DE WERELDSPAARDAG FRAUDE BIJ VERKIEZINGEN IN DE V.S.; EEN TOENEMEND KWAAD NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG gaat zijn veertigste verjaardag vieren BENELUX-MANIFESTATIES ZEELAND 1965 ZEELAND verwacht EXTRA-BOUWVOLUME Voorbereidingen voor Z.L.M.-tentoonstelling Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 79e Jaargang No. 4 AXELSE COURANT Lone aummen M Kwartaal - abonnement de kom 1.25. Andere Buitenland 2, 175. HoofdredakbeJ. C VINK. Rcdahtfe en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1195 - 646, pootbu* 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per Bi) kootrakten belangrijke redoktte. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Ad verten tién 1-5 regel* ƒ1,- federe regel meer 12 cent extra. In 1924 werd in Milaan een internationaal spaarbankcongres gehouden, waaraan werd deelgenomen door vrijwel alle landen die spaarinstellingen binnen hun grenzen hadden. Dat waren er, nadat in 1810 in het Schotse plaatsje Ruthwell de eerste spaarbank was gesticht, al heel wat. Het was trouwens niet de eerste internationale bijeenkomst van spaarbankbestuurders. In 1910 kwamen in Edinburgh spaarbankvertegenwoordigers uit verschillende landen samen om daar met el kaar het eeuwfeest van de oudste spaarbanken te vieren. De politieke hemel, die in dat jaar al danig aan het betrekken was, verstoorde het voornemen om spoedig weer een inter nationale bijeenkomst te beleggen. Toen enkele jaren later de eerste wereldoorlog uit brak, werd dit zelfs geheel onmogelijk. Pas vijf jaar na afloop van de oorlog waren de kontakten zover hersteld, dat men het tweede internationale spaarbankcongres in Milaan kon organiseren. Aan het einde van dat con gres werd het thans in Amsterdam gevestigde „Internationaal Instituut der Spaarbanken" opgericht. Tevens besloot men tot het instel len van een Wereldspaardag die voortaan in alle deelnemende landen door de bij het inter nationaal instituut aangesloten spaarinstel lingen zou worden gevierd. Een eenvoudig rekensommetje leert dat de Wereldspaardag dit jaar dus zijn veertigste verjaardag gaat vieren. Bekendheid groeit Wanneer op 30 oktober de in ons land geves tigde Bondsspaarbanken - dat zijn de spaar banken die zich hebben verenigd in de Ne derlandse Spaarbankbond - de vlag uitste ken, of anderszins hun gebouwen een feeste lijk aanzien geven, zullen er niet heel veel mensen meer zijn, die zich afvragen wat dit feestbetoon heeft te beduiden. Dit is lang niet altijd het geval geweest. Aanvankelijk is de Wereldspaardag een beetje moeizaam van de grond gekomen. Eigenlijk heeft dit jaarlijkse spaarbank-evenement pas na de tweede we reldoorlog meer en meer aan bekendheid ge wonnen en tegenwoordig zijn er nog maar weinig mensen die nooit van deze dag heb ben gehoord. Wat moeten we ermee Anders is het gesteld met de kennis omtrent de strekking van de Wereldspaardag. „Is het de bedoeling dat de mensen alleen op die dag sparen hoort men nogal eens vragen. Het is een enigszins naïeve vraag, die met soort gelijke vragen zou kunnen worden beant woord. „Is het de bedoeling dat we alleen op Moeder dag lief zijn voor onze moeder „Moeten we alleen op Vaderdag aardig zijn voor onze vader „Is het de bedoeling dat we alleen op de Dag van de Verenigde Naties bedenken hoe goed het is dat de naties - ondanks veel verdeeld heid - tot een bijna de gehele wereld omvat tende samenwerking zijn gekomen „Moeten we alleen op de Werelddierendag onze hond, poes of kanariepiet vertroetelen Neen - al die „Dagen" zijn bedoeld om een bepaald facet in ons leven met en voor anderen eens even in het middelpunt van onze gedachten te plaatsen. Eigenlijk zou dit nog veel vaker dan één keer per jaar dienen te gebeuren. Want de mens is nu eenmaal ge neigd alles, wat tot het dagelijks