WERELD-RAIFFEISENDAG enige flinke jongens Fa. J. C. Vink :R uid nd. 3e donderdag van oktober SPORT Bekendmaking DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling MUTATIES BEVOLKING VERTROKKEN Axel S PUI te zijn :n we en. ktober anwe- Lager ieente- leer- ïeer J. a van ugblik er van hoofd Ie om- tet die ond. fs een s, was as hij r in te n heb ban de grote bracht aeilijk- r open s even had in i gezin jd van lie als e heer vat hij laan. maar is was ir Uw laar 2 ik U in na- inciers n aan- ide de n ver grote de in- eer L. bij dit sn met n ken- wijs is goed I altijd Dijke op de vallen s mens om de Ie stad burge- lar ge- goud, in van oeltj es- in Uw >or het hebben felici- le man g heeft ling in is legt fd van er niet School rn toe- :rkt op nen als werden n wijze woor- bijzon- van de die mij :r nabij ran een het de iële ge ïnd ten- nen ge- moeite Donderdag 15 oktober a.s. wordt het feit herdacht dat F. W. Raiffeisen in 1849 zijn eerste coöperatieve spaar- en kredietbank stichtte. Een grote gebeurtenis in het licht van het toenmalige tijdsbeeld. Groot genoeg ook om in de geschiedenis te blijven voortleven als het werk van een onvergetelijk pionier. Want uit de eerste bank van Raiffeisen zijn in vele landen in Europa en daarbuiten Raiffeisenorganisaties met duizenden aangesloten banken gegroeid. In steden en stadjes, dorpen en dorpjes zijn spaarbanken vol gens het idee Raiffeisen gevestigd. F. W. Raiffeisen - burgemeester van het Duitse dorpe Flammersfeld (Westfalen) was ambtshalve ge zagdrager, doch tevens in zeer menselijke zin „burger vader". Een onderscheiding die hem meer dan recht matig toekwam om de nimmer aflatende zorg en toe wijding, die hij had voor de mindes-bedeel- den in zijn gemeente. Hij beijverde zich het algemeen welzijn te bevorderen en de armoede te bestrijden door de noodlijdende bevolking naar draagkracht financieel bij te staan. Hoewel het begin van de vorige eeuw di verse aspecten vertoonde, die duidden op een economische vooruitgang, heersten in de streek waar Raiffeisen leefde en werkte er barmelijke toestanden. Tengevolge van hongersnoden, misoogsten en sociale ontreddering was de financiële nood groot en de invloed van woekeraars en geldschieters bracht menige kleine onderne mer tot de bedelstaf. Sociale voorzieningen van staatswege ter bescherming en ondersteuning van de econo misch zwakkeren bestonden nog niet. Om de ergste nood te kunnen lenigen riep Raiffeisen de hulp in van enige financieel- draagkraohtige inwoners van de gemeente. Zijn doel was te komen tot de oprichting van een niet-commerciële coöperatieve spaar- en kredietinstelling van waaruit leningen tegen betrekkelijk lage rentevergoedingen konden worden verstrekt aan hulpbehoevende inwo ners. Daarbij was zijn eerste zorg, de op woe kerwinsten beluste geldschieters uit te scha kelen. Reeds eerder had Raiffeisen bewezen moe dig en vasthoudend te zijn waar het hulp vaardigheid betrof. Daarmee had hij zich veel sympathie verworven. Het kostte hem dan ook weinig overre dingskracht om enthousiasme te vinden bij een aantal dorpsnotabelen, die bereid waren hem daadwerkelijk te steunen in de vorm van spaargelden tegen rentevergoeding. Op 1 december 1849 vond de officiële op richting plaats. En deze eerste unieke bank instelling, waar niemand eigenbelang in zocht, groeide uit tot een hechte