NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG c»> c Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 78e Jaargang No. 46 Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktte en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, poetbm 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK AXEL neemt op zaterdag 22 augustus 1964 CARILLON in toren van het stadhuis in gebruik. Amper een jaar geleden vierde Axel het feit, dat haar 750 jaar geleden stadsrechten werden verleend. Toen kwam de gedachte op, de gemeente Axel een blijvend aandenken in de vorm van een carillon in de stadhuistoren aan te bie den. Deze gedachte viel blijkbaar in goede aarde, want vele bijdragen voor het carillon werden toegezegd. Zo werd tijdens de reünie van oud- Axelaars, die op 29 juni 1963 plaatsvond, door hen reeds een bedrag van bijna 1500,- aangeboden Vele particulieren, bedrijven, instellingen en organisaties volgden, zodat nog in 1963 opdracht kon worden gegeven tot de vervaar diging van de beiaard. Toen was een bedrag van rond 30.000, bijeen, inclusief de toegezegde bijdragen Dit kan met recht een bewijs van goede burgerzin worden genoemd De carillon-commissie. Het spreekt vanzelf, dat een en ander niet „vanzelf" tot stand gekomen is. Bovendien was er heel wat te regelen en te organiseren besprekingen moesten wor den gevoerd met leveranciers en adviseurs overwogen moest worden welke beiaard zou worden aangekocht enz., enz. De in het leven geroepen carillon-commis sie heeft vele besprekingen moeten voeren en belangrijke beslissingen moeten nemen. Bij brief van 10 januari 1964 kon deze de raad van Axel het klokkenspel aanbieden. De gemeenteraad besloot in zijn vergade ring van 21 januari d.a.v. het aangeboden carillon in dank te aanvaarden. Dit besluit werd op 7 februari 1964 door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedge keurd. Zaterdag a.s. om 3.00 uur zal dit carillon officieel in gebruik worden genomen. De beiaard. Een punt van discussie tijdens de verga deringen van de carillon-commissie is na tuurlijk geweest de samenstelling van het klokkenspel. In overleg met baar adviseur, de heer L. 't Hart, direkteur van de Neder landse Beiaardschool, en gelet op de beschik bare fondsen, is door de firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel een beiaard vervaar digd, bestaande uit de volgende klokken Kloknr. Toon Diameter Gewicht 1 F" 572 mm. 115 kg. 2 Bes" 456 64 3 425 54 4 D». 396 45 5 Es'" 382 41 6 E". 368 37 7 F'" 355 34 8 Fis'" 342 31 9 G'" 329 28 10 As'" 317 26 11 A'" 305 24 12 Bes"' 293 22 13 B>» 282 20 14 C"" 271 18 15 Des"" 262 17 16 D"" 254 16 17 Es"" 247 15.5 18 E"" 240 15 19 F"" 235 14.5 20 G"" 225 13.5 21 As"" 220 13 22 A"" 215 12.5 23 Bes"" 210 12 24 200 11 25 Des'"" 195 10.6 26 D»»> 190 10.3 Al deze klokken zijn zuiver afgestemde bronzen carillonklokken en zowel geschikt voor handspel als voor elektrisch-automa- tische bespeling. Een tijdschakelklok is aangebracht voor het automatisch in- en uitschakelen, alsmede voor de nachtuitsohakeling van het speel werk. De bespeling. De bespeling van de beiaard kan op twee manieren geschieden, n.l. elektrisdi-automa- tisch en door middel van handspel. De handspel-bespeling, welke dus bij bei- aard-concerten wordt toegepast, geschiedt door middel van een drie-octaafs stokken- klavier. De elektrisch-automatische bespeling vindt plaats door middel van muziekbanden. In eerste instantie zijn twee muziekbanden medegeleverd. De ene band bevat de volgende liederen Vol uur Merck toch hoe sterk (45 sec.) Kwart over Kom nu met sang (15 sec) Half uur Gelukkig is het land (30 sec.) Kwart voor Wilt heden nu treden (15 sec.) Op de andere band staan Vol uur Een scheepje in de haven lag (45 sec.) Kwart over Wie gaat mee over zee (15 sec.) Half uur De zilvervloot (30 sec.) Kwart vooA: Ferme jongens stoere knapen (15 sec.) Na het spelen van de melodie volgt de halfuur- of uurslag. Op 22 augustus a.s. zal de heer Leen t Hart het carillon bespelen en wel van 16.00- 17.00 uur en van 20.00- 21.00 uur. DOW Geïnteresseerd in LUCHTLIJN AXEL-BRUSSEL Gedacht wordt aan chartervluchten Dow Chemical in Terneuzen blijkt belang stelling te hebben voor een helikopterverbin ding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Brussel. In verband daarmee zal op zaterdag 22 aug. "s middags om half twee een