leven be hoort, als vanzelfsprekend te aanvaarden. Nie mand realiseert zich dagelijks de waarden van onderlinge verbondenheid, genegenheid en door anderen betoonde zorg. Nog minder be seft men dagelijks het grote belang van een zinvolle omgang met geld en van de onmis bare rol die de spaarbanken daarbij vervullen. Want zinvol omgaan met geld betekent onder meer bedacht zijn op toekomstige uitgaven waarvoor men geregeld geld opzij legt. Voor tal van mensen is geregeld sparen een levensgewoonte geworden, waarbij zij zich wel bevinden. Dezulken kunnen de Wereldspaar dag beschouwen als een bevestiging dat hun zienswijze, die zegt dat sparen het eigen en het algemeen belang dient, juist is. Er zijn ook mensen - een minderheid overigens i- die menen dat sparen iets is, dat alleen door anderen dan zijzelf wordt gedaan. Tot deze mensen richt de Wereldspaardag zich met de boodschap dat sparen nuttig is voor iedereen. En wanneer men dat inziet, waarom zou men er dan niet op die dag mee beginnen Maar natuurlijk is het zo, dat de spaarbanken het gehele jaar door voor iedereen open staan. Nog altijd zijn allen die het belang van het sparen inzien - en in de eerste plaats zijn dat de spaarbanken zelf van mening dat men beter het hele jaar door geregeld kan sparen en de Wereldspaardag daarbij laten voor wat hij is, dan omgekeerd - op die ene dag wat spaargeld naar de spaarbank te komen brengen en gedurende de rest van het jaar het sparen dan maar weer te vergeten. Druk bezoek verwacht Toch - nu de Wereldspaardag er eenmaal is en tal van spaarbanken nogal wat werk ma ken van die dag, komt in vele plaatsen de be langstelling voor dit evenement tot uiting in een zo grote toeloop van bezoekers, dat men deze op een enkele dag nauwelijks kan ver werken. In die gevallen is men sedert lang overgegaan tot het instellen van een Wereld- spaarweek, terwijl men in tal van plaatsen zelfs de gehele maand oktober in het teken van het sparen plaatst en van een Spaarbank- maand spreekt. Hoogtepunt blijft echter de Wereldspaardag die nu zijn veertigste verjaardag tegemoet gaat. Hopelijk zullen ook dit jaar vooral veel nieuwe spaarders deze dag aangrijpen om zich als spaarder bij een der feest vierende spaar banken te laten inschrijven. Want natuurlijk stellen de spaarbanken een druk bezoek op de Wereldspaardag extra op prijs. Zoals ieder een, die een feest organiseert, ontvangen zij bij die gelegenheid graag veel gasten Tijdens de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in 1960 registreerde een stembureau in Chicago kort na de openstelling reeds een stemmenaantal van honderdeenentwintig; con troleurs hadden echter merkwaardig genoeg slechts drieenveertig mensen het bureau bin nen zien gaan. Dit geval baarde weinig op zien, want de Republican National Committee ontving in totaal 135.000 klachten over de duistere verkiezingspraktijken, die vier jaar geleden hun hoogtepunt vonden. Dit geeft vooral te denken, indien men weet, dat in 1960 de Democraten een zeer geringe stemmenwinst boekten, die neerkwam op drie kwart stem per kiesdistrict. Dit jaar verwacht men dat 2Vz miljoen stemmen op onrecht matige wijze zullen worden uitgebracht, aldus meldt het oktobernummer van „Het Beste uit Reader's Digest". Ironisch genoeg blijken in de meeste gevallen, juist de automatische stern- machines de sleutel tot frauduleuze handelin gen te zijn en niet de gewone stembiljetten. Het is namelijk mogelijk om het mechanisme van het apparaat zodanig af te stellen, dat een bepaalde verdeling van het uiteindelijke stemmenaantal gegarandeerd is, terwijl soms zelfs een eenvoudige handeling voldoende is om een bepaalde kandidaat geheel uit te scha kelen. Vaak gebeurt het, dat oneerlijke stem bureauhouders, voordat zij hun kantoren openstellen, zelf een