Niels overtref! DAMPO Nationale Reclasseringsdag 1964. Boekhandel J. C. VINK, Markt 12 Axel. Na de heer Oggel voerde ir. Minkie- wicz, voorzitter van de Vereniging van Poolse Oudstrijders, het woord. Hij ver klaarde, niet veel meer te kunnen zeggen in de toespraken, gisteren bij de officiële ontvangst door de burgemeester en nu door de heer Oggel gesproken, was reeds voldoende de hechte band die bestaat tus sen Axel en Polen, naar voren gebracht. Wel had spreker van het hoofdbestuur van de Internationale Vereniging van Poolse Oudstrijders uit Londen een drietal op drachten gekregen. De eerste opdracht is, om aan de iheren A. Schpele uit Axel en W. A. de Mayer uit Amsterdam het gouden ere-insigne uit te reiken. Hij verzoekt de beide heren naar voren te komen speldt de insignes op de revers. De tweede opdracht is om aan de bur gemeester de heer M. K. van Dijke en zijn echtgenote het ere-diploma te over handigen en het ere-insigne in zilver op te spelden. Aan deze opdracht wilde ir. Minkiewicz gaarne voldoen, maar helaas waren de insignes nog niet uit Londen aangekomen en moet hij volstaan met het uitreiken der ere-diploma's. De insignes zullen zeker volgen. Deze diploma's werden tot slot ook uit gereikt aan mevrouw Van den Bosse- Meijers en de heren M. L. M. IJsebaert, A. van Hoeve, H. P. Zegers, L. de Feijter, J. Picavet, R. de Kraker,' P. Cappon, A. L. de Feijter, D. Schatborn, A. van Sabben en J. van den Bergej Ook voor hen zullen de insignes nog volgen. De derde opdracht is, om aan de voor zitter van de Wandelsportvereniging „Emma de heer J. Picavet, een zilveren beker te overhandigen. „Deze beker stel ik U ter hand, meneer Picavet, voor uw vereniging, omdat deze steeds weer bij de bevrijdingsviering een bevrijdings-wandeltocht organiseerde, waaraan ook wij deelnemen, al is het niet op de grote afstanden. Wij wensen U en uw vereniging in de toekomst nog veel sukses toe." De heer Minkiewicz deelde tot slot nog mede dat het boek van Generaal Maczek nu te koop is. Al is het dan in de Poolse taal toch zal het voor vele Axelaars een mooi aandenken zijn, door de persoonlijke opdracht die de Generaal in de boeken die hier verkocht worden zal schrijven. Hierna las de burgemeester een van Ko lonel Szydlowski ontvangen in het Engels geschreven brief voor welke de volgende inhoud had. Beste Vrienden 20 jaar zijn voorbij gegaan na de tijd dat de Poolse divisie Axel en een deel van Zeeland heeft bevrijd. Het is niet te geloven dat het reeds zo lang is geleden maar de tijd gaat snel. Ik kan mij nog goed herinneren de weg waar langs de Poolse soldaten in Neder land een weg naar de vrijheid hebben ge baand. Wij hebben langs deze weg gestreden om aldus ons Moederland te kunnen be reiken. Wij hebben land na land veroverd om ons doel te verwezenlijken. Dit is voor de bevolking van Axel een woord dat geloofwaardig door ieder zal worden beaamd en graag bij gelegenheden als deze nog eens naar voren wordt qe- haald. Wat mijzelf betreft, blijft het niet alleen in mijn herinnering, maar ik zie nog de slagvelden, de smeulende puinhopen, de vluchtende bevolking, die naderhand vreugdevol van de vijand werd bevrijd. Ik herinner mij alle inspanning en on zekerheden tijdens de gevechten en de vre selijke ochtend van 19 september 1944, toen wij Axel betraden en de Duitsers de zee in dreven. Ik herinner mij goed de gehele bevol king, alle gebeurtenissen en feiten, waar door tussen mij en de Axelse bevolking zo een hechte band is ontstaan, vaak is mij uw dankbaarheid en vriendschap ge toond en ik voel het zelfde voor U. Ik wens U allen, de vroede vaderen van de gemeenteraad, kerkvoogden, leden van de vereniging Axel—Polen, alle