STRUCTUURPLAN VOOR AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 25 JULI 1964 78e Jaargang No. 43 Nieuws- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHI7VT IEDBRE ZATERDAG db 1.25. Buitenland 2.—. 1 l». Hoofdredaktie s J. C. VINK. Undirt-ftr en Administratie Axel, Markt 12. tel. 0 1155 - 646, pusdius 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRITS10 cent per Bq kontrakten bdangriflce rednktle. Mededelingen 30 cent per BA Kleine Advertentiën 1 - 5 regels l.~ Iedere regel meer 12 cent extra. De gemeente AXEL groeit onstuitbaar mee met de ontwikkeling in de Kanaalzone, en de van oudsher daterende functie als verzor gingscentrum voor de gehele streek gaat zich ook nog steeds sterker manifesteren. Te meer daar Terneuzen met een eigen industriële ont wikkeling duidelijk een andere richting uit gaat, en het resterende deel van de Kanaal- zóne en al degenen die daar wonen en wer ken behoefte hebben aan een centrumgemeen te. De agenda van de gemeenteraadsvergade ring van volgende week spreekt in dit ver band ook weer duidelijke taal. De gemeente gaat in de Buitenweg grond aankopen omdat het Rijk op de hoek van het Szydlowskiplein en de Buitenweg een gebouwencomplex wil stichten voor een landbouwcentrum. Met het Rijk is hiervoor reeds overeenstemming be reikt, aldus de mededeling van B. en W. in het prae-advies en de gemeente zal dus nu over de gronden moeten kunnen beschikken. Een tweede belangrijke aanwijzing in de zelfde richting is het voorstel in deze zelfde raadsvergadering recht van opstal te verlenen op een perceel grond van 2000 m~ op de hoek van de Burchtlaan en de Weststraat aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht en de dienst Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (thans nog gevestigd te Terneuzen) welke dienst zich nu na het uit treden van de gemeente Terneuzen in Axel wil gaan vestigen. Deze beide punten die stellig weer belang rijk bij kunnen gaan dragen tot de centrum- funktie van AXEL vermelden wij hier slechts als onderstreping van een der laatste agenda punten van deze raad het vaststellen van een stuctuurplan voor de gemeente Axel. Het getuigt stellig van een vooruitziende blik bij ons aktieve gemeentebestuur dat men thans de raad een dergelijk plan voorlegt, waarbij dan over een vaste richtlijn kan beschikken bij de verdere ontwikkeling van Axel, iets wat zeker nodig zo niet noodzakelijk is, bij de huidige vaak sprongsgewijs gaande groei in de gehele Kanaalzone. De kaart van dit structuurplan, die in vele kleuren is uitgevoerd leent zich helaas niet voor een duidelijke reproduktie in zwart, zo dat wij hieronder slechts de toelichting kun nen laten volgen. Iedere Axelaar zal zich evenwel aan de hand van deze beschrijving wel een voorstelling kunnen vormen van de toekomstige ontwikkeling zoals deze donder dag ter goedkeuring aan de raad zal worden voorgelegd. De vaart in de werken van de Kanaalzone en van de woningbouw in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen doet voor de plaats Axel de wen selijkheid naar voren komen, de bakens voor de toekomstige ontwikkeling uit te zetten. Tot nu toe deden zich bij het bepalen van de ligging, de maat en de aard van de uit breidingen nauwelijks principiële problemen voor tussen de Kreek en de spoorlijn de woonwijken aan weerskanten van het cen trum tussen de Oude en de Nieuwe dijk de bedrijven. Beide gebieden raken evenwel ge vuld, zo al (nog) niet met gebouwen dan toch met toezeggingen en concrete plannen. In be paalde sectoren raakt men zelfs uitverkocht. Reeds uit dien hoofde is beraad gewenst over de verdere gang van zaken bij de ontplooiing van de stad. Ook van buiten naar binnen denkend is het tijd, dat er een structuurplan beschikbaar is. Waar zal de groei van Axel zijn begrenzing vinden, al of niet definitief Welke consequenties brengt dat mee voor het wegenstelsel, de stedelijke