OPENBARE VERGADERING Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten van de GEMEENTERAAD van AXEL Langs de Scheldestromen Geslaagden bij de Ned. Stikstofmij te Sluiskil. De directeur van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil heeft in aanwezig heid van de praktijkleraren, leden van de Per soneelsdienst en de Bemetel-consulent, de heer J. v. d. Werp uit Goes, aan een aantal geslaagden op het bedrijf het diploma uitge reikt. Voor het V.E.V.-diploma kwamen in aanmer king de heren G. Peeters te St. Jansteen R. de Gijsel en R. Rijckaert, beiden te Sluiskil A. Ras te Clinge en A. Warnier te Hulst. Het Bemetel-A en B-diploma ontvingen de heren M. Oppeneer te Axel J. de Bok te Hoek terwijl de heer W. v. d. Vijver het Bemetel-diploma A ontving. Ir. Gena zei in zijn felicitatietoespraak, dat de opofferingen, die het bedrijf zich hiervoor getroost, mede bedoeld zijn als een bijdrage tot verbetering van de streek. De heer Van der Werp was vol lof over de praktische scholing, die de jongens op het be drijf ontvangen, gezien het grote aantal, dat voor dit gedeelte slaagde. Hij wees er daarbij op, dat sommigen de theorie nog maar al te vaak verwaarlozen. Begin van brand in meubelzaak te Hulst. Zondagochtend omstreeks elf uur ging de brandsirene in Hulst, omdat er brand was ontstaan in het meubelmagazijn van de firma Morres aan de Korte Bellingstraat. De brand was ontstaan onder 'n afdak, waar wat afval lag opgeslagen. De brand liet zich in het begin zeer ernstig aanzien omdat er op het terrein bij de meubel zaak een zestal auto's stonden geparkeerd. Een van deze wagens een bestelauto werd aan een kant geblakerd. De brandweer van Hulst was zeer snel ter plaatse en met een paar nevelstralen ging men de vuurhaard te lijf. Intussen was het personeel gealar meerd, dat de geparkeerde wagens uit de ge vaarlijke zone reed. Tegen de opslagplaats be vindt zich de weverij, waar vele brandbare stoffen zijn opgeslagen. Binnen een kwartier was de brand geblust. Excursie Vogelwacht. Bij gunstige weersomstandigheden zal de vo- gelbeschermingswacht in West-Z-Vlaanderen zaterdagmiddag een excursie maken naar de vogelverblijfplaatsen in de voormalige Braak man. De leden komen samen op het recreatie terrein en vandaar uit wordt de tocht geleid door de heer J. Verjaal, werkzaam bij het staatsbosbeheer. Prijsuitreiking Philips Fotowedstrijd In de kantine van de Philipsfabrieken in Ter- neuzen heeft de heer H. van Zuilen, verte genwoordiger van de verkoopmaatschappij van Philips-Nederland, woensdagavond de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de Philips- flitsfotowedstsijd. De bijeenkomst werd bijge woond door de Zeeuws-Vlaamse fotohan delaars, die aan de wedstrijd hebben meege werkt. Na afloop was er een demonstratie met dia's in combinatie met dia's met een band opnemer. In Zeeland vorige maand 6 faillissementen uitgesproken. Volgens een faillissementenstatistiek bedroeg het aantal in de maand september uitgespro ken faillissementen in Zeeland zes tegen twee in september 1963. Er werden geen voor lopige surséances van betaling verleend in Zeeland in dezelfde periode. Ook waren er geen definitief verleende surséances van be taling. 