DE MOBILISATIE VAN 1914 (III) OM BRANDKAST EN BROODTROMMEL Niet alleen de gedachte aan dreigend oor logsgevaar brengt in die warme zomermaand augustus van 1914 de bevolking van Neder land in paniek. Men maakt zich zorgen om de levensmid delenvoorziening en men maakt zich zorgen om zijn spaarcentjes. De sluiting van de beurs, een noodmaat regel om catastrofale verliezen te voorkomen, draagt er niet toe bij de bezorgdheid van de bevolking te verminderen. De stormloop begint Duizenden mensen, bewaakt door martiaal gesabelde politie-agenten, staan dagenlang in file voor de bankgebouwen. Men vertrouwt het bankpapier niet meer, iedereen wil baargeld. Handige lieden pröberen van deze situatie, van dit wantrouwen, te profiteren. Zij bieden aan tientjes en biljetten van hogere waarde te verzilveren... met een zeer aanzienlijke re- duktie Wie zilver heeft, pot het op. En het resultaat is natuurlijk al meteen een benauwende schaarste aan baargeld en zelfs zilveren pasmunt. Gemeentebesturen gaan over tot het laten drukken van noodgeld, soms een simpel be drukt papier met het stempel van de gemeen te. Ook de bedrijven, die aan het einde van de week hun mensen moesten uitbetalen, moe ten hun toevlucht nemen tot waardebonnen, soms door de boekhouder in fraai krullend handschrift geschreven en voorzien van het stempel van de zaak. Dat alles onderstreept nog de noodsituatie. Al heel gauw gaat de regering ertoe over in dit gemis te voorzien door het uitgeven van muntbiljetten van 1, 2,50 en ƒ5, Zoveel haast heeft men, dat de eerste series niet eens kunnen worden genummerd. Het „vijfje" is nooit populair geworden, maar de biljetten van een gulden en een rijks daalder hebben nog heel lang meegelopen en beleefden een wederopstanding tijdens We reldoorlog II. Stormloop op de winkels Ook de winkeliers komen handen tekort. Duidelijk gaat het hierbij niet alleen maar om de zorg, te voorzien in het noodzakelijke levensonderhoud, want vooral artikelen zoals suiker, koffie en thee worden bij balen tege lijk besteld. De regering denkt er nog niet over tot distributie over te gaan. Wellicht verkeert ook zij in de door velen gedeelde, en vanuit Duitsland gevoerde mening, dat dankzij het snelle karakter van de Blitzkrieg de oorlog binnen enkele weken afgelopen zal zijn. Daarom distribueren de winkeliers op hun eigen houtje. Zij voeren niet alle bestellingen tot het volle pond uit. Zij maken onderscheid tussen vaste klanten en gelegenheidskopers. Zij wer ken alvast een deel van hun voorraad „onder de toonbank" om straks niet met een lege winkel te zitten en velen van hen ongetwijfeld de prijsstijgingen voorziende, die van dit al les het gevolg zouden zijn. Want van prijs- beheersing is in 1914 nog geen sprake. Vanzelfsprekend zijn de slachtoffers van deze hamsterwoede de kleine burgers, die van de ene dag in de andere moeten leven op een bescheiden loon, en die geen kans zien voor raden in te slaan. Haastige regering. Maakte de regering dan geen haast met een distributie-systeem - dat zou eerst later ko men - op het Binnenhof werkte men in koortsachtig tempo. De man, die hier de spits afbeet, was Minister Treub. De regering vergadert „aan de lopende band" en onderhoudt contacten met leidende figuren en groepen uit het zakenleven en de bankwereld om te proberen alles zo spoedig mogelijk weer „gewoon door te laten gaan". In ijltempo moeten bepaalde wetten er wor den doorgejaagd. Daarvoor is de medewer king van de volksvertegenwoordiging onont beerlijk. En dan vraagt natuurlijk iedereen zich af wat zullen de