GEMEENTERAAD VAN AXEL Voor al uw SCHOOL- en STUDIEBOEKEN Fa. J. C. VINK - Axel. Lening van 875.000, Aankoop nieuwe huisvuil-kraak-perswagen Verordening betreffende plaatsing benzinepompen. Dinsdag 15 september j.l. kwam de Raad der Gemeente Axel ten Stadhuize in een voltallige Openbare Vergadering bijeen. Bij de mededelingen was het antwoord op de vraag in de vorige vergadering over de urinoir in het wachtlokaal op het Szydlowski- plein door Mevr. Folkersma-Staal was voor de heer K. Hamelink aanleiding om te vragen wat nu de bedoeling is met dit wachtlokaal. Er is daar een wachtlokaal maar reeds lange tijd is het gesloten wat zijn nu in de toekomst de plannen om met dit gebouw te doen, zo heeft het geen enkel nut. In verband met de vraag omtrent de Ver keersveiligheid op de Zuidsingel gaf aanlei ding voor de heer P. J. v. Bendegem om nog maals naar voren te brengen dat het toch wel goed zou zijn de gevaarlijke punten die in de Zuidsingel zitten veiliger te maken. Het is niet nodig dat van de Zuidsingel een race baan wordt gemaakt. Omtrent het instellen van een raadscom missie voor sportzaken bracht de heer D. J. Oggel nogmaals naar voren dat dit zijns in ziens de sport ten goede zou komen. Er zijn hiervoor hoge bedragen nodig en dit lijkt mij beter dan dit in een raadscommis sie dan besproken en bekeken kan worden. De voorzitter antwoord dat van de sport stichting al vele adviezen zijn gekomen en dat de gang van zaken zeker goed is. Het College heeft dan ook niet de behoefte om met een voorstel tot het in het leven roe pen van een raadscommissie voor de sport tot de raad te komen. Na de behandeling van de ingekomen stuk ken en mededelingen schorst de voorzitter de Openbare Vergadering om over te gaan in een besloten zitting. Na 20 minuten heropent de voorzitter de Openbare Vergadering. De Raad besloot Tot aankoop van de woning Oosterstraat 54 van de heer R. A. van Wiemeersch te Axel. Tot aankoop van de woning Kanaalkade 56c van de heer J. C. Deij te Axel. Tot aankoop van het pand Kanaalkade 56a te Axel van de echtelieden van den Bos-van Ecke wonende aldaar. Tot het pachtvrij maken van een perceel Tuingrond, gelegen tussen de Hospitaalstraat en de Zuidsingel, in pacht bij de heer I. van Hoven te Axel. Tot het pachtvrij maken van een perceel Bouwland, gelegen aan de Bufhstraat, in pacht bij de heren A. en A. L. Scheele te Axel. Tot verkoop van een perceel Bouwgrond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de heer G. L. van de Casteel te Breskens. Tot verkoop van een perceel Bouwgrond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de heer J. C. de Ridder te Kruiningen. De gemeente- en bedrijfsrekeningen over het dienstjaar 1962 werden aangeboden. Onderstaande leden van de commissies van ondrzoek werden benoemd Gemeenterekening en rekening Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken. W. de Feijter J. C. van Luijk Mevr. H. Folkersma-Staal Bedrijfsrekeningen D. J. Oggel J. den Doelder J. Vink Voorstel tot het aangaan van een lang lopende geldlening, groot 875.000, - Een geldgever is bereid aan de gemeente Axel een langlopende geldlening te verstrek ken, groot 875.000,-, waarvan de voor naamste voorwaarden luiden als volgt Rente 6 Koers pari Looptijd 25 jaar Aflossing 25 gelijke jaarlijkse termijnen Opname zo spoedig mogelijk na goed keuring van het raadsbesluit, doch uiter lijk 15 oktober 1964. De heer D. J. Oggel vraagt of het wel verstandig is nu de rentevoet zo hoog is een zo groot bedrag te lenen. Misschien is dit bedrag todh nog niet direkt nodig en dan zitten wij voor een zeer lange tijd vast aan deze hoge rente. Mogelijk dat later de rente wel weer om laag gaat. De voorzitter antwoordt dat dit bedrag wel direkt nodig is o.a. voor het bouwrijp maken van plan „West". Wij hebben zelfs nog meer geld nodig dan dit maar wij kunnen niet meer lenen we zit ten aan het platform. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming of bespreking werd verder besloten Tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het Bestuur der Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Axel ten behoeve van de Christelijke U.L.O.