PUROL DOET MEER Uit onze Omgeving Axel SLUISKIL Predikbeurten Ingezonden Stukken dan genezen; maakt ook de huid door en door zuiver en gezond. BEIAARDCONCERT TE AXEL Op zaterdag 10 oktober a.s. zal mevrouw Moerdijk Vanderswalm des middags van 3.00 4.00 uur een concert geven op de beiaard in de toren van het stadhuis te Axel. Dit concert zal op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten worden met de herkenningsmelodie „Dan zal de beiaard spelen" van Peter Benois. Voorts zullen volksliederen met bewerkingen worden uitgevoerd en composities van Jef Denijn Carl Maria von Weber Frangois Couperin Leen 't Hart. WANDELTOCHT Op zaterdag 10 oktober organiseert het R.K. Jeugdwerk voor de tweede maal haar jaarlijkse wandeltocht. Gezien de vele aanmeldingen belooft het ook dit jaar een groot sukses te worden. Er kan zowel individueel als in groepsverband worden deelgenomen. Afstanden 5, 10 en 20 km. De start is aan het Gezellenhuis aan de Walstraat om 14.00 uur voor de 20 km. en om 14.30 uur voor de overige af standen. Voor de prijswinnaars is een speciaal ont worpen medaille beschikbaar. De medische verzorging is als het voorgaande jaar in handen van het plaatselijke Rode Kruis. De prijsuitreiking heeft plaats om 18.00 uur in het Gezellenhuis. EERVOL ONTSLAG Met ingang van 1 oktober is aan de heer V. Schelleman te Axel, eervol ontslag op zijn ver zoek verleend als brandwacht bij de vrijwillige brandweer van de gemeente Axel. TOTO WINNAARS Bij de voetbaltoto van afgelopen zondag scoor den de heren M. Oppeneer, Irenestraat 42 en H. Lensen Julianastraat 56 4 goal (tips). SLACHTOFFERTJES VAN HET VERKEER Even voor vier uur wandelde het zoontje Nico van de familie Bolleman-Verhelst, wonende op de Oudeweg met een buurvrouw en haar dochter in de Beoosten-Blijsestraat. Vlak voor de boerderij het Looseshof, was het dat het nog geen 4 jaar oude jongetje zich van zijn begeleiders los trok en de straat wilde oversteken. Op dat moment passeerde de heer J. Verstraten van achter opkomende hem met zijn personenauto. Het was voor de bestuurder niet meer mogelijk om te ontwijken en de auto greep het kind. Dr. Boor die snel ter plaatse was kon geen hulp meer bieden. Het lijkje van de kleine Nico werd per ambu lance naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Zo had het verkeer het zoveelste slachtoffer ge- eist. Het vijfjarig dochtertje Marlies van de land bouwer Van Damme te Koewacht werd zondag middag toen zij bij het spelen plotseling de pro vinciale weg overstak gegrepen door een personen auto en op slag gedood. De bestuurster van de auto, mevrouw M. uit Sint-Jansteen probeerde nog door krachtig remmen het kind te ontwijken, maar slaagde hierin niet. 40-JARIG DIENSTJUBILEUM Dinsdag 6 september vond in de Stadsherberg een receptie plaats ter gelegenheid van het 40-jarig dienstjubileum van de heer Izaak Meesen bij de grossierderij van de firma D. J. Oggel. Izaak Meesen werd 5 november 1897 te Zaam- slag geboren. Nadat hij eerst in de landbouw werk zaam was geweest, was het Meesen die, toen 40 jaar geleden de plaats van voerman-bezorger bij de firma Oggel vacant kwam, uit de gegadigden in dienst werd genomen. De heer D. J. Oggel was het die de jubilaris toesprak en naast de felicitatie zijn dank uitsprak voor de wijze waarop de heer Meesen de voorbije 40 jaar het bedrijf heeft gediend. Eerst als voer man-bezorger met de wagen bespannen met 2 paar den later als chauffeur toen wij op een auto zijn overgegaan. Gij was bij onze klanten waar de goederen bezorgd moesten worden een goed gezien iemand en steeds hebt gij tot genoegen van onze zaak en van onze klanten Uw werk verricht. Als blijk van waardering bood de heer Oggel hem een fraaie polshorloge aan. Hierna vroeg de burgemeester het woord om de jubilaris te feliciteren. Verder sprak hij zijn vreug de uit om voor dit 40-jarig dienstverband de me daille in zilver van de Orde van Oranje Nassau te mogen aanbieden. De receptie kende een druk bezoek, van de zijde der winkeliers waar hij zovele malen de goederen had afgeleverd waren velen gekomen om hem hun gelukwensen over te brengen en vele bloemstuk ken werden hem aangeboden. Ook de fabrikanten waarvan de Firma Oggel de goederen betrekt lieten zich niet onbe tuigd en verschillende cadeaux werden hem door deze aangeboden. 