30 JAREN GELEDEN Pur@l houdt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG de huid Stichting Streekcentrum Axel Don Djiguiten Kozakken Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 20 JUNI 1964 78e Jaargang No. 38. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoot n.mw 10 ecot Kwartaal - abonnement Aad binnen de kom 1.25 Andere plaateen 125. Buitenland 2. Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktfe en Administratie Axel, Markt 12, tel. 01155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. Q VINK ADVERTENTIEPRIJS: K> cent per BI) kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels 1- iedere regel meer 12 cent extra. Op 4 juli 1934 stierf „the radium woman" Madame Curie. Als Poolse wilde ze veel voor haar land betekenen, als Frangaise loste ze deze belofte in. Polen vóór de eerste wereldoorlog. Ge schiedenisles in de hoogste klas van een la gere school. De kinderen luisteren aandach tig. Ze nemen elk woord, dat gezegd wordt, gretig in zich op. Maar ook luisteren ze ge spannen naar elk ander geluid, dat in de school weerklinkt... Want de onderwijzeres vertelt over de geschiedenis van hun eigen land..., en dat is verboden Daarom luistert de klas zo aandadhtig naar het verhaal van de lerares, maar daarom hoort ze ook elk ander geluid in de school. Want elk ogenblik kan de Russische inspecteur binnenkomen... De juf stelt vragen „Wie was koning Stanislas Augustus...?" Een der kinderen antwoordt „Hij was de Poolse Koning, die regeerde vanaf 1764". Het meisje vertelt verder over deze koning, over zijn goede eigenschappen, maar ook over het grote gebrek van deze Koning, het gemis aan moed... De naam van het kleine Poolse kind, dat in alle ernst dit antwoord geeft, is Manya Sklodovski, bij ons beter bekend onder haar latere naam Madame Curie. Moeilijke jeugd in bezet gebied. De jeugd van Madame Curie draagt duide lijk het stempel van een leven in bezet gebied. Haar vader, leraar aan een Poolse school, hèt instituut waar de Russificatie van het Poolse volk het meest intensief werd doorgevoerd, komt steeds in conflict niet alleen met zijn geweten, maar ook met de door de Czaar aangestelde uiteraard Russische - in specteurs, die nauwlettend toezien, dat het Poolse nationalisme bij de jeugd niet wordt aangewakkerd. Dat - zoals hierboven is weergegeven - tóch de Poolse geschiedenis aan de school kinderen wordt bijgebracht, bewijst weer eens, dat een volk nimmer met dwang kan worden getransformeert tot het staatsburgerschap van een bezettende mogendheid. Het bewijst wel het tegenstelde: Juist de liefde voor het eigen volk en land wordt in een dergelijke situatie versterkt... Deze liefde voor Polen is bij Madame Curie, zelfs in haar verdere leven, dan ook zeer sterk aanwezig. Ze wilde wat voor Polen betekenen. De moeder van Manya sterft reeds jong. Vader Sklodovski - zijn geweten won het van de inspecteur - wordt als leraar ont slagen. Het vrij grote gezin moet nu op een andere manier door het verhuren van ka mers aan studenten aan de kost komen. Bovendien worden de kinderen, die in staat zijn om wat te verdienen, aan het werk gezet. Manya wordt gouvernante. Ze verdient een karig loon, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor haar zuster Bronia, die in Parijs medi cijnen studeert. Het is deze zuster, die, later getrouwd met een uit Polen uitgeweken arts, Manya uitnodigt om ook naar Parijs te komen om aldaar wis- en natuurkunde te gaan stu deren. Liefde voor Frankrijk - Liefde voor een Fransman. Aan de beroemde universiteit van de Franse hoofdstad, de Sorbonne, loopt de be gaafde studente Manya college. Ze valt spoe dig op door haar buitengewone intelligen tie en... door haar ijver en doorzettingsver mogen. Spoedig is ze