BOEKHANDEL J. C. VINK, AXEL POCKETS Roede Wenken (Qeschenken SPORT DE ZEE IS RIJKER MAAR HOE KRIJGT De zee is altijd een rijke bron van voedsel voor de mens geweest. De visvangst is even oud als de mens zelf. En dé soorten vis zijn even afwisselend als alle andere voedingsmid delen gezamenlijk. Men kan kreeft eten en oesters, inktvis en mosselen en kiezen uit dui zenden verschillende vissen. Toch is dit nog maar een heel klein deel van wat de zee voor ons kan betekenen, menen Amerikaanse des kundigen. Bij de miljoenen verschillende vor men, die het leven in zee heeft aangenomen, zijn er vele, die voor de mens bijzonder waar devol kunnen zijn. De dode stof blijft daarbij niet achter. De zee is rijk aan allerlei metalen en delfstoffen, die de mens maar al te hard nodig heeft. Ze wor den alleen niet ontgonnen. De Amerikaanse oceanograaf dr. John Mero heeft hierover weer eens een klaaglied laten horen. „De in dustriële kringen weten niet welke rijkdom men zij laten liggen", ment hij. Men exploi teert wel de bodemrijkdommen langs de kust, zoals kalksteen, olie en gas, maar men ver geet de miljoenen tonnen metaal, die op de diepere plaatsen van bijvoorbeeld de Stille Oceaan liggen te wachten. Als voorbeelden noemt hij kobalt, nikkel, koper, mangaan, fosfaten en goud. Enige weetjes OVER VOEDING. DAN MEN DENKT. MEN IETS ER UIT? Zijn klacht is niet nieuw en eigenlijk bedoeld als stimulans om er eindelijk eens wat aan te gaan doen. Wel zoeken geleerden naar alle mogelijke manieren om de mens middelen te geven de bodem van de zee ook als een tweede domein te beschouwen en zij hebben ook re sultaten, maar de weerklank hiervan bij de mannen die het moeten doen, de grote in dustriëlen of de staatslieden, ontbreekt eigen lijk. Wel investeren de oliemaatschappijen miljoenen in hun speurtocht naar olie en gas - kijk maar naar ons eigen Ameland - maar de rest wordt eigenlijk vergeten. En die rest is heel wat groter dan op het eerste gezicht lijkt. Amerikaanse geleerden hebben erop gewezen, dat bij de vele raadsels, die de zee nog heeft, wel eens heel goed de oplossingen kunnen worden gevonden voor een groot aantal kwalen waaronder de mens nog gebukt gaat. In de zee leven miljoenen soorten planten, microben en andere levens vormen. Deze levende organismen bevatten vaak stoffen, die bijzonder bruikbaar zullen zijn voor de produktie van geneesmiddelen. Enkele voorbeelden zijn al gevonden. In de vijftiger jaren ontdekte men al in Amerika dat een soortzeewier een vernietigende wer king had op ziekte-verwekkende virussen. Zelfs een bepaalde stof, die voorkomt in onze dagelijkse oester, bleek in staat bij proef nemingen op muizen virussen te vernietigen, die griep en kinderverlamming veroorzaken. Een uitgebreid onderzoek van deze materie moet volgens de Amerikaan prof. Paul Burk- holder verrassende resultaten opleveren. Zijn universiteit (in Columbia) heeft al zelfstandig een expeditievaartuig aangekocht en van alle denkbare instrumenten voorzien om onder zoekingen uit te voeren bij koraalriffen en kleine eilanden in de Grote Oceaan. Maar een grotere inspanning is nodig, wil de mens op niet al te lange termijn zijn voordeel kunnen doen met de enorme schatten die de oceaan nog verbergen, meent Burkholder. Bekendmaking DIENSTPLICHT Uitspraken inzakevrijstelling De zee zal mogelijk ook een oplossing kun- n enbieden voor de voedselnood, waarin een groot deel van de mensheid al verkeert. Tal rijke algen- en wiersoorten blijken onmisbare voedingstoffen in zeer rijke hoeveelheden te bezitten. Het moet niet moeilijk zijn, menen de geleerden, deze soorten ook nog een aan gename smaak te geven. Praktijkvoorbeelden zijn hier ook al te vinden. In Japan is een bepaalde, zeer voedzame algensoort al een zeer geliefde lekkernij geworden. Het gaat hier nog om een specialiteit, wel wat al te duur voor dagelijks gebruik. Maar een zeer goedkope exploitatie op grote schaal, ten bate van de hongerige medemens, is beslist niet onmogelijk, menen de geleerden. Wij kijken te veel naar de ruimte, zeggen zij, met enige