stipte verstrekking van de gege vens voor de Burgerlijke Stand. Dinsdagmiddag is de heer de Smidt vanuit het Torenlokaal van de Hervormde Kerk op de Alg. Begraafplaats teraardebesteld. CHRISTELIJKE NATIONALE SCHOOL TE AXEL HERDENKT HAAR EEUWFEEST Op 14 november a.s. zal het 100 jaar geleden zijn dat de Christelijke Nationale School te Axel haar deuren opende. Ter herdenking van dit 100-jarig bestaan werd vrijdagavond 30 oktober in de Gereformeerde Kerk in de Kerkdreef een herdenkingsavond gehouden. Onder de vele gasten en genodigden bevonden zich onder andere Prof. C. Veenhof uit Kampen, het lid van de Tweede Kamer de heer J. A. van Benne- kom, het voltallige gemeentebestuur, de rijksinspec teur van het Lager Onderwijs, de heer L. F. Frant- zen, de inspecteur van het Chr. Nat. Schoolonder wijs, de heer Verboom, vertegenwoordigers van de schoolbesturen uit omliggende gemeenten en de plaatselijke predikanten. Na het zingen van Psalm 103 1 las de voorzitter van het schoolbestuur de heer M. Brandes Deut6, waarna hij voorging in gebed. Hierna heette hij allen van harte welkom, in het bijzonder ook de genodigde autoriteiten en de vele oud-leerlingen en leerkrachten van nu en vroegere jaren. In zijn openingswoord sprak de voorzitter over de vele moeilijkheden die de school in zijn 100-jarig bestaan heeft gehad. De oprichters hadden zich toen voor een mooi maar zware taak geplaatst toen zij het aandurfden om een Chr. School te stichten. Hierna was het oud schoolhoofd de heer J. J. de Ridder die de afgelopen eeuw onder de loupe nam. Het was op 12 april 1864 dat een bestuur werd gevormd uit de volgende heren voorzitter A. van den Berg secr.-penningmeester P. Marijs leden P. Raymond, D. de Putter en P. van Fraaijenhove. Een oude brouwerij in de Molenstraat werd geko zen om dienst te doen als school, de moutzolder werd ingericht als leslokaal. En op 14 november 1864 was dan de eerste school dag, het was de heer J. van Doorn die alleen de 50 leerlingen verdeeld over 6 klassen het Chr. Onderwijs ging geven. Ondanks de grote moeilijkheden waarmede te kampen viel groeide de school zeer snel. Het was in die tijd een grote financiële opgave om zijn kinderen Christelijk Onderwijs te geven, aan gezien dit van geen enkele zijde subsidie of bij dragen ontving. Toch was er bij het 25-jarig bestaan een grote vooruitgang te constateren er waren toen 190 leerlingen waarvoor 2 leerkrachten. Op 23 november 1908 werd in de Nieuwstraat een nieuwe school geopend waarin 6 klassen waren. Aan het 50-jarig bestaan werd geen officiële aan dacht besteed, daar de oorlogsjaren minder ge schikt waren om tot feestelijkheden te komen. In 1920 toen de lager onderwijswet tot stand kwam, was het een grote verbetering voor de schoolhet Christelijk onderwijs werd toen ook volledig gesubsidieërd. De laatste 25 jaar liet de heer de Ridder onbe sproken daar ieder dit zelf nog wel weet te her inneren. In de afgelopen jaren zijn 147 leerkrachten aan de school verbonden geweest, het hoogste aantal leer lingen aan de school bedroeg 461 en er was eens een jaar van 85 aanmeldingen van leerlingen. Na het zingen van Psalm 105 5-24 kreeg Prof. Veenhof het woord, deze hield een lang en vurig pleidooi voor de school met de Bijbel en schetste de moeilijke strijd die gevoerd moest worden al vorens men kreeg waar men recht op had. De voorzitter dankte de beide sprekers en gaf daarna de gelegenheid aan de aanwezigen het ant woord te nemen. Eerste was burgemeester M. K. van Dijke. Deze zeide vele jubilarissen te bezoeken maar niet vaak is dit een 100-jarige. Meestal is een 100-jarige aan het eind van zijn krachten, hier is dit anders, hier is de 100-jarige in de kracht en de bloeitijd van zijn leven. Het is een Zegen van God op de arbeid van de besturen. Ik ben erg verheugd dat wij een Chr. School heb ben cn daarnaast een Chr. Kleuter-, Technische- en U.L.O.