Don Djiguiten Kozakken ScHoo' Geboortekaartjes Drukkerij J.C. VINK Boekhandel J. C. VINK, Markt 12 Axel tel. 646 MTIKELEN Onder welke voornamen kan uw kind worden ingeschreven Bekendmakingen HINDERWET BRANDGEVAAR DOOR HOOIBROEI BARON OSTELETZKY en zijn voort RLLE MISVERSTANDEN OMTRENT WAT WEL EN NIET MAG BIJ DE BURGERLIJKE STAND. Wanneer U uw dochter Hyacinthia wilt noemen, zal de ambtenaar achter het loket de naam wellicht zonder tegenwerpingen inschrij ven en wanneer U er Mao, Mohammed of Faroek van wilt maken, zal hij misschien de wenkbrauwen fronsen, maar niet protesteren. Vertelt U echter dat uw kind Hendrik Machiels van Doorn moet heten, dan is er alle kans dat de man van de wet zich verzet, want het zou kunnen zijn, dat U op deze wijze tracht een familienaam aan de reeds bestaan de naam van Doorn toe te voegen. Wellidht weigert de ambtenaar absoluut aan Uw wens te voldoen indien U de naam Roelof Asinga smit op papier wilt hebben, terwijl Uzelf Gerrit Smit heet en sluit het loket, wanneer U eist dat Uw dochter als Thiadlind door het leven zal gaan. Zo kan het gaan bij onze burgerlijke stand. Het publiek weet meestal niet wat mag en niet mag en het blijkt in de praktijk dat ook vele ambtenaren, hoe wel kennende hun voorschriften, met voor namen geen raad weten. Vaders naam met S nog een struikelblok Herhaaldelijk komt het nog voor dat amb tenaren van de burgerlijke stand weigeren na men als Hendrik Machiels van Doorn, Sjoerd Rengers de Vries, Rudolf Bruins Eggink, Phi lip Rijkens Kool in te schrijven. De betreffen de ambtenaar staat dan op het standpunt dat namen als Machiels, Rengers, Bruins, Rijkens, Sikkes, Arends enz. geen voornamen zijn, daar zij niet worden aangetroffen in de lijsten van voornamen welke als leidraad dienen bij de burgerlijke stand. Veelal wordt afgegaan op het werk van J. A. Meijers en J. C. Lui- tingh „Onze voornamen, traditie, betekenis en herkomst", waar zeer veel critiek op ge leverd is. Machiels en Rengers zijn inderdaad geen gangbare voornamen we hebben hier te ma ken met de vadersnaam plus S. Meer dan vier eeuwen was het de gewoonte om naast de voornaam ook de vadernaam te gebruiken, zo als Machiel Adriaans, Jan Klaasens, Sjoerd Rengers, Dingeman Rijkens enz. Pas de laatste 50 jaar is deze zinvolle naamgeving in onbruik geraakt en daardoor staat een amb tenaar vaak vreemd tegenover een vadersnaam met s. Het gaat hier echter niet om een tweede familienaam, want de naam verdwijnt reeds in een volgende generatie, het gaat om het herstel van een eeuwenoude traditie, welke jammer genoeg verloren ging bij onze ouders en grootouders. De weigering van de ambtenaar om deze vadersnaam met s in te schrijven is onjuist, gezien een rechterlijke uitspraak van 12 ok tober 1949, te vinden in „de Gemeentestem" van 27 mei 1950. Het betreft hier een vonnis gewezen door het Gerechtshof te Leeuwarden. Wij citeren hieruit Gezien het op 2 september 1949 ingediend verzoekschrift en het afschrift van een be schikking van de Arrondissements Rechtbank te Groningen d.d. 22 juli 1949, waarbij het verzoek van requestrant (Siebren Ritserd van den B.) hem toestemming te verlenen om aan de naam van zijn dochter „Eke" als tweede voornaam toe te voegen „Siebrens", is gewe zen van de hand, zulks op grond, dat de naam Siebrens niet voorkomt in de kalender of in de oude geschiedenis, noch als voornaam van overoude tijden of gebruikelijk en algemeen erkend is geweest Overwegende, dat requestrant deze beschik king terecht in appèl