School NATIONALE RECLASSERINGSDAG 1964 Boekhandel Fa. J. C. VINK Bij hoevelen van de delinquenten die met de reclassering in aanraking komen, treft niet steeds weer dat zij in hun leven slagen ont vingen, waaronder wellicht ook ons incas seringsvermogen had kunnen bezwijken. Kun nen wij ons echter bij een afstotend misdrijf niet losmaken van een verwijt, dan zijn er toch dikwijls naaste familie-leden, ouders of gezinsleden die onverdiend in nood en leed gedompeld worden. Heeft dus ook de reclas sering terecht onze medemenselijke bewogen heid gewekt, hoe kunnen wij dan helpen In Nederland ligt in tegenstelling met vele landen een taak voor de vrijwilliger in samen werking met de door hun te geringe aantal dikwijls overbelaste ambtelijke krachten. Juist door hun vrijwilliger zijn kunnen zij op hun terrein soms eerder resultaat bereiken dan de ambtelijke kracht, omdat hun beroep op hulp van derden een direkte weerklank kan vinden. Zo wist een vrijwillige medewerker een kamerverhuurder over te halen ruimte te maken voor de bezittingen van een alleen staande jongen, zonder enige familie, die plotseling in voorarrest werd gesteld en wiens kamer aan een ander werd verhuurd. Het is heel goed denkbaar dat hier de reclasserings- ambtenaar meer weerstand had ontmoet, om dat hij meer als ambtelijke vertegenwoordiger Hoe komt het dat charitatief appèl steeds weer onze bewogenheid wekt, zodat inzame- lingsakties van allerlei aard opnieuw kunnen slagen. Is het niet door het vergelijken van eigen gelukkiger omstandigheden met de in de aandacht gebrachte nood, dat wij ons soms verbaasd afvragen „Waarom bleef ik ge zond, terwijl de ander getroffen werd door een invalide makende ziekte Waarom werd ik geboren uit gezonde en 'harmonisch levende ouders, terwijl de ander bezocht werd door het schrijnend kinderleed van gescheiden of onvolwaardige ouders Deze vergelijking van eigen geluk met het ongeluk van de ander roept bewogenheid op, die ons dringt om te helpen. Niet zo ongecompliceerd zijn onze gevoe lens tegenover het leed dat misdadig gedrag in zijn strafrechtelijke en maatschappelijke gevolgen met zich mee kan brengen. Wellicht spelen eigen schuldgevolens over begane fou ten ons dan parten. Deze gevoelens willen wij graag uit ons bewustzijn bannen en wij kun nen daarin eerder slagen door anderen hun misdragingen te verwijten. Inderdaad zijn bij misdadig gedrag de oorzaken van allerlei nood en leed niet zo eenvoudig na te gaan als bij ziekte, ongeval of rampen. Waar ligt de grens tussen persoonlijk verwijtbare schuld en van buiten komende omstandigheden, die hier evengoed de richting van een leven kunnen bepalen. Zou het sexuele leven van een jonge man zo zijn scheefgegroeid, als hij niet als kleuter zijn vader had moeten verliezen en overdreven moedergebonden raakte door een harde egoïstische stiefvader Was deze wat zwakbegaafde man ooit tot oneerbare han delingen met een meisje gekomen, als zijn vrouw al niet jaren wegens krankzinnigheid in een inrichting werd verpleegd van een instantie wordt gezien, terwijl de spontane informele benadering door de vrij williger eerder een gevoel van solidariteit kan wekken dat de buitenstaander bereid maakt tot helpen. In andere omstandigheden zal de ambte lijke kracht aangewezen zijn om in de bres te springen, b.v. toen een gewezen voogdijpupil na zijn eerste veroordeling en ondertoezicht stelling voor een nieuwe overtreding op het politiebureau werd vastgehouden. Na zijn eerste straf was het met veel moeite gelukt hem te laten terugkeren naar het oude kost- adres, waar hij een hartelijk en goed thuis had gevonden. Het stond vast dat de kostbaas hem bij een