De waterschappen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Jeugmisdaad houdt gelijke tred met Welvaart Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 79e Jaargang No. 1. - EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktte ea Administratie Axel, Markt 12, teL 1155 - 646, Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK 16 Vergaderingen in Hulst, Axel en Philippine Teneinde te komen tot aanbevelingen voor de te benoemen dijkgraaf, gezworenen en hoofdingelanden voor de waterschappen Hulster Ambacht Axeler Ambacht en Braakmanpolders zijn voor vandaag en mor gen resp. in Hulst, Axel en Philippine ver gaderingen uitgeschreven, die onder leiding zullen staan van de commissaris der koningin. Blijkens de verzonden stukken is 't Hulster Ambacht onderverdeeld in vijf districten, het Axeler Ambacht eveneens in vijf en de Braak manpolders in twee. Voor de te benoemen dijkgraaf en gezworenen wordt ih ieder wa terschap een aanbeveling van drie personen opgemaakt en voor de hoofdingelanden een aanbeveling van twee personen. De verenigde Braakmanpolders. Dit waterschap is verdeeld in de hieronder omschreven districten 1. het eerste district omvat de polders of waterschappen Braakman (behoudens het gedeelte, gelegen ten zuiden van de noord zijde van de dijk aan 't zuidelijke eind van het Philippinekanaal) De-Looze Dijck- meester Goessche, Groote- en Kleine Isa bella Kleine-Stelle Koude Loven-en- Willemskerke Mossel (behoudens het ge deelte, gelegen ten zuiden van de Mossel polderstraat-II, no. 8, en ten oosten van de Mosselpolderstraat-III, no. 9 van de wegen legger der gemeente Hoek) calamiteuze Nieuw-Neuzen Oud-Westenrijk Philip pine Vlooswijk, voor zover in het water schap gelegen, met inbegrip van de schei- dingsdijken met het tweede district, gelegen langs de polders Goessche, Oud-Westenrijk, Koude De-Looze, alsmede de dijk tussen de polders Philippine en St. Pieters, doch zonder de scheidingsdijken met het tweede district, gelegen langs de polders Braakman, Dijck- meester en de dijk tussen de polders Philip pine en Stad-Philippine. 2. het tweede district omvat Braakman (voor zover gelegen ten zuiden van de noord zijde van de dijk aan het zuidelijke eind van het Philippinekanaal) Bonte Eugenia Ghel- linck KanaalKleine-St. Albert-of-Sas-van Gent Kleine-Zevenaar-of-Noord-Westenrijk; Louisa (Axel) Mossel (voorzover gelegen ten zuid-oosten van de Mosselpolderstraat-II, no. 8 en de Mosselpolderstraat-III, no. 9) Nieuw-Westenrijk Oud-Vogelschor-of-Zuid- Westenrijk Pierssens Poel Seydlitz Sluis (Terneuzen) Stad-Philippine St.- Pieters Stroodorpe (Axel) Van-Remoor- tere Van-Wuyckhuise Verdronken-polder- tje-ten-zuidoosten-van Philippine Vergaert; Visart en voorts de niet tot enige polder of waterschap behoord hebbende gronden en wa teren in de gemeente Sas van Gent, alsmede de ten westen van het kanaal van Terneuzen naar Gent gelegen gedeelten van de polders of waterschappen Autriche Koegors-c.a. Nieuwe-bij-Sas-van-Gent (oostdeel) Nieuw- Papeschor oude-Zevenaar Papeschor en Westdorpe-of-Nieuw-Vogelschor, met inbe grip van de scheidingsdijken met het eerste district, gelegen langs de polders Van-Wuyck- polder, Kanaal, Mossel en Stad-Philippine, polder, Kanaal, Mossel en Stad-Philip,pine, en zonder de scheidingsdijken met het eerste district, gelegen langs de polders Sluis (Ter neuzen), Kleine-Zevenaar-of-Noord-Westen rijk, Nieuw-Westenrijk, St-Pieters en Van- Wuyckhuise, voor zover grenzend aan de Koudepolder en de De-Loozepolder. Het Axeler Ambacht Dit waterschap is verdeeld in de hieronder omschreven vijf districten 1. het eerste district omvat Lievens Nieuw-Koegors calamiteuze Nieuw-Othene (voor zover gelegen ten westen van de ooste lijke begrenzing van de weg langs het in die polder gelegen afwateringskanaal) Noord bij-Neuzen calamiteuze Ser-Lippens Ze- ven-Trinités Zaamslag (voor zover gelegen ten westen van de oostelijke begrenzing van de Othenese Kreek) Zuid-Kats-St.