Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten MUTATIES BEVOLKING VERTROKKEN FIETSER TEGEN AUTO Vrijdagavond stak de 14-jarige van M. uit Axel per fiets de Provincialeweg over tussen de buurt schappen Magrette en Vaartwijk om zich op het rijwielpad te begeven. Hij werd hierbij geraakt door een passerende auto. v. M. kwam te vallen en liep een hersenschudding op en is opgenomen in het Ziekenhuis te Terneuzen. AUTO BOTSING Zondagmiddag om 14.50 uur reed Mej. 'M. Lk L. met een personenauto over de Langeweg, ko mende uit de richting Westdorpe. Aan de kruising met de Provincialeweg Axel—Roode Sluis verleen de zij geen voorrang aan een personenauto, be stuurd door E. van D. uit Hamme Durme (B). Mej. L. raakte met de voorzijde van haar auto de Belgische auto die hierdoor kwam te schuiven. Deze kwam aan de linkerzijde van de rijweg te recht en via een verkeersbord en een boom be lande hij in de sloot. Dokter Kats die spoedig ter plaatse was ver leende de eerste hulp en liet v. D. per ambulance overbrengen naar het Ziekenhuis te Sluiskil. De echtgenote en zijn beide kinderen liepen ontvel lingen op. De inzittenden van de Nederlandse auto kwa men er met de schrik af. De auto van v. D. werd zeer zwaar beschadigd, die van mej. L. werd slechts licht beschadigd aan de voorbumper en koplamp. AANRIJDING Zondagavond 16 augustus om 20.50 uur deed zich op de Hulsterseweg nabij het Poolse monu ment een aanrijding voor. Een bromfiets, bestuurd door de heer WA. L. B. uit Axel en een voet gangster, mevr. A. E. P. uit Axel begaven zich beiden aan de rechterzijde van de weg in de rich ting Hulst. Hoewel zij beweerde dat zij uiterst rechts liep, werd zij aangereden door de bromfiets waarbij beiden een lichte hersenschudding op- liejfen. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Zondagavond 16 augustus om 22.55 uur had er aan de derde Verkorting een gekompliceerd ver keersongeval plaats. Een file van drie auto s reden in de richting Hulst. De achterste auto, bestuurd door de heer W. C. de B. uit Hulst wilde de auto's inhalen. Tijdens deze manoeuvre bemerkte hij een brom fiets, bestuurd door de heer T. H. M. van D. uit Boschkapelle, die uit tegenovergestelde richting naderde. Door scherp naar links uit te wijken trachtte hij een aanrijding te voorkomen. De brom fiets die naar het midden van de weg zwenkte raakte echter de auto nog. Hij werd weggeslingerd en kwam op de andere auto terecht, maakte een salto en bleef op de weg liggen. Dokter Niesten uit Hulst verleende eerste hulp en konstateerde een rechter arm- en beenbreuk. Ook werd hij aan het hoofd gekwetst. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Hulst. DRUMBANDSHOW TE AXEL Maandag 17 augustus kwamen op uitnodiging van de drie organiserende plaatselijke drumbands, de vertegenwoordigers van de korpsen uit Z. Vlaanderen bijeen. Voorzitter van de Broecke kon acht korpsen welkom heten t.w. „Hosanna", „Concordia" en Thalia uit Axel. Harmonie Terneuzen, korps Irene Terneuzen, E.M.M. Groede, Jeugdbelang IJzendijke, Harmonie Oostburg. St. Franciscus uit Sluiskil was niet aanwezig. Genoemde korpsen hebben hun medewerking toegezegd om de be vrijdingsherdenking op 19 september luister bij te zetten. Er zal een défilé worden gehouden, een rondgang en tot slot een tap-toe op het A.Z.V.V.