Iets over de Geschiedenis van Axel PUROL DOET MEER Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten XXXIX. Over Rooms en Protestants in vroeger tijden en de R.K. Parochie te Axel. De bevolking hier te Axel was het Roomse geloof toegedaan totdat na de Kerkhervor ming, dus na 1517 de Protestantse beginselen hier verkondigd werden. We hebben in een der eerste nummers verteld, dat in 1582 de uit Axel afkomstige Nele Faas om het geloof te Hulst werd terechtgesteld. Nadat in 1578 de godsdienstvrede was uitgevaardigd, werden roomsen en protestanten gelijkgesteld. Tot 1581 lezen we in de Stadsrekeningen van een protestants minister (predikant), wiens trak tement door de stadsregering werd uitbetaald van de gelden, die door de stadsregering wer den gevoteerd voor het inrichten van een voor de protestanten in gebruik gegeven kerk. Na het verraad van Servaas van Steeland ver anderde het. Het Roomse geloof was toen het heersende en de protestanten weken meest allen uit. Na de verovering van Axel door Prins Maurits was de Magistraat met het grootste deel der toen Roomse bevolking uit geweken naar Gent. Axel werd toen bevolkt door uit andere streken gekomen protestantse bevolking. In de Republiek der Verenigde Nederlanden was het Protestantse geloof het heersende en werd de R.K. godsdienstuit oefening geduld, zij het soms tegen betaling van een zekere kontributie. In Boschkapelle leefde ten tijde van Ds Jan Scharp in 1785 pastoor Van der Walle, die ook belast was met de zielzorg voor de Rooms Katholieken in deze omgeving, terwijl deze in Zuiddorpe en de Austrichen polder ter kerke gingen op Overslag. Met de bezetting, die in deze streken werd gelegerd, kwamen echter veel R.K. soldaten en hun werd toege staan hun geloof uit te oefenen in de Kerk- schuur bij de Landpoort. In 1786 verspreidde zich het gerucht, dat in Axel een nieuwe kerk zou gebouwd wor den, die dan ook door niet-militairen zou kun nen bezocht worden. Op Zuiddorpe en het fort Moerspui woonden toen Protestanten, meestal behorende tot de legerbezetting en werd er kerk gehouden door de predikanten uit Axel. Toen het gerucht van de kerkbouw te Axel de Protestanten ter ore kwam, wendden de kerkeraden van Axel en Zuiddorpe en die van Zaamslag zich met een request tot Bur- gemeesteren en Schepenen der steden en ambachten van Axel en Neuzen om te willen helpen verhinderen, dat er een nieuwe R.K.- Kerk of kerkschuur te Axel werd gebouwd, die, zeiden zij, dan niet alleen door militairen, maar ook door de Roomsgezinde arbeiders uit Vlaanderen, hier komende werken, zou kun nen bezocht worden. Te midden van het rumoer over de kerk bouw zagen de R.K. bewoners van Zuiddorpe de kans schoon om op Zuiddorpe een kerk, al was het maar een kerkschuur te verkrijgen en zij wendden zich met een request, door 35 personen uit Zuiddorpe en de Austrischen polder getekend, tot Burgemeester en Sche penen van Axel en Neuzen met het verzoek om de kerkschuur en pastoor van Axel over te plaatsen naar Zuiddorpe. Zij moeten nu, schrijven zij, een uur of 5 kwartier gaan om ter kerk te komen. En de kerkgangers kun nen een voordeel voor Zuiddorpe aanbrengen. Onder de handtekeningen treffen we nu nog bekende namen aan, als Van Haelst, Ver biest, D'hert, Bracke. Burgemeester Jozias Paulus reisde toen naar Middelburg om over de kwestie te spre ken, dus over de verplaatsing, met de Ge committeerde Raden van Zeeland. Wanneer alles er op wijst, dat de verplaatsing zal plaats hebben, kopen de R.K. inwoners van Zuid dorpe van Jan de Bok een schuur en huis ten Zuiden van Zuiddorpe voor 200 pond om deze te verbouwen