bestrijdt Overwegende toch dat het Hof uit eigen wetenschap bekend is, dat in de provincie Friesland en Gronin gen in overoude tijden, althans sinds de 15e eeuw, algemeen gebruikelijk is geweest om aan de kinderen de voornaam van de vader met een S te geven, soms ook met daarop ge volgde geslachtsnaam (bijv. Peter sijbrens Auckema, olderman te Leeuwarden 15e eeuw), dat gebruik bestond zowel bij dochters als bij zoons, al werd in sommige gevallen be halve een s nog dr. (dochter) daarachter ge plaatst; dat bij deze gewoonte niet is te duch ten, dat een voornaam als geslachtsnaam wordt binnengesmokkeld, aangezien dit patro- nymicum in elk geval in de daarop volgende generatie niet voorkomt. Dat derhalve het verzoek van requestrant i— als op de wettige bepalingen gegrond j alsnog zal moeten worden ingewilligd. Wanneer de ambtenaar van bovengenoemde editie van „de Gemeentestem" even raad pleegt, zal hij niet meer weigeren om Ma chiels, Rengers, Bruins enz. in te schrijven. Familienamen als voornamen Er zijn en waren in Nederland vele voor namen, die beter als familienaam bekend zijn, zoals b.v. Aling, Asinga, Asweer, Baard, Banier, Berg, Been, Blom, Boere, Bolle, Boon, Bos, Borger, Bijland, Damme, Deen, Dinge man, Duif, Elewout, Faas, Falk, Finke, For- mijn, Gauwe, Geen, Goede, Haan, Heroma, Hove, Kloot, Knoop, Kolijn, Loef, Out, Perk, Perseyn, Pool, Post, Postuma, Proost, Raven, Reiger, Romein, Roos, Rijken, Scholte, Steen, Swaan, Tieleman, Timmerman, Vredeman, Walraven, Winter en Witman om er maar enkele te noemen. Zien we nu naar het nog altijd geldende „souverein besluit" van 15 maart 1815, dan blijken toelaatbaar te zijn „zodanige be kende voornamen, welke sedert overoude tij den, aldaar, in de onderscheidene provinciën of landschappen, of bij sommige geslachten gebruikelijk en algemeen als voornaam erkend zijn geweest". Hieruit vloeit voort dat Wilco Posthuma Adema, Johanna Scholte van Kampen, Pieter Deen de Jong, Frederik Kolijn van ruggen, Jan Astinga Mulder moeten worden inge schreven. Het gaat er hier om dat U kunt aantonen dat de naam inderdaad als voornaam gevoerd is geweest. Friese namen leveren vaak moeilijkheden op. Het is nog niet zo lang geleden dat een Fries in Limburg zijn zoon aangaf en de man achter het loket mededeelde dat deze zoon Oege Auke zou heten. Maar de ambtenaar had nog nimmer van deze voornamen gehoord, weigerde en wilde er Ogidius August van ma ken. De vader liep weg. De burgemeester kwam er aan te pas en na veel wikken en wegen kwam in het register Oege Auke te staan. In Friesland zelf kunnen Friese némen ook nog wel eens moeilijkheden opleveren. Wel hebben de ambtenaren daar een handleiding aan de „List fan Fryske foarnammen", doch daarin staan niet de oud-Friese namen ver meld, zoals Alfbad, Thiadrik, Ethelinde, Swanhilde, Thiadlind enz. Toch zijn dit de namen die ingeschreven moeten worden. Het gaat echter om de bron-vermelding. Heeft de ambtenaar daar kennis van genomen, dan weigert hij niet meer. Hetzelfde als met Friese namen kan plaats vinden kan ook met andere plaatselijke namen voorkomen. Het is een ambtenaar in Zeeland niet kwalijk te nemen dat hij niet op de hoogte is met Groninger of Twentse namen en in Vaals heeft men wellicht nog nooit gehoord van Yff of Muus, Ruttem of Eege, zijnde na men uit Noord-Holland. In dit verband zou men ook buitenlandse namen kunnen noemen. Het is begrijpelijk dat ook hier vaak moeilijkheden aan verbon den zijn. Een soepele Overheid. Uitzonderingen daargelaten, mag