vaders, moeders en kinderen, een ieder die mij kent en allen die in Axel of omgeving wonen, het allerbeste toe, een langdurige vrede, geluk, gezondheid en voorspoed. Thans zal ik iets over mijzelf vertellen. Ik leef nog steeds en voel mij best. Het spijt mij ontzettend dat ik de sym pathieke uitnodiging van de burgers van Axel niet kan aanvaarden wegens om standigheden. Mijn gezin maakt het goed, en al zeg ik het zelf, ik zie er uit als Hollands welvaren. Ondanks alles gaat de tijd zo snel en het feit dat wij thans zo ver van elkaar verwijderd zijn en de gewone dagen voor bij flitsen, hoop ik van harte U toch nog eens weer te zien. Lang leve Nederland en Axel. Getekend. SZYDLOWSKI. Hiermede was het officiële gedeelte van deze receptie afgelopen, maar idit was zeker niet het einde van een ongedwongen samenzijn. Opening Tentoonstelling en Kunst- nijverheids- en Antiekmarkt. Om 13.30 uur opende de burgemeester, vergezeld van leden van het college en leden van het herdenkingscomité, in de showroom van de Gebr. Esselbrugge aan de Evertsenstraat de tentoonstelling „Kunstenaars exposeren hun werk". Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat deze ex positie in Axel werd gehouden, dit is een bewijs dat Axel zeker niet bij de tijd achter blijft. De expositie past zeker in dit bevrij dingslustrum, want door de bevrijding kwam er weer vrijheid voor de geest. Spe ciaal de kunstenaars hebben in de bezet ting ondervonden wat het is, niet vrij te zijn in de geest. Wij zijn blij dat U met uw werken naar Axel zijt gekomen om deze aan de bevol king te tonen. De burgemeester wenste tot slot de ex posanten veel sukses met hun expositie. Burgemeester Elzer van Heinkenszand, voorzitter van de Zeeuwse Vereniging van Beeldende Kunstenaars, dankte de burgemeester voor de gesproken woorden en waardeerde bijzonder dat deze in het druk bezette programma tijd had kunnen vinden om deze opening te verrichten. Na een korte wandeling over deze in teressante expositie begaven de heren zich naar de Kaaiwal voor de opening van de Kunstnijverheids- en Antiekmarkt. Hier bracht de burgemeester een oude grammofoon in beweging en voerde een kort gesprek met de standhouders. De laatste stand was die van de tekenaar Ben van Vliet, die in enkele minuten een goed gelijkende portrettekening van de burge meester maakte. Deze markt, waarop een aantal kunste naars niet alleen hun werk verkopen, maar waarop o.a. ook een houtsnijder, een pottenbakker en een tekenaar daadwerke lijk hun kunst demonstreren aan het pu bliek, is zeker een van de meest aan trekkelijke punten van het programma. Het was er dan ook de eerste dag tot sluitingstijd (10 uur) toe een gezellige drukte. Militaire demonstraties Om half drie werd door de 13e Inf. Verkennings Cie onder leiding van kapi tein Leeflang een militaire demonstratie gegeven. Op het bordes voor het stadhuis hadden zich de genodigden opgesteld om deze gevechtshandelingen te zien. Onder de aanwezigen was de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, alsook vele militaire autoriteiten. Van drie zijden uit werd een aanval gedaan op het stadhuis en marktterrein, dat door vijandige troepen was bezet. Al schietende kwamen vanuit de Weststraat, Walstraat en het Szydlowskiplein de wa gens met manschappen naar de Markt opgerukt en de nodige rookbommen wer den hierbij gebruikt, zodat het leek alsof het hier ernst was. Na deze knallende en rokende demon stratie was er gelegenheid om het rijdende materieel met de radiotechnische installa ties te bezichtigen. Van deze gelegenheid maakte ook de Commissaris der Koningin gebruik en hij sprak hier met de Zeeuwse jongens die bij dit onderdeel