rentabiliteit cokesfabriek Sluiskil in gevaar? Bronchi letten Bij komst van het aardgas Uit onze Omgeving Axel Aanwinsten van de Chr. Openbare Bibliotheek, Axel. Predikbeurten Terneuzen Clinge Langs de Scheldestromen ANWB-Verlichtingsactie AUTOBOTSING Donderdagmorgen te 11.55 uur reed E. B. uit Axel met zijn personenauto komende vanuit de rich ting Weststraat door de Noordstraat, passeerde daar een geparkeerd staande auto en botste tegen een tegemoetkomende bestelauto bestuurd door A. van H. uit Kaatsheuvel. Beide auto's weren beschadigd, persoonlijk letsel deed zich niet voor. SCHADE DOOOR EEN INHAALMANOEUVRE Maandagmorgen om 7.10 uur reed een autobus van Garage „Cito" komende uit de richting Kijkuit over de Kanaalkade en werd ingehaald door een klein Belgisch busje. Dit busje zwenkte te snel terug naar rechts en kwam in aanraking met de „Cito-bus". Zonder te stoppen heeft het zijn weg vervolgd. Aan de Cito-bus was aan de linker zijde flinke schade ontstaan. Door de rijkspolitie werd een onderzoek ingesteld. VRACHTAUTO VERLIEST EEN DEEL VAN ZIJN LADING Omstreeks 10.40 uur reed J. de K. uit Hulst over de rijksweg KijkuitAxel, komende uit de richting Kijkuit met zijn personenauto. Op deze weg werd de K. gepasseerd door een vrachtauto geladen met grint. Juist voor het passeren brak van de vracht auto een plank en kwam een deel van de lading voor en op de personenauto terecht waardoor grote schade werd aangebracht. VERKEERSZUIL OMVER GEREDEN Maandagmorgen om 10.55 uur kwam P. de P. uit Zaamslag met zijn bestelauto vanaf de Nieuwendijk de Stationsstraat ingereden. Hierbij reed hij niet voldoende rechts en kwam tegen de aldaar op de vluchtheuvel geplaatste verkeerszuil aan. Door dit geweld brak de zuil af de bestelauto werd beschadigd. STUDIEBOEKEN Aureden, L. Mooi zijn, mooi blijven. Bauters, P. Jean-Paul Sartre. Brachin, P. Anton van Duinker ken. Buitenlandse letterkunde na 1945. Burger, B. en A. J. Nieuwenhuizen. Hoofdzaken van de staats inrichting van Nederland. Bussel, W. van Prima bandrecorder. Constandse, A. L. Joegoslavië. Gom- perts, H. A. De geheime tuin. Ham, G. van De taal der religie. Herald, E. S. Vissen. Hooftman, H. Alles over de Fokker Friendship. Lebret, J. D. Dank u, dokter Lekkerkerker, A. F. N. Gesprek ken over de Heidelberger. Noordman, C. E. De republiek Turkije. Roken. Salomon, E. Portret van een tijdperk. Timmers, J. J. M. Spiegel van twintig eeuwen. Vasalis, M. Parken en woestijnen. Vos, H. de. Inleiding tot de wijsbegeerte van de Grie ken en Romeinen. De wereld van de kleuter. We reldgeschiedenis. BUITENLANDSE ROMANS Chesterton, G. K. The innocence of Father Brown. Wassermann, J. Caspar Hauser. ROMANS Amstel, Max van. Het begon op de „Borgholm". Beaty, D. Schuldige Phoenix. Christie, Agatha. De vier klokken, (det.) Eberhart, M. G. De meeste res van Honotassa. Fijn van Draat, W. De dagen gaan open. Kazan, E. Amerika... Amerika. Levi, P. Eeens was ik een mens. Lothar, E. De engel met de bazuin. Manen-P'ieters, J. van. Er gebeurt geen wonder. Simons, I. Een dwaze maagd. Visser-Roosendaal, J. De enkele daad. Zernike, E. Bruidstijd. JEUGDBOEKEN Allan, M. E. Een baan in Italië. Barnard, H. J. Slacht me niet, zei de kip. Bruijn, M. Heggeranken. (Dln. 5 en 6). Cavanna, C. Het rode zeil. Elsen- doorn, G. De blaaspijpers van de Montelbaan. Door de wijde natuur, (dl. 3). Falk, A. M. Annika en juffertje ongeduld. Graves, R. Mythen van de oude Grieken. Hagers, F. Marjoleintje doe je mee Hill, T. Davy Crockett en Wata. Jenkins, A. C. Armas en Sofi uit Lapland. Kocher, H. Aldat de buffeljager. Kruyff, J. de. en J. J. Goezinne. Alle