jaloersheid op hun collega's die in deze tak van de wetenschap werken. Grote sommen worden besteed aan de sprong in de ruimte, die de komende decennia geen prak tische voordelen voor de mensheid kan op leveren. Veel te weinig aandacht wordt ge schonken aan het terrein waar we nog even weinig van afweten, de rijkdommen van de zee. Het zou meer nut hebben als wij gingen zoeken om deze rijkdommen sneller te kun- exploiteren, zeggen de oceanografen. VAN 65% DER VERKEERSMISDRIJVEN ALCOHOL steeds (mede)- oorzaak. Fa. J. C. VINK, VOETBAL DOSKO-AXEL 2-2 In een wedstrijd waarin Dosko veel te hard voetbal speelde is het tot een puntenverdeling gekomen. Voor de rust was het Axel, dat met een sterke wind in de rug speelde, dat het beste van het spel had. Na de thee was het Dosko dat het meest in de aanval was, met tegen het einde nog een krachtig Axels offensief. Na 3 minuten spelen was het uit een door goed samenspel opgebouwde aanval dat Lensen de Axelaars deed juichen 0—1. Dosko trok hierna in de aanval en deed na een corner die door doelman Verpoorte werd wegge slagen even gevaar ontstaan, maar het schot dat werd geplaatst ging over de lat. In de 15e minuut is het midvoor van Vugt die een goed schot lost maar doelman de Krom weet dit te stoppen. Enkele minuten later is het Lensen die het met een afstandsschot probeert maar ook dit treft geen doel. In de 26e minuut grijpt de Axelse verdeding bij een Dosko uitval onvoldoende in en hiervan weet N. van Maurik te profiteren (1 1). Axel heeft in de duels die van Dosko-zijde fors worden gespeeld Verbunt geblesseerd zien worden en deze is naar de rechtsbuitenplaats verschoven. Toch weet Axel in de aanval te blijven maar er is te weinig strijdlust en onvoldoende afwerking om voor de rust nog tot scoren te komen. Na de thee is het een sterk en hard aanvallend Dosko, en zo zien wij hoe de jeugdige Sheilds, die Verbunt heeft vervangen enkele meters opzij wordt gezet. In de 17e minuut is het van den Hout die uit een voorzet van recht goed inkopt, maar doelman de Krom weet de bal te stoppen. Even hierna is het van den Hout die, toen hij tegen zijn benen werd geschopt hierover zijn woede toonde, door de scheidsrechter naar de kleedkamer gestuurd. Ook hij werd evenals Verbunt het slachtoffer van het veel te harde spel van Dosko. Met 10 man moest Axel toen verder spelen en in de 33e minuut wist Dosko door van Uffelen uit deze spelersmeerderheid de leiding te nemen (21) Geprikkeld door dit alles was het Axel dat alles op de aanval zette en enkele malen kort bij een doelpunt kwam. Toch uurde het tot 5 minuten voor het einde eer de gelijkmaker kwam. Van Vugt omspeelde de achterhoede om vervol gens de keeper te omspelen deze kwam terug en vloerde op een harde en ontoelaatbare manier van Vugt. De hiervoor toegestane strafschop werd feilloos door J. Lensen in een doelpunt omgezet 2—2. In de laatste minuut was Axel nog bijna tot een doelpunt gekomen toen een voorzet van rechts door Sheilds op zijn hoofd werd genomen, maar de bal belandde in het zijnet. Zeker een eervol resultaat voor Axel om tegen haar zwaarste concurrent om een punt mee naar huis te kunnen nemen. ZWALUW SE BOYS-A.Z.V.V. 1-4 A.Z.V.V. heeft voor het eerst in deze competitie het zoet van de overwinning geproefd en hopelijk zal dit de inleiding zijn tot meerdere suksessen. Zonder grote krachtsinspanningen werd het zwak- spelende Boys-elftal na 20 minuten spelen reeds tot een 0—3 achterstand gebracht. In de 7e minuut was het Borgt die met een af standsschot de score opende (01 4 Minuten later was het J. Dieleman die goed wist door te breken en geen fout maakte. (02). In de 19e minuut wist F. Dekker uit een voorzet van Ruijtenburg met een fraaie kopbal de stand op 03 te brengen. Met deze stand werd door A.Z.V.V. wat kalmer aan gedaan maar de tegenaanvallen van de Boys konden geen gevaar opleveren. A.Z.V.V. kreeg nog wel enkele goede kansen maar door onvoldoende afwerking bleven verdere doelpunten voor de rust uit. Kort na de hervatting bleef de achterhoede van A.Z.V.V., in de