NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG I*. Bouw Dienstencentrum bij de BEJAARDENWONINGEN te AXEL. „R.K. JEUGDWERK AXEL" gaat zaterdag van start. Langs de Scheldestromen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 18 JULI 1964 78e Jaargang No. 42 AXELSE COURANT it hom f 1.», Buitenland 2, Mooédsedakttc J. C VWK. Administratie And, Merkt 12, teL 0 115S - 646, yua&nm 16 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per Bi) kontrak ten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 seat per Kktoe Adveitentien 1-5 regeb L iedere regel meer 12 cent er tra Eindelijk is het zo ver De Stichting Protestants-Christelijke Be jaardenzorg te Axel en omgeving heeft thans officiéél toestemming het dienstencentrum bij de bejaarden-woningen aan de Beatrixstraat, Bernhardstraat, Bylocquestraat en Singelweg te gaan bouwen. Nadat de gemeenteraad van Axel op 27 mei 1963 reeds een subsidie van 80% in de exploitatiekosten van het dienstencentrum had toegezegd en in principe had besloten de voor de bouw en inrichting van het dienstencen trum benodigde geldlening te garanderen, is het stichtingsbestuur voortvarend te werk ge gaan om te komen tot een zo spoedig moge lijke stichting van dit gebouw. Het bouwplan werd op 13 december 1963 goedgekeurd, de rijksgoedkeuring werd op 24 juni 1964 verleend, terwijl de bouwvergun ning op 30 juni 1964 werd verkregen. Zoals wellicht bekend is, zal het diensten centrum de volgende vertrekken omvatten een ruime hall, een grote recreatiezaal, in tweeën te scheiden door een voorwand, een centrale keuken, centrale wasgelegenheden (douches en badkuipen), een woning voor de leidster en een woning voor de huis meester. Het gebouw zal gaan verrijzen op de hoek Singelweg/Beatrixstraat. De dienst gemeente werken is thans reeds bezig een gedeelte van de Beatrixstraat om te leggen, waardoor de recreatiezaal van het dienstencentrum zodanig zal worden geprojecteerd, dat men van daaruit een prachtig gezicht heeft op de gehele Beatrixstraat. De totstandkoming van het dienstencentrum betekent een grote verbetering voor de be jaarden in Axel. Naast de bejaardensociëtei ten krijgen zij nu een punt, waar zij elkaar steeds zullen kunnen treffen. Voor de Stichting Protestants-Christelijke Bejaardenzorg betekent dit de verwezenlijking van de plannen en realisering van een lang ge voelde behoefte. Dit is een noodzakelijkheid geworden, mede gelet op de veroudering van het menselijk geslacht. Anderzijds is het voor de Stichting ook weer een zware opgave. Want ondanks de royale medewerking van de gemeente Axel zal de Stichting toch ieder jaar moeten zorgen, dat de ontbrekende 20% van de exploitatiekosten, zijnde ruim 10.000, - per jaar, er moeten komen 1 De totale grond-, bouw- en inrichtings kosten zullen ongeveer 325.000, - belo pen. Als het gebouw er eenmaal staat, zal de be volking van Axel ongetwijfeld zorgen, dat ook de benodigde 10.000, - er ieder jaar weer komen Ook hier kan wat groots worden verricht Het R.K. „Jeugdwerk Axel" werkt momenteel onder hoogspanning. De vakantie's naderen snel en met dit ook de vakantiekampen die het jeugd werk telkenjare organiseert. Dit jaar hebben zich reeds meer dan 225 deelnemers laten inschrijven voor een week vakantie-kampmen kan dus zo langzamerhand wel van een reuzenkamp gaan spre ken. Natuurlijk vergt het organiseren van dergelijke kampen ook een reuzen organisatie, én... een reuzen duitzak vol met geld. Het eerste is echter geen probleem. Kapelaan F. Hermans vertelt met een zekere trots, dat men te Axel over een leiders- en leidsters-team be schikt, dat enig is in de Kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen. Mensen die allen stuk voor stuk niet voor de eerste de beste moeilijkheid wijken. Onder het devies„Eendracht maakt Macht" worden alle moeilijkheden met een jeugdig enthousiasme aangepakt en geen barierre is zo groot, of „Jeugd werk Axel" durft ze