werkgebieden, de groenvoorziening en de centrumontwikke ling Men kan immers niet alleen uitgaan van b.v. de elasticiteit van de kern, van de grootte van het recreatieplan, of van de administra tieve grenzen der gemeente. Deze aspecten ko men in hun totale samenhang tot gelding. Een zeer voornaam uitgangspunt is de wens, zeker een km onbebouwd gebied te houden tussen de te industrialiseren oostzijde van het Kanaal en de stad Axel. Deze maat zal beslist nodig zijn voor het bieden van vol- doende vrijheid in het wonen en het voorko men van hinder door de bedrijven. Dit betekent, dat plan West en Axelse Sas sing feitelijk de wederzijdse demarcatielijnen al aangeven. Ook het enkele jaren geleden opgestelde schetsplan voor Zuid ligt op een dergelijke afstand van het industriegebied. Aan de zuidrand zal de Langeweg een dui delijke grens vormen, voorbestemd als deze is om de verbinding Kanaalzone - Hulst te gaan vormen. Het kaarsrechte beloop werd vroeger als ideaal beschouwd voor een interlocal weg; volgens de huidige inzichten zou een iets min der gestrekt tracee nog beter zijn geweest. Intussen is het gunstig, dat het toekomstige Axel weliswaar over ongeveer 5 km tegen de weg aan zal liggen, doc'h voor slechts iets meer dan de helft van die afstand met de be bouwing. Behalve „Zuid" is er n.l. nog een „Zuidoost" mogelijk, ten oosten van de Eerste Verkorting. Ten noorden van de spoorlijn levert de combinatie provinciale weg - Beoosten Blijse straat, onderling verbonden gedacht ter hoog te van de samenkomst van Oude en Nieuwe dijk, een logische en in de maat aantrekke lijke begrenzing op van drie woonwijken, resp. ten westen van de Nieuwe dijk, ten o°sten van de Oudeweg en ten noorden van de Ar- mendijk. Noordelijk van deze zóne en min of meer in het verlengde van het bestaande industrie- plan „Noord" doet zich dan nog een gunstige gelegenheid voor tot het stichten van een tlink bedrijfsgebied. Aldus ontstaat een geheel, dat aan 4j.000 sende en fraaie wijze een raadhuis, museum ot verpleeghuis denken. Behalve het recreatieplan van waarlijk ste delijke allure vertoont het structuurplan de nodige zones voor wijkrecreatie bij de ver schillende wijken in het noorden en westen. Stedelijk groen komt daarnaast voor ter ondersteuning van de totale structuur, b.v. langs de Kreek, de spoorlijn en de provin ciale weg. De belangrijkste wegen zijn als volgt te typeren. De Langeweg heeft een doorgaand karakter en zal dientengevolge slechts op een enkel punt aansluiting kunnen geven op het Axelse stratennet. Gedacht is aan drie aan sluitingen, n.l. van de westelijke randweg, de Kinderdijk (bestaand) en de oostelijke hooid- weg (bestaand bij de Eerste Verkorting). De Zuidsingel - Kanaalkade, thans nog traverse van interlocale betekenis, zal een west-oost hartader van de stad blijven, met een beperkt aantal aansluitingen. De westelijke randweg en de oostelijke hoofdweg krijgen een soortgelijke functie. Laatstgenoemde weg zal het verlengde vormen van de provinciale weg naar Terneuzen en daardoor hogere eisen stellen. Vandaar dat de aansluitpunten hier op vrijwel gelijke on derlinge afstanden liggen (van ca. 350 m), zodat eventueel een zg. „groene golf ver keerslichten-systeem kan worden aangebracht. Teneinde een aantrekkelijke en ruime toe gang van de provinciale weg af te maken is een weg ontworpen, ongeveer evenwijdig aan de Nieuwe dijk. Op den duur zou deze recht ve kraag en de verwenste taillehaken, ze wik kelen zich de „puttees" om de benen de voe ten steken in de beruchte kistjes, welke nooit glimmend te krijgen zijn en toCh moeten glim men, ze zetten de veldmuts, de kepi, of de „brandemmer" op. En ze gaan naar het station, uitgeleide ge daan, niet door een juichende menigte, die volksliederen zingt, niet met bloemen gesierd en onder een boog van vlaggen De hysterie van het „Nach Paris" of „A Berlin is in Nederland vreemd. Er is