OPENBARE VERGADERING AXEL viert vierde lustrum Bevrijding Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG van de GEMEENTERAAD van AXEL Gen. Maczek zal herdenking en bevrijdingsfeesten bijwonen. Voor klein- en groot zullen festiviteiten worden gehouden Langs de Scheldestromen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 27 JUNI 1964 78e Jaargang No. 39 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS t Loat nnmmen M Kwartaal - abonnement Axel binnt» de kom 1,25. Andere plaatsen Mi, Buitenland f 2, Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktle en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi) kootrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels 1,- iedere regel meer 12 cent extra. op DINSDAG 30 JUNI 1964, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA: 1Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot vaststelling van de gemeenschap pelijke regeling voor de oprichting van een bestuursschool in Zeeland 5. Voorstel het het vaststellen van de tarieven van het gemeentelijk zwembad 6. Voorstel tot: a. het vaststellen van een verordening tot uit voering van de artikelen 29 en 38 van de Algemene Bijstandswet, betreffende de be handeling van aanvragen om bijstand en de behandeling van bezwaarschriften b. het instellen van een commissie van advies ex artikel 75 der Algemene Bijstandswet en vaststelling van de daarop betrekking heb bende verordening c. het aanwijzen van „de dienst Sociale Za ken" als tak van dienst, bedoeld in artikel 252 der Gemeentewet d. het vaststellen van de le wijziging van de „Verordening op het beheer van de bedrij ven in de gemeente Axel". 7. Voorstel tot intrekking van de Verordening op de Vismarkt 8. Voorstel tot het benoemen van ?en lid en plaatsvervangend lid van het algemeen be stuur van de Bestuursschool Zeeland 9. Voorstel tot het vaststellen van enige begro tingswijzigingen en tot goedkeuring van een wijziging van de begroting van de Gemeente lijke Instelling voor Sociale Zaken. 10. Voorstel tot het aanleggen van een tweede voetbalveld met oefenhoek ten behoeve van de V.V. „Axel", het wijzigen als gevolg daar van van de beplanting en enkele wandelpaden, alsmede het verlenen van het benodigde kre diet. 11. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Mater Amabilischolen te Hulst en Sluiskil 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een gemeentelijk subsidie ter bevordering van het streektoerisme in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 13. Voorstel tot het doen restaureren van de raad zaal en het beschikbaar stellen van het daar voor benodigde krediet. 14. Voorstel tot het vaststellen van een verorde ning, houdende regelen met betrekking tot de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom der gemeente Axel 15. Voorstel tot aankoop van de woning Oude- wijk 11 van mevr. C. Agterhuis-Kotvis te Axel 16. Voorstel tot aankoop van de woning Oudewijk 13 van mevr. J. A. van Bendegem-Freeken- horst te Axel 17. Voorstel tot aankoop van een strook grond van de Diaconie van de Hervormde Gemeente te Axel t.b.v. de reconstructie van de 2e tra verse 18. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen hoek Singelweg/Beatrixstraat, aan de Stichting Protestants-Christelijke Be jaardenzorg te Axel en omgeving te Axel 19. Rondvraag 20. Sluiting. MEDEDELINGEN Wij delen u in antwoord op de in de raads vergadering van 28 mei 1964 gestelde vragen mede a. Vraag van mevrouw Folkersma inzake het plaatsen van eenden en broednesten in de om gelegde rijkswaterleiding en rondom het zich daarin bevindende eilandjeWij hebben ons ter zake in verbinding gesteld met de dienst van Rijkswaterstaat. Daarbij werd medegedeeld dat bij Rijkswaterstaat tegen het toelaten van eenden en broednesten in rijkswaterleidingen ernstige bezwaren bestaan. Het is derhalve