OPTIMISTISCH TOEKOMSTBEELD Iets over de Geschiedenis van Axel KRONINGSFEEST 1898 Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 79e Jaargang No. 2 NICUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG US. Moofdredaktie J. C VINK. Radaktte en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, poetbas 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland Ontwikkeling van HAVENS, SPOOR en WEGEN De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. J. F. G. M. de Meijer heeft op de woensdag in hotel De Korenbeurs te Goes gehouden rooms-katholieke Zeeuwse middenstandsdag als zijn mening uitgespro ken, dat er behoefte is aan een Zeeuwse stuwgroep van leidende persoonlijkheden uit scheepvaart, handel en industrie, uit landbouw en middenstand, die de overheid terzijde zou moeten staan met morele en materiële hulp, de propaganda zou moeten wakker houden en Zeeland zou moeten helpen op te stuwen naar een grotere toekomst. Over die toekomst was dr. De Meijer op timistisch gestemd. Hij voorzag dat Zeeland na eeuwenlang een onderling verdeeld geïso leerd stuk Nederland geweest te zijn een kern gebied in het verbonden Europa zal worden. Als wenselijke maatregelen om aan de ver wachte oritwikkeling de nodige leiding te ge ven noemde de staatssecretaris o.m. een ver dere vergroting van de natuurlijke havenge bieden, Vlissingen-Oost, de kanaalzone Gent- Terneuzen en de buitenhaven van Terneuzen. Voorts een verdere ontwikkeling van het spoornet. De gedachte van een spoorlijn over de Deltadammen opent perspectieven. Zee land moet die gedachte levend houden, aldus dr. Meijer. Ook zou gewerkt moeten worden aan verbetering van 't spoornet in Zeeuwsch- Vlaanderen. De staatssecretaris opperde dat wellicht ook zijn idee van de lijn Hulst-Perkpolder met spoorferry naar Zuid-Beveland werkelijkheid kan worden. Beter nog zou volgens hem zijn de zuidelijke Scheldeoever te durven zien als een toekomstige herhaling van de zuidelijke Nieuwe Waterweg, en dit gebied door spoor- en autotunnel aansluiting te geven op het oostelijk achterland. Zeeland moet volgens dr. De Meijer ook vierstrookswegen krijgen en een vliegveld voor het zg. kleine verkeer. Voor de vergroting van de buitenhaven van Terneuzen zei dr. De Meijer dat het z.i. nuttig zal zijn dat tijdig concrete plannen worden voorbereid. Hij zei hier uit ervaring te spre ken omdat hij betrokken was bij het ontstaan van de Europoort in Rotterdam. Voorbeeld Rotterdam. De mogelijkheid van een staalbedrijf zoals hij die Rotterdam presenteerde, gaf de stoot tot verwezenlijking van de slechts in het klein op papier aanwezige haven aan de mond van de Nieuwe Waterweg. Toen dit plan openbaar werd herleefden andere wensen en sloten nieuwe projecten zich daarbij aan. Op basis van deze mogelijkheden, die nog niet alle ver wezenlijkt zijn, greep Rotterdam de kans om het gigantische project uit te voeren. Zeeland kan van dit voorbeeld leren, zo meende de staatssecretaris. Dr. De Meijer die sprak onder de titel Een visie op de toekomst van Zeeland in het ko mende Europa, begon zijn rede met een te rugblik op het verleden. Wat de toekomst betreft zei de staatssecre taris, dat de groeiende samenwerking in Europa z.i. wijde perspectieven inhoud voor Zeeland. Rondom Zeeland, in de noordwest hoek van Europa is een geweldig agglomeraat aan het groeien. Nu reeds wonen er vijftig miljoen mensen en binnen afzienbare tijd zul len het er vele miljoenen meer zijn. De staatssecretaris wees er voorts op, dat ook de middenstand een taak heeft te vervul len om de leefbaarheid in dit groeiende ag glomeraat te steunen. (N.R.C.) XL. Werden in de Middeleeuwen elk jaar op tochten en feesten gehouden, voornamelijk op 15 augustus en op St Bavodag (1 oktober), in later tijd, dus na 1586, lezen we niet meer van zulke schitterende optochten