helikopter van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena in Axel landen en kort daarna met vier per soneelsleden van Dow naar Brussel vertrek ken. Van Sabenazijde werd ons nog medegedeeld dat het hier geen proefvlucht betreft. Men wijzigt voor dit apart geval gewoon de lijn Rotterdam-Eindhoven-Brussel in Rotterdam- Axel-Brussel. Het ligt ook niet in de bedoeling, om de geregelde diensten, welke in de jaren 1955 tot en met 1957 tussen Axel, Rotterdam en Brussel werden onderhouden, te hervatten. Maar men acht het niet onmogelijk, dat in de toekomst ten behoeve van bijvoorbeeld Dow in Terneuzen vluchten in charter zullen worden uitgevoerd. Eén van de Sabena-directeuren zei ons, kort geleden een onderhoud te hebben gehad met burgemeester M. K. van Dijke uit Axel, die hem wees op de minder goede verbindin gen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Brussel. De Sabena-directie zegde toe, één en ander nog eens te bezien. Kort daarna is er kontakt geweest tussen de Sabena en Dow, waarna besloten werd, Axel aan te doen in plaats van Eindhoven voor het vervoer van vier per soneelsleden van de Amerikaanse fabriek in Terneuzen. Van andere zijde vernamen wij nog dat de Dow-directie sterk is geïnteresseerd in een snelle verbinding van Terneuzen naar Brussel en vandaar naar de Verenigde Staten. Ander zijds heeft ook de Salbena belang bij een aan voer van passagiers naar de grotere lucht lijnen, waarvan men vanaf Brussel gebruik kan maken. Een hervatting van de geregelde dienst Rotterdam-Axel-Brussel vice versa lijkt hen in dit stadium minder aantrekkelijk. Het toestel dat de vier passagiers zal opnemen, is een S-58, die in totaal twaalf passagiers kan vervoeren. Zoals bekend was Axel vanaf 4 oktober 1955 tot en met 30 september 1957 een vaste landingsplaats op het traject Brussel-Rotter dam vice versa. Als landingsplaats werd het concoursterrein nabij de Kinderdijk gebruikt. Verscheidene Zeeuwsvlamingen, vooral za kenlieden, maakten van deze helikopterver binding een geregeld gebruik. De stichting „Luchtverbinding Zeeuwsch-Vlaanderen" is nog steeds van mening, dat bij een permanen te luchtverbinding op een voldoend aantal passagiers kan worden gerekend. (P.Z.C.) Mr. H. van den Belt t Zondag 16 augustus overleed te Terneu zen op de leeftijd van 62 jaar mr. H. van den Belt, in leven kantonrechter te Terneuzen en Oostburg. Mr. van den Belt werd geboren op 22 fe bruari 1902 te Zwartsluis. Na het aflopen van het Geref. gymnasium te Kampen be haalde de overledene in 1926 de graad van meester in de rechten aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Na van 1926 tot 1928 assistent te zijn geweest op een advocatenkan toor te Rotterdam volgde op 13 oktober 1928 zijn benoeming tot griffier aan het kanton gerecht te Hoogeveen, in welke funktie hij op 20 juli 1934 werd benoemd te Terneuzen. Hier verbleef mr. Van den Belt tot 10 juni 1953, waarop hij werd benoemd tot kanton rechter te Zierikzee. Op 5 september 1953 volgde zijn benoe ming tot kantonrechter te Terneuzen, tevens belast met de waarneming van de werkzaam heden van het kantongerecht te Oostburg. Tijdens de oorlogsjaren werd mr. Van den Belt van juni 1941 tot Kerstmis 1942 door de Duitsers gegijzeld. Overeenkomstig zijn leefwijze en persoon is donderdagmiddag op de Zuiderbegraaf- plaats op sobere wijze het stoffelijk overschot van mr. H. van den Belt, ter aarde besteld. Voorafgaand vond een rouwdienst plaats in de aula, waarin voorging een zwager van de overledene, ds. J. de Feijter uit Berkum. Deze bepaalde zijn herdenkingsrede uit ge deelten van Johannes 14 en Openbaring 21. Onder de velen die de overledene de laatste eer bewezen, waren vele figuren uit de rech terlijke macht, advocaten, rijks- en gemeente politie, deurwaarders en ambtenaren van de griffie Terneuzen, en zeer vele vrienden en verdere belangstellenden. DRIE MENSEN VERMIST OP DE WESTERSCHELDE Drie mensen die dinsdagmiddag bij slecht weer in een klein bootje vanuit Rilland Bath de Westerschelde zijn opgevaren, zijn tot dus ver niet teruggekeerd. Men neemt aan dat zij zijn verdronken. Het bootje is onbemand aangetroffen. De slachtoffers zijn de 50-jarige bakker G. Koster uit Rilland Bath (vader van vier kinderen) en de 49-jarige onderwijzer J. Blok uit Den Haag, met zijn twaalf jaar oude dochtertje Connie. Het gezin