socialisten doen De groep in de oppositie, de groep, die zich tegen de oor log kant In dit uur spreekt de leider van de S.D.A.P., Pieter Jelles Troelstra, in de Kamer het verlossende woord, dat „de nationale ge dachte de nationale geschillen moet overheer sen". Ook de S.D.A.P. erkent, dat geen zucht tot oorlogvoeren, maar de vastbeslotenheid tot handhaving van de neutraliteit, de re gering geen andere weg openlaat dan de mo bilisatie, met alle gevolgen daarvan. In één etmaal worden acht wetsvoorstellen behandeld. De leden van de Raad van State worden uit hun bed gebeld en vergaderen te middernacht. Treub jaagt hen allemaal op. Tijd gewonnen is véél gewonnen. Men moet de chaos vóór zijn. En hij weet achter zich koningin Wilhelmina, die zich niet stoort aan het uur van de dag of de nacht, die zelfs (en dat zei in die dagen wat voor deze vorstin) afstand deed van het haar toekomend pro tocol. Haar raadslieden, vond zij, konden hun tijd nuttiger gebruiken. Hulp in nood. Groot is plotseling de nood. Men had deze oorlog niet zien aankomen. Men kan niet putten uit vorige, recente ervaringen. Men moet improviseren, men moet vooruit denken. Kostwinners liggen aan de grenzen. Bedrijven liggen stil of werken moeizaam voort met een onderbezetting. Door dit alles dreigt het economische leven te worden ontwricht. Om de eerste stoot op te vangen wordt het Koninklijk Nationaal Steuncomité opgericht, tot leniging van deze bijzondere noden. Maar dan komen de eerste tekenen, dat de „militaire wandeling naar Parijs" niet zo vlot verloopt. Het ongedacht krachtig verzet van de Belgen onder aanvoering van „sol- datenkoning" Albert, de slag aan de Mame, dat alles roept een halt toe aan de tot nu toe zegevierende Duitse strijdkrachten. Het zal niet vóór de winter afgelopen zijn. Het zal nog vier jaren duren, maar dat weet nog niemand. De winkelier, de ambtenaar, de landbouwer en de fabrieksarbeider, zij zingen aan Neêr- lands grenzen „Als ik op schildwacht sta met duizenden gedachten, dan denk ik bij mezelf hoelang moet ik nog wachten Het wachten duurt nog héél lang... SPORTNIEUWS uit onze gewesten STRAKS gaan ze weer naar school We hebben laatst ergens gelezen, dat er per jaar ongeveer driehonderd jonge kinderen in het verkeer om het leven komen. Als men sen van onze tijd zijn we een beetje afge stompt met cijfers en statistieken en zo'n be richt over driehonderd dode kinderen per jaar maakt dus niet eens zo'n verschrikkelijke indruk op ons.. We raken alleen nog maar ontsteld over spectaculaire catastrofes, zoals bijvoorbeeld die van de schoolkinderen in Keulen, die door een maniak met een vlam menwerper om het leven werden gebracht, terwijl hun onderwijzeressen met een lans werden doorstoken... Dat bericht maakte ons stil en vervulde ons met afschuw. Maar toch is de verkeersramp in ons eigen land, waarbij driehonderd kinderen - drie honderd - worden verminkt, gedood, niet door vlammenwerpers, maar door rijdende brokken staal, minstens even indrukwekkend en spectaculair, als wij ons even indenken, dat het ónze kinderen, broertjes, zusjes, klein kinderen kunnen zijn, die we op deze ver schrikkelijke manier kunnen verliezen. Of wanneer deze verkeersramp, die zich nu uit strekt over een heel jaar, zich zou voltrekken binnen één dag. Zouden er dan geen schul digen worden gezocht Zou dan niet openlijk worden geëist, dat er maatregelen werden ge- nemen, nu die driehonderd kinderen niet op voorkomen Ongetwijfeld. Maar is het dan niet reëel, dat we ook maatregelen eisen en nemen, nu die drihonderd kinderen niet op