hun dienst plicht vervullen. Hierna werd met het uit 38 voertuigen, jeeps, 1- en 3-tonners bestaande wagen park een rondrit door Axel gemaakt, voorafgegaan door het muziekkorps van de Limburgse Jagers, wat evenals de de monstraties, grote belangstelling trok. Demonstratie Stuntteam Straaljagers Spanning heerste de hele dag bij orga nisatoren en publiek over het al of niet komen van het Straaljager Stuntteam. Vorig jaar immers lieten de vliegtuigen bij redelijk weer verstek gaan, aangezien er onvoldoende zicht was voor het stunten. Nu het weer donderdag uiterst wissel vallig was, leek de komst van „Whisky Four" dus wel zeer twijfelachtig. Doch gelukkig gaf een inmiddels in Axel gearriveerde luchtmacht-kapitein om kwart voor vier aan de basis Woensdrecht opdracht, de machines startklaar te maken en om 16.20 uur op te stijgen, en boven Sas van Gent te blijven tot 16.30 uur. De duizenden die dit evenement wilden zien, zagen dan ook enkele minuten voor half vijf vier stippen aan de westelijke hori- onz, die minuut voor half vijf richting Axel koersten en stipt 16.30 uur hun de monstratie begonnen. De formatie waarin de vliegtuigen aan vlogen was een sein voor de commentator welk program zou worden uitgevoerd, en tot aller enthousiasme kon worden mede gedeeld dat de commandant van het team had besloten, het volledige stuntprogram uit te voeren. Overduidelijk bleek welk een nauwe samenwerking hierbij nodig is om met tussenruimten van omstreeks 1 a 2 meter deze gewaagde capriolen uit te voeren. Het is dan ook niet te verwonderen dat dit viertal internationale bekendheid ge niet. Het was een bijzonder mooi punt uit het bevrijdingsprogramma. Receptie door het gemeentebestuur In restaurant „Zomerlust" hield het gemeentebestuur een zeer druk bezochte receptie. Hier waren onder meer aanwezig de Commissaris der Koningin, de consul van België ir. C. F. M. J. Wats, ir. J. P. M. van Waes, direkteur-generaal der Ned. Ned. Stikstof Mij, ir. V. Gena, direkteur der Ned. Stikstof Mij, burgemeesters uit omliggende gemeenten, militaire autori teiten, vertegenwoordigers van geestelijk heid, landbouw, bedrijfs- en zakenleven en de Poolse gasten die het gemeente bestuur kwamen feliciteren met het vierde bevrij din gl ustru m Er heerste op deze receptie een prettige en ongedwongen sfeer. Concert door de Kapel van de Limburgse Jagers. De Kapel van de Limburgse Jagers on der leiding van kapelmeester Bouguenon begon om 8 uur aan een concert op het parkeerterrein aan de Oranjestraat ter afsluiting van de twede dag der bevrij- dings-festiviteiten. Evenals bij de andere evenementen was ook hier, niettegenstaande het koude weer, een grote publieke belangstelling. Het goede en enthousiaste musiceren van deze jeugdige dienstplichtigen ver overde snel de harten van het publiek, zo wel jong als oud. Zonder ook maar in het minst afbreuk te willen doen aan de voor treffelijke uitvoering van de overige num mers, mag zeker gezegd worden dat vooral de Mars van de Limburgse Jagers o.l.v. de komponist (sgt-majoor Jochums), Copa Cabana en de binnenmarcherende Saints de suksesnummers waren van dit pro gramma. Gezellige sfeer Het lunapark en div. andere etablisse menten zorgden voor een prettige, feeste lijke sfeer tot na het middernachtelijk uur, zowel voor burger als militair. Bekendmakingen BURGERLIJKE STAND DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling VANDAAG NIET NODIG! Dat roep ik tegen de bakker, want er is nog brood genoeg voor vandaag. Dan belt er weer iemand en moet ik alweer van mijn werk. Grote kans dat ik weer roep vandaag niet nodig. Misschien was het een reiziger of iemand met een kollektebus. Heb ik die no dig