's Avonds was de heer Meesen en zijn familie, met het personeel van de firma die hij 40 jaar heeft gediend in een besloten maar zeer gezellige samenkomst. Deze dag zal door de heer Meesen niet vlug worden vergeten. FIETSER OP LANDBOUWTREKKER A. E. C. uit Sas van Gent reed zaterdagmorgen met zijn landbouwtrekker en aanhangwagen uit de Zeestraat de Zuidsingel op. Hij verleende hier geen voorrang aan de wielrijder de R. uit Axel die ko mende vanaf de Kinderdijk over de rijwielover steekplaats de Zuidsingel kruiste om de Ventweg op te rijden. Hierdoor kwam de R en zijn fiets onder de trekker terecht. Dokter Boor die de eerste hulp verleende con stateerde een lichte hersenschudding. De fiets werd totaal vernield. BIJEENKOMST VAN P.I.T. In de Ned. Hervormde Kerk vond donderdag avond een bijeenkomst plaats van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. De voorzitter van het P.I.T.-comité in Axel, de heer J. Francke opende deze samenkomst met gebed en sprak een openings- en welkomstwoord. Bijzonder welkom heette hij de hoofdpredikant Ds. B. A. Bos uit Den Haag. Na deze opening sprak Ds. Bos over het werk van de legerpredikanten. Met enkele voorbeelden uit Suriname en Duits land van het vele en moeilijke werk dat daar voor de legerpredikanten te doen is besprak hij het werk van deze in eigen land. Hieruit kwam naar voren het tekort aan legerpredikanten, een 7-tal plaatsen zijn vacant. In totaal zijn er 87 legerpredikanten. Nauw ver bonden met het werk van deze predikanten zijn de Christelijke Militaire Tehuizen. Hier in de lande zijn 56 van deze tehuizen en 5 .in overzeese ge biedsdelen. En een 10-tal zullen er gesticht moeten worden in de legerplaatsen in Duitsland. De organisatie van de tehuizen kost veel geld en dit moet voor het overgrote deel worden ver kregen uit vrijwillige bijdragen en de kollektes die door P.I.T. jaarlijks worden gehouden. Ds. Bos sprak dan ook de hoop uit dat wanneer volgende week de kollektanten zullen aankloppen men goedgeefs zal zijn voor dit onmisbare werk voor de Protestants Christelijke Militairen. Een slotwoord werd gesproken door Ds. H. J. Begeer van Hoofdplaat. Die begon met zijn eerste nu reeds meer dan 40 jaar geleden kontakt met de legerpredikanten en militaire tehuizen. Reeds toen was hem gebleken wat een steun dit is voor de nog jeugdigen die militaire dienstplicht vervullen. Ook hij drong aan om aan de komende P.I.T.- kollekte met milde hand te geven. Waarna hij met dankgebed deze avond sloot. Door de aanwezigen werd hierna staande 2 coupletten van het Wil helmus gezongen. VROUWENZENDING VERENIGING BIJEENKOMST In het torenlokaal van de Nederlands Hervormde Kerk kwam dinsdagavond voor de eerste maal in het nieuwe seizoen de vrouwenzending club bijeen. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de presidente, Mevr. Pennings-Nuspel en na een openings en welkomstwoord werden de verschil lende aktiviteiten voor dit seizoen besproken. Na een korte pauze waarin een kop thee werd gebruikt was het Ds. P. J. Pennings die een lezing hield over „Enige hervormde overweging ten aan zien van Paus Paulus'. Deze lezing werd door de aanwezigen met volle aandacht beluisterd. Na het zingen van gezang 81 sloot de presidente deze avond met gebed. BE JA ARDENSOCIËTEIT Woensdagmiddag kwam voor het eerst in dit seizoen de bejaardensocieteit weer bijeen. Mevr. de Kraker-van Es opende de bijeenkomst daar Ds. Pennings verhinderd was aanwezig te zijn. Zij sprak de hoop uit dat ook dit jaar weer voor de bejaarden gezellige sociëteitsbijeenkomsten gehouden zullen kunnen worden. Deze middag was de gemeentesecretaris, de heer