MooJ.?. EEN STAD ZO GROOT ALS AMSTERDAM... us. NICUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT BDBRE ZATERDAG Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 6 JUNI 1964 78e Jaargang no. 36 HoofdredaktleJ. C. VINK. Administratie Axel. Markt 12. tel. 0 1195 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK zou maar nauwelijks in staat zijn het totaal aantal Nederlanders te kunnen herbergen dat op een of andere manier iets te maken heeft met astma, bronchitis of dergelijke aandoe ningen van de luchtwegen. Een inwonertal als dat van Amsterdam betekent dat ruim 800.000 Nederlanders in hun leven in meer of mindere mate astmatisch reageren. Dat wil ook zeggen dat 1 op elke 15 Nederlanders een van deze aandoeningen aan den lijve onder vond, ondervindt of zal ondervinden. Met recht kan dus worden gesteld, dat deze bron- chiale aandoeningen zó veelvuldig voorkomen, dat gesproken kan worden van een volks ziekte, waarvan benauwdheidsaanvallen het ergste kenmerk zijn. Terwijl velen op middel bare en oudere leeftijd bij enige inspanning last hebben van kortademigheid. In tegenstelling tot andere ziekten, die doorgaans bij oudere mensen voorkomen, houdt deze volksziekte geen rekening met de leeftijd. Onder de bovengenoemde 800.000 personen worden ruim 30.000 kinderen ge teld. Slechts een klein deel van de ergste pa tiëntjes kan in speciale centra worden ver pleegd. De beschikbare ruimte is voorhands nog te beperkt om alle daarvoor in aanmer king komende patiëntjes op te nemen. Toch is dit vaak bijzonder belangrijk voor een ast mapatiënt en zeker voor het astmatische kind: leven in een omgeving, die geheel op de be handeling van astma is ingesteld. Bovendien is die omgeving vaak van belang, omdat astma een ziekte is, die mede door geestelijke spanningen manifest kan worden spannin gen die in dat op de astmapatiënt afgestemde milieu vaak wegvallen. Maar is meer. In de astmacentra worden kinderen verpleegd, die tot de ergste gevallen behoren. Door een der gelijke doeltreffende behandeling in hun jeugd kan in vele gevallen worden voorkomen, dat op latere leeftijd, door telkens terugkerend optreden van astma, chronische bronchitus e.d., op den duur in meer of mindere mate, invaliditeit ontstaat. Door samenwerking van bestaande instan ties op het gebied van de astmabestrijding, is enkele jaren geleden het Nederlands Astma Fonds als overkoepelende organisatie in het leven geroepen, die op vele manieren steun verleent in de strijd tegen astma, bronchitus en dergelijke aandoeningen van de lucht wegen. Dit geschiedt onder meer door gelden beschikbaar te stellen voor de Nederlandse astmacentra, voor wetenschappelijk onderzoek en voor rechtstreekse hulp aan de astma- en dironische bronchituspatiënt. Sinds 1961 tot het fonds in feite praktisch kon gaan functioneren, is reeds een totaalbedrag van rond 350.000, - voor deze doeleinden ter beschikking gesteld. Maar wil het Astma Fonds aan het zo noodzakelijk programma toekomen, dan zal daarvoor jaarlijks een bedrag van minstens 600.000, - tot 800.000, - op tafel moe ten komen. Eerst dan wordt de mogelijkheid geschapen de ziekte op grote schaal, zo doel- strekkend mogelijk te bestrijden en de achter stand in te lopen die thans nog ten opzichte van andere ziekten bestaat. Het reeds ver strekte bedrag moet dan ook beschouwd wor den als een eerste begin, de geldmiddelen lie ten trouwens niet toe méér te doen. Door mid del van koliekten, ledenwerving en andere spe ciale akties tracht de Vereniging tot Steun aan het Nederlands Astma Fonds de benodig de gelden te verzamelen. Maar hiervoor is de medewerking vanuit alle lagen der Neder landse bevolking nodig. Daarbij moet worden gedacht aan de grote bedrijven, die het toch wat waard moet zijn dat er een instantie bestaat, die het weten schappelijk speurwerk naar het ontstaan van de ziekte en de bestrijding daarvan, coör dineert en bovendien veel doet aan het beper ken van de gevolgen ervan. Zij zouden het werk van het Nederlands Astmafonds enorme steun kunnen verlenen door het beschikbaar stellen van een jaarlijks subsidie. Immers (zulks is bij benadering in 1950 berekend) de ziekengelduitkeringen voor astma, bronchitis e.d., bedragen per jaar zeker twee miljoen gulden en waarschijnlijk een