niet mogelijk aan de suggestie van mevrouw Folkersma gevolg te geven. b. Vraag van de heer de Waard inzake het voor komen van bouwvallen, welke onesthetisch zijn en bovendien soms gevaar opleveren, speciaal de panden Buitenweg 28 en 30De woningwet en de bouwverordening bevatten bepalingen, op grond waarvan tegen bezwaren uit esthe tisch en veiligheids oogpunt van bouwvalligheid kan worden opgetreden. Behalve het toezicht, dat door de technische dienst hierop regelmatig wordt uitgeoefend, be reiken ons van tijd tot tijd klachten, naar aan leiding waarvan wij zo nodig aan de hand van de vorenbedoelde voorschriften optreden. De eigenaar der door vraagsteller genoemde opstallen hebben wij onder dagtekening van 27 november 1962 aangeschreven. De woning is op 11 april 1963 ontruimd we gens ongeschiktheid voor verdere bewoning. Zij werd bij raadsbesluit van 23 april 1963 onbewoonbaar verklaard. Deze zaak heeft de volle aandacht van ons college. Verwacht mag worden dat hier binnen afzien bare tijd een afdoende oplossing tot stand komt. c. Vraag van de heer Maas, inzake politietoezicht bij begrafenis- en trouwstoeten De ambtenaar van de burgerlijke stand geeft de datum en het uur van trouwen en begraven op aan de Rijks politie. In verband met tussentijds opkomende diensten van het personeel, is het een enkele maal voor gekomen dat er geen politietoezicht aanwezig kon zijn. De vraag is onder de aandacht van de Rijkspolitie gebracht, opdat de gesignaleerde moeilijkheid in de toekomst zoveel mogelijk zal worden voorkomen. OVERIGE MEDEDELINGEN. Bij ons besluit van 29 mei 1964 is benoemd tot badmeester-AM. C. M. Mattelé, ingaande 11 mei 1964 Cassière bij het zwembadmevr. C. W. Mattelé-Schepens, ingaande 11 mei 1964 Garderobe-juffrouw bij het zwembad mevr. E. Gans-Ortelee, ingaande 16 mei 1964 Hulp-badmeesteres bij het zwembad mej. G. K. Oggel, ingaande 26 juni 1964. „DON DJIGUITEN KOZAKKEN" trekken door NEDERLAND De „Don Djiguiten Kozakken" de wereld beroemde ruiters van Baron Osteletzky ma ken deze maand een tourne door ons land. De 25 ruiters stuk voor stuk artiesten te paard, hebben met hun 15 volbloed Arabische paarden zo juist een suksesvolle rondreis door Amerika achter de rug. Op de Canarische eilanden maakten zij opnamen voor een grote showfilm, die binnenkort in roulatie komt. Het Nederlandse publiek heeft reeds eerder met deze uitstekende groep kunnen kennis maken. Voor de tournee van juni is een af wisselend programma samengesteld. De „Don Djiguiten Kozakken" halen adembenemende stunts uit op hun snelle paarden, er worden Russische dansen uitgevoerd en volksliederen gezongen. De „Djigitovka", militaire oefenin gen voor de legerkozakken van de Russische steppen, waarbij het voor paard en ruiter aan komt op moed en behendigheid, leveren een sensationeel, spektakulair en vaak ook humo ristisch kijkspel op. Liefhebbers van paarden, akrobatische rijkunst, dans, opwindende mu ziek van de balalaika en goed showwerk ko men ruimschoots aan hun trekken. De „Don Djiguiten Kozakken" vingen hun tournee op 2 juni aan in Valkenburg en trokken daarna met hun volledige caravan van wagens door heel ons land, om elke dag in een andere plaats hun temperament-volle show te bren gen. Zoals bekend zullen zij vandaag 27 juni hun kunnen in Axel tonen. Op 19 september 1964 zal het precies 20 jaar geleden zijn, dat Axel na vier dagen zware strijd en ten koste van veel offers werd bevrijd van het Duitse juk. Deze bevrijding vond plaats door de Eerste Poolse Pantserdivisie, welke onder bevel stond van Kolonel Dr. Z. M. Szydlowski. Zijn Chef was Luitenant Generaal S. Maczek. Aangezien Axel een sleutelpositie innam het lag aan de rand van het door de Duitsers geïnundeerd gebied werd met de bevrijding van Axel de gehele Duitse verdediging opge rold. De Poolse troepen hebben bij