50 JAAR GETROUWD Donderdag 22 oktober was het echtpaar de Feijter- Boeije, wonende Axelse Sassing 13 50 jaar ge trouwd. Willem de Feijter werd 1 januari 1888 te Zaamslag geboren, zijn echtgenote, Janna Maria Boeije werd geboren te Axel op 5 augustus 1892. Na hun huwelijk vestigden zij zich op de Sassing, waar zij nu nog wonen en van een goede gezond heid mogen genieten. De heer de Feijter, die reeds op jeugdige leeftijd aan de slag moest, heeft bijna al die jaren in de landbouw gewerkt. Tot zijn 70e jaar bleef hij in het arbeidsproces, waarvan de ruim 20 laatste jaren op de boerderij van de Fam. L. van Hoeve. Deze feestdag werd in een intieme kring gehouden in het Verenigingsgebouw in de Kerkdreef en al hadden zij geen publiciteit aan dit feit gegeven, toch waren er nog velen die het gouden paar kwamen feliciteren. Zo zal deze dag bij de fam. de Feijter-Boeije niet vlug worden vergeten. AFDELING AXEL Z.L.M. DE GROOTSTE AFDELING De afdeling Axel der Z.L.M. heeft de 200 leden overschreden en is nu de grootste afdeling van de Z.L.M. van de 82 afdelingen. Door de aktiviteit van het bestuur gaat de leden stijging regelmatig verder. Er wordt nu reeds hard gewerkt aan de voorbereiding voor de grote Land bouwtentoonstelling welke in 1965 in Axel zal worden gehouden. VERLICHTING OP HET TRAININGSVELD A.Z.V.V. Vorige week is op het trainingsveld van A.Z.V.V. achter het concoursterrein een verlichting geplaatst. Hierdoor zal het nu dan ook mogelijk zijn om tij dens de wintermaanden buiten haar trainingen te houden. Binnen afzienbare tijd zal ook hier een kleedge legenheid worden gebouwd. AUTOBOTSING Woensdagavond te 18.00 uur reed W. J. A. te Axel met een vrachtauto met aanhangwagen door de Catharinapolder in de richting Axel. Gekomen aan de splitsing naar Kijkuit-Zaamslag Veer, waar het uitzicht door de hoge dijk wordt 'belemmerd, bemerkte A. te laat een voor hem van rechts ko mende personenauto, bestuurd door P. P. T. M. B. uit Koewacht, waardoor een botsing ontstond. De personenauto werd flink beschadigd, gelukkig deed zich geen persoonlijk letsel voor. SPORT STEUNT ZONNEVELD Sport Steunt Zonneveld is voor iedere Zeeuw wel een begrip geworden en vele soorten van sport hebben dan ook al hun financiële steentje hieraan bijgedragen. Ook dit jaar willen de Wandelverenigingen weer niet achter blijven. Nu reeds staat vast dat op 31 oktober en 7 november door 14 verenigingen een wandeltocht op de 5, 10- en 15 km zullen organiseren, waarvan de gelden ten goede zullen komen van de Stichting Sport Steunt Zonneveld. Ook in Axel zal op 7 november een wandeltocht worden georganiseerd. We hopen dan ook dat ve len deze gelegenheid door het maken van een wandeling zullen aangrijpen en hiermee de Stichting zullen steunen. BENOEMINGEN Met ingang van 21 oktober 1964 werd tot chauf feur in vaste dienst bij de gemeente Axel benoemd, de heer M. Roest, thans in tijdelijke dienst. Met ingang van 28 oktober is tot Chauffeur in vaste dient bij de gemeente Axel, benoemd de heer H. P. Coppieters, thans in tijdelijke dienst. Tot plantsoenarbeider der gemeente Axel werd met ingang van 1 november benoemd, de heer E. Maas te Axel. ZEEUWSE KOLLEKTE De Zeeuwse Kollekte heeft in onze gemeente het bedrag van 416,75 opgebracht. WINTERPROGRAMMA N.K.V. AFD. ST. JOSEPH Het bestuur van de plaatselijke N.K.V. is er weer in geslaagd een aantrekkelijk winterprogramma samen te stellen. I. Ledenvergadering op 22 oktober a.s. om 7.30 uur. Spreker de heer van de Voorde over „Hoe staat het met onze rentekaart" 2. Zondag 6 december om 2.30 uur St. Nicolaas- feest voor de kinderen van de kleuter- en la gere school. Alleen voor kinderen van N.K.V.- leden. 3. Jaarvergadering op dinsdag 16 februari 1965. Tevens 35-jarig bestaansfeest. 4. Ledenvergadering in maart 1965. Spreker en onderwerp nader te regelen. 5. 