LANGS DE SCHELDESTROMEN DE FIETS AKTUELE INFORMATIE UIT BINNEN- EN BUITENLAND Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Als het donker wordt. Als binnenkort de donkere dagen komen, wordt het tijd om extra te letten op de ver lichting van de fiets. Het is al enkele jaren een gebruik, dat de politie in het gehele land in de herfstmaanden extra aandacht schenkt aan de verlichting van de fiets. Controleer dus zelf de verlichting of laat dat doen in uw rijwielstalling of bij een rijwielhersteller. Het kan een boete besparen. De fiets moet aan de voorzijde voorzien zijn van een lantaarn die voor het tegemoet komend verkeer duidelijk zichtbaar blijvend helder wit of helder geel licht straalt. Voor een tweewielig rijwiel - en daarover gaat het hier alleen - mag slechts één koplicht wor den gebruikt het is verboden naast die ene lamp nog een tweede te gebruiken. Aan het achterwiel van het rijwiel moet een achterspatbord zijn aangebracht het moet duidelijk zichtbaar voor het achterop komende verkeer, ovr een lengte van ten minste dertig centimeter, gemeten vanaf het ondereinde, helder wit zijn. Aan de achterzijde moet de fiets een ach terlicht hebben, dat achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achteropkomende verkeer helder rood licht straalt. Het achterlicht moet worden uitgestraald "door een lantaarn, aange bracht op het witte gedeelte van het achter spatbord en niet hoger dan zestig centimeter boven 't wegdek. Geen van de voorgeschreven lichten mag verblindend zijn. De betreffende wettelijke bepalingen delen verder mee, dat het achterlicht moet behoren tot een door of vanwege de minister goedgekeurd soort en voorzien zijn van een vastgesteld kenmerk. De verlichting moet gebruikt worden tussen een kwartier na zonsondergang tot een kwar tier voor zonsopgang. Een goede raad laat uw licht ook branden bij mist of zware regen. Kinderen op de fiets. Kinderen vormen in het moderne verkeer een kwetsbare groep. Bij de 117362 ver keersongevallen die in 1960 in Nederland plaats vonden kwamen ruim 400 kinderen in de leeftijd van 1 tot en met 14 jaar om het leven, terwijl ongeveer 6.000 kinderen ernstig werden gewond. Dit betekent dat 21,1 procent van de omge komen verkeersslachtoffers kinderen waren, een stijgende lijn sinds 1955 toen dit aantal 297 bedroeg, dat wil zeggen 19,1 procent. Bij het overgrote deel van deze gevallen lag de schuld bij de slachtoffers zelf. Onop lettendheid, onvoorzichtigheid en te grote speelsheid waren de opvallende oorzaken. In ons land zijn bijna alle kinderen die aan het verkeer deelnemen ook fietsers. Het is opmerkelijk dat fietsende kinderen minder, brokken maken dan lopende en spelende kin deren. Ouders die de veiligheid van hun kinderen na aan het hart ligt dienen niettemin voort durend aandacht te besteden aan de fietsen die hun kinderen gebruiken. Een niet be trouwbare fiets kan een moordenaar zijn. Controleer daarom regelmatig de fiets van Uw kinderen. Let daarbij vooral op het doer- roesten van onderdelen en de juiste bevesti ging van de dynamo. Een loszittende dynamo kan fataal zijn. Is er iets stuk, stuur het kind Tournee-avond VARA in Sas van Gent. Het programma dat 9 oktober a.s. in de grote zaal der N.V. Glasfabriek te Sas van Gent gepresenteert wordt door Herman Stok als tournee-avond van de VARA is rond. Als eerste programmaonderdeel treden de Jum ping Jewels op met zang van Johnny Lion, het tweede onderdeel bestaat uit een optreden van de Jumping Jewels, met zang van Trea van der Schoot. „Top of Flop" met Herman Stok als jury voorzitter staat als derde onderdeel genoterd. Men presenteert Top of Flop in de t.v.- entourage, dus met het elektronisch meldings bord, waarbij de juryleden door het indrukken van hun kuzeknopje top of flop op het bord van hun keuzeknopje top of flop op het bord AI deze programmaonderdelen worden af gewisseld met circa 10 minuten discobal, waarbij men kan dansen op de nieuwste pla ten uit de N.R.U.