-School en ik hoop dat vlug de nodige ver gunningen er zullen zijn voor de bouw van een nieuwe school waaraan zeker een grote behoefte is. De volgende spreker was de heer L. F. Frantzen uit Goes, rijksinspecteur bij het L.O., gevolgd door de heer Verboom uit Middelburg, inspecteur voor het Chr. Nat. Onderwijs. Als spreker van de vereniging Hervormde school trad de heer Terlouw naar voren. Ds. Scholten uit Terneuzen sprak namens de ver eniging voor Chr. Buitengewoon Lager Onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen. Leerlingen van de Kleuter-, Lagere- en U.L.O.- School boden het schoplbestuur in de genoemde volgorde een Bijbel, Voorzittershamer en een Koffiestel aan. Nadat de voorzitter de sprekers hartelijk had be dankt voor de vele waarderende woorden en allen dankten voor hun belangstelling bij deze 100-jarige herdenking werd door Prof. Veenhof na het zin gen van Gezang 23 6 met gebed deze herdenkings avond gesloten. Na afloop van deze bijeenkomst werd in het ver enigingsgebouw naast de kerk een druk bezochte receptie gehouden. BEIAARDCONCERT TE AXEL Op zaterdag 7 november zal Mevr. Moerdijk- Vanderswalm van 15.0016.00 uur een concert geven op de beiaard in de toren van het stadhuis te Axel. Dit concert zal op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten worden met de herkenningsmelodie „Dan zal de beiaard spelen" van Peter Benois Uitgevoerd zullen worden composities van Jef Denijn C. von Weber R. Ghesquire W. Vogel Emiel Hullebroek AANRIJDING Zaterdagavond te 22.45 uur reed de heer H. G. uit Moerbeke (B) over de Kinderdijk met zijn per sonenauto, komende uit de richting Axel. Toen hij ter hoogte was van de uitrit van restau rant Zomerlust, kwam hieruit een personenauto welke de auto van G. aan de linkerzijde raakte, waardoor deze flink werd beschadigd. De auto die deze aanrijding had veroorzaakt reed zonder te stoppen door, vermoedelijk zonder te weten dat hij de auto had geraakt. In Breda aan gekomen bemerkte de bestuurder A. W. uit Nij megen dat zijn koplamp stuif was. De heer W. die als enige mogelijkheid voor deze beschadiging het uitrijden bij „Zomerlust" zag, stel de zich toen hij de schade had gecontroleerd, tele fonisch in verbinding met de Rijkspolitie te Axel, die daarmede tot een oplossing kwam, voor de nog spoorloze veroorzaker van schade aan de auto van de heer G. ZONDAG 8 NOVEMBER 1964 Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur en 2.30 uur: Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. 's Avonds om 7 uur den Heer A. Hoogerland van Werkendam. ZONDAGSDIENST ARTSEN 7—8 NOVEMBER Dokter Schiltman. AANWINSTEN VAN DE CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK. AXEL STUDIEBOEKEN Albe. Juan Ramon Jimenez Auboyer, J. Zo leef den de Indiërs in het oude India Bachrach, A. G. H. e.a. Rondom Shakespeare Bouws, T. Vlaanderen, o welig huis Brillenburg Wurth, G. Schuld en straf in het licht van de Bijbelse ver kondiging Bronkhorst, A. J. De geschiedenis van Israël Brugmans, H. Europese momentopnamen Clébert, J. P. De zigeunersCochran, D. M. AmfibieënDendooven, L. Paul Claudel Euri pides, Ifigeneia in Taurië; Fuks, L. Meesters der Jiddische vertelkunstHaar, J. ter, De geschie denis van Napoleon Habe, Hans, De dood in Texas Hageland, A. van, Ernest Claes