-Anna- en-Sparks en de niet tot enige polder cf enig waterschap behoord hebbende gronden en wateren in de gemeente Terneuzen, alsme de de ten oosten van het kanaal van Terneu zen gelegen gedeelten van de polders of wa terschappen Koegors-c.a., Oude-Zevenaar en Vlooswijk, en zonder de sdheidingsdijken met het tweede en derde district. 2. het tweede district omvat Aan-en- Genderijke calamiteuze Eendragt Groote- Huissens Hellegatcalamiteuze Klein- Huissens Kreke calamiteuze Margaretha; calamiteuze Nieuw-Othene (voor zover gele gen ten oosten van de oostelijke begrenzing van de weg langs het in die polder gelegen afwateringskanaal) Van-Lynden Willem- III en Zaamslag (voor zover gelegen ten oos ten van de oostelijke begrenzing van de Othe nese kreek), met inbegrip van de scheidings- dijk met het eerste district en zonder de schei dingsdijken met het derde district. 3. het derde district omvat Beoosten- Blij-Benoorden Beoosten-en-bewesten-Blij Buth Canisvliet (voor zover gelegen ten noorden van de sloot langs de zuidzijde van de Langeweg) Capelle Catharina Noord- bij-Axel Oude-Eglantier Visschers en de niet tot enige polder of enig waterschap behoord hebbende gronden en wateren te Axel, met inbegrip van de scheidingsdijken met het eerste, tweede en vierde district, doch zonder de scheidingsdijken met het vijfde dis trict. 4. het vierde district omvat Canisvliet (behoudens het gedeelte ten noorden van de sloot langs de zuidzijde van de Langeweg) Dekkers Smids-Koegorsschorre-c.a. St.- Anthonie en de niet tot enige polder of enig waterschap behoord hebbende gronden en wateren van de z.g. Axelse Vlakte, alsmede de ten oosten van het kanaal van Terneuzen gelegen gedeelten van de polders of water schappen Autriche Nieuwe-bij-Sas-van- Gent (oostdeel) Nieuw-Papeschor Pape- sëhor en Westdorpe-of-Nieuw-Vogelschor, zonder de scheidingsdijken met het derde en vijfde district. 5. het vijfde district omvat Moerbeke Nieuw-beoosten-Blij-bezuiden Nieuwe-Kar- nemelk Oud-beoosten Blij-bezuiden Over slag Rieden-c.a. VarempéZuiddorpe- noorddeel; Zuiddorpe-zuid-deel-of-Zijpe, met inbegrip van de scheidingsdijken met het derde en vierde district. Regelmatig wordt de krantelezer opge schrikt door artikelen over jongelui, die zich te buiten gaan aan luidruchtige vechtpartijen en diverse andere misdadige praktijken, waar van meestal argeloze voorbijgangers het slachtoffer zijn. Zonder nu de fout te maken de gehele teenagerwereld tot een soort tweede onderwereld te verklaren, kan niettemin wor den geconstateerd, dat dit in alle grote wereld steden steeds toenemende probleem steeds va ker en gewelddadiger de kop opsteekt, waar op een goed gedocumenteerd artikel in het oktobernummer van „Het Beste uit Reader's Digest" diep ingaat. Het is een bekend feit, dat de omvang van de jeugdcriminaliteit vrijwel gelijke tred houdt met de stijgende welvaart. Het is daarom geenszins verbazingwekkend, dat de Verenig de Staten op dit gebied voorop gaan. Goed georganiseerde knokploegen, die daar hele stadswijken terroriseren zijn doorgaans kin deren van bemiddelde of welgestelde ouders. Rekening houdende met het geringere aan tal inwoners van Zweden, zijn de problemen op dit terrein minstens even angstwekkend. De „raggare", zoals de Zweedse nozems wor den genoemd, worden als de nieuwe „elite" van Zweden beschouwd. Zij hebben veel geld doch helaas weinig idealen, zodat hun leven doorgaans bestaat uit één langgerekte periode van verveling, waarin de massale vechtpar tijen de enige aktieve, zij het weinig positieve, hoogtepunten vormen. De gewelddadige uit barsting tijdens een enige tijd geleden gehou den sportwagenrace in Karlskoga, waar vijf honderd jongens na het in brand steken van gebouwen de brandweer te lijf gingen