Iets over de geschiedenis van Axel DODENHERDENKING - BEVRIJDINGSVIERING Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 78e Jaargang No. 48 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaküe en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK XXXVIII. Tot 1852 schijnt de burgemeester geen ambtsketen of ander onderscheidingsteken gehad te hebben, want 16 november 1852 verschijnt in het Staatsblad een Kon. Besluit, inhoudende bepalingen omtrent het door de burgemeester ener stad te dragen onderschei dingsteken. Op voorstel van de heer I. P. Oggel wordt besloten de bij gemeld Besluit bedoelde on derscheidingsteken, in casu een zilveren ambtsketen en penning voor rekening van de gemeenteraad aan te schaffen. Die ambtsketen vergde dan ook geen bijzondere kosten. Zij werd aangekocht voor 12,50. Ik meen, dat sedert die tijd nog een nieuwe ambtsketen is aangeschaft. Het jaar 1862 zou voor Zeeland een heug lijke gebeurtenis brengen, n.l. een bezoek van de vorst, koning Willem III aan Zeeland. De hele reis wordt ons beschreven in het Gedenk boek vin het bezoek van de vorst, koning Willem III aan Zeeland door Mr. De Stop pelaar. Dit boek is in de Gemeentebibliotheek aanwezig. Daarin wordt ook het bezoek aan Axel beschreven. Natuurlijk moest dit een feestelijk aanzien van Axel meebrengen. Overal in ons stadje was men bezig de straten te versieren en erepoorten op te richten. Een erewacht van ruiters ten getale van 70 onder bevel van M. H. Telchuis waren dagen van te voren aan 'het oefenen, om bij die rit ten geleide van de vorst geen slecht figuur te slaan. Men rekende er op, dat de koning hier even na 12 uur zou arriveren en de erewacht ruiters stond om 12 uur al opgesteld aan Drie Schouwen, maar door het 'bezoeken van Sas van Gent en andere plaatsen was er zo veel oponthoud, dat de vorst eerst om 3 uur 's middags aan Drie Schouwen aankwam. Dr. H. J. van Eek was toen burgemeester over Axel, dat 2586 inwoners telde. Er werd ver teld, dat, toen de koning zijn rondrit door Axel deed, hij ook moest rijden door de Lange Noordstraat, waar een erepoort was opgericht. In die boog hing een hoorn des overvloeds, gevuld met graanhalmen en aren, appels en ander fruit. Een meer poëtisch dan praktisch plan was bedacht om de inhoud in het rijtuig aan de voeten des konings te storten, maar omdat het plan even te laat werd uitgevoerd, kwam het daar, waar men het niet van plan was te laten vallen, wat de koning een uitroep van schrik deed slaken. Hij zal deze handeling wel niet geapprecieerd hebben. Het stadhuis was van huiten fraai versierd en van binnen was de raadzaal, waarin de koning verversingen zouden aangdboden wor den, behangen met blauwe draperiën, versierd met gouden sterren, terwijl het plafond ge heel 'bedekt was met Oranje-, wit- en blauw doek, afgezet met leeuwen en hertshoorns. Kort slechts kon de koning vertoeven in de stad, die als eerste vesting door een zijner voorvaderen, Prins Maurits, was veroverd en bij de Noordelijke Nederlanden was gevoegd als vooruitgeschoven post tegenover de Spaan se Nederlanden. Na het vertrek des konings werd er braaf feestgevierd. Omstreeks 1830 werd het plan geopperd een „Muziekgezelschap" op te richten, dat de naam zou dragen van „Lier van Apollo". Doordat uit de gemeentekas geen subsidie werd verleend kon het oprichtingsplan niet doorgaan. In jaargang 1857 van het reeds eerder genoemde „Nieuws- en Advertentie blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen", uitgevet C. W. Overbeeke te Terneuzen, de voorloper van de Terneuzense Courant en de latere Vrije Zeeuw, komt in het nummer van 17 juni dit bericht voor „Naar men verneemt zal op aanstaanden woensdag den 17en dezer, ter gelegenheid der verjaardag van H.M. de Ko ningin (de eerste gemalin van Willem 111 Sophia van Wurtemberg het muziekgezel schap Harmonie Concordia, alhier, zich des avonds ten 7 Vi ure op de markt laten ho ren". In 1857 bestond dus een Harmonie Concordia. Deze harmonie is niet blijven be staan, tenminste