NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG in. abonnemhntsprijs t Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktte ea Administratie Axel, Markt 12, teL 01195 - 646, postbus 16 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK GEMEENTERAAD VAN AXEL besloot o.a. tot: Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 79e Jaargang No. 5 AXELSE COURANT Kwartaal - abonnement de kaai 1,25. Andere Buitenland 2, ADVER'ITiNTlEPUI)S10 Bq kontrakten belangrijke redokUe. Ingezonden Mededelingen 30 «ent per Kkdne Advertentièn 1-5 rcgdi f 1«- iedere regel meer 12 cant extra. 1. Axel treedt toe tot de op te richten N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij II. De gemeentelijke instelling voor Sociale Zaken wordt opgeheven III. Enkele woningen zullen worden onteigend. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING Vrijdagavond 23 oktober kwam de gemeenteraad van Axel in een spoedeisende vergadering bijeen. Het enige punt van de agenda was het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 220.000,-. B. en W. vermeldden bij dit voorstel De ge meente Axel is in de gelegenheid gesteld een vaste geldlening te sluiten tot een bedrag van 220.000,- Verschillende redenen maken het noodzakelijk nog deze week een beslissing te nemen. Aan de geoffreerde lening zijn de volgende voor waarden verbonden Koers 100% Looptijd 25 jaren Rente 5 per jaar, halfjaarlijks te voldoen Aflossing in 25 zoveel mogelijk gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende op 1 december 1965 Vervroegde aflossing op 1 december van de ja ren 1974 t/m 1978 a lOlj'2%. daarna a 101% Kosten worden niet berekend Opneming door creditering van de rekening van de gemeente bij de geldgeefster per 1 decem ber 1964. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat het niet onmiddellijk benodigde bedrag der lening als een bijzonder disposito bij de geldgeefster kan worden belegd. B. en W. stellen voor te besluiten conform het overgelegde ontwerp. De raad aanvaardde dit welkome voorstel zonder verdere bespreking of stemming. Dinsdagavond 27 oktober kwam de raad der Ge meente Axel ten stadhuizein Openbare en vol tallige vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering met het uit spreken van het ambtsgebed. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken en mededelingen werden voor kennisgeving aange nomen. Op een voorstel tot het verlenen van medewerking tot aanfluiting op het elektrisch net van de woning Eglantiersdijk 1 wordt voor de aansluiting van dat perceel een bedrag van 1:521,— beschikbaar ge steld. Met de compensatiemaatregelen voor secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand per 1 juli 1964 wordt zonder hoofdelijke stemming accoord gegaan. Het Bestuur der Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs te Axel heeft onder dagtekening van 30 september 1964 tot de raad het verzoek ge richt om op grond van artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 medewerking te verlenen tot het vernieuwen van het dak van de U.L.O.-school, alsmede van het daarbij staande gymnastieklokaal. Gebleken is, dat de noodzakelijke vernieuwing van de daken van de Christelijke U.L.O.