en daar na de brandslangen doorsneden, zodat.er van enig bluswerk van betekenis geen sprake kon zijn, is daar een tekenend voorbeeld van. Dronkenschap, geslachtsziekten, winkeldief stallen nemen toe, evenals het schrikbarend aantal ongehuwde moeders. In Engeland is het al niet veel beter ge steld. Vooral het treffen tussen de „mods" en de „rockers" tijdens de Paas- en Pinkster dagen, heeft de gemoederen lang bezig gehou den. Speciale rechtbanken hebben de knapen, die elkaar ten aanschouwe van de badgasten in Clayton en Brigton, met fietskettingen te lijf gingen, flinke geldboetes opgelegd. Be dragen van zevenhonderd gulden leverden hen blijkbaar geen moeilijkheden op, aange zien deze ter plaatse door hen werden betaald. Mil joenenschade De schade die dit deel van de jeugd aan richt, is niet geringin Groot Brittannië vorig jaar bijvoorbeeld zo'n dertig miljoen gulden. In Canada is het aantal misdrijven door 18 tot 21-jarigen begaan, in vier jaar tijd met maar liefst 21% gestegen. Alleen al in To ronto wordt jaarlijks voor 900.000 gulden schade aan schoolgebouwen toegebracht, waardoor verscheidene scholen ertoe zijn over gegaan, miniatuur radarinstallaties te gaan gebruiken, teneinde de vandalen op heter daad te kunnen betrappen. Naarmate ook de Latijnsamerikaanse lan den van de welvaart profiteren, nemen ook hier de jeugdproblemen toe. Argentinië wordt geconfronteerd met toenemende prostitutie, drankmisbruik, abortus en het gebruik van verdovende middelen. In Venezuela terroriseren de „pavos" (kal koenen) de welvarende wijken van Caracas, terwijl de „kleine Tarzans" van Mexico loten, wie van hen een willekeurige voorbijganger mag afranselen. Dr. Alberto de Gusmao, president van de jeugdrechtbank in Rio de Janeiro, vatte de toestand op kernachtige wijze aldus samen „In Brazilië begaan de minderjarigen meer volwassen misdaden dan de volwassenen zelf". Denemarken uitzondering. Een van de weinige landen, dat kan bogen op een daling van de jeugdmisdaad, is Dene marken. Het land is snel opgetreden tegen de „gevaren" van de welvaart. Dit was onder andere mogelijk door de oprichting van jeugd organisaties te stimuleren. Na de laatste we reldoorlog had Denemarken veertig jeugd verenigingen thans zijn er zeshonderd van dergelijke instellingen. Vanzelfsprekend zoeken alle steden, die met het probleem hebben te maken naar op lossingen. In Oslo laat men ,,oud"-nozems door het Frognerpark patrouilleren om de wereldbe roemde Vigeland beeldhouwwerken te be schermen. Men bestrijdt hier dus het vanda lisme door de vroegere vandalen op een meer positieve manier in te schakelen. Ook in Zweden tracht men de jeugd criminaliteit te verminderen door de jeugd te betrekken bij projecten, zoals bijvoorbeld de aanleg van een motorracebaan in Narrköping. In Frankrijk, Duitsland en ook in ons land stelt men pogingen in het werk om de jongelui tot betere gedachten te brengen. Toch zal de uiteindelijke oplossing van dit probleem, aldus „Het Beste", in het gezin moeten worden gezocht. Daar zijn vrijwel alle sociale werkers in binnen- en buitenland het wel over eens. In heel wat gezinnen ont breekt het juiste kilmaat, waaraan de jonge opgroeiende mens behoefte heeft. Het kritisch bezien van de sfeer in eigen gezin zal daarom een noodzakelijke eerste stap moeten zijn. Langs de Scheldestromen Regionale bijeenkomst Plattelandsvrouwen De afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen organiseert in verschil lende plaatsen van deZe provincie regionale werkvergaderingen. Daar zullen plannen voor het winterseizoen worden besproken en aller lei bestuurszaken aan de orde worden gesteld. Deze bijeenkomst was dinsdag j.l. in Tholen. Voor Schouwen was het woensdag j.l. te Zierikzee in „Het Huis van Nassau". Voor Walcheren en de Bevelanden was het Donderdag j.l. te Goes in „De Prins van Oranje" en voor Zeeuwsch-Vlaanderen