OPENBARE VERGADERING NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK van de GEMEENTERAAD van AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 4 JULI 1964 78e Jaargang No. 40 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Kwartaal - Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 175. Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiên 1-5 regels l.~ iedere regel meer 12 cent extra. op DINSDAG 30 JUNI 1964 ten Stadhuize. BESLOTEN WERD 1 II Aanleg 2e Voetbalveld voor de V.V. Axel Het doen restaureren van de Raadzaal. PUNT K van de ingekomen stukken de finan- cieële stukken van de Bescherming Bevolking Zeeuws Vlaanderen is voor de heer Oggel aan leiding om te vragen waar de Commandopost ge vestigd zal worden. De burgemeesterkon mededelen dat deze in de gemeente Schoondijke wordt gevestigd. VOORSTEL tot vaststelling van de ge meenschappelijke regeling voor de oprich ting van een bestuursschool in Zeeland. De heer Oggel zegt dat het nog steeds grote moeilijkheden heeft om bij sommige weersomstan digheden de Schelde over te steken, daarom zou ik de wens naar voren willen brengen om een afdeling in Zeeuwsch-Vlaanderen te krijgen van deze school. Verder kan ik in de stukken niet vinden dat de deelnemende gemeenten inzicht krijgen van begro tingen en verantwoording van deze school. De burgemeester antwoord dat de wens voor een afd. in Zeeuwsch-Vlaanderen naar voren te bren gen. Van de financiële verantwoording deze wordt ter inzage gezonden. Zonder verdere bespreking of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aan genomen. VOORSTEL tot het vaststellen van de ta rieven van het Gemeentelijk Zwembad. Bij uw besluit van 29 oktober 1963 werd het zwembad van de Stichting Axelse Bad- en Zwem inrichting overgenomen. De abonnements- en toegangsprijzen van het zwembad dienen echter nog vastgesteld te worden. In ons voorstel zijn wij uitgegaan van de ta rieven van de Stichting voornoemd. Voorts heb ben wij een speciaal tarief geïntroduceerd voor de kategorie „individuele zwemlessen Wij STELLEN u VOOR de tarieven van het gemeentelijk zwembad, in overeenstemming met het gevoelen van de „Sportstichting Axel", vast te stellen conform het bij de stukken overgelegde ont- werp-besluit. Dit voorstel vraagt geen bespreking en wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VOORSTEL tot a. het vaststellen van een Verordening tot uit voering van de artikelen 29 en 38 van de Algemene Bijstandswet, betreffende de behan deling van aanvragen om bijstand en de be handeling van bezwaarschriften b. het instellen van een Commissie van Advies ex. artikel 75 der Algemene Bijstandswet en Vaststelling van de daarop betrekking heb bende Verordening c. het aanwijzer; van .De Dienst Sociale Zaken' als tak van Dienst, bedoeld in artikel 252 der Gemeentewet; d. het Vaststellen van de le Wijziging van de „Verordening op het Beheer van de Bedrijven in de Gemeente Axel". a. In het Staatsblad no. 284, dd. 8 juli 1963, is opgenomen de Algemene Bijstandswet, ter ver vanging van de uit 1912 daterende Armenwet, het is te verwachten dat deze wet in werking zal treden op 1 januari 1965. De uitvoering van de wet is in onze handen ge legd. Wij kunnen ons doen bijstaan door een college van bijstand ex artikel 72 der A.B.W. Het instellen van een dergelijk college is faculta tief en aan onze beoordeling overgelaten. Wij hebben gemeend u voorhands geen voorstel dienaangaande te moeten doen, omdat naar ons aanvankelijk gevoelen aan dit college weinig behoefte zal bestaan. Mocht in de praktijk echter blijken dat de uit voering van de wet gebaat is bij het delegeren van taken aan een college van bijstand, dan zulllen wij u alsnog een voorstel ter zake doen toekomen. Op grond van het bepaalde in artikel 29 der wet dient de gemeenteraad voorschriften vast te stellen betreffende de behandeling van aan vragen om bijstand. Deze voorschriften zijn ge bonden aan de bepalingen van de artikelen 30 t/m 33 der A.B.W. Nu de bijstandsverlening een rechtsplicht wordt, is beroep op een genomen beslissing mogelijk. Alvorens dit beroep ingesteld kan worden, dient het college dat de beslissing heeft