tot kerkschuur en pastorie. Timmerman Joh. Bern. Anthonius heeft een bestek en tekening gemaakt en zij beloven, dat, wanneer de Hoogmogende Heren verlof tot verplaatsing hebben gegeven, alles bin nen 14 dagen gereed zal zijn. Intussen heeft, 31 maart 1788, de Majoor van het 2e bataljon van het regiment infan terie alhier een request aan de Hoog Mogen- den gericht met vermelding van de bezwaren aan de verplaatsing verbonden, n.l. dat de soldaten voor de kerkgang over water buiten hun garnizoen moeten gaan, wat verboden is, dat door de nabijheid van de Oostenrijkse boden er gevaar voor desertie bestaat, en dat er lidht ruzie en twist kan ontstaan tussen de soldaten en de woeste bedijkers van polders. Hij verzoekt de R.K. Kerksdhuur in Axel te laten blijven. Tevens presenteert, 2 april 1788, „Adrianus Deckers, Rooms pastoor der stad en eilande van Axel, residerende binnen de stad Axel", een request aan de Hoog Mogen- den, waarin hij er op wijst, dat hij 2 huizen gekocht heeft, tevoren een timmermanswinkel, staande bij de Landpoort, waarin altijd dienst is gedaan door zijn voorganger Thomas van der Walle, en waarvan nu de huur was opge zegd. Hij vraagt om die huizen te mogen ver bouwen tot kerkschuur. Intussen komt op 30 april een resolutie van de Ho. Mo.heren Staten Generaal, waarin gelast wordt de kerkschuur en pastoor van Axel naar Zuiddorpe te verplaatsen, welke resolutie ook wordt bekend gemaakt aan de Bisschop van Gent, de Prins van Lebkoweitz, omdat pastoor Deckers zegt, dat hij voor de verplaatsing een speciale akte van zending van de Bisschop moet ontvangen. De Bis schop van Gent schrijft op 31 juli 1788, dat hij eerst met de heren van zijn kapittel moet consulteren, alvorens een aktie van zending te geven. In een volgende brief 19 augustus 1788 deelt hij mee, dat hij niet gaarne aan pastoor Deckers een aktie van zending zou geven, omdat deze oorzaak van misnoegen aan Burgemeester en Schepenen en de goede inwoners van Axel gegeven heeft. Maar op 13 oktober 1788 schreef hij, dat, dewijl alles met de Ho. Mo. Heren Staten Generaal ge regeld is, hij een akte van zending aan pastoor Deckers zal zenden. Zo komt in 1788 de Kerkschuur voor de R.K. gelovigen op Zuid dorpe in gebruik en gaan die van Axel over het water te Zuiddorpe ter kerk. Niet lang daarna wordt deze streek bij Frankrijk ingelijfd en wordt er gelijkstelling van alle godsdiensten afgekondigd. En hoe wel Axel Kantonshoofdplaats is, wordt Axel door het Frans bestuur als vestigingsplaats voor een Succursaleor bijkerk bestemd en Zuiddorpe als kantonspastorij. Het duurde nog een hele tijd voor het ge ring aantal R.K. gelovigen in Axel alhier ter kerk kan gaan. 22 Maart 1861 werd te Axel een succursale of bijparochie opgericht, welke dezelfde grensscheiding had als de burger lijke gemeente van die naam, terwijl er een gedeelte van Zaamslag werd bijgevoegd. Er werd een hofstede gekocht in de Verloren Hoek en de besdhikbare gebouwen ingericht als noodkerk voor degenen, die te Zuiddorpe ter kerk gingen en voor een pastorie. Tot patroonheilige van de Succursale kerk werd gekozen Paus Gregorius de Groote. 