-school en van het gymnastieklokaal niet te wijten is aan verwaar lozing van het onderhoud, doch aan constructie fouten. Het latwerk onder de linex-platen was te zwak, terwijl de platen te licht geperst waren. Hierdoor ontstonden verzakkingen in de dakbedekking, als gevolg waarvan lekkages zijn ontstaan. Bovendien was niet gezorgd voor ventilatie-ope- ningen onder het dakbeschot, waardoor de platen zijn gaan rotten. Aangezien aan de wettelijke bepalingen is voldaan, STELLEN B. en W. VOOR de gevraagde mede werking te verlenen. De heer C. van Luijk A.R.) zegt in de be groting van dit voorstel te hebben gezien dat voor toezicht op het werk een bedrag van 650,— is uitgetrokken, komt hier dan voor de architect nog bij de gebruikelijke 8% van het bestedingsbedrag Zijns inziens is voor een werk als dit geen architect nodig en kunnen deze kosten bespaard worden. De heer K. Hamelink (P.v.d.A.) zegt dat ook bij de bouw van deze gebouwen een architect geweest kan deze niet aansprakelijk gesteld worden De Voorzitter antwoordt, dat het College wil laten bezien of het niet mogelijk zal zijn om het rubberoid te doen vervangen door dakpannen, wat het aan zien van de gebouwen zeer ten goede zou komen. Het is om deze reden dat B. en W. een architect hierbij willen hebben om de mogelijkheden te be zien. Dit zal inderdaad het door de heer van Luijk genoemde kosten mee brengen. De architect van de bouw verantwoordelijk te stel len is na zo'n lange tijd niet mogelijk. Hierna wordt ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot de aanschaffing van Leermiddelen en een Vloer- wrijver ten behoeve van de Chr. U.L.O.-school wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan Mevrouw E. C. Herrebout-Koekkoek te Axel wordt verkocht een perceel bouwgrond, groot on geveer 421 m2, gelegen aan de van Gistellelaan. Aan de heer D. Faas te Axel wordt verkocht een perceel bouwgrond, groot ongeveer 400 m2, gelegen aan de van Gistellelaan. Aan de heer P. Heyens te Zaamslag wordt even eens een perceel bouwgrond, groot ongeveer 456 m2, gelegen aan de van Gistellelaan, verkocht. Tenslotte wordt aan de heer L. Haak een perceel bouwgrond, groot ongeveer 465 m2 gelegen aan de van Gistellelaan verkocht. Aan de „Bouwcombinatie Stad Dordrecht" te Dord recht wordt verkocht een perceel industrieterrein, groot ongeveer 4500 m2, gedegen in plan Noord II. Bij raadsbesluit van 28 april 1964, is besloten aan de heer J. C. Steel, Koestraat 17 te Axel, te ver kopen een perceel bouwgrond, groot ongeveer 1880 m2, gelegen aan de Noordpolderstraat (In dustrieterrein Noord II). Van de heer J. C. Steel, voornoemd, is thans een schrijven ontvangen, waarin hij meedeelt, dat hij deze grond niet meer wenst te kopen. Zodat het desbetreffende raadsbesluit wordt ingetrokken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wor den voorlopig vast gesteld a. de gemeenterekening over het dienstjaar 1962 b. de rekening van de Centrale Boekhouding voor de gemeentebedrijven over het dienstjaar 1962 c. de rekening van het Gemeentelijk Gasbedrijf over het dienstjaar 1962 d. de rekening van het Gemeentelijk Woningbe drijf over het dienstjaar 1962 e. de rekening van de Vleeskeuringskring over het dienstjaar 1962. Evenals de rekening van de Gemeentelijke Instel ling voor Sociale Zaken over het jaar 1962 goed te keuren. ONTEIGENING VAN DE WONING MET ERF KANAALKADE 18 TE AXEL. Bij besluit van 30 juli 1964 hechtte de raad voor lopige goedkeuring van een plan tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting ten name van de gemeente Axel voor het perceel. Kanaal- kade 18, eigendom van Oppeneer e.c. Ingevolge artikel 80 van de onteigeningswet werd bovengenoemd plan met de daarbij behorende stukken gedurende het tijdvak van 5 augustus tot en met 3 september 1964 op de secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage neergelegd, terwijl in de desbetreffende openbare kennisgeving werd vermeld, dat belanghebbenden uiterlijk binnen 14 dagen na afloop van die termijn hun bezwaren schriftelijk bij het gemeentebestuur konden indie nen. B. en W. kunnen mededelen, dat tegen het ont eigeningsplan alleen door de bewoner en mede eigenaar van het onderhavige