genomen, in de gelegenheid te worden gesteld zijn beslissing opnieuw te bezien. Op grond daarvan dient uw raad krachtens art. 38 der A.B.W. voor schriften vast te stellen omtrent de behandeling van bezwaarschriften. Zoals reeds gebruikelijk is op het gebied van pensioenen en direkte belastingen, stellen wij ons voor zelf de behandeling van bezwaar schriften ter hand te nemen en niet tot het in stellen van een commissie voor de bezwaar schriften over te gaan. Ingevolge artikel 75 der Algemene Bijstands wet kan de gemeenteraad een commissie van advies instellen, waarvoor de bepalingen van de artikelen 76 81 zullen gelden. Via deze commissie kunnen zowel gemeente raadsleden als andere burgers bij de uitvoering van de wet worden betrokken. Deze commissie heeft uiteraard een raadgeven de functie en houdt zich niet t>ezig met de indi viduele bijstandsverlening, welke taak aan ons college is opgedragen. Bedoelde commissie zal, zowel eigener beweging als op verzoek, advies uitbrengen betreffende de algemene aspecten van de verlening van bijstand. Deze commissie dient te bestaan uit ten minste 5 en ten hoogste 15 leden. Het aantal der le den dient deelbaar te zijn door het getal 5 i.v.m. het bepaalde in art. 76, lid 2, hetwelk inhoudt dat tenminste drievijfde van hun aantal moet worden benoemd uit personen van wie een bij drage tot de werkzaamheden van de commissie verwacht kan worden vanuit hun kennis van het werk der vak- en standsorganisaties, het maatschappelijk werk en de zorg voor de volks gezondheid, of van andere vormen van maat schappelijk werk. Deze leden mogen niet tevens voorzitter of lid van het gemeentebestuur zijn, noch in dienst zijn der gemeente. Ten aanzien van de overige leden (tweevijfde deel) is terzake niets geregeld. De voorzitter der commissie wordt door de raad aangewezen uit de leden der commissie. Het aantal leden ware te stellen op vijf. Aan de plaatselijke afdelingen van het C.N.V., N.K.V. en N.V.V. is verzocht een voordracht voor benoeming van het drievijfde deel der le den in te dienen. Deze organisaties hebben de volgende voor drachten overgelegd C.N.V. J. J. van de Velde, Bernhardstraat 20 J. Buijze, Emmastraat 84 N.K.V. A. Lippens, Margrietstraat 38 W. P. J. Maas, Calandstraat 14 N.V.V. M. de Zeeuw, Olivierstraat 33 C. A. Roose, Bizetstraat 20 Wij stellen ons voor, voor het resterende twee vijfde deel, raadsleden te benoemen uit de navol gende voordracht I. Wethouder M. L. M. IJsebaert Wethouder C. van Bendegem II. Raadslid A. de Waard Raadslid D. J. Oggel. Krachtens het bepaalde in artikel 5, lid 1, van de verordening genoemd onder b, wordt de voor zitter van de raad aangewezen voor de duur van zijn ambtsperiode als lid. c. Op het tijdstip dat de Algemene Bijstandswet in werking treedt, verliest automatisch de Ge meentelijke Instelling voor Sociale Zaken haar bijstandsverlenende taak. Zoals onder a is vermeld, wordt deze taak dan aan ons toebedeeld. Ons college is reeds belast met de uitvoering van de rijksregelingen op het gebied van de sociale zorg, waarvan de administratie berust bij de afdeling sociale zaken ter gemeentesecre tarie. In verband met de steeds toenemende bemoeiin gen op dit gebied menen wij, dat het aanbe veling verdient de afdeling sociale zaken onder te brengen in een tak van dienst, als bedoeld in artikel 252 der gemeentewet. Wij achten dit in verband met het inwerkingtreden van de Alge mene Bijstandswet, een uitermate geschikte ge legenheid. Het ligt in ons voornemen aan deze tak van dienst, te noemen „de dienst sociale zaken' op te dragen 1. de uitvoering van de Algemene Bijstands wet 2. de uitvoering van de daarvoor in aanmer king komende rijksregelingen op het gebied van de sociale zorg 3. de uitvoering van andere taken, die wij ter zake nodig achten. d. In verband met het gestelde onder c is het noodzakelijk de „Beheersverordening Bedrij ven" aan de nieuwe situatie aan te passen (le wijziging). Wij STELLEN u VOOR a. vast te stellen de verordening tot uitvoering van de artikelen 29 en 38 van de Algemene Bijstandswet, betreffende de behandeling van aanvragen om bijstand en de behandeling van de bezwaarschriften