auto's III. Lynch, P. Zo werd het. Lijsen, H. J. Ponyrijden voor gevorderden. Mahuzier, J. Kam perend om de wereld. Miller, J. P. Het huis dat Japie heeft gebouwd. O'Farrell, K. Prinses voor één zomer. Rachlis, E. De eerste auto's. Rogge veen, L. Daantje helpt een handje. Roggeveen, L. Daantje groot en Daantje klein. Scheffer, Chr. Vader Puntje. Schmidt, A. M. G. Sambo het kleine zwarte jongetje. Siebe, J. Harlekijntje op het Jan Klaasseneiland. Toen, A. Peter de jonge leeuw uit Afrika. Zwart, R. Plakboek voor Petra. VESTIGING De zuster van het plaatselijk Wit-Gele-Kruis, Mej. Ivens heeft zich thans blijvend in Axel gevestigd, op het adres Bylocquestraat 8 boven. BEIAARDCONCERT Op zaterdag 16 oktober a.s. zal de heer P. C. Brakman van 15.0016.00 uur een concert geven op de beiaard in de toren van het stadhuis te Axel. Het programma luidt als volgt 1. Prelude 2. Bretons liedje 3. Andante G. van Gelder 4. Er ruischt langs de wolken 5. Blijf bij mij Heer 6. Sonatine, I. Pleyel 7. Ons bootje 8. De Herder, Worp 9. Gavotte Pastorale Gee Clement 10. Afrikaans Wiegeliedje, Em. Hollebroeck 11. Daar klingelt een klokje H. C. van Oort 12. Laat de klok maar luiden. MELKAUTO REED IN SLOOT TE AXEL Een melkauto met aanhanger van de Coöp. Melk fabriek te Kloosterzande is donderdagmorgen om streeks half z.es, nabij het buurtschap Vaartwijk in de gemeente Axel door onbekende oorzaak in de rechterberm naast de rijweg en daarna in een sloot terechtgekomen. De vrachtauto met aanhanger was geladen met flessen, kratten en bussen melk. Er ontstond een grote ravage. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De bestuurder B. N. uit Kloosterzande heeft nog getracht de wagen, die circa 50 meter in de berm heeft gereden, de rijweg op te sturen. De wagen werd zwaar beschadigd evenals de aanhanger, die met de wielen naar boven in de sloot terecht kwam. De chauffeur en zijn broer, J. N. kwamen met de schrik vrij. Een deel van de lading melk ging verloren. EERVOLLE VERMELDING Het decoratieschilderwerk van de 15-jarige W. C. van Gremberghe uit Axel werd in de landelijke wedstrijd in zijn afdeling bekroond met een eervolle vermelding. Voor dit mooie resultaat zal hij ook nog een prijs in ontvangst mogen nemen. ZONDAG 18 OKTOBER 1964 Ned, Herv. Kerk. 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Vogel, Geleen. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1718 OKTOBER Dokter Boor. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct KANTONRECHTER PLAATSVERVANGER Bij koninklijk besluit is met ingang van 29 oktober 1964 herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen, de heer mr. J. Moolen- burgh te Middelburg. VAKDIPLOMA AANNEMER AAN L.T.S. TE TERNEUZEN De directeur van de technische school te Terneu zen, de heer A. F. H. Spijker, heeft zaterdagmorgen aan 13 geslaagden van de aannemerscursus het diploma uitgereikt. Deze opleiding gaat uit van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf, waarvan de heer E. P. Bakels te 's-Gravenhage als ver tegenwoordiger optrad. Behalve de geslaagden en hun familie waren aan wezig de docenten en verder de heren S. Mielen te Terneuzen en I. de Ruysscher te Biervliet als leden van de commissie van toezicht. Waardering De heer Spijker feliciteerde de geslaagden met hun sukses. Hij zei dat het resultaat (78%) bevre digend kon worden genoemd aangezien dit cijfer boven het landelijk gemiddelde uitkomt. Een speciaal woord van waardering kreeg de heer M. P. de Fouw te horen die de beste resultaten had bereikt. Op hem volgden met gelijk aantal punten de heren Th. C. Fermont en A. Oppeneer