veelvoud daar van. Nog afgezien van het verlies aan arbeids uren. Een zware post dus voor de Nederlandse samenleving, waar de patiënten natuurlijk niets aan kunnen doen, maar waar wij Ne derlanders samen een heleboel aan zouden kunnen doen. Want dat op het eerste gezicht forse bedrag van 600.000, zou binnen afzienbare tijd haalbaar moeten zijn Neder land telt ruim 1000 gemeenten, waarin in november van dit jaar voor de astmabestrij ding gekollekteerd mag worden. Gemiddeld zou dan in elke gemeente een bedrag van 600,- behoeven worden ingezameld en... het bedrag zou binnen zijn. Daarvoor is echter in elke gemeente een plaatselijk comité nodig, dat een dergelijke kollekte, met steun van het Nederlands Astma Fonds wil organiseren en dat bovendien i]J die gemeenten contri buerende leden wil winnen. Wanneer b.v. 10% van de 800.000 personen, die, zo nu en dan patinët zijn, of weer kunnen worden, lid zou worden, dan zou dit neerkomen op 80.000 leden, om dan nog maar te zwijgen van de talloze andere geïnteresseerden, die met dit lijden begaan zijn. De contributie be draagt minimaal (zonder toezending van het periodiek Contrastma) 2,50 per jaar, het geen een jaarlijks vast inkomen van minstens 200.000, - zou garanderen. (Met toezen ding van het fraaie periodiek Contrastma be draagt de contributie minimaal 4, - Maar dit alles is nog toekomstmuziek. Het Nederlands Astma Fonds is nog jong, zeer jong. Het beschikt niet over een uitgebreide staf van medewerkers die het gehele land in korte tijd kan bewerken. Dat kan en wil het Fonds ook niet, want een uitgebreide perso- neelsstaf betekent hoge kosten. „Met zo wei nig mogelijk kosten een zo hoog mogelijk rendement bereiken" is daarom de leuze. In de gegeven omstandigheden is een spon taan ontstaan van plaatselijke kollekte- comité's, een onontbeerlijke steun voor het Fonds. Dat eigen initiatief is bovendien van grote waarde voor een succesvol werken. Wie op het gebied van het organiseren van plaat selijke koliekten, of het vormen van een plaatselijke afdeling met leden een initiatief zou willen nemen, wende zich tot het Neder lands Astma Fonds, F. C. Donderstraat 29 te Utrecht, telefoon 0 30 - 14754. Een der staf leden zal U dan gaarne spoedig bezoeken om spijkers met koppen te slaan. Spijkers met koppen... of duiten met daden. Daartoe staat postgiro 411000 vanzelfspre kend open. GEMETALLISEERDE TEXTIEL - NEDERLANDSE WERELDPRIMEUR In Nederland is voor het eerst ter wereld het metalliseringsproces, zoals het al bekend is voor papier en plastic film, toegepast op textielmaterialen. Dit is gebeurd bij Verolme, die ook de machines bouwt die voor het uit voeren van dit proces nodig zijn. Een staaltje van Nederlands vernuft en vakmanschap, dat allerwege bewondering zal afdwingen Door de textiel - gemaakt uit polyester garens - door een luchtledige tank te leiden, waar aluminiumdraad tot dampvorm wordt verhit, slaat op de textielbaan een zeer dun laagje aluminium neer, dat glanst als een spie gel en zo dun is 1/10.000 mm), dat de textiel zijn eigenschappen behoudt. Dit spie gelende laagje heeft een zeer groot reflectie vermogen voor licht- en warmtestraling. Deze gemetalliseerde textiel kreeg de naam m e - talon. Er zijn vele toepassingsmogelijkheden waar van, vanaf juni a.s. als eerste de METALEN ZONWERING op de markt zal komen. Deze bestaat uit drie verschillende weefsels, die warmtereflectie- cijfers geven van 40 tot 80%, waarbij tege lijkertijd de lichtdoorlaatbaarheid (en dus het doorzicht) afloopt van 50 tot 10%. Wat ge beurt er Door het spiegelende laagje wordt van de in zonlicht aanwezige warmte, die door de ruiten een kamer binnenkomt, van 40 tot 80% weer naar buiten teruggekaatst, waar door het 's zomers binnen koel blijft. Dit me talen laagje kaatst 's winters een groot deel van de kamerwarmte die naar buiten terug wil, wat zal schelen in de verwarmingsreke ning. De metalonweefsels kunnen worden ge bruikt als vitrage, als schuifgordijn en als rol gordijn. AXEL GAAT DE BEVRIJDING WEER HERDENKEN! Met de viering van „Axel 750 jaar stad" nog vers in het geheugen maakt Axel zich - voor lopig nog binnenskamers - alweer gereed voor het volgende feest VIERING VAN HET VIERDE LUSTRUM DER BEVRIJDING Is dit nu wel nodig Misschien zijn er lezers of