15 Augustus 1861 werd de noodkerk inge zegend door Mgr. J. van Hoydonk, Bisschop van Breda en in gebruik genomen. De nood kerk ontstond, waar later de oude bewaar school stond. De grond,groot 14640 ellen kostte 7204,715. De pastorie, die toen ge bouwd werd, 6500 gld. en de toen gebouwde kerk 16000 gld. Onbekend zijn de architect en de aannemer. De wijding had plaats 13 de cember 1863. De oude hulpkerk, die tot dan toe ook als werkplaats had gediend, werd ingericht tot catechismus-, bewaar- en handwerkschool. Mej. Marie de Rijk werd onderwijzeres van de bewaarschool en bleef van 15-11 -1900 tot oktober 1932. Er kwam toen naast de bewaar school een nieuwe woning voor de onder wijzeres. In 1927 had er een verbouwing der kerk plaats. Architect was Walter te Riel uit Utrecht en aanneemster de firma Van Kem pen te Bergen op Zoom. Deze verbouwing was gereedgekomen op 1 januari 1928 en de kerk werd ingewijd door Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda. Achtereenvolgens dienden als pastoors de Eerw. Heren P. van Wees, 1861 - 1870 P. van Vooren uit IJzendijke, aan wie later als assistent werd toegewezen Em. Ongenae, die veel heeft meegewerkt om een nieuwe school, de St. Anthoniusschool te doen bouwen 1870- 1905; J. Joossens 1905- 1907; J. Buisrogge 1907 - 1931 L. Goedstouwers 1931 - 1940; A. Geerts 1940 - 1950 A. Meeus 1950- 1958; C. Uytdewilligen 1958 - 1961 en nu sedert 1961 de eerw. heer B. J. de Jong. Hoofden der St. Anthoniusschool zijn ge weest de heren A. van de Vijver, van 1 ja nuari 1903 welke is gestorven 20 januari 1920 en opgevolgd door de heer P. de Kort van 1 februari 1920 tot 31 januari 1959 en E. J. Boeding tot heden. SPORT dan genezen; maakt ook de huid door en door zuiver en gezond. DRUMBAND VAN CONCORDIA GAF EEN SHOW IN RIJSEL. Zondag 6 september om 8 uur vertrok de Drumband van Concordia vergezeld van belang stellenden met 2 bussen van de Z.V.T.M. naar Rijsel om daar klank en kleur bij te zetten aan een muziekdag waaraan door een 15-tal muziek- en drumbands werd deelgenomen. Te 10.30 uur arriveerden ze na een vlotte reis in Rijsel. Voor de ere-tribune werd door de Drumband „Concordia" een goede show gegeven, die zeer op prijs werd gesteld. Ook in de mars door de stad trokken zij grote belangstelling. Om 7 uur werd de terugreis aangevangen om te 22.30 uur weer in Axel te arriveren. REKLAME-TOCHT Evenals vorig jaar bij de feestelijkheden ter ge legenheid van „Axel 750 jaar stad" toen een re- klame-stoet van het gezamelijke bedrijfsleven door Zeeuwsch-Vlaanderen trok zal ook ter gelegenheid van het vierde lustrum van de bevrijding weer een reklamestoet worden samengesteld. Deze reklame-tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen zal dinsdag 15 september worden gehouden om op deze wijze een grootscheepse propaganda te maken voor Axel als koopcentrum van Zeeuwsch-Vlaan deren. TOTO-PRIJS In de toto van zondag 6 september is het de heer P. Gommers Te Waterstraat 22 in Axel, die deelnam bij de V.V.-Axel erin geslaagd de acht eerste uitslagen van het formulier goed in te vul len, waardoor hij in aanmerking komt voor een prijs. AFDELING AXEL ST. WILLIBRORDUS VIERDE 35-JARIG BESTAAN De afdeling Axel St. Willibrordus voor werk nemers in industriële bedrijven heeft zondag onder grote belangstelling haar 35-jarig bestaan gevierd. De heer van Hilst, districtsbestuurder van St.- Willibrordus, de heer van de Voorde, districts bestuurder van het N.K.V. en de heer Compiet, lid van de bestuursraad van St. Willibrordus ver tegenwoordigden het hoofdbestuur. De huldiging van 3 jubilarissen, de heer Joseph van Bastelaer en Bemhard Seghers om hun 40- jarig en de heer C. Vervaak vanwege zijn 25-jarig lidmaatschap vormden het hoogtepunt en begin van deze avond. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de overleden leden en bracht in herinnering de op richters, die onvermoeid hebben gewerkt om het ledental tot één zo grote bloei te brengen. Bijzonder verheugd toonde hij zich over de aan wezigheid van de heer C. v. d. Bos, één van de oprichters, die ondanks hij nog niet was hersteld van een ernstig ongeval toch aanwezig was. Historie. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Maas bleek dat de afdeling vele ups en downs heeft gekend. Opgericht op 6 september 1929 werd begonnen met 15 leden. De heren C. van de Bos en meester de Kort waren de initiatiefnemers. In het jaar 1930 telde men reeds 49 leden. Jammer genoeg is niets bekend over de periode van 1930 1940, waarvan de notulen zijn zoekgeraakt. Tij dens de bezetting kende de afdeling een moeilijke tijd. Moeilijkheden met de bezetter schiepen grote problemen. De voorzittershamer werd gehanteerd door Ca- miel van de Bos tot 1950, waarna deze overging in handen van de heer A. van Loenen. Het ledental was inmiddels gekomen op 79. Door het vele vruchtbare werk door de vak bonden verricht kwam er na 1951 een sterke stij ging in het ledental een periode waarin vaak ultimatums moesten worden gesteld. De afdeling kan nu bogen op 215 leden, een resultaat waarop men met recht trots kan zijn. Districtsbestuurder van Hilst feliciteerde in een gloedvolle rede de afdeling met haar jubileum. Uit voerig stond hij stil bij de harde strijd en de vele offers die door de werkers van het eerste uur moesten worden gebracht. Een strijd welke hen bracht naar een menswaar dige samenleving, bereikt door dienstbaarheid, door vele offers. Huldiging der jubilarissen Vervolgens ging hij over tot de huldiging van de jubilarissen. Hij prees hen om het vele werk in dienst van de afdeling en de gemeenschap ver richt. In feite zo sprak hij moest hier de minister de onderscheidingen uitreiken. Voor hun veertig-jarig lidmaatschap mochten Bernhard Seghers en Joseph van Bastelaere een gouden bondsspeld in ontvangst nemen. De zil veren bondsspeld ontving de heer Vervaak. Een gouden vulpen en vulpenset kreeg o.a. de schei dende voorzitter en penningmeester, de heren A. van Loenen en P. Erpelinck voor het vele werk dat zij voor de vereniging hadden gedaan. De heer P. Erpelinck werd voor zijn nauwgezette be leid nog eens dubbel in het licht geplaatst. Namens de geestelijkheid sprak Kapelaan Her mans woorden van dank en feliciteerde de jubi larissen. Gezien de gunstige ontwikkeling in de kanaal zone, wekte de heer Compiet de leden op, om de mensen zoveel mogelijk in de vereniging te doen opvangen, met wie men samenwerkt, om zo het één worden van de werknemers op te voeren. Ook het hoofdbestuur was het met deze ziens wijze eens, gezien het feit, dat er zo spoedig mo gelijk een districtsbestuurder in de kanaalzone aan gesteld wordt. Gelukwensen werden nog aangeboden door ver tegenwoordigers van diverse verenigingen, waarna met een gezellig samen zijn deze avond besloten, een avond waar men met voldoening op mag te rugzien. AUTO SLAAT OVER DE KOP Dinsdagavond te 23.30 uur reed A. J. van G. uit Axel met zijn personenauto komende vanuit de richting Zuiddorpe over de Kinderdijk, van G. raakte de macht over het stuur kwijt en na enkele capriolen sloeg de auto over de kop. Van G. werd hierbij gewond en dokter Kats ver leende geneeskundige hulp. De auto werd zwaar beschadigd. BROMFIETS VALT DOOR ETALAGERUIT Dinsdagmiddag om kwart voor zes reed Mej. M. J. L. uit Axel met een bromfiets door de Noordstraat en wilde links de Weststraat in draaien. Vermoedelijk nam zij de bocht te ruim en kwam tegen een op het trottoir voor de étalage van de Zelfbedieningswinkel van Breepoel ge plaatste bromfiets aan. Deze kwam te vallen en vernielde de grote spiegelruit. BEI A ARDCONCERT Op zaterdag 12 september 1964 van 15.00 tot 16.00 uur zal een beiaardconcert worden gegeven door Mevr. Moerdijk van Zuiddorpe. Enkele Volksliederen Sonatines I. Pleijdel W. Créman Banstittus Tocca tines Menuet Sarabande Ecossaise L. 