perceel, de heer J. Oppeneer, bezwaren zijn ingediend. Dit bezwaar schrift geeft echter, mede gelet op het advies van de Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuis vesting en de Bouwnijverheid te Middelburg, geen aanleiding tot intrekking of wijziging van het ont eigeningsplan. B. en W. Stellen in overeenstemming met het ge voelen van de Commissie voor Openbare Werken - VÓÓR te besluiten tot onteigening ten name van de gemeente in het belang van de volkshuis vesting van het perceel, Kanaalkade 18, eigendom van Oppeneer e.c., Kanaalkade 18 te Axel, ten behoeve van de aanleg van het Bosplein, ter uit voering van het raadsbesluit van 26 april 1962, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zee land op 25 januari 1963, onder no. 2044/220, 3e af deling, een en ander conform het bij de stukken overgelegde plan voor onteigening en ontwerp besluit. De heer de Feijter (C.H.U.) zegt bij de vorige be handeling van dit geval tegen te zijn geweest en ook nu kan hij niet met dit voorstel instemmen. De prijs die door B. en W. is geboden is te laag. Hier moet volledige schadeloosstelling worden ge geven. Wanneer er een redelijke prijs was gesteld was men hier zeker tot overeenstemming gekomen, de taxatie is te schraal. De heer K. Hamelink (P.v.d.A.) zegt dat tot nu toe steeds de aankopen door de gemeente goed zijn verlopen, nu moet tot onteigening worden overge gaan. Is het niet mogelijk de eigenaar anders tege moet te treden zodat het voorstel beter aanvaard baar wordt De heer P. van Bendegem (C.H.U.) zegt zich bij de vorige spreker aan te sluiten. Er moet nogmaals geprobeerd worden om tot een overeenkomst te komen door de te lage prijs te verhogen. Wij moeten een royale houding aannemen. De heer D. Oggel (G.P.V.) is eveneens van mening dat het bedrag te laag is en zag graag dat de onderhandelingen werden voortgezet. Wethouder C. van Bendegem zegt dat dit enkel een formele zaak is. In een vorige raad is reeds het besluit genomen tot voorlopige onteigening. Er zijn geen nieuwe argumenten door de belang hebbende naar voren gebracht en nu zal men dan moeten beslissen. Het staat de raad vrij dit voorstel te aanvaarden of te verwerpen. De tijd om verder te onderhan delen is verstreken, de stap moest komen van de tegenpartij en niet van de zijde van het College. Het kan enkel tot vreugde stemmen dat de gemeen te vroeger nooit tot onteigening is moeten over gaan. Wij zijn ook nu tot het uiterste gegaan, maar het schijnt dat van buiten af stemming is gemaakt om stelling tegen de gemeente te nemen. Wij zijn altijd soepel geweest voor de mensen waarmee wij onderhandelden. Ook herbouw is aan de orde geweest, maar ook hiertoe was men niet bereid. De Voorzitter antwoordt dat wij niet op een boeren markt zitten (loven en bieden). Wanneer deze mensen tot herbouw bereid waren geweest had dit duizenden guldens meer gekost wat wij zeker had den gedaan, maar met deze familie is tot en met gepraat' zonder dat het tot overeenstemming is ge- jtomen. Wethouder M. L. M. IJsebaert zegt zelf bij de laatste onderhandelingen te zijn geweest, de prijs die wordt gevraagd is veel te hoog. We hebben nu nogmaals 3 maanden gewacht zon der overeenkomst. Met de aantekening van de heren P. J. van Ben degem, W. de Feijter en D. J. Oggel dat zij ge acht wensen te worden te hebben tegengestemd wordt het voorstel aangenomen. VOORSTEL tot voorlopige goedkeuring van plannen tot onteigening van de Woningen Hos pitaalstraat 11, 13 en 15. Ter realisering van het uitbreidingsplan-west is het noodzakelijk de beschikking te verkrijgen over de woningen met erven Hospitaalstraat 11, 13 en 15, alhier. Deze percelen, resp. eigendom van M. H. de