IfciWd- puistjes Geleidelijke liquidatie Draadomroep Uit onze Omgeving Axel PUROL-PQEDER Predikbeurten GEMEENTERAAD TERNEUZEN heeft 18.000 inwoners In de Memorie van Toelichting bij de begro-structie zijn en op korte termijn vernieuwing ting van PTT voor het dienstjaar 1965 stelt de minister van Verkeer en Waterstaat t.a.v. de draadomroep o.m. het volgendè „De draadomroep is in de afgelopen jaren re gelmatig een voorwerp van overleg geweest tussen de beide Kamers der Staten-Generaal en de Regering. De kern van het overleg be trof de slechte exploitatieresultaten van dit bedrijfsonderdeel en in verband daarmede de vraag of voortzetting van de exploitatie onder deze omstandigheden gerechtvaardigd was. Na ampel beraad heeft de Regering het stand punt ingenomen dat het thans niet alleen ver antwoord, doch zelfs geboden is in principe te besluiten het landelijk draadomroepnet niet meer te vernieuwen. Op grond van dit besluit, dat een geleidelijke liquidatie beoogt, wordt thans nagegaan van welke delen voorlopig de bestaande uitrusting en de directe uitgaven verbonden aan de ex ploitatie het toelaten voorhands de exploitatie nog voort te zetten en voor welke delen hetzij vanwege noodzakelijke vernieuwing, hetzij vanwege de financiële uitkomst de exploitatie zal worden gestaakt. Bij deze beslissing zijn de exploitatie-resulta ten van doorslaggevende betekenis geweest. Bovendien werd in aanmerking genomen dat in de samenstelling van het abonneepakket ge leidelijk een structurele verschuiving is opge treden het percentage abonnees behorende tot de laagste welvaartsklassen is n.l. in de voorafgaande jaren sterk teruggelopen, waar door geleidelijk het sociale karakter van deze dienst is verminderd. Op grond van de principe-beslissing van de Regering wordt thans nagegaan voor welke netten afstoting moet plaatsvinden uit hoofde van een of beide der bovengenoemde over wegingen en voor welke netten de exploitatie voorhands kan worden voortgezet. Daarbij zal worden getracht de bestaande uitrusting zo lang dit redelijk mogelijk is te doen blijven functioneren. Met de belangen van het publiek zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Met name zal ernaar worden gestreefd bij ophef fing als regel een opzegtermijn van een jaar in acht te nemen." Ten einde nodeloze onrust onder de ongeveer 450.000 draadomroepabonnees te voorkomen, komt het de bedrijfsleiding van PTT wenselijk voor de (voorlopige) gevolgen van bovenver meld principebesluit nader te specificeren. Welke netten verdwijnen Het ligt voor de hand, dat in eerste instantie de exploitatie wordt beëindigd van die netten, welke de grootste verliezen opleveren. Gezien de relatie tussen exploitatiekosten en aansluit- dichtheid betreft het hier in het algemeen net ten ten plattelande, waarvan echter in eerste aanleg uitsluitend die, welke van oudere con- behoeven, zullen worden opgeheven. Om wel ke netten het hier gaat, wordt in de bijlage nader uiteengezet. Kort samengevat komt het onmiddellijk effect van het besluit tot liquidatie hierop neer dat in de komende dagen 10.978 draadomroep abonnees, verspreid over het gehele land, de mededeling zullen ontvangen, dat de exploi tatie van het net, waarop ze zijn aangesloten, over een jaar zal worden gestaakt. In totaal gaat het hier om 183 z.g. versterkergebieden. In een enkel geval kan door onvoorziene om standigheden, bijvoorbeeld als gevolg van wegenaanleg e.d., de exploitatie eerder moe ten worden beëindigd. In zo'n geval ontvan gen de betrokken abonnees de in dergelijke situaties gebruikelijke tegemoetkoming. Wat blijft? Technische onderzoekingen hebben uitgewe zen dat verreweg de meeste netten, waarop circa 440.000 abonnees zijn aangesloten, dank zij vernieuwing en modernisering in de na oorlogse jaren in een