vertrouwd met de ont beringen van een arme student. Haar kamer is kaal en onverwarmd, haar eten is schaars, ze lijdt honger, maar het deert haar niet. Ze studeert, studeert en studeert... Haar boeken en natuurkunde-instrumenten zijn haar enige levensgezellen. Ze vergeet soms een paar dagen te eten, haar honger naar ken nis is groter... Deze laatste zinnen zijn misschien wat uit de tijd en klinken wellicht theatraal, maar kunnen toch niet gemist worden bij een le vensbeschrijving van deze unieke vrouw. In 1893 behaalt de studente op 26-jarige leeftijd haar graad in de Physica, het jaar daarop in de wiskunde. Na een kort verblijf in Polen keert Manya weer terug naar Parijs. Ze maakt al wat naam en krijgt opdracht voor een wetenschappelijk onderzoek. De „Vereniging tot bevordering der Na tionale Industrie" vraagt van haar een ver handeling over de magnetische eigensohappen van verschillende soorten staal. Voor de uit voering van deze opdracht is ruimte nodig. Professor Lippmann raadt haar aan om eens een bezoek te brengen aan een leraar voor natuur- en scheikunde om hem te vragen of er op zijn school niet ergens een lokaal leeg staat... Ze brengt dat bezoek aan de bewuste man en ontmoet... Pierre Curie. Pierre Curie is een echte wetenschapsman, bescheiden van aard, reeds bekend als geleer de, vooral in het buitenland. Zijn- visie over vrouwen, is kort en krachtig. In zijn dagboek schrijft hij eens „Vrouwelijke genieën zijn zeer zeldzaam..." In Manya ontdekt hij ech ter zo'n zeldzaamheid. Ook ontdekt hij, dat ondanks haar sober leven, of juist misschien wel daardoor, deze jonge Poolse een heel aan trekkelijke vrouw is... Twee geleerden worden verliefd op el kaar... Manya meent, dat ze een keus moet doen tussen Polen en Frankrijk. Haar eigen familie overtuigt haar ervan dat door het ene te doen, het andere nog niet behoeft te wor den uitgesloten... Op 26 juli 1895 trouwen Pierre en Manya. Hun duurste huwelijkscadeaux zijn... twee fietsen, waarmee ze - zwervend door Frank rijk - op huwelijksreis gaan. Huisvrouw en Geleerde. Het echtpaar Curie wijdt zich geheel aan de wetenschap. Ze huren een etagewoning in Parijs. Het interieur bestaat uit een vuren houten tafel en twee dito stoelen. Er ligt geen kleed over de tafel noch op de vloer. Er han gen geen schilderijen aan de wand. Dit alles ter voorkoming van huishoudelijke werkzaam heden, zoals stof afnemen, boenen, borstelen, kleden kloppen. Maria - Manya heeft in middels haar naam verfranst - beperkt dus haar huishoudelijke werk tot het absolute mi nimum. Wèl zorgt ze elke dag voor een vaas met verse bloemen... Maar aan eten koken ontkomt ze niet en bemerkt, dat natuurkunde- proeven haar beter afgaan dan culinaire ex perimenten. Gelukkig maar, dat Pierre ook ten aanzien hiervan zijn aangeboren beschei denheid behoudt. De grote ontdekking. Marie legt met goed gevolg haar doctoraal examen af voor natuurkunde en wiskunde. Nu nog de doctorsbul... Marie wil hiervoor iets ontdekken, dat nog onbekend is, maar wat. Ze leest op zekere dag een verslag van een haar onbekende Henri Becquerel. Het gaat over stoffen, die licht in zich hebben. Ze ge ven zo zegt Becquerel stralen af zonder enig contact met het zonlicht. Uranium is zo'n stof. Dit artikel laat Marie niet los. Telkens leest ze weer de interessante verhandeling. Ze praat er met haar man over. En ze besluit voor de ontdekking van Becquerel een ver klaring te geven. Op een zolderkamer in de school voor Physica in Parijs begint ze met baar onderzoek. Ze weet, dat ze zich plaatst voor een bijkans onmogelijke taak. Behalve de bijdrage van Becquerel bestaat er geen lec tuur over dit nog geheel vreemde onderwerp. Maar ze begint. Ze onderzoekt elk bekend ele ment op het vermogen