I is alleen als er opstaat K?.S!Dampo j I m SPORT Profiteer zoveel mogelijk van Groente Hoe zou U het vinden als U op een morgen maar één soort groente in de winkel ontdek te Als U slechts lege kisten aanstaarden rond die ene kist met boerenkool Dat komt, gelukkig, in ons land niet voor. Er is altijd variatie genoeg. We hebben dan ook alleen maar die on denkbare situatie beschreven omdat het voor sommige huisvrouwen eigenlijk zo weinig schijnt uit te maken of er nu maar één groen tesoort te koop is of dat zij keus kunnen ma ken uit een stuk of vijf, zes. Ze nemen bijna altijd die ene, gemakkelijk te bereiden groen te of die erg lekkere of die heel voedzame. Doet U dat niet geef Uw gezinsleden va riatie in het menu. Dis eens iets anders op, probeer eens een andere bereidingwijze. Het komt niet alleen de eetlust ten goede, maar zeker ook de gezondheid. En denkt U er aan, dat U het meeste pro fijt van de groente trekt als U ze met weinig water opzet en kort kookt Probeert U het eens met de volgende re cepten. - Boerenkool. Zet boerenkool niet lang in water. Kook hem éénmaal en dan nog kort, 30 a 45 mi nuten. Gebruik eens havermout om het ge recht smeuig te maken. Boerenkoolstamppot. \Yl kg aardappelen, 1 kg boerenkool, een half kopje havermout, zout, onge veer 3 dl melk, boter, margarine of ge kookt spek. De kool en de aardappelen schoonmaken en wassen. De kool opzetten met een bodem water, de havermout en een weinig zout. De groente omscheppen, wanneer een deel ge slonken is. De kool in ca. 40 minuten gaar laten worden. De aardappelen gaar koken in een weinig zout water. Zo nodig het nat af gieten. De aardappelen droogstomen, stampen en met melk (en kooknat) tot puree roeren. De kool en boter, margarine of blokjes spek door de aardappelen roeren. Desgewenst een scheutje azijn er door roeren. Winterpeen. In de hutspot gebruiken we peen en uien samen. Dit kunnen we ook doen wanneer we de peen als groente aprat opdienen. Neem dan echter weinig ui en kook eens een stukje laurierblad mee. Probeer eens hoe een meng sel van gekookte prei en peen U bevalt. Maak winterpeen een andere keer af met suiker. Snijd de penen niet altijd in stukjes van de zelfde vorm. Zij laten zich immers snijden tot reepjes, blokjes of plakjes. In Zwitserland kent men Peen in melksaus. 1 kg winterpeen, zout, 3 dl melk, 25 gr. bloem, een klontje boter of margarine, 2 eetlepels zeer fijngesneden peterselie- groen. De winterpeen schoonmaken en in plakjes snijden. Deze in weinig water met zout gaar koken in 10 a 15 minuten. De Bloem aan mengen met een scheutje melk. De rest van de melk aan de kook brengen en binden met de aangemengde bloem. De saus een paar mi nuten laten doorkoken en afmaken met peter selie en boter of margarine. De peen er door mengen en meteen opdienen. Prei. Kook prei in zijn geheel of in stukken ge sneden. Geef de groente in een melk- of to maten- of hamsaus of in een saus van het eigen kooknat met een scheutje azijn. Geef bij prei een pittig gerecht, zoals kaas, gerookte vis of gerookt vlees. Gesmoorde prei. Wz kg prei, boter of margarine, zout, aroma of Engelse saus. Van de prei het wortelschijfje en de stugge bladeren wegsnijden. De prei in stukken snij den, deze wassen en laten uitlekken. De boter of margarine smelten. De groente met iets zout er door scheppen en zachtjes gaar laten worden in een gesloten pan in ongeveer 20 minuten. De groente op smaak afmaken met aroma of Engelse saus en meteen opdienen. AVRO maakt opnamen Hulster Gemengd Koor was imponerend in Antwerpen. AVRO-radio heeft donderdaavond in sa menwerking met de B.R.T. opnamen gemaakt van een concert, dat het Hulster Gemengd Koor onder leiding van dirigent Jo Ivens hteft gegeven in de St.