te nemen. Leek het voor buitenstaanders vorig jaar bijvoor beeld nog een onmogelijk iets, om voor meer dan 200 jongeren een kampuitrusting bij elkaar te krij gen deze pessimisten hebben zich wel een weinig vergist. De uitrusting is er! Dank zij gevoerde aktie's en bovenal dank zij de gulheid van de Axelse bevolking. Zelfs uit Terneuzen en Sas van Gent kwamen telefoontjes „Komt U Hit of dat even ophalen, als aanvulling voor Uw kamp uitrusting Vanwege het grote aantal gegadigden voor de kampen, heeft men de deelnemers over 7 kampen moeten verdelen en wel een tentenkamp te Lede- acker, 2 Boerderijkampen te Alphen en 4 Boer derijkampen te Baarle Nassau. De laatste tijd wordt dan ook onder hoogspanning gewerkt, om ieder kamp zo goed mogelijk in te richten. De postadressen van de kampen zijn p/a Kamp „AXEL" Nulle 7 Ledeacker. p/a Kamp „AXEL" Fam. Klaassen Schaluinen Baarle Nassau. p/a Kamp „AXEL" Fam. Stuyck, Huis en Schuur Alphen. Het zakgeld voor de deelnemers is als volgt Voor de deelnemers boven de 14 jaar max. 5, Voor de deelnemers beneden de 14 jaar max. 3,50 Voor de kabouters maximaal 2,50. De medewerking van de ouders wordt gevraagd om hier nauwlettend op toe te zien. Ook op het kamp zijn de ouders van harte wel kom. Speciaal de woensdag is hiervoor uitgetrok ken, ze blijven dan in de buurt van het kamp. Bij het organiseren der vakantiekampen heeft de leiding steeds vooropgesteld, dat iedere jeugdige Axelaar er aan moet kunnen deelnemen voor nie mand mogen er beletselen zijn en in een groot ver trouwen op de Axelse bevolking durft men zeg gen zeker geen financiële beletselen. Dit laatste kost dan wel eens kopzorgen. Het dagelijks bestuur meent echter dat moeilijkheden er zijn om opge ruimd te worden Het bestuur heeft goede hoop, dat ook de ge meente Axel het nut van een gedegen jeugdzorg zal inzien en dat men dit bij het samenstellen der be groting, ook ondubbelzinnig zal laten blijken. Im mers de zorg voor de jeugd houdt niet op na de vakantie-periode dan immers begint zij pas. Men is echter niet zo heel ver naast de waar heid als men stelt dat Jeugdwerk Axel haar aktivi- teiten niet aanpast aan de financiën, maar wel tracht haar financiën aan te passen aan de aktivi- teiten. Wat gedaan moet worden, wordt ook ge daan hoeveel moeite, tijd en werk dit ook moge kosten. Na de zomeraktiviteiten zal men weer moeten uitzien naar middelen om de spelen die aan een hoognodige reparatie of vernieuwing toe zijn op peil te brengen. Vóóral ook het weekendwerk blijft de aandacht vragen. Elk weekend bereikt men gemiddeld een 150-tal jongeren, terwijl daarnaast nog de „jongerensoos" steeds meer de aandacht der jeugd gaat trekken. De teeners voelen zich bij het Axels Jeugdwerk steeds beter thuis en dit is wel een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Archeologische week. Van 18 juli tot en met 25 juli wordt in Aardenburg, en niet in Sluis zoals eerder ge meld, een archeologische week- en studie week gehouden, georganiseerd door de Arche ologische Werkgemeenschap voor westelijk Nederland. De deelnemers worden onderge bracht in motel „Rodanborch" te Aardenburg. Overdag worden op drie plaatsen opgra vingswerkzaamheden verricht, des avonds zijn er lezingen en excursies, zoals een tocht naar het Zwin en een bezoek aan het archeologisch museum „Van Bogaert-Wauters" te Hamme (B.) Zeeuwsch-Vlaamse politie zocht ontsnapten. Meyerink N.V. Voglwaarde failliet De N.V. Westerschelde Textielfabrieken G. H. Meijerink te Vogelwaarde, is donderdag door de raadkamer van de rechtbank te Mid delburg failliet verklaard. Als curator is be noemd mr. H. B. L. de Rechter, advocaat en procureur in Hulst. Rechter-commissaris is het lid van de arrondissementsrechtbank in Middelburg, mr. C. E. Coester. Commissaris der koningin bezocht gemeente Clinge. De commissaris van de Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft gistermorgen een werkbezoek gebracht