P. J. v. d. Bosse naar de sociëteit gekomen om de door hem vervaardigde kleuren dia's die hij tijdens zijn verblijf voor de Verenigde Naties in Perzië heeft gemaakt, te tonen. Op een vlotte en interessante manier lichte hij de fraaie opnamen van dit land toe. Met veel interesse werd geluisterd en gekeken door de bejaarden en deze eerste bijeenkomst mag dan zeker geslaagd worden genoemd. Mevr. de Kraker-van Es dankte de heer v. d. Bosse hartelijk voor de medewerking die hij had verleend. GESLAAGD Bij de aan het St. Elisabeth Ziekenhuis gehouden examens behaalde onze plaatsgenote Mej. L. Ver- braecke het einddiploma verpleegster. VERGADERING POLDERS EN WATERSCHAPPEN AXELER AMBACHT In Het Centrum vond vrijdag de in ons vorige nummer aangekondigde vergadering plaats voor het stellen van de aanbevelingen voor de te be noemen Dijkgraaf, gezworene en hoofdingelanden in het Axeler Ambacht. Deze vergadering werd geleid door de Commis saris der Koningin Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot en het gedeputeerde Statenlid J. M. A. C. van Dongen. In de stemming voor Dijkgraaf kreeg de heer R. van Hoeve uit Axel 80 van de 124 uitgebrachte stemmen en werd als No. 1 op de voordracht ge plaatst. De stemming voor de 2e en 3e plaats verliep minder vlot en tot 3 maal toe moest men hier tot stemming overgaan. Op de 2e plaats kwam de heer W. Koster uit Axel met 70 stemmen tegen de heer J. W. Scheele uit Zaamslag 54 stemmen. Op de 3e plaats komt de heer J. W. Scheele die 78 stemmen verwierf. Op dhr. R. J. A. baron Callot dEscury werden 44 stemmen uitgebracht. Ook voor de aanbeveling van de 12 gezworenen waren 3 stemmingen nodig, welke de volgende uit slag gaf District I. ongebouwd 1. P. van Hoeve te Axel2. A. Ramondt te Sluiskil en 3. L. de Feijter te Terneuzen. Gebouwd: 1. mr. H. Rijpstra, 2. H. A. M. A. de Meijer en 3. M. de Vos, allen te Terneuzen. DistrictII, ongebouwd, eerste gezworene: 1. K. de Koeijer; 2. A. Dekker en 3. C. van Hoeve, allen te Zaamslag. Tweede gezworene: 1. F. P. de Kubber; 2. J. v. d. Ree en 3. W. Dieleman, allen te Zaamslag. Derde gezworene: 1. D. Dekker; 2. C. P. de Putter, allen te Zaamslag. District III, ongebouwd, eerste gezworene1. W. Koster; 2. W. J. den Hamer en 3. J. de Feijter Jzn., allen te Axel. Tweede gezworene 1L. de Regt; 2. C. de Feijter, beiden te Axel en 3. A. J. d'Hert te Zuiddorpe. Gebouwd: 1. M. L. M. IJsebaert; 2. D. H. de Graaf en 3. C. van Bendegem allen te Axel. District IV. ongebouwd1J. Govaers; 2. A. Verhagen en 3. H. Goethals, allen te Westdorpe. Gebouwd: 1. G. C. van Haelst; 2. T. van Acker en 3. G. J. P. van Waes, allen te Westdorpe. District V, ongebouwd: 1. M. Termote; 2. R. d'Hert, beiden te Zuiddorpe en 3. A. de Clerck te Overslag. Gebouwd: 1. G. Dierick; 2. W. Plas- schaert, beiden te Koewacht en 3. A. de Clerck te Overslag. Als nummer 1 op de voordracht voor hoofdin gelanden werden geplaatst in District I ongebouwd: A. Ramondt te Sluiskil; L. de Feijter en L. Huijs- sen, beiden te Terneuzen. GebouwdM. de Vos; P. de Putter en M. E. Padmos, allen te Terneuzen en J. Bleijenberg te Sluiskil. District II, ongebouwdW. Dieleman, F. P. de Kubber; K. de Koeijer; A. Dekker; C. van Hoeve; D. Dekker en C. de Regt, allen te Zaamslag; W. Dees te Vogelwaarde en mr. J. Thiele te Goes. GebouwdF. de Koeijer; A. Koster en J. van Wijk, allen te Zaamslag. District III, ongebouwdW. Koster; L. de Regt C. de Feijter; J. de Putter; J. van Hoeve en W. de Feijter, allen te Axel; A. J. d'Hert te Zuiddorpe en A. J. M. Rottier te St. Jansteen. GebouwdM. K. van Dijke; M. L. M. IJsebaert en F. J. Ver- duijn, allen te Axel en J. Scheele te Zaamslag. District IV, ongebouwdJ. van Cadzand te Axel U. E. G. Buijsse te Zuiddorpe; A. Verhaegen; A. van Waes; F. Verhelst en H. Goethals, allen te Westdorpe. GebouwdTh. J. M. van Acker te Axel en G. H. E. M. van Waes te Westdorpe. District V, ongebouwdB. F. J. Plasschaert; G. de Gronckel en J. Bonte, allen te Koewacht; A. A. J. de