-Jacobskerk te Antwer pen. Aan het concert werd medegewerkt door o.m. nog de Nederlandse sopraan Annette de la Beye en de Belgische organist Luc Dries, die werkelijk prachtig overweg bleek te kun nen met het enorme en qua mogelijkheden im ponerende orgel in deze kerk. Er werd uit stekend geconcerteerd en iedereen was na af loop dan ook tevreden. Een duistere schaduw is er over deze AVRO-opnamen, die werden gemaakt met apparatuur van de B.R.T. omdat alle mogelijke materiaal van de AVRO ingezet was voor de berichtgeving omtrent de NAVO- conferentie. SEIZOEN BEGONNEN IN BRAAKMAN Met de ingebruikneming van een café restaurant aan de oever van het meer is of ficiéél het vierde seizoen van het recreatie gebied „De Braakman" ingegaan. De accomodatie is nu kompleet, zodat op korte termijn de officiële opening is te ver wachten van „De Braakman" door de com missaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De voorzitter van het recreatieschap, bur gemeester A. F. Hanssens van Hoek, zei, dat de toenemende belangstelling voor „De Braakman" steeds meer het gemis aan een restaurant liet voelen. Hij zei dan ook zeer verheugd te zijn met deze fraaie gelegenheid, die wordt geleid door de heer H. Karper uit Rotterdam, gepensioneerd chef-stewart op de Holland-Amerikalijn. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de burgemeesters van Philippine en Biervliet, respectievelijk de he ren P. J. L. van Hoek en A. P. Kostense en door de directeur van de Provinciale VVV, de heer J. de Regt uit Middelburg. „De verwezenlijking van het café-restau rant heeft nu de mogelijkheid geopend tot re gelmatige festiviteiten en sportuitwisselingen", zei de heer Hanssens, die de uitspanning in de wintermaanden een goede toekomst voor spelde als kontakt- en gesprekscentrum voor bijvoorbeeld de grote industrieën in de kanaal zone. In de komende zomer verwacht „De Braakman" een grote drukte. Het gebied heeft in betrekkelijk korte tijd een grote be kendheid verworven. De verwachting, dat het een zuiver Belgisch vakantiecentrum zou wor den, is niet uitgekomen. Vóór het hoogseizoen nog zal het terrein over een komplete riolering beschikken, waar na gedacht kan worden aan verdere uitbrei ding van de accomodatie. Voor het gevaarlijke racen met speed-boats op het rustige zwem- en viswater is een aparte regeling opgesteld. HUIVER NIET OP DE ZEBRA VOETBAL AXEL-INTERNOS 7-2 Maandagmiddag speelde Axel een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de 2e klasser Internos. Axel had voor deze wedstrijd de jeugdige Wim Lensen op de linkervleugel gezet, terwijl Internos met 1 reserveman binnen de lijnen verscheen. Uit het verloop van deze wedstrijd was zeker niet te zien dat Internos een klasse hoger speeld, want Axel was de gehele wedstrijd sterk in de meerderheid en technisch schoot Internos ook te kort. Reeds in de 3e min. was het dat Verbunt goed door liep op een dieptepass en de bal buiten be reik van de doelman in schoot 10. 