tot lichtuitstraling, dat ze met een nieuw woord radio-activiteit noemt. Ze ontdekt, dat Uranium en Thorium deze aktiviteit bevatten. Daarna onderwerpt ze de delfstoffen aan een onderzoek. De mi neralen, die Uranium en Thorium bezitten, zijn vanzelfsprekend radio-aktief. Van elk ak- tief mineraal meet ze de hoeveelheid Uranium en Thorium. En elke keer maakt ze hetzelfde optelsommetje, eenvoudig weergegeven als Het totaal aan radio-aktiviteit van een delf stof is gelijk aan de radio-aktiviteit van de zich daarin bevindende Uranium of Thorium. Maar niet altijd klopt de rekensom... Soms is het totaal van het mineraal veel en veel hoger dan de termen, gevonden uit de beken de aktieve elementen. Heeft ze zich vergist...? Ze telt nog eens en nóg eens... Nee, een fout is er niet gemaakt. Maar... maar dan... maar dan is er maar één verklaring mogelijk...! Sommige delfstoffen bevatten een geheel onbekende stof... veel en veel sterker radio- aktief dan de bekende elementen... Opgewonden zoeken Pierre en Marie Curie verder... Op 12 april 1898 komt de eerste verkla ring „Pekblende en Chalcoliet zijn veel ster ker radio-aktief dan Uranium zelf". Marie en Pierre zijn, ze weten dit nu heel zeker, op een heel belangrijk spoor. Ze begin nen nu het zeer aktieve pekblende te ontleden in zijn elementen. Ze ontdekken, dat de radio-aktiviteit voortkomt uit... twee che mische bestanddelen. Twee elementen... In juli 1898 vinden ze één element. „Jij moet het een naam geven", zegt Pierre. Zijn vrouw, overtuigd van het gewicht van de ontdekking, denkt aan haar voornemen, dat ze als kind reeds meedroeg Iets voor Polen. doen. „Ik noem het polonium", is haar antwoord. Heel de wereld zal weten dat Polen „nog niet verloren" is. Daarna gaat Marie naar huis... om haar baby Irène te verzorgen... Een korte rustperiode onderbreekt het speurwerk. Maar nog is de taak niet vol bracht. Ook de andere „lichtgever" zal ge vonden worden. Op 26 december 1898 wordt in een ver handeling voor de Academie voor Natuur wetenschappen gepubliceerd „De nieuwe radio-aktieve stof bevat een nieuw element, dat wij voorstellen Radium te noemen... De radio-aktiviteit van Radium moet enorm »S zijn... Licht en Duisternis. Het absoluut bewijs voor de aanwezigheid van Radium moet echter nog worden gele verd, door het vaststellen van het atoomge wicht van het element. Dit betekent, dat de beide geleerden Radium moeten hebben... om het te wegen. „Het zit in pekblende", zo redeneert het echtpaar. En aan deze stof zal Radium moeten worden onttrokken. Maar waar krijgen ze zo gauw pekblende vandaan Ze weten, dat in Bohemen glas wordt gefa briceerd uit de begeerde delfstof. Ze'vragen of ze de afval, nadat de Uranium voor de glasfabrikatie eruit is gehaald, mogen hebben. De Boheemse glasproducenten stellen het af- valprodukt gratis beschikbaar. Alleen het ver voer zal geld kosten... De Curies offeren tot op de laatste cent al hun geld op voor het transport tussen Bohemen en Parijs. In een oude schuur, tegenover hun laboratorium, worden karrevrachten van die geheimzinnige bruine poeder opgeslagen. En uit acht ton pekblende onttrekken de beide geleerden na bijna 4 j,aren zwoegen één gram radium... Op een avond, als ze voor de zoveelste maal weer terug gaan naar de schuur, straalt een zacht schijnsel hun tegen... Het atoomgewicht van Radium wordt vast gesteld... 