zodanige staat verkeren, dat verdere investeringen in de eerstvolgende vijf jaar niet aan de orde behoeven te komen. Uitbreiding van deze netten zal voortaan niet meer plaatsvinden doch de mogelijkheid tot het realiseren van nieuwe aansluitingen op de aanwezige netten blijft bestaan. Ook zal in de nieuwbouw voorhands worden voortgegaan met de sinds 1958 gebruikelijke aanleg van zg. standaardaansluitpunten waarbij reeds tij dens de bouw gecombineerde aansluitingen voor telefoon en draadomroep worden geïn stalleerd. Het zal duidelijk zijn dat het thans staken van de exploitatie in technisch nog volwaardige netten een onmiddellijke derving van inkom sten voor PTT tot gevolg zou hebben, hetgeen in een groter verlies zou resulteren dan het lontinueren van dienstbetoon zonder nieuwe investeringen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, lijkt een voortzetting van de exploitatie van bedoelde netten voor ten minste vijf jaar dan ook gewaarborgd. Het kan echter ook zijn, dat in netgedeelten, die nog redelijk bruikbaar zijn de belangselling zó sterk is verminderd, dat de direkte jaarlijkse exploitatielasten niet meer worden opgebracht en dat staking van de exploitatie om die reden geboden wordt. Men dient zich hierbij dan ook wel te reali seren dat de belangstelling voor de draad omroep van de luisteraars dn hoge mate mede bepalend zal zijn voor het tijdstip, waarop ver dergaande maatregelen zullen moeten worden genomen. Het publiek heeft het derhalve in zeker opzicht zelf in de hand, over welke pe riode de exploitatie van de netten, in het bij zonder in de grote agglomeraties, zal kunnen worden voortgezet. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Zondagavond, omstreeks zeven uur, vond op de rijksweg AxelSluiskil nabij de Axelse Sassing een verkeersongeval plaats met dodelijke afloop voor onze stadgenoot de 26-jarige heer C. Essel- brugge. Nadat de Peugeot met als enige inzittende de be stuurder de heer C. Esselbrugge een twintigtal meters voor het begin van de bermbeveiliging plotseling ging slingeren is de wagen met het rechtervoorwiel juist op het begin van de berm beveiliging gekomen, waardoor de berijder de macht over het stuur kwijtraakte de wagen over de kop ging over de bermbeveiliging en daarna op de enkele meters lager liggende ventweg terecht kwam. De verwondingen die de heer Esselbrugge bij deze buitelingen van de wagen opliep waren dermate, dat het slachtoffer onmiddellijk moet zijn over leden. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd korte tijd later per ambulance naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. De Rijkspolitie stelde een nader onderzoek in naar de oorzaak van dit rampzalige ongeval, doch het zal wel altijd een raadsel blijven, hoe bij goed en droog weer op deze nog niet zo lang geleden ver nieuwde weg dit tragische ongeval heeft kunnen plaats vinden. De heer Esselbrugge stond bekend als een uitstekend chauffeur, was ter plaatse zeer goed bekend, en de auto vertoonde ook na het on geluk geen mechanische gebreken. TERAARDEBESTELLING COR ESSELBRUGGE Donderdagmddag vond vanaf de garage waarin en waaraan Cor Esselbrugge al zijn tijd, kennis en werkkracht heeft gegeven onder overweldigende belangstelling de teraardebestelling plaats. Ds. Pennings wees in de rouwdienst op het be trekkelijke van ons mensen, en hoe ook en juist hier in deze sfeer van techniek, en chemie, van be rekeningen door de mens tot in de kleinste details God ons een halt toeroept en het Grote Onbereken bare van Hem in de plaats stelt als enige zeker heid. Na deze rouwdienst formeerde zich een indruk wekkende rij van familie, personeel van garages in Axel en Schoondijke, persoonlijke vrienden, ver tegenwoordigers van de Bovag, collega's uit Axel en omgeving, vertegenwoordigers