van de heer Blok telde zeven kinderen. Speurtocht Rond twee uur vertrokken de drie mensen in een sloep vanuit de zogenaamde Rattenkaai - 'n klein haventje vroeger gebruikt voor het laden van suikerbieten enkele kilo meters van Rilland Bath. De sloep, vermoe delijk eigendom van bakker Koster, had geen zeil, geen motor en geen zwemvesten aan 'boord. Toen de drie om vijf uur 's middags nog niet terug waren heeft een zoon van de heer Koster met een aantal vrienden een speur tocht ingezet in een motorbootje. Spoedig daarop ging ook de R.P. 18 van de Rijks politie uit Wemeldinge de Westerschelde op om naar de vermisten te speuren. Lege boot gevonden. Met zoeklichten heeft de Rijkspolitie het woelige water van de Westerschelde geduren de de nacht afgezocht. Eerst gistermorgen vond zij de boot langs de kust op een half uur gaans van de Rattenkaai. De boot was leeg. AXELSE COURANT Ksraitaal - aboaoeatat At hom f 1,25. Andac Buitenland 2, plaataca f Ui, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bfl kontrakten belangrijke rednktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Reine Advertentiën 1-5 regels 1,- iedere regel meer 12 cent extra. Programma voor het beiaardconcert van 16.00 - 17.00 uur 1. a. Psalm 150 b. Komt nu met zang c. Dankt, dankt nu allen God 2. Drie liederen uit Valerius' Gedenkklank a. Gelukkig is 'het land b. O Heer die daar des hemels tente spreidt c. Wilt heden nu treden 3. Drie liedjes van de zee a. Wie gaat mee over zee b. Een scheepje in de haven landt c. Ik voer laatst over zee 4. Drie historische liederen a. De Zilvervloot (J. J. Viotta) b. In een blauwgeruite kiel (R. Hol) c. Een liedje van Koppelstok (A. J. Schooleman) 5. Drie vaderlandse liederen a. Wij leven vrij (J. W. Wilms) b. Wij willen Holland houen (A. Spoel) c. Alle man van Neerlands stam (H. J. den Hertog 6. Drie koralen a. De Heer is mijn Herder b. Rust mijn ziel, Uw God is Koning c. Grote God, wij loven U Programma voor het beiaardconcert van 20.00 - 21.00 uur 1. Prelude (improvisatie) (Leen 't Hart) 2. Drie oud-Nederlandse volksliedjes a. Daar was een sneuwwit vogeltje b. De vier weverkens c. Jan Hinnerk 3. Suite (E. Ph. Chédeville) (1696-1762) a. Marche b. Menuet c. Rigaudon d. Tambourin 4. Drie Engelse volksliedjes a. Believe me if all those endearing young charmes b. Home sweet home c. Drink to me only with thine eyes 5. Drie oude dansen a. Pavane (J.P. Sweelinck (1562-1621) b. Musette (J. S. Bach) (1685-1750) c. Gavotte (K. F. Hurlëbusch) (1696-1765) 6. Drie volksliedjes uit andere landen a. 't Ros beiaard doet zijn ronde (België) b. Muss 1 denn, muss I denn (Duitsland) c. Au clair de la lune (Frankrijk) 7. Kleine Suite Leen 't Hart (1920) a. Preambulum b. Siciliano c. Air d. Sarabande e. Toccatine 8. Improvisatie Opschriften Uit het vorenstaande zal U duidelijk ge worden zijn, dat dit carillon behoort tot de kategorie van lichte beiaards. Daarom was het niet doenlijk de klokken van inscripties te voorzien. Dit zou zonder twijfel afbreuk hebben gedaan aan de zuiver heid van de toon. Dientengevolge moest worden volstaan met op de grootste klok de inscriptie te plaatsen 1213 - AXEL 750 JAAR STAD - 1963 Bovendien is een bronzen plaquette aange bracht, waarop een aantal bijzonderheden staan vermeld. De oude luidklok Nu er als gevolg van het aanbrengen van de klokken geen plaats meer was voor de oude luidklok is deze in bruikleen afgestaan aan de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat. Deze luidklok zal op dezelfde dag om 2.00 uur in gebruik worden genomen. Ondanks voldoening blijven er wensen m Het is begrijpelijk, dat de leden van de carillon-commissie voldaan zijn over de re sultaten van hun aktiviteiten. Toch blijven er nog wensen. Wensen, die ongetwijfeld nog zullen worden vervuld. De eerste en voornaamste wens is wel deze, dat het carillon wordt uitgebreid tot een beiaard van 35 klokken. Dan zal Axel een carillon hebben, waarop alle beiaard-muziek ten gehore kan worden gebracht. De tweede wens is, dat nog meer muziek banden aan het gemeentebestuur kunnen wor den aangeboden. Banden met Kerstliederen, met Sint Nico- laasversjes, met vaderlandse liederen. Wij twijfelen er niet aan of binnen een jaar zullen ook deze wensen in vervulling zijn gegaan Vandaag landing van SABENA-helikopter

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1