tweede gevangenisstraf de deur zou wijzen. Na telefonisch overleg op het politiebureau tussen de reclasseringsambte- naar en de officier van justitie zag deze laatste af van inbewaringstelling van de jon gen, zodat er een kans bestaat dat het kost huis gehouden kan blijven. Samenwerking tussen de opgeleide ambtelijke kracht en de vrijwillige medewerker bij de hulp- en steun verlening aan reclassenten met het doel dat deze laatsten de hun door justitie opgelegde voorwaarden nakomen, is het eigen kenmerk van de reclassering in Nederland. Hoewel de overheid met subsidies te hulp komt in de snel gestegen personele lasten, blijven de reclasseringsverenigingen ernaar streven om voor een deel van de materiële kosten vrijwillige bijdragen bijeen te brengen, o.m. omdat de aktie voor dat doel de reclas- seringsgedachte levend houdt. De wederaan passing van de reclassenten, het zich weer harmonisch leren voegen in de maatschap pelijke verbanden, kan eerder slagen als ook de maatschappij wordt voorbereid om hen weer te ontvangen. Daarom wil de reclas sering in Nederland haar organisatievorm als verenigingen van vrijwilligers bewaren met een beroep op uw daadwerkelijke hulp of als medewerker, als u daarvoor geschikt bent, of door belangstelling en financiële bijdrage bij gelegenheid van de Nationale Reclas- seringsdag. J. Amesz. MUTATIES BEVOLKING op 31 juli 1964 8073 op 31 aug. 1964 8087 helpen direct tegen brandend maagzuur WEET WAT U KOOPT VOOR RLLE (WTIKELEN ZEELAND SPORT-AXEL 4-2 Axel heeft na de 3 eerste oefenwedstrijden te hebben gewonnen, nu in de uitwedstrijd tegen Zeeland Sport een enigszins geflatteerde nederlaag geleden. De eerste 5 minuten van de wedstrijd waren volledig voor Zeeland Sport maar toen wist Axel zich van de druk los te maken. De eerste aanval die zij lanceerden leverde bijna een doelpunt op toen de bal de doelman reeds was gepasseerd werd deze door de paal gekeerd. Ook werd doelman Verpoorte enkele malen op zijn kunnen getest. Nog eenmaal had Axel een goede kans voor rust de leiding te nemen, maar midvoor van Vugt schoot over het open deel. Na 15 minuten spelen in de 2e helft was het van Vugt die de score opende 0—1. Vlak hierna was het Wygman die van een misverstand tussen stopper Deij en doelman wist te profiteren 1 1. Na een half uur spelen was het Sorgdrager die Zeeland Sport de leiding deed nemen 21. Zeeland Sport werd hierna wat sterker maar toch was het uit een buitenspel-positie dat de Nooyer de voorsprong tot 31 wist te vergroten. Axel wist nu weer het spel te verplaatsen en het was linksbuiten P. van den Hout die de achterstand tot 32 verkleinde. Het leek of Axel gelijk zou maken, tot 4 maal toe werd ingeschoten maar uiteindelijk was het doelman de Ridder die het leder wist te bemachtigen. Enkele minuten voor tijd was het Wygman die de eindstand op 42 bracht. WIELRENNEN W1ELERSUKSESSEN De plaatselijke wielrenner, de nieuweling Richard Bukacki heeft tot nu toe dit jaar zeer goede re sultaten weten te boeken. De afgelopen week kon hij niet aan wedstrijden deelnemen, door een opge lopen blessure aan zijn knie maar laten wij hopen hem weer vlug terug in de wedstrijden te zien. Richard, die vooral in België een graag geziene gast is, kwam weer tot zeer duidelijke ereplaatsen. Het is een sportieve bescheiden jongen, die altijd bij de weglopers is te vinden en dan ook heel dik wijls de course maakt. Uit de uitslagen blijkt, dat hij naar zijn forme groeit en er nog vele ereplaatsen te verwachten zijn. Uitslagen 8 Maart Harelbeke-Kluisberg-Harelbeke 10e 16 maart Aolst 7e22 maart Denderleeuw 6e 23 maart Overmeire 2e; 24 maart Appels 11e; 28 maart Zelzate 6e 31 