van Daf, Peu geot, Shell, Vredestein, van bedrijven waarvoor garage Cito het personeelsvervoer verzorgt, en van tal van relatie s die regelmatig in persoonlijk contact kwamen met de overledene, zijn vader en oom. Een meer dan honderd meter lange stoet volgde de heer Esselburgge op zijn laatste tocht, naar de algemene Begraafplaats. Nadat de kist met het stoffelijk overschot door zijn naaste medewerkers naar de groeve was gedragen sprak de heer P. H. Esselbrugge sr., oom van de overledene mede namens de familie een afscheids woord. Na een laatste woord en het gebed door ds. Pen nings maakten de familie en honderden belangstel lenden een laatste gang langs de groeve en strooi den bloemen op de kist, die tot slot gedekt werd door een zee van bloemen en kransen. De oudste broer van Cor Esselbrugge, de heer P. H. Esselbrugge J.Kzn., dankte de aanwezigen voor hun medeleven. BIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN In hotel de Stadsherberg kwam woensdag j.l. de afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. De presidente, Mevrouw van Dijke-van Dijk hete allen welkom en in het bijzonder Mevr. Huisman- Griep uit Rilland, die bereid was gevonden om een boekbespreking op deze bijeenkomst te houden. Na de opening kreeg mevrouw Huisman-Griep het woord en besprak het boek „De Grote Godsdienst der Wereld". Op een bijzonder interessante prettige wijze werd dit boek besproken en de aanwezigen hadden dan ook de grootste aandacht voor mevrouw Huisman- Griep. Na de lezing dankte de presidente de spreekster voor haar boeiende bespreking. Na de pauze werd nog een huishoudelijke agenda afgewerkt, waarna mevr. van Dijke-van Dijk de aanwezigen dankte voor hun opkomst en deze ge slaagde bijeenkomst werd gesloten. AUTOBOTSING Zondagavond te 17.45 uur reed mevr. de K.-F. uit St.-Jansteen met haar personenauto door de Bem- hardstraat. Op de kruising met de Irenestraat ver leende zij geen voorrang aan de voor haar van rechts komende personenauto, bestuurd door J. L. uit Rotterdam. Door de botsing die hierdoor ontstond werden bei de voertuigen flink beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. AUTOBOTSING II Toen woensdagavond bij slecht weer en hevige regenval de heer G. met zijn D.A.F.-personenwagen achteruit van het parkeerterrein op de Markt af reed, bemerkte hij niet dat uit de richting Wal- straat nog een personenwagen naderde van de heer S. eveneens uit Axel. Met een flinke klap botsten de wagens tegen elkaar, zodat de rechter achter zijde van de een en rechter voorzijde van de ander lelijk gekreukt werden. Gelukkig bleef alles tot materiële schade beperkt. AUTOBOTSING III Dinsdagavond te 18.45 uur reed M. R. uit Axel met zijn auto door de Weststraat de kruising met de Oranjestraat—Kerkdreef op. Hier verleende hij geen voorrang aan de voor hem van rechts ko mende personenauto, bestuurd door A. K. eveneens uit Axel, wat een botsing tot gevolg had. Beide voertuigen werden beschadigd. AUTOBOTSING IV. Woensdagavond te 10.15 uur reed W. P. C. S. uit Koewacht met zijn personenauto komende vanuit de richting Sluiskil over de rijksweg naar Axel. Even voor de Buthstraat raakte de auto zonder brandstof. S. stapte uit zijn auto om hem duwende, terwijl zijn echtgenote achter het stuur had plaats genomen op de parkeerstrook te plaatsen. Op dat moment werd hij van achteraf aangereden door een personenauto, bestuurd door J. M. de B. uit Hulst, die ondanks dat de auto van S. goed verlicht was, deze te laat bemerkte. S. raakte bij deze botsing bekneld tussen de auto's. Dokter Boor die de eerste hulp verleende liet S. die beenbreuken aan beide benen had per ambu lance naar het Ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. AUTOBOTSING V. Donderdagmorgen te 10.45 uur reed E. M. L. M. uit Sas van Gent met