- terrein. Besloten werd tot vorming van 'n kontakt- commissie voor Oost- en West Zeeuwsch-Vlaan deren. Tot vertegenwoordiger en tevens sekretaris werd voor West Zeeuwsch-Vlaanderen benoemd de heer Everaerd uit IJzendijke. Voor Oost Z. Vlaanderen de heer Audenaerd uit Axel. Doel, de band tussen de korpsen te verstevigen en de kontakten verder uit te bouwen. In principe werd reeds besloten in het voorjaar van 1965 een show te organiseren in Terneuzen. REIS VAN DE ALGEMENE BOND VAN BEJAARDEN De afdeling Axel van de Algemene Bond van Bejaarden, die thans 280 leden telt, heeft dinsdag voor de 8e maal haar jaarlijkse reis gemaakt. Om half acht vertrokken 3 bussen van de Z.V.T.M. met 120 bejaarden. Via Perkpolder, Bergen op Zoom ging het naar Zevenbergsehoek waar een koffiepauze werd gehouden. Vandaar werd de reis voortgezet naar Rotter dam, waar men een rondrit maakte, om dan door Den Haag te rijden naar Madurodam, waar men om 12.30 uur arriveerde. Hier bleef men tot 3 uur en al kreeg men tijdens het verblijf hier een fikse regenbui, dit kon de goede stemming niet bederven. Via de boulevard van Scheveningen reed men naar het mooie Wassenaar waar men ook een rondrit maakte met de bussen. Van hieruit werd de terugreis aangevangen over Den Haag en Rot terdam, ook nu weer werd in Zevenbergsehoek een koffiepauze gehouden. Er werd hierna in Bergen op Zoom nogmaals gelegenheid gegeven de benen te strekken en zonodig een verfrissing te gebruik Om kwart voor negen arriveerde men weer in Axel. Allen spraken lof over de mooie reis die zij hadden gehad. Een woord van lof aan de zeker niet jeugdige heer H. Vreeke, de grote organisator van deze reizen is zeker op zijn plaats. 100 JAAR ESSELBRUGGE Dit jaar is het 100 jaar geleden dat door de heer Izaak Cransberg in de Noordstraat een zaak werd geopend in goud, zilver, horloges en klok ken. Het was later de heer Cransberg zijn schoon zoon, de heer A. Esselbrugge die in het bedrijf stapte en vele jaren met sukses de zaak dreef. Ook de heer A. Esselbrugge zijn zoon Pieter, voelde zich aangetrokken tot dit secure maar mooie vak en wist zich tot een goed vakman te ontwik kelen. Het was dan ook de heer P. Esselbrugge die, toen zijn vader op een gevorderde leeftijd kwam zich in de zaak vestigde tot enkele jaren terug. Het is nu de heer Th. W. Wikkerink die de zaak onder de naam Esselbrugge voortzet. Ter gelegenheid van dit 100-jarig bestaan was in een 'der étalages van de firma Esselbrugge een kleine expositie gemaakt van de in de voorbije periode verhandelde horloges, klokken, gouden- en zilveren sieraden, welke door de bezitters hiervan welwillend waren afgestaan. Verder was dit honderd-jarig bestaan van de zaak voor de Fam. Esselbrugge aanleiding om in Restaurant „Zomerlust" vrijdag 14 augustus een receptie te houden, die een zeer druk bezoek ken de. Naast de vele vrienden en kennissen die de familie Esselbrugge heeft, boden de wethouders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem vergezeld door de gemeentesecretaris, de heer P. G. van de Bosse, namens de gemeente de jubilaris hun felici taties aan. Vele zakenrelaties, Axelse neringdoenden en be sturen van vele verenigingen, waarin de heer Esselbrugge bestuursfunkties vervult, ontbraken niet op deze receptie. Onder hen die kwamen feliciteren troffen wij ook aan de heren Hoebé, de voormalige en te genwoordige commandanten van de Axelse vrij willige brandweer, waarvan de heer Esselbrugge