b. I. in te stellen een commissie van advies als bedoeld in artikel 75 van de Algemene Bij standswet II. vast te stellen regelen betreffende de samen stelling, taak en werkwijze van deze com missie III. de leden en de voorzitter dezer commissie te benoemen uit de voorgedragen personen c. aan te wijzen als tak van dienst, bedoeld in artikel 252 der Gemeentewet, „de dienst sociale zaken" d. vast te stellen de le wijziging van de „Veror dening op het beheer van de bedrijven in de gemeente Axel", een en ander overeenkomstig de bij de stukken gevoegde ontwerp-besluiten. De heer Oggel zegt bezwaren te hebben dat door de commissie van advies alleen voorgedragen wor den leden van het N.K.V. het C.N.V. en het N.V.V. en verder geen leden van standsorganisa ties. De burgemeester antwoordt dat de commissie uit 5 leden zal bestaan waarvan 3/5 uit de genoemde organisaties. Wij hebben hiervoor leden van de 3 grote erkende vakverenigingen, het was de me ning van het college dat dit de juiste keuze was. De heer Oggel zegt dat wanneer de eerste voor gedragenen worden gekozen, de commissie zal be staan uit 2 K.V.P. 2 A.R. en 1 P.v.d.A.-lid. De andere groeperingen zullen dan niet vertegenwoor digd zijn. Het is daarom dat de benoeming werd uitgesteld en eerst nog eens nader werd besproken. De burgemeester zegt dat het college niet naar de politieke gezindheid heeft gekeken en aan uitstel geen behoefte heeft, maar de heer Oggel is vrij er een voorstel van te maken. De heer Oggel maakt er een voorstel van dat steun vindt bij de heer P. J. van Bendegem. Het voorstel wordt met 2 tegen 9 stemmen ver worpen. In de le stemming voor de commissieleden wer den gekozen de heren J. J. van de Velde (C.N.V.); A. Lippens (N.K.V.) en M. de Zeeuw, (N.V.V.). Uit de raad werd wethouder M. L. M. IJsebaert gekozen. Voor het 5e lid staken de stemmen tweemaal tussen de heren D. J. Oggel en A. de Waard. In de 3e stemming werd de heer A. de Waard gekozen. Als voorzitter werd door de raad aangewezen wethouder M. L. M. IJsebaert. Hierna werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VOORSTEL tot intrekking van de Ver ordening op de Vismarkt. Aangezien de afslag van vis sedert jaren niet meer plaatsvindt en deze vorm van visverkoop wel niet meer zal herleven heeft de Verordening op de Vismarkt haar betekenis verloren. Dit voorstel werd zonder bespreking of hoof delijke stemming aangenomen. VOORSTEL tot het benoemen van een lid en plaatsvervangend lid van het Algemeen Bestuur van de Bestuursschool Zeeland. De afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Zeeland vestigt onze aandacht er op dat ingevolge het bepaalde in artikel 11 van de gemeenschappelijke regeling be stuursschool Zeeland elke deelnemende gemeente recht heeft op een zetel in het algemeen bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam. Teneinde zo spoedig mogelijk met de uitvoering van de gemeenschappelijke regeling een aanvang te kunnen maken, is het gewenst reeds nu een bestuurslid en een plaatsvervanger te benoemen. Op voorstel werd burgemeester M. K. van Dijke gekozen tot lid, de heer M. L. M. IJsebaert werd tot plaatsvervangend lid gekozen. VOORSTEL tot het vaststellen van enige Begrotingswijzigingen en tot goedkeuring van een wijziging van de Begroting van de Gemeentelijke instelling voor Sociale Zaken. In overeenstemming met het gevoelen van de Financiële Commissie stellen wij u voor tot vast stelling van a. de 10e, 11e en 12e wijziging der gemeente begroting voor 1963 b. de le wijziging van de begroting van de Cen trale Boekhouding voor 1963 c. dp 2e wijziging van de begroting van het ge meentelijk Woningbedrijf voor 1963 d. de 2e wijziging van de begroting van de Vlees keuringsdienst, centrum Axel voor 1963 e. de 4e wijziging van de begroting van het ge meentelijk Gasbedrijf voor 1963 f. de 2e wijziging van de begroting van de Sport stichting Axel voor 1963, en tot goedkeuring van de le wijziging van de begroting van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken voor 1963. Deze begrotingswijzigingen werden zonder bespre king of hoofdelijke stemming aangenomen. VOORSTEL tot het aanleggen van een tweede Voetbalveld met oefenhoek ten be hoeve van de V.V.