OPENBARE VERGADERING Uit onze Omgeving Axel AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de uren, waarop de gemeentesecretarie voor het publiek geopend is. 5. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de uren, waarop het bureau van de burgerlijke stand voor het publiek geopend is. 6. Voorstel tot aankoop van de woning Hospitaalstraat 9 van de heer R. C. Dieleman te Axel 7. Voorstel tot aankoop van het perceel Buitenweg 28 van de heer I. de Feijter te Axel 8. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van de woning Kanaalkade 18 te Axel 9. Voorstel tot het vaststellen van de 6e wijziging van de Algemene Politiever ordening 10. Voorstel tot wijziging van de regeling voor het toekennen van een loonbijslag 11Voorstel tot het verlenen van een sub sidie aan de Christelijke Zangvereniging „Asaf" in een eventueel tekort op de uit voering van „Der Messias" van G. F Handel 12. Voorstel tot het vaststellen van de werke lijke kosten voor het gewoon lager onder wijs over het jaar 1962 en de voorlopige afrekening over de jaren 1958 tot en met 1962 13. Voorstel tot het verlenen van een garan tie wegens een door de Stichting Protes tants-Christelijke Bejaardenzorg te Axel te sluiten geldlening voor de stichting en inrichting van een dienstencentrum voor de bejaardenzorg 14. Voorstel tot het pachtvrij maken van een perceel bouwland, gelegen aan de Buth- straat, groot ca. 475 m2, in pacht bij de heer W. Koster te Axel 15. Voorstel tot het verhogen van het ge meentelijk subsidie aan de Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek over het jaar 1963 16. Voorstel tot het wijzigen van de Pre- cario- en Retributieverordening 1963 17. Voorstel tot vaststelling van de 2e wij ziging van de begroting van het gemeen telijk gasbedrijf voor 1964 18. Voorstel tot ruiling van grond aan de Oranjestraat met de heer C. A. van Beest te Axel en de Hervormde Gemeente te Axel 19. Voorstel tot vaststelling van de „Huur- verordening Woningbedrijf" ter vervan ging van de „Huur- en veihuurveror- dening". 20. Voorstel tot het vaststellen van de 3e en 4e wijziging van de gemeentebegroting voor 1964 21. Voorstel tot het verlenen van het recht van opstal op een perceel grond hoek Burchtlaan-Weststraat aan het Algemeen Bestuur van het Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht en de dienst Gemeentewer ken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. 22. Voorstel tot aankoop en verhuur van sportaccomodatie van en aan de voetbal vereniging „Spui" en voteren van gelden voor het treffen van voorzieningen aan deze accomodatie 23. Voorstel tot vaststelling van een struc tuurplan voor de gemeente Axel 24. Rondvraag 25. Sluiting. MEDEDELINGEN Wij delen u in antwoord op de in de raadsvergadering van 30 juni 1964 gestelde vragen mede a. Vraag van de heer de Feijter naar de oor zaak, waarom op een aanvraag om ver gunning tot het bouwen van zes auto boxen aan de Wilhelminastraat nog steeds geen beslissing is genomen Op de bedoelde aanvraag kon geen gunstige beslissing worden genomen, omdat de beoogde bouw in strijd is met de „Verordening Be bouwingsvoorschriften Prins Hendrikstraat, Ds Jan Soharpstraat en Wilhelminastraat". Bovendien voldeed het plan niet aan de eisen van welstand. Wij hebben belanghebbende van deze bezwaren in kennis gesteld en daar bij medegedeeld bereid te zijn voor een aan de eisen van welstand voldoend plan onthef fing van het verbod, vervat in de meerge noemde verordening, te overwegen. b. Vragen van de heren de Feijter en Oggel inzake reconstructie hoek Buitenweg bij garage „Cito" Bij het uitbreidingsplan-Oost, vastgesteld bij raadsbesluit van 26 april 1962, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten dd. 25 januari '62, no. 2044/220, 3e afd., is de door de heren de Feijter en Oggel bedoelde knik aange bracht ter plaatse waar voorheen een tamelijk scherpe bocht in de Buitenweg voorkwam. Op dit punt sluit de van Gistellelaan op de Buitenweg aan en komt straks de nieuw aan te leggen straat achterlangs de Buiten weg naar het Szydlowskiplein uit. Inderdaad maakt deze knik de passage, vooral voor lan ge voertuigen, niet gemakkelijker. Dit