ruim 40 jaar deel heeft uitgemaakt. Vele bloemstukken werden de familie aange boden. Deze dag zal door de familie Esselbrugge niet Vlug vergeten worden. Het grote vertrouwen dat steeds aan de naam Esselbrugge "werd gege ven en hier nog eens extra tot uitdrukking kwam, zal de heer Wikkering zeker goed hebben gedaan. s Avonds werd door „Concordia" en haar Drumband een serenade gebracht. DIAMANTEN BRUILOFT Dinsdag 18 augustus was het echtpaar Smies- van Driel wonende Buitenweg 29, 60 jaar ge trouwd. De heer Jozias Smies werd 8 november 1878 te Hoek geboren, maar toen hij amper 2 jaar oud was verhuisde zijn ouders naar Axel en zo voelt hij zich dan ook een echte Axelaar. Reeds op zeer jeugdige leeftijd, zoals dat toen gebruikelijk was werd hij in het arbeidsproces in- geschakelt en zo vertelde hij dat toen hij 8 jaar oud was vlas moest wieden voor 25 cent per dag. Later werd hij muldersknecht op de molen van de Klerk (thans bekend als de molen van Mis- seghers). In 1908 was het dat de heer Smies een eigen zaag begon in graan, meel en veevoeders en door zijn kennis van het vak en de grote bekendheid die hij in de jaren had verworven, had hij vlug een grote en goede klantenkring aan zijn zaak. Een van zijn hobby's was het fokken van raskonijnen en op de tentoonstellingen was hij het dan ook vaak die met de hoogste eer ging strijken. Zelfs nu op bijna 86-jarige leeftijd heeft hij nog steeds konijnen in zijn stal. Zijn echtgenote, Jozina v. Driel werd 4 juli 1884 aan het sluisje van de zeedijk onder de gemeente Zaamslag geboren. Ook zij heeft zeker haar aan deel geleverd in de zaak. Zij was het, die vaak de klanten moest bestellen of opdrachten voor le veranties in ontvangst moest nemen. Uit hun huwelijk zijn 3 dochters en 1 zoon ge boren, zij hebben 13 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen. Het heeft dit echtpaar dat in hun 60-jarige echtvereniging vele vrienden en kennissen heeft weten te maken, deze dag aan belangstelling niet ontbroken. Velen, onder wie de waarnemend burgemeester, M. L. M. IJsebaert en de gemeentesecretaris, de heer P. G. van de Bosse kwamen het diamanten echtpaar op deze zeer bijzondere feestdag felici teren. GLADIOLEN-SHO W Donderdag, vrijdag en zaterdag hield de afd. Zeeuwsch-VIaanderen van de Kon. Alg. Vereni ging voor Bloembollencultuur een grootse gla- diolenshow. Donderdagmorgen om 10 uur was het wethou der M. L. M. IJsebaert die deze show opende met passende woorden en de organisatoren met de show en hun nieuwe cultuur veel sukses wensten. Mevr. IJsebaert-Verlinde werd door een 2-tal meisjes een prachtige grote mand gladiolen aange boden. Nadat deze opening had plaatsgevonden werden de vele genodigden de show rondgeleid. De grote zaal van 't Centrum was in ware bloe mentuin omgetoverd. De opbouw van deze show was verzorgd door de heren Balkeneinde uit Lisse en Van Limburg uit Noordwijk die zeker hier bewezen hebben het vak meester te zijn. Reeds in de openingsdag was voor dit unieke feit grote belangstelling, evenals vrijdags, maar de zaterdag was zeker de topdag. De organisatoren hebben met deze show die be doeld was om het publiek in kennis te brengen met de pracht en grote verscheidenheid van gla diolen zeker aan de verwachtingen voldaan en een voortzetting van dit eerste optreden met hun produkten zal voor volgende jaren zeker vatbaar zijn. LUIDKLOK IN DE