als vroeger. Axel was na 1586 tot een plattelands dorpje gedegradeerd en kon' zich de weel de van optochten en feesten niet meer ver oorloven. Toch zien we in de jaren 1890 tot heden Axel zich steeds opmaken om belang rijke gebeurtenissen in ons vorstenhuis of in de stadshistorie door een feest te vieren en in herinnering te brengen. Axel deelde in de vreugde of het leed, dat ons vorstenhuis ge noot of leed. Ouderen onder ons weten nog te vertellen van het Kroningsfeest van 1898, waarbij Axels burgerij zich opmaakte, om door een waardige feestviering te kennen te geven, hoe blijde zij was, dat na het regentschap van koningin Emma, prinses Wilhelmina de troon zou bestijgen en als koningin zou regeren over het land, waarover haar voorvaderen gere geerd hadden. Opgevoed door haar, door al len vereerde moeder, had zij zich als prinsesje reeds een plaats veroverd in de harten der ne- derlanders en dus ook der Axelaars. Geen wonder, dat men de dag, waarop zij de troon zou bestijgen, 6 september 1898, noemde „De grote dag". Reeds in het voor jaar van 1898 was er een feestcomité gekozen, waarin o.a. zitting hadden de heer B. van Ruiven, hoofd der openb. school en directeur der Normaalschool te Axel als voorzitter en de heer Abr. Esselbrugge als secretaris, ter wijl vermeld worden als commandant der erewacht te paard de heer Ph. J. van Dix- hoorn en als ondercommandant de heer J. de Feijter Lzn. In april was door de burgerij bijeengebracht een bedrag van 500, - daar van zou voor vuurwerk 200, moeten worden besteed. Tegenwoordig zou men voor 200, maar weinig vuurwerk kunnen krij gen. De gemeenteraad voteerde een subsidie van 300, Er zouden ook 700 schoolkin deren getracteerd moeten worden, waar voor nodig was 350, - Ze konden toen met weinig geld een feest inrichten, waarbij niet mag worden vergeten, dat het geld ook meer waard was. Het feest zou in overleg met om ringende gemeenten gehouden worden op 6 september. De dag brak aan, terwijl het een prachtige, zonnige, warme septemberdag zou worden. De Axelse Courant van 14 september 1898 schrijft „Wanneer ooit een schoon en pret tig feest is gevierd in onze gemente, dan mag zeker de afgelopen week in de eerste plaats genoemd worden. Maandenlang was men in stilte bezig geweest met de toebereidselen voor deze schone dagen en maandag kwamen ze dan ook langzamerhand te kijk de vruch ten van al dat werk, waarvan niemand tevoren het rechte wist, maar alleen gissen kon, wat het worden en wezen zou. Daar verrezen ze, de erepoorten en bogen, versierd met smaak volle ornamenten en welgekozen opschriften, de kunstig uitgedachte gevelversieringen, alles meer of minder voorzien van verlichtings toestellen in de gedaante van lampions en vetglaasjes. Dat alles gaf aan de straten een levendig uiterlijk, een feestelijk aanzien, dat nog verhoogd werd door de talrijke sparren, welke menige straat in een laan herschiep. Van het station tot de brug, van de R.K. Kerk tot de westelijke uitgang van Axel, overal was men met nijvere hand aan het werk om klaar te komen". Om aan jonge Axelaars te doen begrijpen, hoe klein Axel toen was, diene, dat Axel aan de Noordzijde eindigde bij de hoek Noord- straat-Stationsstraat met het meubl- en kolen- bedrijf van J. Smies en de Gereform. Kerk B., terwijl aan diezelfde zijde de weide was van J. Groothart en tuinen met de Normaal school en de herberg van W. Dieleman terwijl aan de Oostzijde van de Stationsstraat de wei de was van J. Verstraten met de prachtige Ol menbomen verder de buitenwal, die bezaaid was en de herbergen van Groothart en Jac. Lauwers, aan de oostzijde eindigde de kom bij de R.K. Kerk, aan de zuidzijde bij het huis van Filomene de Boënne, terwijl er maar 7 huisjes stonden aan de Kanaalkade, op het Plaatje zich alleen het landbouwbedrijf van D. Buize zich bevond. Aan de