instelling waar aanvankelijk velen toevlucht vonden in hun fi nanciële nood, doch waaruit spoedig ook een stimulance groeide, die de gemeenschap aan moedigde tot sparen. Raiffeisen had iets groots verricht Hij had bewezen dat spaar zaamheid tot grote dingen in staat stelt. Overal in Duitsland vonden zijn denkbeel den weerklank en weldra breidden zij zich uit tot ver over de grenzen. In Nederland kwam de Raiffeisengedachte eind vorige eeuw tot werkelijkheid en is thans uitgegroeid tot een Raiffeisenorganisatie met meer dan duizend aangesloten banken en bijkantoren. Het totaal aantal spaarders bedraagt nu ruim 1.750.000 met een totaal aan ingelegde spaargelden van ruim 4.000.000.000, - Over de gehele wereld wordt burgemeester Raiffeisen jaarlijks op de derde donderdag van oktober herdacht. In ons land is dit de „Raiffeisendag", die de laatste jaren wegens grote belangstelling van nieuwe spaarders uitgebreid is tot „Raiffeisen-spaarweek" (de week van 12 17 oktober a.s.). In Amerika vindt de herdenking plaats op dezelfde datum met de „Credit Union Day", waarbij het gebruikelijk is, dat de President van de United States een speciale boodschap uitgeeft. WIELRENNEN EREPLAATSEN VOOR RICHARD BUKACKI Bukacki die na een gedwongen rust door een op gelopen verwonding bij een val weer terug aan wedstrijden kan deelnemen leverde hem weer fraaie plaatsen op. In Lovendegem (B) wist hij in de eindsprint die met 15 renners werd betwist, de le plaats te be zetten. In een 2-daagse wedstrijd te Sleidinge (B) wist hij in het algemeen klassement de 2e plaats voor zich op te eisen. Ook in de wedstrijd in Oostakker (B) was hij steeds in de eerste gelederen en hier bereikte hij een fraaie 3e plaats. SCHAKEN Drie Axelaars ingedeeld bij het persoonlijk Jeugdschaakkampioenschap van Zeeland. Dit jaar wordt het jeugdkampioenschap gespeeld in 2 groepen van 6 man. Onze Axelse spelers zijn als volgt ingedeeld GROEP A 1. J. Blom, Vlissingen 2. T. Flissebaalje, Mid delburg 3. H. de Ridder, Axel4. H. Karelse, Goes5. T. Klap, Koudekerke6. H. Radder, Kamperland. GROEP B 1. M. C. Meijer, Middelburg 2. K. van Harn, Axel 3. T. v. Wijck, Axel 4. H. Naezer, Goes; 5. A. v. Dooren, Vlissingen6. R. M. Hahler, Middelburg. De groepen zullen een enkelrondige competitie spelen welke 28 november start. De eerste 2 uit elke groep zullen een enkelrondige finale spelen, de winnaar hiervan wordt uitgeroepen tot Zeeuws Jeugdkampioen en mag aan het Nederlandse Jeugd kampioenschap deelnemen. SCHIETING H AN BOOGMA AT SCHAPPIJ ONS VERMAAK De door deze vereniging gehouden schieting op haar staande wippen op zaterdag 3 oktober j.l. had de volgende uitslag WIP I Hoogvogel M. Pluijm, Westdorpe le Zijvogel G. van Laere, Watervliet (B) 2e ZijvogelJ. Fopma, Sluiskille KalA. de Schepper, Koe wacht2e Kal: M. Schaelens, Zelzate (B). WIP II HoogvogelP. Arens, Watervliet (B) le Zij vogel A. de Vrieze, Bassevelde (B) 2e Zij vogel E. Jonkheim, Kloosterzandele Kal E. van Marken, Koewacht2e Kal R. Wiemeersch, Bassevelde (B). VOETBAL AXEL-METO 5-3 In deze wedstrijd is voor de rust goed gespeeld. Axel was verreweg de sterkste in deze le helft en wist hierin een royale 30 voorsprong te ver krijgen. De 2e helft was van minder gehalte en van het overwicht van Axel was niet veel meer overge bleven en Meto wist toen nog tot een 4—3 stand te komen. In het doel was