is ook juist het met deze constructie beoogde effeci met het oog op de geprojecteerde definitieve toestand, waarbij de verbinding van Gistelle laan - Szydlowskiplein vloeiend is gemaakt en het verkeer over de Buitenweg moet af remmen. In verband met de aanleg van de van Gis- j tellelaan moest deze aansluiting conform het geldende uitbreidingsplan gemaakt worden. Zoals de heer Oggel terecht opmerkte, zal deze constructie na het aanleggen van de nieuwe verbinding met het Szydlowskiplein een sluitend geheel vormen. c. Vraag van de heer Hamelink om bij de verdere bebouwing langs de Zuidsingel afwisseling in de architectuur te bevor deren Zoals wij reeds in uw vergadering van 29 ok tober 1963 op een soortgelijke vraag van de heer Hamelink hebben geantwoord, streven wij naar afwisseling in de architectuur, hetzij door overleg met betrokkenen, hetzij door toe passing van de desbetreffende voorschriften. Wij geven u nogmaals de verzekering dat wij ook ten aanzien van de verdere bebouwing langs de Zuidsingel hieraan op verantwoorde wijze onze volle aandacht besteden. d. Vraag van de heer van der Lee inzake op nemen van de Zuidsingel in de bebouwde kom en maatregelen tegen slipgevaar al daar Met de Rijkswaterstaat en de Provinciale Wa terstaat zal contact opgenomen worden om een snelheidsbeperking tot 50 km te bevorderen op de Zuidsingel en Kanaalkade, vanaf de wegsplitsing met de Buthstraat (Staphorster) tot de Eerste Verkorting. In afwachting daarvan zullen zo spoedig mogelijk op de gevaarlijkste punten waar schuwingsborden model 100 (slipgevaar) wor den geplaatst. e. Vraag van de heer Oggel inzake oproeping van plaatsvervangende leden der Finan ciële Commissie in geval van verhindering van leden Regelmatig is in de convocaties voor de ver gaderingen van de Financiële Commissie de vraag opgenomen bij verhindering tijdig voor af daarvan kennis te geven aan de secretaris van de commissie, opdat nog een plaatsver vangend lid kan worden uitgenodigd. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven of wan neer de verhindering dermate plotseling ont staat, dat daarvan niet tijdig kennis kan wor den gegeven, is het tot onze spijt niet moge lijk een plaatsvervangend lid op te roepen. OVERIGE MEDEDELINGEN a. bij ons besluit van 23 juni 1964 is F. de Blaeij benoemd tot straatmaker in vaste dienst, ingaande 15 juli 1964 b. bij ons besluit van 23 juni 1964 is D. A. Verschraegen benoemd tot bosarbeider in vaste dienst, ingaande 1 augustus 1964. Predikbeurten Langs de Scheldestromen Verbetering weg Axel - Kijkuit Naar „De Stem" bericht zijn momenteel onderhandelingen gaande tussen rijkswater staat van Zeeland over een eventuele over dracht van het gedeelte vanaf Axel naar het punt Kijkuit van de rijksweg aan provinciale waterstaat. Wanneer de overdracht werkelijk zal geschieden acht men algemeen de kans op verbetering van deze in slechte staat verke rende en druk bereden weg groter. Van verschillende zijden is reeds dikwijls verbetering van de weg bepleit. De raad be steedde er zelfs destijds een gepeperde motie aan. Nieuwe benoemingen '64 Dow Terneuzen. De heer Ron Bollen is met ingang van 1 augustus a.s. benoemd tot work-manager van Dow Chemical Internationaal N.V. te Terneuzen. De heer Bollen volgt de heer Henry Hunter op, die is overgeplaatst naar de fabrieken van Dow in Midland (V.S.). Voorts is de heer H. D. Sullivan benoemd tot project production-manager voor de che mische afdeling van Dow in Terneuzen. Philips Terneuzen gaat uitbreiden. De N.V. Philips gloeilampenfabriek te Eindhoven gaat haar bedrijf voor de fabricage van kleine lampen aan de Industrieweg te Terneuzen uitbreiden. De N.V. heeft aan de gemeente Terneuzen verzocht haar een perceel grond te verkopen ter grootte van 1.58.00 ha., grenzend aan het perceel waarop de reeds in gebruik zijnde be drijfsgebouwen staan. De ruim anderhalve hectare zullen worden afgetrokken van de meer dan 6L2 hectare die Philips destijds bij aankoop van de eerste gronden gratis in optie kreeg tot 25 januari 1967. Philips heeft nog meer plannen voor de toekomst, want naast de ruim 5 ha., die de N.V. thans nog in optie heeft, is gevraagd om een