een vrachtauto door de Julianastraat. Op de kruising met de Prins Hendrikstraat ver leende hij geen voorrang aan de van rechts ko mende personenauto bestuurd door J. W. uit Axel, waardoor een botsing ontstond. Door deze botsing kwam de auto van J. W. tegen een geparkeerde personenauto terecht. De beide personenautos werden flink beschadigd, gelukkig deed zich geen persoorflijk letsel voor. LEZING DOOR 2e KAMERLID P. JONGELING Vorige week vrijdagavond was het Verenigings gebouw van de Gereformeerde Kerk in de Kerk- dreef goed gevuld voor de lezing van het 2e Ka merlid P. Jongeling van het G.P.V. De voorzitter van de afd. Axel van het G.P.V. de heer D. J. Oggel opende na het zingen van Psalm 138 3 met gebed deze bijeenkomst waarna hij een kort inleidend en welkomstwoord sprak. Hierna kreeg de heer Jongeling het woord om te spreken over het werk in de Staten Generaal. Met voorbeelden uit de praktijk gaf hij een inzicht over het werk in de Kamers, en de zienswijze van het G.P.V. op deze dingen. Na zijn lezing werd gelegenheid geboden tot het stellen van vragen waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Op de gestelde vragen werd door de heer Jonge ling duidelijk en breedvoerig antwoord gegeven. De heer Oggel dankte de spreker voor zijn komst naar Axel en de verduidelijkende lezing. De districtsvoorzitter van het G.P.V. de heer Visser van Zaamslag sloot deze avond met gebed, waarna staande 2 coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. HEROPENING VAN GEMODERNISEERDE ZAAK Enkele jaren geleden was het de energieke Paul Schouwaert die de Brood- en Banketbakkerij van de heer Geensen overnam, om deze als banket bakkerij voort te zetten. Reeds snel voelde de heer Schouwaert dat men om met de tijd mee te gaan, een moderne zaak moet hebben en besloot hij over te gaan tot verbouwing en modernisering, tevens uitbreiding met een luch- room. Donderdag 29 oktober vond de heropening plaats. Het is een fraaie moderne zaak geworden waarin het voor de bezoeker van winkel- en/of lunchroom een genoegen moet zijn, zijn inkopen te doen, of een consumptie te nuttigen. Een speciale gebakkoelkast zorgt dat men altijd van prima gebak is verzekerd. De betimmering en in richting door de firma Slabbekoorn uit Goes heeft bijgedragen tot de goed geslaagde modernisering van het pand. Velen gaven op de openingsreceptie blijk van hun belangstelling en meer dan 60 bloemstukken sierden de heropende zaak. EERVOL ONTSLAG Op eigen verzoek is aan de heer H. P. Zegers per 1 januari 1965 eervol ontslag verleend als adjunct commies ter gemeentesecretarie te Axel. BEIAARDCONCERT TE AXEL Zaterdag 31 oktober a.s. zal de heer P. C. Brakman van 15.0016.00 uur een concert geven op de beiaard in de toren van het stadhuis te Axel. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1Praeludium 2. Rondo I. Pleyel 3. My old Kentucky Home 4. Thema met Variaties Stef Nees 5. Enkele liederen van E. Hullebroeck 6. Sonatine I. Pleyel 7. Enkele liederen uit Valerius Gedencklanck w.o. Wie dat zichzelf verheft 8. Wiegelied 9. Finale ZONDAG 1 NOVEMBER 1964 Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur en 2.30 uur Ds. W. van Waasberge uit Vaals. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 31 OKT.1 NOVEMBER Dokter Boor. vervolg van pagina 1 Wie de gemeente Axel het bestuur van de ZEGAM zal vertegenwoordigen zal de raad t.z.t. zelf moeten beslissen. Het onvoorwaardelijk maken van art. 7 is niet te doen, wij weten niet hoe het in de toekomst zal gaan en de mogelijkheid van aanpassen aan de aardgasomstandigheden moet altijd mogelijk zijn. Het College is blij dat de raad op dit voorstel zo heeft gereageerd en hierdoor blijk heeft gegeven over de grenzen van onze gemeente heen te zien en volledig begrip toont voor de streek- en provin