't Hart Naspel Andante Jef De Nijn BRAND IN LOGEERKAMER VAN HET „WAPEN VAN AXEL" In de nacht van dinsdag op woensdag was het een logeergast in het „Wapen van Axel" die rond 3.30 uur op de bovengang van het hotel een brandlucht rook. Na een kort onderzoek bleek het bed van een andere gast terwijl deze slapende was in brand stond. Via het raam van de slaap kamer werd het brandende bed naar buiten ge gooid. De brandweer die gewaarschuwd was en snel ter plaatse was kon het vuur vlug doven. De schade bleef beperkt tot het bed en dekens. De oorzaak was het roken van een sigaret. ZONDAG 13 SEPTEMBER 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings, Doop. 3.00 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1213 SEPTEMBER Dokter Schiltman. VOETBAL A.Z.V.V.-THE GUNNERS 2-2 In deze eerste competitiewedstrijd heeft A.Z.V.V. ondanks een groot veidoverwicht het niet verder kunnen brengen dan een gelijkspel. Meer dan driekwart van de wedstrijd werd voor het doel van The Gunners gevoetbald, maar door te veel door midden te spelen en onvoldoende af werking kon de score niet hoog worden opgevoerd. Het was in de 13e minuut dat bij een Gunners- uitval over rechts de linkshalf A. van Dongen met een goed schot de stand op 01 bracht. Ondanks de zware druk die A.Z.V.V. op het vijandelijke doel uitoefende duurde het tot de 39e minuut eer rechtsbuiten Borgt na 3 tegenstanders te hebben gepasseerd de gelijkmaker kon scoren, 1-1. Met deze stand werd gedraaid. Na de hervat ting was het weer A.Z.V.V. dat het spel geheel beheerste, maar ook nu was het The Gunners die in de 16e minuut door een goed schot van rechts buiten Theo van de Berg een voorsprong namen, 1-2. 7 Minuten later was het Ruijtenburg die met een fraai schot de gelijkmaker in de touwen joeg. Vele corners kreeg A.Z.V.V. nog te nemen, maar steeds was het doelman Christiaans die in een uitstekende forme was de ballen wist te pluk ken en al was A.Z.V.V. nog verschillende malen kort bij een doelpunt, steeds was wel iets of iemand die de bal deed keren en bleef de stand 22. BRUSE BOYS-SPUI 3-5 Spui heeft met sukses haar eerste wedstrijd in deze competitie gespeeld en keerde met een ver diende overwinning uit Bruinisse terug. Het spelpeil was veel beter dan dat van de Bruse Boys en wist een hoger tempo te bereiken. Voor deze wedstrijd was de junior-speler A. Buyze op de midvoor plaats gezeten en wist 3 van de 5 doelpunten te scoren. Reeds na 5 minuten spelen was het Buyze die de score wist te openen. In de 20e minuut was het linksbuiten D. Pijpe- linck die de voorsprong door een mooie solo wist te vergroten, 2—0. Het was de uitstekende Boys-doelman Van Geensberge die wist te voorkomen dat met deze stand de rust werd 'bereikt. 7 Minuten waren gespeeld in de tweedehelft toen Buyze er 30 van maakte. In de 15e minuut was het de Boys-rechtsbinnen van den Ouden die een tegendoelpunt wist te maken, 31. 10 Minuten later was het H. Koekkoek die er alleen door ging, maar deze werd op een zeer hardhandige manier door doelman Van Geens berge in de buik gestompt, maar voor hij ineen zakte wist hij de bal nog in het verlaten doel te plaatsen 41. In de 27e minuut was het linksbuiten Duin houwer die er 42 van maakte, 3 minuten later voerde Buyze de voorsprong met een prachtig schot tot 5—2 op. Even voor tijd was het van den Ouden die nog maals voor de Boys wist te scoren 53. Met deze stand kwam het einde en had Spui de 2 punten verdiend.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2