één dag, maar binnen één enkel jaar ten offer vallen aan de maniak, de moloch, van het moderne verkeer In zeker opzicht zijn wij volwassenen ver antwoordelijk voor de driehonderd dode kin deren per jaar, en de maatregelen zullen wij dus ook van onszelf moeten eisen. Vooral nu de zomer ten einde raakt, de scholen weer be ginnen, en tienduizenden kleuters voor het eerst naar de grote school gaan en dus ineens kleuter-af zijn. Die jonge kinderen hebben geen ervaring, geen inzicht in het verkeer, maar moeten er toch alleen doorheen, want de meeste ouders hebben geen gelegenheid om elke dag opnieuw hun kinderen zelf weg te brengen. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt ook dit jaar weer de aandacht van alle vol wassen weggebruikers voor de moeilijkheden van het jonge schoolgaande kind. Het doet een beroep op alle gemotoriseerde wegge bruikers om in het verkeer rekening te hou den met de onverwachtse bewegingen van kinderen, die verdiept in hun spel van en naar school, want kinderen spelen altijd, plotseling tussen geparkeerde auto's de weg op kunnen schieten, die een bal kunnen na lopen, die onvoorzichtig oversteken. Voet gangers kunnen kinderen helpen bij het over steken, kunnen hun behoeden tegen gevaren, die ze niet zien. Wielrijders en bromfietsers kunnen ook hun bijdrage leveren aan de vei ligheid van de kinderen in het verkeer door b.v. bij zebrapaden, waar kinderen staan te wachten, duidelijk vaart te minderen en hen een teken te geven dat men gaat stoppen. En wannéér er een auto of ander voertuig voor zo'n zebrapad stopt, stop dan zelf ook, zodat het kind, in de mening dat het veilig de weg over kan, niet verraderlijk wordt ge grepen door onverwachts opduikende brom mers, fietsers of auto's. Groot is ook de verantwoordelijkheid van de ouders. Wanneer zij samen met hun kin deren aan het verkeer deelnemen, dienen zij door een goed voorbeeld het kind als het ware op te voeden in het verkeer. Alleen maar zeggen, dat het kind wanneer het alleen de straat op gaat „voorzichtig moet zijn" heeft geen effect, wanneer men niet heeft laten zien hóé men voorzichtig moet zijn". Tenslotte kunnen zowel ouders als onder wijzers de kinderen zoveel mogelijk trachten in te prenten, dat zij gebruik moeten maken van zebrapaden, dat zij nooit hardhollend en plotseling, maar voorzichtig en duidelijk moe ten oversteken, dat zij desnoods de hulp moe ten inroepen van ouderen, wanneer ze het alleen niet aandurven. Wanneer alle ouderen dit najaar die aan dacht zullen opbrengen voor het kind in het verkeer, die het Verbond voor Veilig verkeer van hen vraagt, bestaat in elk geval de re delijke kans, dat de catastrofe van de drie honderd dode kinderen per jaar uiteindelijk zal kunnen worden ingeperkt. Gevonden Voorwerpen Bekendmakingen ALGEMENE POLITIEVERORDENING BURGERLIJKE STAND JACHTWET opening en sluiting van de jacht Dr. D. Dorrepaal houdt van 24 aug. tot 1 sept. geen spreekuur. Praktijkwaarneming door Dr. J. M. van Kalmthout te Hulst, (Nadruk vrboden) (slot) VOETBAL OEFENWEDSTRIJDEN In het afgelopen week-end werden door de plaatselijke voetbalverenigingen een aantal oefen wedstrijden met wisselend sukses gespeeld. Het le elftal van Spui ontving zaterdag Zaam- slag en wist met 2—1 te zegevieren. A.Z.V.V. toog zaterdag met het le en 2e elftal naar Hontenisse om de club van deze naam te bekampen. Het 2e elftal moest in Hontenisse II met 21 zijn meerdere erkennen. A.Z.V.V. I leed een onverwachte grote 7—4 nederlaag tegen Hontenisse I. In het veld was A.Z.V.V. zeker niet de mindere, maar toen