1 Mei-viering. Gezocht wordt naar een aantrek kelijk programma. BEIAARDCONCERT TE AXEL Op zaterdag 24 oktober a.s. zal mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm van 15.00—16.00 uur een concert geven op de beiaard in de toren van het stadhuis te Axel. Dit concert zal, in afwijking van haar gebruikelijke herkenningsmelodie, geopend worden met het door haar bewerkte openingslied van de Olympische Spelen in Tokio, doorweven met het Wilhelmus, als hulde aan de Nederlandse winnaars van de gouden, zilveren en bronzen medailles. Voorts zullen volksliederen met bewerkingen wor den uitgevoerd en composities van Leen 't Hart Piet van den Broeck Jef Denijn Ignace Pleyel. BENOEMD Tot districtstvoorzitster van K.A. in de Kanaalzone is benoemd mevrouw Boeding-Kindt, die in de plaats komt van de afgetreden voorzitster mevr. Dikötter. LEZING OVER STAT EN-GEN ER A AL De heer P. Jongeling, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het Gereformeerd politiek Verbond, houdt op vrijdag 23 oktober in het ge bouw van de gereformeerde kerk aan de Kerkdreef te Axel een lezing over het werk van de Staten- Generaal. De lezing begint om acht uur. CHRISTELIJKE SCHOOL IN AXEL BESTAAT HONDERD JAAR De Christelijke Nationale School te Axel viert op vrijdag 30 oktober zijn 100-jarig bestaan. In de Gereformeerde Kerk aan de Kerkdreef is er daartoe een grootscheepse bijeenkomst belegd, waarvoor alle oud-leerlingen zijn uitgenodigd. Professor C. Veenhof uit Kampen houdt een causerie over het onderwerp „Is Christelijk Onderwijs in deze tijd nog noodzakelijk". Het oud-hoofd van de school, de heer J. de Ridder, belicht vervolgens de 100- jarige geschiedenis van de school. Na afloop is er in het jeugdgebouw naast de kerk een receptie. AANRIJDING Toen de heer Th. W. de B. alhier zijn auto wilde parkeren in de Generaal Meijerstraat, reed hij in op de aldaar geparkeerd staande auto van de heer J. T. K., eveneens uit deze plaats. De auto van laatstgenoemde werd licht beschadigd. ZONDAG 25 OKTOBER 1964 Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 2425 OKTOBER Dokter Kats. op DINSDAG, 27 OKTOBER 1964 des namiddags om 7 uur ten stadhuize. 10 AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het verlenen van medewerking tot aansluiting op het elektrisch net van de woning Eglantiersdijk 1 5. Voorstel om akkoord te gaan met de compen satiemaatregelen voor secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand per 1 juli 1964 6. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot het vernieuwen van de daken van de Christelijke School voor Uitgebreid Lager On derwijs en van het gymnastieklokaal bij deze school 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot de aanschaffing van leermiddelen en een vloerwrijver ten behoeve van de Christelijke School voor Uitgebreid Lager Onderwijs 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan mevrouw E. C. Herrebout-Koekkoek te Axel 9. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de heer D. Faas te Axel Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de heer P. J. Heyens te Zaamslag 11. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de heer L. Haak te Axel 12. Voorstel tot verkoop van een perceel In dustrieterrein, gelegen in plan-Noord II, aan de „Bouwcombinatie Stad Dordrecht" te Dord recht 13. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit tot verkoop van bouwgrond aan de heer J. C. Steel te Axel 14. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeente- en bedrijfsrekeningen en goedkeuring van de rekening van de Gemeentelijke Instel ling voor Sociale Zaken over het dienstjaar 1962 15. Voorstel tot onteigening van de woning met erf Kanaalkade 18 te Axel 16. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van plan nen tot onteigening van de woningen Hospi taalstraat 11, 13 en 15 17. Voorstel inzake herziening van de jaarwedde- regeling voor de wethouders 18. Voorstel tot het opheffen van de Gemeente lijke Instelling voor Sociale Zaken 19. Voorstel om akkoord te gaan met het voorstel voor een uitkering aan de gemeentesecretaris sen, -ontvangers en ambtenaren van de burger lijke stand i.v.m. de nacalculatie „trend" 1964 20. Voorstel tot benoeming van leden van de com missie tot wering van schoolverzuim 21. Voorstel tot oprichting van de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (N.V. Zegam) en het in eigendom overdragen van het Gemeentelijk Gasbedrijf van Axel aan deze vennootschap 22. Rondvraag 23. Sluiting. MEDEDELINGEN In antwoord op de door de heer de Waard in de raadsvergadering van 15 september 1964 gestelde vraag om de gelegenheid tot het bestuderen der raadsstukken voor de leden ruimer te stellen, bij voorkeur ook des zaterdagsvoormiddags, delen wij u mede dat wij er de voorkeur aan geven de be staande regeling te handhaven, volgens welke de stukken ter inzage liggen tijdens de kantooruren van de secretarie, dus maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17.45 uur en des vrijdagsavonds van 19.00 tot 21.00 uur. Er wordt zorg voor gedragen, dat het stadhuis steeds toegankelijk is als de stukken buiten de kantoor uren ter inzage liggen. OVERIGE MEDEDELINGEN a. bij ons besluit van 22 september 1964 zijn in vaste dienst benoemd L. de Braai tot straatmaker, ingaande 1 okto ber 1964 L. K. Ortelee, tot schilder, ingaande 1 oktober 1964 H. P. Coppieters tot chauf feur, ingaande 28 oktober 1964M. Roest tot chauffeur, ingaande 21 oktober 1964. b. .bij ons besluit van 2 oktober 1964 is aan V. F. Schelleman eervol ontslag verleend als brand wacht 2e klasse bij de Vrijwillige Brandweer, ingaande 1 oktober 1964 c. bij ons besluit van 6 oktober 1964 is E. P. Maas aangesteld tot plantsoenarbeider op arbeids contract naar burgerlijk recht, ingaande 1 no vember 1964 Gedurende deze aanvangsjaren zal het bedrijf ver moedelijk met verlies werken, doch zal in 1970 een sluitende exploitatie verkregen kunnen worden. Het verzorgingsgebied van de nieuwe vennoot schap zal voorhands beperkt blijven tot dat van de huidige N.V. G.M.Z. en de Gemeentelijke Gas bedrijven van Zierikzee en Axel. Deze 3 bedrijven zullen in de N.V. Zegam op gaan. Onder verwijzing naar de stukken stellen B. en W. voor te besluiten I. 1. met de provincie Zeeland en de gemeenten Goes en Zierikzee op te richten de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (N.V. Zegam) I. 2. ons te machtigen tot het aanbrengen van de nodige wijzigingen in de statuten ter ver krijging van de verklaring van geen be zwaar als bedoeld in artikel 36e van het Wetboek van Koophandel I. 3. tot deelneming in het maatschappelijk kapi taal voor tweeendertig duizend gulden I. 4. tot het in eigendom overdragen van het Gemeentelijk Gasbedrijf van Axel aan de onder 1 bedoelde vennootschap zulks overeenkomstig het bij de stukken overgelegde ontwerp-besluit. II. Het College te machtigen tot het verrichten van hetgeen nodig is om het gasbedrijf in een zo goed mogelijke staat over te dragen en daartoe de benodigde kredieten te ver lenen. d. bij gelijk besluit is G. A. van Stevendaal be noemd tot timmerman in tijdelijke dienst, in gaande op een nader te bepalen datum e. bij ons besluit van 16 oktober 1964 zijn de vol gende personen, ingaande 1 januari 1965, be vorderd A. van Asperen tot commies A, thans commies I. C. Provoost tot commies, thans adjunct commies A mej. S. A. de Putter tot adjunct commies A, thans adjunct-commies f. bij ons besluit van 16 oktober 1964 is aan A. van Asperen eervol ontslag verleend als waar nemend kassier, ingaande 15 oktober 1964 met ingang van gelijke datum is J. J. Dieleman aangewezen tot waarnemend kassier. GEMEENTELIJK GASBEDRIJF Een tiental jaren geleden heeft zich in ons gewest een eerste