en vervolgens de heer J. de Jonge. Afscheidsgeschenk. Een uitvoerig dankwoord sprak de heer M. van Ham namens zijn mede-geslaagden. „Wij zitten op weg naar een vreemd land heet de toekomst", zei de heer Van Ham die uit zijn verdere woorden duidelijk liet blijken dat bouwen iets wonderlijks is „een samenspel" van vele beroepen die ten slotte de strakke lijnen van een gebouw weten te toverenEen dankwoord pan docenten, directeur en administrateur achtte spreker op zijn plaats en zelfs meende hij dat de docenten een blijvende her innering aan deze cursus ruimschoots verdiend hadden. Hij overhandigde ieder een boekenbon. Voor deze sympathieke geste sprak namens de docenten de heer Nieuwdorp een dankwoord. Hij gaf hun de beste wensen voor de toekomst mee. Geslaagden Het diploma werd door de volgende heren be haald J. de Jonge C. J. de KoeyerA. J. F. Maas A. Oppeneer P. Simons en A. J. Verhage, allen te Terneuzen Th. C. Fermont te Sluiskil J. I. Kaas te Philippine M. P. de Fouw te Axel M. van Harn te SpuiJ. C. A. Vink te Vogelwaarde F. A. M. de Witte te Zuiddorpe en J. P. Triou te Waterlandkerkje. UITSLAG PHILIPS FOTOWEDSTRIJD Dezer dagen is- de uitslag bekendgemaakt van de ter gelegenheid van de officiële opening van de Philipsvestiging te Terneuzen in de gemeenten Oostburg, Terneuzen en Hulst gehouden fotowed strijd. De uitslag luidt Oostburg C. Kruf, R. Rosen- kranz, P. Boekhoud, J. F. de Bourgraaf allen uit Oostburg en P. Boekhoud uit Breskens. Voor Ter neuzen luidt de uitslag W. van Doeselaar, A. van de Poel, D. J. Helmendag, M. Leunis, mevr. W. van de Hemel allen uit Terneuzen. Hulst W. Blommaert uit St. Jansteen, W. Keizer uit Hulst, M. P. Kiel uit Axel, J. Everaerd uit Hulst en A, van Rie uit Hulst. De prijsuitreiking vindt plaats op woensdag 21 ok tober 's avonds om half acht in de Philipskantine in Terneuzen. De direktie van de cokesfabriek te Sluiskil heeft deze week de dagbladpers bijeen geroepen om bij monde van de technisch onder-direkteur ing. J. van Altena zijn hart te luchten over het aardgas dat men als een dreigend monster op de fabriek ziet afkomen. Van oudsher neemt de Nederlandse Stikstof Maatschappij een groot deel van het bij het vergassen van kolen tot cokes vrijkomende gas af om dit in haar fabrieken verder te benut ten. De Nederlandse Stikstof Maatschappij zal echter in de loop van het jaar 1966 overgaan op het gebruik van aardgas. Daarbij komt nu verder dat de regering en de gasunie er naar streven om in het hele land aardgas te leveren voor huishoudelijk ver bruik, verwarming- en klein industrieël ge bruik. Dit houdt in dat dus ook het contract dat de Cokesfabriek heeft met de Rijksdienst voor energievoorziening en dat per 1 januari 1966 zou moeten worden vernieuwd met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid niet zal worden vernieuwd. De cokesfabriek zou de levering van gas in de provincie Zeeland ook in de toekomst graag gehandhaafd zien en somt ook een aan tal aan deze levering verbonden voordelen op de huishoudelijke apparatuur die huis voor huis moet worden omgebouwd voor aardgas zal bij levering van het thans gebruikte gas niet behoeven te worden gewijzigd. De samen stelling en de druk waaronder het aardgas door het buizennet zal worden getransporteerd zal bovendien een aanzienlijk groter verlies te zien geven, aangezien deze netten hiervoor niet zijn gebouwd bij handhaving van het OPENING VAN BIBLIOTHEEK Zaterdag zal de R.K. Leesbibliotheek te Clinge officieël geopend worden, s Avonds om 7 uur zal in het verenigingsgebouw aan de eerste twintig ingeschrevenen de gelegenheid gegeven worden