aantal malen stemmen en daarna de meter, die 't stemmenaantal re gistreert, met papieren nullen beplakken. Bij de allernieuwste typen gaat dit niet meer op, daar het stemmenaantal niet alleen door een meter, maar ook door een ponsbandje wordt geregistreerd. Dat neemt echter niet weg, dat er vele andere mogelijkheden overblijven. In San Oantonio in de staat Texas klaagden in 1960 velen, dat zij niet voor hun kandidaat konden stemmen, aangezien dat met de naam corresponderende handle onwrikbaar op zijn plaats zat. Zo komt het dan ook voor, dat soms een halve dag op een bepaalde kandidaat niet kan worden gestemd. Ook komt het voor, dat de namen van kandidaten worden ver wisseld. „Verkeersopstoppingen" Van het feit, dat men in de Verenigde Staten geen stemplicht kent, wordt gretig misbruik gemaakt. In de drukke districten van de grote steden zorgt men voor langdurige „verkeers opstoppingen". Tijdens de drukke lunchuren zorgen slimme figuren ervoor, dat de lange rij wachtenden zo lang mogelijk wordt, terwijl hun collega's binnen er wel voor zorgen, dat niet alles op rolletjes loopt. Na een half uur of drie kwartier worden velen het wachten beu en gaan onverrichter zake terug naar hun kan toor, waarmee hun stem verloren is. Ouden van dagen zijn eveneens vaak het slachtoffer. Hen wordt dan wijsgemaakt, dat, wanneer zij niet op de „goede" kandidaat stemmen, dit door elektronische apparatuur zal worden geregistreerd, waardoor de kans bestaat, dat hun ouderdomstoelage of werke loosheidsuitkering zal worden ingetrokken. Aan het einde van de dag worden de totaal cijfers, die door de stemmachines zijn gere gistreerd doorgaans door employees van het stembureau gerapporteerd en ook deze een voudige bezigheid blijkt nogal wat moeilijk heden op te leveren. Daardoor kan het gebeu ren, dat een kandidaat die eigenlijk recht heeft op 271 stemmen, er slechts 172 krijgt „toe gewezen". In 1960 zijn alleen al in Chicago 662 fraude rende stembureau-ambtenaren voor het ge recht verschenen, doch na een summier ver hoor vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het is mede daarom niet waarschijnlijk, dat in november aanstaande dergelijke aktiviteiten achterwege zullen blijven. De mogelijkheid be staat, dat straks op 3 november wellicht een man de belangrijkste politieke post in de Verenigde Staten zal bezetten, die bij een strikt eerlijke stemming deze plaats niet zou hebben bereikt. En dit blijft een onbehaaglijke gedachte. In Zeeland zal in de zomer van 1965 een belangrijke reeks Beneluxmanifestaties wor den georganiseerd. Zij omvatten o.m. een be langrijke kunsttentoonstelling, een Benelux- congres, een Benelux-taptoe, vlootdagen, een grote landbouwtentoonstelling en diverse klei nere evenementen zoals zeilwedstrijden, kunst markt enz. Kunsttentoonstelling De kuntstentoonstelling zal zijn gewijd aan de betrekkingen op het gebied van de beel dende kunst tussen Zeeland en Noord- zowel als Zuid-Nederland. De openingsdatum is vastgesteld op 17 juni 1965. De expositie wordt gehouden in het Middelburgse Stad huis. De hoofdaccenten komen te liggen op twee perioden de zeventiende eeuw en de negentiende vanaf omstreeks 1860 tot heden. De zeventiende eeuw is gekozen omdat toen in Middelburg een schildersschool opbloeide onder invloed van in 1585 uit Antwerpen ge vluchte kunstenaars. Landschappen, Schelde- gezichten, stillevens en portretten worden ge ëxposeerd in de Burgerzaal, die met zijn fraaie 17e Eeuwse meubilering voor een dergelijke presentatie een passende entourage vormt. In de daaronder gelegen Vleeshal wordt de be zoeker geconfronteerd met de tweede periode: de beeldende kunst vanaf 1860 tot heden, de periode van de herontdekking van onze provincie door de Belgen en Nederlanders na het tolvrij worden van de Wester-Schelde