nieuw perceel in optie van meer dan 5/^ ha. Het concern is bereid daarvoor een bedrag te betalen van 35 cent per m2 per jaar. Ook deze optietermijn zal lopen tot 25 januari 1967. „Met het nemen in optie van deze ter reinen beoogt de N.V. de zekerheid te ver krijgen niet door gebrek aan bouwterrein in haar expansie te worden beknot", zo schrijven b. en w. van Terneuzen in een praeadvies aan de gemeenteraad, die op woensdag 29 juli a.s. over deze zaken zal beslissen. Overigens zijn al deze uitbreidingsplannen nog vaag, vernamen wij van het Philipspers- bureau te Eindhoven. Er konden dan ook nog geen concrete mededelingen over worden ge daan. Zeker is wel, dat uitgebreid zal worden, maar op welke wijze dit zal gebeuren, wordt binnenskamers nog volop bestudeerd. Bejaarde door auto gegrepen en gedood. Woensdagavond om kwart over zes deed zich op de weg van Terneuzen naar Hoek een verkeersongeval voor, dat een 68-jarige in woner van Hoek, de heer A. van Opdorp, het leven kostte. De heer Van Opdorp reed met zijn brom fiets over de ventweg langs de weg van Ter neuzen naar Hoek en stak zonder uit te kij ken de voorrangsweg over. Daar kwam juist een personenauto aan, die bestuurd werd door de heer P. J. G. M. Lemmer uit Veghel. Een aanrijding was onvermijdelijk. De heer Van Opdorp werd tegen het wegdek gesmakt en overleed enkele ogenblikken later, nog voordat dokter H. Hofstee uit Hoek ter plaatse was om medische assistentie te verlenen. De heer Van Opdorp was gehuwd. Kijkers en Luisteraars. Op 1 juli jl. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1 729 297 televisietoestellen aan gegeven tegen 1 715 220 per 1 juni (t/m 17 juli 1 738 862). Er waren op 1 juli 2 655 194 geregistreer de radiotoestellen tegen 2 657 361 op 1 juni jl. Het aantal aansluitingen op de draad omroep bedroeg op 1 juli 455 919 tegen 457 474 op 1 juni jl. van de GEMEENTERAAD van AXEL BUS IN BRAND Maandag te 16.00 uur raakte op de Kinderdijk nabij het kruispunt Drieschouwen een bus van de Z.V.T.M. door kortsluiting in brand. De chauffeur, J. D. uit Clinge probeerde met het brandblusapparaat dat in de bus aanwezig was het vuur te bedwingen, maar slaagde daar niet in. Met een groot brandblusapparaat van de heer van Ackeren was het vuur hierna snel gedoofd. De Axelse brandweer die inmiddels was gewaar schuwd en snel ter plaatse was hoefde niet meer in te grijpen. Aan de bus was brandschade ontstaan. AUTO SNIJD SCOOTER Maandagavond te 19.30 uur wilde J. A. van G. uit Ubbergen (B) op de Provincialeweg Axel Rode Sluis met een personenauto, een scooter wel ke werd bestuurd door L. H. G. uit Rixensart (B) inhalen op het moment dat er een tegenligger in de nabijheid kwam. Om niet op deze tegenligger te rijden moest hij de scooter snijden en raakte de.ze. De scooter kwam te vallen, G. liep hierbij geen verwondingen op maar zijn echtgenote, die op de duo zat liep verschillende ontvellingen op en een 3tal tanden waren gebroken. Dr. Kats was snel ter plaatse en verleende de eerste hulp. Het echtpaar G. werd ondergebracht bij kennis sen in Axel. De scooter werd door de val beschadigd. DAGJE UIT Zondag a.s. vertrekt het R.K. Zangkoor voor een dagreisje naar België. De tocht zal voornamelijk voeren langs de Leie. Na de tweede H. Mis zal het vertrek zijn. VRACHTAUTO TEGEN PERSONENWAGEN Dinsdagmiddag reed P. van M. uit Terneuzen met een vrachtauto van de loskade van de N.S.M. de Rijksweg op en wilde draaien in de richting Sluiskil. Op dat moment naderde vanuit de richting Axel een personenauto, bestuurd door G. A. uit St.- Niklaas (B.) Van M. had doordat een grote tankauto op de loskade stond de auto niet zien komen en de bum per van de vrachtauto raakte de personenauto aan de linkerzijde, waardoor deze een halve slag in de ronde draaide en aan de andere zijde van de rijbaan terug in de richting Axel stond. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar de personenauto werd vrij ernstig beschadigd. STORM EN REGENSCHADE Evenals in andere delen van het land heeft de storm en de regen zaterdag ook bij ons schade en groot overlast bezorgd. Te Drieschouwen was een boom ontworteld en kwam op het rijwielpad terecht. In zijn val had hij de telefoon- en elektrische leidingen vernieuld. De boom was door de Provinciale Waterstaat snel van het rijwielpad verdwijderd maar voor P.Z.E.M. en P.T.T. was voor het herstellen van de leidingen meer tijd en werk nodig. In de Prins Hendrikstraat was door het vele water een stukje van het wegdek verzakt. In de Buitenweg en Oudeweg was veel overlast van water en hier werd door de gemeentedienst met pompen en tankauto het water verdwijderd. Op vele plaatsen werden bomen ontworteld of braken af. Gelukkig werden nergens personen getroffen. GESLAAGD AAN DE U.T.S. TERNEUZEN Aan de U.T.S. te Terneuzen slaagden de vol gende stadgenoten Afdeling Elektrotechniek, praktisch gedeelte (eind getuigschrift D. Boon, H. Oggel. Afd. Werktuigbouwkunde (eindgetuigschrift) M. Dieleman, A. den Hamer. Afdeling Werktuigbouwkunde voorlopige ver klaring) R. Stoelinga. Voor het examen van de stichting vakopleiding en examens in het bakkersbedrijf, afgenomen in de technische school te Terneuzen, slaagde voor het examen gezel o.a. onze stadgenoot, J. W. Herman. De volgende leerlingen werden bevorderd. Van de schakelklas naar de eerste klasse: J. de FeijterC. de RegtE. Sorber L. van Wiemeersch, allen te Axel. Van de eerste klasse bouwkunde naar de tweede klasse bouwkunde C. de Pooter, Axel. Van de eerste klasse elektrotechniek naar de tweede klasse elektrotechniek F. Verstraeten, Axel. Van de eerste klasse werktuigbouwkunde naar de tweede klasse werktuigbouwkunde K. FraanjeJ. HollebekJ. van Langevelde, allen te Axel. VOOR MULO-A EN MIDDENSTANDSDIPLOMA slaagden o.m. onze stadgenoten H. v. d. Berg en A. de Dijcker, leerlingen van de St. Clemens Jongensulo te Hulst. GESLAAGD Voor het examen V.E.V. sterkstroommonteur te Rotterdam gehouden, slaagde M. C. van Alten, A. Buijs, G. Kayser en F. de Jonge uit Axel. Bij het deze week te Goes gehouden examen slaagde voor Mulo-A met Middenstandsdiploma mej. J. Verijzer. Voor Mulo-A met Wiskunde mej. J. J. Dieleman, beiden alhier. GROTE VAKANTIEDRUKTE Het begin van deze week waarin de z.g. .Gentse Feesten" en de bouwvakvakanties samenvielen gaf ook aan Axel het aanzien van een toeristische va kantieplaats. Vrijwel alle parkeergelegenheid was nu ook op maandag en dinsdag vol bezet en velen wandelden door de winkelstraten of vonden een plaatsje voor een verfrissende dronk in de daar voor passende gelegenheden. Het was gezellig druk en de vele bezoekers konden in de zaken en in het verkeer met de nodige soepelheid vrij vlot worden verwerkt. De Axelse VVV die al jarenlang ijvert voor bevordering van het toerisme van de kust naar het achterland streeft zoals op deze dagen weer bleek naar een zeer reëel toeristisch belang, en nu in samenwerking met VW's en gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen meer middelen beschikbaar zullen komen om de propaganda voor bezoek aan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen intensiever te gaan voeren en ook het dienstbestoon aan de aanwezige toeristen aanzienlijk uit te breiden, lijdt het wel haast geen twijfel of de gezellige drukte in deze vakantietijd zal ook in de toekomst blijven voort duren, zowel in de straten als op de camping en in het zwembad. ORIEN TA TIERIT Dinsdag organiseerde de plaatselijke technische- school een oriëntatierit. De rit werd gereden in tweetallen. Men startte vanuit de Kerkdreef voor een afstand van 21,5 km. De tocht voerde hoofd zakelijk langs binnenwegen in de omgeving van Axel. Als overwinnaars kwamen over de eind streep het duo Piet Jansen en Kees Balkenende. Beiden leerlingen van de tweecfe klas timmeren. Tweede werden Wilfried de Jaeg=r en Marcel de Caluwé, ook uit de tweede klas timmeren. De derde prijs werd behaald door Bram de Bruyne en Jan Duyne. (derde klas bankwerken). De organisatoren kunnen op een prachtig ge slaagde dag terugzien. ZONDAG 26 JULI 1964 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pënnings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. Hommes, Hilligersberg. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 2526 JULI Dokter Boor. op DONDERDAG, 30 JULI 1964, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 2