concentratie voltrokken op het gebied van de gasvoorziening. De cokesfabriek A.C.Z. te Sluiskil neemt sedert dien als gasproduktiebedrijf in Zeeland een centrale plaats in. De plaatselijke gasbedrijven werden toen zuivere distributiebedrijven. De doelmatigheid van deze concentratie zal wel door niemand in twijfel worden getrokken. De jongste ontwikkelingen- met betrekking tot de gasvoorziening in het bijzonder de komst van het aardgas doen de behoefte gevoelen aan een verdere concentratie van de gasvoorziening in Zee land. Het laat zich aanzien, dat in de eerstkomende jaren belangrijke wijzigingen, speciaal op technisch gebied, zullen optreden. Vanzelfsprekend zullen bij zondere maatregelen moeten worden getroffen om aan de toenemende vraag naar gas te kunnen vol doen. Overtuigd van het streekbelang, dat door een ver dere concentratie van de gasvoorziening wordt ge diend, hebben B. en W. gehoor gegeven aan de uitnodiging van het Provinciaal Bestuur om tot een grotere samenwerking te komen. De besprekingen, die daarop zijn gevolgd, hebben geleid tot de conclusie, dat het de voorkeur ver dient, dat de gasvoorziening van Zeeland in han den wordt gegeven van één nieuw te stichten be drijf, de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (N.V. Zegam). In eerste aanleg zullen in deze vennootschap deel nemen de provincie Zeeland en de gemeenten Goes, Zierikzee en Axel. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op 1.000.000,.verdeeld in 1000 aandelen van 1.000,-. De uitgifte van aandelen is zodanig geregeld, dat steeds 35% in handen van de provincie en 65% in handen van de deelnemende gemeenten zal zijn. Het is de bedoeling, dat aan elke gemeente die toetreedt, een aantal aandelen zal worden toege wezen naar ratio van het aantal inwoners (1 aan deel voor elke volle 500 inwoners). De gemeenten, die een eigen bedrijf inbrengen, zullen het dubbele aantal aandelen ontvangen, dan waarop zij op grond van hun inwonertal recht zouden hebben, zulks als compensatie voor het prijsgeven van enige zelfstandigheid. Op grond hiervan heeft Axel recht op 32 aandelen. Voor het nieuwe bedrijf is de N.V.-vorm gekozen, waarbij de zeggenschap van de gemeenten en de provincie is gewaarborgd door inschakeling van de vertegenwoordigende organen. In artikel 7 van de ontwerp-statuten is bepaald, dat de leden van de raad van bestuur worden be noemd op voordracht van de besturen van de be trokken lichamen. Daarnaast behoeft de begroting de goedkeuring van de algemene vergadering van aandeelhouders (artikel 13, sub 2) en moeten de jaarstukken en de balans door de algemene ver gadering van aandeelhouders worden vastgesteld (artikel 19). Via hun vertegenwoordigers in de algemene vergadering van aandeelhouders kunnen de deelnemende lichamen derhalve invloed op het beleid uitoefenen. De zetel van het nieuwe bedrijf zal gevestigd zijn in Middelburg. De streefdatum van de oprichting is 1 januari 1965. Het is de bedoeling de thans nog van gas ver stoken gemeenten in de provincie Zeeland zoveel mogelijk in de gasvoorziening te betrekken. Het Gasinstituut van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven heeft in samenwerking met het Centraal Bureau voor verificatie en financiële ad viezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten een prognose gemaakt van de bedrijfsresultaten van de nieuwe N.V. voor het jaar 1970, het vijfde volle exploitatiejaar, als in 1965 kan worden begonnen. Met opzet is het jaar 1970 gekozen, omdat de er varing leert, dat na vier of vijf aanvangsjaren een voldoend aansluitpercentage is verkregen en de aanvangsmoeilijkheden zijn overwonnen.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2