om hun boeken te kiezen. Bij deze officiële opening zullen aanwezig zijn, burgemeester P. Vercauteren, de wethouders K. Willaert, Em. Ruymbeke en de raadsleden. Verder zullen ook de direkteur van KCLV in Zeeland en enkele bestuursleden van de leesbibliotheek te Nieuw Namen akte de presence geven. Twee Vlashangars in Westdorpe afgebrand. Hoeveelheid vlas ging verloren. Een felle brand heeft dinsdagavond j.l. twee vlashangars (een open en een dichte) waarin naar schatting 400.000 kg vlas lag opge slagen van het bedrijf van de landbouwer en vlashandelaar A. J. Swagemakers in de Nieuwvogelschorpolder, onder de gemeente Westdorpe, in de as gelegd. Bovendien ging een grote vlasmijt in vlammen op. Het vuur werd bestreden door vier brandweerkorpsen, die van Westdorpe, Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent. Alle gezamenlijke bluskrachten konden niets tegen het laaiende vuur uitrich ten. Men moest zich beperken tot het brand vrij houden van het woonhuis van de heer Swagemakers en de nabij gelegen boerderij van de heer F. de Caluwé, waarvan vooral een schuur groot gevaar liep. De brand ontstond om ongeveer half zes. De oorzaak is nog niet bekend. Meteen werd de brandweer van het naburige Sluiskil geallar- meerd, die, eenmaal gearriveerd, de andere brandweren in de omgeving te hulp riep. 25 Jaar Nederlandse Roode Kruis in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandse Roode Kruis heeft dinsdag middag in de burgerzaal van het gemeentehuis te Oostburg een feestelijke bijeenkomst ge houden ter- gelegenheid van haar zilveren be staan. Aan wezig was daarbij o.m. mr. J. Drost, eerste voorzitter en oprichter van de afdeling, die toentertijd burgemeester van Breskens was, en het nu van Rheden is. Landelijk Roode Kruisvoorzitter, mr. F. de Graaff, maakte bekend, dat chirurg H. de Jong, door wiens toedoen de bloedtransfusie dienst in West-Zeeuwsch-Vlaanderen op gang is gekomen, de zilveren Landsteiner-medaille van verdiensten is toegekend. Liquidatie van Draadomroep in district Breda. Uit de memorie van toelichting op de begro ting van verkeer en waterstaat blijkt, dat bij de liquidatie van de draadomroep in het dis trict Breda de volgende netten zullen worden afgestoten, met daarachter vermeld het aan tal aansluitingen Arnemuiden 9; Brouwershaven 15; Colijns- plaat 20; Dreischor 5; Groede 61; Haamstede 77; Halsteren 211; Hansweert 15; Hoofd plaat 18; Kamperland 20; Kattendijke 5; Kruiningen 19; Wolphaartsdijk 69; Zonne- maire 8; Ossendrecht 8; Oud-Gastel 47; Oud-Vossemeer 37; Rilland 19; Scherpenisse 4; St.-Jansteen 24; St.-Maartensdijk 24; Schoondijke 10; Steenbergen 100; Wissen- kerke 29; Zevenbergen 180; Zuiddorpe 19; Axel 30; Etten 24; Hulst 1; Oudenbosch 4; Raamsdonkveer, Wemeldinge 1. huidige gas zal men niet met deze verliezen, dan wel met een rigoureuze vervanging van vele leidingen te doen krijgen, doch kan men geleidelijk aan de netten vervangen en aan passen aan de eisen die aardgas dan eventueel bij latere toepassing zou stellen. De direktie van de Cokesfabriek is bijzonder teleurgesteld dat men voor deze argumenten noch bij de Rijksoverheid, noch, bij provincie of gemeenten gehoor heeft gevonden. Onge veer een derde van de overslag in de Ter- neuzense haven berust op kolentransport van en voor de Cokesfabriek en mede hierdoor kon Terneuzen de derde plaats onder de Ne derlandse havens gaan bezetten. Bovendien wordt nog ca. 5 miljoen gulden per jaar be taald aan ander transport, waarvan een vierde deel aan de Nederlandse Spoorwegen. De direktie is kennelijk zeer teleurgesteld dat men zo weinig oog heeft voor