maart Axel 6e 4 april Deurle 11e; 5 april Beervelde 6e; 11 april Bazel- Waas 7e; 12 april Moerzeke 6e18 april Melsele-Waas 5e19 april Bassevelde 2e25 april Hamme le 26 april Overmeire 5e 27 april Lembeke 11; 30 April Verre'broek le2 mei Melle 4e9 mei Moerzeke-Kastel 6e16 mei Waasmunster 8e 17 mei Buggenhout le 23 mei Moorsel 5e 30 mei Temse 4e 1 juni Zwijnaarde 2e; 6 juni Belsele 15e; 7 juni Schoonaarde 2e; 9 juni Eksaarde 4e; 20 juni Zuiddorpe 2e; 21 juni Moerbeke-Waas 2e 24 juni Lochristi 2e 27 juni Kluizen 10e28 juni Merelbeke 2e30 juni Zele 3e 4 juli Denderhoutem le 5 juli Aalst le 7 juli Westdorpe 4e; 11 juli Aalst le 12 juli Zulte 2e 13 juli Zele 3e 18 juli Assenede 2e; 19 juli Baaigem 2e; 21 juli Clinge 9e; 23 juli Appels 4e 25 juli Sluiskil 6e 27 juli Hamme 2e 28 juli Zele 4e 1 augustus Dendermonde 3e; 2 augustus Dendermonde 5e 4 augustus Eronde- gem 5e 9 augustus Kieldrecht 3e 15 augustus Koewacht 3e 16 augustus Melle le 22 en 24 augustus tweedaagse le 26 augustus Moerbeke le 29 augustus Terneuzen le 30 augustus Oost burg 3e 31 augustus Stekene le. DUIVENSPORT PRIJSVLUCHTEN VAN DE DU1VENM1L „DE VERWACHTING" CHATERAUX Snelheid le duif 1207 meter Laatste prijswinnende duif 842,8 meter. 1. P. Peersman, Stoppeldijk; 2. Giele 3. J. Vasseur4. D. Dieleman5-9 K. Verbunt 6. A. Peersman7. J. de Visser8. P. den Engelsman 10. P. Deij. QUEVRAIN Snelheid le duif 1243,1 meter. Laatste prijswinnende duif 727,2 meter. 14. Aug. Lippens; 210 J. Weesepoel3. Cam. Verstraeten 5. M. Dieleman 6. Em. Pie- ters7—9. Eug. van Dorsselaer8. Fr. Sijs, Sluiskil. AXEL TOT EN MET 31 AUGUSTUS 1964 GEBOORTEN Dieleman, Dorine Joost de Moorstraat 9 van Espen, Salomon A Bankertstraat 13 Mangold, Cornelis G. Weststraat 23 van Smaalen, Eliza beth C. Nieuwstraat 2 van Meurs, Adriana Nieuwstraat 11. OVERLEDEN de Kerf, Joannes A. e.v. van Acker, Leonie Dees, Jacobus e.v. Verpoorte, Susanna Kiel, Jan e.v. Kiel, Tanneke L.van Oort, Berend e.v. Lourens, ElisabethVerstraten, Janna M. de Feijter, Gijsbregt P. e.v. Weststrate, Dina. GEHUWD: Antiheunis, Frank F. C. en Cortvriendt, Lucienne J. P. A. Vermeulen, Theo A. (van St. Jansteen) en Wieland Catharina M. Dogge, Johannes P. (van Hontenisse) en Heydens, Maria J. de Maat, Petrus M. M. (van St. Jansteen) en Dieleman, Cornelia C. Provoost, Frans C. (van Terneuzen) en de Feijter, Geertruida P. Siecker, Karei G. en de Feijter, Cornelia C. Hamelink, Jacobus D. en Vreeke, Jozina P. VERTROKKEN Boeting, Alphonsus J. van Irenestraat 43 naar HontenisseHemelsoet, Iréna M. van Sassing 48 naar Sittard Plasschaert, Benignus J. M. van Markt 9 naar Huijbergen Ortelee, Elisabeth C. e.v. van Ooij van Pr. Hendrikstraat 7 naar Bülach (Zwit) Verstraten, Jozias met gezin van Ma- grette 60 naar Terneuzen Provoost, Frans C. van Koestraat 5 naar Terneuzen de Feijter, Geertruida P. e.v. Provoost van Hospitaalstraat 18 naar Terneuzen Koning, Albertus C. met gezin van Villapark 90 naar Horn Verpoorte, Bastiaan van Emmastraat 62 naar Amsterdam Dieleman, Cornelia C. e.v. de Maat van Oudeweg 90 naar Sint Jansteen den Exter, Francina w.v. Geel- hoedt van Pironstraat 10 naar Terneuzen Mieras, Neeltje van Julianastraat 91 naar Breda Wieland, Catharina M. e.v. Vermeulen van Noordstraat 40 naar Sint Jansteenvan Alten, Daniël P. van Singelweg 47 naar Amsterdam Verduin, Maarten van Prins Hendrikstraat 71 naar Utrecht. VESTIGING IN DE GEMEENTE Bogaerd, Golda J. e.v. Martinu van Hulst naar Gen. Meijerstraat 13'b Frablewicz, Edouard van Sas van Gent naar Joost de Moorstraat 33 Haers, Dina P. M. e.v. de Moor van Philippine naar Gen. Meijerstraat 15dvan den Berg, Joseph A. van Ossendrecht naar Noordstraat 3 