..en voor al uw drukwerk drukkerij j. c. vink, markt 12, axel Snuif en wrijf SPORT DE MEDISCHE INFORMATIEKAART GROENTE IN DE NAJAARSZON Autoantennes door Duitsers vernield in Terneuzen. In verscheidene straten in het centrum van Terneuzen zijn in de nacht van woensdag op donderdag tal van antennes en ruitenwissers van geparkeerde auto's vernield of bescha digd. Naar de politie te Terneuzen meedeelde, moet zulks gebeurd zijn tussen 23 uur en 2.30 uur door een viertal Duits sprekende mannen, vermoedelijk opvarenden van het die nacht vertrokken zeeschip ,Hugo Oldendorff'. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat twee Nederlands sprekende mannen mede schuldig zijn. Eén van hen werd door een Terneuzenaar aangetroffen in een auto op de Heerengracht. Hij droeg een bril en had een baard. De in specteur-korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen verzoekt een ieder die over de ge noemde personen of de gepleegde vernielin gen inlichtingen weet te verstrekken zich te melden bij het bureau van politie. Nijverheid en Handel naar Kanaalzone Het departement Zeeland van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal op vrijdag 13 november een ex cursie maken naar de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone. Na de lunch in hotel Rotterdam' in Terneuzen zullen ir. F. van Rossum, hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat en de burge meester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra toe spraken houden in de directiekeet van rijks waterstaat. Ir. Van Rossum zal spreken over de kanaalwerken en irir. Rijpstra over de ontwikkeling van Terneuzen. Hierna zullen de leden een rijtoer langs de kanaalwerken maken. Benzinestations in België gaan 's avonds dicht. De vereniging van exploitanten van benzine stations in België heeft besloten met ingang van 1 december a.s. de pompen na acht uur 's avonds te sluiten. Wél zal er een soort wachtdienst worden ge organiseerd, terwijl tevens zal worden ge streefd naar de uitbreiding van het aantal automatische pompen. De vereniging is van mening, dat de auto mobilisten maar moeten leren vóór acht uur 's avonds te tanken, net zoals de huisvrouw haar boodschappen doet voordat de winkels sluiten. Zij, die 's nachts moeten rijden, moe ten dan maar een reservetank nemen. In- en uitvaren van oost buitenhaven te Terneuzen gevaarlijk. Het in- en uitvaren van de oostbuitenhaven te Terneuzen is als gevolg van het zinken van het Belgische m.s. „Frederic" verboden bij nacht. Bij vallend water is het gevaarlijk er langs te manoeuvreren. De scheepvaart moet bij het bevaren van de haven de uiterste voorzichtig heid betrachten en alle aanwijzingen opvolgen, die door het personeel van de oost- of Mid- densluis wordt gegeven. Ruim 19.000 auto's bij veer 1 maal wachten. De meeste bij Kruiningen en Perkpolder. Uit het maandelijks vervoersoverzicht van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland blijkt, dat in september op de diverse aanleg plaatsen ruim 19.000 voertuigen moesten achterblijven. De maand daarvoor bedroeg dit aantal rond de 50.000 voertuigen. In totaal moesten rond 13.000 personenauto's en lichte vrachtauto's een keer (of meerder keren) op een volgende boot wachten. Het grootste deel daarvan bleef in Kruiningen (bijna 4300) en Perkpolder (bijna 5900) ach ter. In Kruiningen bleven voorts bijna 1400 zware vrachtauto's en 1270 vrachtauto's met aanhanger staan, in Perkpolder waren die aantallen respectievelijk 1770 en bijna 2000. Uit het vervoersoverzicht tot en met septem ber 1964 blijkt, dat zowel het passagiers- als autoverkeer op alle veren is toegenomen, met uitzondering van het passagiersvervoer op de lijn Terneuzen-Hoedekenskerke, dat in sep tember is teruggelopen. In de periode 1964 werden ruim 4,3 miljoen passagiers en 1,11 miljoen auto's vervoerd, in dezelfde periode in 1963 rond 3,7 miljoen passagiers en 920.000 auto's. VOETBAL N.S.V.