«fsrc W)z"a,n voor d€ h«t£hkr„,:n i»« ls w. Op elke wond Uit onze Omgeving Axel inwijding oude stadhuisklok Predikbeurten Roos"6 middaQ St3at °nder leiding Van meI- J- rcnrnnmin PHILIPS filiaal Terneuzen wordt 3 september officieel in gebruik benomen. De nieuwe vestiging van N.V. Philips in terneuzen is gereed om op donderdag 3 sep tember a.s. een groot aantal gasten te ont vangen. Dan zal door de commissaris der Ko ningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in aanwezigheid van een groot aantal genodig- den de officiële opening worden verricht. De opening gaat vergezeld van enkele festi viteiten, die het geheel tot een spectaculaire gebeurtenis zullen bestempelen. In een hiertoe buiten de fabriek gehuurde ruimte zal aan de gasten een „lopende maal tijd" in Zeeuwse stijl worden geoffreerd. Het aantal verwachte aanwezigen is zeer groot. B. en W. van Terneuzen, alsmede de voltallige gemeenteraad, de burgemeesters van alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, vertegenwoordigers van de geestelijkheid, van de provinciale overheid, van diverse organi saties, zoals vakbonden etc., medici en ver tegenwoordigers van de industrieën in de kanaalzone, zij allen zijn uitgenodigd deze belangrijke gebeurtenis met hun aanwezig heid op te luisteren. Van de zijde van het Philips-concern zullen de president, ir. F. J. Philips en ir. D. Noord hof, directeur van de hoofdindustriegroep Licht aanwezig zijn. In juni 1960 kregen de plannen om naast Roosendaal tot een spreidingsbedrijf over te gaan, vaste vorm. Men begon toen met wer ving van personeel te Hulst en omstreeks half juli reed de eerste bus met Zeeuws- Vlamingen uit Hulst naar Roosendaal. De behoefte aan een nieuwe vestiging sproot voort uit de noodzaak om bij de hoofd industriegroep Licht tot een zekere hergroe pering over te gaan. Na rijp beraad viel de keuze in 1961 op de gemeente Terneuzen en het was in oktober van datzelfde jaar, dat door Terneuzens eerste burger, mr. H. Rijpstra, de eerste spade in de grond werd gestoken. Ondertussen ging de werving door. Men is bij Philips buitengewoon tevreden met de ervaringen die men met de Zeeuwsch- Vlamingen opdeed. Niet alleen over het aan tal dat geplaatst is kunnen worden, maar ook over de hoedanigheden van de werknemers. Per 1 september is er een personeelsbezetting van 700 personen, waarvan 170 vrouwelijke werknemers. Hiervan komen er 625 uit Z. Vlaanderen. Dit aantal tewerkgestelden vormt dus een reële bijdrage tot het tot staan bren gen van de teruggang der Zeeuwsch-VIaamse beroepsbevolking. De resterende groep van 75 werknemers bestaat dus uit „import". Zij bezetten tot nog toe de gezien hun ervaringen opgedaan in andere Philipsvestigingen en hun vakkennis, de sleutelposities. Gestreefd wordt echter naar selectering van de Zeeuwsch-Vlamingen voor de betere posities. Laaf FRUIT geen luxe zijn ALS LUIDKLOK IN DE GEREFORMEERDE KERK PIRONSTRAAT De oude stadhuisklok, die in 1503 gegoten werd, en onder monumentenzorg valt, moest voor het plaatsen van het carillon in de stadhuistoren aldaar verdwijnen. Door de gemeente Axel werd nu deze klok in bruikleen afgestaan aan de Gereformeerde Kerk in de Pironstraat, en door de firma Petit en Fritsen daar gemonteerd en voor elektrische beluiding ge ïnstalleerd. - Zaterdagmiddag om 2 uur had zich een groot aantal genodigden, waaronder het volledig ge meentebestuur en Pastoor de Jong, op de stoep voor de toren verenigd. Ook vele belangstellenden waren hierheen ge komen om de inwijding van de klok bij te wonen. Ds. Heemskerk begon deze wijdingsdienst met het uitspreken van Votum