veronderstelling van buitensepl staan en zo wist J. Polak de stand op 13 te brengen. Hierna was het A.Z.V.V. dat weer domineerde, maar het duurde tot 10 minuten voor tijd eer het uit een afstandsschot van Ruijtenburg tot een doel punt kwam (1—4). Nog 2 maal was het Visser die het probeerde, maar beide malen trof hij de paal. Het was een zeer verdiende overwinning voor A.Z.V.V. WANDELTOCHTEN Zaterdag werd door het R.K. Jeugdwerk evenals vorig jaar weer wandeltochten georganiseerd. Het was jammer dat het weer niet beter was, velen die een toezegging tot deelname hadden gedaan waren door het slechte weer thuis gebleven. Toch kwamen nog ruim 250 wandelaars voor deze wandeltochten aan de start. De organisatoren kunnen, dank zij de goede re geling niettegenstaande het slechte weer, op een geslaagd evenement terugzien. UITSLAG 5 km. 1. W.S.V. „Emma", Axel 1066 pnt.2. Sebaldis, Axel 1016 pnt.3. Seboldis, Axel 917 pnt. 10 Km. 1. W.S.V. „Emma", Axel 1164 pnt.; 2. Oda- groep, Axel 1146 pnt.; 3. Beatrix, Terhole 1101 pnt. De W.S.V. „Emma" met 1164 punten kwam in het bezit van de wisselbeker. SCHAKEN VERRASSENDE NEDERLAAG VOOR KAMPIOEN VAN HARN De D.S.Z.-competitie was de afgelopen week een toonbeeld van strijd. Petrus de Regt, die tegen Ko van Ham speelde, zette zich schrap vanaf de eerste zet, doch zijn opening was niet zo best en hij verloor twee pionnen, dacht er desondanks niet aan de moed op te geven, won vervolgens op mooie wijze een pion terug, begon een aanval van wienig betekenis, maar ineens deed Ko van Harn een totaal verkeerde zet en Petrus won een volle toren. Hoe Ko van Harn zich ook verzette, het eindspel was niet meer te redden. M. de Feijter speelde goed tegen J. van Wijck, maar plotseling combineerde T. van Wijck zo goed, dat hij zijn tegenstander mat zette. C. Goos- sen kon het nog niet bolwerken tegen de beter spelende M. Rinn en de partij werd afgebroken in een nadelige positie voor eerstgenoemde. BILJARTEN MOOIE SUKSESSEN VOOR AXELSE BILJARTERS In de wedstrijden om het kampioenschap 5e klasse libre van het district WalcherenZuid-Beveland werd door 2 Axelse biljarters deelgenomen. C. v. d. Berge van de biljartclub A.B.C. lukte het om het kampioenschap te behalen, terwijl G. de Rijke van P.O.P. de 2e plaats wist te bezetten. Door het goede gemiddelde dat beide spelers wisten te behalen promoveerde zij naar de 4e klasse. Op de clubavond in café de La Paix werd van de Berge door de voorzitter van A.B.C.de heer M. v. d. Have namens de club gefeliciteerd en in de bloemen gezet voor zijn behaalde kampioenschap. Wist u dat u gerust rauwkost kunt eten nadat u de groente of het fruit goed gewassen en/of schoon gemaakt hebt. Tegen de tijd, dat groenten en fruit in de handel worden gebracht is er van be strijdingsmiddelen weinig of niets meer over. Aangetoond is dat resten van bepaalde bestrij dingsmiddelen in kleine hoeveelheid niet scha delijk zijn. dat u aardappelen en groente wel een tijdje voor het gebruik kunt schoonmaken en desgewenst snijden. Vooral wanneer de groente met een flink scherp mes is gesneden en op een koele plaats, niet in water, wordt bewaard, gaat in een paar uur niet veel van de voedingswaarde verloren. dat u, wanneer uw gasfornuis of -komfoor voor aardgas omgebouwd wordt, geen nieuwe pannen behoeft te kopen en dat de vlam zoals hij uit de gasleiding van het kooktoestel komt niet heter is dan die van het vroegere gas U behoeft uw kookmethoden en kooktijden er niet voor te ver anderen. dat u beter geen pannen die inwendig verkoperd zijn kunt gebruiken voor het koken van groenten: het vitaminegehalte gaat er sterk door achteruit. dat bij het koken in een hogedrokpan praktisch evenveel vitamine C blijft behouden als bij koken in weinig water in een gewone pan. dat u er goed aan doet, matig te zijn met vetten en met suiker en zoetigheid, óók als u en de uwen niet aan een vermageringskuur bezig zijn. Reken gemiddeld per persoon bijvoorbeeld niet meer dan 1J4 pakje boter of margarine en 350 g suiker, inclusief snoep per week. dat u champignons qua