de zieke P. Verpoorte vervangen door J. de Koeijer. Na de rust moest Herman die geblesseerd was worden vervangen door F. Verstraeten. Reeds in de le minuut was het midvoor v. Vugt die uit een voorzet van linksbuiten P. v. d. Hout goed inschoot, 10. In de 13e minuut liep v. Vugt goed door op een dieptepass maar speelde de bal op de doelman die een corner maakte. Deze werd kort genomen en door Lensen fraai ingeschoten 20. De aanvallen van Axel bleven beuken op het Meto-doel en in de 33e minuut was het v. d. Hout die met een goed schot de stand op 30 bracht. De tegenaanvallen die door Meto tussendoor werden geplaatst leverden maar weinig gevaar op en zo kwam de rust met een 3—0 stand. De eerste aanvallen na de thee waren voor Meto en in de 4e minuut was rechtsbuiten H. van Hoek die uit een voorzet van rechts inschoot, 31. 3 minuten later kwam van Vugt goed voor doel maar zijn schot ging juist over de lat. In de 10e minuut wist v. d. Hout met een fraaie kopbal uit een voorzet van Van Vugt er 4—1 van te maken. H. van Hoek wist met een hard schot via de binnenzijde van de paal de stand op 4—2 te bren gen. Er volgt nu een periode van een Meto-overwicht en in de 29e minuut was het H. van Hoek die via het been van Stopper Deij de hattrick verricht 4-3. Hierna wist Axel zich weer uit de druk los te maken en in de 37e minuut is het Lensen die de terug van de doelman komende bal hard en be heerst weet in te schieten 53. Axel weet nu weer het middenveld geheel te be zetten en zonder dat Meto nog gevaarlijk kan wor den is het scheidsrechter Becks uit Wouw die wel erg veel zijn fluitsignaal deed klinken het einde van deze wedstrijd. Met deze winst en door de uitslagen van de andere gespeelde wedstrijden wist Axel alleen de leiding in de 3e klasse D in te nemen. A.Z.V.V.-S.V.V:54 0-1 De wedstrijd kenmerkte zich door hard spel en zwakke leiding van scheidsrechter Boone, wat te- TERINZAGELEGGING. Ter gemeentesecretarie ligt voor een ieder ter inzage een uitspraak van de Minister van Defensie gedagtekend 6 oktober 1964 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige. BEROEP. Tegen elke uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en bij mij worden ingediend. Mijnerzijds wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorggedragen. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met over schrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 da gen als onherroepelijk beschouwd. AXEL. 9 oktober 1964. De burgemeester der gemeente Axel, M. K. VAN DIJKE gen het einde nog enkele moeilijkheden opleverde. Voor de rust was het A.Z.V.V. dat een over wicht had maar de kansen niet wist te benutten. In de 13e minuut was het linksbuiten J. Diele- man die een opgelegde kans kreeg maar speelde de bal te ver vooruit en de keeper wist in te grij pen. In de 22e minuut was het Dekker die voor open doel mistte. Enkele minuten later was het Borgt die goed doorliep op een dieptepass, maar zijn schot ging voor langs. Het zat A.Z.V.V. niet mee want ook in de 40e minuut toen J. Dieleman de bal op de bekende witte stip kreeg toegespeeld ging zijn schot over de lat. Met dubbel blanke stand werd gedraaid. De eerste aanvallen na de rust waren voor S.V.V. en in de 2e minuut was het Latumarissa die buiten bereik van doelman Wieland inschoot 0-1. A.Z.V.V. trok nu weer in de aanval maar het spel van S.V.V. werd om deze voorsprong te be houden wel erg hard en steeds maar waren het de S.V.V.