2 minuten later was het Verstraeten die goed door brak maar zijn schot wordt tot corner ver werkt. In de 8e minuut is het uit een schermutseling voor het Axelse doel dat rechtsbinnen Herman de stand op gelijke voet brengt 1 1, 2 minuten later is het Verbunt die met een afstandsschot in de uiterste hoek Axel opnieuw de leiding geeft 21. In de 43e minuut plaatst Hermans met een goede voorzet de bal op het hoofd van Steel en kopt door naar Lensen die beheerst inschiet 31. De 2e helft is 9 min. oud als Verbunt een afge meten voorzet geeft naar Steel en deze doet met het hoofd de bal in het doel belanden 41. 1 min. later is het Verbunt die met een hard schot van 40 meter afstand in de uiterste beneden hoek de stand op 51 brengt. Uit de aftrap van dit doelpunt gaat Internos in de aanval en uit een voorzet van rechts doet links buiten Leijs met een fraaie kopbal het net trillen 5-2. nl de 20e min. is het Verberkmoes die op grote afstand van het Internos-doel een vrije trap krijgt te nemen en via de vuist van de doelman gaat de bal in het doel 62. In de 20e min. is het Verberkmoes die op grote geeft welke door Verstraeten in een doelpunt wordt omgezet 7—2 wat ook de eindstand was. Axel had een goede partij voetbal laten zien wat ver uitstak boven het spel van Internos. Het mooie weer had een groot aantal bezoekers naar deze wedstrijd gelokt om van een goede sportmid dag te genieten. WIELRENNEN RONDE VAN AXEL VOOR AMATEURS VOOR VAN GINNEKEN Dinsdagmiddag werd de traditionele Pinkster wielerwedstrijd de Ronde van Axel verreden. De wielerclub „De Volharding" had voor de 110 km (55 ronden) lange wedstrijd 41 amateurs aan de start gekregen, waaronder zeer bekende namen uit de wielerwereld. Het is dan ook een wedstrijd geworden waarin vanaf de start tot de finish is gestreden om de plaatsen. In de le ronde waren het Hollemans en van Zomeren die al een kleine voorsprong wisten te nemen maar van een serieuze aanval kon hier nog geen sprake zijn en al werden deze door vele aan vallen gevolgd en schenen deze soms sukses te zullen hebben toch duurde het tot de 30e ronde voor de grote slag viel. Toen had er zich een kopgroep weten te vormen van 9 renners dat werd gevolgd door een uiteen gevallen peloton. Ook in dit kopgroepje werden nog verschillende uitlooppogingen ondernomen en in de 45e ronde waren het van Ginneken en de Wilde die loon naar werken- kregen, toen zij ontsnapten en hun voor sprong wisten te vergroten. Ook de overige 7 renners werden nog gesplitst. Lute, Brugel, v. d. Breugel en de Jong wisten zich nog los te maken van Beerendrecht, van Zomeren en v. d. Kloot. In de eindsprint moest de Wilde in van Gin neken zijn meerdere erkennen. De volledige uitslag is als volgt 1. M. van Ginneken, Schijf 2 uur 39 min. 2. W. de Wilde, Oudelande op 10 meter 3. N. Lute, 's Gravenlande op 500 meter 4. C. Brugel, Zeven bergen 5. A. v. d. Breugel, Zwijndrecht6. H. de Jong, St. Willebrord 7. P. Barendrecht, Al- blasserdam op 700 meter 8. R. van Zomeren, De Heen9. J. v. d. Kloot, Zundert10. A. van Tilburg, Breda op 900 meter; 11. J. van Geel, Breda 12. F. Ouwerkerk, Rotterdam op 1000 me ter 13. A. van Haren, Puttershoek14. B. Ver hoef, s Gravendeel 15. Rudi Liebrechts, Vlaar- dingen 16. R. Huijbrechts, Etten op 1 ronde 17. B. de Vos, Dinteloord 18. W. Stout, Alblas- serdam 19. F. Schilperoord, Zwijndrecht20, R. Hooglander, Kapelle. WANDELSPORT Zaterdagmiddag vond voor de eerste maal te Zaamslag een wandeltocht plaats. De wandelclub W.S.V. Oranje Nassau die nu enkele jaren bestaat had het aangedurfd om tot organisatie van een wandeltocht over te gaan. En men kan zeker zeggen dat dit met sukses is geweest. De algehele leiding was in handen van de heer Allewijns. 