-School Tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 50 der Kleuteronderwijswet aan het Bestuur van de R.K. Kleureschool. Tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van Leer- en Hulpmiddelen door het Bestuur der R.K. School voor gewoon Lager Onderwijs. Tot het vaststellen van een niuwe Spaar- verordening. Tot het toekennen van een uitkering ineens in verband met de nacalculatie van de „Trend" 1964 van het Gemeentepersoneel. Voorstel tot aankoop van een nieuwe Huisvuil-kraak-perswagen. De thans in gebruik zijnde roltrommel- huisvuilauto dateert van 1955 en moet als versleten worden beschouwd. Bovendien eist de uitbreiding van de ge meente een huisvuilauto met een grotere laad- capaciteit. Dit laatste maakt het gewenst een kraakpersauto aan te kopen. Een dergelijke auto vermaalt het grofvuil en perst het samen tot ongeveer een-derde van de omvang. Voor Axel betekent dit, dat de tijd, nodig voor het ophalen van huisvuil langs de vast gestelde routes, met circa 2 uur per route wordt bekort. Er 'gaat namelijk minder tijd verloren met het rijden naar de stortplaats en met het stouwen van grofvuil. Bovendien kan dan het inschaklen van de vrachtauto, zoals thans iedere vrijdag gedurende 3 uur met één of twee beladers gebeurt, achterwege blijven. Door een drietal firma's is met een kraak- perswagen gedemonstrerd. Het komt ons na deze demonstratie voor, dat de aangeboden kraak-perswagen ad 38.675,- de meeste voordelen biedt. Deze wagen heeft binnen geen scharnieren de delen of smeerpunten, terwijl zij gelost wordt zonder te kippen, zodat de achteras tijdens het lossen niet extra wordt belast. Dit laatste beperkt ook het wegzakken tot een mi nium. Wij zijn van oordeel, dat deze installatie voor Axel het mest doelmatig zal zijn. De kosten van deze huisvuilauto zullen kompleet ca. 65.000, - bedragen. Uw raad heeft in zijn vergadering van 3 december 1963 voor de aankoop van een nieuwe wagen reeds 50.000, - gevoteerd. De heer D. J. Oggel zegt dat hij bij de stukken hiervan graag een becijfering had ge zien waaruit bleek dat deze wagen rendabel gemaakt kan worden. Is het nu de bedoeling dat meermalen per week het huisvuil wordt opgehaald. En kan met deze wagen met minder personeel ge werkt worden. Wethouder van Bendegem antwoordt dat de oude vuilauto is afgeschreven en daarom tot aankoop van een nieuwe moet overgegaan worden. Deze zal zeker arbeidsbesparend wer ken, deze wagen kan zonder tussen door te moeten gaan lossen naar de stortplaats een halve dag rijden. Onze gemeente groeit snel wat ook meer werk vraagt en het ligt zeker in de bedoeling om in de toekomst tot 2 maal ophalen per week te komen. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aangenomen. De Raad ging accoord mt het bouwen en onderhands Aanbesteden van 11 Garages bij de complexen 22 en 19 Woningwetwoningen in plan „Oost" en tot het vaststellen van de le Wijziging van de Begroting van het Wo ningbedrijf voor 1964. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening betreffende het plaatsen van Benzinepompen In het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer en het behoud van het stede lijk- en landschapsschoon achten wij het nood zakelijk beperkende bepalingen vast te stellen voor het plaatsen, hebben, veranderen, enz., van benzinepompen e.d. aan of in de onmid dellijke nabijheid van openbare wegen. Daartoe hebben wij een verordening ont worpen, krachtens welke het plaatsen, enz., van benzinepompen, e.d. alleen mogelijk is met een vergunning van ons College. De aanwezige pompen zullen worden ge registreerd op aanvrage van belanghebbenden. Ter bescherming van de rechtszekerheid is de mogelijkheid van beroep op uw Raad in de verordening vastgelegd. De heer Oggel zegt met dit voorstel niet te kunnen instemmen. Wij kunnen niet alles rgelen dit is overbo dig en gaat gevaarlijk en belemmerend wer ken Uit onze Omgeving Axel Wanneer het nodig zou zijn hebben wij toch altijd nog de hinderwet. De Voorzitter antwoord dat het meestal zo is dat de pompen worden geplaatst langs of vlak bij de Openbare Weg wat voor de veilig heid van het verkeer niet