-spelers die appeleerden. Scheidsrechter Boone ging grif op dit appeleren in zonder zelf vaak iets verkeerds te hebben ge zien. Steeds maar weer floot hij vrije trappen tegen A.Z.V.V. en iedere aanval werd op appeleren van S.V.V. voor buitenspel door hem afgefloten. Toen uit een vrije trap Ruijtenburg doel wist te treffen en ook dit werd afgekeurd dreigde het mis te lopen. Het was dan ook een verzuchting toen de arbiter voor de laatste maal floot en S.V.V. meer had dan het voetballend had verdiend. SPUI-DE BEREN 3-0 Spui heeft tegen de Beren een verdiende over winning weten te behalen. De gehele wedstrijd was het Spui dat het beste van het spel had. In de 20 minuut was het midvoor A. Buize die met een goed schot in de rechter bovenhoek de score opende, 1—0. In de 35e minuut was het dezelfde speler die met een kopbal uit een voorzet van J. Pijpelink de stand op 20 bracht. De aanvallen die de Beren wisten te doen lever den geen gevaar op. Na de hervatting eenzelfde speelbeeld, Spui het meest in de aanval met enkele van gevaar ontblote tegenaanvallen van de Beren. In de 20e minuut was het D. Pijpelink die goed reageerde op slordig terugspelen en deze fout af strafte 3—0. Met deze stand kwam het einde van de wedsrijd waar Spui een verdiende overwinning in wist te behalen. AXEL t.m. 30 september 1964 GEBOORTEN Maas, Jolanda M. M.Dierick, Erwin A. A. de Feijter, Adriaan M. Verlinde, Sandra M. C. Langerak, Frank J. A.De Wilde, BasPlat- jouw, Patrick B. A. S. van Esbroek, Chatal A. R. Pieterse, Frederikvan Deursen, Karin P. M. de Groot, Hendrik J.Haak, Johannes J. van der Gaag, Marcode Groote, Evertje G. Kloosterman, Gerben B.de Koeijer, Hillegonda C. F. van Toorn, Wilhelmina Koman, Wille- mina J.van Wijck, Anthonie van Langevelde, Willem S. OVERLEDEN Heijnsdijk, Cornelis G. e.v. Jonkman, Janna Wiemes, Adriana E. e.v. Schieman, Arie J.de Groote, Adriana S. e.v. van de Velde, Jan M. Boer, Dirkje w.v. Smies, Jozias P. Dekker, Pieter- nella e.v. Steendijk, Karei M.van Meurs, Ja cobus w.v. Lindenberg, Adriana. GEHUWD Verbist, Theophiel P. en De Smedt, Alida M. L. J. van Hoorn, Jacobus P. J. en van Wijck, Ebrina E. Buijze, Krijn en van Doeselaar, San- tina Kempe, Jan en Dieleman, Tanneke. Kroes, Anthonius J. P. van Te Waterstraat 15 naar Nieuw-Ginneken van den Berg, Geertruida E. van Noordstraat 3 naar Schiedam Ramselaar, Maria E. van Zuidsingel naar Veldhoven Linde man, Marijke E. van Irenestraat 16 naar Breda Cortvriendt, Liliane A. P. A. van Villapark 56 naar Werkendamvan de Bilt, Stanislaus W. van Beatrixstraat 10 naar Dongen Antheunis, Dan van Pironstraat 26 naar Voorschoten Van de Calseijde, Vera S. e.v. Rammeloo, van Noord straat 32 naar Dongen Braem, Camille C. P. M. van Buitenweg 74 naar Beverwijk de Wijn, Augustus J. met gezin van Joost de Moorstraat 27 naar Waalwijk van Acker, Marie C I van Kin derdijk 33 naar Terneuzen van den Berg, Teresia M. M. van Wilhelminastraat 4 naar Terneuzen Mattheijssen, Josephus K. van Walstraat 78 naar Rijswijk van Laere, Oscarina w.v. Renique met gezin van Villapark 34 naar Terneuzen Hamer- linck, Josephus J. met echt. van Pironstraat 8 bov. naar Ridderkerk de Feijter, Jan P. van Tweede Verkorting 4 naar Driebergen-Rijsenburg; Wiemes, Louis J. van Kinderdijk 