deze gevech ten zware verliezen geleden, doch dank zij hun heldhaftig optreden is het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking betrekkelijk gering gebleven. Mede daarom is Axel de Polen nog steeds dankbaar en bestaat er een sterke band tus sen Axel en de Poolse-oudstrijders. Het vierde lustrum. De herdenking van het vierde lustrum be gint op 16 september a.s. Dit is de dag waar op 20 jaar geleden de aanval op Axel begon. Op 17, 18 en 19 september, zullen de fees telijkheden plaatsvinden. De feestelijkheden. Volgens de nog niet alle vaststaande plannen is gedacht aan OUD en JONG. Een kinderprogramma kinderspelen en dergelijke. Een TIENERPROGROMMA. Een programma voor iedereen Wat er geboden wordt Op 17 september zullen diverse militaire evenementen plaatsvinden. Op 18 september (vrijdags) zullen de kin dervoorstellingen en spelen worden gehouden (jeugddag Hieronder ook de grotere jeugd de TIENERS. Getracht wordt hen ook weer een prachtige avond te bezorgen Op 19 september een drumbandconcours met wandeltochten. Vele korpsen zullen Axel bezoeken. Maar niet alles wordt op de grond ver toond. Zo mogelijk zien wij de parachutisten nieuwe nummers uitvoeren. Hopend op beter weer een stuntteam straaljagers. Zo mogelijk ziet U niet altijd naar boven, maar kunt U wellicht zelf naar boven Ge dacht wordt onder meer aan helikopterrond vluchten te laten maken. Alles zo spectaculair mogelijk. Ook gezelligheid zal er geboden worden. Versiering en verlichting Enkelen zijn weer al druk in de weer om een mooie versiering en een gezellige verlichting te maken voor die dagen. Kosten. Kosten nog moeiten worden gespaard. De kosten zijn echter groot, daarom wordt in de periode van 27 juni tot en met 5 juli a.s. een huis aan huis kollekte gehouden in Axel. De kollektanten geven naast hun geld ook nog de moeite en tijd daartoe. Het comité hoopt uiteraard, dat deze kol lekte veel zal opbrengen en doet daarom een beroep op allen om mild te offeren, zodat het feest een sukses kan worden. Comité-leden A. H. v. d. Lee, H. P. Zegers, J. Le Feber, J. C. Vink, C. Smies, mevr. Geilleit, mevr. Hoorman-Silvester, mevrouw Maas-Lippens, mevr. Weijns-Bakker, D. J. Oggel, A. Schat- born, F. J. Verduyn, M. 't Gilde, K. J. van Drongelen, J. Picavet, J. H. Bouwman, A. P. Esselbrugge en C. J. Schieman. Plattelandsvrouwen bezoeken Zeeland Ruim 40 plattelandsvrouwen uit geheel Ne derland brengen deze week een driedaags be zoek aan Zeeland. Zijn zijn daarvoor uitge nodigd door de afdeling Zeeland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Maandag bezochten de dames onder leiding van mevrouw J. C. van Willigen-Everse uit Goes onder meer de Grevelingendam en de OosterscheldCbrug. Gisteren stond er een bezoek aan de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone op het program ma. De dames hadden zich verzekerd van de diensten van Terneuzens gemeentebode, de heer C. Sol, die tijdens de busrit op uitsteken de wijze voor tekst en uitleg zorgde. Na een kopje thee met gebak in Zeelands hoogste cafetaria op de watertoren in Terneuzen reed het gezelschap via de Oostsluis, de Mid- densluis en de grote zeesluis naar de in aan bouw zijnde fabrieken van Dow Chemical In ternational in de Nieuw Neuzenpolder. Daar na voerde de tocht via de westelijke kanaal oever naar Sluiskil. Gedurende dit ritje had de heer Sol volop gelegenheid iets te vertellen over de knaal-verbredingswerken, die daar momenteel in volle gang zijn. De terugtocht naar Terneuzen ging via de oostelijke oever langs Terneuzens Industrieweg waar overigens niet alleen bedrijven, maar ook de Zeeuws- Vlaamse u.t.s. en een werkplaats voor minder validen zijn gevestigd. Tegen de avond ge bruikte het gezelschap een maaltijd in de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes". in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Concentratie