—AXEL 0-3 De reis naar Nispen heeft Axel weer 2 punten op gebracht zonder hiervoor het uiterste te hebben moeten geven. Reeds na 20 minuten spelen was de eindstand 0- 3 bereikt en Axel nam dan ook geen risico's om door felle duels mogelijke blessures op te lopen. De geblessterde Verbunt was vervangen door F. Verstraeten. Vanaf de aftrap was het Axel dat in de aanval ging en na 5 minuten spelen was het bij een van deze aanvallen dat een N.S.V.-verdediger terug speelde, en over de naar voren gekomen doelman belandde de bal in het net, 0—1. 5 Minuten later was het midvoor van Vugt die goed door liep op een dieptepass en zijn schot trof doel 02. In de 19e minuut was het uit een voorzet van Van Vugt, dat P. v. d. Hout met een fraaie kopbal de stand op 03 bracht. Axel bleef tot de rust in de aanval en nog enkele kansen deden zich voor maar de afwerking werd mede door de royale voorsprong minder goed. Na de rust kon N.S.V. wat meer in de aanval komen, maar deze aanvallen waren te doorzichtig met lange passen vooruit om tegen de hechte Axelse defensie gevaarlijk te worden. Ook de aanvallen van Axel waren door het min dere animo niet meer zo gevaarlijk dan voor de rust. Axel had zich zonder veel moeite aan de kop van de ranglijst kunnen handhaven en door de uitslagen van de overige wedstrijden was hun positie nog verbeterd. Sedert enige tijd stelt de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst voor een gering bedrag zogenaamde medische in- formatiekaarten ter beschikking aan iedereen, die aan het verkeer deelneemt. Hetzij als voetganger, hetzij actief als bestuurder of passief als passagier van een voertuig. Op de kaart kunnen persoonlijke gegevens, (naam, adres, ook dat van naaste familie) en medische gegevens worden ingevuld. Het is een menselijke eigenschap niet te geloven in een verkeersongeluk, dat men zou kunnen krij gen. En nog minder denkt men aan de mogelijk heid bij een ongeval bewusteloos te kunnen raken. Maar gebeuren kan hetDan is het van groot belang, vooral wanneer men buiten bewustzijn is, dat men een document bij zich draagt waarop staat wie men is en waar men woont. En wie men moet waarschuwen. Dit alles kan worden ingevuld op de medische informatiekaart. Ook is er ruimte voor, de naam en adres van de huisarts, en kan er een pasfoto op de kaart worden geplakt. Deze gegevens zijn uiteraard van groot belang voor de politie. Voor de dokter, die een verkeersslacht offer moet behandelen, is het belangrijk over me dische gegevens betreffende het slachtoffer, te kun nen beschikken. Heeft hij met een bewusteloze te doen, dan kan de medische informatiekaart hem die gegevens verschaffen. Op de kaart kan hij zien, welke bloedgroep het slachtoffer heeft, of het aller gisch is voor bepaalde geneesmiddelen, of het met tetanus vaccin is ingespoten, enz. Ook wanneer het slachtoffer bepaalde medicamenten pleegt te gebruiken kan de dokter van de kaart aflezen welke dat zijn en in welke dosis. Al deze gegevens kunnen bijdragen tot een juiste en snelle behan deling, terwijl ze de geneesheer een extra zeker heid geven in het door hem zelf verrichte onder zoek. Men kan zijn behandelend arts vragen eventuele medische gegevens op de kaart in te willen vul len is de bloedgroep nooit eerder bepaald dan kan dit geschieden. De medische informatiekaart, waarvan het Ver bond voor Veilig Verkeer het gebruik aanbeveelt, kan men aanvragen bij zijn huisarts, soms bij andere instanties, of wel direkt bij Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, Keizersgracht 