westzijde ein digde Axel bij het tegenwoordige einde van de Hospitaalstraat. Van Juliana-, Prins Hendrik straat en achterliggende straten bestond toen niets, evenmin van Nieuwstraat en het Ooste lijk deel van het tegenwoordige Axel, terwijl het Buitenwegje enkele huisjes telde. De Axelse Courant vervolgt „den gehelen avond tevoren was dan ook alles op de been, vooral ook omstreeks het middernachtelijk uur, toen van den torentrans der Ned. Herv. Kerk door enige zangers en muzikanten ko raal- en volksliederen ten gehore werden ge bracht". Het was ook al zolang geleden dat men in Axel feestvierde. Vroeg in de ochtend kondigden kanonsla gen het begin van het feest aan. Er waren wel geen kanonnen, maar wel kleine ijzeren mor- tiertjes, waar kruit in was gedaan terwijl er proppen papier vast op waren geslagen, ter wijl door een klein gaatje het kruid tot ont ploffing werd gebracht, wat een daverende knal veroorzaakte. Later zijn deze kleine werktuigen bij een ongeluk, dat zij veroor zaakten, verloren gegaan. Dan vermeld de krant de opschriften op de erepoorten en gevels. We moeten nog opmer ken, dat men toen onderscheidde De Lange Noordstraat en de Hoogstraat (aan hotel Rolf of „Het Gulden Vlies"), de korte Weststraat en de Lange Weststraat (Jeneverstraat), het Achterommetje (Gentsevaartstraat) en het Verloren Hoekje (Walstraat). We kunnen deze niet alle hier vermelden, maar citeren alleen Jan Claessens woe zijn buurt versieren Om 't feest der Koningin te vieren. Van Vessem, Blansaart vonden 't aardig En hielpen hem in 't werken vaardig Waar Axels burgerij Gods zegen Hem afsmeekt voor de Koningin, Stemt ook dit deel der Korte Weststraat Van harte met die bede in. Van 8 uur tot half negen en van 12 uur tot half een luidden de klokken van de drie to rens, van negen uur tot half elf vierden de schoolkinderen feest en werden onthaald op krentenkoeken en chocolademelk, terwijl elk een herinneringsplaat en boekje kreeg. Om 13 uur was er een vergadering van de ge meenteraad. De heer Dregmans hield een toe spraak en bood namens de gemeenteraad en de secretaris een portret van de Koningin in lijst met zilveren Zeeuwse knoopjes aan de ge meente aan. Dit portret sierde de Raadzaal. De Burgemeester Oggel hield een toespraak, terwijl de heer B. van Ruiven als voorzitter der Feestcommissie een rede hield, welke ein digde met „Nederland was ongelukkig waar het Oranje ontrouw werd, maar met Oranje weerstond het de felste slagen". Die middag trok een stoet rond, die be schreven wordt als volgt „De eerste afde ling werd gevormd door de erewacht te paard met 2 marechaussees aan het hoofd. Daarop volgde het muziekgezelschap Concordia, ter wijl daarachter reden de Burgemeester, de leden van de gemeenteraad en van de feest commissie in open rijtuigen. Dan volgden vier versierde wagens, waarop verschillende ambachten en bedrijven werden uitgeoefend. De metselaar was een muur aan het opmetse len, de smid was aan het smeden, de drukker drukte met een handpers programma's die onder de toeschouwers werden gestrooid, dus elk vertoonde zijn ambacht, dan volgden drie wagens, ook netjes versierd, waarop meisjes en kroonsters gezeten waren, het muziekgezel schap „Ons Genoegen" van Zuiddorpe volg de, terwijl een erewacht te voet een komisch effect teweeg bracht. Om 5 uur hadden volksspelen plaats, als mastklimmen, tobbetje steken en boegspriet lopen. Des avonds waren huizen, straten en stadhuis verlicht met lampions en vetpotjes, die door hun flikkerend licht de feestvreugde verhogen. Terwijl de feestdag beëindigd werd met een vuurwerk, afgestoken op de markt en hetwelk geleverd was door de firma Hen- drikx uit Antwerpen. Op 7 september werd nog nagefeeèt en trokken de prijswinnaars uit de stoet nog eens rond. Men ziet, dat dit feest heel eenvoudig was, maar toch denken de ouderen