ernst, zorg, ver- f'r'6t' Oorlog De bewoners van Limburg bemerken het eerst, dat het oorlog is. Vanaf de heuvels aan de grens kan men lange kolonnes in het 1 eld- grau naar de Maas zien trekken, naar Argen- teau. En daar komen reeds de eerste vluch telingen, sommigen zomaar weggelopen voor het geweld der granaten. Daar komen zij, de eerste gewonden Bel gen en Duitsers, die zonder onderscheid van nationaliteit worden opgenomen in inderhaast ingerichte hospitalen. De vlag welke hier overheerst, is die van het Roode Kruis. En die eerste zondag preekt geen dominee voor stoelen en banken, staan de mensen tot achter in de kerk, waar de priester het mis offer opdraagt. Alle zekerheden, gisteren nog aanwezig, zijn vandaag verdwenen. Aller ogen zijn thans gericht op drie men- sen. Airliic nntstaat een geheel, dat aan ^ü.uuv ae iNieuwe uijiv. centrum en recreatieplan Het stadscentrum kan middels sanering worden uitgebreid en geschikt gemaakt voor een meer moderne opzet en accomodate, me name met in de vorm van parkeerterreinen. Een vergroting van het centrum ten behoeve van elementen, die een royale en/of represen tatieve of rustige situatie vragen, dient zich aan bij de ontmoeting van de Kreek en fle Kinderdijk. Men kan zich hier b.v. op pas- kunnen worden doorgetrokken, hetgeen uiter aard met de nodige sanering en het verplaat sen van de spoorwegovergang gepaard zou gaan. Voorhands behoeft daarvan echter nog geen sprake te zijn. Van de overige wegen dient vermeld, dat zij zodanig zijn getraceerd, dat vooral de ver bindingen van de woonwijken naar het stads centrum duidelijk en goed tot stand kunnen komen. Op koningin Wilhelmina, wier doortastend heid bekend is. Op de kleine man met de vier gouden sterren op de kraag, generaal Snijders, opperbevelhebber thans. En op de sterke man uit het ministerie Cort van der Linden, Treub, met zijn door de caricaturisten zo geliefde vlinderdas. Van de overheid verwacht Nederland in deze dagen leiding. En al kan men niet alle consequenties over zien, al is veel nagelaten, dat ons later zou opbreken, de overheid heeft in die bewogen dagen doorgetast. fu)0rA vervolgd) DE MOBILISATIE VAN 1914 (I) EEN ONWEERSBUI BIJ HELDERE HEMEL Er zijn mensen geweest in die prachtige lange, hete zomer van 1914, die het hebben zien aankomen. Maar voor verreweg de meesten kwam het mobilisatiebevel met zijn oorlogsdreiging als een onweersbui bij heldere hemel. Vakantiegangers daalden voorzichtig het trapje van de hadkoets af, fietsten over de hei bij Putten of door de bossen bij Ruurlo, stuurden kleurige prentbriefkaarten uit Zwit serland, Oostenrijk of het Rijnland. En toen plekten, op de eerste augustus, overal de witte papieren met het mobilisatie- bevel „Alle miliciens met spoed opkomen En toen plakten, op de eerste augustus, aartshertog Ferdinand van Oostenrijk en zijn vrouw Sophie, in Serajevo door Servische ex tremisten werden neergeknald. Maar het zou wel overwaaien, meende men. Er waren plan nen voor een groot vredescongres in Wenen. De Interparlementaire Unie vergaderde in Stockholm en alle groten der aarde schenen met vakantie. Koningin-Moeder Emma was in Arolsen, in haar geboorteland, Prins Hen drik stoomde naar Zweden, de Duitse keizer zocht het in de Noorse fjorden en de franse president Poincaré vond verkoeling in bint Petersburg. En in Den Haag, zijn slanke toren uitste kend boven het geboomte, stond het Vredes paleis, symbool van de vredeswil der volkeren. De klasse bewuste arbeider trok de schou ders op. Oorlog De werkers van alle landen zouden de fabrieken platleggen en de soldaten weigeren tegen hun broeders te vechten. De tijd, dat het proletariaat zich voor kanonnen- vlees liet gebruiken, was voorbij. Paleis was dicht. De grote gebeurtenis in deze augustus maand was de begrafenis van de overste Thomson, een voortreffelijk stafofficier, die naar het roerige Albanië was gegaan om daar een gendarmerie