Clerck te Overslag en A. C. L. Cerpentier te Zuiddorpe. GebouwdR. d'Hert en U. E. G. Buijsse, beiden te Zuiddorpe. VROUW MAAKTE DODELIJKE VAL Zaterdagmorgen om half negen is de 62-jarige mevr. P. Bellotto-Quarin, in het pand Nieuwe Kerkstraat 40 te Sluiskil in haar woning veronge lukt. Haar echtgenoot was even de deur uitgegaan om in de buurt een boodschap te halen. Toen hij thuiskwam, vond hij zijn vrouw, badend in het bloed, onder aan de trap liggen. Dokter Wegchelaar uit Sluiskil, liet het slacht offer onmiddellijk naar het St. Elisabeth-ziekenhuis brengen. Bij aankomst bleek de vrouw te zijn over leden. Vermoed wordt dat zij bij het naar beneden gaan door het breken van een traptrede is gevallen en met haar hoofd tegen de kachel is terecht ge komen. ZONDAG 11 OKTOBER 1964 Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 10—11 OKTOBER: Dokter Schiltman. GRAMMOFOONPLAAT BARTIMEUSKOOR Het Chr. Instituut voor blinde en slechtziende kinderen „Bartiméus" te Zeist heeft een miljoen gulden nodig voor de bouw van een modern ge bouw voor meervoudig gehandicapte kinderen, dat zal verrijzen op een groot terrein tussen Driebergen en Doorn. Eén van de akties, waarmee men geld tracht bijeen te krijgen om deze plannen te kunnen verwezenlijken, is een grote grammofoonplaten- verkoop. Deze grammofoonplaat met twaalf liederen, ge zongen door het Bartiméuskoor, kost 8,90 (L.P. 30 cm.) In Axel is deze plaat te bestellen bij: L. den Doelder, Nassaustraat 3. METSELOPLEIDING TERNEUZEN Vorige week is men te Terneuzen gestart met een opleiding voor metselaars in het centrum Vak opleiding. Zeven cursisten die voordien de metsel- opleiding te Middelburg moesten volgen, kunnen nu te Terneuzen terecht. Er bestaan plannen deze opleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen meer bekend te maken. Misschien kan in de komende maanden in hetzelfde centrum ook begonnen worden met een timmeropleiding. ONDERZOEK NAAR ROMEINSE RESTEN IN AARDENBURG Ir. J. A. Trimpe Burger van de rijksdienst van het oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort, zal vermoedelijk in februari van het volgend jaar in Aardenburg beginnen aan een nieuw en om vangrijk karWei, aansluitend op vorige naspeurin gen naar Romeinse resten. Het is het onderzoek van een aan de zuidkant van Aardenburg gelegen perceel, dat tot nog toe gebruikt wordt voor land bouwdoeleinden, maar waarop vermoedelijk in sep tember van het volgend jaar zeven bungalows zul len verrijzen. Ir. Trimpe Burger acht juist dit perceel, waar voor reeds lang grote interesse bestond, van zeer veel belang. Met name hoopt hij er een antwoord te krijgen op de vraag of er in Aardenburg al dan niet sprake was van een Romeinse vesting. HOOFD VAN DE CHR. SCHOOL TE SPUI NEEMT AFSCHEID Meester van Harn heeft na 36 jaar hoofd te zijn van de Chr. School te Spui afscheid genomen we gens het bereiken van zijn verdiende pensioen. Voor dit afscheid waren vrijdagavond 2 oktober velen naar de school gekomen. Naast het schoolbestuur waren hier ook aanwe zig de heer L. Frantzen, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Goesde gemeente besturen van Axel en Zaamslag, de nieuwe leer krachten en andere genodigden. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Pijpelink begon deze avond met het lezen van Psalm 103 waarna hij voorging in gebed. Hierna ging de heer Pijpelink aan een terugblik in de afgelopen jaren, hieruit bleek dat Meester van Harn niet alleen een goed onderwijzer en hoofd van de school was geweest. Steeds onder alle om standigheden was ook de mens van Harn het die op Spui met raad en daad de bewoners bijstond. Nooit werd wanneer dit nodig was vergeefs een beroep op hem gedaan. Wanneer er moeilijkheden of droefenis was, was hij het die bijstand en hulp verleende. Was er iets te organiseren ook dan was hij steeds bereid zijn kennis en talenten hiervoor in te zetten. U is uit Transvaal afkomstig en vele malen heb ben wij in U de vrijheid