263 deelnemers stonden gereed om te starten over de afstanden: 5—10—15 en 25 km. Alvorens aan de officiële tocht te beginnen werd begeleid door de muziekvereniging „De Volhar ding van Zaamslag en de drumband van „Ho sanna" een rondgang over Zaamslag gemaakt. Bij de aankomst van de groepen op de diverse afstanden werden zij opgewacht door de fanfare Hosanna uit Axel en zo kwam iedere groep met muziek Zaamslag binnen marcheren. Oranje Nassau kan dan ook op een goed debuut terug zien. Uitslagen 5 km. le prijs W.S.V. Hontenisse, 635 pnt. 2e prijs W.S.V. Betatrix, Terhole 625 pnt. 3e prijs „Em ma", Axel 615 pnt. 10 km. le prijs W.S.V. „Emma", Axel (meisjes) 660 pnt. 2e prijs W.S.V. „Beatrix", Terhole 645 pnt. 3e prijs W.S.V. „Emma", Axel (jongens) 545 pnt.; 4e prijs W.S.V. „Oranje Nassau", Zaamslag 510 pnt. 15 km. le prijs W.S.V. „Hontenisse", 690 pnt. 2e prijs Sportclub S.D.O. Lamswaarde (jongens) 670 pnt. 3e prijs W.S.V. „Oranje Nassau", Zaamslag 585 pnt. 4e prijs Sportclub S.D.O. Lamswaarde (meis jes) 550 pnt. 5e prijs W.S.V. „Westdorpe" 535 pnt. Op de 25 km werd door geen groepen gelopen. W.S.V. Hontenisse behaalde op de 15 km het grootste aantal punten 690 en kwam daardoor in het bezit van een door het gemeentebestuur beschik baar gestelde wisselbeker. HENGELEN HENGEL WEDSTRIJD Zaterdag organiseerde de Hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" een viswedstrijd voor haar leden op de visvijver. Inzet de wisselbeker, beschikbaar gesteld door „Streekcentrum Axel". Het aantal deelnemers bedroeg 92, terwijl 75 vis sen werden gevangen. Winnaar werd de heer F. Goossens uit Moerbeke-Waes (B.) met 285 pun ten. Hij mocht de fraaie wisselbeker in ontvangst nemen. Verdere uitslag 2. C. Roose, Aitel 241 pnt.3. J. Strijdonk, Sluiskil, 221 pnt.; 4. P. de Groot, Oudegem (B), 220 pnt. 5. E. de Klerck, Sas van Gent 212 pnt. 6. A. Chalmet, Zelzate (B.) 203 pnt.7. J. Staelens, Westdorpe 196 pnt. 8. F. Braet, Sas van Gent 170 pnt.9. P. Thierens, Zelzate (B.) 142 pnt.; 10. W. de Vos, Sluiskil 142 pnt.; 11. Th. Paelinck, Oostakker (B) 136 pnt.12. A. v. Riel, Axel 135 pnt.; 13. M. Cuyt, Hingene (B), 132 pnt. 14. E. v. Laere, Sas van Gent 114 pnt. 15. F. Scheele, Axel 109 pnt. 16. E. v. Waes, Zelzate (B.) 109 pnt.17. L. d'Hondt, Sas van Gent, 108 pnt.18. O. Kriekaart, Sas van Gent 107 pnt. 19. G. v. Drongelen, Axel 104 pnt. 20. R. de Block, Axel 102 pnt. 21. Gerardts, Axel 87 pnt. 22. R. Coppieters, Gent (B.) 85 pnt. A.s. zaterdag organiseert genoemde vereniging een zeehengelwedstrijd te Terneuzen. HANDBOOGSCHIETING De handboogschuttersvereniging „Ons Vermaak" hield op de beide Pinksterdagen schietingen op de staande wippen, waaraan op beide dagen grote deelname voor was. Uitslag le Pinksterdag Wipl: Hoogvogel L. Reyniers, Watervliet (B) le Zijvogel O. Goethals, Waterlandkerkje 2e Zij vogel, O. Obrie, Zandstraatle Kal A. Mar tens, 's Heerenhoek 2e KalPh. Obrie, Zand straat. Wip II: Hoogvogel: R. Boulangier, St. Niklaas (B)le Zijvogel L. Kalfsvel, Zandstraat2e Zijvogel O. Obrie, Zandstraat le Kal J. van Esbroek, Sluiskil2e Kal E. Kaes, Zandstraat. 