en Groet, waarna bege leid door een kopergroet van „Hosanna", Psalm 1 en 4 werd gezongen. De schriftlezing door Ds Heemskerk uit Cor 1 tini 10 en Math. 28 t/m 30 werd gevolgd door ge bed en het zingen van Psalm 100. Hierna volgde een korte toespraak van Ds Heemskerk, waarin hij allereerst zijn dank uitsprak aan de gemeente Axel en zijn vreugde liet blijken dat nu de aloude luidklok weer zal gebruikt worden °mn m TT61611™ °P te roepen tot de eredienst. De klok zal nu weer zijn dienst gaan doen waar voor hi, in 1503 werd gegoten, dit was voor de kerktoren van het verdronken dorp Vremdijcke. Ds Heemskerk ging nog even verder over de geschiedenis van deze klok, die nadat Vremdijcke was verdronken, de klok in de kerktoren van Hoek werd gehangen in 1608. In 1,798.,werd door de Fransen de klok aldaar t e" "aar AxeI over9ebracht, en in de stadhuistoren opgehangen, waar hij met een korte Verder bracht hij dank aan de firma Petit en had nhi V.°0r de V'otte ™anier' waarop de installatie had plaats gevonden. Ook bracht hij dank aan de er J. de Feijter, die de elektrische installatie had verzorgd, en verder aan allen die op een of andere manier medewerking verleend hadden bij het tot standkomen van deze luidinstallatie. Hierna werd de klok in gebruik gesteld. SABENA HELIKOPTER MAAKTE EEN TUSSENLANDING IN AXEL Zaterdagmiddag waren een aantal officiële per sonen en belangstellenden naar het concours- 9„ek°men 9etui9e te zijn van de landing van de babena-helikopter. Het was in 1957 dat de toen regelmatige dienst Brussel-Axel-Rotterdam v.v. werd stopgezet en vervangen door de route Brussel - Eindhoven - Rot- terdam v.v.. Op verzoek van de DOW te Terneuzen was nu e route zaterdag verlegd van Rotterdam via Axel naar Brussel, om een employé van haar bedrijf en 9fm' die vanuit Brussel per Sabena-vliegtuig naar Amerika zou vertrekken, te vervoeren. str °P de 9eplande liid' kwart voor twee, Üfif 6 9r0te V°9el op het c°ncoursterrein, waar rijkspolitie, de Kon. Marechaussee en douane, als P een groot vliegveld aanwezig waren, neer. Nadat de vervoersbewijzen van Mr. Walker ziin echtgenote en 2 kinderen door de heer Jean Pijl regionaal direkteur van de Sabena, die voor deze landing naar Axel was gekomen, waren gecontro- wllk bf?afle inaeladen en kon de familie Walker in de helikopter plaats nemen. 'CV™™6 'ncbtverplaatsing steeg de Sikorsy S 58 weer op om zijn reis van 20 a 25 minuten naar Brussel voort te zetten. De heer Pijls deelde op de vraag, of meerdere vfndene2e fST'\ndin9en in Axel zouden plaats vinden mede, dat het niet in de bedoeling ligt om m de naaste toekomst regelmatig landingen in Axel te doen, maar wanneer de wens voor vervoer van Rot erTS °RnS,buereikenoen dit de re9elmatige dienst otterdam-Eindhoven-Brussel of omgekeerd niet zou storen dan is het niet uitgesloten, dat tussen landingen in Axel worden gemaakt. ZOMERKAMPEN BEËINDIGD De zomerkampen georganiseerd door het R.K. Jeugdwerk te Axel zijn weer afgesloten. Onder de bezielende leiding van kap. Hermans en het vele werk door zijn staf van leiders verricht, konden ruim 200 kinderen een onbezorgde vakantie worden aangeboden. Onbekende gevers stelden vele kinderen van minder draagkrachtige ouders in staat deze kampen mee te maken. Dit getuigd van een gemeenschapszin, waar de parochie Axel met rede trots op kan zijn. STADHUISKLOK STOND STIL Nog slechts enkele dagen zijn wij er aan gewend dat de toren van het stadhuis de bewoners en bezoekers van Axel weer de juiste tijd aanwijst, nu de klok woensdag reeds weer verstek liet gaan. Alhoewel bij de montage van de nieuwe klok de heer Bakker