-„Axel"het wijzigen als gevolg daarvan van de beplanting en enkele Wandelpaden, alsmede het verlenen van het benodigde krediet. Het is uw raad bekend, dat wij reeds geruime tijd zoeken naar een weg om de destijds aan de V.V.-„Axel" gedane belofte, inzake het beschik baar stellen van een tweede voetbalveld, in te lossen. In eerste instantie hebben wij overwogen bij de nieuw aangelegde sportvelden in het recreatiegebied enkele voetbalvelden te doen aanleggen, waarvan dan met name de V.V.-„Axel gebruik zou kun nen maken. De terreinen in het wandelbos zouden dan kunnen verdwijnen, waardoor ook de moeilijk heden met het afsluiten van de wandelpaden tot het verleden zouden behoren. De aanleg aldaar van nieuwe voetbalvelden op korte termijn stuit echter op verschillende bezwa ren. Deze zijn in hoofdzaak van financieël- technische aard. Daarom is in overleg met het bestuur der vereniging, de Nederlandse Heide maatschappij en Staatsbosbeheer een nieuw plan ontworpen, dat het volgende behelst a. het staande oefenveld, dat ongeveer oost-west liep wordt zodanig uitgebreid, dat thans een tweede noord-zuid gelegen voetbalveld van 100 x 64 meter kan worden aangelegd b. het resterende gedeelte van het oefenveld, groot ca. 68 x 42 meter, wordt ingericht als oefen- hoek c. ter afsluiting van de voetbalvelden zullen enkele wandelpaden worden dichtgeplantter vervan ging daarvan zullen nieuwe paden worden aan gelegd, terwijl enkele hekken moeten worden geplaatst. Een en ander is op de bij de stukken overgelegde tekening aangegeven. De Sportstichting „Axel en het bestuur van de V.V.-„Axel" kunnen zich met deze oplossing verenigen. Het werk zal door de Nederlandse Heidemaat schappij. in samenwerking met de plantsoendienst van de gemeente en onder toezicht van Staatsbos beheer worden uitgevoerd. De totale kosten zullen 24.850,bedragen. Ook dit voorstel vond bij geen der leden tegen stand en werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. VOORSTEL tot het verlenen van subsidie aan de Mater Amabilischolen te Hulst en Sluiskil. Het bestuur van de Mater Amabilischool te Hulst vraagt een gemeentelijke bijdrage in de kosten van de school voor drie leerlingen uit Axel, over het schooljaar 1962/1963. De kosten bedragen voor de gemeente 14,84. Het betreft hier slechts twee leerlingen, zodat het totaal subsidie-bedrag 29,68 beloopt. Ook het bestuur van de Mater Amabilischool in de Kanaalzone de levensschool voor meisjes vraagt subsidie voor het schooljaar 1963/1964. Dit subsidie bedraagt voor 6 leerlingen uit Axel in totaal 108, VOORSTEL tot het beschikbaar stellen van een Gemeentelijk subsidie ter bevordering van het Streektoerisme in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij het schrijven van 4 januari 1964 heeft de Contact Commissie V.V.V.'s in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen ons een plan voorgelegd om te komen tot samenwerking van alle gemeenten in Oost Vlaanderen ter bevordering van het streektoerisme. Genoemde commissie stelt zich o.m. voor 1. een goede folder over Oost Zeeuwsch-Vlaan deren te doen samenstellen 2. een gedetailleerde documentatie over Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen te brengen 3. een routekaart en routebijschrijvingen voor tochten door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te ontwerpen en zo nodig attractieve rondritten te organiseren 4. door middel van de pers meer bekendheid aan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te geven 5. een raad van advies in het leven te roepen, samen te stellen uit vertegenwoordigers van alle deelnemende gemeenten. Dit verzoek is tijdens een vergadering van bur gemeesters en secretarissen door de directie van de A.N.V.V. en de Provinciale Zeeuwse V.V.V. nader toegelicht. Wij zijn van oordeel, dat aan een streeksamen- werking op dit gebied inderdaad grote behoefte bestaat, waarbij wij de hoop uitspreken, dat deze samenwerking zich zo spoedig mogelijk zal uit breiden tot geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. (vervolg zie pagina 2)

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1