-discotheek. Tijdens de pau ze om circa half elf zal een quiz beslissen wie de meeste kennis heeft van de hedendaagse muziek voor tieners. Daarvoor zijn enkele aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Na de pauze presentert Herman Stok, Bob Marijs and his Starfighters, welk orkest het overige gedeelte van het programma zal vullen. Rapport economische zaken Verlies haven Hoofdplaat kost streek ruim 4 miljoen. In de strijd om het behoud van de streek- haven, die zoals bekend in het gedrang komt door de Deltazeeweringswerkzaamheden heeft het gemeentebestuur nu de laatste pijler voor dan tijdig naar de fietsenmaker. Laat een vak man juist de fietsen van Uw kinderen van tijd tot tijd een goede beurt geven. Lange afstand fietsen. V.V.V. directeur Theo Breider uit de west- faalse stad Münster heeft volle twee weken achter elkaar gefietst. Hij deed dat om na te gaan welke mogelijkheden er zijn voor grote fietsroutes. Hij reed 400 km van Viborg in Denemarken over Flensburg naar Glückstad. Breider is namelijk de geestelijke vader van een project van een fietsroute van 400 km die van Denemarken over Duitsland, Nederland en België naar Frankrijk loopt. Zijn doel is daarbij de moderne mens te wijzen op de mo gelijkheden die het fietsen op grote afstanden biedt. Prominenten op de fiets. Wie gezond en slank wil blijven neemt de fiets. Een methode die op het ogenblik bij zonder in trek is. Tot de jongste ontdekkers van de genoegens van het fietsen behoort de Arabische koning Ibn Saoed, die in het fiet sen een van de beste middelen ziet om wat overtollig vet kwijt te raken. Een andere bekende figuur die gezond heidsfietser is geworden is Nikita Chroestsjev, die als hij er de kans voor krijgt 's morgens fietstocht van 20 minuten maakt om in vorm te blijven. Dezelfde redenen heeft Gina Lollo- brigida, die tijdens een verblijf in Parijs, voor de opname van een nieuwe film, gebruik maakte van een fiets, ook omdat dit vervoer middel in het drukke verkeer vaak sneller blijkt te zijn dan een auto. Route beschrijvingen. Steeds meer V.V.V.'s gaan er toe over om speciale fietsroutes in hun gebied te bundelen in een handig boekje. De samenwerkende V.V.V.' 's in Zuid-Oost-Drente brachten zeven fietsroutes en een autoroute samen. Men ziet op deze tochten bos, heide, zandverstuiving en veengebieden, maar ook Saksische boer derijen, brinken, hunnebedden en de befaam de ja-knikkers. De V.V.V. Coevorden gaf een boekje uit waarin men lezen kan hoe men de grens tus sen Nederland en Duitsland per fiets op aan gename wijze kan overschrijden. Men vindt hierin routes vanuit Coevorden over Dalen, Laar en Emlichheim. Toeristische rijwieltochten vanuit en door Twente worden verzorgd door de V.V.V. Almelo, waarbij een gebied wordt bestreken gevormd door de plaatsen Almelo, Wierden, Enter, Markelo, Goor en Diepenheim. Fietsen voor Tokio. Het Zweedse olympische comité heeft de deelnemers aan de olympische spelen in Tokio aangeraden een fiets mee te nemen, omdat buitenlanders die in Japan een auto willen huren niet genoeg hebben aan een interna tionaal rijbewijs, maar ook nog een ogen- en gehoortest moeten afleggen. Daarbij is het wegverkeer in Tokio zo overbelast dat men op de fiets sneller vooruitkomt dan met een auto. Bij de bagage van de Zweedse deelne mers zijn heel wat fietsen en tandems inge pakt. het rapport aan G.S. verkregen in de vorm van de onderzoekingsresultaten van het mi nisterie van economische zaken, afdeling mid denstand. Het lijvige rapport zal G.S. moeten be wegen rijkswaterstaat mee te delen, dat de Hoofdplaatse haven van dermate streekbelang is, dat instandhouding noodzakelijk is. In het dossier zijn ook opgenomen de rapporten van het Landbouwschap, het E.T.I.-Zeeland en van de rijkslandbouwconsulent, die allen pro het behoud van de haven zijn. Bij monde van de rijksmiddenstandscon- sulent Zeeland, de heer A. Korstanje, werd dinsdagmiddag het rapport van het ministerie van economische zaken toegelicht. Het blijkt dat bij verdwijning van de haven Hoofdplaat en de streek per jaar een gekapitaliseerd to taal verlies zullen lijden van vier en een kwart miljoen gulden. Twee gewonden bij een botsing op Rijksweg 60 Op rijksweg 60, de weg naar het veer te Kruiningen, botsten dinsdagmiddag de brom fietser J. van B. uit Waarde en de motorrijder J. de F. uit Axel. De bromfietser verleende geen voorrang. Met onder meer een kaak- fractuur moest de motorrijder per ambulance naar het ziekenhuis in Sluiskil worden ver voerd. De bromfietser kreeg een lichte her senschudding en kneuzingen en werd per taxi naar huis gebracht. De motor werd licht, de bromfiets zwaar beschadigd. De botsing ontstond omstreeks half vijf. De motorrijder ging in de richting van de veerhaven, de bromfietser stak vanaf de Sluis- weg de rijksweg over. Aanrijding bij Stoppeldijk vrouw zwaar