327, Amsterdam. De prijs van een kaart, compleet met plastic hoesje is 20 cent. Uw verkoudheid van neus, keel of borst wee met A.Z.V.VWOUDRICHEM 2-2 Na de winst van vorige week leek het of A.Z.V.V. tegen Woudrichem wel weer tot de volle punten zou komen, maar ook hier bleek weer dat de bal raar kan rollen. Voor de rust was A.Z.V.V. veruit de beste ploeg, maar toch had bij de thee Woudrichem een 0—1 voorsprong. Dit was zeker te wijten aan de zeer slordige af werking van de vele goede kansen die A.Z.V.V. heeft gehad. Zo was het de linkervleugel die vaak zo lang met de bal bleven manipuleren dat zij dan toch nog de bal werden ontnomen en goed vrijstaande mede spelers niet in het spel werden betrokken. Tegen het overwicht van A.Z.V.V. in was het Woudrichem dat in de 34e minuut de leiding nam. Op een goede pass van Bart Harthoorn reageerde de A.Z.V.V.-defensie onvoldoende en J. van Stra ten wist hiervan gebruik te maken en met een mooi schot was het 01. Even later kreeg Woudrichem een zware klap, Bart Hartman trapte de bal tegen de voet van Borgt waardoor Hartman een beenbreuk opliep en per ambulance naar het ziekenhuis te Terneuzen werd overgebracht. 4 Minuten na rust was het de links back Schieman die met de bal naar voren kwam, een goede voorzet plaatste, die door Ruijtenburg briljant werd inge kopt 1 1. In de 15e minuut kreeg A.Z.V.V. een strafschop toegewezen en deze werd hard en zuiver door Ruijtenburg in een doelpunt omgezet 2—1. Kort hierna werd de aanvoerder van Woudrichem S. van Straten voor het plaatsen van opmerkingen tegen de arbiter naar de kleedkamer gezonden. De nu met 10 man spelende ploeg gaf zich nog niet gewonnen en 6 minuten voor tijd was het weer J. van Straten die dit keer een fout van doelman v. d. Broecke wist af te straffen 22. A.Z.V.V. probeerde nog tot winst te komen, maar hierin slaagde zij niet en moest met een gelijkspel genoegen nemen. BILJARTEN EIND WEDS T Rif DEN 4e KLASSE LIBRE Zaterdagavond en zondag worden in Café de ,,La Paix" de eindwedstrijden voor het kampioenschap 4e klasse libre van het district WalcherenZuid- Beveland gespeeld. Zaterdagavond wordt gestart om 19.00 uur en zon dagmorgen wordt reeds om 10.00 uur begonnen. Zondag "1 november worden de finalepartijen ge speeld. Door de volgende spelers zal worden deelgenomen: A. Tacq K.O.T. Sas van GentJ. Steenbergen O.H.G.L. Ovezande C. Verweij O.B.I.M. Oude- landeC. de Winter O.H.G.L. OvezandeA. van Lent K.O.T. Sas van GentJ. Rentmeester KwadendammeL. Dieleman P.O.P. Axel J. Bruggeman Avontuur Goes. Aan de overwinnaars zal op 1 november 's avonds te 19.00 uur door de districts voorzitter, de heer F. C. Melse uit Middelburg de beker worden uit gereikt. SCHAKEN BEIDE KOPLOPERS LIEPEN UIT In de 5e ronde van de D.S.Z.-competitie wonnen H. de Ridder en P. de Regt weer, waardoor zij hun voorsprong op hun achtervolgers vergrootten. De volledige uitslagen waren H. de RidderC. Goossen 10 P. de RegtM. de Feijter 1—0 Na deze wedstrijden is de volgens het keizer- systeem bijgehouden stand als volgt I. H. de Ridder 107J4 punten Een ongeluk..., een bewusteloze scooterberijder. De ziekenbroeder van de genees kundige dienst vindt in de binnenzak van de bewusteloze man een medische inlormatiekaart. Dankzij de gegevens op deze kaart weten hij en de politie nu wie de man is. En de dokter straks in het ziekenhuis kan uit de kaart aflezen, welke medicijnen hij het slachtoffer kan toedienen en welke niet. De op de kaart vermelde gegevens vormen bovendien een extra controle op zijn eigen waar nemingen. Het Verbond voor Veilig Verkeer beveelt iedereen, voetganger, bestuurder of passagier van een voertuig, het gebruik van de medische informatie kaart aan. Deze keer een viertal groenterecepten. De groenten zelf kent u, maar het jasje waarin ze gestoken zijn is de moeite van het proberen waard Lees, oordeel en... doe uw voordeel. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN PAPRIKASLA 2 kroppen sla, 2 (rode) paprika's, een stukje ui, 3 eetlepels azijn of citroensap, 1 eetlepel slaolie, zout, peper, suiker, een mespunt kerrie, (1 hard gekookt ei). De sla schoonmaken, wassen en goed laten uit lekken of uitslaan. De paprika's wassen, van zaad lijsten ontdoen en kleinsnijden. V^at paprika voor garnering achterhouden. Een sausje maken van olie, azijn, zout, peper, suiker, een mespunt kerrie en de kleingesneden ui. De stukjes paprika en de sla met de saus vermengen. De sla garneren met de achtergehouden stukjes paprika. Bij gebruik van hardgekookt ei, dit fijnhakken en met de achtergehouden stukjes paprika gebruiken om de sla te garneren. GROENEKOOL-SCHOTEL 1 a \]/2 kg aardappelen, 1 kg groene kool, 250 g mager rookspek en/of een rest vlees (in dob belsteentjes gesneden), 500 g uien, 50 g boter of margarine, 1 melk, paneermeel of beschuit, zout, nootmuskaat, laurierblad. De aardappelen gaar koken en tot puree verwerken met de melk, iets boter of margarine, zout, peper en nootmuskaat. De groene kool schoonmaken, wassen en in repen snijden. De kool 5 minuten voorkoken in water met zout en laurierblad. De kool laten uitlekken. In een braadpan de fijngesneden uien, het rookspek en/of het vlees in de helft van de boter of mar garine fruiten. De kool hieraan toevoegen en even meebakken onder voortdurend omscheppen. Een vuurvaste schotel vullen met de helft van de puree. Hierop de kool leggen en de schotel met de rest van de puree afwerken. Paneermeel of beschuit over de puree strooien. De rest van de boter of margarine smelten en erover uitschenken. De schotel 10 minuten in een hete oven plaatsen om een bruin korstje te krijgen. WORTEL-APPELSLA 2 zachtzure appelen, ca. 400 g wortelen, een stukje ui, fijngesneden peterselie, 2 eetlepels slaolie, 3 eet lepels azijn, zout, peper, (paprikapoeder). Een saus maken van olie, azijn, zout, peper, (pap rikapoeder) en de kleingesneden ui. De appelen schillen, in kleine blokjes snijden en door de saus roeren. Een stuk wortel voor gar nering achterhouden. De wortelen raspen en met de appel vermengen. De fijngesneden peterselie er op het laatst door doen. De sla garneren met kleine plakjes wortel en wat blaadjes peterselie. GEGARNEERDE BLOEMKOOL 1 grote bloemkool, 1 dl melk, 10 g (1 eetlepel) boter of margarine, 10 g (1 Yï eetlepel) bloem; 2 eieren, 2 eetlepels melk, 2 eetlepels tomatenpuree, een stukje ui, 50 g geraspte oude kaas, boter of margarine, zout, peper, fijngesneden peterselie. De bloemkool schoonmaken en desgewenst met de stronk naar boven in water met zout wegzetten. Hierna de bloemkool in weinig kokend water met zout in 15 minuten gaarkoken. De eieren loskloppen met de melk, zout en peper en er de geraspte kaas en de tomatenpuree door roeren. De ui klein snijden en licht fruiten in een eetlepel boter of margarine. Het eimengsel toevoegen en een omelet bakken. De omelet in reepjes snijden en even warm houden. Van de boter of margarine, bloem en melk een saus maken. Hiertoe de boter of margarine smelten, «le bloem erdoor roeren en bij scheptjes tegelijk, onder steeds roeren de melk toevoegen. De saus even laten doorkoken en over de bloemkool gieten. Daarna de reepjes omelet erover verdelen en ten slotte de fijngehakte peterselie. P. de Regt M. Rinn K. v. Harn T. v. Wijck 6. C. P. Ollebek 7. C. Goossen 8. M. de Feijter 94 71 68 59 punten punten punten punten 51H punten 49l/2 punten 32 punten

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3