Wink, Hubertus van Middelburg naar Stationsstraat 19 de Lange Wendels, Geertruida B. G. van Middelburg naar Stationsstraat 19 Wink, Geertruida A. van Mid delburg Wink, Hubertus L. van Middelburg naar Stationsstraat 19 Wink, René van Middelburg naar Stationsstraat 19 Wink, Marcel van Mid delburg naar Stationsstraat 19 Wink, Robert van Middelburg naar Stationsstraat 19 Joossen, Theo P. E. van Roosendaal naar Weststraat 1 Moort- hamer, Annie J. van Vlissingen naar Walstraat 40; Vermeulen, Rosalia M. van Anna Paulowna naar Noordstraat 7 Colsen, Hubert M. P. van Ter neuzen naar v. Gistellelaan 17 Voerman, Willy van Terneuzen naar v. Gistellelaan 17Colsen, Theo V. H. van Terneuzen naar v. Gistellelaan 17; Colsen, Karei D. E. van Terneuzen naar v. Gistel lelaan 17van Esbroek, Johan C. van Vlissingen naar v. Gistellelaan 44 de Koek, Lilian C. A. van Vlissingen naar v. Gistellelaan 44 van Es- broek, Tonny E. L. van Vlissingen naar v. Gistel lelaan 44 Meertens, Abraham T. van Hoek naar Gen. Meijerstraat 15a Buijze, Adriana van Hoek naar Gen. Meijerstraat 15a Meertens, Janneke C. van Hoek naar Gen. Meijerstraat 15a Meer tens, Jan M. van Hoek naar Gen. Meijerstraat 15a Willemsen, Jan K. van Terneuzen naar Gen. Meijerstraat 19c Dieleman, Pieter J. F. van Ter neuzen naar Gen. Meijerstraat 17d Stoffels, Hen- drina E. van Terneuzen naar Gen. Meijerstraat 17d Klein, Johannes T. van Avereest naar Gen. Meijer straat 11b; Ge eikerken, Aaltje M. van Avereest naar Gen. Meijerstraat 11b; Klein, Johan J. van Avereest naar Gen. Meijerstraat 11b; Klein, Jaap J. van Avereest naar Gen. Meijerstraat 11b; Ver- hage, Geertruij F. e.v. Willemsen van Haarlem naar Gen. Meijerstraat 19c de Feijter, Maria G. van Terneuzen naar Stationsstraat 17Butter, Aafje e.v. Martheze van Purmerend naar Gen. Meijerstraat 13cHamelink, Jaap van Frankrijk naar Evertsenstraat 17. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE de Moor, Gustaaf A. van Kaaiwal 6 naar Gen. Meijerstraat 15d Antheunis, Frank F. C. van Walstraat 3 naar Mozartstraat 9 Cortvriendt, Lucienne J. P. A. van Villapark 56 naar Mozartstr. 9 Bunck, Johannes H. B. M. van Walstraat 9b naar Stationsstraat 36IJsebaert, Florimond E. met echtg. van Singelweg 61 naar Wilhelminastr. 102 Knegt, Frans W. met gezin van Crijnssenstr 18 naar van Gistellelaan 42 de Feijter, Pieter A. van Joost de Moorstraat 43 naar Gen. Meijerstraat 17b Siecker, Karei G. van Crijnssentsraat 14 naar Gen. Meijerstraat 1 7q de Feijter, Cornelia C. van Langeweg 7 naar Gen. Meijerstraat 17c Westera, Hendrika e.v. de Feijter van Joost de Moprstr. 43 naar Gen. Meijerstraat 17b Hamelink, Jacobus D. van Magrette 62 naar Gen. Meijerstraat 9a Vreeke, Jozina P. van Bylocquestraat 63 bov. naar Gen. Meijerstraat 9avan Doeselaar, Jan van Oude Zeedijk 25 naar Nieuwendijk 60van Doeselaar, Johanna van Oude Zeedijk 25 naar Nieuwendijk 60van den Dorpel, Marinus met gezin van Nieuwstraat 8 naar van Gistellelaan 48. AANTAL INWONERS DER GEMEENTE „Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen". Meestal komt hij er echter niet toe de diverse wetboeken door te lezen en meestal weet hij niet precies welke maatregelen de overheid getroffen heeft om ons leven te beveiligen, te vergemak kelijken en ingewikkelder te maken. In enkele ar tikelen willen wij een en ander uit de doeken doen over de praktijk van onze levensmiddëlenwetgeving over de kwaliteitseisen die aan ons voedsel worden gesteld.Misschien vindt u het wel zo interessant, dat u de eerstvolgende keer, dat u een boekhandel binnenstapt, een Warenwet gaat bestellen. Onze levensmiddelenwetgeving beoogt die le vensmiddelen uit de handel te weren