men ove rigens de overheid geen strakheid verwijten betr. het inschrijven van voornamen. De bur gerlijke stand en rechtbank zijn zeer soepel. Dat bewijzen de volgende feiten Tijdens de veldtocht van de Italianen in Abbesynië (1935) had iemand in Brabant zoveel respect voor de zwarthemden van Mussolini, dat hij zijn tweelingdochters wilde laten inschrijven als Adoea (een veroverde bergvesting) en Etna (vuurspuwende berg op Sicilië). De ambtenaar weigerde deze namen niet en de fascistische vader had het geluk mee. In 's Hertogenbosch wilde in 1942 iemand zijn kinderen Adraesteia (griekse godin) en Oenone (bosnimf) noemen. De ambtenaar weigerde deze inschrijving. De vader liet het er niet bij zitten en de rechtbank besliste op 2 sept. 1942 dat de namen moesten worden ingeschreven. Een ander geval was een uitspraak van het Haagse Hof in 1923, waarbij werd toege staan, dat een juffrouw, die de eerbare namen van Zwaantje Hendrika droeg, deze mocht wijzigen in Emmy Harriet. De rechtbank had het verzoek afgewezen, daar de reChter terecht van mening was dat de juffrouw zich niet be hoefde te schamen voor haar namen, maar het Hof besliste anders. In 1938 werd in Amsterdam een voornaam Heinrich gewijzigd in Chajim Simon. Het be trof hier een jood, die zich terecht van zijn Duitse naam wilde ontdoen. Overigens is naamsverandering een nog moeilijker probleem dan de inschrijving na de geboorte. Een naam heeft een betekenis. Een naam moet men het gehele leven mee dragen. Ook hebben namen - waar veelal niet aan gedacht wordt - een betekenis. Het zou niet erg zijn welke naam men draagt, wanneer de betekenis ervan onbekend blijft. We leven echter in een tijd waarin alles wordt gedaan om de namen te verklaren. Sedert 1900 zijn over dit onderwerp tweemaal zo veel boeken en artikelen verschenen als daar voor, waarvan niet minder dan 60% dateren uit de jaren 1940 - 1956. Hier zijn niet bij inbegrepen de korte „naamsverklaringen" in de diverse weekbladen en vrouwenbladen. Het laat zich dan ook aanzien dat over 25 jaar de betekenis van een voornaam weer even algemeen bekend is als deze vroeger was in de tijd van onze heidense voorouders. Het is dan niet plezierig een naam te dra gen welke niet voldoet aan de normen en waar iemand de spot mee kan drijven. Zoudt U het plezierig vinden een „dodenboom" te zijn of een „blinde", „bedrieger", „verleider", „zwakke" of „kreupele" te heten Ongetwij feld niet I Ouders zouden daarom verstandig doen zich eerst te oriënteren alvorens het kind een naam te geven. Ook dienen zij niet aF te re kenen met de traditie om grootouders en fa milieleden te vernoemen, want zij hadden vaak zinvoller namen dan de Eddy's, Shirley's, Jenny's en Piety's van tegenwoordig. Nog een raad schaf de tje's, y's, ie's of ske's in vredesnaam af het zijn nietszeggen de toevoegingen en verbasteringen. Geef Uw kind geen buitenlandse namen, zolang er nog genoeg Nederlandse zijn Dit getuigt allerminst van zelfrespect. Een Frans man geeft zijn kind geen Nederlandse of Duitse namen en de Engelse moeder praki- zeert er niet over haar kind een niet-Engelse naam te geven. Een naam is een stuk van onze volkscultuur, een klein stukje Nederland om trots op te zijn, temeer daar Uw liefste bezit, de baby in de wieg, deze voor zijn of haar hele leven mee moet dragen Op de secretarie van de gemeente Axel ligt ter inzage een verzoek met bijlagen, gedateerd 12 maart 1964, van D.O.W.A.S. n.v., Brouwerij- baan 18-20 te Bergen op Zoom, om vergunning krachtens de Hinderwet tot het oprichten, in wer king brengen en houden van een zelfmetende elek trische benzinepompinstallatie voor AVIA super- benzine, met een ondergrondse tank van 3000 liter, nabij het perceel Zeestraat 12, kadastraal gemeente Axel, sectie F no. 1459. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zit ting, te houden op 10 juli 1964, des morgens te 11.00 uur, in het stadhuis te Axel. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door degene die in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting is ver schenen. AXEL, 23 juni 1964. Burgemeester en Wethouders van Axel, D, Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. De burgemeester van Axel vestigt de aandacht van de landbouwers op de maatregelen van voorzorg, welke naar het oordeel van deskundigen, op er varingen gegrond, kunnen worden genomen tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Het is nodig, dat het gras werkelijk hooi is gewor~ den, alvorens het wordt binnengehaald. Het wer kelijke hooi voelt de dag na het binnenhalen nog droog aan en niet klam of taai. De ervaring leert, dat er toch wel eens hooi te vroeg wordt binnengehaald. Daarom is het goed enkele maatregelen te nemen om het gevaar van hooibroei te beperken. In de eerste plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te worden voorzien, dat ge makkelijk te verkrijgen is door bij het optassen een houten ton, een stevige mand of een eenvoudig raam van latwerk mee op te trekken. Op bedrijven, waar sterke hooibroei geregeld voorkomt, verdient het aanbeveling het doorblazen van koude lucht te overwegen. Wie het plan heeft hiertoe over te gaan, wordt aangeraden dit te doen in overleg met en op advies van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. In de tweede plaats kunnen tussen het hooi over de gehele oppervlakte lagen strooi of oud hooi wor den aangebracht. Deze lagen kunnen de hooibroei temperen. In de derde plaats wordt de kans op gevaarlijke hooibroei geringer als er per week niet meer hooi in de tas wordt gebracht dan overeenkomt met een hoogte van 1.50 meter bezakt hooi. Door de maatregelen, die de hooibroei temperen, wordt niet alleen het brandgevaar geringer, maar bovendien zal het belangrijke verlies aan voedings waarde, dat ten gevolge van hooibroei optreedt, worden beperkt. Het is daarom van veel belang maatregelen te nemen om sterke hooibroei te voor komen. Ten slotte wijs ik op de inhoud van artikel 158 van het wetboek van strafrecht, waarbij o.a. straf be dreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel 1°. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar van goederen ontstaat 2°. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levens gevaar voor een ander ontstaat 3°. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood ten ge volge heeft. AXEL. 23 juni 1964. De burgemeester voornoemd, M. K. VAN DIJKE. Huur televisie met ALLE programma's voor een ge ring bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis 1 Bel (óók 's avonds) nr. 01184-4410 of 01180-3973 of 01100-5397 of 01155-200. ZATERDAG 27 JUNI, 's middags 3.30 uur en 's avonds 8 uur te A X E L op het CONCOURSTERREIN De wereldberoemde ruiters met hun adembenemende, halsbrekende, artistieke paardenshow Russische volkszang en dans met Balalaika-muziek 15 ARABISCHE VOLBLOEDS - 25 MEDEWERKENDEN Toegangsprijzen 2,75 en 3,75 kinderen tot 14 jaar en militairen tot de rang van onder-officier krijgen 1, reduktie.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3