was het op vrijdag 2 oktober j.l. in het Braakman recreatiecentrum. Nationale Reclasseringsdag 1964 ZIE VERDER! Zie verder Zo luidde het onderschrift van een vakantieposter. Het plaatje twee men sen die hun hoofden buiten hun tenten staken en elkaar aankeken. Zie verder - en dan een verwijzing naar de te houden kerkdiensten. Vrijblijvend natuurlijk. Zie verder Het geldt ook als we te maken krijgen met iemand die we nog niet eerder ontmoetten. Die man met dat gezicht, nee die moeten we niet. Hij is ons type niet. Maar die andere man met dat open gelaat, ja dat lijkt een aantrekkelijke vent. Nog duidelijker wordt onze voorkeur of afkeur bepaald als we iets over het verleden van de man weten. Hij heeft een verleden, hij is met de justitie in aanraking geweest, hij heeft zich „vergrepen". Gedachten aan gevan genis en boevenpak bepalen onze houding. Nee, die man is ons type niet. En we trekken ons terug in onze eigen tent. Maar zie verder, en nu niet vrijblijvend Die man is een medemens in nood. Hoe kwam hij in zijn nood Wat weten we van de oor zaken, waardoor hij zich „vergreep" Wat kreeg hij mee in het leven Heeft hij ooit de warmte van een ouderlijk huis gekend of heeft hij te vroeg in de kou gestaan Heeft hij, verschraald en vereenzaamd, het avontuur ge kozen boven het nette leven van de burger man En in hoeverre was er zelfs sprake van een keuze Zie verder. Misschien ontdekken we dan oorzaken, die we niet vermoeden. Mischien ontdekken we mogelijkheden, ook voor déze man. Dat is het wat de reclasseringsinstellin- gen nastreven mogelijkheden zoeken waar door aan een mens, die onvoldoende kansen kreeg, een kans geboden wordt. Zie verder. Er is nood, vaak grote nood in onze onmiddellijke nabijheid. Als u uw hoofd uit uw tent steekt, kan het zijn dat u kijkt in de ogen van een ander, die dat ook doet. Die ander is uw naaste. Die ander kan in nood zijn. Denk aan Eén, die eens Levi de tollenaar „zag", hem de tent, de woekertent uitlokte met een enkel geladen woord en hem verhief tot een heilig ambt. Dat is reclasseren in de zuiverste zin van het woord Zie verder. Niet vrijblijvend, maar gedrongen door liefde voor en ver trouwen in uw naaste 1 Interesse in Zeeland voor Bogaerswoningen. Thans al 151 aanvragen in behandeling. Dit jaar zijn er in Zeeland bij elkaar 159 rijksgoedkeuringen afgegeven voor de bouw van Bogaerswoningen. Er zijn thans nog 151 aanvragen in behandeling. Vorig jaar werden totaal negen rijksgoedkeuringen voor Bogaers woningen afgegeven. Inmiddels zijn er zeven entwintig van deze sober opgezette huizen gereed gekomen. De koopsom van deze ze venentwintig huizen ligt nog in de 14.000,- sector. De prijs per woning is als gevolg van prijsstijgingen ongeveer een half jaar geleden opgetrokken tot 16.000, - Thomsen's Havenbedrijf naar Terneuzen. Verwerking massa- en stukgoederen. De bekende Rotterdamse N.V. „Thom sen's Havenbedrijf" heeft kort geleden een dochteronderneming opgericht onder de naam „N.V. Zeeuws Havenbedrijf", die zich zal vestigen in Terneuzen. Tot directeur van de nieuwe N.V. is benoemd de heer A. V. Vosveld uit Poortugaal, tot nu toe directeur van de holding-maatschappij van Thomsen's havenbedrijf. De N.V. Zeeuws Havenbedrijf heeft reeds een pand in de Terneuzense Nieuwstraat aangekocht, dat als kantoor zal worden ingericht. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe N.V., zich te gaan belasten met overslag van massagoederen op de rede van Terneuzen, ter wijl voorts in de binnenhavens wordt gezocht naar een plaats, waar stukgoederen kunnen worden behandeld voor doorvoer naar België en Frankrijk. AXELSE COURANT de kom 1,25. Andere Buitenland 2, ptastaem US. ADVERTENTIEPRIJS10 Bij kontrak ten belangrijke Ingezonden Mededelingen 30 Kleine Advertentiën 1 - 5 Iedere regel meer 12 f lr

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1