af te richten. Hij werd door moordenaarshand geveld. Weinig vermoedden de velen, hoe spoedig reeds men deze veel belovende officier zou missen. En dan komen de eerste tekenen van onrust. Prins Hendrik breekt zijn reis af. Koningin- Moeder Emma komt zo snel uit Duitsland terug, dat zij in haar paleis de boel op slot vindt. De wekelijkse vergaderingen van de Ministerraad worden dagelijkse bijeenkomsten. Op de zonnige eerste augustus 1914 barst de bom. Voor de sigarenwinkels drommen de men sen samen, niet om te kijken naar die ver- kondigingen, dat vijftien lichtingen worden opgeroepen. Het is oorlog. Een ontzettende tijding voor een land, dat bijna een eeuw lang niet meer weet wat oorlog Jonge kerels en huisvaders, boeren en win keliers, ambtenaren en schippers, zij moeten hun werk in de steek laten. In een stadje aan de IJssel krijgt de bur gerij opdracht de ramen open te zetten. Het is mogelijk, dat men de brug moet laten sprin gen. Die brug is ook gesprongen, maar enkele tientallen jaren later, toen Nederland met de werkelijke oorlog kennis maakte. Maar in die augustusdagen veroorzaakte deze waarschu wing paniek. In t bokkebaai. „Ik zal dat wel voor jou bewaren tot je weer voor een maandje komt laat het soldatenliedje de fourier zeggen. Nu, de beroepsmilitairen zijn de enigen, die niet een ogenblik slap in de benen worden. Er komt een eind aan het dodende kazerne- bestaan, er komt werk, misschien kans op promotie. Oorlog is een toestand, welke men uit de schoolboekjes kent, en dat woord gaat gepaard met roem, eer, heldendom, vader landsliefde. Nog niet met afgerukte lede maten, gasvergiftiging, verluisde loopgraven en velden met duizenden en duizenden krui sen De miliciens zoeken hun uniformen op. De meesten zijn nog in het oude donkerblauw, enkelen al in het veldgrijs, dat in deze oorlog de overhand zal krijgen. Zij trekken de vaak te nauw geworden uniformjas aan met de stij- Langs de Scheldestromen Grote belangstelling voor gebouwen en werkkrachten van Meijerink Vogelwaarde. In de Zeeuwsch-Vlaamse gemeente Vogel waarde koestert men nog steeds de hoop, dat de werkgelegenheid voor de onlangs ontsla gen mannen en meisjes van de failliet ver klaarde N.V. Meijerink op korte termijn kan worden veilig gesteld. Vrijwel dagelijks mel den zich gegadigden voor overname van de bedrijfsgebouwen, waarop ingevolge het recht- bankbesluit van vorige week donderdag be slag is gelegd. Maar zoals reeds eerder ge meld, zijn alle zich in Vogelwaarde bevinden de eigendommen van de failliete N.V. „De- vroren", zodat afgewacht dient te worden aan welke van de krediteuren de gebouwen zullen worden toegewezen. Vrijwel algemeen wordt verwacht, dat dit de gemeente Vogelwaarde zal zijn, waarbij de N.V. Meijerink voor 1,8 miljoen in het krijt staat. De grote vraag is of de gebouwen daar na zullen worden verkocht of verhuurd en aan wie dit zal gebeuren. Een ernstige gegadigde is de N V „Lovable", die ook het Meijerink- bedrijf te Oosterhout heeft overgenomen. Maar naar wij van bevoegde zijde vernamen, zijn er tal van gegadigden. Voor Vogelwaarde is het heel belangrijk dat op zeer korte termijn een toewijzings- besluit wordt genomen. De meer dan 100 meisjes en mannen hebben zich namelijk reeds laten inschrijven bij het kantoor van het gewestelijk arbeidsbureau te Hulst. Daar na zijn ze op een enkeling na met vakantie gegaan. Op maandag 3 augustus zijn de va kanties evenwel ten einde en dan zal het touw trekken beginnen om deze meer dan 100 werkkrachten, waarvoor met name de in fle streek gevestigde textielbedrijven grote be langstelling tonen. Dit is wel een van de voor naamste redenen waarom men te Vogelwaar de hoopt, dat vóór die datum van 3 augustus een beslissing zal worden genomen over de toewijzing van de bedrijfsgebouwen. P.Z.C. AXELSE JULI looi COURANT naar uc uuiuwwm.- - is- a

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1