gewond. Op het kruispunt Rapenburg-Tol op de provinciale weg van Terhole naar Terneuzen heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Een busje, dat werd bestuurd door G. de M. uit Stoppeldijk en een bromfiets, die werd bereden door M. van H. uit Sluiskil kwamen er in botsing. Mevr. Van H., die bij haar man achterop zat, liep door de val van de brom fiets een schedelbasisfractuur op. Zij werd in zorgwekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis te Hulst. Haar man liep een zware hersenschudding op. Ook hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. Beide voertuigen werden licht bescha digd. Het ongeluk gebeurde toen De M. die uit de richting Terhole kwam rijden, geen voorrang verleende aan de bromfietser, toen hij linksaf de Sasdijk op wilde rijden. De bromfiets kwam uit dezelfde richting over het fietspad links van de weg. Nieuwe Zeehavensilo te Terneuzen geopend. Burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneu zen heeft dinsdagmiddag aan het Zevenaardok het vijftig meter hoge gebouw van de n.v. Terneuzense Graansilomaatschappij officieel geopend. Terneuzens burgemeester verrichtte deze ingebruikstelling door het doorknippen van een lint en het overhalen van een handel,- waardoor de siloinstallaties begonnen te wer ken en een deel van de opgeslagen graan- massa's in het ruim van een schip werden overgeheveld. De officiële openingsplechtigheid werd bij gewoond door een groot aantal autoriteiten en vertegenwoordigers van diverse commer ciële instellingen, onder wie de heer J. P. K. Kraan, directeur van de meelfabrieken der Nederlandse bakkerij te Rotterdam, tevens lid van de raad van bestuur van de Terneuzense graansilomaatschappij. In augustus 1961 was men geheel gereed met de opzet van de plannen, waarna 9 de cember daarop volgend de oprichtingsakte kon worden gepasseerd. De heer Kraan zei van mening te zijn, dat deze zeehavensilo de eerste is in de Benelux, gelegen buiten de tradi tionele graanhavens Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. Het gaat de graansilomaatschappij in Ter neuzen kennelijk voor de wind want opnieuw kondigde de heer Kraan een forse uitbreiding aan. Een nieuwe hoofdbouw met twaalf cellen van 20 ton en in tweede linie plaats voor ver dubbeling van de toren met dertig cellen van 250 en zes van 125 ton. De totale capaciteit van de hoogbouwsilo wordt dan gebracht op 17.500 ton. Achter die silo is voorts nog plaats voor opslagruimten. Ook de heer Kraan wees in zijn rede op de zeer gunstig gelegen plaats van de silo voor de graanhandel in Europa. HART TEGEN HARD Kalenderactie PRO JUVENTUTE. Zojuist verscheen de prachtige, in kleuren druk uitgevoerde ORANJEKALENDER 1965 Hartvertederend is het doel van deze ka lender extra zorg geven aan helaas tal van kinderen, die zulks behoeven. Dit in samen werking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. Er zijn tal van kinderen, die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben door ongeluk kige familie- en gezinsomstandigheden, ge brek aan harmonie en rust in naaste omge ving of een tekort aan aandacht, begrip en leiding in de opvoeding door de beperking van hun aanleg, ofwel het ontbreken van speelruimte en gezonde ontplooiingsmogelijk heden. Niet zelden hebben moeilijkheden als deze tot gevolg, dat kinderen in botsing komen met hun omgeving en niet kunnen voldoen aan de eisen die de samenleving in gezin, op school, bij het werk en in het maatschappelijk verkeer aan haar leden stelt. De verenigingen en afdelingen Pro Juven- tute stellen zich daarom ten doel kinderen van alle gezindten, die door moeilijkheden als deze bedreigd worden, de helpende hand te reiken, en die moeilijkheden het hoofd te bie den te overwinnen. Hoe Pro Juventute dit doet? Door spreek uren voor opvoedingsmoeilijkheden te houden, en raad en voorlichting aan de ouders te ge ven door op kinderen die opvoedingsmoei lijkheden geven door werkende leden toezicht te doen uitoefenen, op verzoek van de ouders (vrij patronaat) of op verzoek van de Kinder rechter (gezinsvoogdij) of kinderen die tijde lijk een opvoeding buitenhuis behoeven, in pleeggezinnen of internaten te doen plaatsen, door kinderen, die het thuis moeilijk hebben een ontspannen vakantie bij gastvrije vakan tie-pleegouders te bezorgen, en ook door club- en kampwerk of vakantiebezigheden te orga niseren, om de kinderen onder leiding hun vrije