Ik gooi graag eens wat geld over de balk als het voor mezelf is, maar in die bus Dan moet het wel nuttig besteed worden of ik moet echt ontroerd zijn door het doel. Als het bijvoorbeeld met kinderen te maken heeft of misschien ouden van dagen, dan komt er nog wel wat in die bus. Maar deze komt voor de reclassring. Wat moet ik daarmee Iets geven voor mensen die zichzelf in de gevangenis hebben geholpen Vaak denken we dan meteen het is mis schien maar goed dat ze er zitten, ze zijn een gevaar voor ons, zo lang ze daar zijn, zijn wij veilig. Dat is natuurlijk erg betrekkelijk, want we doen elkaar een heleboel kwaad dat niet met de strafwetten te bestraffen is. En er komt nog iets bij hoe we ook denken over die man in de gevangenis, hij komt bij ons terug. Hij hoort ook nog bij ons nu hij in de gevan genis zit. Straks komt hij de poort van de ge vangenis uit en de wereld is veel groter en lawaaieriger dan hij zich herinnerde. Is er iemand om hem af te halen Is er een huis waar hij verwacht wordt en kan hij morgen weer aan het werk gaan Allerbelangrijkste vragen voor hem, want als het antwoord erop ja is, kan hij weer een plaats vinden in de wereld. Nemen wij hem in huis Geven wij hem werk op onze werkplaats of in onze fabriek Als we met hem samenwerken, geven wij hem dan vertrouwen Soms is het antwoord ja, vaak is het ook neen. Misschien drinkt hij wel en kwam hij daar door in de gevangenis. Natuurlijk zou je kun nen zeggen dat hij dat dan maar moet laten, maar dat is niet zo simpl in een wereld vol drankverleiding en vol uitnodigingen om mee te doen, omdat je anders geen „echte vent" zou zijn. Allicht kunt u moeilijk de man persoonlijk uit d gevangenis gaan halen of zijn problemen oplossen als hij vrijkomt. Maar het is wel uw zaak dat deze man een plaats vindt in de wereld als hij zelf bereid is weer mee te doen in onze samenleving. De reclassering kan dit soort hulp geven. Om die hulp mogelijk te maken tasten onze vertegenwoordigers, dat is dus onze regering, al diep in de schatkist, die we allemaal samen vullen. Maar uw persoonlijke hulp wordt nog eens gevraagd door de kollektant die op de reclasseringsdag aan uw dur komt of u op straat aanklampt. Zegt u dan VANDAAG EEN HEEL al moet u het er ditmaal zelf instoppen. C. Harders. VOOtt RLLE hRTIKELEN Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat met ingang van 1 september 1964 het bureau van de burgerlijke stand niet meer op zater dag van 9-10 uur geopend zal zijn. Indien aangiften niet uitgesteld kunnen worden tot de eerstvolgende werkdag, kunnen belang hebbenden zich op zaterdag, tussen 9 10 uur wen den tot één der volgende ambtenaren van de Bur- gelijke Stand P. G. van den Bosse, Kanaalkade 2a, J. Francke, Prins Mauritsstraat 13 G. E. Mattheeuws, Koestraat 27, M. Oggel, Bylocquestraat 1. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, wnd. P. G. van de Bosse M. L. M. IJsebaert TERINZAGELEGGING. Ter gemeentesecretarie ligt voor een ieder ter inzage een uitspraak van de Minister van Defensie gedagtekend 9 september 1964 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige. BEROEP. Tegen elke uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en bij mij worden ingediend. Mijnerzijds wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorggedragen. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met over schrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 da gen als onherroepelijk beschouwd. AXEL. 15 september 1964. De burgemeester der gemeente Axel, M. K. VAN DIJKE. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Mo«der en Kind Wondert ij k zoals dat helptl

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3