Danschutter-Steel e.c., J. Kotvis en A. van Aren- thals, wonende te Axel, zijn in genoemd uitbrei dingsplan in onderdelen bestemd tot weg, trottoir, openbaar groen en openbare of bijzondere be bouwing. B. en W. zijn niet geslaagd in onze pogingen om langs minnelijke weg voor de gemeente de eigen dommen van deze panden te verkrijgen. De heer J. Vink (K.V.P.) stelt dat het hier nu weer gaat over 3 andere onteigeningen. Hoeveel maal is met deze mensen onderhandeld De Voorzitter antwoordt dat hier 7 maal is onder handeld. De heer D. J. Oggel is van mening dat dit een heel ander geval is dan in punt 15, en wil zijn stem dan hier ook niet aan het voorstel onthouden. De heer P. van Bendegem dringt aan om nog maals te proberen tot overeenstemming te komen. De heer K. Hamelink zegt dat dit soort gevallen altijd uiterst belangrijk is, en men moet steeds trachten door passende onderhandelingen tot over eenstemming te komen. De Voorzitter wij hebben nog altijd gekocht door onderhandelen. Nu pas moet tot onteigening wor den overgegaan, dit wijst er op dat er altijd goede onderhandelingen zijn gevoerd. Met de aantekening tegen gestemd te hebben van de heren P. J. van Bendegem en W. de Feijter wordt het voorstel aangenomen. Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen bij brief van 7 september 1964 het gevoelen van de raad over herziening van de jaarwedderegeling voor de wethouders per 1 januari 1964. In dat ontwerp-besluit is, bij wijze van compensatie voor de in 1961 ingetrokken hogere classificatie, een afwijkende regeling voor de gemeente Axel opgenomen. Deze regeling gaat uit van een sa laris, dat slechts 50.per jaar hoger is dan de norm van de 7e klasse (800010.000 inwoners). Zodanig bedrag kan bezwaarlijk worden aange merkt als honorering van de bijzondere positie van de gemeente. De snelle ontwikkeling van de gemeente heeft aller lei repercussies, met name ook voor de wethouders, wier taak de laatste jaren sterk is toegenomen. Een dienovereenkomstige honorering moet dan ook als normaal en billijk worden geacht. Besloten wordt aan Gedeputeerde Staten te be richten dat tegen de algemene normen geen be zwaar bestaat, doch dat de afwijkende regeling voor de gemeente een onvoldoende honorering is voor de bijzondere positie van de gemeente en het bedrag op zijn minst gesteld dient te worden op de norm van de 7e klasse, verhoogd met de helft van het verschil tussen de 7e en 8e klasse. Op 1 januari 1965 treedt de Algemene Bijstandswet in werking. Gevolg daarvan is dat de Gemeente lijke Instelling voor Sociale Zaken geen bijstand verlenende taak meer heeft en haar bestaansrecht verliest. Genoemde instelling kan derhalve worden opgeheven en aan de leden van het bestuur en de penningmeester eervol ontslag verleend. Besloten werd met ingang van 1 januari 1965 a. de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken op te heffen b. het Reglement voor de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken, vastgesteld dd. 19 decem ber 1913, zoals dat sedertdien is gewijzigd, in te trekken c. aan de leden van het Bestuur van die instelling t.w. de heren W. van Cadsand, I. de Feijter, P. de Feijter, K. Hamelink, P. P. M. de Kort, C. Overdulve en H. Smies eervol ontslag te verlenen, onder dankbetuiging voor de door hen bewezen diensten. Besloten wordt akkoord te gaan met het voorstel voor een uitkering aan de Gemeentesecretarissen, Ontvangers en Ambtenaren van de Burgerlijke Stand i.v.m. de nacalculatie „trend" 1964 3H%)- BENOEMING leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. De zittingsperiode voor de nieuwe leden is 3 jaar. De commissie moet bestaan uit a. ouders van schoolgaande kinderen (lager onder