17 naar Zuiddorpe Dek ker, Frangois van Stationsstraat 21 naar Breukelen; Koster, Catlina F. van Pr. Hendrikstraat 64 naar ZeistBoon, Theodoor J. van Wilhelminastraat 3 naar Vlissingen Ouwerkerk, Zeger met gezin a/b ws „Corrie Adrie" Industrieweg (Zuid) naar Rotterdam de Pooter, Frans A. met echtg. van Marijkestraat 44 naar Goes van Doeselaar, San- tina e.v. Buijze van Kerkdreef 40 naar Goesvan Driel, Cornelis J. van Singelweg 41 naar Rijswijk; de Regt, Leendert van Sassing 22 naar Vlissingen; Oggel, Herman van Bylocquestraat 1 naar Hil versum Kotvis, David van Kanaalkade 7 naar Terneuzen Reuter, Lutz F. met echtg. van Irene straat 6 naar Terneuzen Riemens, Jacobus met gezin van Zeestraat 4 naar Moordrechtde Koeijer, Karei J. van Industrieweg 2 naar Enschede Hamelink, Jaap van Evertsenstraat 17 naar De venter. VESTIGING IN DE GEMEENTE Verbist, Theophiel P. van Vogelwaarde naar Bankertstraat 46Schelleman, Patrus J. van De Bilt naar Noordstraat 13Grisolia, Lucio van Rome (It.) naar Villapark 102 Coppieters, Jenny C. J. M. e.v. van Heese van Koewacht naar Koe- gorsstraat 6Onderdonck, Agnes C. M. e.v. Boonman, van Duiveland naar Gen. Meijerstr. 11c; Juffermans, Johannes C. M. van Oegstgeest naar Vaartwijk 2 Witteman, Margaret H. van Oegst geest naar Vaartwijk 2 Mareels, Lilian E. M. van Sluis naar Olivierstraat 10Notebaert, Jan A. van Kortrijk (B) naar Villapark 13 Baes, Mar- garetha M. I. van Kortrijk (B) naar Villapark 13 Lust, Honoré van Hulst naar Beatrixstraat 35 Pecoraro, Gennaro van Bergheim (Dl) naar Oli vierstraat 18Hijlkema, George C. van Dord recht naar Bankertstraat 32 Jansen, Janna W. van Deventer naar Gen. Meijerstraat lid Kossen, Cornelis J. van Hoedekenskerke naar van Gistelle- laan 40Kap, Cornelia A. van Hoedekenskerke naar van Gistellelaan 40; Kossen, Aldert M. van Goedekenskerke naar van Gistellelaan 40 Jasper- se, Johannes J. van Terneuzen naar van Gistelle laan 19Karreman, Susanna E. van Terneuzen naar van Gistellelaan 19 Jasperse, Johannes M. van Terneuzen naar van Gistellelaan 19van Dijk, Siebolt J. van Kruiningen naar Singelweg 41; Kempe Jan, van Zaamslag naar Magrette 60; Bol- leman, Cornelia J. N. e.v. de Kraker van Terneu zen naar Pr. Mauritsstraat 8. ECHTSCHEIDING Verpoorte, Cornelis en Cornelissens, Rosalia C. 30 september 1964. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Boonman, Pieter J. van Stationsstraat 14 naar Gen. Meijerstraat 11c; de Bruijn, George A. A. met echtg. van de Ruijterstraat 22 naar van Gis tellelaan 46van den Bos, Maria C. w.v. van Meelen, van Kanaalkade 37 naar Joost de Moorstr. 27 van den Bos, Petrus A. van Kanaalkade 37 naar Joost de Moorstraat 27Giliam, Hans M. van Emmastraat 90 naar Nieuwstraat 48 van Drongelen, Andries A. met gezin van Beatrixstraat 36b naar Oudewg 25 Hamelink, Catharina A. M. w.v. Kole van Oudeweg 25 naar Beatrixstraat 36b; van Wijck, Ebrina E. e.v. van Hoorn van Graaf Jansdijk naar Bylocquestraat 57b de Kraker, Cor nelis J. van Emmastraat 88 naar Pr. Mauritsstr. 8 Dieleman, Tanneke van Sparkstraat 33 naar Ma grette 60. AANTAL INWONERS DER GEMEENTE op 31 augustus 1964 8087. op 30 september 1964 8079. LEER EEN GOED VAK WORD ZETTER OF DRUKKER Wij vragen voor direkt die hiervoor willen worden opgeleid. Leeftijd 1517 jaar. Aanmelden DRUKKERIJ

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3