tijd goed te Ieren gebruiken. Velen verlenen vrijwillig en belangeloos hun medewerking aan dit werk van Pro Juventute. Toch kost het geld, veel geld. Helpt U daarom daadwerkelijk door het ko pen van een Oranjekalender, het is een koste lijk bezit. AUTOBOTSING Zaterdagmiddag om 2 uur reed L. de W. uit Stekene met zijn personenauto komende vanuit de richting Kinderdijk naar een op de linkerzijde staande benzinepomp in de Oranjestraat. Op dat moment kwam vanuit tegenovergestelde richting een personenauto, bestuurd door F. P. G. uit Hoofdplaat en reed de Belgische personenauto in de rechter flank. De echtgenote van de W., die naast hem zat liep door deze botsing een lichte hersenschudding op. Dokter Boor die de eerste hulp verleende liet Mevr. de W. naar huis vervoeren. De beide auto's werden zwaar beschadigd. BIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN Dinsdagmiddag hield de afd. Axel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het „Centrum" haar eerste bijeenkomst van dit seizoen. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de presidente Mevr. Van Dijke-Van Dijk en had een goed bezoek. Voor de pauze werd het huishoudelijke gedeelte vlot afgewerkt. Na de pauze werd door Mevr. van Dijk uit Breda een demonstratie gegeven van de lagedruk- pan, de zogenaamde „Fluxpan", die een verlies van voedingswaarde van voeding bij het koken tot een minimum beperkt. Door de dames werd met smaak van de bereide gerechten geproefd. De presidente dankte Mevr. van Dijk voor de leerzame demonstratie die zij had gegevenen sloot deze eerste bijeenkomst van het seizoen. LEDENVERGADERING De afd. Axel van de N.C.V.B. hield op 24 sep tember de eerste ledenvergadering van het seizoen. De heer Pieltjes kwam spreken over het werk van „De Lichthoeve" te Garderen. Voor de pauze wer den de huishoudelijke zaken behandeld. Ie PRIJS OP LANDELIJK ACCORDEON CON COURS Het 14-jarige Axelse meisje Arlette Herwegh heeft zaterdag op het landelijk solistenconcours voor accordeonnisten in Zeist in de eerste afdeling een eerste prijs behaald. Deze prestatie leverde haar een beker en een grote medaille op. De eveneens 14-jarige Marleen Kouwijzer uit Terneuzen behaalde in de tweede afdeling de vier de prijs. De meisjes zijn leerlingen van de heer C. de Wijn uit Sluiskil. BENOEMING IN VASTE DIENST Met ingang van 1 oktober is tot schilder in vaste dienst bij de gemeente Axel benoemd L. K. Ortelee. Tot straatmaker in vaste dienst met ingang van 10 oktober de heer L. de Braai. KOLLEKTE Een zondag in de R.K. Kerk gehouden kollekte voor de Medische Missie Verkeersmiddelen heeft ruim 150,— opgebracht. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 3 oktober 1964 van 15.0016.00 uur. De heer P. C. Brakman zal zaterdag van 15.00 16.00 uur op het carillon in de stadhuistoren een beiaardconcert geven. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1Preludium 2. Bekende melodiën van Rob. Schumann 3. Chant religieux J. Burgmüller 4. Gavotte S. Bach 5. Oud Russisch liedje 6. Home sweet home 7. Paraphrase over „Kort Jakje" 8. Stokkata P. C. Brakman 9. Koraalfinale ZILVEREN JUBILEUM Voor de heer J. Verstraeten te Axel was het donderdag 1 oktober 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij N.V. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De gehele dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De direkteur, vergezeld van de technisch in specteur, betraden in de loop van de morgen zijn woning om hem geluk te wensen met zijn zilveren feest en spraken daarbij ook voor de toekomst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor de heer Verstraeten een aangename verrassing toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst mocht nemen, terwijl aan zijn echtgenote een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Verstraeten dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waar dering. Later op de middag ontving de heer Verstraeten o.a. nog bezoek van de commissie, die hem namens het personeel der maatschappij kwam gelukwensen en hem daarbij een geschenk aanbood. 't Was voor de familie Verstraeten een prachtige dag, die lange tijd in hun herinnering zal blijven voortleven. ZONDAG 4 OKTOBER 1964 Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur en 3.00 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 34 OKTOBER Dokter Boor.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2