aan de gemeente Clinge, dat voor het grootste gedeel te is besteed geweest aan het „bespreken van enkele interne problemen van de gemeente", zoals ons van de zijde van het gemeente bestuur werd verklaard. De commissaris heeft zich ook uitgebreid op de hoogte laten stellen van de toestand van de verschillende wegen in de gemeente Clinge. Hij nam, vergezeld van de gemeente bestuurders, o.m. de weg van Clinge naar Hulst en de weg van de Gravenstraat in Clin ge naar Graauw, die, zoals wij reeds bericht ten, binnenkort verbeterd zullen worden, in ogenschouw. Hij heeft ook een kijkje geno men bij de gronden, waarop het uitbreidings plan van de gemeente Clinge zal worden ver wezenlijkt. 's Middags om ongeveer half een verrichtte de commissaris de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Boeren leenbank in Nieuw Namen in de gemeente Clinge. Hij woonde daarna de feestverga- dering bij, die ter gelegenheid van de opening en het zestigjarig jubileum van de Boeren leenbank in het Verenigingsgebouw te Nieuw- Namen werd gehouden. Vlasfabriek in Heikant brandt gedeeltelijk af. De brandweer van St. Jansteen is tot woens dagmorgen tien uur bezig geweest met na- blussingswerk in de vlasfabriek van de fa. F. X. d'Hooghe en Zn., aan de Magdalenastraat te Heikant, die dinsdagavond door brand ge deeltelijk werd verwoest. Het vuur ontstond om ongeveer half zes in of bij een in de hoek opgestelde machine. Naar de oorzaak - ver moedelijk kortsluiting of een warmgelopen as - is gistermiddag een onderzoek ingesteld door een brandweerexpert uit Den Haag. De brand werd ontdekt door enkele arbei ders, die aanvankelijk de vlammen met hand blussers te lijf gingen. Zij moesten echter de loods verlaten toen het vuur zich snel uitbreid de. De brandweer van St. Jansteen, die snel ter plaatse was, heeft er allereerst voor ge zorgd, dat de vlammen niet konden overslaan naar de naast de loods gelegen turbinezaal. Pas daarna is het eigenlijke blussingswerk ter hand genomen, dat werd bemoeilijkt om dat het vuur in het samengeperste vlas bleef smeulen. Men heeft dit zoveel mogelijk naar buiten gebracht, waar het op het „legveld" definitief kon worden geblust. De schade be draagt ongeveer een half miljoen gulden. De loods, waarin de brand ontstond, is zwaar beschadigd evenals het merendeel van de daarin opgestelde machines. De turbine bleef behouden, evenals het turbinegebouw dat slechts lichte brandschade opliep. Het bedrijf, dat aan het uitbreiden was, is ver zekerd. De wederopbouw zal zo spoedig mo gelijk ter hand worden genomen. Ruilverkavelingscommissie voor Zuiddorpe-Clinge woensdag geïnstalleerd. In Koewacht is woensdag de voorberei dingscommissie voor de ruilverkaveling Zuid dorpe-Clinge door ingenieur J. Dorst van de Centrale Cultuur-technische Commissie offi ciéél geïnstalleerd. De leden zullen ongeveer twee jaar nodig hebben om hun keus te be palen uit acht ontwerp-ruilverkavelingen, die door de Cultuur-technische Dienst Zeeland zijn vervaardigd. Daarna zullen de werkzaam heden worden overgenomen door een nog te benoemen vaste commissie. De drie land bouworganisaties hebben in 1960 ruilverka veling aangevraagd voor het grensgebied tus sen Sas van Gent en Nieuw-Namen ter groot te van 9.300 ha. In het gebied Canisvliet van 2.400 ha is de verkaveling bezig, Zuiddorpe- Clinge van 5.600 ha is nu aan de beurt, ter wijl de Kieldrechtse polders als laatste voor ruilverkaveling in aanmerking komen. Donderdag reeds appels in Zeeland Nadat aanvankelijk was besloten de aan voer van appels van het ras Yellow Transpa rant waarmee het nieuwe appelseizoen begint, op de Zeeuwse veilingen toe te staan met in gang van maandag 20 juli a.s. heeft de pro vinciale afzetcommissie voor fruit thans beslo ten de aanvoer van deze appels reeds toe te staan met ingang van donderdag 16 juli. De vruchten moeten een doorsnede hebben van minstens 60 mm en tevens een gele tint hebi ben. „De