wijs) b. onderwijzend personeel bij het openbaar lager onderwijs en c. onderwijzend personeel bij het bijzonder lager onderwijs. Als leden hebben zitting 1. J. P. Wieles, Bankertstraat 4 2. W. Koster, Prins Hendrikstraat 64 3. J. Vink, de Ruijterstraat 17 4. R. Ruijtenburg, Magrette 54 5. J. Burger, Wilhelminastraat 77 6. J. Blok, Pironstraat 19 7. E. J. Boeding, Zuidsingel 22 8. J. van den Hengel, Pironstraat 18 De heer M. Oggel, hoofdcommies ter secretarie, is secretaris. Voor het benoemen van nieuwe leden bieden wij u, volgens de voorschriften en overeenkomstig het gevoelen van de commissie voor onderwijs en cul turele zaken, de volgende aanbevelingen aan Alle zitting hebbende leden worden overeenkomstig het voorstel van B. en W. herkozen. In de plaats van de heren Koster en Burger welke niet herkies- baa.r zijn werden gekozen de heren D. Boon, Wil helminastraat 3 en K. J. van Drongelen, Piron straat 48. Als laatste en belangrijke agendapunt komt nu aan de orde het VOORSTEL tot oprichting van de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (N.V. Zegam) en het in eigendom overdragen van het gemeen telijk Gasbedrijf van Axel aan deze vennoot schap. Het praeadvies over deze kwestie hebben wij in ons vorig nummer reeds uitvoerig vermeld, zodat wij dit thans niet weer behoeven te herhalen. Eerste spreker over dit belangrijke punt is de heer D. J. Oggel Hij verklaart dat de tijd voor bestudering van be langrijke stukken als deze wel erg kort is geweest en vraagt om voortaan de tijd hiervoor ruimer te stellen. Ondanks de korte tijd ter bestudering wil spreker toch enkele vragen stellen Nu op aardgas zal worden overgegaan, zijn hier voor de 450 man personeel van de Cokesfabriek geen consequenties aan verbonden Over samenstelling van de vertegenwoordigende organen heeft de heer Oggel enkele opmerkingen terwijl hij bij artikel 7 van de Statuten onvoor waardelijk toegevoegd wenst te zien, zodat de ge meente later niet buiten het bestuursbeleid kan wor den gehouden. De heer P. van Bendegem verklaart veel waar dering te hebben voor het vele werk dat door het College is verzet. Wij zijn geen producent van gas maar distributeur en de grotere opzet zal zeker velen ten goede komen. Met het eindbedrag is spreker zeer tevreden en hij kan zich dan ook volledig met dit voorstel ver enigen. De heer Hamelink zegt ook volledig met het voor stel in te stemmen. De heer A. H. van der Lee (Gemeentebelang) zegt geen behoefte te hebben aan cijfers. Hij heeft de in druk dat hier serieus aan gewerkt is. Wel is het jammer dat een stukje van onze eigen voorzienin gen wegvalt maar dit grotere verband zal voor de omliggende gemeenten zeker van groot nut zijn. Hij kon instemmen met dit plan. De Voorzitter antwoordt dat de tijd kort was voor bestudering maar uit een voorstel van G.S. aan de Provinciale Staten was toch reeds gebleken dat dit aan de orde zou komen. Door de snelle opmars van het aardgas, dat reeds eind 1965 Goes bereikt zal hebben zal er voor het te stichten bedrijf een zeer korte tijd zijn om ge reed te komen als het zover is, daarom was het niet mogelijk om een langere termijn te geven aan de raad om de stukken te bestuderen. Wij hebben met de Cokesfabriek nooit onderhan deld, de gemeenten betrokken de gas van de Ned. Gasunie. Van de zijde van de Cokesfabriek is nooit een verzoek voor een gesprek tot ons gekomen. De zaak van de Cokesfabriek gaat ons wel ter harte, aangezien een groot aantal van de 450 man per soneel in onze gemeente woont, maar wij hopen dat voor de economische problemen van de Cokes fabriek een oplossing zal kunnen worden gevon den. (zie vervolg pag. 2)

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1