nog wel eens terug aan het Kroningsfeest van Koningin Wilhelmina in 1898. de Jonge. Langs de Scheldestromen Fruitoogst in Zeeland overvloedig. Enorm is het deze weken op de Zeeuwse fruitbedrijven. De pluk van het herfst- en winterfruit is in volle gang. Op alle bedrijven hangen de bomen vol en zelden was de oogst zo overvloedig als dit jaar. Zelden ook was de kwaliteit van het fruit zo goed, want door zon en warmte kon het flink uitgroeien en bovendien de kleur en smaak krijgen die bij het ras behoort. Er zijn goede vorderingen gemaakt met de fruitpluk. Op de meeste bedrijven moet echter nog veel gebeuren en zal het de eerstkomende drie tot vier weken spannend zijn. De Goud- reinet is er op veel bedrijven nog niet af en Jonathan en Golden Delicious hangen er ook nog vrijwel allemaal en deze drie rassen spe len een zeer belangrijke rol op het Zeeuwse fruitbedrijf. Op de sorteer- en pakstations van de Zeeuwse veilingen wordt onder hoogspan ning gewerkt om de aanvoeren van de telers steeds tijdig te kunnen verwerken. Dagaan- voeren van 10.000 tot 15.000 kisten zijn op de veilingen van Goes en Kapelle-Biezelinge in deze weken eerder regel als uitzondering. Vele weken achtereen namen de peren de eerste plaats in maar nu komen de appels meer naar voren. In september 210 werklozen in Zeeland. Het aantal werkloze mannen in Zeeland is in september j.l. gedaald van 652 (eind augustus) tot 645, dus met zeven. Eind sep tember vorig jaar weren er in deze provincie 644 werkloze mannen, waaruit blijkt, dat zich slechts geringe verschuivingen hebben voorgedaan. Verschuivingen zijn namelijk hoegenaamd niet meer mogelijk, vooral wan neer men het aantal mindergeschikten (435) - dat bij het totaal geregistreerd moet worden - van het totaal aantal werklozen aftrekt. Dan blijven er immers nog altijd 210 valide werk lozen over en dat aantal verdeeld over de tien Zeeuwse rayons maakt duidelijk, dat er geen grote mutaties mogelijk zijn. De ruime werk gelegenheid in Zeeland blijkt vervolgens uit het feit, dat er in september j.l. geen arbei ders op objecten voor aanvullende werkge legenheid geplaatst waren. Het aantal valide werklozen (210 dus) kan als volgt over de verschillende beroepsgroepen verdeeld worden 34 in de bouwnijverheid, 17 in de metaalnijverheid, 3 in de textiel nijverheid, 8 in de landbouw, 3 in de visserij en jacht, 29 bij het hotelpersoneel, 12 bij het niet-varend transportpersoneel, 41 losse ar beiders en 63 in de overige beroepsgroepen, onder wie 36 man kantoorpersoneel. Kinderpostzegels Nederland 1964 Vanaf 17 november 1964 t.m. 15 januari 1965 zullen op alle postinrichtingen in Neder land de kinderzegels 1964 verkrijgbaar zijn. Zoals bekend, worden deze zegels uitgege ven met een toeslag ten bate van het misdeel de en hulpbehoevende kind. De serie van dit jaar is ontworpen door de kunstenaar R. D. E. Oxenaar te 's-Graven- hage die het kind in zijn creativiteit op de zegels heeft gfgebeeld. De waarden, de kleuren en voorstellingen zijn 7 3 ct; groen en blauw; schilderen 10 5 ct; rood, groen en rose; ballet- dansen 15 10 ct; oker, geel en zwart; fluitspelen 20 10 ct; rose, rood en bruin; maskerade 40 15 ct; blauw en groen; knutselen. De overige gegevens zijn druk door de N.V. Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting te Haarlem. D, overige gegevens zijn beeldgrootte 22 x 33 mm zegelgrootte 25 x 36 mm vellen van 10x10 100 zegels papier zonder watermerk gomming normaal tanding 12% 14 De kinderzegels 1964 blijven voor fran kering geldig tot en met 31 december 1965. COURANT ABONNEMENTSPRIJS i Loaae de kom 1^5. Aodoe Bollenland 2. M cent ADVERTENTIEPRIJS10 cent per Bij kontraktai belangrijke reduktte. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kletoe Advei teutgp 1-5 tegeb 1,- iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1