van gemeentewerken werd geinstru- eerd aangaande de werking en bediening, bleef de klok toch een dag in staking. Dhr. Bakker als enige kenner en met hem ook het enige stel sleutels waren nl. die dag uitstedig, zodat eerst in de avonduren kon worden gezocht naar de oorzaak van het mankementeen losgeraakte tandkrans van een tandwieltje in de aandrijving van de wijzerplaten. Toen de oorzaak gevonden was kon het euvel snel worden verholpen en sinds donderdag ochtend doet de klok weer zijn plicht. Zou een reserve-man voor het verhelpen van storingen en kinderziekten hier niet goed kunnen werken BROMFIETSPLAAG Was vroeger het gevolg van uitzonderlijk zomers weer wel eens een vliegen- of muggen plaag, in de tegenwoordige tijd brengt het mooie weer een veel erger euvel met zich nl. een brom- fietsplaag Het mooie weer van de laatste week brengt voor al in de avonduren zoveel jongelui en zoveel brom fietsen in verschillende straten op de been, dat niet alleen het rijverkeer er hinder van ondervindt maar dat ook de trottoirs op sommige plaatsen en speciaal in de omgeving van Markt en Zeestraat voor voetgangers worden geblokkeerd door brom fietsers. Het lawaai is bovendien dermate hinder- lijk dat men zelfs bij temperaturen van boven de 0 graden C beter doet om alle ramen en deuren te sluiten dan om van wat koele avondlucht te genieten. CARILLON - CONCERT TE AXEL De beiaardier W. L. Harthoorn uit Goes zal op zaterdag 29 augustus a.s. van 3 - 4 uur een con cert geven op het carillon in de stadhuistoren te Axel. Het programma is als volgt 1 Zeeuwsch-Vlaams Volkslied 2 Ave Maria fe[ Dem> 3 Preludium John Gebreurs 4 Thema en variaties over Heer Jezus heeft een hofken bew. Daan Manneke 5 Panis Angelicus Cesar Franck 6 Pastorale fV. I. Harthoorn 7 a. Old Folks at Home b. Mij Old Kentucky Home c. Wiegelied Hullebroeck d. Klokke Roeland Destoop 8 a. Tineke van Heule Hullebroeck b. Lapper Krispijn Hullebroeck c. Hemelhuis Hullebroeck 9 a. Beautiful Dreamer b. When You and I were young, Maggie c* The last Rose of summer 10 Finale. ZONDAG 30 AUGUSTUS 1964 Ned. Herv. Kerk 9.00 uur Ds. Gramsbergen uit Kloosterzande2.30 uur de Heer Verduyn uit Breskens. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur- Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Wat wordt eigenlijk in het Terneuzens bedrijf gefabriceerd Alle types fotofluxlampen en van diverse soorten miniatuurlampen, zoals mijnlampen, lange kerstboomlampen, telefoonlampen en miniatuurlampen, verder fabricage van di verse onderdelen voor fotoflux en miniatuur lampen. Floodlight De grootte van het fabrieksterrein is onge veer 4 ha en beslaat een nuttig vloeropper vlak van bijna 10.000 vierkante meter. Verschillende objecten zijn van vrijdag avond af in floodlight gezet. Het zijn het gemeentehuis in Oostburg, de watertoren en toren van het gemeentehuis te Terneuzen. In samenwerking met de fotohandel wordt een fotowedstrijd georganiseerd, waarvoor bovengenoemde objecten doelwit zullen zijn. Het tijdstip en de voorwaarden van deelne ming worden door fotohandelaren en pers bekendgemaakt. In de vestiging zijn tevens belangrijke af delingen ondergebracht, zoals de afdeling bedrijfsmechanisatie, welke zelfstandig nieu we machines ontwerpt, bestaande automati seert en verder het gehele onderhoud en de reparatie van het aanwezige machinepark verzorgt. Voorts is er een afdeling ontwikkeling, welke zich bezighoudt met de ontwikkeling van nieuwe produkten, toepassing, etc. en nog diverse hulpafdelingen, zoals administra tie, planbureau etc. Ook beschikt de fabriek over een modern geoutilleerde