voedingswaarde niet op één lijn kunt stellen met vlees, omdat hun eiwit gehalte veel lager is champignons 4%, vlees 18%. dat u zelf onze recepten naar wens calorieën- armer kunt maken door om te beginnen de hoe veelheid boter of margarine en/of suiker te ver minderen en doorregen of vette vlees- of vis soorten te vervangen door magere. dat voor hen, die moeten vermageren, stoof schotels van weinig aardappelen en veel groente zeer geschikt zijn. dat u met een halve kilo bananen of een kilo appelen evenveel calorieën opneemt als met 100 gram suiker en dat het daarom geen zin heeft om tussen de maaltijden door heel veel fruit te eten ter vermagering. dat u het gebruik van patates frites maar beter kunt afremmen, wanneer uw gezinsleden daarna geen trek meer hebben in een gewone goede maaltijd, of wanneer ze aan die maaltijd weinig eten om toch nog maar trek te hebben in een zakje patates „toe". dat het helemaal niet zo moeilijk is om zélf pa tates en croquetten te bakken en dat er vetten te krijgen zijn, die de baklucht in huis tot een mini mum beperken. dat u het in vergelijking met uw buitenlandse zusters al heel erg gemakkelijk hebt, omdat u maar voor één maaltijd behoeft te koken en een menu behoeft te bedenken. dat u uw tijd beter besteedt dan u misschien denkt, wanneer u voor gezellige maaltijden zorgt, die bij uw gezin in de smaak vallen. TERINZAGELEGGING. Ter gemeentesecretarie ligt voor een ieder ter inzage een uitspraak van de Minister van Defensie gedagtekend 16 oktober 1964 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige. BEROEP. Tegen elke uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en bij mij worden ingediend. Mijnerzijds wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorggedragen. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de ge schillen van bestuur, is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met over schrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is genomen, wordt de uit spraak na het verloop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. AXEL, 16 oktober 1964. De burgemeester der gemeente Axel, (C. van Bendegem), wnd. (Nadruk verboden). HET ALCOHOLAANDEEL in VAN ONHERROEPEL'jKE VER OORDELINGEN IN 1962 WEGENS MISDR'JVEN VOLGENS DE WEGENVERKEERSWET 67 Vorige week is de CBS-publikatie „Toepassing der Wegenverkeerswet 1962" verschenen. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de daarin voor komende gegevens zodanig geïnter preteerd, dat een provinciegewijs overzicht werd verkregen van het aantal ernstige verkeersmisdrijven in 1962 (uitgegaan van het aantal on herroepelijke veroordelingen wegens misdrijven volgens de Wegenver keerswet), dat was te wijten aan het gebruik van alcohol voor en tijdens deelneming aan het verkeer. Het alcoholisch aandeel in de ver keersmisdrijven was het hoogst in Overijssel met 73,5%. Tweede pro vincie op de lijst is Zeeland met 71,6%. In 1961 stond Noordbrabant bovenaan met 74,5% Zeeland nam in dat jaar ook de tweede plaats in met 74,2%. Evenals een jaar tevoren, was het percentage verkeersmisdrijven als gevolg van alcoholgebruik in 1962 het laagst in Noordholland met 54,9% (in 1961 53,6%). Het landelijk percentage van de verkeersmisdrijven als gevolg van alcohol was in 1962 slechts 0,1% lager dan het jaar tevoren. Het landelijke gemiddelde bedroeg in 1962 65%. Nog steeds blijkt dus in Nederland nog ruim twee derden van het aantal verkeersmisdrijven (mede) te worden veroorzaakt door gebruik van alcoholische dranken. Door tal van propaganda- en voorlichtingsacties tracht het Verbond voor Veilig Verkeer elk jaar weer dit percentage te doen dalen. Het jaarcongres van het Verbond (op 1 oktober a.s.) staat in het teken van „Geneesmiddelen, alcohol en verkeer." 60.7 Friesland Landelijk Nrd-Hoiltmd Zd-Holland VOOR HUUR nieuwe televisie met ALLE programma's voor een gering bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij U thuis. Bel óók 's avonds nr. 01184- 4410 of 01180-3973 of 01100 5397. Markt 12 - AXEL

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3