Hirsch, L. De wereld van het Joodse geloofHoek, W. A., H. F. Kohlbrugge Horst, W. ter. Leren maar dan zó Huigens, P. Jeruzalem, stad der waarheid Klots, A. B„ en E. B. Klots. Insecten König, K. E. Postzegels verzamelen Kruizinga, J. H. Ornamenten van huis en hofLevron, J. Madame de Pompadour Mayer, W. A. Meesters der Joegoslavische vertelkunst Mills, C. Wright. De sociologische visie Mora, J. F. Inleiding tot de moderne filosofie Myrdal, G. De toekomst van de welvaartstaat Oyen, M. van Kinderen beschermen Peypers, A. Woorden als jij Rhee- nen, J. van. De teckel Sartre, J. P. Les mains sales Schierbeek, B. De experimentelen Schrij ver, E. ilver Smet, Y. de. Ernest Jünger Soule, G. Economie voor de leek Steichem, E. The family of man Vandamme, J. Charles Pègue Vilsen, L. Cyriel Verschaeve Vries, A. de. De illegale werker Wilsmann, A. C. Wetenschap pelijk kiekeboe. BUITENLANDSE ROMANS: Dumas Fils, A. La dame aux Camélias O'Connor, E. I was dancing. ROMANS Björn, T. F. Liefste pappa Caldwell, T. Rufus, de stoutmoedige Camus, A. De pest Ferwerda- van den Berg, A. Niets gebeurt zomaar Geest, K. van der. Gezegend is het leven Martin, H. Getijden Remoortere, J. van. De grote verdwa zing Roest-Kleinmeyer, T. Die jongen van Jan- neke Shute, Nevil. Gebed voor een vrouw Springenschmid, K. Priska Tsjechov, A. Drama op de jachtVer Boven, D. De rode aarde. JEUGDBOEKEN Baljé, J. P. Ratje Verheul Beresford, E. De kasteelkinderen knappen het op. Door de wijde wereld Driebergen, M. Sietske vindt haar ge- luksster Falk, A. M. Annika en Lotje ruilen van mammie Hartmann, H. Pëldierjagers in Canada Hornby, J. De Verenigde Naties Jager, O. Jeugd en evangelie Jongens bij de zeevaart Jongens in de elektrotechniek Kocher, H. De koning van het woeste eiland Krantz, L., v U. Löfgren. Wij gaan de lucht in Lattimore, E. F. Kleine Sjang en zijn vriendjes Leibbrandt, K. Spaghetti van waard, J. Het geheim van Nokoa Roggeveen, L. Daantje koopt kippen Schmidt, A. M. G. Op visite bij de reus Scot, W. De Cherrys van River House Visser, M. Renée van 15 Voorhoeve, R. Tiliauw, de jager Verhoeve,. R. Tiliauw en de medicijnman Vries, A. de. Kinderen in de Bijbel Vries, L. de., en C. van Rijsinge. Lees eens mee over dieren en waar zij wonen Wilkeshuis, C. wart op witZacharias, Th., en W. Zaoharias. Mikosch, das Karussellpferd. In de op 29 oktober gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap werd o.a. het volgende behandeld In verband met de steeds meer voorkomende rug klachten bij trekkerchauffeurs is reeds enige tijd ge leden een verzoek, gericht aan de Praktijkschool voor landbouwtechniek en arbeidsrationalisatie te Schoondijke voor beproeving van trekkerstoelen, teneinde te trachten tot bepaalde adviezen te kun nen komen voor aanschaffing van het juiste type stoel. Alhoewel door de Praktijkschool reeds verschillen de pogingen zijn ondernomen tot het testen van bepaalde trekkerstoelen, waren de resultaten tot op heden weinig bemoedigend. Uit de besprekingen bleek, dat thans trekkers wor den geleverd die ook wat de stoel betreft aan re delijke eisen voldoen, zodat mag worden verwacht dat op dit terrein het gewenste resultaat zal wor den bereikt. LUCHTVERONTREINIGING De Raad besprak uitvoerig de steeds verder gaande gevolgen van de luchtverontreiniging door in dustrieën in de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaan deren, waardoor ernstige schade ontstaat aan ge wassen en veestapels, met daarnaast het onaange name woonklimaat voor de bewoners van de om liggende landbouwbedrijven. Alhoewel de schade aan gewassen en vee door de