bestond ze in 1885 niet meer. Maar medailles van deelname aan festi vals in de jaren 1853 en 1854 en van deel name aan festivals te Ertvelde, Clinge en Wachtebeke in de jaren 1845, 1850 en 1853 geven zekerheid van een bestaan van dit mu ziekgezelschap in deze jaren. In de Axelse Courant van 11 september 1886 komt een ingezonden stuk voor, gete kend M(Minjon), waarin deze mededeelt bij een bezoek aan België een muziekgezelschap van 30 man te hebben gezien uit het plaatsje Edeghem, dat toen 1500 zielen telde. Hij spreekt in dat schrijven de mening uit, dat in Axel met zijn toentertijd 3000 zielen toch ook wel een muziekgezelschap kan bestaan. „Nu moeten we", schrijft M, „bij feestelijke gele genheden muziek lenen of kopen. Laat dan Concordia als een Phenix uit zijn asch her rijzen". Op 24 september 1886 komt in de courant een bericht voor, dat een voorlopig comité is gevormd, die geldelijke steun aan de inge zetenen zal vragen. En dit bericht vermeldt, dat „de meestgeachte onder de ingezetenen hun steun en medewerking beloofd hebben". Onder die ingezetenen behoorden de heren J. Bauwens, J. Cappon, F. Dieleman, L. La- maitre, C. P. Minjon, J. Verbruggen en J. A. van Vessem, waarvan sommigen ook werkend lid werden. In een advertentie werd gevraagd, of allen, die nog in het bezit waren van in strumenten, toebehorende aan het vroeger al hier bestaan hebbende muziekgezelschap, de zelve willen inleveren bij de heer F. Dieleman, drukker en uitgever in de Weststraat. Het oude Concordia was dus nog niet zo lang geleden opgegeven. Ook de toenmalige burgemeester van Axel, J'hr. Quarles van Ufford werkte ijverig mee. Een kollekte on der de ingezetenen bracht 233,15 op, welk bedrag in die tijd voldoende was om het als nog benodigde aantal instrumenten aan te schaffen. In 1956 werd het 70-jarig bestaan van Concordia gevierd. Axel is ook bekend om zijn markten, die verdeeld kunnen worden in weekmarkten en jaarmarkten. In een van mijn vorige artikelen heb ik medegedeeld, dat Filips de Schone juli 1399 aan de stedelijke regering van Axel voor altijd toegestaan had, altijd te houden op zaterdag een markt van beesten en alle koopwaren, zoals zij vóór die tijd altijd gehou den hadden. Verder werd hun toegestaan 2 Vrijmarkten te houden, n.l. de eerste dagen van augustus en van oktober. Zeker is het, dat de zaterdagmarkten langzamerhand voor namelijk graanmarkten zijn geworden, waarop de landbouwers hun landbouwprodukten kwamen verkopen. De Vrijmarkten zijn het begin geworden van veemarkten, hoewel zij oorspronkelijk markten waren, waarop niet alleen de inwoners der stad, maar ook vreem delingen konden komen kopen en verkopen en allerlei slag van lieden als kwakzalvers, potsenmakers, speellui en dergelijke lieden wat zochten te verdienen. Het recht om de markten in het algemeen en de Vrijmarkten in het bijzonder uit te schrijven was dus een recht aan het gemeentebestuur toekomende, die dit privilege van de Graaf had ontvangen. In het archief berust een lijst van de te hou den veemarkten, waarop ook paardemarkten vermeld staan. Ze bevat ook de vermelding van een paardemarkt, beginnende 's maandags in Pinksteren en eindigende donderdags avonds om 12 uur. Hiermede zal de vroegere kermis bedoeld zijn. Er staat ook op een te houden veemarkt, te houden op de laatste maandag in november. Deze veemarkt leidde in de dertiger jaren een zo kwijnend bestaan, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 22 mei 1932 besloot geen veemarkt, uitgaan de van de gemeente meer uit te schrijven, hoewel Mr. P. Dieleman in een rede er voor gepleit had dat de markt moest blijven be staan. Echter besloot de Slagershond, ge steund door de Z.L.M., de C.B.T.B. en de R.K. Boerenbond zelf een jaarmarkt te ex ploiteren. Op die veemarkt wordt voorneme- lijk rundvee aangevoerd en komen veel kopers uit Holland het door hen hooggewaardeerde Zeeuws Vlaamse vee kopen, waardoor deze markt zich in een grote bloei mag verheugen. De Jonge. „Twee woorden van volkomen