van Polders Commissie voor waterstaat nog grotere eenheden De commissie voor de waterstaat uit de provinciale staten heeft gevraagd of in Zeeuwsch-Vlaanderen niet een nog grotere concentratie mogelijk is in het polderwezen. Dit kwam naar voren bij de behandeling van de reorganisatie van het polderwezen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan Gedeputeerde Staten werd onder meer gevraagd Kan ook voor dit gebied niet wor den volstaan met de oprichting van één wa terschap Technisch moet dat, evenals zulks in andere gebieden in Zeeland heeft plaats gevonden, hier toch ook mogelijk zijn Kan dit gebied niet centraal worden bestuurd Indien zulks bezwaarlijk is, is het dan niet mogelijk om het gebied ten westen van het kanaal Terneuzen - Gent en het Alexander Ambacht te zamen één waterschap te doen vormen Vormt het kanaal Terneuzen - Gent in sterkere mate een scheiding tussen de waterschapsgebieden dan het kanaal door Zuid-Beveland Waarom zijn bijvoorbeeld de polders Willem III, Hellegat en Eendragt bij het Alexander Ambacht gevoegd, hoewel zij toch in oostelijke richting afwateren Gedeputeerde Staten menen, dat het niet mogelijk is om één formule te geven, waar naar een ontwei p voor polderreorganisatie kan worden gemaakt, daar vele variaties mo gelijk zijn. Het gebied bewesten het kanaal Terneuzen - Gent vormt een aanvaardbaar ge heel als waterschap, terwijl het kanaal als een scherpe scheiding moet worden gezien. Daar bij is mede overwogen of dit gebied niet bij het waterschap Het Vrije van Sluis moest worden gevoegd. Dit stuitte echter op zeer grote tegenstand uit de streek. Tussen de wa terschappen Hulster Ambacht en Axeler Am bacht is de bekende hoge rug in het terrein midden door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen als scheiding genomen. Waterschappen van een grootte als het Hulster Ambacht en het Axeler Ambacht heb ben bewezen levenskrachtig te zijn. Er bestaat een billijke verhouding ten aanzien van de zeeweringen, wegen enz. De zeewering van het Hulster Ambacht is weliswaar langer dan die van het Axeler Ambacht, maar is meer be schut, omdat een groot deel is gelegen achter het Land van Saeftinge en dus minder wordt aangevallen. Ter afronding van het Axeler Ambacht is het gebied van de polders Wil lem II, Hellegat en Eendragt daarbij gevoegd. Aan de suggestie het gebied van het wa terschap Stoppeldijk c.a. met nog een zevental andere polders samen te voegen tot één wa terschap kan niet worden tegemoetgekomen, omdat dan een afzonderlijke relatief kleine eenheid zou ontstaan. Hier gelden soortge lijke argumenten als die, welke gelden tegen de samenvoeging van de Nieuwlandse polders op Walcheren. Het 200 meter brede kanaal van Terneuzen - Gent moet inderdaad als een volkomen scheiding tussen waterschapsgebieden worden gezien. Het kanaal van Zuid-Beveland is van kleiner formaat. Gelet is ook op het verschil in karakter tussen de betrokken gebieden. Het Axeler Ambacht zal zich ontwikkelen tot een gebied met een in het algemeen uitgebrei de bebouwing, welke overwegend ten oosten van het kanaal is gedacht, met een sterk in dustriële inslag in tegenstelling tot het Wes terkwartier. Een betere naam voor Wester kwartier die doet denken aan Groningen, aldus commissieleden - is tot nu toe niet genoemd. De reden van de afwijking van de proce dure, die bij de vroegere waterschapsconcen traties is gevolgd, moet voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen worden gezocht in de uitgestrekt heid en bijzondere geaardheid van het gebied en het grote aantal kleine polders. Het Land van Saeftinge valt onder het Schelderegime en daarom kon geen bepaling worden opge nomen, dat dit gebied na indijking bij het Hulster Ambacht wordt gevoegd.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1