betrokken fabrieken op coulante wijze wordt afge wikkeld, waarvoor de Raad zijn waardering uit sprak, werd het gewenst geacht nader aan te drin gen op het treffen van betere technische voorzie ningen, waaronder de klachten wellicht tot een mi nimum kunnen worden beperkt. BESTRIJDING WILDE HAVER In verband met het feit dat in geïmporteerde zaai- wikken dikwijls wilde haver wordt aangetroffen, werd besloten de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap te verzoeken maatregelen voor te stellen welke kunnen leiden tot een importver bod voor met wilde haver besmet zaaizaad. Nu gebleken is, dat invoering van de verordening ter bestrijding van de wilde haver in Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland en Noord- Beveland in het afgelopen seizoen geen moeilijk heden heeft opgeleverd voor de praktijk, zal aan de landbouworganisaties worden gevraagd een uit spraak te willen doen over eventuele invoering van deze verordening voor Zuid-Beveland, Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. AARDGASLEI DING Met de betreffende commissies en besturen van de landbouw organisaties werd uitvoerig van gedach ten gewisseld over de aan te leggen aardgasleiding van Brabant naar Vlissingen, waarbij vertegen woordigers van de Gasunie aanwezig waren voor het geven van de gewenste inlichtingen. Aan deze bespreking namen tevens deel de Hoofd ingenieur-Directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland en de Rijkstuinbouwconsulent. In een zeer openhartig gesprek werden vele punten aan de orde gesteld welke betrekking hadden op het tracé, de vergoedingen, de uitvoering van het werk, drainage, beplanting, de samenwerking met andere nutsbedrijven enz. Medegedeeld werd, dat het tracé nog niet vast staat en dat boomgaarden zoveel mogelijk zullen worden gespaard. De buis in Zuid-Beveland en Walcheren zal slechts een diameter van 30 cm krijgen. Zeeuwsch-Vlaan deren daarentegen krijgt een zwaardere leiding met vermoedelijk een diameter van 60 cm„ in ver band met de verwachte afname van aardgas in de kanaalzone. De leiding in Zeeuwsch-Vlaanderen komt binnen in de Hertogin Hedwigepolder en loopt vandaar via Zandberg, Luntershoek, noordelijk van Axel naar Sluiskil. In dit gebied zal op korte termijn een soortgelijke bespreking worden gehouden, teneinde de ver schillende problemen met de streek te kunnen be handelen. Met de vertegenwoordigers van de Gasunie werd afgesproken dat de wensen van de georganiseerde landbouw nader zullen worden uitgewerkt en aan de Gasunie zullen worden voorgelegd. De Gewestelijke Raad besloot, mede naar aanlei ding van een ontvangen schrijven van de Z.L.M., met kracht te pleiten voor meer coördinatie op het terrein van de tracé s voor wegen en leidingen, teneinde de schade zo beperkt mogelijk te kunnen houden. AXEL tot en met 31 oktober 1964 GEBOORTEN de Brouwer, Patrick P. J. Broekhoven, Leonarda A. I. Vanhijfte, Yolanda L. A. Hollebek, Jan Voogd, Ellen G. Dieleman, Maatje A. Bartels, Joanne de Blaey, Simon Kisjes, Gezina J. Bareman, PieterWiemes, Louise A. OVERLEDEN van Poele, Eduardus w.v. Pastijn, Dorothea van den Berge, Cornelis e.v. van den Ende, Magdalena P. Boleman, Nicolaas A. Elve, Dina w.v. Sijs, Edumondus A. Jonkman, Janna w.v. Heijnsdijk, Cornelis G. Deij, Leendert w.v. Blankert, Fran- cina C. Sorber, Adriaan H. J. w.v. Witte, De- bora C. Schieman, Pieternella e.v. Meertens, Thomas Esselbrugge, Cornelis P. Simons, Ca- tharina e.v. Rinn, Cornelis L. de Smidt, Jan A. e.v. Schieman, Cornelia E. Wolfert Frangois e.v. Verpoorte, Maria de Visser, Adriaan w.v. de