HET RAADSEL VAN DE WICHELROEDE VOOR EEN GOEDE VULPEN NAAR Boekhandel J. C. VINK, Markt 12 Axel tel. 646 „DE SCHELDE" SPORT ZORG DAT UW VOEDSEL U NIET ZIEK MAAKT „Het verborgene te vinden, te doorgronden, zonder gebruik van verstand en geld", zo kenschetste eens een ernstig en nuchter ge leerde de werkzaamheid der wichelroede lopers, „deze waarzeggers met de roede in plaats van met de kat, de kaarten of het koffiedik". En toch is er iets gaande met die wic'hel- roedeloperij, dat is door wetenschappelijke onderzoekingen bewezen. Het probleem van de wichelroede is veel omstreden. Sinds eeuwen bestaan er mensen, die zich in staat achten of in staat zijn om met de wichelroede verborgen water- en metaaladeren onder de grond te ontdekken. Het probleem van de wichelroede heeft een „magnetische" en een zakelijk-wetenschappelijke periode gekend. De magie zag in de roede zelf de oorzaak van het verbazingwekkende verschijnsel en schiep daarom heel bijzondere voorwaarden, onder meer dat de roede y-vormig moest worden ge sneden. Men meende destijds dat zij zelfs in staat zou zijn, misdadigers te vinden en mis daden op te helderen. Later zag men een tijdlang in het vinden van water met behulp van de wichelroede al leen een versterkt natuurgevoel, zoals bijvoor beeld herders of boeren een fijn orgaan voor weersveranderingen hebben. Maar een derge lijk gevoel werkt alleen in die gevallen, waar in de enkeling vertrouwd is met de omgeving, want zo'n weerprofeet is volkomen hulpeloos, als men hem bijvoorbeeld uit zijn bergland schap haalt en bij de zee neerzet. De gave om met de roede op de aanwezigheid van water te reageren, handhaaft zich bij sommige roedelopers echter ook in streken, die hun volkomen onbekend zijn. Het blijkt, dat grote watermassa's tot op een zekere afstand een soort van psychische opwinding veroorzaken, die in het mechanische doorslaan van de roede haar uitdrukking vindt. Sinds lang heeft men vermoed, dat de re acties plaats vonden bij aanwezigheid van be kende of onbekende stralingen en daarom richtte men de aandacht vooral op radio- aktieve uitstraling. Een geleerde schreef de reakties toe aan de verhoogde radio-aktieve uitzending van bergkloven. Andere geleerden dachten weer, dat de oorzaak in een variatie van de „aardstraling" gezocht moest worden. Maar juist met betrekking tot de straling van de aarde zijn de belangrijkste beginselen nog onopgehelderd. Is het wichelroedelopen dan werkelijk zo absurd Het zou onnozel schijnen, de uitwerking die water tot op zekere afstand hebben kan, te loochenen. Het onweer blijft stilstaan voor een rivier. Van vliegtuigen uit heeft men bij absolute windstilte waargenomen, dat zich in een samenhangend wolkendek smalle vertakte tussenruimten vormden, die precies overeen kwamen met het verloop van verschillende rivieren en riviertjes die daaronder door het land stroomden. Het gevoel van onlust en bedruktheid op een zwoele onweersdag is ons allen bekend er zijn gevoelige mensen, die daar erg onder lijden. In vele zuidelijke landen geldt het als een verzachtende omstandigheid, als een mis daad begaan werd op het ogenblik dat er een sirocco in aantocht was. Er bestaan idiosyn- krasieën, onverklaarbare afkeer van bepaalde metalen op planten de overgevoeligheid van lijders aan hooikoorts behoort hier ook bij, evenals het feit, dat vele mensen een dreigen de weersverandering voelen aankomen, door een al lang geheeld lidteken dat pijn begint te doen. Al deze vragen van physiologische en psy chologische aard zijn tegenwoordig nog min of meer onopgehelderd. Men doet waarschijn lijk het verstandigst, ze voorlopig te laten rusten en alleen te vragen kunnen wij ons voorstellen, welke krachten op de roedeloper inwerken, zonder te willen onderzoeken, hoe die inwerking nu precies plaatsvindt Welnu, men heeft een hele reeks