GEREF. KERK (Pironstraat) De oude luidklok uit de stadhuistoren, die door het plaatsen van een carillon verwijderd werd en onder monumentenzorg valt, is in bruikleen afge staan aan de Gereform. Kerk in de Pironstraat. Woensdagmorgen werd een aanvang gemaakt om de klok naar boven te hijsen om op de stalen luidstoel te worden gemonteerd, alles had een vrij vlot verloop. Het luiden van de klok zal elektrisch geschieden. De officiële inwijding van de klok zal zaterdag middag om 2 uur plaatsvinden. Wanneer de weers omstandigheden gunstig zijn zal dit plaatsvinden op de stoep voor de toren, bij minder gunstig weer zal men dit in het kerkgebouw doen. BENOEMING Met ingang van 1 oktober is bij de gemeente Axel tot kassier benqemd, de heer P. M. Goethals te Terneuzen, thans werkzaam bij de Rijksbelas- tingendienst te Terneuzen. JUBILEUM 6 september a.s. is het 35 jaar geleden dat in Axel een afdeling van de vakbond „Sint Willi- brordus" werd opgericht. Het plaatselijk bestuur van deze organisatie heeft gemeend, deze dag niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. Bernard Seghers zal gehuldigd worden om zijn 40 jaar aktief lidmaatschap. Opmerkelijk is, dat hij geen vergadering overslaateen voorbeeld voor de jongere generatie. Voordat Bernard bij Sint Willibrordus kwam, was hij reeds 5 jaar lid van de landarbeidersbond Sint Deus Dedit. Ook zullen in een feestelijke bijeenkomst nog andere leden worden gehuldigd. Begin volgend jaar bestaat de N.K.V., afdeling Axel, 35 jaar. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Sedert maandagavond omstreeks negen uur werd de 64-jarige heer J. A. de Kerf wonende in de Walstraat vermist. De man was lopende van huis vertrokken en niet teruggekeerd. De volgende dag werd de politie van een en ander in kennis gesteld en aangezien de heer de Kerf geestelijk gestoord is en bovendien erg bijziende werd een ongeluk gevreesd. Helaas werd dit vermoeden trieste waarheid toen vrijdagochtend het stoffelijk overschot Van de heer de Kerf uit de Kleine Kreek werd opgedregd. AXELSE TIJD NU WEER JUISTE TIJD Nadat het laatste jaar reeds veel werd gesuk keld met het uurwerk in de toren van het stadhuis mede door overbelasting van het mechanisme door de vergrote wijzerplaten en de aangebrachte verlichting en de klok vaak bleef stilstaan, was de laatste maanden het uurwerk uitgeschakeld en was de Markt geheel van tijdaanwijzing verstoken. Toen de carilloncommissie zo ver met haar ak- tiviteiten was gevorderd dat kon worden vastge steld dat het klokkenspel deze maand zou worden opgeleverd heeft ook de gemeenteraad de knoop doorgehakt en een nieuw uurwerk besteld voor de toren, waarbij elke wijzerplaat afzonderlijk door een kleine elektromotor wordt aangedreven. Ge lukkig gevolg hiervan is, dat sinds enkele dagen de klok weer de juiste tijd aangeeft en ook de ver lichting weer in bedrijf is, zodat wij mogen hopen nu weer dag en nacht een juiste tijdsaanwijzing va nde stadhuistoren te kunnen zien, vanaf van middag dan bovendien tot s avonds 10 uur opge luisterd met carillonspel op elk kwartier. ZONDAG 23 AUGUSTUS 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur predikant bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 2.30 uur Ds. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 2223 AUGUSTUS Dokter Schiltman. tot en met 31 JULI 1964 GEBOORTEN 3-7 Ranschaert, Martinus M„ Margrietstraat 55 19-7 van de Walle, Martha E. G. H„ Villapark 4727-7 Kegels, Erminio F. A., Bemhardstr. 