ciale belangen. Nu zal het mogelijk worden dat een groot gedeelte van ons gewest mee kan profi teren van het aardgas, dank zij dit besluit van deze raad. Als aanvulling op de apgenda komen nog ter tafel VOORSTEL tot aankoop van schuur, tuin, erf en weg, gelegen aan de Buitenwegvan de heer J. Scheele te Axel, samen 1870 m2 welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Als tweede extra agendapunt een VOORSTEL tot het onderhands aanbesteden van de bouw van een gymnastieklokaal bij de Marijkeschool voor openbaar lager onderwijs te Axel. De raad besloot op 1 februari 1962 over te gaan tot de bouw van een gymnastieklokaal bij de Marijkeschool voor openbaar lager onderwijs. De urgentieverklaring voor deze bouw werd afgegeven op 9 augustus 1962, terwijl de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes, bij schrijven van 21 oktober 1964, no. 1660, heeft medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaren meer bestaan te gen de realisering van de bouw. Lensen's Aannemingsbedrijf N.V. te Axel is bereid dit werk uit te voeren. Voldoende financieringsmiddelen zijn aanwezig, terwijl in de loop van de volgende maand de rijks goedkeuring kan worden verwacht. Aangezien het bedrag, waarvoor is ingeschreven, aannemelijk is, wordt besloten de bouw van het gymnastieklokaal met bijbehorende ruimten bij de Marijkeschool voor openbaar lager onderwijs on derhands aan te besteden aan Lense's Aannemings bedrijf N.V. te Axel voor de som van 233.000, RONDVRAAG De heer E. Maas vraagt 1. of het aan het College bekend is dat er in Axel een rattenplaag heerst 2. dat het een ware wildernis is achter de wonin gen in de Crijnssenstraat, Ruijterstraat, Ban- kertstraat en Joost de Moorstraat. Tot slot wijst de heer Maas op de moeilijkheden van het parkeerverbod in een deel van de Buiten weg vanaf het Szydlowskiplein tot aan de Gis- stelle'aan. Dit dupeert de daar gevestigde bedrij ven. De heer J. Vink wijst op een advertentie van Aero-Contractor betreffende landingsmogelijkheden voor helikopters. Heeft de gemeente hier al nader naar geïnformeerd De Voorzitter deelt mee dat hier al op is ge reageerd. De heer A. H. van der Lee vraagt nogmaals aan dacht voor de parkeerproblemen in de Weststraat, Zeestraat en Noordstraat. De heer D. J. Oggel vraagt 1. of er al iets bekend is over het beroep over het Kanaalschap dat aan de Kroon is gezonden 2. of er al nadere berichten zijn over de motie die de raad heeft aangenomen om te komen tot verbetering van de weg AxelKijkuit. De heer Oggel heeft in de provinciale begroting gelezen dat G.S. subsidies geeft voor herdenkingen van de bevrijding. Is het nu niet mogelijk dat ook wij een subsidie krijgen bij een eventueel tekort op de bevrijdingsherdenking van Oost-Zeeuwsch- VlaSnderen Hierna sluit de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Dinsdagmiddag is in de geboorteregisters van de burgerlijke stand te Terncuzen de 18.000e inwoner ingeschreven. Hst is Maria Janna, het vierde kind van de 35-jarige timmerman J. Hamelink en diens echtgenote S. M. J. Scheele, wonende in de Van der Peijlstraat 22. Burgemeester Rijpstra die de vader van de 18.000e een spaarbankboekje voor zijn dochter overhandig de, gaf bij die gelegenheid een overzicht van de groei van Terneuzen: De 14.000e inwoner werd geboren op 28 september 1953, de 15.000e op 25 november 1957, de 16.000e op 22 januari 1960 en de 17.000e op 16 mei 1963. Het vol maken van het laatste duizendtal tot 18.000 heeft dus niet langer geduurd dan een jaar en 5 maanden. Het bereiken van de 18.000 betekent voorts, dat het inwonertal van Terneuzen sinds 1 januari van dit jaar is gestegen met 451 zielen. De grote winst van 720 fn 1963 zal dus waarschijnlijk niet bereikt worden.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2