proeven in die rich ting genomen. Zo werden de natuurkundige veranderingen gemeten, die het uitslaan van de roede verge zelden, dus de veranderingen die er optreden boven ongewone plaatsen in de grond, zoals breuken in het gesteente, wateraders, vind plaatsen van aardolie en erts. Dat zijn er heel wat In de dampkringlucht bestaat er voort durend een zeker elektrisch spanningsverschil tussen verschillende hoogten. Het aantal elek trisch geladen luchtdeeltjes, ionen, is boven een „roedezone" echter aanzienlijk groter. Niettemin zijn er echter ook ernstige ge leerden, die een volkomen afwijzend oordeel geven, zoals bijvoorbeeld Prof. Dr. K. v. Bülow, als hij zegt „Het resultaat van een nuchtere proef neming is echter, dat de roede wensen ver raadt, maar geen bodemschatten of kanker gezwellen. Op zichzelf staande suksessen, zelfs als zij bestand blijken tegen ieder onderzoek, bewijzen niet het tegendeel. Daarmee is het standpunt van ieder natuurwetenschappelijk denkende vastgesteld. Wie er in gelooft mag gerust verder geloven. Met wetenschappelijke betrouwbaarheid en toelaatbaarheid heeft de wichelroede niets uitstaande". Gevraagd net meisje Liefst voor dag en nacht. Café BENELUX Nieuwendijk 2 AXEL N.V. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ vraagt voor haar vestiging te Terneuzen alsmede voor haar dochteronderneming Schelde Montagebedrijf N.V. afdeling Ter- neuzen: bankwerkers plaatwerkers ijzerwerkers pij penbewerkers electrisch. en/of autogeenlassers Persoonlijke aanmelding op ons kantoor Industrieweg 32, Terneuzen op: zaterdag 20 juni a.s. van 9 tot 11 uur zaterdag 27 juni a.s. van 9 vtot 11 uur zaterdag 4 juli a.s. van 9 tot 11 uur Schriftelijke sollicitaties kunnen eveneens worden gericht aan het adres Industrie weg 32, Terneuzen. Huur televisie met ALLE programma's voor een ge ring bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis Bel (óók 's avonds) nr. 01184-4410 of 01180-3973 of 01100-5397 of 01155-200. VOETBAL JEUGDTOURNOOI V.V.-AXEL Het was zondag 7 juni dat de regen de 2e dag van het jeugdtournooi geen doorgang kon doen vinden en deze nu werd gehouden zondag 14 juni. De A-junioren van H.V.V.'24 die hiervoor wa ren ingeschreven konden door de verschuiving niet aanwezig zijn daar zij op deze dag elders aan een tournooi moesten deelnemen. Hiervoor waren nu de A-junioren van Steen naar Axel gekomen en dat deze van goed gehalte waren bleek wel dat zij in gelijke punten met Axel wisten te eindigen. Strafschoppen die toen genomen moesten worden wezen Axel als overwinnaars aan. Uitslagen Steen—Hontenisse 2—1 AxelCorn. Boys 7- -0 Corn. BoysSteen 0- -5 Axel—Hontenisse 7-0 Corn. BoysHontenisse 1- -4 AxelSteen 0- -0 Eindstand le Axel 5 pnt. winnaar na strafschoppen 2e Steen 5 pnt. 3e Hontenisse 2 pnt. 4e Corn. Boys 0 pnt. Na afloop van dit geslaagde tournooi was het de voorzitter van de jeugdcommissie van de v.v.-Axel, de heer J. Jonkman die met passende woorden de prachtige prijzen uitreikte. WIELERSPORT Zondag nam de plaatselijke favoriet Bukacki deel aan een wielerkoers te Schoonaarde (B). Winnaar werd Mirsman op 15 seconden gevolgd door R. Bukacki, die hierdoor zijn suksessen van de laatste weken kontinueert. 35 seconden na Bukacki arri veerde het grote peloton. HENGELEN VISWEDSTRIJD Zaterdag 20 juni a.s. wordt des 's morgens van 7.30 tot 10.00 uur op de IJsbaanvijver de eerste wedstrijd voor het kampioenschap van de vereni ging voor 1964 gehouden. Deelname aan het kam pioenschap is gratis, voor de prijzen bedraagt de inleg 2,per persoon. Afhalen plaatsnummers van 6 tot 7 uur aan het clublokaal. De volgende wedstrijden voor het kampioenschap zullen worden gehouden op 25 juli en 26 september, terwijl op 1 augustus door deze vereniging een selektiewedstrijd voor het Ned. Kampioenschap zoetwater voor de provincie Zeeland wordt geor