reeds kort na de aanvang doelman Gommers geblesseerd werd en deze zijn plaats werd ingenomen door de back Verberkmoes was het niet te verwonderen dat een grote score werd bereikt. Zeker een pluspunt in deze wedstrijd is het te noemen dat de voorhoede van A.Z.V.V. tegen een zeker niet zwakke Hontenisse-verdediging 4-maal doel wist te treffen. Zij behoeven de toekomst zeker niet droevig in te gaan. Zondag waren het le en 2e elftal van Biervliet naar Axel gekomen om Axel II en III te bekam pen. De eerste wedstrijd Axel IIIBiervliet II was een groot overwicht voor Axel III en de uitslag 9—1 liet dan ook geen twijfel over de krachts verhouding. Axel IIBiervliet I gaf een geheel ander beeld. Biervliet gaf met een jong elftal een frisse partij voetbal te zien, waartegen de Axel-verdediging vaak niet opgewassen bleek. Ook Axel wist vaak goede aanvallen op te zet ten, maar vermeed teveel de buitenspelers hierin te betrekken waardoor een goede afwerking achter wege bleef. Een verdiende overwinning voor Biervliet al is de uitslag wel iets geflatteerd. WIELRENNEN WIELERWEDSTRIJD TE KOEWACHT Weer een overwinning voor Réné Pijnen, met een eervolle 3e plaats voor Richard Bukacki. In de zaterdag te Koewacht gehouden wielerwed strijd was het René Pijnen uit Woensdrecht die de overwinning behaalde, maar onze plaatselijke renner Richard Bukacki was de man die de wed strijd maakte. Toen 7 van de 30 te rijden ronden waren af gelegd was het Bukacki die in gezelschap van De Wolf, Voerman en De Feber het hazenpad kozen. En wanneer de verstandhouding beter was geweest bij dit 4-tal, wellicht had dit de beslissing kunnen betekenen. Nu werden zij na enkele ron den terug ingelopen. Enige ronden later was het weer Bukacki, nu samen met Voerman die een yoorsprong wist te nemen, maar onder aanvoering van René Pijnen, die de kracht van zijn eindsprint kent, werden de vluchters terug ingelopen. In de eindsprint van het peloton was het Pijnen die overtuigend won. UITSLAG 1. Pijnen Woensdrecht, 60 km in 1 uur 22 min 2. J. Roosendaal, Nieuw-Vossemeerj; 3. R. Bukacki, Axel 4. W. de Feber, Sluiskil 5. R. Wagtmans, Zundert6. C. Rentmeester, Ovezan- de7. J. de Vrieze, Souburg 8. J. Brouwer, Rotterdam9. E. Voerman, Westdorpe10. J. Wurts, Brouwershaven. RICHARD BUKACKI BEHAALDE ZIJN 7e OVERWINNING Zondag startte Richard Bukacki in een wedstrijd te Melle (B) ,met sukses. In de eindsprint welke met een 40-tal renners werd ondernomen was het Richard die als eerste over de eindstreep ging. Deze overwinning was de 7e die hij bij de nieuwelingen wist te behalen. Schroevendraaier, Prins Hendrikstraat 31 Wit zijden Sjaal, Stationsstraat 29 Telefoongids, Nieuwendijk 57Rekenliniaal, Noordstraat 40 Zwembroek met Badhanddoek, Evertsenstraat 11 Kolbertjasje, Nieuwendijk 64 Meisjesvest, Ro- bertstraat 38 Lederen tasje met inhoud, Graaf- jansdijk 3 Zwarte hoge gymnastiekschoen, Ma- grètte N 57 Houder met 4 sleutels, visschepnet, lederen padvindersriem, ring met steen, zwarte re genbroek, huissleutel, een ring met sleutels en één klein sleuteltje, Rijkspolitie Axel; Doublé Dames polshorloge, Eglantiersweg 4 Bruine portemon- naie, inhoudende een sleuteltje, Margrietstraat 12 Een paar witte kinderschoentjes, Buitenweg 84 Zeemlederen en lederen Motorwant, Spui, Poo- tersdorp 18 Grijze portemonnaie, inhoud fotos, Noordstraat 1 Groene regenjas (militair), Bea- trixstraat 2 Bruine portemonnaie met inhoud. Hospitaalstraat 8 Donkerblauwe nylonregenjas, Kapellestraat 1 Grijze damesportemonnaie, inhou dende een geldsbedrag en spaarzegeltjes, Baandijk 28, TemeuzenRing met 11 sleutels, Pr. Hen drikstraat 27 Gele kindersandaal, Bernhardstraat 31 Autoped en rolschaatsen, Kaaiwal 6 Blauwe nylonregenjas, Weststraat 71; 2 Zilverbonnen, Nieuwstraat 44 Bruin lederen portemonnaie inh. 0,29, Koestraat 8 Bruin lederen portemonnaie met inh., Margrietstraat 44 Bankbiljet, Evert senstraat 21 Groene regencape met capuchon, Oudewijk 43. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat in verband met het in gebruik nemen van het carillon in de toren van het stadhuis, de volgende maatregelen zijn genomen a. de standplaats voor landbouwwerktuigen is op zaterdag 22 augustus 1964, in de Weststraat; b. vanaf vrijdag 21 augustus om 18.00 uur tot zaterdag 22 augustus 22.00 uur is de Markt niet te gebruiken als parkeerterrein- Axel, 21 augustus 1964 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, wad. P. G. van de Bosse M. L. M. IJsebaert Burgemeester en Wethouders van Axel brengen, overeenkomstig artikel 203 der Gemeentewet, ter openbare kennis dat ter lezing voor een ieder ge durende 3 maanden op de secretarie der gemeente is neergelegd, de door de Gemeenteraad d.d. 30 juli 1964 vastgestelde 6e wijziging van de Algemene Politieverordening. Axel, 20 augustus 1964 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, wnd. P. G. van de Bosse M. L. M. IJsebaert Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat met ingang van 1 september 1964 het bureau van de burgelijke stand niet meer op zater dag van 9-10 uur geopend zal zijn. Indien aangiften niet uitgesteld kunnen worden tot de eerstvolgende werkdag, kunnen belang hebbenden zich op zaterdag, tussen 9 10 uur wen den tot één der volgende ambtenaren van de Bur gelijke Stand P. G. van den Bosse, Kanaalkade 2a, J. Francke, Prins Mauritsstraat 13 G. E. Mattheeuws, Koestraat 27, M. Oggel, Bylocquestraat 1. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, wnd. P. G. van de Bosse M. L. M. IJsebaert In het gehele rijk is de jacht op de hieronder vermelde wildsoorten geopend gedurende de daar naast vermelde vakken KLEINWILD patrijzen 1 september t/m 31 december fazantehanen 15 oktober t/m 31 januari fazantehennen 15 oktober t/m 31 december houtsnippen 15 oktober tlm 31 januari hazen 15 oktober t/m 31 december holenduiven 15 juli t/m 31 januari WATERWILD alle soorten ganzen, behalve brand,- rot en Canadaganzen, wilde eenden (Anas platyrhynchos) 1 sep. t/m 31 jan. slobeenden en talingen 24 juli t/m 31 jan. alle soorten eenden, behalve eidereenden, bergeenden, krooneenden, zwarte zee eenden, bruine of grote zeeëenden, gebril de zeeenden, zaagbekken (waaronder de nonnetjes) en ijseenden 1 sep. t/m 31 jan. watersnippen, poelsnippen en bokjes 18 aug. t/m 31 jan. goudplevieren 1 nov. t/m 31 dec. meerkoeten 18 aug. t/m 31 jan. In afwijking van het bovenstaande is a. de jacht op goudplevieren door middel van net ten, waarvan het gebruik geoorloofd, slechts in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Noord-Holland geopend, en wel van 1 nov. t/m 31 december daaraanvolgend b. de jacht op alle soorten ganzen door middel van netten niet geopend c. de jacht door middel van eendenkooien slechts geopend op wilde eenden, (Anas platyrhynchos), en wel van 24 juli t/m 13 februari daaraanvolgend slobeenden en wintertalingen, en wel van 18 augustus t/m 31 januari daaraanvolgend smienten, pijlstaarten en zomertalingen, en wel van 1 sept, tlm 31 jan. daaraanvolgend. Axel 14 augustus 1964 De burgemeester der gemeente, M. L. M. IJsebaert, wnd.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3