Bruijne, Santina Rollof, Arie A. e.v. Kiel, Janna P. de Regt, Janneke Galle, Leuntje e.v. de eeuw, Jacobus. GEHUWD: Duerinck, George van Vogelwaarde en van Kam pen, Johanna van Arenthals, Jan A. van Sluis en van Langevelde, Suzanna Verhelst, Marinus J. en Zul, Anke Overweel, Ralph R. van Koude- kerke en van de Vijver, Irma M.van der Maas, Hubrecht C. van Kortgene en van Fraaijenhove, Elizabeth Oostdijk, Jacobus C. van Terneuzen en Oppeneer, Suzanna P. VERTROKKEN Linting, Hendrik met gezin van Nieuwstraat 50 naar Terneuzen aman, Antonius, van Hulsterse- weg 35 naar Deurne van de Vijver, Irma M. e.v. Overweel van Industrieweg (Zuid) naar Koude- kerke Casteels, Hilda C. M. van Hulsterseweg 37 naar Breda van Kampen, Johanna e.v. Duerinck van Singelweg 8 naar Vogelwaarde Boënne, Nelly e.v. Jansen met gezin van Joost de Moorstr. 1 naar Wessem Dankaart, Theo D. met echtg. van Robertstraat 56 naar Vogelwaarde Antheunis, Waudru SREL van Walstraat 3 naar Arnhem van der Hooft, Cornelis van Kanaafkade 35 naar Veenendaal Overdulve, Laurina C. van Olivier- straat 13 naar Oostkapelle van Fraaijenhove, Elizabeth S, e.v. va nder Maas van Beoostenbl.str. 4 naar Kortgene 't Gilde, Mechiel J. A. van Beatrixstraat 17 naar Zaamslag Hamelink, Pe tertje M. e.v. Duitscher met kind van Vaartwijk 6 naar Vlissingen de Regt, David M. van Lageweg 2 naar Edede Meester, Jacobus J. van Mar grietstraat 51 naar Den Helder: Dieleman, Cor nelia S. van Kruisweg 3 naar Breda Oppeneer, Suzanna P. e.v. Oostdijk, van Sparksstraat 39 naar Terneuzen Mieras, Santina w.v. Boer van Pr. Hendrikstraat 41 naar Ternezen. VESTIGING IN DE GEMEENTE van Trappen, Petrus J. van Vogelwaarde naar Kijkuit 30 van de Velde, Gerardina A. P. van Vogelwaarde naar Kijkuit 30 de Roover, Astrid M. J. van Vogelwaarde naar Kijkuit 30de Roover, Anita F. L. van Vogelwaarde naar Kijkuit 30 de Roover, Margaretha L. A. van Vogelwaar de naar Kijkuit 30Ivens, Helena J. van Ter neuzen naar Pironstraat 8b Polfliet, Leon H. van Helena J. van Goes naar Marijkestraat 44 Pol fliet, Cornelis van Goes naar Marijkestraat 44 Polfliet, Joseph van Goes naar Marijkestraat 44 Vervaeck, Righnald O. M. van Westdorpe naar Chopinstraat 23 van der Sijpt, Andrea P. T. M. van Koewacht naar Chopinstraat 23 de Ridder, Julia w.v. Poppe van Sas van Gent naar Ban- kertstraat 17 Sinke, Willem C. van Amsterdam naar Oosterstraat 6Kotvis, Hendrik R. van Overslag naar Nieuwstraat 50 de Jong, Clemen tina M. van Overslag naar Nieuwstraat 50 Kot- vis, Maria C. van Overslag naar Nieuwstraat 50 Kotvis, Hendrik van Overslag naar Nieuwstr. 50 van Houten, Sjouke van Kollumerland naar Cho pinstraat 19 Hoekstra, Dieuwke van Kollumer land naar Chopinstraat 19 van Houten, Ulbe van Kollumerland naar Chopinstraat 19 van Houten, Maaike van Kollumerland naar Chopinstraat 19 Verschelling, Dina A. van Amsterdam naar Evert- senstraat 7 Naeije, Catharina van 's-Gravenhage naar Weststraat 60Pladdet, Jannetje P. e.v. Steendijk van Biervliet naar Magrettel. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Herrebout, Jan met echtg. van Kerkdreef 32 naar Kerkdreef 30 (vernum) Zijl, Anke e.v. Verhelst van Julianastraat 8 naar Julianastraat 13den Engelsman, Frederik M. met echtg. van Bylocque- straat 43 naar van Gistellelaan 29 Scheele, Ma rinus J. met echtg. van Oudeweg 84 naar Bern- 'hardstraat 6van Ham, Marinus met gezin van Steenovens 31 naar Nieuwstraat 47de Werk, Martijntje H. met kind van Kanaalkade 39 naar Nieuwstraat 52 Denneboom, Benno van Noordstr. 7 naar Bankertstraat 7.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2