ganiseerd. Daar slechts 30 leden mogen deelnemen, zal zo nodig op 20 juni a.s. een voorselectie wor den gehouden. WANDELEN ROODE KRUIS WANDELTOCHT Zaterdag 27 juni organiseert de plaatselijke af deling van het Roode Kruis een wandeltocht. Deel name staat open zowel voor individuelen als voor groepen. Afstanden 5, 10, 15 en 25 km. Start vindt plaats aan de Jeugdherberg om 2.30 uur. Voor groepen zijn er extra prijzen. Inschrijf adres M. P. Bakker, Singelweg 7 te Axel. BILJARTEN UITREIKING WISSELBEKER Vrijdagavond 12 juni waren de biljartclubs A.B.C. K.O.T. en P.O.P. op een feestavond in de Stadsherberg bijeen ter afsluiting van een com petitie waaraan de 3 clubs hadden deelgenomen. Wethouder van Bendegem en Gemeentesecretaris P. G. v .d. Bosse waren hierbij aanwezig om de wisselbeker geschonken door de gemeente, die jaar lijks de inzet is van deze competitie aan de win naar uit te reiken. Het was de voorzitter van A.B.C. de heer M. van der Have die allen hartelijk welkom heette en in het bijzonder wethouder van Bendegem en se cretaris v. d. Bosse, waarna hij het woord gaf aan de heer D. Dieleman, voorzitter van P.O.P., de vereniging die dé wisselbeker een jaar in haar be zit heeft gehad. De heer Dieleman sprak dat P.O.P. dit jaar in A.B.C. de meerdere had moeten erkennen, maar wij hopen in de volgende competitie weer een gooi naar de hoogste plaats te kunnen doen, hopelijk dat aan alle biljartclubs en groepen biljarters in Axel hieraan dan zullen deelnemen, waardoor de wedstrijd dan nog groter en mooier zal zijn. Met deze woorden reikte hij de beker terug in de handen van wethouder van Bendegem. Wethouder van Bendegem zeide dat het gemeen tebestuur gaarne aan alle sportevenementen haar steun en medewerking verleent, maar het is niet altijd door drukke bezetting mogelijk voltallig alles te bezoeken en dat het daarom noodzakelijk is het werk te splitsen. Het is daarom dat ik samen met de heer v. d. Bosse nu hier aanwezig ben en de burgemeester verontschuldig dat hij hier niet persoonlijk kon zijn. Veelal is het zo dat verdeeldheid de kracht verminderd, maar ik geloof dat het goed is dat juist in de biljartsport meerdere clubs zijn die el kaar op een sportieve manier bekampen, waardoor de bekwaamheid wordt vergroot. Even als de voorzitter van P.O.P. zouden wij het erg op prijs stellen dat in de volgende compe titie alle clubs zouden deelnemen. Hierna ging hij over tot het uitreken van de prijzen. De wisselbeker ging naar A.B.C. hij feliciteerde de voorz. Dhr. v. d. Have met het mooie sukses en sprak de hoop uit dat zij hem een volgende keer sportief zullen verdedigen. De definitieve be ker die bij deze wisselbeker aan U ter hand ge steld zou worden is helaas niet aanwezig, maar deze komt zeker en daarom zal ik hem dan sym bolisch uitreiken. De heer v. d. Have dankte de wethouder voor de beker en zeide volgend jaar zijn best te doen om hem nog een jaar in A.B.C.-bezit te houden. Aan de heer D. Dieleman, voorzitter van P.O.P. werd een fraaie lauwertak uitgereikt voor de 2e plaats. Ook aan de voorzitter van K.O.T., de heer P. Hoogstraate werd een lauwertak overhandigd. Wethouder van Bendegem zei deze lauwertak is kleiner dan die voor de 2e plaats, maar het is ook hier zo dat er rangen en standen zijn voor de 3e prijs is hij kleiner dan voor de 2e prijs. De heer Hoogstraate dankte de heer van Ben degem en zei dat .O.T. volgende competitie zal trachten de grote beker voor een jaar in haar be zit zal krijgen. De heer v. d. Have dankte wethouder van Ben degem en zei dat K.O.T. volgende competitie zal wezigheid en het uitreiken van de prijzen en dankte het gemeentebestuur voor de beschikbare prijzen. Hij verzocht de heren te willen aanzitten aan het diner dat nu volgde, waarvan door hen gaarne ge bruik werd gemaakt. Na het diner bleven de leden van de clubs nog