lezeressen die zich afvragen „Is het nu wel nodig opnieuw feest te vieren Hierop zouden wij bevestigend wilen ant woorden en wel om de volgende redenen, zonder daarbij naar volledigheid te streven 1. dankbaarheid voor de herkregen vrijheid, twintig jaaT geleden door de Polen op zo unieke wijze bevochten 2. dankbaarheid jegens de bevrijders, de Polen, voor de wijze waarop zij ons de vrijheid hebben gebracht en om onze kinderen, die de onderdrukking niet aan den lijve hebben ondervonden, en de bevrijding niet hebben meegemaakt, deze dankbaarheid te laten meebeleven. Onze zuiderburen vieren ieder jaar zelfs nog de wapenstilstandsdag 1918. Mogen wij dan het „kroonjaar 20" vieren Maar niet alleen om te feesten. Ook om te» herdenken. Te herdenken allen, die met het offer van hun leven voor de bevrijding van Axel hebben moeten betalen. De goedkoopste kwaliteit is verkrijgbaar in breedten van 85 en 110 cm de andere twee zijn 120 cm breed. De prijzen variëren van 8,05 tot 16,75 per meter, waarbij er keus is uit 12 kleuren. Voordelen. Het uitzicht van binnen naar buiten wordt niet belemmerd. Het zijn sterke, soepel val lende, dunne weefsels, die bestand zijn tegen langdurige inwerking van zonlicht, licht- en motecht, kreuk- en krimpvrij en gemakkelijk in onderhoud. Aangeraden wordt de gordijnen thuis te wassen, maar daarbij vooral geen soda te gebruiken, ook niet voor het weken of zachtmaken van het water. Soda zou de metaallaag vernietigen. In een badkuip of wastrog (minimale hoeveelheid water ong. 30 liter) wordt een zwak wassop gemaakt. Nadat alle korreltjes van het waspoeder zijn opge lost moeten de metalen gordijnen, zo weinig mogelijk gevouwen, enige tijd weken en daar na met de hand voorzichtig door het sop wor den geslagen. Nat ophangen. Het vervaardigen en ophangen van deze zonwering moet deskundig gebeuren. De me talonweefsels moeten minder ruim hangen dan andere gordijnen of vitrages. Zowel boven, als onder als aan de zijkanten dienen ze zo goed mogelijk aan te sluiten aan muur of vloer. Raadpleeg dus een deskundige. De rolgordij nen, óf met de hand verstelbare óf automa tisch werkende, zijn gebonden aan de breedte van de metalon weefsels. De naam metalon is in vele landen gedepo neerd, terwijl Verolme internationaal voor vrijwel alle landen ter wereld de exclusieve toepassingsrechten heeft verworven. bru i ning PiGmaderm f2.95 HERDENKINGS -EN FEESTDAGEN BLIJVEN NODIG Wat gaat er gebeuren Het staat wel vast, dat de avond van 16 sep tember a.s., de herdenkingsavond zal worden. Op 16 september 1944 is namelijk de aanval op Axel begonnen. De 17e, 18 en 19e september zullen de feest dagen zijn. Het zou voorbarig zijn thans al te gaan ver tellen, wat er zo allemaal in de maak is. Dat Axel feesten kan organiseren is echter bekend MAAR om feesten te organiseren zijn twee dingen nodig. JA, inderdaad, maar twee dingen. MEDEWERKING EN GELD Medewerking. Ga nu eens feesten op je eentje. Daar is toch niets aan Het moet een feest worden van het gehele ge zin, de gehele familie, van GEHEEL AXEL. Doe daarom mee Versier of verlicht uw straat, uw huis, uw tuin, uw etalage, kortom, ales wat maar te versieren of te verlichten is. Wek buurtgenoten op om mee te doen. Verzin iets leuks, iets origineels. MAAR doe ook mee om het benodigde geld bijeen te krijgen. U weet feesten kost geld Uw medewerking kunt u weer op verschil lende manieren geven, bijvoorbeeld door 1. u aan te melden als collectant 2. uw vrienden, buren en kennissen eveneens op te wekken eens één avondje te collec teren en natuurlijk door een behoorlijke bijdrage als de collectant of collectrice bij u aan de deur komt Wij twijfelen niet aan uw medewerking. Meldt u vandaag nog even als medewerker of medewerkster aan bij de heren C. J. Schieman, Prins Hendrikstraat 57 H. P. Zegers, Margrietstraat 19. De voorpret is vaak nog mooier dan het feest zelf. Gun uzelf die voorpret en meldt u aan U zult er geen spijt van hebben AXELSE COURANT ie kna 1.25 Andere Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS10 ent per BE hontrakten belangrijke reduktte, Ingetoodea Mededelingen 30 ent pe Kleine Advertentün 1-5 regel» le- ledere regel meer 12 cent extra. van het bureau en bescherming

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 1