2e Pinksterdag Wipl: Hoogvogel J. de Visser, Axel le Zijvogel Schatteman, Zeveneeken (B.) 2e Zijvogel L. de Block, Zuiddorpe le Kal F. de Kort, Sas van Gent2e Kal P. Scheerens, Zeveneeken. Wip 11: Hoogvogel M. Verlent, Westdorpe le Zij vogel E. Jonkheim, Kloosterzande 2e Zijvogel A. Belaer, Westdorpe le Kal Mevr. van Loo- v. d. Velde Staak (B.) 2e Kal E. Jonkheim, Kloosterzande. KONINGSCHIET1NG Dinsdagmiddag werd door „Ons Vermaak" de jaarlijkse Koningschieting gehouden. De heer A. Herman was het die de hoogvogel wist af te schie ten en zich een jaar de Koning van de vereniging kan noemen. le Prins werd dhr. A. Mattheeuws2e Prins werd dhr. B. Celie. Toen men indertijd bepaalde, dat voetgangers voortaan op het zebrapad vrije doorgang zouden hebben, deed men dat met de bedoeling hen een redelijke bescherming bij het oversteken te garan deren. Het was beslist niet de bedoeling weermee de zebrapaden te maken tot punten van verwarring in het verkeer. In de praktijk zien we echter verwarde situaties op en om zabra's veelvuldig ontstaan. Meestal is dat een gevolg van een onduidelijk gedrag van zowel voetgangers als bestuurders van voertuigen. Soms zijn het de voetgangers, die huiverig om van hun voorrechten op de zebra gebruik te maken, lange tijd besluiteloos aan de kant staan te wachten Wanneer ze zich eindelijk op het zebrapad wagen, zijn ze dan maar al te vaak geneigd door een na derende auto of bromfiets in twijfel te geraken en te aarzelen. Het overige verkeer weet dan niet meer waar het aan toe is, en uit de verwarring die daarvan het gevolg is, kan gemakkelijk een ongeluk voortkomen. Goed uitkijken voor het oversteken, en zodra de verkeerssituatie dat toelaat de zebra opstappen en op besliste wijze naar de overkant lopen, dat is de enige manier voor de voetganger om onduidelijk heid en onbegrip te voorkomen. Daarbij is het dan niet de bedoeling om onverwacht en zonder uit te kijken als een verrassing voor het overige verkeer op het zebrapad te verschijnen. Ook moet de voet ganger zich bewust zijn, dat de zebrastrepen bij duisternis of een nat wegdek uitmate moeilijk door het rijdende verkeer zijn te zien. Houdt men met deze factoren geen rekening, dan is de kans groot dat de bestuurder van een naderend voertuig plot seling met een door „zebrastrepen beveiligde" over steker wordt geconfronteerd, en plotseling sterk moet remmen, met een ongeluk als mogelijk gevolg. Voor het rijdend verkeer, in het bijzonder voor de automobilisten, geldt dat een beschermde voet gangers-oversteekplaats nooit met een te hoge snel heid moet worden genaderd. Hard rijdende voer tuigen kunnen bij de voetganger twijfel doen ont staan, of hij al dan niet zijn tocht over de zebra veilig kan volbrengen. Het Verbond voor Veilig Verkeer adviseert ten slotte de bestuurders van auto's, die voor een zebrapad, waar een voetganger aanstalten maakt over te steken, moet stoppen, geleidelijk en „pom pend" met de remlichten snelheid te verminderen. Het achteropkomend verkeer wordt dan tijdig ge waarschuwd, en de kans op botsingen wordt sterk verminderd.

Axelsche Courant | 1964 | | pagina 3