de belangen van een der industriële pioniers in de Kanaal zone, nu dit gebied zich industrieël sterk gaat ontwikkelen en nieuwe bedrijven in het cen trum van de belangstelling staan. Ongetwijfeld zijn er andere afzetmogelijk heden voor het cokesgas, bijv. als ketelbrand stof voor energie-opwekking, doch dit houdt in dat het gas dan in waarde zal devalueren tot de prijs van stookolie, hetgeen een minder- opbrengst van ca. 60% zou betekenen. Dat dit ernstige gevaren voor de rentabiliteit van het bedrijf inhoudt is zonder meer te be grijpen. Hoe de toekomst zich voor het aan 450 man werk verschaffende bedrijf zal ont wikkelen valt dan op dit moment ook moeilijk te voorzien. DIT NAJAAR CONTROLE VAN TEN- MINSTE 30.000 PERSONENAUTO'S. Bij proef bleek 85% van de Auto koplampen verkeerd afgesteld. De ANWB zal op dinsdag 20 oktober a.s. in Hilversum beginnen met een verlichtings actie. De bedoeling hiervan is de aandacht van de particuliere automobilisten te vestigen op de slechte toestand waarin de verlichting van het grootste deel van de Nederlandse personenauto's blijkt te verkeren. Tijdens de proefactie die de ANWB de vorige winter hield in Dordrecht, Deventer en Haar lem bleek dat niet minder dan 85% van de 3.633 auto's die vrijwillig ter controle werden gebracht, iets mankeerde aan de koplampen. Dit is thans voor de Bond aanleiding om met speciale keuringséquipes, verdeeld over drie mobiele controlestations, eerst een weeklang te Hilversum de inwoners van het Gooi ge legenheid te bieden de verlichting van hun voertuig zonder kosten laten controleren en te laten afstellen. Hierna volgen Leiden en Alphen aan de Rijn Delft, Gouda en Vlaar- dingen Breda en Bergen op Zoom Middel burg, Goes en Vlissingen Oostburg, Ter neuzen en Tilburg Eindhoven, 's-Hertogen- bosch en Helmond. Als laatste van dit jaar zullen Nijmegen en Oss aan de beurt komen. Ook in de eerste maanden van 1965 zal de ANWB zijn verlichtingsactie voortzetten. Alleen al in oktober, november en december verwacht de ANWB ten minste 30.000 per sonenauto's te onderzoeken. De gebreken zijn veelal te verhelpen door het juiste afstellen van de koplampen. Van de 3.633 auto's die in het begin van dit jaar als proef werden gecontroleerd, waren er 325 waarvan rem- of achterlichten, kentekenver lichting of clignoteurs kleine defecten ver toonden, die ter plaatse door hiervoor aan wezige wegenwachten werden gerepareerd. Van alle gecontroleerde auto's werden er 247 voor reparaties verwezen naar garages. De proefactie van de ANWB heeft stimulerend gewerkt. Talloze automobilisten gingen meer aandacht aan hun voertuigen besteden. De drie ANWB-keuringséquipes die nu op 20 oktober a.s. aanvangen met een verlich tingsactie op grotere schaal zullen bestaan uit elk vier technici. De in totaal zes ANWB- technochefs en de zes wegenwachten zullen onder leiding staan van een wegenwacht inspecteur. De automobilisten kunnen bij de controle stations terecht van dinsdag tot vrijdag, elke dag van 12.00 uur tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00 uur tot 17.00 uur. In Zeeuwsch-Vlaanderen komt de controle ploeg in de week van 24 tot 28 november '64: te Oostburg/Terneuzen. Herindeling Walcheren nog niet rond. Hoewel minster Toxopeus van Binnenlandse Zaken nog niets met zekerheid kan zeggen, heeft hij donderdagavond in de Tweede Ka mer medegedeeld dat de gemeentelijke herin deling van Walcheren nog niet geheel rond is. „Als wijzigingen in de plannen noodzake lijk zouden blijken, zal ik die aanbrengen, ook al kost het tijd", zei de minister.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2