verschillende inhoud, men zou bijna geneigd zijn te spre ken van een tegenstrijdige inhoud. Twee woor den, welke droefheid en blijdschap, verdriet en vreugde oproepen. En toch twee woorden, waarvan het tweede zonder het eerste moeilijk denkbaar is". Hiermede kenschetst Burgemeester M. K. van Dijke in zijn voorwoord van het program ma de herdenkingsplechtigheden en festivi teiten ter gelegenheid van het vierde lustrum van de bevrijding. Door dit programma, dat dezer dagen is gereed gekomen heeft het comité er naar ge streefd een waardig feest te bieden, een feest waarin voor jong en oud weer speciale pro grammapunten zijn opgenomen. Woensdag 16 september staat geheel in het teken van de herdenking van hen, die bij de bevrijding van Axel hun leven lieten. Op de Algemene Begraafplaats en op de R.K. Begaafplaats zullen kransen worden ge legd op de graven van de gevallen Polen en op de graven van de burgerslachtoffers. Te vens zal er een kranslegging zijn bij het Poolse monument aan de Zeestraat, waarbij twee minuten stilte zal volgen. Deze dag wordt besloten met een her denkingssamenkomst in de Gereformeerde Kerk aan de Kerkdreef onder leiding van Ds. Kuyper. Donderdag wordt de dag geopend met een plechtige H. Mis in de R.K. Kerk voor allen die bij de bevrijding van Axel het leven heb ben verloren. Als laatste punt van het eerste deel - de Dodenherdenking - zal bij het Poolse Kruis aan de Kanaalweg een Krans legging geschieden. In de namiddag zullen enkele militaire de monstraties worden gegeven, waarna de uit voerenden de 13e Inf. Verk. Cie. een mars door de stad zullen maken. Als hoogtepunt van deze namiddag geeft het Stuntteam Straaljagers „Whisky Four" uit Woensdrecht een demonstratie boven de Grote Kreek. De Kapel van de Limburgse Jagers zal in de avonduren een concert ten gehore brengen op het parkeerterrein aan de Oranjestraat. Vrijdag om 10.00 uur v.m. start het Geral- dini's Jeugd Festival, een kinderprogramma voor de leerlingen van de lagere scholen, waaraan medewerken Pipo de clown en Oom Cor. 's Middags zijn kinderspelen gepland voor de schoolgaande jeugd. Deze dag vertoont weer een demonstratief hoogtepunt 12 leden van de Eerste Neder landse Parachutistenclub zullen worden ge- dropped uit een Fokker Friendship vliegtuig. In de vooravond worden diverse Brand weerdemonstraties gegeven door de leden van de Axelse Vrijwillige Brandweer. Om half negen leidt Cor Bilderbeek het Volksbal, afgewisseld met optreden van The Blue Diamonds. De laatste dag - zaterdag 19 september - zal er gelegenheid bestaan rondvluchten te maken boven Axel en de Kanaalwerken. 's Middags na een défilé voor het Stadhuis wordt een wandeltocht gehouden en een drumbandconcours. De heer P. C. Brakman zal 's avonds een licht populair carillonconcert ten gehore brengen. De Harmonie Concordia zal die avond eveneens een concert geven, op de nieuwe houten brug over de Grote Kreek. Een groot slotvuurwerk aan de Grote Kreek zal de feestelijkheden besluiten. Dit vuurwerk wordt het grootste, dat ooit in Zeeuwsch-Vlaanderen is afgestoken. Naast de hierboven genoemde programma punten zijn er evenementen, welke doorlo pend kunnen worden bezocht, waaronder Het lunapark op het Szydlowskiplein. De Kaaiwal een artistiek oud pleintje, waar gezellige terrasjes tot zitten zullen no den. „Kunstenaars exposeren hun werk", een expositie georganiseerd door de Stichting Beeldende Kunstenaars in Zeeland in samen werking met het gemeentebestuur van Axel. Deze tentoonstelling wordt gehouden van 17 tot en met 26 september in de showroom van de fa. Gebr. Esselbrugge aan de Evertsenstr. Kunstnijverheids- en antiekmarkt op de Kaaiwal, geopend op donderdag vrijdag en zaterdag. Modeshow op de Kaaiwal op vrijdagmiddag Tijdens de festiviteiten zal een van Hr. Ms. Mijnenvegers een bezoek brengen aan Axel, waarbij gelegenheid zal bestaan het schip te bezichtigen. Feestversiering en verlichting in het cen trum van de stad. Filmvoorstellingen van de in 1955 in op dracht van „Asaf" opgenomen