kantine, een ketelhuis waarin de installaties zijn ondergebracht, een tech nische afdeling en een pakkerij. AXEL GAAT VIERDE LUSTRUM VAN DE BEVRIJDING WEER GROOTSCHEEPS VIEREN Op 16 september a.s. zal het 20 jaar geleden zijn, dat de eerste bommen en granaten op Axel vielen. oen begon de aanval, welke drie dagen zware strijd zou betekenen. Na deze drie dagen was Axel bevrijd. Het was toen 19 september 1944. Twintig jaar later - van 16 tot en met 19 sep tember 1964 - gaat Axel deze bevrijding opnieuw herdenken en bevrijden. Grote aktiviteit binnenskamers Hoewel er openlijk nog niets op wijst, heerst er binnenskamers al grote aktiviteit. Het feestcomité vergadert intensief en voert allerlei besprekingen. Niet alleen het feestcomité maakt plannen, maar ook in diverse straten is men weer druk bezig. Wij kunnen er vast van overtuigd zijn, dat tij dens de feestdagen weer vele straten feestelijk ver sierd en verlicht zijn. AUTOBOTSING Dinsdagavond reed de heer V. uit Wieringer- werf met zijn personenauto, omstreeks 5 uur, over de Nieuwendijk, komende uit de richting Axel. Toen hij ter hoogte kwam van het aardappel- magazijn van de heer Jac. de Feijter, was de chauf- ,^'i "k- beZi9 2ijn vrachtauto achteruit dit magazijn binnen te manouvreren. /Wam h" VOOrste 9edeelte van de vrachtauto dwars over de rijbaan, waardoor een botsing ontstond. Beide voertuigen werden beschadigd, gelukkig deed zich geen persoonlijk letsel voor. JEUGDSPORTDAG Zaterdagmiddag om half een vangt een jeugd- sportdag aan nabij de Jeugdherberg, georganiseerd dTle frAxelse.Bf1[uurd"*bond, voor kinderen in e leeftijd van 6 t/m 12 jaar van N.V.V.-leden Voor de meisjes staan de volgende sporten op het programma: slagbal, raambal, kinkelen en ring gooien. KOLLEKTE De charitas kollekte in de R.K. Kerk alhier heeft J opgebracht De bevolking leeft mee Dat de bevolking meeleeft, is reeds gebleken uit de behoorlijke opbrengst van de huis-aan-huis- kollekte. Dit blijkt thans weer uit de gonzende ak- tiviteiten in de verschillende straten. De winkeliers zullen ongetwijfeld extra zorg aan hun etalages besteden. Vele malen zal men de Poolse kleuren zien. Ook bij de Herdenking van de gevallenen zal dit tot uitdrukking komen. Op het centrale punt - bij het Poolse Monument aan de Oranjestraat - zullen de schoolkinderen, verenigingen, coöperaties en partikulieren weer een schat van bloemen leggen, om de nagedachtenis, aan hen die hun leven voor de bevrijding hebben gegeven, te eren. Zo zouden wij kunnen doorgaan. We zouden de komst van Generaal Maczek kunnen berichten. We zouden kunnen ingaan op het feestprogramma en melding maken van de rondvluchten per helikopter, van het optreden van de Blue Diamonds, enz. enz. We willen dit echter tot later bewaren. De stemming komt erin Met het vorenstaande willen we er alleen maar op wijzen, dat de stemming er in begint te komen. De Axelse feesten uit het verleden zijn bekend. Wij twijfelen er niet aan of ook dit feest zal - met de medewerking van de gehele bevolking - weer volledig slagen 1 DZJINN-PROGRAMMA UIT AXEL Naar wij vernemen, is op donderdag 27 aug. j.l. in Axel door de K.R.O. een opname gemaakt voor het Dzjinn-programma. Verschillende inwoners van Axel hebben aan dit programma meegewerkt. De uitzending zal plaats vinden op zaterdag 29 augustus a.s. des voormiddags om 11.15 uur. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 29-30 AUGUSTUS Dokter Kats. KERSENBOWL voor 4 a 5 grote glazen of coupes 500 g kersen, Yl 1 water, 2 (kleine) citroe nen, stukje pijpkaneel, 75 g (?Y eet lepel) suiker, 1 theelepel aardappelmeel, Yl pakje vanillesuiker. De kersen van de steeltjes ontdoen en wassen. Het water aan de kook brengen met de dun afgesneden schil van 1 citroen, de pijpkaneel, de suiker en enkele stukgeslagen kersepitten. Het geheel 20 minuten zachtjes laten trekken. Het vocht zeven en binden met een papje van het aardappelmeel met water. De kersen toevoegen, de massa aan de kook brengen en nog 10 minuten heel zachtjes laten trekken. De bowl laten afkoelen. De vanillesuiker en naar smaak sap van de geschilde citroen toe voegen. De bowl goed koud opdienen in glazen of coupes. Op iedere portie een (uitgetand) schijfje citroen laten drijven, uit een plakje ae- sneden. VRUCHTENTAART (voor een vorm met een middellijn van 20 cm) voor het deeg lOOg (ruim 1 kopje) bloem, 100 g (ruim 1 kopje) zelf reizend bakmeel, 150 g vrij harde boter of margarine, 100 g (1 kopje) witte basterdsuiker, zout, J/2 ei. voor de vla 2 dl melk, 1 eetlepel maizena, Yl ei, V/2 eetlepel suiker; 250 g frambozen, ontpitte kersen of een mengsel van rode en zwarte bessen of en kele perziken, vanillesuiker, voor het deeg het zelfrijzend bakmeel, de bloem, de boter of margarine, de basterdsuiker en wat zout in een kom doen. De boter of margarine met twee messen in kleine stukjes snijden. Het halve ei toevoegen en de bestanddelen vlug tot een soepele bal kneden. Het deeg een halfuurtje laten rusten en dan de bal in de ingevette en met bloem bestoven vorm uitdrukken. De bovenkant gladstrijken en op vele plaatsten met een vork inprikken. Het deeg in een matig warme oven 15° C) gaar en licht bruin laten worden in 50 a 60 minuten. Het gebak in de vorm laten afkoelen. voor de vla de maizena en de suiker met het over gebleven ei en een weinig melk tot een glad papje aanmengen. De kokende melk onder goed roeren bij het eimengsel gieten. De massa in de pan te rugschenken en al roerende langsaam, op een laag vuur, laten binden. De vla van het vuur nemen zodra hij kookt en onder af en toe roeren koud la ten worden. De taart op een schotel ieggen en be strijken met de koude vla. De vruchten schoon maken) wassen en laten uitlekken. Ze zonodig met suiker bestrooien. De taart vrij kort voor het ge bruik beleggen met de goed uitgelekte vruchten. Een weinig vanillesuiker erover strooien. BESSENIJS (4 porties) 250g rode bessen, 1 blaadje (liefst rode) gelatine, 75 g kopje) witte basterd suiker, desgewenst ldl slagroom. De regelknop van de koelkast tenminste een Yl uur, voordat het ijsmengsel in de koelkast wordt geplaatst, op de koudste stand draaien. De gelatine 5 minuten in ruim koud water weken. De bessen rissen, wassen en laten uitlekken. OnQcveer 1 eetlejjel bessen achterhouden. De rest door een zeef wrijven. Het verkregen moes aanvullen met water tot 2 dl. De gelatine uitknijpen en in 1 lepel kokend water oplossen. De opgeloste gelatine en de bas terdsuiker door het bessenmoes roeren. Het meng sel in het ijslaatje overdoen, in het vrieslichaam plaatsen en in 2 4 uur onder 1 a 2 maal op- kloppen laten bevriezen. Voor het opkloppen de massa, wanneer ze stevig begint te worden, in een kom overdoen en luchtig kloppen met een vork of garde. Daarna de massa in het ijslaatje terugdoen en opnieuw laten bevrie zen. Door het opkloppen wordt het ijs mooier en smakelijker. Wanneer het ijs bevroren is, de regel knop op de normale stand draaien en het ijs ten minste Yl uur laten „narijpen". Het ijs in glazen of coupes overdoen en desgewenst geven met al dan niet stijfgeslagen slagroom (met suiker) en de achtergehouden bessen, die met suiker bestrooid koel weggezet zijn.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2