wenselijk is. Vele plaatsen in ons land kennen reeds zo een verordening. Beroep bij de raad is altijd mogelijk zodat van willekeur geen sprake kan zijn. Zonder hoofdelijke stemming met de aan tekening van de heer Oggel te hebben tegen gestemd werd dit voorstel aangenomen. Voorstel tot benoeming van 5 leden van de Woonruimtecommissie ex. artikel 8 van de Woonruimtewet. De leden van de Woonruimtecommissie treden elk jaar periodiek af per 1 oktober. De commissie bestaat uit de leden C. J. van den Bos, Kanaalkade 28, Voorz. M. J. van den Berg, Oranjestraat 8 J. H. Bouman, Joost de Moorstraat 38 Mevr. L. Hoorman-Silvster, Irenestraat 7. J. J. van de Velde, Bernhardstraat 20. De raad besloot dezelfde personen als zo danig te herbenoemen. Verder ging de Raad accoord met aankoop van Woonhuis, schuren, erf en uitweg van de heer J. den Hamer te Axel, Polenstraat 38. Rondvraag De heer A. de Waard vraagt of het niet mogelijk is om de tijd ter bestudering van de raadstukken iets ruimer te stellen. Het is niet altijd mogelijk voor een ieder op de gestelde tijd zich vrij te maken om de stukken te lezen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. Predikbeurten SPORT VANDALISME Zoals ieder bekend is staan voor de Kleuter school Rood Kapje de sprookjesfiguren Roodkapje en de Wolf, iets wat zeker bij iedere kleuter tot de verbeelding spreekt. In de nacht van woensdag op donderdag is door nog onbekenden het beeldje van Roodkapje onher stelbaar vernield. De beide benen van dit figuur zijn verstevigd met 2 staven betonijzer van 12 mm dikte. Met grote kracht is het beeld omvergetrok ken, waardoor de beton waaruit het is vervaardigd is stukgesprongen. Blijkbaar zijn in Axel of omgeving vandalen die geen feest kunnen vieren zonder een bepaald erger lijke vernielzucht ten toon te spreiden. Het is wel heel erg dat bij de viering van onze bevrijding er mensen zijn die zo demonstratief tonen dat zij vrij heid bepaald niet weten te waarderen en niet ver dienen. Het is te hopen dat de politie er in slaagt deze vernielzuchtige lieden op te sporen. Een flinke straf is zeker verdiend. OLIEBOLLEN -AKT1E De oliebollenaktie georganiseerd door het R.K. Jeugdwerk alhier kan zich bogen op een onver deeld sukses. Zaterdag stroomden ruim 600C olie bollen naar de afnemers. Ze werden gebakken door verschillende leidsters die voorlopig geen oliebollen meer kunnen zien. Niettemin zijn de financiële zor gen welke waren ontstaan door het intensieve kampwerk, waaraan 200 kinderen deelnamen, weer enigszins verlicht en niet in geringe mate door de spontane medewreking van de Axelse bevolking. CONCORDIA NAAR HARBOURD Nauwelijks terug uit Rijsel, waar de drumband van Concordia onder leiding van de heer Schoot een groot sukses oogstte, vertrekken ze 20 septem ber a.s. naar Harbourd in Frankrijk. Ze nemen daar deel aan een show terwijl ook een défilé door de stad op het programma staat. De drumband begint in Frankrijk een graag geziene gast te worden. JONGERE'NSOOS Meer en meer blijkt de jongerensoos georga niseerd door het R.K. Jeugdwerk in een behoefte te voorzien. De soos waaraan jongens en meisjes vanaf 15 jaar kunnen deelnemen verheugt zich in een stijgende belangstelling. Gemiddeld nemen 80 jongens en meisjes aan deze avonden deel. De sfeer is er prima en de liefhebbers van de dans komen ruimschoots aan hun trekken. KOLLEKTE Zondag wordt in de R.K. Kerk alhier gekol- lekteerd voor de Missieverkeersmiddelen en don derdag tijijdens een dienst voor de oorlogsslacht offers voor de Poolse oorlogsinvaliden. GESLAAGD Op dinsdag 15 september j.l. slaagde te Breda onze stadgenoot de heer P. W. Kruisifikx voor het vestigingsdiploma Dameskapper. PRIfSVLUCHT UIT QUEVRAIN van Duivenmaatschappij „De Verwachting" ZONDAG 20 SEPTEMBER 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uurDs. L. H. W. Theunissen em. pred. te Middelburg 2.30 uur Ds. Gramsbergen van Kloosterzande. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente: 10 en 2.30 uur: Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 19—20 SEPTEMBER Dokter Schiltman. VOETBAL AXEL-GRENSWACHTERS 3-0 De eerste wedstrijd in de competitie heeft Axel verdiend met 30 weten te winnen. De eerste helft was het een gelijkopgaande strijd met wisselende kansen. Na de thee was het Axel dat er beter in was en toen het spel wist te beheersen. In de 9e minuut was het midvoor van Vugt die uit een voorzet van rechtsbuiten Herman met een goed schot Axel de leiding gaf. 1—0. Enkele minuten later was het bijna gelijk toen doelman Verpoorte de bal met de vuist weg sloeg voor de voeten van de Grenswachter rechtsbinnen maar deze schoot hard naast het doel. In de 20e minuut was het opnieuw van Vugt die doel wist te treffen maar scheidsrechter Vermeer annuleerde dit voor buitenspel. Even later was het Lensen die een goede kans had maar zijn schot ging hoog over. In de 35e minuut was het uit een voorzet van Lensen dat van den Hout prachtig in doel kopte, maar de Brabantse doelman wist met een fraaie safe de bal te stoppen. Vlak hierna kwam Axel goed weg toen de mid voor hard inschoot en via de paal sprong de bal in de handen van de op de grond liggende keeper Verpoorte. Enkele minuten na de thee was het een in moei lijkheden gekomen Grenswachter-verdediger die in eigen doel schoot, maar ook hier bracht de paal redding. Na 11 minuten spelen in de 2e helft was het Herman die goed door liep op een te kort terug gespeelde bal en met een goed schot de stand op 20 bracht. In de 32e minuut was het van Vugt die met de bal op de rechter vleugel belande en een gepaste voorzet gaf welke door Verbunt feilloos werd in geschoten 30. Hierna was de wedstrijd gespeeld en was het wachten op het eindsignaal, daar geen van beide clubs nog veel strijdlust aan de dag legde. DINTELOORD-A.Z.V.V. De verplaatsing naar Dinteloord heeft voor A.Z.V.V. geen punten opgeleverd. Voor rust was het A.Z.V.V. dat het beste van het spel had, maar in de afwerking vlotte het niet. Na de rust legde Dinteloord een grotere geest drift aan de dag en wist toen de wedstrijd in haar voordeel te beslissen en ware het niet geweest dat de jeugdige reserve-doelman Jo Wieland in top vorm was dan had ed uitslag zeker groter geweest. Het was in de 15e minuut dat linksbuiten J. Dieleman uit een voorzet van Borgt A.Z.V.V. de leiding gaf 01. In de 28e minuut was het de gevaarlijke midvoor Verhage die met een kopbal de stand op gelijke voet bracht 1 1. Vlak na de hervatting was het Borgt die op de achterlijn de bal te pakken kreeg en voor doel wist te trekken en Schieman wist te doelpunten. Wonderlijk werd dit doelpunt door de scheids rechter wegens buitenspel afgekeurd. Terwijl hierdoor A.Z.V.V. hiervan nog even onder de indruk was, was het Dinteloord die door Verhage de leiding nam 21. In de 18e minuut was het linksbuiten Slokker die aan de bewaking van Geensen wist te ontsnap pen en met een hard schot trof hij doel 3—1. In de 34e minuut was het opnieuw Verhage die wist te scoren 41. Kort voor het einde van de wedstrijd was het Ruijtenburg die wist door te breken, maar voor hij kon inschieten werd hij door 2 verdedigers ge mangeld. Uit de toegestane strafschop wist Ruijten burg de eindstand op 4—2 te brengen. SPUI— WOLPHAARTSDIJK 0-4 Spui dat vorige week met 3—5 de uitwedstrijd tegen Bfuse Boys wist te winnen, stelde zaterdag wel teleur. Zij konden maar weinig gevaar opleveren voor Wolphaartsdijk dat direkt met een hoog tempo op het Spui-doel begon te beuken. Doelman Verberkmoes moest dan ook enkele malen zijn talenten tonen. Toch duurde het tot 1 minuut voor rust eer Wolphaarsdijk door Huison de leiding kon nemen 0-1. Zes minuten spelen in de tweede helft waren voldoende om door van de Kreeke de voorsprong op 02 te brengen. In de 16e minuut was het dezelfde speler die de stand op 0—3 bracht. In de 35e minuut was het rechtsbinnen Wesse- ling die er 04 van maakte. Spui zette nog een slotoffensief in om de eer te redden maar tot doelpunten konden zij niet komen. DUIVENSPORT Snelheid le duif 1082,9 meter Snelheid laatst prijswinnende duif 890,3 meter. 1. Fr. Sijs, Sluiskil; 2. M. van Beveren 3. E. van Ecke4. Aug. Lippens5—7 Eug. van Dorsselaer 6. A. Peersman 8. A. Baert9. Em. Pieters 10. J. Giele.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 5