enkele uren in een gezellige stemming bijeen. De avond was een waardig slot van een spor tieve onderlinge strijd. Uitslag 1. A.B.C. 290, 207 punten 2. P.O.P. 284, 937 punten 3. K.O.T. 263 056 punten TOURNOOI BANDSTOTEN Door het grote sukses wat het tournooi 3 ban den had is men overgegaan tot organisatie van een tournooi bandstoten, waarvoor reeds een flink aan tal deelnemers is ingeschreven. De partijen voor de eerste ronde worden maan dag 22, dinsdag 23 en donderdag 24 juni reeds ge speeld in Café de La Paix in de Noordstraat, waar ook nog inschrijving mogelijk is tot woensdag 23 juni. Er zal hier echt weer van goed biljartspel te genieten zijn. DUIVENSPORT PRIJSVLUCHT OP DOORNIJK Zondag hield de Duivenmaatschappij „De Ver wachting" een prijsvlucht op Doornijk, welke de volgende uitslagen kende. Jonge Duiven Snelheid le duif 1398,6 meter Snelheid laatste prijswinnende duif 1086,1 meter. 1. A. Peersman 2 en 5. J. Vinke 3 en 9. J. Giele 4. C. den Engelsman 6. Em. Pieters 7 en 10. J. Vasseur 9. D. Dieleman. Oude Duiven Snelheid le duif 1492,7 meter Snelheid laatste prijswinnende duif 1404 meter. 1. J. Weesepoel2 en 8. M. Dieleman; 3. A. Verschuren 4, 5 en 6. E. van Dorsselaar7. D. Haulez 9. J. Giele 10. A. Dieleman. Zomerdiarree, die ook wel buikgriep genoemd wordt, is een infectie, die veel voorkomt in het warme jaargetijde. Zij wordt veroorzaakt door salmonellabacteriën. Deze salmonellose, zoals de ziekte eigenlijk heet, is een typische voedselinfectie. Zij doet zich vooral in de zomer gelden, omdat de ziektekiemen een warme omgeving nodig heb ben om zich te vermenigvuldigen. Het is juist het grote aantal salmonellabacteriën dat ons ziek maakt. In ons land veroorzaken vooral vlees en vleeswaren deze voedselvergiftiging. Geen reden overigens om ze niet meer te gebruiken, maar wél om er op de juiste wijze mee om te gaan. Voorkom de verspreiding van ziektekiemen door een goede keukenhygiëne. was altijd uw handen met water en zeep vóór u het eten gaat klaarmaken ook in de vakantie Gebruik een aparte doek in uw keuken als hand doek en zorg ervoor, dat de handdoek schoon is. Papieren handdoekjes zijn dus eigenlijk wel ge makkelijk. laat zo min mogelijk thee- en vaatdoeken vuil in de keuken slingeren. Spoel ze uit en droog ze vlug, als het kan in de zon. Voorkom vermenigvuldiging van ziektekiemen in het voedsel door koeling of door verhitting. bewaar vers vlees zo kort mogelijk rauw, tenzij U het gekoeld kunt bewaren en ook dan niet langer dan 2 dagen. Vleeswaren mogen alleen gekoeld bewaard worden. Hebt u geen koelkast, consumeert U ze dan nog dezelfde dag. Door koken en door bakken worden alle bac teriën gedood. Kies daarom bij voorkeur vlees, dat door en door gaar gegeten wordt, vooral als u voor enkele dagen tegelijk vlees koopt. Proef geen rauw gehakt. Ook het „broodje tartaar" is niet te vertrouwen. Plastic verpakkingsmateriaal houdt de kleur van het vlees goed, maar weert of vertraagt het bederf niet. Neem het vlees daarom zodra u het in huis hebt uit de papieren of plastic verpakking. Koel resten zo vlug mogelijk af in een open pan (eventueel in een bak met koud water) onder af en toe roeren. Zet ze uitsluitend afgekoeld in de koelkast. Verwerk geen resten door vers ge kookt voedsel vóór u ze apart een kwartier hebt gekookt (soep, ragout), of geruime tijd hebt opgebakken. Wanneer er van dit mengsel weer resten overblijven, kunt u ze beter weggooien. Dit geldt b.v. voor een restje soep dat bij de verse soep-van-de-dag gedaan wordt. Wees overigens heel precies met resten voedsel van de vorige dag. Als u hen uiterlijk, geur en smaak ook maar even niet vertrouwt, gooi ze dan weg, hoe jammer u dat ook moogt vinden. (Nadruk verboden). SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK VL1SSINGEN

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3