film over Axel. Donderdag, vrijdag en zaterdag in de voormalige werkplaats van wijlen de heer Lansen in de Noordstraat. Burgemeester van Zuiddorpe A. J. M. Kesbeke trad dinsdag in het huwelijk Langs de Scheldestromen Bromfietser zwenkte plotseling weg op te Terneuzen. Een voor de terneuzense politie mysterieus ongeval deed zich maandagmiddag om half zes in de Axelsestraat te Terneuzen voor. De bromfietser R. W. B. uit Terneuzen reed over het rijwielpad in de richting van Axel, toen hij plotseling tussen twee geparkeerde auto's door de weg opreed. Hij botste tegen de ach terkant van een geparkeerde Duitse auto, eigendom van R. P. W. uit Neurenberg, en kwam te vallen. Met een hersenschudding werd hij naar het Julianaziekenhuis overge bracht. Hij kon met het oog op zijn toestand nog niet worden verhoord. De bromfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. Gevaarlijkste bocht Zeeuwse weg bij Arnemuiden gaat spoedig verdwijnen. De gevaarlijke bocht in rijksweg 58 aan het eind van de Sloedam ter hoogte van de gemeente Arnemuiden gaat verdwijnen. De rijksweg zal over de Sloedam worden doorge trokken in de richting van Arnemuiden. Op woensdag 7 oktober zal de bochtverlegging ten kantore van rijkswaterstaat te Middelburg worden aanbesteed. De bocht bij de Sloedam staat bekend als de gevaat lijkste in de Zeeuwse weg. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSI.nrer nummefs 10 Kwartaal - abonnement Aid binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 125, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,- iedere regel meer 12 cent extra. Onder grote belangstelling is dinsdagmorgen de burgemeester van Zuiddorpe, de heer A. J. M. Kesbeke (57) in het huwelijk getreden met de 49-jarige mej. J. A. C. van den Berg uit Rotterdam. Het burgerlijk huwelijk werd om tien voor tien in de trouwzaal van het gemeentehuis voltrokken door de ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Zuiddorpe, de heer Th. S. M. Moort- hamer, die was gehuld in een statige toga. Het kerkelijk huwelijk werd tijdens de daarop in de parochiekerk opgedragen H. Mis gesloten en door pastoor A. Vermeulen ingezegend. De gemeenschap van Zuiddorpe heeft intens meegeleefd met de feestdag voor het bruidspaar. Overal in het dorp waren de vlaggen uitgehangen en terwijl de belangstelling van de zijde van de Zuiddorpenaren voor de beide huwelijksplechtig heden en de receptie, die 's middags in café Cen traal werd gehouden, groot was. Tijdens de H. Mis werden de wisselende en vaste gezangen verzorgd door de kinderen en (a.s.) schoonkinderen van de bruidegom. Beide plechtig heden droegen een eenvoudig karakter. V rienden Op deze dag is duidelijk gebleken dat de heer Kesbeke, die sedert 1960 burgemeester te Zuid dorpe is, zich vele vrienden in zijn gemeente heeft gemaakt. Meteen na de H. Mis begaf het bruids paar zich naar het gebouw van de Stichting r.-k. Bejaardentehuis „Onze Lieve Vrouw van Lourdes". De heer Kesbeke is zelf voorzitter van het stich tingsbestuur. De bejaarden '„mijn grote vrien den", zei de burgemeester bereidden hem een warm welkom. Het bruidspaar werd bij die ge legenheid toegesproken door moeder overste, zuster Lambertina, die memoreerde wat de burgemeester zoal voor de bejaarden heeft gedaan. Zij bood ook een geschenk aan. Het bruidspaar werd tijdens de receptie nog toe gesproken door wethouder A. G. J. van Waes en oud-gemeentesecretaris J. M. Moerdijk. Vele plaatselijke verenigingen en instanties lieten zich vertegenwoordigen terwijl ook de heer H. Michels namens de centrale dienst zijn opwachting kwam maken. En natuurlijk was er het voltallige raadscollege. Het voltallig muziekkorps en de drumband van Concordia uit Axel trokken dinsdag ook naar Zuiddorpe, ter verhoging van de feestvreugde bij het huwelijk van Axels Ex-burgemeester. Dit werd door het paar bijzonder op prijs gesteld, en ook van de zijde van de inwoners trok het korps grote belangstelling.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1