in 1863 en de kort daarop aangelegde spoorlijn naar Walcheren, waardoor een gedeelte van Zeeland werd „ontsloten". Werken uit de Antwerpse „grijze" school, van de Domburgse groep rond Jan Toorop, de Veerse groep rond de kunstcriticus Albert Plasschaart, alsmede van, tengevolge van de eerste Wereldoorlog uit België naar Zeeland gevluchte Kunste naars zullen hier o.m. zijn te zien. Het is de bedoeling in een afzonderlijke ruim te enkele historisch belangrijke kaarten van Zeeland te exposeren. Tenslotte zal aan de hand van fotomontages aandacht worden be steed aan de bouwkunst, in het bijzonder aan de invloed van het Keldermansatelier te Mechelen op de architectuur in Zeeland. De tentoonstelling, die tot stand komt dank zij de medewerking van diverse instituten in bin nen- en buitenland, wordt ingericht door dr. P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuws Museum te Middelburg. Taptoe De taptoe zal worden gehouden op vrijdag 9 en zaterdag 10 juli 1965 op de Middelburgse Markt, zo is voorlopig besloten. Er zal aan worden deelgenomen door militairen uit Ne derland, België en Luxemburg. Congres Onder auspiciën van het Benelux-comité zal ter gelegenheid van de Zeeuwse Benelux manifestaties het congres van het comité eveneens in Zeeland worden gehouden. Als plaats is gekozen de nieuwe Middelburgse Schouwburg. Thema de functie van Zeeland als raakvlak van verkeerspolen in het Bene- luxgebied. Dit congres is op 17 en 18 juni vastgesteld. Het laat zich aanzien dat de vlootdagen even eens in juni worden gehouden, waarbij ge streefd zal worden naar medewerking door Belgische eenheden. In Axel zal op 1, 2 en 3 juli een grote Z.L.M. landbouwtentoonstel ling worden georganiseerd, welke eveneens een Benelux-accent zal krijgen. Voorts zullen er in augustus Benelux-zeil- wedstrijden worden gehouden, terwijl diverse andere sportmanifestaties op het programma staan. Wanneer Zeeland het in 1965 zou moeten stellen met de 1350 woningen, die het thans door de minister zijn toegewezen, zou de si tuatie allerbedroevendst zijn. Dit verklaarde ons het lid van Ged. Staten, de heer A. J. Kaland, toen wij hem zijn mening vroegen over de toewijzing van bouwvolume voor '65. Ook voor 1964 kreeg men aanvankelijk slechts 1350 woningen, doch uit verschillende „potjes" heeft men er nog bijna een zelfde aantal bijgekregen. De heer Kaland hoopt daarom, dat ook voor 1965 weer enkele bron nen' kunnen worden aangeboord. Vorig jaar was het aantal woningwetwonin gen al praktisch niet te verdelen. Intussen zijn, zoals bekend, in deze provincie enkele produktiestromen op gang gebracht - Mid- delburg/Vlissingen, O.-Z.-Vlaanderen, Ter- neuzen en Zuid-Beveland - waar de komen de jaren grote aantallen woningen worden ge bouwd. De verplichtingen die hieruit voort vloeien wat betreft toewijzing van volume, zouden met het thans toegekende aantal van 750 woningwetwoningen nauwelijks te reali seren zijn. Aan alle andere Zeeuwse gemeen ten zou dan niets meer kunnen worden toege kend. Wanneer men bedenkt dat er 2500 aanvra gen voor premiewoningen lopen, is het te be grijpen dat het thans toegewezen aantal van 400 ook bijzonder klein is. Hetzelfde geldt voor de 200 ongesubsidiëerde woningen, met daar tegenover 2000 aanvragen voor deze ca tegorie. Daarom vertrouwen we er op, dat Zeeland nog wat extra zal krijgen, zo verklaarde ons de heer Kaland. De voorbereidingen voor de Z.L.M. Land- en Tuinbouwtentoonstelling 1965, zijn reeds in volle gang. Deze tentoonstelling wordt op 1, 2 en 3 juli 1965 alhier gehouden. Met de organisatie is belast de kring Axel van de Z.L.M. Het bestuur van deze kring heeft een voor deze expositie gunstig gelegen terrein met een oppervlakte van ruim acht ha. ter beschikking.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1