9 31-7 de Poorter, Imelda M. C„ Olivierstraat 55; 10-7 Verstraten, Magdalena D„ Magrette 60 13-7 Haak Marko P., Te Waterstraat 19 15-7 Lensen, Frans R„ Margrietstraat 49 28-7 Koek koek, Cornelis M„ Nassaustraat 11 28-7 Beel- dens, Anja, Beatrixstraat 2610-7 Witte, Paulina, Nieuwendijk 62 15-7 Corduwener Marieke D., Villapark 65c. OVERLEDEN 21-7 Dieleman, Neeltje J„ Gentsevaartstraat 20; 22-7 de Jager, Elisabeth H„ w. v. Blok, Frans, Stationsstraat 26 27-7 Sarazijn, Maria L. C. C„ w. v. Cortvriendt, Franciscus, Pootersdijk 6. GEHUWD de Smit, Eduardus F„ en van de Vijver, Ga- briëlla M„ Terneuzen de Feijter, Jacobus J. en Dieleman, Adriana, Gen. Meijerstraat 9c Reuter, Lutz F. en Marthéze, Eugenie S„ Irenestraat 6. de Jonghe, Louisa M„ van Olivierstr. 28 naar DordrechtAntheunis, Amor L. L. C. E. van Walstraat 3 naar Breda Bukacki, Carlo F., van J. de Moorstr. 29 naar Deurne (B) van de Vij ver, Gabriëlla M„ e.v. de Smit, van Industrieweg (Zuid) 9 naar Terneuzen Stofferis, Roger P. en echtg, van Walstraat 68 naar Sas van Gent Briquet, Frits P. J. van Wilhelminastr. 70 naar Westdorpe Clement, Cornelis A. met gezin, van Markt 15 naar Veldhoven; Van der Borcht, Georges M. E, met gezin, van Villapark 5 naar BrusselBruggeman, Gerardus B„ van Juliana- str. 29 naar Sas van GentSponselee, Maria M. L„ van Evertsenstr. 10 naar HulStVijftigschild, Petronella F„ w.v. Fierinck, van Nieuwendijk 2 salonwagen naar Rotterdam de Vos, Cornelia, e.v. Dieleman, van Wilhelminastr. 102 naar Ter neuzen van Hoeve, Pieter, van Pr. Hendrikstr. 13 naar Dronten Nieuwland, Cornelis met gezin, van Pr. Hendrikstr. 17 naar H. I. Ambacht; Bareman, Frans, van Langedreef 4 naar Zaam slag Wieland, Pieternella, van Noordstraat 40 naar Middelburg Jansen, Marijke, van Zeestr. 4 naar Capelle aan de IJsel. VESTIGING IN DE GEMEENTE: Dieleman, Marielouis R. T. C. van Goirle naar Bylocqueplein 18; de Rooij, Aldegonda J. M. van Rijsbergen naar Villapark 81 van Hilst, Arie J. B. P. van Gouda naar Markt 15 Schoonder- woerd, Alijda C. van Gouda naar Markt 15 van Hilst, Johannes P. B. A. van Gouda naar Markt 15 van Hilst, Arie P. B. C. van Gouda naar Markt 15 Martinu, Leopold van Hontenisse naar Gen. Meijerstr. 13b de Kerf, Edumondus van Zaamslag naar Steenovens 11 Machielsen, Wilhelmina M. van Zaamslag naar Steenovens 11; Cortvriendt, Liliane A. P. A. van Veldhoven naar Villapark 56Antheunis, Dag van Woensdrecht naar Gen. Meijerstr. 19b; Obrie, Maria van Woensdrecht naar Gen. Meijerstr 19b Antheunis Willy van Woensdrecht naar Gen. Meijerstr. 19b; Antheunis, Conny van Woensdrecht naar Gen. Meijerstr. 19b Antheunis Robby van Woens drecht naar Gen. Meijerstr. 19b Appelman, Theophilus W. J. van Amsterdam naar Kinderdijk 5Hillenbrink, Petronella G. van Amsterdam naar Kinderdijk 5de Bakker, Petrus J. van Oost- en West-Souburg naar Markt 6Mobach, Maria A. van Oost en WTst-Souburg naar Markt 6 de Bakker, Patrick J. M. van Oost- en West- Souburg naar Markt 6; Mobach, Johannes P. van Oost- en West-Souburg naar Markt 6 van Assche, Eduardus F. M. van Vogelwaarde naar Gen. Meijerstr. 9bRottier, Lena M. van Hon tenisse naar Gen. Meijerstr. 9b Vanhee, Gerard van Oost Rozebeke naar Julianastr. 14 Ver schuren, Elly P. van Etten en Leur naar Stations straat 8 Somers, Johannes A. van Breda naqr Gen. Meijerstr. 