Bremhoeve" te Renesse geopend. Sinds dinsdag heeft Renesse er een gloed nieuw recreatiecentrum bij „De Bremhoeve' Een terrein met een oppervlakte van elf ha., waar de Stichting Vakantieverblijven een uit gebreide kampeerplaats heeft klaar gemaakt voor de leden van het N.V.V. en de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank. ,De Bremhoeve is één van de vijftien vakantiecentra, die de stichting in de loop van zeven jaar door heel Nederland heeft „uitgezet". Westerschouwens burgemeester H. P. Everwijn verrichtte dins dagmiddag de officiële opening van het kom- plex. Terneuzens meisje haalde eerste prijs op accordeonconcours. Marleen Kouwijzer, 14 jaar, uit Terneuzen, heeft op het in Bergen op Zoom gehouden solistenaccordeonconcours voor het district Zeeland een eerste prijs behaald in de tweede afdeling. Zij kreeg in totaal 80 punten voor het verplichte werk „Roulette" en het vrije nummer Village au vert". De 17-jarige Nel Maas, eveneens uit Terneuzen, behaalde in de vierde afdeling een tweede prijs door 75Vi punt te verwerven met het verplichte werk „Sounds of jazz" en het vrije werkje „Les Pattineurs". Donderdag heeft de gemeentepolitie uit Terneuzen, en naar werd medegedeeld ook politie uit andere gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen, een klopjacht gehouden op een personenauto waarin vier mannen gezeten waren. Er werd verondersteld, dat deze man nen ontsnapten waren uit de psychiatrische inrichting te Renkum. De klopjacht werd, uiteraard per auto, door de Terneuzense po litie ingezet, omdat een van bet vierman schap te Sluiskil uit de auto was gestapt en zonder meer langs de achterzijde enkele wo ningen was binnengegaan om prentbriefkaar ten e.d. te koop aan te bieden. Eerst een paar uur later werd de politie te Sluiskil ingelicht, die onmiddellijk een onderzoek instelde, maar tot de conclusie kwam, dat de auto reeds rich ting Terneuzen was gereden. Ook de politie te Terneuzen heeft toen een onderzoek inge steld, maar de auto werd niet meer terug gevonden. Marie Cécile Moerdijk voor radio en t.v.. De bekende Zeeuwse zangeres Marie Cécile Moerdijk heeft van de direktie van het Noord zee Festival in het Casino Oostende de uit nodiging ontvangen om twee folklorische pro gramma's te brengen en wel een oud-Hollands en een Russisch. Het Russische programma zal bestaan uit oude en hedendaagse liederen. Ze wordt begeleid door haar broer Carlos. Deze uitvoeringen zullen later door de Bel gische t.v. en radio worden uitgezonden. De Nederlandse t.v. heeft inmiddels al een Rus sisch program van haar opgenomen, waarmee het nieuwe seizoen zal worden geopend. Aan dit programma hebben dansers en een bala laika-orkest meegewerkt. Op 30 juli zal de AVRO-'televisie een Zuid-Amerikaans pro gramma uitzenden, waaraan Marie Cécile Moerdijk meewerkt. Vragen aan de Minister over Gemeente Vogelwaarde. Adviezen van deskundigen Het Tweede Kamerlid de heer Franssen (P.v.d.A.) heeft aan de minister van binnen landse zaken schriftelijk gevraagd of het juist is dat de gemeente Vogelwaarde in grote fi nanciële moeilijkheden is gekomen door de liquidatie van de Westerschelde-Textielfabrie- ken, aan welke onderneming zij een lening tot een bedrag van 1,8 miljoen had ver strekt. Tevens vraagt hij, wie destijds het initiatief tot het verstrekken van deze geldlening heeft genomen, alsmede of het raadsbesluit daartoe steunde op adviezen van deskundigen. Ook wil hij weten, welke financiële gevol gen van de liquidatie van de onderneming voor de gemeente Vogelwaarde zijn, alsmede of de begroting 1964 van deze gemeente, wanneer met die gevolgen rekening gehouden wordt, nog sluitend zal zijn „Indien de gemeente Vogelwaarde niet meer in staat zal zijn haar normale taken te vervullen, is de minister dan bereid in eniger lei vorm financiële 'hulpverlening te over wegen" zo vraagt de heer Franssen.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1