en zelfstandigheid van de Transvaalse Boer terug kunnen vinden. Deze zelfstandigheid hebt gij op vele van de grote schare leerlingen die U heeft gehad overgebracht wat hen in hun verdere leven over tal van moeilijk heden heen heeft geholpen. Uw woning stond steeds gastvrij voor ieder open en mevr. van Harn was met haar koffie steeds even royaal, en ook zij heeft een groot aandeel gehad in de goede naam die Meester van Harn en zijn gezin op Spui hebben. Ik wens U met Uw gezin toe nog lange tijd van de welverdiende rust te mogen genieten. Hierna was het de heer Jac. Dieleman die als penningmeester van het huldigingscomité, de heer S. van Harn toesprak en lof zwaaide voor wat hij al die jaren voor de school en Spui heeft gedaan. Wij willen het niet alleen bij woorden laten maar U bij dit afscheid ook iets aanbieden. De keus was niet moeilijk, wij wisten dat U nog eens naar Uw geboorteland Zuid Afrika wilde gaan om daar 2 van Uw kinderen te bezoeken, daarom zou ik U deze chèque van 1400,willen aanbieden na mens oud-leerlingen, oud-cursisten en leveranciers van de school om deze reis te maken. Mevr. van Harn werd een fraaie koffiekan aan geboden, daar zoals de heer Dieleman al zeide de oude door veelvuldig gebruik zeker wel aan ver nieuwing toe was. Ook kreeg zij een fraaie grote bloemenmand. De volgende in de rij van sprekers was de in specteur van het Lager Onderwijs, de heer L. Frantzen. Deze zeide niet alleen ambtelijk bij dit afscheid aanwezig te willen zijn. In de tijd dat ik de heer van Harn ken en met hem in kontakt ben geweest heb ik hem leren ken nen als iemand die vol idialen het onderwijs is binnengestapt en die het onderwijs steeds goed heeft gediend en trouw hieraan is gebleven. Uw blijmoedigheid heeft gemaakt dat U altijd een goed gezien mens geweest zijt. Hierna was het burgemeester M. K. van Dijke die de heer van Harn toesprak, hij wees op de veelzijdigheid van hem en liet de nadruk vallen op de mens van Harn. De kwaliteiten van de heer van Harn als mens zijn de reden dat U als eerste bent verkozen om de 5 jaar geleden ingestelde eremedaille van de stad Axel in goud te mogen ontvangen, aldus de burge meester. Het is voor dit dat U als eerste de vijf jaar ge leden ingestelde eremedaille van Axel in goud, voor het verdere leven maar dat de hoofden van overhandigde hem deze. Mevr. van Harn werd een fraaie Friese stoeltjes- klok aangeboden, wij hopen dat deze straks in Uw nieuwe woning een plaatsje zal vinden, voor het vele dat U en Uw man voor Spui en Axel hebben betekend. Burgemeester J. van Wijk van Zaamslag felici teerde de heer van Harn en zag in hem de man die voor de leerlingen van hem de grondslag heeft weten te leggen voor hun verdere ontwikkeling in welke richting zij ook zijn gegaan. Het is zo dat de lagere school de basis legt voor het verdere leven maar dat het hoofd van deze scholen altijd de mensen zijn die later niet meer in hun waarde worden gewaardeerd. De heer J. C. Verhoef hoofd van de Chr. School te Hoek was de laatste die de heer van Harn toe sprak. Vele jaren heb ik met U samengewerkt op de school te Spui en ook ik heb U leren kennen als een goede leerkracht en een goed mens. Enkele bijzondere voorvallen uit die tijd werden door hen nog eens naar voren gebracht. Nu was het de heer van Harn die op een wijze zoals hij dat alleen kan dankte voor de vele woor den van lof en de fraaie cadeaux. Hij zeide bijzon der blij te zijn met de gouden eremedaille van de gemeente Axel. Dit is een onderscheiding die mij is aangeboden door mensen die mij van zeer nabij kennen. Het is daarom dat deze voor mij van een zo grote betekenis is. Na het zingen van de Avondzang was het de heer J. C. Verhoef die met gebed dit officiële ge deelte sloot. Dit betekende niet dat hiermede deze avond ten einde was, nog enige tijd werd gezellig samen ge bleven en vele koeien werden zonder veel moeite uit de bekende sloot gehaald.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2