13a Damen, Theresia M. P. van Breda naar Gen. Meijerstr. 13a Somers, Wilhel mina G. T. van Breda naar Gen. Meijerstr. 13a de Rijke, Helena e.v. Scheele, van Westdorpe naar Hulsterseweg 2 Nelis, Leendert J. van Oud-Vossemeer naar Sweelinckplein 5; Baaij, Cornelia van Oud-Vossemeer naar Sweelinckplein 5Nelis, Pieternella van Oud-Vossemeer tiaar Sweelinckplein 3 Kanis, Johanna G. van Goes Vossemeer naar Sweelinckplein 5 Roest, Maar ten van Oost- en West-Souburg naar Sweelinck plein 1 Schout, Jans van Oost- en West-Sou burg naar Sweelinckplein 1 Roest, Christiaan L. van Oost- en West-Souburg naar Sweelinck plein 1 Willighagen, Gerrit J. van Goes naar Sweelinckplein 3anis, Johanna G. van Goes naar Sweelinckplein 3 Willighagen, Catharina W. van Goes naar Sweelinckplein 3 Willigha gen,Antonia J. van Goes naar Sweelinckplein 3 de Jonge, Pieternella A. e.v. Dekker van Zaam slag naar Nieuwendijk 51 de Blaeij, Maria E. e.v. Dieleman van Terneuzen naar Gen. Meijerstr. 9d Dieleman, Arie C. van Rotterdam naar Oude- weg 90 Buijck, Abraham J. van Vlissingen naar Wilhelminastraat 53 van Doorn, Maatje E. van Terneuzen naar Wilhelminastr. 53 de Feijter, Jacobus J. van Hontenisse naar Gen. Meijerstr. 9c van Hilst, Johannes L. D. B. van Reeuwijk naar Markt 15; Kop, Johanna M. M. van Reeuwijk naar Markt 15; van Meenen, Jannis A. van Ter neuzen naar Handelstraat 6 Verplanke, Sara van Terneuzen naar Handelstr. 6Koning, Albertus C. van Utrecht naar Villapark 90Kapahang, Frederika J. van Utrecht naar Villapark 90; Koning, Petrus R. van Utrecht naar Villapark 90 Koning Sonja, van Utrecht naar Villapark 90 Fondse, Johannes van Oostburg naar Olivierstr. 28 Versluijs, Laurina K. M. van Oostburg naar Olivierstraat 28; de Buck, Debora P. van Sint Laurens naar Gen. Meijerstr. lid; de Smidt, Ja- comina e.v. Alblas, van Bergen op Zoom naar Gen. Meijerstr. 13d Mieras, Neeltje van Vlis singen naar Julianastr. 91 Pijpers, Pierre van Terneuzen naar Graaf Jansdijk 44 Hoogendoorn, Annie van Terneuzen naar Graaf Jansdijk 44 van Poelje, Franklin I. C. van Amsterdam naar Kinderdijk 1 Mol, Cornelis, van Goes naar Gen. Meijerstr. 19d de Baare, Elisabeth, van Goes naar Gen. Meijerstr. 19d. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Bunck, Johannes H. B. M. van Noordstr. 9 naar Walstr. 9b Santoiemma, Giuseppe met gezin van Villapark 13 naar Villapark 21 Martheze, Eddy R. van Irenestr. 6 naar Gen. Meijerstr. 13c Scheele, Jacobus van Robertstr. 49 naar Hulsterse- weg 2 van Bendegem, Pieter C. met echt. van Pr. Mauritsstr. 8 naar Wilhelminastr. 79 Kaijser, Cornelis met echtg. van Irenestr. 35 naar Julianastr 30 Dekker, Martinus van Sassing 30 naar Nieu wendijk 51 Dieleman, Jacob J. van Wilhelminastr 74 naar Gen. Meijerstr. 9dDieleman, Adriana van Wilhelminastr. 74 naar Gen. Meijerstr. 9c Alblas, Johannes van Emmastr. 90 naar Gen. Meijerstr. 13d Dieleman, Jan P. met gezin van Oudewijk 26 naar Gen. Meijerstr. 15b de Boer, Theo W. met echt. van Oudewijk 18 naar Gen. Meijerstr. 15c Veenstra, Mient met gezin van Nieuwstr. 48 naar Pr. Hendrikstr. 17; de Feijter, Adriaan van Nieuwendijk 60 naar Emmastr. 34 Stoffels, Frans J. met gezin van Wilhelminastr. 79 naar Buitenweg 23a. AANTAL INWONERS DER GEMEENTE: op 30 juni 1964 8027. op 31 juli 1964 8073.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2