die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid, (bijv. besmette melk, schadelijke conserveermiddelen of kleurstof fen) en die niet aan bepaalde minimum eisen vol doen. Dit laatste beoogt zij onder meer door het be- paaldeaanduidingen voor bepaalde levensmiddelen of bepaalde kwaliteiten van levensmiddelen waar door misleiding en dus oneerlijke concurrentie voorkomen wordt. De fabrikanten van levensmiddelen kennen deze wetsbepalingen natuurlijk op hun duimpje, de huisvrouw in het algemeen niet. - Voor een huis vrouw is „vruchtensaus" misschien hetzelfde als „puddingsaus" - het zijn alle twee produkten die zij over de pudding of in de yoghurt kan gieten. Waaróm het ene duurder is dan het andere weet zij gewoonlijk niet - het is haar misschien wel nooit opgevallen, dat zij naast elkaar staan. Wanneer de huisvrouw prijs- en kwaliteitsbe wust wil kopen is het goed, dat zij de aanduidingen op de verpakking goed bekijkt zowel de naams- aanduiding als de eventuele petw'c/ifsaanduiding, en dat zij beseft welk houvast zij daaraan heeft. Bij het kiezen van levensmiddelen dient zij te beden ken, dat het nu eenmaal nodig is dat diverse groe pen produkten in verschillende kwaliteiten en uit voeringen gemaakt worden, zowel duur als goed koop. Het zou niet reëel en ook niet mogelijk zijn om alleen het beste van het beste in de handel toe te laten, of om alleen goedkope artikelen te pro duceren. Wel kan men er op rekenen, dat om b.v. in de zomerse sfeer te blijven ook het goedkoopste limonadedrankje (water met een smaakje en een kleurtje) onschadelijk is, en men kan - wanneer men er goe op let -• van buiten zien, dat het geen produkt is, dat van eerste klas natuurlijke grond stoffen is gemaakt. Voor de verschillende kwaliteiten 1 imonades zijn verschillende aanduidingen voorgeschreven. Aan de verplichte aanduiding kan de goede ver staander zien, met wat voor produkt hij te maken heeft. Van duur naar goedkoop noemen wij Vruchtesap of most b.v. sinaasappelsap, appelsap, appelmost - een produkt be staande uit werkelijk vruchtesap. Voor bepaalde dieetpatiëten kan het van belang zijn te weten dat dit sap niet gezoet is, tenzij op het etiket is vermeld „gezoet met suiker" of iets van dien aard. Komt u naast de merknaam de aanduiding vruch- tendrank (of b.v. sinaasappeldranfc of appeldrank tegen),dan weet u dat het een verdund sap is, dat voor tenminste 35 tot 50% uit sap bestaat. Vruchtenlimonade of -kwast b.v. sinaas- appe/limonade, cdroenlimonade, citroen- kwast - bevat tenminste 10% sap Komt in een limonade minder dan 10% tot hele maal geen vruchtesap voor, dan mag op het etiket van zo'n limonadefles geen afbeelding van een vrucht voorkomen en ook het gebruik van het vóórvoegsel vrucht(en) - is verboden. Het produkt draagt dan naast zijn merknaam de aanduiding „li monade" zonder meer of met eronder de naam van de smaak (b.v. limonade, sinaasappelHet kan prima in de smaak en in het budget passen, maar met vruchten heeft het weinig of niets te maken. Om nog even op de saus bij de pudding terug te komen ziet u de benaming vruchtensaus (of b.v. abrikozensaus) op het etiket staan, dan hebt u te maken met een produkt met vruchten bereid. Staat er op puddingsaus met de naam van de smaak er onder, dan bevat deze saus weinig of geen vruch tenbestanddelen. Het is maar een weet In de regel zullen de meeste van deze produkten niet om hun voedingswaarde worden gekocht maar alleen omdat zij verfrissend en lekker zijn. Toch is het wel eens goed dat men zich realiseert, dat prak tisch alleen vruchtesap en niet de andere dranken waarde voor de voeding hebben.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3