226. De geleerden geven zich ge wonnen... Pierre en Marie worden beroemd. Ze staan voor de keus Patent aanvragen op de fabrikatie van Radium en rijk worden. of..., geheel in de geest van de wetenschap, hun vinding gewoon prijsgeven aan de we reld... Ze kiezen het laatste en... blijven arm. Radium wordt een toverwoord over de ge hele wereld. Het geheimzinnige element... licht gevend... warmte afgevend... inbran dend in de mensenhuid... Benoemingen en ereprijzen vallen de „uit vinders" ervan ten deel. 10 December 1903. Madame Curie en Henri Becquerel delen de nobelprijs voor na tuurwetenschappen. Festiviteiten, diners, wetenschappelijke sa menkomsten.de Curies worden overal uit genodigd. Koningen en presidenten maken kennis met het wereldberoemde echtpaar, dat... maar matig ingenomen is met deze be kendheid... Want Pierre en Marie schuwen de publiciteit. In hun vakanties proberen ze de mensen te ontvluchten, eenzaamheid is voor de twee geleerden geen kwelling maar een zegen. Op 19 april 1906 keert Marie terug van zo'n vakantie. Haar man Pierre is reeds een paar dagen eerder naar Parijs gegaan om wat zaken te regelen... Marie komt later - met haar twee doch tertjes - thuis, waar ze haar echtgenoot dood aantreft. Het wiel van een zware slepers wagen heeft zijn hoofd verbrijzeld... Marie kan de slag van dit verlies, op een moment, dat het leven haar toelacht, maar moeilijk te boven komen. Toch zet ze het werk van haar man voort. En met sukses. Het gelukt haar - als eenling - Radium-metaal te maken... In 1911 ontvangt ze de nobelprijs voor scheikunde. Ze doceert aan de Sorbonne. Ze sticht - en vervult hiermee de liefste wens van haar overleden man het „Institut du Radium Pavilion Curie". In de eerste wereld oorlog organiseert ze X-straalposten voor de veldhospitalen in Frankrijk. Na de oorlog bezoekt ze Amerika, dat reeds 50 gram Radium bezit. Ze weet er één gram van los te krijgen voor haar laboratorium. In 1625 legt ze de eerste steen voor een Radium- instituut in Warchau, hoofdstad van een vrij Polen... En ze werkt... en werkt... Radium is altijd in haar aanwezigheid. Ze ademt het in, het brandt in haar huid, het verandert haar bloed... Ze verwaarloost elke veiligheidsmaatregel tegenover haar geliefde, maar o zo gevaar lijke uitvinding... Op 4 juli 1934 sterft Madame Curie aan een onbekende ziekte... De doktoren kunnen geen doodsoorzaak geven... Ze begrijpen er niets van... maar beginnen later iets te ver moeden... en krijgen dan zekerheid... Marie Curie is vermoord door haar eigen ontdekking. (Nadruk verboden). a zuiver organiseert optreden De Stichting Streekcentrum Axel zal op zaterdag 27 juni aanstaande op het bekende concoursterrein aan de Kinderdijk - tegen over de watertoren een tweetal shows or ganiseren van de beroemde ruiters de Don Djiguiten Kozakken. Deze ruiters zullen te Axel weer hun kun nen tonen wat paardrijden betreft. Door gestadige oefening zijn paard en ruiter als het ware tot één vergroeid en terwijl de paarden met een verbijsterende snelheid over de baan rennen, volvoeren de ruiters staaltjes van behendigheid, die aan het ongelofelijke grenzen. De groep, bestaande uit 25 Don Djiguiten Kozakken, staat nog steeds onder leiding van baron Nicolai Osteletzky. Axel is de enige plaats in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de Kozakken hun staaltjes van paardrijden ten beste zullen geven. De voorstellingen beginnen 's middags om half vier en 's avonds om 8 uur. Iedere voor stelling duurt circa 2 uur. Met het oog op de te verwachten overwel digende belangstelling zijn enkele voor-ver koopadressen ingeschakeld, te weten Voor AXEL Sigarenmagazijn H. J. Legrand, Noordstraat 47, tel. 880 Sigarenmagazijn A. F. Lippens, Walstraat 4, tel. 862 Voor HULST Sigarenmagazijn „Het Dekblad", Chr. Heirman, Steenstraat 15, tel. 2088. Voor TERNEUZEN Sigarenmagazijn F. A. B. Willems, Korte Kerkstraat 4, tel. 26 66. Ieder, die van paardendressuur houdt, zal kunnen genieten van de bijzondere rijstijl der Kozakken, en zal verbaasd staan over hetgeen door hen wordt gepresteerd.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1